PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

BigBlack
30-04-14, 02:21
Περίμενε reviews, καλά καλά δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Και γενικά περίμενε εκτός αν θέλεις να γίνεις beta tester με τα κινεζάκια!

basilakis
30-04-14, 11:48
καλησπέρα θέλω να κάνω μια Αγορά για το γιο μου και θέλει να παίζει και παιχνίδια . από ψάξιμο και σε ποιο οικονομικό κατέληξα σε αυτά τα 2 μπορείτε αν τα έχει κάνει να με πει την γνώμη του

http://www.geekbuying.com/item/JXD-S7800B-2GB-16GB-RK3188-7-inch-Android-Game-Tablet-PC-GamePad-Android-4-2-Quad-Core-Handheld-Game-Console-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-325682.html

http://www.geekbuying.com/item/Onda-V812-8-inch-Tablet-PC-Allwinner-A31-Quad-Core-2G-RAM-16G-Android-4-1-IPS-1024-768-313616.html
ευχαριστώ ...

blade_
30-04-14, 13:50
Περίμενε reviews, καλά καλά δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Και γενικά περίμενε εκτός αν θέλεις να γίνεις beta tester με τα κινεζάκια!

εννοειται αυτο,φαινεται τουμπανο παντως

periklakis
30-04-14, 13:56
έχω δει το tablet Z2 και μου αρέσουν πολύ τα χαρακτηριστικά του , είναι κομψό αδιάβροχο και από ότι βλέπω είναι δυνατό εργαλείο http://www.engadget.com/products/sony/xperia-tablet/z2/

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-04-14, 16:17
Για όσους έχουν παραγγείλει από Κινέζο με ΕΛΤΑ:
Έχει έρθει το ειδοποιητήριο στο μαγαζί της κοπέλας μου στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να το παραλάβει η ίδια λόγω ωραρίου, ουράς στο ταχυδρομείο κλπ.
Υπάρχει περίπτωση να το φέρουν τα ΕΛΤΑ στο μαγαζί με χρέωση;

tsavman
30-04-14, 16:18
Αν πάει κάποιος άλλος να το παραλάβει με εξουσιοδότηση;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-04-14, 16:20
Αν πάει κάποιος άλλος να το παραλάβει με εξουσιοδότηση;

Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο, αλλά προς το παρών ας το αποκλείσουμε.
BTW παίζει ούτε εξουσιοδότηση να μη ζητάνε, απλά την ταυτότητα του παραλήπτη να έχεις μαζί σου....

8anos
30-04-14, 16:23
μπορεί κάποιος να το παραλάβει με την ταυτοτητα και των δυο -παραλήπτη και αυτου που κανει την εξυπηρετηση

tsavman
30-04-14, 16:23
Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο, αλλά προς το παρών ας το αποκλείσουμε.
BTW παίζει ούτε εξουσιοδότηση να μη ζητάνε, απλά την ταυτότητα του παραλήπτη να έχεις μαζί σου....

Ναι, αλλά αυτό εξαρτάται από τον υπάλληλο στον οποίον θα πέσεις.
Αν έχεις το ίδιο επίθετο πάντως, το κόβω αρκετά πιθανό.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-04-14, 16:25
Ναι παιδιά, τα γνωρίζω αυτά.
Άλλο ρώτησα :mrgreen:

BigBlack
30-04-14, 16:34
Όχι, δεν παίζει.
Για την ακρίβεια, άμα πετύχει τον ταχυδρόμο και του το ζητήσει σαν χάρη, μπορεί και να της το φέρει. Επίσημα, όχι.

tsavman
30-04-14, 16:38
Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στον αριθμό που γράφει το ειδοποιητήριο, και θα ρωτούσα αν μπορεί να το φέρει ο ταχυδρόμος.

blade_
30-04-14, 17:31
Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο, αλλά προς το παρών ας το αποκλείσουμε.
BTW παίζει ούτε εξουσιοδότηση να μη ζητάνε, απλά την ταυτότητα του παραλήπτη να έχεις μαζί σου....

αυτο.ετσι εχω παει..

btw,πολυ σου αργησε

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-04-14, 17:38
Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στον αριθμό που γράφει το ειδοποιητήριο, και θα ρωτούσα αν μπορεί να το φέρει ο ταχυδρόμος.

Tablet είναι, σιγά μην το κουβαλήσει...


αυτο.ετσι εχω παει..

btw,πολυ σου αργησε
Εικάζω λόγω Πάσχα.

BigBlack
30-04-14, 17:41
Eμένα πάντως μου τα φέρνει στο σπιτι. Έχει συμπάθειες με τους γονείς κι επεκτείνεται και σε μένα η χάρη τους.:oneup:

nikraven
30-04-14, 18:00
Για όσους έχουν παραγγείλει από Κινέζο με ΕΛΤΑ:
Έχει έρθει το ειδοποιητήριο στο μαγαζί της κοπέλας μου στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να το παραλάβει η ίδια λόγω ωραρίου, ουράς στο ταχυδρομείο κλπ.
Υπάρχει περίπτωση να το φέρουν τα ΕΛΤΑ στο μαγαζί με χρέωση;
το έχω δοκιμάσει το κόλπο αλλά όχι με δέμα απο Κίνα αλλά απο Αγγλία μέσω ΕΛΤΑ.
Δεν το φέρνουν στο σπίτι ούτε με σφαίρες.
Οπότε βρήκα κάποια στιγμή χρόνο και πήγα και το πήρα εγώ.



Όχι, δεν παίζει.
Για την ακρίβεια, άμα πετύχει τον ταχυδρόμο και του το ζητήσει σαν χάρη, μπορεί και να της το φέρει. Επίσημα, όχι.
αυτό ακριβώς.:oneup:

blade_
30-04-14, 18:17
Για όσους έχουν παραγγείλει από Κινέζο με ΕΛΤΑ:
Έχει έρθει το ειδοποιητήριο στο μαγαζί της κοπέλας μου στην Ελλάδα, απλά δεν μπορεί να το παραλάβει η ίδια λόγω ωραρίου, ουράς στο ταχυδρομείο κλπ.
Υπάρχει περίπτωση να το φέρουν τα ΕΛΤΑ στο μαγαζί με χρέωση;

δεν ανηκει μηπως στο κεντρικο ελτα που λειτουργει κ απογευματα και σαββατα?

lewton
30-04-14, 22:33
Αν έχεις το ίδιο επίθετο πάντως, το κόβω αρκετά πιθανό.

Ίδιο επίθετο με την κοπέλα του;
Lanister τους λένε; :scared:

mindtrapper
01-05-14, 00:11
Ίδιο επίθετο με την κοπέλα του;
Lanister τους λένε; :scared:

Μπορεί να είναι Παπαδοπουλέικο... :whistle:

tsavman
01-05-14, 15:10
Ίδιο επίθετο με την κοπέλα του;
Lanister τους λένε; :scared:

Μου έχει τύχει :lol:

RASTAVIPER
01-05-14, 20:18
Βγήκε και TWRP recovery για το v975m :-)
Φλασαριστηκε και παίζει μια χαρά !

psolord
01-05-14, 23:38
Δε μου λέτε, εσείς που έχετε συστήματα με Snapdragon 600/800, έχετε δοκιμάσει να κάνετε root με το framaroot?

Ρώτησα σε κάτι βίντεο για το Jiayu S1 και μου είπαν ότι γίνετε με το framaroot. Τους πιστεύεις τους Κινέζους όμως? :p

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα exploits, είναι ανά κατασκευαστή CPU? Δηλαδή αν δουλεύει σε ένα θα δουλεύει και σε άλλα?

tsavman
01-05-14, 23:42
Δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο το SoC, αλλά η δομή και ιδιαίτερα τα "χαμηλά" levels και partitions της NAND μνήμης.

psolord
01-05-14, 23:44
Ρε συ πω πω, σε λάθος thread το πόσταρα, αλλά ευχαριστώ! :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-05-14, 13:25
δεν ανηκει μηπως στο κεντρικο ελτα που λειτουργει κ απογευματα και σαββατα?

Μπα, όχι.
Παίζει τελικά να μην είναι το δικό μου δέμα :crazy:, γιατί σήμερα είδα ενημέρωση στο tracking και οι ημερομηνίες είναι μεταγενέστερες του ειδοποιητηρίου το οποίο ήρθε στις 30/04.

02-05-2014 07:35 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
02-05-2014 03:30 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ
Receive Item At Office Of Exchange 01-05-2014 05:28 IPS
Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-05-2014 08:30 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Τουλάχιστον κουνιόμαστε

thenetpoet
02-05-14, 16:12
το έχω δοκιμάσει το κόλπο αλλά όχι με δέμα απο Κίνα αλλά απο Αγγλία μέσω ΕΛΤΑ.
Δεν το φέρνουν στο σπίτι ούτε με σφαίρες.
Οπότε βρήκα κάποια στιγμή χρόνο και πήγα και το πήρα εγώ.



αυτό ακριβώς.:oneup:

Εκτός του ότι τα περισσότερα ελτα είναι ανοιχτά και απογεύματα και Σάββατα, μπορείς ο παραλήπτης να υπογράψει την ειδοποίηση και κάποιος τρίτος έχοντας μαζί του και την ταυτότητα του παραλήπτη, να παραλάβει εκείνος...

Mouse Potato
04-05-14, 15:39
Λοιπόν. Έχω ένα netbook το οποίο δουλεύει 24/365 σαν monitor για κάποιες ip cameras. Εδώ και αρκετό καιρό μου έχει ραγίσει η οθόνη του με αποτέλεσμα να "ξεφτίζει" σιγά σιγά. Με τον καιρό και με τα κουνήματα έχει αρχίσει και χάνει πολύ οπότε σίγουρα πρέπει να την αλλάξω. Το κόστος να την αγοράσω από το ebay είναι κάπου στα 40-50€ (τοποθέτηση κάνω εγώ).

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα tablet (7άρι μάλλον σε αυτό το budget) always on και με την βοήθεια του εξαιρετικού IP Cam Viewer Pro (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rcreations.WebCamViewerPaid) που έχω αγοράσει να χειρίζομαι και να βλέπω τις κάμερες. Τα πλεονεκτήματα είναι πως είναι πιο compact, λιγότερο ενεργοβόρο και πρακτικό για άλλες δουλειές (το netbook ακόμα και σε browsing σέρνεται).

1) Έχει δοκιμάσει κανείς τις αντοχές κάποιου οικονομικού κινέζου σε τέτοιες καταστάσεις; (πάντα στη πρίζα και μόνιμα ανοιχτή η οθόνη)
2) Υπάρχει κάτι vfm σε αυτά τα χρήματα (50-70€);

Bonus: Αν υπάρχει κάτι και με υποστήριξη OTG κυρίως για είσοδο ποντικιού θα ήταν εξαιρετικό.

Gordito
04-05-14, 15:52
Εγω θα το φοβομουν παντως.
Και οχι για να μην χαλασει, αλλα για να μην παρει και καμια φωτια :p

Aλλο quality control εχουν τα επωνυμα, και αλλο τα Κινεζικα.
Συνυπολογιζοντας οτι τα ηλεκτρονικα τους θα ειναι τα φτηνοτερα, ειναι ρισκο να δουλευουν τετοια μηχανηματα 24/7.

8anos
04-05-14, 15:59
και περισσότερο θα φοβομουν τον φορτιστή :p

RASTAVIPER
04-05-14, 16:18
Λοιπόν. Έχω ένα netbook το οποίο δουλεύει 24/365 σαν monitor για κάποιες ip cameras. Εδώ και αρκετό καιρό μου έχει ραγίσει η οθόνη του με αποτέλεσμα να "ξεφτίζει" σιγά σιγά. Με τον καιρό και με τα κουνήματα έχει αρχίσει και χάνει πολύ οπότε σίγουρα πρέπει να την αλλάξω. Το κόστος να την αγοράσω από το ebay είναι κάπου στα 40-50€ (τοποθέτηση κάνω εγώ).

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα tablet (7άρι μάλλον σε αυτό το budget) always on και με την βοήθεια του εξαιρετικού IP Cam Viewer Pro (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rcreations.WebCamViewerPaid) που έχω αγοράσει να χειρίζομαι και να βλέπω τις κάμερες. Τα πλεονεκτήματα είναι πως είναι πιο compact, λιγότερο ενεργοβόρο και πρακτικό για άλλες δουλειές (το netbook ακόμα και σε browsing σέρνεται).

1) Έχει δοκιμάσει κανείς τις αντοχές κάποιου οικονομικού κινέζου σε τέτοιες καταστάσεις; (πάντα στη πρίζα και μόνιμα ανοιχτή η οθόνη)
2) Υπάρχει κάτι vfm σε αυτά τα χρήματα (50-70€);

Bonus: Αν υπάρχει κάτι και με υποστήριξη OTG κυρίως για είσοδο ποντικιού θα ήταν εξαιρετικό.

Κοίτα, παρόμοια χρήση κάνω με το tvbox μου.
Όχι για να ελέγχω κάμερες, αλλά το αφήνω συνέχεια ανοιχτό για άμεση πρόσβαση σε.xbmc, internet , music.
Μέχρι στιγμής, τόσους μηνες καλά πάει.
Βέβαια θα χρειαστείς και έξτρα οθόνη.

nikraven
04-05-14, 18:02
Εγω θα το φοβομουν παντως.
Και οχι για να μην χαλασει, αλλα για να μην παρει και καμια φωτια :p

Aλλο quality control εχουν τα επωνυμα, και αλλο τα Κινεζικα.
Συνυπολογιζοντας οτι τα ηλεκτρονικα τους θα ειναι τα φτηνοτερα, ειναι ρισκο να δουλευουν τετοια μηχανηματα 24/7.


Λοιπόν. Έχω ένα netbook το οποίο δουλεύει 24/365 σαν monitor για κάποιες ip cameras. Εδώ και αρκετό καιρό μου έχει ραγίσει η οθόνη του με αποτέλεσμα να "ξεφτίζει" σιγά σιγά. Με τον καιρό και με τα κουνήματα έχει αρχίσει και χάνει πολύ οπότε σίγουρα πρέπει να την αλλάξω. Το κόστος να την αγοράσω από το ebay είναι κάπου στα 40-50€ (τοποθέτηση κάνω εγώ).

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα tablet (7άρι μάλλον σε αυτό το budget) always on και με την βοήθεια του εξαιρετικού IP Cam Viewer Pro (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rcreations.WebCamViewerPaid) που έχω αγοράσει να χειρίζομαι και να βλέπω τις κάμερες. Τα πλεονεκτήματα είναι πως είναι πιο compact, λιγότερο ενεργοβόρο και πρακτικό για άλλες δουλειές (το netbook ακόμα και σε browsing σέρνεται).

1) Έχει δοκιμάσει κανείς τις αντοχές κάποιου οικονομικού κινέζου σε τέτοιες καταστάσεις; (πάντα στη πρίζα και μόνιμα ανοιχτή η οθόνη)
2) Υπάρχει κάτι vfm σε αυτά τα χρήματα (50-70€);

Bonus: Αν υπάρχει κάτι και με υποστήριξη OTG κυρίως για είσοδο ποντικιού θα ήταν εξαιρετικό.
Οπως γράφει και ο Gordito θα συμφωνήσω και εγώ.
Μην κάνεις ταρζανιές με τα κινέζικα.
Μπορεί να είναι φθηνά και προσιτά και άγια
αλλά για χρήση 24/7/365 θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

RyDeR
04-05-14, 18:32
Ακυρο αλλα ισως η client εφαρμογή των cams σου δειχνει καποιο stream χαμηλοτερου bitrate οποτε δειχνει αθλιο και εμετικο καθως θα νομιζει οτι ειναι για χρηση mobile data η ταμπλετα... Το netbook ισως το θεωρει υπολογιστη και ετσι δεν υπαρχει θεμα.

Τσεκαρε το.

dimitri_ns
04-05-14, 19:21
@ Mouse Potato

Εχω αυτό
http://www.bestprice.gr/item/2153089787/edision-editab-2-7.html
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=369762

Δεν κάνει 70 €, είναι όμως κινεζιά και έχει dvb-t

Το έχω 18 μήνες και αφού έπαιξα λιγάκι σαν παιδί, το έχω συνέχεια on στο ρεύμα. Κλείνω μόνο την οθόνη το βράδυ που πάω για ύπνο (αν το θυμηθώ).
Είναι μονίμως κολλημένο στο στερεοφωνικό και την τηλεόραση (hdmi)
H χρήση του έιναι web radio, www.radioparadise.com, που έχει app και συνδιάζει τα τραγούδια με ψηφιακές φωτογραφίες.
Την τηλεόραση την ανοίγω που και που με mute, για να βλέπω μεγάλες τις φωτογραφίες

Δουλεύει αδιαμαρτύρητα όλους αυτούς τους μήνες με τον φορτιστή του.
Επειδή φορτίζει και με usb καλώδιο, αν φοβάσαι τον φορτιστή πάρε ένα φορτιστή usb
Και βεβαίως είναι OTG

Τον μόνο ενδοιασμό που θα είχα στη θέση σου είναι για την καταληλλότητα της εφαρμογής σου
Και μην πάρεις tablet με 512 μνήμη (Πρόβλημα με skype)

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα αυτό αν έχεις spare τηλεόραση
http://www.google.com/intl/en/chrome/devices/chromecast/
http://www.theguardian.com/media/2014/mar/20/google-chromecast-review-streaming-stick

Mouse Potato
05-05-14, 01:58
Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.


Εγω θα το φοβομουν παντως.
Και οχι για να μην χαλασει, αλλα για να μην παρει και καμια φωτια :p

Aλλο quality control εχουν τα επωνυμα, και αλλο τα Κινεζικα.
Συνυπολογιζοντας οτι τα ηλεκτρονικα τους θα ειναι τα φτηνοτερα, ειναι ρισκο να δουλευουν τετοια μηχανηματα 24/7.


και περισσότερο θα φοβομουν τον φορτιστή :p


Οπως γράφει και ο Gordito θα συμφωνήσω και εγώ.
Μην κάνεις ταρζανιές με τα κινέζικα.
Μπορεί να είναι φθηνά και προσιτά και άγια
αλλά για χρήση 24/7/365 θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

Ναι δυστυχώς αυτόν τον ενδοιασμό έχω κι εγώ. Το netbook εδώ και 2,5 χρόνια κυριολεκτικά ασταμάτητης λειτουργίας streamάρει εικόνα χωρίς να έχει πει το παραμικρό. Το έχω πάνω σε ένα cooler για κάθε ενδεχόμενο και είναι μια χαρά.

Μια άλλη εκδοχή είναι να πάρω και να κάνω και καμία βαρβάτη ασφάλιση πυρός στο σπίτι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :p


Ακυρο αλλα ισως η client εφαρμογή των cams σου δειχνει καποιο stream χαμηλοτερου bitrate οποτε δειχνει αθλιο και εμετικο καθως θα νομιζει οτι ειναι για χρηση mobile data η ταμπλετα... Το netbook ισως το θεωρει υπολογιστη και ετσι δεν υπαρχει θεμα.

Τσεκαρε το.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιώ σε κινητό και tablet δεν έχει κανένα (ή σχεδόν κανένα) πρόβλημα. Ίσως να είναι ελάχιστα χαμηλότερο το bitrate αλλά σε καμία περίπτωση δεν δείχνει βαρβάτα σπασίματα κλπ. Σίγουρα αν έχετε IP κάμερες η εφαρμογή είναι must have.


Κοίτα, παρόμοια χρήση κάνω με το tvbox μου.
Όχι για να ελέγχω κάμερες, αλλά το αφήνω συνέχεια ανοιχτό για άμεση πρόσβαση σε.xbmc, internet , music.
Μέχρι στιγμής, τόσους μηνες καλά πάει.
Βέβαια θα χρειαστείς και έξτρα οθόνη.


@ Mouse Potato

Εχω αυτό
http://www.bestprice.gr/item/2153089787/edision-editab-2-7.html
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=369762

Δεν κάνει 70 €, είναι όμως κινεζιά και έχει dvb-t

Το έχω 18 μήνες και αφού έπαιξα λιγάκι σαν παιδί, το έχω συνέχεια on στο ρεύμα. Κλείνω μόνο την οθόνη το βράδυ που πάω για ύπνο (αν το θυμηθώ).
Είναι μονίμως κολλημένο στο στερεοφωνικό και την τηλεόραση (hdmi)
H χρήση του έιναι web radio, www.radioparadise.com, που έχει app και συνδιάζει τα τραγούδια με ψηφιακές φωτογραφίες.
Την τηλεόραση την ανοίγω που και που με mute, για να βλέπω μεγάλες τις φωτογραφίες

Δουλεύει αδιαμαρτύρητα όλους αυτούς τους μήνες με τον φορτιστή του.
Επειδή φορτίζει και με usb καλώδιο, αν φοβάσαι τον φορτιστή πάρε ένα φορτιστή usb
Και βεβαίως είναι OTG

Τον μόνο ενδοιασμό που θα είχα στη θέση σου είναι για την καταληλλότητα της εφαρμογής σου
Και μην πάρεις tablet με 512 μνήμη (Πρόβλημα με skype)

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα αυτό αν έχεις spare τηλεόραση
http://www.google.com/intl/en/chrome/devices/chromecast/
http://www.theguardian.com/media/2014/mar/20/google-chromecast-review-streaming-stick

Να και κάτι που δεν είχα σκεφτεί καθόλου! :wall: Μάλλον το tv box με μια spare οθόνη είναι η καλύτερη επιλογή. Υποθέτω αν είναι παλιά και έχει είσοδο vga με έναν αντάπτορα θα μπορεί εύκολα να δείξει από το hdmi του tv box. Αυτά όμως δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο να τα φτύσουν/πάρουν φωτιά/εκραγούν με έντονη χρήση; :hmm:

dimitri_ns
05-05-14, 09:33
Να και κάτι που δεν είχα σκεφτεί καθόλου! :wall: Μάλλον το tv box με μια spare οθόνη είναι η καλύτερη επιλογή. Υποθέτω αν είναι παλιά και έχει είσοδο vga με έναν αντάπτορα θα μπορεί εύκολα να δείξει από το hdmi του tv box. Αυτά όμως δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο να τα φτύσουν/πάρουν φωτιά/εκραγούν με έντονη χρήση; :hmm:[/OFFTOPIC]

Γι αυτό οι Χιώτες πάνε δυό-δυό και οι υπόλοιποι πέντε-πέντε.

Αν υπάρχει η spare και σε ανησυχεί η αντοχή, ρώτα και τους raspberristas που έχουν raspberry για nas, κατεβαστήρια κλπ διαρκώς σε λειτουργία.

Ο δρόμος είναι ανοιχτός και για πατέντες πχ tvbox που το κάνεις γραβιέρα από τρύπες και του κολλάς και ένα 12άρη ανεμιστήρα αθόρυβο των 4 €

RASTAVIPER
05-05-14, 10:09
Να και κάτι που δεν είχα σκεφτεί καθόλου! :wall: Μάλλον το tv box με μια spare οθόνη είναι η καλύτερη επιλογή. Υποθέτω αν είναι παλιά και έχει είσοδο vga με έναν αντάπτορα θα μπορεί εύκολα να δείξει από το hdmi του tv box. Αυτά όμως δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο να τα φτύσουν/πάρουν φωτιά/εκραγούν με έντονη χρήση; :hmm:[/OFFTOPIC]
Τα tv box (όχι stick) έχουν ανεμηστηράκι ήδη και νομίζω ότι οι προδιαγραφές τους είναι για να μένουν πάντα ανοιχτά.

Mouse Potato
05-05-14, 14:29
Γι αυτό οι Χιώτες πάνε δυό-δυό και οι υπόλοιποι πέντε-πέντε.

Αν υπάρχει η spare και σε ανησυχεί η αντοχή, ρώτα και τους raspberristas που έχουν raspberry για nas, κατεβαστήρια κλπ διαρκώς σε λειτουργία.

Ο δρόμος είναι ανοιχτός και για πατέντες πχ tvbox που το κάνεις γραβιέρα από τρύπες και του κολλάς και ένα 12άρη ανεμιστήρα αθόρυβο των 4 €


Τα tv box (όχι stick) έχουν ανεμηστηράκι ήδη και νομίζω ότι οι προδιαγραφές τους είναι για να μένουν πάντα ανοιχτά.

Με καλύψατε. Για να μην βγω άλλο offtopic να ευχαριστήσω για τις ωραίες ιδέες και από εδώ και πέρα το ψάχνω προς τα εκεί.

Yabba
13-05-14, 21:59
Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 2 tablets. Ένα με budget γυρω στα 150 ευρώ για βαριά all around χρήση και ένα γύρω στα 90 ευρώ για χρήση κυρίως μικρών απλών παιχνιδιών.
Έχω βρει το Onda V975m για το πρώτο αλλά δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο, ίσως καλύτερο.
Για το δεύτερο το μόνο που με καίει είναι να έχει τουλάχιστον 8 ίντσες οθόνη.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και από ποιο "κινεζομάγαζο" να γίνει η αγορά, μιας και μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να ψωνίσω από αυτά και όσο να ναι έχω μια ανησυχία...

Αναμένω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ πολύ.

blade_
13-05-14, 23:13
Τα tv box (όχι stick) έχουν ανεμηστηράκι ήδη και νομίζω ότι οι προδιαγραφές τους είναι για να μένουν πάντα ανοιχτά.

τα χοντρα ναι οπως λες,τα μικρα δυκολα την παλευουν μαλλον..βεβαια το λυνεις κ κανεις παπαδες

- - - Updated - - -


Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 2 tablets. Ένα με budget γυρω στα 150 ευρώ για βαριά all around χρήση και ένα γύρω στα 90 ευρώ για χρήση κυρίως μικρών απλών παιχνιδιών.
Έχω βρει το Onda V975m για το πρώτο αλλά δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο, ίσως καλύτερο.
Για το δεύτερο το μόνο που με καίει είναι να έχει τουλάχιστον 8 ίντσες οθόνη.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και από ποιο "κινεζομάγαζο" να γίνει η αγορά, μιας και μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να ψωνίσω από αυτά και όσο να ναι έχω μια ανησυχία...

Αναμένω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ πολύ.

καλα εψαξες,οντως το onda παιζει περισσοτερο και στην κατηγορια του δεν εχει αντιπαλο

Yabba
13-05-14, 23:15
Άρα πάμε για το Onda V975m. Για το δεύτερο; Υπάρχει καμμιά πρόταση;
Και από ποιο κατάστημα; Γιατί θα παραγγελθούν και τα 2 μαζί και δεν θέλω να πάθω καμμιά νίλα...

blade_
13-05-14, 23:22
προτεινω geekbuying

μετα πας σε minideal,merimobiles,to2c

ζητα τους εκπτωση αν τα παρεις και τα δυο

για 8ρι κοιτα το chuwi v88,εχει 2 εκδοσεις.

Yabba
13-05-14, 23:27
Οπότε το Onda το παίρνω από εδώ (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V979M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-327016.html).
Το Chuwi καλό φαίνεται αλλά αν γίνεται θα ήθελα κάποιο λίγο φθηνότερο.
Πολλά ζητάω; :)

blade_
13-05-14, 23:31
Οπότε το Onda το παίρνω από εδώ (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V979M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-327016.html).
Το Chuwi καλό φαίνεται αλλά αν γίνεται θα ήθελα κάποιο λίγο φθηνότερο.
Πολλά ζητάω; :)
θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε 2ραμ.αλλα ανεβαινει λιγο το κοστος..

Yabba
13-05-14, 23:32
Για πες τότε μερικές προτάσεις να το συζητήσω με τον μέλλοντα "ιδιοκτήτη" του...

blade_
13-05-14, 23:50
Για πες τότε μερικές προτάσεις να το συζητήσω με τον μέλλοντα "ιδιοκτήτη" του...

καλα θα κανεις.αν ο μελλων ιδιοκτητης θα κανει μερικα πραματακια παραπανω,αξιζει η διαφορα.

Yabba
13-05-14, 23:54
Προτάσεις όμως δεν βλέπω :P

Νίκος Παπαδόπουλος
14-05-14, 00:11
http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.htm

Yabba
14-05-14, 01:19
Τι είναι αυτό; 188 ευρώ; Γύρω στα 90 είπαμε, άντε 100 με το ζόρι...

- - - Updated - - -

Το Cube (http://www.geekbuying.com/item/Cube-U35GT2-Android-4-1-RK3188-Quad-Core-1-8Ghz-CPU-7-9-inch-IPS-Capacitive-Touch-Screen-2GB-16GB-Tablet-PC-BT-317112.html) σε σχέση με το Chuwi (http://www.geekbuying.com/item/Chuwi-V88-7-9--IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-Android-4-1-Tablet-PC-Rockchip-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2GB-16GB-Dual-Camera-White-315157.html) αξίζει για 15 ευρώ διαφορά;

blade_
14-05-14, 01:35
ειναι το ιδιο πραμα πανω κατω,δε σε χαλαει

Yabba
14-05-14, 12:16
Τελικά παρήγγειλα 2 Onda.
Μαζί με θήκες, καλώδια HDMI, καλώδια OTG, και pens, πήγε στα 325 ευρώ το μαλλί.
Καλά είναι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.