PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

eagle13
23-12-14, 18:54
Θέλω ένα tablet για απλή χρήση ( να μπορεί να παίξει live streaming αγώνες ) αλλά να είναι 10 ίντες και 3G , τι επιλογές έχω με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα ; Πρέπει να δω σε διπύρηνο ή σε τετραπύρηνο Αυτό πως το βλέπεται ;

http://www.skroutz.gr/s/5438308/eStar-Grand-HD-Quad-3G-10-1-8GB.html

Σαν μάρκα λέει τίποτα ; :hmm:

christoi
24-12-14, 13:41
Θέλω ένα tablet για απλή χρήση ( να μπορεί να παίξει live streaming αγώνες ) αλλά να είναι 10 ίντες και 3G , τι επιλογές έχω με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα ; Πρέπει να δω σε διπύρηνο ή σε τετραπύρηνο Αυτό πως το βλέπεται ;

http://www.skroutz.gr/s/5438308/eStar-Grand-HD-Quad-3G-10-1-8GB.html

Σαν μάρκα λέει τίποτα ; :hmm:

Ψάξε για 2 γίγα ραμ σε αυτά τα €. Η επιλογή είναι μόνο από Ελλάδα ή βολεύει και το κινέζικο;
Το 3G μπορεί να παρακαμφθεί με στικάκι σε usb host; (εννοώ αν βολεύει ή έστω αν θα υπάρχει η δυνατότητα -όπως πολλοί από εμάς κάνουμε- για tethering από το κινητό)

eagle13
24-12-14, 17:44
Τι εννοείς ( Η επιλογή είναι μόνο από Ελλάδα ή βολεύει και το κινέζικο; ) ; Όχι θέλω να είναι ενσωματομένο το 3G , αυτό καλό είναι ; :hmm:

Gordito
24-12-14, 20:00
Φιλος ψαχνει για σοβαρο tablet στα 100€, να ειναι 8-9"
7 του φαινονται μικρες και 10 μεγαλες.

Εχουμε κατι απο Ελλαδα ή απο Κινα;

blade_
30-12-14, 12:16
και γω ψαχνω κατι στια 9" ,κοντα στα 150 ευρω απο οπου ναναι..εχουμε κατι καλο?

- - - Updated - - -


Γιατι πας και αγοραζεις/παιρνεις android συσκευες που δεν αφηνουν να ξεκλειδωσεις bootloader;
Το LG V500 που εχω παει αρκετα καλα και με το μαμισιο firmware, αλλα οταν του εβαλα slimkat, περασε σε αλλο επιπεδο.

ισχυει.απλα ειναι αρκετα δυνατο και πιστευα θα ηταν αρκετα καλη εμπειρια χρησης..στα παιχνιδια ειναι οκ,αλλα λιγο στα μενου σκαλωνει..

paradox21
30-12-14, 12:21
LG G Pad 7.0 (http://www.expansys.com.gr/lg-g-pad-70-wi-fi-8gb-black-263284/)χωρίς ΦΠΑ με μεταφορικά 100€
Google Nexus 7 2012 (Wi-Fi, 16GB, Refurbished) (http://www.expansys.com.gr/google-nexus-7-2012-wi-fi-16gb-refurbished-267768/)χωρίς ΦΠΑ με μεταφορικά 80€ με 3 μήνες εγγύηση
Τι λέτε αξίζει να ασχοληθεί κανείς με αυτά?

raspoutiv
30-12-14, 15:03
και γω ψαχνω κατι στια 9" ,κοντα στα 150 ευρω απο οπου ναναι..εχουμε κατι καλο?

σου κάνει αυτό (http://www.aliexpress.com/item/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/1881742165.html);

anon
30-12-14, 18:08
Παιδιά, σε αντίθεση με τα κινητά, όπου υπάρχει αρκετά σημαντική διαφορά μεταξύ τιμών Ελλάδας και Κίνας, στα τάμπλετ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Θα φανώ αιρετικός ίσως, και κάποιοι θα αρχίσουν να ρίχνουν φωτιά, αλλά ήθελα να πάρω δώρο για τα χριστούγεννα, και δεν είχα χρόνο για να παραγγείλω απο Κίνα. Ηταν Σαββατο, και το ήθελα μέχρι την παραμονή.
Οπότε η μόνη λύση ήταν Πλαίσιο. Ναι, ξέρω, και εγώ το σκέφτηκα, τι σκ@τ@ μηχάνημα θα πάρω κλπ κλπ κλπ.
Και πήρα ένα ταμπλετ 8 ιντσών, το coral. Αφήνω στην άκρη το δώρο χάρτες που είχε.
Και λέω ότι με πιάσανε τον κ@λο, αλλα ένεκα ο μη διαθέσιμος χρόνος. Και κοιτάω πχ στο Vickmail τι τάμπλετ θα μπορούσα να πάρω, και βλέπω ότι δεν υπάρχει διαφορά! Εχει πχ ένα CUBE U25GT με τον ίδιο επεξργαστή και μνήμη, μόνο που είναι 7 ιντσών και 1024 Χ 600 ενώ αυτό που πήρα απο Πλαίσιο είναι 8 ιντσών και 1280 Χ 800. Απο κίνα το μικρό θα έβγαινε στα 75 απο το πλαίσιο το πήρα στα 99. Ποιότητα το ίδιο, νομίζω του πλαισίου είναι το CHUWI VX8 μιας και μοιάζει σε όλα. Αν μη τι άλλο, για ένα χρόνο έχω εγγύηση. Δεν έχω παράπονο, μια χαρά παίζει, τα μόνα κακά που βρίσκω ειναι:
1) Δεν έχει το Play store, έχει άλλα stores... προσπάθησα να το στήσω, αλλά σαν νουμπάς, δεν τα κατάφερα, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά.
2) Η μπαταρία του δεν είναι μεγάλη. το ζαλίζει η μικρή και τελειώνει γρήγορα, αλλά είναι κάτι που με ένα power bank αργότερα διορθώνεται.
Αυτά. Ελπίζω να μην έχω και άλλα κακά να γράψω στο μέλλον!

blade_
30-12-14, 19:35
σου κάνει αυτό (http://www.aliexpress.com/item/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/1881742165.html);

καλο ειναι,αλλα ξεφευγει κανα 30ρι απο την τιμη που λεω.σκεφτομουν το onda 989,τι λετε?

raspoutiv
30-12-14, 21:12
καλο ειναι,αλλα ξεφευγει κανα 30ρι απο την τιμη που λεω.σκεφτομουν το onda 989,τι λετε?

150€ έχει η έκδοση των 16GB και παίρνει sd. η onda που λες φαίνεται να χει ίδια specs και κανα 15άρι παραπάνω

villasg
30-12-14, 22:39
Αυτο με 173€ και 64 Gb Colorfly i977A 3G (http://www.aliexpress.com/item/IN-STOCK-Original-Colorfly-i977A-3G-Tablet-PC-Intel-Baytrail-T-Z3735F-Quad-Core-2GB-RAM/32255277174.html) ξερει κανεις τι λεει ?
Ειναι νεα αφιξη ( δεκ 2014 ) και δειχνει πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα του
Features:
Processor: Intel Bay Trail-T CR Z3735F Quad-Core, up to 1.8 GHz
Display: 9.7-inch display with the IPS technology, 2048-by-1536 resolution
Touch Screen: G+G multi-touch capacitive screen
2 GB DDR3, 64GB storage
Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi support
4G:TDD-LTE band38/39/40/41, GSM/EDGE 900/1800, TD-SCDMA band34/39
Dual Cameras: 2.0 MP front camera and 5.0 MP rear camera
G-Sensor: 3-axis gravity acceleration sensor support
Bluetooth: Bluetooth 4.0 support
USB: Micro USB 2.0 with OTG Device (Host/Device) support
Battery: 7800 mAh/3.7V
System: Android 4.4.2

blade_
30-12-14, 22:54
150€ έχει η έκδοση των 16GB και παίρνει sd. η onda που λες φαίνεται να χει ίδια specs και κανα 15άρι παραπάνω

το θεωρεις καλυτερο?ψαχνω κατι να εχει κοινοτητα απο πισω,να βλεπουμε ρομ..

raspoutiv
30-12-14, 23:25
το θεωρεις καλυτερο?ψαχνω κατι να εχει κοινοτητα απο πισω,να βλεπουμε ρομ..

νομίζω καλύτερη κοινότητα θα χει η onda αλλά δεν το χω ψάξει
εγώ με σιγουριά μπορώ να σου προτείνω το teclast x98 που έχω αλλά δεν του έχω πειράξει τη ROM. πετάει κι έτσι. ίσως κάποια στιγμή του περάσω windows

christoi
31-12-14, 02:09
Έχω μερικές μέρες που τσίμπησα το Vero W10i. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, μπόλικες θύρες (μου έμεινε το micro hdmi - hdmi και χρησιμοποιήθηκε επιτέλους).
Λαπτόπι κανονικό (αν και με το on screen πληκτρολόγιο, δεν είναι για πάρα πολλά). Στα συν ότι βλέπεις/ακούς youtube και τρέχεις άλλα πράγματα με το native split screen (youtube background + 2 ακόμα).
Μόνο αρνητικό η αργή φόρτιση (αργή όμως, όχι αστεία) και το touch windows key.
Οπότε, όσοι κοιτάτε στα 175-180€ τάμπλετ, πως και δεν έχετε σκεφτεί windows και μάλιστα με 1 χρόνο κανονικής εγγύησης; (και όχι κινέζικης-μηντονειδατετονπαναή)

Σίγουρα το android για σερφάρισμα, καμιά ταινία και κανένα android παιχνιδάκι είναι πιο γρήγορο (και φυσικά έχει πολύ μεγαλύτερο market), αλλά το τι μπορεί να κάνει κάποιος σε σχέση με το τι κάνει στα windows (ή άλλο OS) πάντα θα είναι η αρχή αναφοράς.

iakoboss7
31-12-14, 02:25
πως παει στο θεμα της ram το vero? αντεχει πχ browser με αρκετα tabs κλπ?

mindtrapper
31-12-14, 02:27
Παιδιά, σε αντίθεση με τα κινητά, όπου υπάρχει αρκετά σημαντική διαφορά μεταξύ τιμών Ελλάδας και Κίνας, στα τάμπλετ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Θα φανώ αιρετικός ίσως, και κάποιοι θα αρχίσουν να ρίχνουν φωτιά, αλλά ήθελα να πάρω δώρο για τα χριστούγεννα, και δεν είχα χρόνο για να παραγγείλω απο Κίνα. Ηταν Σαββατο, και το ήθελα μέχρι την παραμονή.
Οπότε η μόνη λύση ήταν Πλαίσιο. Ναι, ξέρω, και εγώ το σκέφτηκα, τι σκ@τ@ μηχάνημα θα πάρω κλπ κλπ κλπ.
Και πήρα ένα ταμπλετ 8 ιντσών, το coral. Αφήνω στην άκρη το δώρο χάρτες που είχε.
Και λέω ότι με πιάσανε τον κ@λο, αλλα ένεκα ο μη διαθέσιμος χρόνος. Και κοιτάω πχ στο Vickmail τι τάμπλετ θα μπορούσα να πάρω, και βλέπω ότι δεν υπάρχει διαφορά! Εχει πχ ένα CUBE U25GT με τον ίδιο επεξργαστή και μνήμη, μόνο που είναι 7 ιντσών και 1024 Χ 600 ενώ αυτό που πήρα απο Πλαίσιο είναι 8 ιντσών και 1280 Χ 800. Απο κίνα το μικρό θα έβγαινε στα 75 απο το πλαίσιο το πήρα στα 99. Ποιότητα το ίδιο, νομίζω του πλαισίου είναι το CHUWI VX8 μιας και μοιάζει σε όλα. Αν μη τι άλλο, για ένα χρόνο έχω εγγύηση. Δεν έχω παράπονο, μια χαρά παίζει, τα μόνα κακά που βρίσκω ειναι:
1) Δεν έχει το Play store, έχει άλλα stores... προσπάθησα να το στήσω, αλλά σαν νουμπάς, δεν τα κατάφερα, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά.
2) Η μπαταρία του δεν είναι μεγάλη. το ζαλίζει η μικρή και τελειώνει γρήγορα, αλλά είναι κάτι που με ένα power bank αργότερα διορθώνεται.
Αυτά. Ελπίζω να μην έχω και άλλα κακά να γράψω στο μέλλον!

Μπράβο και έψαχνα κάτι γρήγορα για διάβασμα. Η οθόνη είναι ΟΚ έτσι; Καλές γωνίες; HDMI δεν έχει; Αν είναι το Chuwi έχει κάτι καλές ρομ από crewtablets αλλά πως μπορούμε να το βεβαιώσουμε; Γενικά είσαι ευχαριστημένος;

christoi
31-12-14, 06:05
Στο ξεκινήμα τώρα έχει 1ΓΒ (ίσως και να πέφτει, τα μετράω live) σε χρήση. Όταν το πήρα, είχε 0,8. Τώρα γράφω από το ταμπ και είμαι στο 1!!
8 tabs στον firefox με 7 addons (συγχρονισμένος με τον σταθερό μου) και βρίσκεται στο 1,2.
Cached & commited δεν ξέρω, θα πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα να τα μετρήσω. (644MB 1.8/3.1GB αντίστοιχα)

anon
31-12-14, 07:05
Μπράβο και έψαχνα κάτι γρήγορα για διάβασμα. Η οθόνη είναι ΟΚ έτσι; Καλές γωνίες; HDMI δεν έχει; Αν είναι το Chuwi έχει κάτι καλές ρομ από crewtablets αλλά πως μπορούμε να το βεβαιώσουμε; Γενικά είσαι ευχαριστημένος;

hdmi δεν εχει, αλλά δεν πειράζει, είναι τελείως αδιάφορο. Το τάμπλετ ειναι για την μικρή οπότε, δεν θα παίξει με την τηλεόραση. Με εξέπληξε στο σερφάρισμα, πολύ γρήγορο. Θαθελα για την μικρή ναχει τουλάχιστον 5άρα κάμερα, κάτι καλό, η 2άρα που έχει είναι για τα πανυγήρια, κ,αι γενικά βλέπω ότι σε ίδια τιμή. σε κινητό, παίρνεις πολύ καλύτερες προδιαγραφές, εκτός βέβαια απο το μέγεθος οθόνης, και αυτό με εκπλήσει. Στα κινητά στα >100 ευρώ βλέπεις απο 8άρες και πάνω κάμερες, ευρυγώνιους, οκταπύρηνα, και ειναι και κινητό, στο τάμπλετ πεθαμένα πράγματα...

blade_
31-12-14, 10:32
νομίζω καλύτερη κοινότητα θα χει η onda αλλά δεν το χω ψάξει
εγώ με σιγουριά μπορώ να σου προτείνω το teclast x98 που έχω αλλά δεν του έχω πειράξει τη ROM. πετάει κι έτσι. ίσως κάποια στιγμή του περάσω windows

φαινεται πολυ δυνατο,δεν τον εχω ξαναδει τον επεξεργαστη.δωσε περισσοτερες πληροφοριες απο την εμπειρια σου παρακαλω!

- - - Updated - - -

στο διπλα φορουμ παντως,διαβαζω για αρκετες προβληματικες συσκευες.ολες ειναι dual boot?ετσι βγαινει?

raspoutiv
31-12-14, 11:47
φαινεται πολυ δυνατο,δεν τον εχω ξαναδει τον επεξεργαστη.δωσε περισσοτερες πληροφοριες απο την εμπειρια σου παρακαλω!

- - - Updated - - -

στο διπλα φορουμ παντως,διαβαζω για αρκετες προβληματικες συσκευες.ολες ειναι dual boot?ετσι βγαινει?

από αυτό γράφω τώρα. η απόκρισή του είναι εξαιρετική κ με έχει κάνει να αφήσω σε μεγάλο βαθμό το laptop. όποτε δε χρειάζεται να γράφω το προτιμώ.

το χω κοντά 2 εβδομάδες κ δε μου παρουσίασε πρόβλημα. με σκέτο android το πήρα, βγαίνει κ αρκετά οικονομικότερο. τώρα πουλάνε κ dual boot αλλά επειδή ρώτησα για φίλο που του άρεσε μου πε ο πωλητής πως δε μένει πολύς χώρος στο δίσκο, μικρό το κακό αφού μπορείς να βάλεις τεράστια micro sd.
το πρόβλημα που είχε ήταν το μη λειτουργικό playstore που για να λυθεί κάνεις rootάρισμα κ εγκατάστασή του από apk. απλά πράγματα για σενα μάλλον. στη dual boot έκδοση ίσως να μη λειτουργεί έτσι κατά τον κινέζο.
για μένα προτίμησε το σκέτο android κ βάλε windows αν θες μόνος σου.

σε θέματα εφαρμογών δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς. εγώ παιχνίδια δεν παίζω να το φτάσω στα άκρα. έβαλα μόνο το delictableme για μια ξαδερφούλα κ έτρεχε πολύ φυσικά. στο browsing κ σε ταινίες πάει όπως το laptop.
η μπαταρία βγάζει 1 απόγευμα με συνεχή χρήση, δλδ να ακουμπάς οθόνη. καλή κεραία wifi σε σχέση με το κινητό μου που μπορώ να συγκρίνω. μόνο 1 ideapad κι 1 thinkpad που χω πιάνουν καλύτερο σήμα

για την τιμή όπως σου πα τσιμπήσανε λίγο τώρα τελευταία. όχι μόνο αυτά τα μοντέλα αλλα όλα τα tablet. ίσως ξαναπέσουν μετά τις γιορτές.
ο κινέζος που το πήρα μου έσπρωχνε το T98 στα τελευταία μηνύματα που ρώταγα για το φίλο. πιο γρήγορο λέει, καλύτερη GPU και LTE wifi. έχει arm επεξεργαστή όμως κ 50$ πάνω. δεν αξίζει για μένα.

σου πρότεινα το cube 9X πιο πριν λόγω των 150€ που ανέφερες κ των παραπλήσιων specs. αν δε σε πειράζει να ανέβεις λίγο, για μένα αξίζει το x98 με intel μέσα

blade_
31-12-14, 12:53
ωραιος,σε ευχαριστω πολυ!οχι το ψηνω ανετα αρκει να συμφωνησει ο αγοραστης :p

θα δω μερικα βιντεο πρωτα πριν αποφασισω..

nikraven
02-01-15, 12:33
Kαλημέρα παιδιά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Ηρθε η ώρα να φορτωθώ ένα tablet αλλά πριν το φορτωθώ
υπάρχει ο εξής περιορισμός:
Λόγω επιδότησης τα μόνα καταστήματα απο τα οποία
έχω την δυνατότητα να αγοράσω το tablet είναι απο εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=E05&catName=IOTG_Devices_Prs&childCatNames=WiFi-only-tablet) και απο εδώ. (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/devices.eg?selectedCategoryId=1882&id=1883&attributeToSort=5)
και για κάποιο ειδικό λόγο αυτή η επιδότηση δεν μεταφέρεται
σε κάποιο άλλο κατάστημα.
Για την συνέχεια έχουμε και λέμε:
1)Το διαθέσιμο ποσό για το tablet είναι ταβάνι τα 300€
2)Οι διαστάσεις να είναι απο 8'' έως 10'' ίντσες
3)Να φοράει λειτουργικό android
4)Να δέχεται playstore
5)Nα έχει αποσπώμενη εσωτερική μνήμη (κάρτα sd)
6)Σύνδεση wi-fi (δεν με απασχολεί να έχει 3g ή 4g αλλά αν έχει τέτοια δυνατότητα είναι καλοδεχούμενο)
Μια σύγκριση που είδα απο μερικά μοντέλα
με τις παραπάνω απαιτήσεις μου είναι η εξής
148918
με την μόνη διαφορά οτι το LG GPAD δεν έχει αποσπώμενη εσωτερική κάρτα μνήμης.
Επισης στο ένα κατάστημα (χωρίς να ξέρω αν είναι διαθέσιμο) υπάρχει και το 10ιντσο LG G-PAD 10.1 (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20298290&catName=WiFi-only-tablet&s=0) στα 249€
Και μια παράκληση επειδή δεν ξέρω τι διαθεσιμότητες θα υπάρχουν απο όλα
τα παραπάνω tablet στα δύο καταστήματα που προανέφερα
θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε τουλάχιστον
δύο μοντέλα απο τα παραπάνω οπότε αν το ένα δεν θα είναι διαθέσιμο
να καταλήξω στο άλλο.
Σας ευχαριστώ.

raspoutiv
02-01-15, 14:30
ωραιος,σε ευχαριστω πολυ!οχι το ψηνω ανετα αρκει να συμφωνησει ο αγοραστης :p

θα δω μερικα βιντεο πρωτα πριν αποφασισω..

να προσθέσω πως ανήμερα πρωτοχρονιάς στείλανε update απ την Teclast που μάλλον διορθώνει και το πρόβλημα με το playstore. εμένα δούλευε ήδη οπότε δεν είδα διαφορά. ίσως όμως να λειτουργεί κανονικά για όλους και στο dual boot πλέον

blade_
02-01-15, 15:13
να προσθέσω πως ανήμερα πρωτοχρονιάς στείλανε update απ την Teclast που μάλλον διορθώνει και το πρόβλημα με το playstore. εμένα δούλευε ήδη οπότε δεν είδα διαφορά. ίσως όμως να λειτουργεί κανονικά για όλους και στο dual boot πλέον

πολυ καλο αυτο!

sadako
05-01-15, 09:08
Υπάρχει κανένα προσιτό τάμπλετ γύρω στα 100 ευρώ για χρήση 80% ως eBook reader και 20% για browsing; Δεν είναι απαραίτητο να είναι τελευταία φουρνιά, δεν χρειάζεται να έχει Retina Display κλπ, ούτε 4G, αρκεί να είναι 9,7"-10.1" με καλούτσικη μπαταρία. Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξει, απλά επειδή ένα κινεζοτάμπλετ που είχα πάρει έτρωγε τρελά σκαλώματα σε browsing με 1GB μνήμη και AllWinner A10, αν γίνεται να είναι έστω λίγο καλύτερο από αυτό.

Θα το είχα κρατήσει βασικά εκείνο, αλλά σε μια προσπάθεια να ξεκολλήσω το καπάκι ράγισε η οθόνη...

famous-walker
05-01-15, 16:38
Υπάρχει κανένα προσιτό τάμπλετ γύρω στα 100 ευρώ για χρήση 80% ως eBook reader και 20% για browsing; Δεν είναι απαραίτητο να είναι τελευταία φουρνιά, δεν χρειάζεται να έχει Retina Display κλπ, ούτε 4G, αρκεί να είναι 9,7"-10.1" με καλούτσικη μπαταρία. Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξει, απλά επειδή ένα κινεζοτάμπλετ που είχα πάρει έτρωγε τρελά σκαλώματα σε browsing με 1GB μνήμη και AllWinner A10, αν γίνεται να είναι έστω λίγο καλύτερο από αυτό.

Θα το είχα κρατήσει βασικά εκείνο, αλλά σε μια προσπάθεια να ξεκολλήσω το καπάκι ράγισε η οθόνη...
Αν το θες κυρίως για ebooks, όχι σε pdf, μήπως να έπαιρνες κανονικό ereader;

sadako
05-01-15, 17:51
Το'χα ψάξει λίγο για eReader πριν πάρω το προηγούμενο tablet, είχα καταλήξει (με τις τότε τιμές έστω), πως δεν άξιζε.. Με κάτι παραπάνω (κι ας μην είχα αυτονομία μια εβδομάδα) θα κάλυπτα επαρκώς έστω κι αυτό το υπόλοιπο 20%...

famous-walker
05-01-15, 18:16
Ο λόγος που στο προτείνω είναι τα ποσοστά που αναφέρεις. Αν ήταν αντίστροφα δεν θα υπηρχε θέμα. Δεν είναι τόσο η αυτονομία όσο το ποσό ξεκούραστο ειναι. Αν τα βιβλία που διαβάζεις είναι σε pdf τότε δεν υπάρχει δίλημμα και πας σε tablet καθώς για ereader σε αυτές τις ίντσες θες ένα 300αρι και δεν νομίζω ότι αξίζει να μπλέκεις με converters για να πας σε μικρότερο.

Αλλιώς με ένα 80αρι παίρνεις κάτι που σε καλύπτει για χρόνια και με άλλα τόσα ένα tablet που όσο βγάλει.

sadako
05-01-15, 18:33
Η αλήθεια είναι πως το 99% των ebooks που ήδη έχω είναι είναι σε .pdf..

Και επίσης, δεν θα ήθελα να πάω σε μικρότερο. Από την εμπειρία μου με 10άρι (9,7" για την ακρίβεια), διάβαζα σε portrait mode (ειδικά με κάτι apps που έκαναν και αυτόματο cropping στο 'visible' μέρος της σελίδας μην σου πω πως παραέβγαιναν και μεγάλα τα γράμματα σε κάποιες περιπτώσεις), δεν νομίζω πως θα με βόλευε πχ να κρατούσα ένα 7άρι σε landscape mode και να έκανα συνέχεια scrolling για την ίδια σελίδα...

famous-walker
05-01-15, 19:21
Ναι οκ εσένα δεν σε βολεύει λόγω pdf. Σε 6αρι με απείραχτο το αρχείο θα σε έτρωγε το scrolling και το panning.

raspoutiv
05-01-15, 19:52
δες το Onda 975 στα 120€ (http://www.aliexpress.com/item/Onda-V975m-2GB-RAM-32GB-ROM-Amlogic-M802-RK3166-Quad-Core-V975S-Tablet-PC-9-7inch/1978237940.html)
ή αυτό το no-name στα 100€ (http://www.aliexpress.com/item/BLuetoothg-Free-shipping-1024-600-1GB-8GB-allwinner-A23-1-5GHz-dual-camera-Android-4-2/1602008797.html)
εννοείται προτείνω το Onda

tsavman
06-01-15, 00:47
Όχι το Onda αν δεν θέλεις να τρως 80% του χρόνου σου σκαλίζοντάς το.
Ωραία τα specs του, αλλά η rom του είναι για τα πανηγύρια. Χαντακώνεται και από τα specs της οθόνης, το browsing καταντάει απάλευτο, μην μιλήσω για άλλα bugs.
Από roms υπάρχουν οι τραγικές επίσημες, δύο ελληνικές custom (στην ουσία debloated stock) και άλλη μία η οποία δεν δίνει δυνατότητα επιστροφής σε stock, οπότε κολλάς με αυτήν και ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Επομένως μακρυά από το 975.
Υπάρχουν πλέον νεότερα και καλύτερα tablets σε αυτό το price range.

sadako
06-01-15, 10:54
Όπως;;;

- - - Updated - - -


Ναι οκ εσένα δεν σε βολεύει λόγω pdf. Σε 6αρι με απείραχτο το αρχείο θα σε έτρωγε το scrolling και το panning.

Άσε που δεν υπήρχε λόγος να πάω ούτως ή άλλως σε 6άρι την στιγμή που έχω 5.7" κινητό (Note3)

famous-walker
06-01-15, 16:20
Άσε που δεν υπήρχε λόγος να πάω ούτως ή άλλως σε 6άρι την στιγμή που έχω 5.7" κινητό (Note3)

Μα δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο. Εντελώς άλλη τεχνολογία, εντελώς άλλη αίσθηση.

Zer0c00L
06-01-15, 16:50
μετά από αρκετή ερεύνα αγοράς σε μαγαζιά του εξωτερικού (που δυστυχώς έρχεται με όσο κοστίζουν εδώ) έτσι κατέληξα στο skroutz.gr όπου βρήκα το tablet που αγόρασα τελικά από την cosmodata (online αγορά) το Asus Google Nexus 7 FHD 16GB (WiFi) παρά το γεγονός ότι μου κόστισε 230 ευρώ (τα αξίζει για μένα τα λεφτά του)

έτσι την πρωτοχρονιά θεώρησα σκόπιμο να ξοδέψω και τα υπόλοιπα χρήματα που μου είχαν απομείνει αλλά 180 ευρώ ώστε να αλλάξω το παλιό μου Smartphone SE Xperia Neo V (το οποίο έδωσα στην μητέρα μου) και για μένα αγόρασα το Motorola Moto G (2nd Gen) Dual Sim + 16GB SD και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τις δύο συσκευές.

ούτε σκέψη φυσικά για root και unlock (δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που τρέχουν ότι θέλω) η μόνη εκκρεμότητα που έχει μείνει είναι με το κινητό πότε θα βγει στο OTA το νέο Android 5.x.x το tablet ήδη φοράει 5.0.1 αλλά από όσα διαβάζω πάμε για αναβάθμιση σύντομα καθώς και αυτή έχει "θέματα")

για μένα ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις" βέβαια σε συνάρτηση με τι το θες και για τι χρήση

(βέβαια τώρα έχω άλλα θέματα καθώς ζηλεύει η μάνα μου και θέλει tablet όπως και η κοπέλα μου όπως και η ανιψιά μου (6 χρονών) όποτε καταλαβαίνετε την κάτσαμε....θα γονατίσει το WiFi της VDSL ..... όποτε μαζευόμαστε εδώ

RyDeR
08-01-15, 03:26
Η διαφορά των Onda V975s / V975m είναι το 1 και 2 GB ram αντίστοιχα; Αν είναι να βλέπω μόνο το M...

Κάτι αντίστοιχο, έτσι δυνατό, με 7-8 ίντσες οθόνη, υπάρχει απο κίνα;

tsavman
08-01-15, 04:15
Η διαφορά των Onda V975s / V975m είναι το 1 και 2 GB ram αντίστοιχα; Αν είναι να βλέπω μόνο το M...

Κάτι αντίστοιχο, έτσι δυνατό, με 7-8 ίντσες οθόνη, υπάρχει απο κίνα;

Έγραψα πιο πριν ότι είναι καλύτερα να το αποφύγεις το Onda 975M, αλλά μάλλον δεν πείστηκες.
Αν το θέλεις τόσο πολύ, σου πουλάω το δικό μου :p

mindtrapper
08-01-15, 04:52
Έγραψα πιο πριν ότι είναι καλύτερα να το αποφύγεις το Onda 975M, αλλά μάλλον δεν πείστηκες.
Αν το θέλεις τόσο πολύ, σου πουλάω το δικό μου :p

Καλύτερο αποτρεπτικό μήνυμα δεν μπορούσες να στείλεις... :)

tsavman
08-01-15, 05:04
Καλύτερο αποτρεπτικό μήνυμα δεν μπορούσες να στείλεις... :)

Την πάτησε ένας (και κανα-δυο ακόμα σε αυτό το thread), δεν χρειάζεται να την πατήσει και άλλος :oops:

anon
08-01-15, 11:41
Επομένως μακρυά από το 975.
Υπάρχουν πλέον νεότερα και καλύτερα tablets σε αυτό το price range.

Δεν δωσατε προτάσεις για τα καλύτερα...

RyDeR
08-01-15, 11:58
Έγραψα πιο πριν ότι είναι καλύτερα να το αποφύγεις το Onda 975M, αλλά μάλλον δεν πείστηκες.
Αν το θέλεις τόσο πολύ, σου πουλάω το δικό μου :p

:worthy:

Ψάχνω άλλο...

tsavman
09-01-15, 00:54
Δεν δωσατε προτάσεις για τα καλύτερα...


:worthy:

Ψάχνω άλλο...

Έχουν περάσει από τα χέρια μου με αυτήν την σειρά τα εξής κινέζικα: Cube U30GT, Ainol Novo 10 Hero, Onda 975m. Όλα top spec στα χαρτιά, και χαμηλού -για τα χαρακτηριστικά τους- budget, της τάξης των 140-170 ευρώ όταν τα αγόρασα.
Όλα είχαν θέματα που ξεκινούσαν από την ROM τους, και συνεχιζόταν σε απίστευτα κατασκευαστικά λάθη, ξεκολλημένα καλώδια τροφοδοσίας, φορτιστές που σκάγανε, digitizers που λειτουργούσαν μόνο αν το κρατούσες "σωστά" και ένα σωρό άλλα όμορφα. Μόνο το Ainol την πάλεψε σχετικά ικανοποιητικά, μέχρι που μια μέρα τα έφτυσε.
Έχω δώσει λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια 400 ευρώ για tablets. Αν ήταν να αγοράσω αυτή τη στιγμή, θα έψαχνα μεταχειρισμένο επώνυμο. Samsung ή κατά προτίμηση κάποιο LG. Γιατί είναι άλλο το θέμα να ψάχνεσαι μόνο softwarικά για κάποια καλύτερη rom, και άλλο να πρέπει παράλληλα να αντιμετωπίσεις κατασκευαστικές αστοχίες.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν υπάρχει καλό κινέζικο που να αξίζει, αλλά τέταρτο τέτοιο tablet δεν θα αγόραζα.
Ειδικά σε 7-8-9'' υπάρχουν αρκετά επώνυμα που μπορείς να τα βρεις και εντός Ελλάδας, με εγγύηση και απ'όλα.

gio5aMG
09-01-15, 01:18
Teclast X98 Air II vs Cube Talk 9X vs Onda V989
Τι επιλέγουμε και τι όχι; Ωραίες συσκευές, περίπου στα ίδια χρήματα και μέγεθος, διαφορετικοί επεξεργαστές. Ποια θεωρείτε καλύτερη;

raspoutiv
09-01-15, 01:30
Teclast X98 Air II vs Cube Talk 9X vs Onda V989
Τι επιλέγουμε και τι όχι; Ωραίες συσκευές, περίπου στα ίδια χρήματα και μέγεθος, διαφορετικοί επεξεργαστές. Ποια θεωρείτε καλύτερη;

την teclast που έχει επεξεργαστή Intel, σήμερα πουλιέται στα 170+ με dual boot και στο xda μπορείς να βρεις όλα τα fixes και roms
επίσης την έχω ήδη κι έχει ωραία αποκρισιμότητα. δεν πιστεύω πως οι άλλες 2 συσκευές δεν είναι ποιοτικές, αλλά έχουν arm cpu

αν οικονομικά μπορείς να ανέβεις κοιτάς xiaomi mipad (7.9'' με Nvidia μέσα)

tsavman
09-01-15, 01:31
Λογικά το Cube σύμφωνα με αυτό (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2789340), αλλά ψάξε να δεις τι παίζει από community/development για τα υπόλοιπα.
Πέρνα και μία από το myphone να διαβάσεις τα αντίστοιχα threads.

RASTAVIPER
09-01-15, 01:40
Έχουν περάσει από τα χέρια μου με αυτήν την σειρά τα εξής κινέζικα: Cube U30GT, Ainol Novo 10 Hero, Onda 975m. Όλα top spec στα χαρτιά, και χαμηλού -για τα χαρακτηριστικά τους- budget, της τάξης των 140-170 ευρώ όταν τα αγόρασα.
Όλα είχαν θέματα που ξεκινούσαν από την ROM τους, και συνεχιζόταν σε απίστευτα κατασκευαστικά λάθη, ξεκολλημένα καλώδια τροφοδοσίας, φορτιστές που σκάγανε, digitizers που λειτουργούσαν μόνο αν το κρατούσες "σωστά" και ένα σωρό άλλα όμορφα. Μόνο το Ainol την πάλεψε σχετικά ικανοποιητικά, μέχρι που μια μέρα τα έφτυσε.
Έχω δώσει λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια 400 ευρώ για tablets. Αν ήταν να αγοράσω αυτή τη στιγμή, θα έψαχνα μεταχειρισμένο επώνυμο. Samsung ή κατά προτίμηση κάποιο LG. Γιατί είναι άλλο το θέμα να ψάχνεσαι μόνο softwarικά για κάποια καλύτερη rom, και άλλο να πρέπει παράλληλα να αντιμετωπίσεις κατασκευαστικές αστοχίες.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν υπάρχει καλό κινέζικο που να αξίζει, αλλά τέταρτο τέτοιο tablet δεν θα αγόραζα.
Ειδικά σε 7-8-9'' υπάρχουν αρκετά επώνυμα που μπορείς να τα βρεις και εντός Ελλάδας, με εγγύηση και απ'όλα.

Από αυτά που ανέφερες, νομίζω το Onda είναι το μόνο που ποτέ δεν ακούστηκε με κατασκευαστικά λάθη.
Όχι, ότι δεν είχε/έχει προβληματικό software που θέλει πολύ σσκάλισμα για να στρώσει.
Πάντως για μένα το συγκεκριμένο μηχανάκι τα άξιζε τα λεφτά του για την οθόνη και το καλό Wifi.

tsavman
09-01-15, 01:49
Από αυτά που ανέφερες, νομίζω το Onda είναι το μόνο που ποτέ δεν ακούστηκε με κατασκευαστικά λάθη.
Όχι, ότι δεν είχε/έχει προβληματικό software που θέλει πολύ σσκάλισμα για να στρώσει.
Πάντως για μένα το συγκεκριμένο μηχανάκι τα άξιζε τα λεφτά του για την οθόνη και το καλό Wifi.

Και το δικό μου δεν έχει χαλάσει ακόμα, μάλλον επειδή είναι στο ράφι συνέχεια.
Η οθόνη είναι σούπερ, συμφωνώ, ιδανικό μηχάνημα για κορνίζα, αλλά λίγο ακριβό για τέτοια χρήση.
Ούτε για απλό browsing δεν κάνει, με σκάλισμα ή χωρίς.
Εσύ έχεις την rom του stane τώρα;

RASTAVIPER
09-01-15, 11:26
Και το δικό μου δεν έχει χαλάσει ακόμα, μάλλον επειδή είναι στο ράφι συνέχεια.
Η οθόνη είναι σούπερ, συμφωνώ, ιδανικό μηχάνημα για κορνίζα, αλλά λίγο ακριβό για τέτοια χρήση.
Ούτε για απλό browsing δεν κάνει, με σκάλισμα ή χωρίς.
Εσύ έχεις την rom του stane τώρα;
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Το μηχανάκι είναι σούπερ, από την στιγμή που του βγάλεις τις κινεζιες.
Εγώ μια ρομ, του πέρασα και με αυτή έμεινα αφού με κάλυπτε στα πάντα. Την πρώτη 1.10 του Ροζακ.
Το χρησιμοποιώ καθημερινά για games, tapatalk, browsing και για μουσική.
Φυσικά και δεν συγκρίνεται στην απόκριση με το Nexus μου λογω σποραδικων lag, αλλά στο 90% της χρήσης πετάει.Εσύ το είχες πάρει για σένα ή ηταν για άλλον;

kataras
09-01-15, 13:33
Έχουν περάσει από τα χέρια μου με αυτήν την σειρά τα εξής κινέζικα: Cube U30GT, Ainol Novo 10 Hero, Onda 975m. Όλα top spec στα χαρτιά, και χαμηλού -για τα χαρακτηριστικά τους- budget, της τάξης των 140-170 ευρώ όταν τα αγόρασα.
Όλα είχαν θέματα που ξεκινούσαν από την ROM τους, και συνεχιζόταν σε απίστευτα κατασκευαστικά λάθη, ξεκολλημένα καλώδια τροφοδοσίας, φορτιστές που σκάγανε, digitizers που λειτουργούσαν μόνο αν το κρατούσες "σωστά" και ένα σωρό άλλα όμορφα. Μόνο το Ainol την πάλεψε σχετικά ικανοποιητικά, μέχρι που μια μέρα τα έφτυσε.
Έχω δώσει λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια 400 ευρώ για tablets. Αν ήταν να αγοράσω αυτή τη στιγμή, θα έψαχνα μεταχειρισμένο επώνυμο. Samsung ή κατά προτίμηση κάποιο LG. Γιατί είναι άλλο το θέμα να ψάχνεσαι μόνο softwarικά για κάποια καλύτερη rom, και άλλο να πρέπει παράλληλα να αντιμετωπίσεις κατασκευαστικές αστοχίες.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν υπάρχει καλό κινέζικο που να αξίζει, αλλά τέταρτο τέτοιο tablet δεν θα αγόραζα.
Ειδικά σε 7-8-9'' υπάρχουν αρκετά επώνυμα που μπορείς να τα βρεις και εντός Ελλάδας, με εγγύηση και απ'όλα.

Πεστα χρυσοστομε

Zer0c00L
09-01-15, 13:38
εμένα πάντως με πείσατε να μην αγοράσω "κινέζικο" που θα μου κόστιζε όσα λέτε και αν δώσω 200 ευρώ να πάρω κάτι το επώνυμο και να το ευχαριστηθώ (σας ευχαριστώ) καθώς δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή που πήρα το Asus Google Nexus 7 και ας μου κόστισε 200 ευρώ

από το να έπαιρνα κάτι φτηνότερο και να το έσπαγα ή να το πέταγα από το παράθυρο γιατί θα μου έσπαγε τα νεύρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.