PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

nikraven
09-01-15, 14:44
Έχουν περάσει από τα χέρια μου με αυτήν την σειρά τα εξής κινέζικα: Cube U30GT, Ainol Novo 10 Hero, Onda 975m. Όλα top spec στα χαρτιά, και χαμηλού -για τα χαρακτηριστικά τους- budget, της τάξης των 140-170 ευρώ όταν τα αγόρασα.
Όλα είχαν θέματα που ξεκινούσαν από την ROM τους, και συνεχιζόταν σε απίστευτα κατασκευαστικά λάθη, ξεκολλημένα καλώδια τροφοδοσίας, φορτιστές που σκάγανε, digitizers που λειτουργούσαν μόνο αν το κρατούσες "σωστά" και ένα σωρό άλλα όμορφα. Μόνο το Ainol την πάλεψε σχετικά ικανοποιητικά, μέχρι που μια μέρα τα έφτυσε.
Έχω δώσει λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια 400 ευρώ για tablets. Αν ήταν να αγοράσω αυτή τη στιγμή, θα έψαχνα μεταχειρισμένο επώνυμο. Samsung ή κατά προτίμηση κάποιο LG. Γιατί είναι άλλο το θέμα να ψάχνεσαι μόνο softwarικά για κάποια καλύτερη rom, και άλλο να πρέπει παράλληλα να αντιμετωπίσεις κατασκευαστικές αστοχίες.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν υπάρχει καλό κινέζικο που να αξίζει, αλλά τέταρτο τέτοιο tablet δεν θα αγόραζα.
Ειδικά σε 7-8-9'' υπάρχουν αρκετά επώνυμα που μπορείς να τα βρεις και εντός Ελλάδας, με εγγύηση και απ'όλα.
και εγώ μαζί σου.:oneup:
Αυτο που λέει ο λαός μας:''η φθήνια τρώει τον παρά'' ισχύει και θα ισχύει στους αιώνες.

patch
09-01-15, 15:36
Έχουν περάσει από τα χέρια μου με αυτήν την σειρά τα εξής κινέζικα: Cube U30GT, Ainol Novo 10 Hero, Onda 975m. Όλα top spec στα χαρτιά, και χαμηλού -για τα χαρακτηριστικά τους- budget, της τάξης των 140-170 ευρώ όταν τα αγόρασα.
Όλα είχαν θέματα που ξεκινούσαν από την ROM τους, και συνεχιζόταν σε απίστευτα κατασκευαστικά λάθη, ξεκολλημένα καλώδια τροφοδοσίας, φορτιστές που σκάγανε, digitizers που λειτουργούσαν μόνο αν το κρατούσες "σωστά" και ένα σωρό άλλα όμορφα. Μόνο το Ainol την πάλεψε σχετικά ικανοποιητικά, μέχρι που μια μέρα τα έφτυσε.
Έχω δώσει λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια 400 ευρώ για tablets. Αν ήταν να αγοράσω αυτή τη στιγμή, θα έψαχνα μεταχειρισμένο επώνυμο. Samsung ή κατά προτίμηση κάποιο LG. Γιατί είναι άλλο το θέμα να ψάχνεσαι μόνο softwarικά για κάποια καλύτερη rom, και άλλο να πρέπει παράλληλα να αντιμετωπίσεις κατασκευαστικές αστοχίες.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν υπάρχει καλό κινέζικο που να αξίζει, αλλά τέταρτο τέτοιο tablet δεν θα αγόραζα.
Ειδικά σε 7-8-9'' υπάρχουν αρκετά επώνυμα που μπορείς να τα βρεις και εντός Ελλάδας, με εγγύηση και απ'όλα.

τα κινέζικα που αγόρασα θεωρώ ότι ήταν καλές επιλογές, pipo M9 tablet, 2Xcoolpad F1
αν ξαναπάρω κινέζικο και ειδικά MT να μου κλέψουν τους κωδικούς της κάρτας
1000 φορές μεταχειρισμένο

villasg
09-01-15, 17:31
Και εγω με τα κινεζικα ταμπλετ που περασαν απο τα χερια μου ειμαι 100% ευχαριστημενος :
zenithink ZT280 , Pipo m9 wifi , Pipo M9 pro 3G .
Δεν ειχα κανενα προβλημα και για την τιμη τους ηταν αριστα ( με αυτα τα λεφτα δεν επαιρνες μτχ της προκοπης )

ch2
09-01-15, 17:32
Ότι επώνυμο tablet (samsung & lg) πέρασε από τα χέρια μου ήταν απροβλημάτιστο, με αρκετή υποστήριξη σε roms και λειτουργεί ακόμα :p

Ερώτηση για αγορά, ξέρει κανείς αν βγαίνει κανένα νέο μοντέλο από samsung ή lg σε 8.0-8.9 ιντσες? (από τα παλιότερα μοντέλα ζαχαρώνω τα tab pro 8.4 και lg gpad 8.3 λόγω cyanogenmod official)

psolord
09-01-15, 18:49
Λοιπόν δια του παρόντος ποστ, θα ήθελα να κάνω μία καταγγελία για το Pandawill.

Κατ'αρχήν, ανέβασα αυτό το βίντεο στο κανάλι μου.

A warning to all - Stay away from the fraudulent www.Pandawill.com (https://www.youtube.com/watch?v=4PUC48fTKNc) Chinese shop

Έχω βγάλει screenshots όλα τα email από τις 23 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα!

Φυσικά δεν έχω απαίτηση να δείτε το βίντεο (αν και μερικά hits δεν θα έβλαπταν), οπότε σας αναφέρω παρακάτω την συμπυκνωμένη έκδοση.



- Στις 12 Αυγούστου, παρήγγειλα ένα ταμπλετάκι Pipo S1 Pro για την ανιψιά μου, με specs, RK3188 (Quad Core @1.8Ghz), 1GB RAM, 8GB storage, 7inch IPS screen
- Το λάβαμε περίπου ένα μήνα μετά
- Δούλεψε σωστά για 2-3 βδομάδες
- Το έστειλα πίσω στις 4 Οκτωβρίου (πλήρωσα 15 ευρώ Ταχυδρομείο)
- Αυτό είναι το βίντεο που τους έστειλα για επιβεβαίωση της βλάβης
https://www.youtube.com/watch?v=v3xqaHwveyE
- Έφτασε σε αυτούς στις 23 Οκτωβρίου και μου είπαν ότι η επισκευή θα διαρκέσει 3-5 εβδομάδες
- Στις 16 Νοεμβρίου τους έστειλα email ζητώντας ενημέρωση για το θέμα
- Στις 5 Δεκεμβρίου μου πρότειναν να μου στείλουν ένα DUAL CORE @1.3Ghz tablet σαν αντικατάσταση
- Στις 12 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι το δικό μας Pipo S1 Pro γύρισε από την επισκευή, αλλά είναι ΑΚΟΜΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ και το στέλνουν και ΠΑΛΙ για επισκευή (άλλες 3-4 εβδομάδες)
- Στις 19 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι προτίθενται να μου στείλουν ένα επισκευασμένο Pipo M9 Pro το οποίο είναι πολύ καλύτερο από αυτό που πήραμε. Νόμιζα ότι θέλησαν να με ευχαριστήσουν για την ταλαιπωρία μου.
- Στις 22 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι θα το στείλουν σε 2-3 μέρες
- Στις 29 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι έγινε κάποιο λάθος στη δουλειά και ότι θα το στείλουν σε άλλες 2-3 μέρες
- Στις 30 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι και αυτό το Tablet που σκόπευαν να μου στείλουν ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ και με ρώτησαν αν ήθελα κάποιο άλλο
- Στις 31 Δεκεμβρίου που πρότειναν ΚΑΙ ΠΑΛΙ να μου στείλουν ένα Dual Core tablet ενώ τους είχα πει ξεκάθαρα τι ήθελα, χωρίς καν να χρειάζεται να το πω. Δηλαδή εννοείται οτι σαν κατάστημα πρέπει να ξέρεις τι πρέπει να προτείνεις για αντικατάσταση
- Στις 5 Ιανουαρίου, μου πρότειναν να μου στείλουν ένα RK3188 με 16GBs storage, που ήταν και αυτό λίγο καλύτερο από αυτό που αγόρασα.
- Στις 9 Ιανουαρίου (σήμερα), που είπαν ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.

Έτσι κράτησα την υπόσχεση μου ότι θα τους ξεμπροστιάσω και ...... εδώ είμαστε..!

Και αυτή είναι η ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΗ έκδοση.

Δηλαδή ήμαρτον.

Όπως λέω και στο βίντεο, δεν είναι για τα λεφτά, είναι το ότι έχω εκτεθεί στον ξάδερφο μου, που τα βγάζει δύσκολα πέρα και ήθελε να κάνει ένα δωράκι στο κοριτσάκι του και μπήκα εγώ στη μέση και του λέω ΘΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ εγώ.

Τώρα μου έχουν πέσει τα μούτρα κάτω.

Μακρυά από Pandawill! :down:

famous-walker
09-01-15, 19:02
Είχα και εγώ θέμα με το συγκεκριμένο κατάστημα λόγω ενός tablet που έφτασε με πρόβλημα από την πρώτη στιγμή. Εμένα με κάλυπτε το PayPal αλλά παρόλα αυτά έφαγα χρόνο να γράφω email και να βγάζω βίντεο και φωτογραφίες.

Το μεγαλύτερο τους πρόβλημα είναι ότι είναι εντελώς μπουρδέλο και δεν έχουν ένα υποτυπώδες crm. Το αποτέλεσμα είναι να μην γνωρίζει κανείς τους εκεί μέσα τι έχει συννενοηθει ο κάθε ένας υπάλληλος με τον πελάτη. Το αποκορύφωμα ήταν να μου έρθει κάνα 4μηνο μετά που είχα πάρει το refund και είχα αγοράσει το ίδιο tablet από αλλού email που με ρωτούσαν ξανά την διεύθυνση για να στείλουν το επισκευασμένο tablet.

Πάντως και εγώ δεν ξανά πήρα από εκεί.

8anos
09-01-15, 19:28
το προβλημα με τους κινεζους ειναι οτι ουσιαστικά δεν εχεις εγγύηση. Αμα ειναι φτηνοπραγμα πιθανόν να σου στειλουν καινούριο χωρίς πολλά πολλά, αν ειναι ακριβό και εισαι ατυχος και σου βγει ελαττωματικό για μενα το κλαίς.
ελπίζω να λυθει το θέμα και να παρει η μικρή το ταμπλετ της

RASTAVIPER
09-01-15, 20:11
Επίσης δεν πρέπει ποτέ να περιμένουμε αλλαγή από αυτούς.
Καλύτερα refund και αγορά άλλης συσκευής.

iml
09-01-15, 20:42
Επίσης δεν πρέπει ποτέ να περιμένουμε αλλαγή από αυτούς.
Καλύτερα refund και αγορά άλλης συσκευής.
:oneup: Είναι τόσο προβληματική η συνεννόηση που αν μπορεί να γίνει refund πρέπει να το προτιμούμε με την μια

nikraven
09-01-15, 21:03
Λοιπόν δια του παρόντος ποστ, θα ήθελα να κάνω μία καταγγελία για το Pandawill.

Κατ'αρχήν, ανέβασα αυτό το βίντεο στο κανάλι μου.

A warning to all - Stay away from the fraudulent www.Pandawill.com (https://www.youtube.com/watch?v=4PUC48fTKNc) Chinese shop

Έχω βγάλει screenshots όλα τα email από τις 23 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα!

Φυσικά δεν έχω απαίτηση να δείτε το βίντεο (αν και μερικά hits δεν θα έβλαπταν), οπότε σας αναφέρω παρακάτω την συμπυκνωμένη έκδοση.



- Στις 12 Αυγούστου, παρήγγειλα ένα ταμπλετάκι Pipo S1 Pro για την ανιψιά μου, με specs, RK3188 (Quad Core @1.8Ghz), 1GB RAM, 8GB storage, 7inch IPS screen
- Το λάβαμε περίπου ένα μήνα μετά
- Δούλεψε σωστά για 2-3 βδομάδες
- Το έστειλα πίσω στις 4 Οκτωβρίου (πλήρωσα 15 ευρώ Ταχυδρομείο)
- Αυτό είναι το βίντεο που τους έστειλα για επιβεβαίωση της βλάβης
https://www.youtube.com/watch?v=v3xqaHwveyE
- Έφτασε σε αυτούς στις 23 Οκτωβρίου και μου είπαν ότι η επισκευή θα διαρκέσει 3-5 εβδομάδες
- Στις 16 Νοεμβρίου τους έστειλα email ζητώντας ενημέρωση για το θέμα
- Στις 5 Δεκεμβρίου μου πρότειναν να μου στείλουν ένα DUAL CORE @1.3Ghz tablet σαν αντικατάσταση
- Στις 12 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι το δικό μας Pipo S1 Pro γύρισε από την επισκευή, αλλά είναι ΑΚΟΜΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ και το στέλνουν και ΠΑΛΙ για επισκευή (άλλες 3-4 εβδομάδες)
- Στις 19 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι προτίθενται να μου στείλουν ένα επισκευασμένο Pipo M9 Pro το οποίο είναι πολύ καλύτερο από αυτό που πήραμε. Νόμιζα ότι θέλησαν να με ευχαριστήσουν για την ταλαιπωρία μου.
- Στις 22 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι θα το στείλουν σε 2-3 μέρες
- Στις 29 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι έγινε κάποιο λάθος στη δουλειά και ότι θα το στείλουν σε άλλες 2-3 μέρες
- Στις 30 Δεκεμβρίου μου είπαν ότι και αυτό το Tablet που σκόπευαν να μου στείλουν ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ και με ρώτησαν αν ήθελα κάποιο άλλο
- Στις 31 Δεκεμβρίου που πρότειναν ΚΑΙ ΠΑΛΙ να μου στείλουν ένα Dual Core tablet ενώ τους είχα πει ξεκάθαρα τι ήθελα, χωρίς καν να χρειάζεται να το πω. Δηλαδή εννοείται οτι σαν κατάστημα πρέπει να ξέρεις τι πρέπει να προτείνεις για αντικατάσταση
- Στις 5 Ιανουαρίου, μου πρότειναν να μου στείλουν ένα RK3188 με 16GBs storage, που ήταν και αυτό λίγο καλύτερο από αυτό που αγόρασα.
- Στις 9 Ιανουαρίου (σήμερα), που είπαν ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.

Έτσι κράτησα την υπόσχεση μου ότι θα τους ξεμπροστιάσω και ...... εδώ είμαστε..!

Και αυτή είναι η ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΗ έκδοση.

Δηλαδή ήμαρτον.

Όπως λέω και στο βίντεο, δεν είναι για τα λεφτά, είναι το ότι έχω εκτεθεί στον ξάδερφο μου, που τα βγάζει δύσκολα πέρα και ήθελε να κάνει ένα δωράκι στο κοριτσάκι του και μπήκα εγώ στη μέση και του λέω ΘΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ εγώ.

Τώρα μου έχουν πέσει τα μούτρα κάτω.

Μακρυά από Pandawill! :down:
φίλε αυτή η ψυχολογική φθορά δεν πληρώνεται με τίποτα και με κανένα 5πύρηνο ή 10πύρηνο τάμπλετ.
Μακάρι να έχει αίσιο τέλος όλη η ιστορία (που δεν το βλέπω)
και μην ξαναπλησιάζεις σε αυτούς.

tsavman
10-01-15, 01:06
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Το μηχανάκι είναι σούπερ, από την στιγμή που του βγάλεις τις κινεζιες.
Εγώ μια ρομ, του πέρασα και με αυτή έμεινα αφού με κάλυπτε στα πάντα. Την πρώτη 1.10 του Ροζακ.
Το χρησιμοποιώ καθημερινά για games, tapatalk, browsing και για μουσική.
Φυσικά και δεν συγκρίνεται στην απόκριση με το Nexus μου λογω σποραδικων lag, αλλά στο 90% της χρήσης πετάει.Εσύ το είχες πάρει για σένα ή ηταν για άλλον;

Του rozak έβαλα και εγώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ποια, έχω το V4 πάντως. Εννοείται πως έκανα τα προβλεπόμενα κατά το στήσιμο, μέχρι και τα scripts πέρασα αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση.
Σούπερ δεν το λες πάντως, ακόμα και σε μέτρια χρήση από την αδερφή μου εμφανίζει τρελά κολλήματα. Πατάς στον chrome πχ να ανοίξει bookmark και κάνει 3-4''.




τα κινέζικα που αγόρασα θεωρώ ότι ήταν καλές επιλογές, pipo M9 tablet, 2Xcoolpad F1
αν ξαναπάρω κινέζικο και ειδικά MT να μου κλέψουν τους κωδικούς της κάρτας
1000 φορές μεταχειρισμένο


Και εγω με τα κινεζικα ταμπλετ που περασαν απο τα χερια μου ειμαι 100% ευχαριστημενος :
zenithink ZT280 , Pipo m9 wifi , Pipo M9 pro 3G .
Δεν ειχα κανενα προβλημα και για την τιμη τους ηταν αριστα ( με αυτα τα λεφτα δεν επαιρνες μτχ της προκοπης )


Είναι άλλο πράγμα τα κινητά, και άλλο τα tablets. Αν και παρατηρώ ένα pattern ότι τα Pipo έχουν καλά reviews από χρήστες.

mindtrapper
10-01-15, 01:32
Ποιο θεωρείται καλύτερο από Ελλάδα γύρω στα 200€ με Win 8.1 και ως εκ τούτου 2GB ram απαραίτητα, με έξοδο HDMI; Δεν λέω να κοιτάξετε skroutz και να μου πείτε, ζητάω feedback.

RASTAVIPER
10-01-15, 02:25
Του rozak έβαλα και εγώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ποια, έχω το V4 πάντως. Εννοείται πως έκανα τα προβλεπόμενα κατά το στήσιμο, μέχρι και τα scripts πέρασα αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση.
Σούπερ δεν το λες πάντως, ακόμα και σε μέτρια χρήση από την αδερφή μου εμφανίζει τρελά κολλήματα. Πατάς στον chrome πχ να ανοίξει bookmark και κάνει 3-4''

Καλά τώρα μου κάνεις πλάκα.
Πας και τρέχεις έναν από τους πιο βαρύ browser σε ένα ταμπλετ που έχει θέμα με την Ram και μετά αναρωτιέσαι γιατί αργεί να φορτώσει;;

Δοκίμασε με Lightning browser και έλα πες μας μετά.

tsavman
10-01-15, 03:03
Το θέμα με την RAM που λες, είναι θέμα ROM :p
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Με 2GB δεν θα έπρεπε να lagάρει.

Γενικά όμως, δεν είναι θέμα browser, σκαλώνει παντού. Και εννοείται έχω nova launcher prime με ρύθμιση σε fastest.
Με >2 εφαρμογές ενεργές, το tablet πηγαίνει σαν μονοπύρηνο κινητό με 512ΜΒ RAM, είναι απλά απαράδεκτο.

Έχεις και N4 εσύ οπότε δεν δικαιολογείσαι να λες ότι δεν lagάρει το Onda. :rofl:

RASTAVIPER
10-01-15, 11:17
Το θέμα με την RAM που λες, είναι θέμα ROM :p
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Με 2GB δεν θα έπρεπε να lagάρει.

Γενικά όμως, δεν είναι θέμα browser, σκαλώνει παντού. Και εννοείται έχω nova launcher prime με ρύθμιση σε fastest.
Με >2 εφαρμογές ενεργές, το tablet πηγαίνει σαν μονοπύρηνο κινητό με 512ΜΒ RAM, είναι απλά απαράδεκτο.

Έχεις και N4 εσύ οπότε δεν δικαιολογείσαι να λες ότι δεν lagάρει το Onda. :rofl:
Καταρχήν έχει 1.5gb και όχι 2gb, οπότε ξεκινάμε με το γεγονός ότι έχει κουτσουρεμένη Ram.
Δεύτερον αν διαβάσεις καλά τα post μου θα δεις ότι δεν το συγκρίνω πουθενά σε θέμα smoothness με το Ν4, ούτε λέω ότι είναι lag free. Αλλά διαφωνώ κάθετα ότι συμπεριφέρεται (σε μένα τουλάχιστον) σαν μονοπυρηνο.
Το μηχανάκι πέρα από το θέμα Ram είναι κτήνος και τρέχει ο,τι 3D games θες αέρα. Σαφώς και παίζει ρόλο η Ρομ για όλα αυτά.

psolord
10-01-15, 11:47
φίλε αυτή η ψυχολογική φθορά δεν πληρώνεται με τίποτα και με κανένα 5πύρηνο ή 10πύρηνο τάμπλετ.
Μακάρι να έχει αίσιο τέλος όλη η ιστορία (που δεν το βλέπω)
και μην ξαναπλησιάζεις σε αυτούς.

Όντως αυτή η ψυχολογική φθορά είναι που δεν παλεύεται.

Και έχω και τους συγγενείς στην διπλανή πόρτα και όποτε με βλέπουν, "κάνα νέο με το τάμπλετ" και έχω σπαστεί άσχημα.

Δηλαδή πραγματικά είναι τυχεροί που είναι στην Κίνα, γιατί θα είχαμε κακά ξεμπερδέματα.

Από την άλλη είναι το μόνο πράγμα που έχω πάρει από το εξωτερικό και το έχω μετανοιώσει.

automatix
10-01-15, 11:53
Καλημέρα,
επειδή αυτά με τους συγγενείς λίγο πολύ τα περνάμε όλοι, θέλω και εγώ ένα tablet, στις 10.1 ίντσες για μια φίλη.
Δε θέλω να της πάρω κινέζικο, γιατί ό,τι και να πάθει εγώ θα πρέπει να μπλέξω και δεν έχω ούτε την όρεξη, ούτε το χρόνο.
Κοιτούσα κάτι σε Samsung Galaxy Tab 4 10.1" 16GB WiFi το οποίο το βρήκα στα 231 ευρώ. Δεν έχει πολλές απαιτήσεις (browsing, movies).
Υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο σε πιο λίγα χρήματα ή και άλλης εταιρίας;

RASTAVIPER
10-01-15, 12:30
Καλημέρα,
επειδή αυτά με τους συγγενείς λίγο πολύ τα περνάμε όλοι, θέλω και εγώ ένα tablet, στις 10.1 ίντσες για μια φίλη.
Δε θέλω να της πάρω κινέζικο, γιατί ό,τι και να πάθει εγώ θα πρέπει να μπλέξω και δεν έχω ούτε την όρεξη, ούτε το χρόνο.
Κοιτούσα κάτι σε Samsung Galaxy Tab 4 10.1" 16GB WiFi το οποίο το βρήκα στα 231 ευρώ. Δεν έχει πολλές απαιτήσεις (browsing, movies).
Υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο σε πιο λίγα χρήματα ή και άλλης εταιρίας;
αν δεν έχει απαιτήσεις πάρε το Crypto 10.1 στα 110€ περίπου.

automatix
10-01-15, 12:37
Δεν έχει απαιτήσεις, αλλά η ανάλυση του crypto(1024 x 600) για τις 10.1 ίντσες είναι επιεικώς απαράδεκτη.

christoi
11-01-15, 04:37
Ποιο θεωρείται καλύτερο από Ελλάδα γύρω στα 200€ με Win 8.1 και ως εκ τούτου 2GB ram απαραίτητα, με έξοδο HDMI; Δεν λέω να κοιτάξετε skroutz και να μου πείτε, ζητάω feedback.

Vero w10i είναι το πιο φθηνό και είναι το ίδιο με τα Innovator (δεν θυμάμαι μοντέλο) και το Odys Wintab10.
Για το Vero έχω να πω ότι δεν δείχνει σημάδια κολλήματος (το κλασσικό που λέω είναι ότι ήμουν σε metro skype, metro email, windows εγκατάσταση του LoL και έπαιζα ένα metro παιχνιδάκι και το παιχνίδι πήγαινε κανονικά).
Το πήρα μετά από διάβασμα ότι έχουν πολύ καλό service, αλλά αυτό θα το διαπιστώσω όταν θυμηθώ να τους πάρω για 2 καμένα (γίνονται μπλε και άσπρο σε μαύρη οθόνη) pixels. Επίσης, ώρες ώρες μου δείχνει Limited σε ασύρματα δίκτυα που συνδέομαι κανονικά και δεν έχουν πρόβλημα και έτσι δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ (λύνεται μετά από λίγο).
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά αυτό έχει τραγική φόρτιση. Χωρίς να το μετρήσω με ακρίβεια, πρέπει να έχει 0-100% κάπου στις 5 ώρες.
Edit : Λογικό, έχει 1.5 A φορτιστή και 7ΑH μπαταρία.

mindtrapper
11-01-15, 05:08
Vero w10i είναι το πιο φθηνό και είναι το ίδιο με τα Innovator (δεν θυμάμαι μοντέλο) και το Odys Wintab10.
Για το Vero έχω να πω ότι δεν δείχνει σημάδια κολλήματος (το κλασσικό που λέω είναι ότι ήμουν σε metro skype, metro email, windows εγκατάσταση του LoL και έπαιζα ένα metro παιχνιδάκι και το παιχνίδι πήγαινε κανονικά).
Το πήρα μετά από διάβασμα ότι έχουν πολύ καλό service, αλλά αυτό θα το διαπιστώσω όταν θυμηθώ να τους πάρω για 2 καμένα (γίνονται μπλε και άσπρο σε μαύρη οθόνη) pixels. Επίσης, ώρες ώρες μου δείχνει Limited σε ασύρματα δίκτυα που συνδέομαι κανονικά και δεν έχουν πρόβλημα και έτσι δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ (λύνεται μετά από λίγο).
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά αυτό έχει τραγική φόρτιση. Χωρίς να το μετρήσω με ακρίβεια, πρέπει να έχει 0-100% κάπου στις 5 ώρες.
Edit : Λογικό, έχει 1.5 A φορτιστή και 7ΑH μπαταρία.

Ευχαριστώ πολύ. Αν και ξέχασα να γράψω ότι κοιτούσα κάτι σε 8" πιο πολύ αλλά τώρα το σκέφτομαι αφού και το 10" έχει ίδια τιμή (φοβάμαι μην το θεωρήσω πολύ μεγάλο αλλά πλήρες λειτουργικό είναι αυτό, ίσως καλύτερα 10"). Από Κωτσο το πήρες εσύ; Από τη USB δεν μπορεί να φορτίσει να το πετάξουμε πάνω σε κανένα 3Α τροφοδοτικό να φορτίσει; Ή τουλάχιστον να δέχεται άλλο τροφοδοτικό με πιο πολλά Α.

automatix
11-01-15, 11:01
Από τη στιγμή που τα V είναι ίδια, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τα Amber στην ετικέτα του φορτιστή δηλώνουν τη μέγιστη ένταση που δύναται να παρέχει αν και όταν αυτή χρειαστεί.

Τελικά προτίμησα το LENOVO IDEATAB A7600-F A10-70 (http://www.e-shop.gr/lenovo-ideatab-a7600-f-a10-70-101-quad-core-13ghz-16gb-wifi-bt-gps-android-42-blue-p-PER.910271) στα 177,90 ευρώ.

Manolis_karas
18-01-15, 20:16
Ενδιαφέρομαι για αγορά tablet 10 '' με gps εως 300 ευρώ. Υπάρχει κάποια πρόταση; Ευχαριστώ.

tsorbi
18-01-15, 20:31
Θα προτεινα mls
http://www.e-shop.gr/tablets-l?table=PER&category=TABLETS&filter-7889=1

blade_
19-01-15, 14:07
της νοκια το ταμπλετ,ποτε ερχεται?υπαρχει καπου στο εξωτερικο?

nikraven
19-01-15, 14:39
ήρθε και η δική μου ώρα να μπώ στον κόσμο των tablet.
πριν λίγες μέρες ήμουν έτοιμος να αγοράσω για την μικρή μου πριγκίπισσα ένα απο τα:
lenovo A8-50,zte E9Q,LG G-PAD 8.0,και galaxy tab III 8.0.
Στην πορεία έπεσα πάνω στο LG G-PAD 8.3 το οποίο σε χαρακτηριστικά είναι έτη φωτός μπροστά απο τα πιο πάνω tablet
αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα απο δαύτο το μοντέλο.
Και συνεχίζοντας το ψάξιμο πέφτω πάνω στο sony xperia Z3 8.0 (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3_tablet_compact-6633.php)
και το παράγγειλα να ξεμπερδεύω.

- - - Updated - - -


της νοκια το ταμπλετ,ποτε ερχεται?υπαρχει καπου στο εξωτερικο?
Για το 2520 (http://www.skroutz.gr/s/4012562/Nokia-Lumia-2520-32GB.html)λές ή για άλλο μοντέλο??

blade_
19-01-15, 14:41
φαινεται πολυ καλο,δεν γνωριζα την υπαρξη του!ποσο σου κοστισε?

guardianhelm
19-01-15, 14:41
Για το 2520 (http://www.skroutz.gr/s/4012562/Nokia-Lumia-2520-32GB.html)λές ή για άλλο μοντέλο??

Στο φόρουμ του android είμαστε :P

Είμαι σίγουρος ότι εννοεί αυτό (http://www.gsmarena.com/nokia_n1-6814.php).

Viper
19-01-15, 14:42
Ο Blade με Windows phone?:p

Το Nokia N1 (http://www.gsmarena.com/nokia_n1-6814.php) λεει.

blade_
19-01-15, 14:44
αυτο (http://www.gsmarena.com/nokia_n1-6814.php) εννοω αδερφε μου

- - - Updated - - -


Ο Blade με Windows phone?:p

Το Nokia N1 (http://www.gsmarena.com/nokia_n1-6814.php) λεει.

με φαγατε :p

και ομως ειχα windows phone.. :sneer:


υγ..καλα τι φορουμ ειμαστε?απανωτες οι απαντησεις για παρτη σου Νικολα :lol:

nikraven
19-01-15, 14:53
φαινεται πολυ καλο,δεν γνωριζα την υπαρξη του!ποσο σου κοστισε?
και εγώ δεν γνώριζα την ύπαρξη του μέχρι που το είδα ξαφνικά διαθέσιμο.:)
κόστος 349 γιούρος απο εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20298393&catName=Tablets_Prs&s=0).
Η πλάκα είναι ότι ξέρω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πανάκριβο σε σχέση με άλλα μαγαζιά της αγοράς
(εγώ αναγκαστικά έπρεπε να το αγοράσω απο το συγκεκριμένο κατάστημα)
αλλά αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι το συγκεκριμένο xperia σε άλλα μαγαζιά (http://www.skroutz.gr/s/5293121/Sony-Xperia-Z3-Compact-Tablet-LTE-16GB.html) είναι πιο ακριβό.:hmm:


Ο Blade με Windows phone?:p

Το Nokia N1 (http://www.gsmarena.com/nokia_n1-6814.php) λεει.
υπέθεσα μήπως αλλαξοπίστησε.:)

Vtester
19-01-15, 15:26
αυτό που δείχνεις ότι αγόρασες είναι το compact SGP611 . Άρα λογικά έχει παραπλήσια τιμή με αυτά http://www.skroutz.gr/s/5685354/Sony-Xperia-Z3-Compact-Tablet-Wi-Fi-16GB.html . Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι lte και έχει μόνο wifi (καθόλου υποδοχή για κάρτα sim) , γι αυτό και η διαφορά τιμής με το SGP621 που έβλεπες στα άλλα μαγαζιά.

nikraven
19-01-15, 15:47
αυτό που δείχνεις ότι αγόρασες είναι το compact SGP611 . Άρα λογικά έχει παραπλήσια τιμή με αυτά http://www.skroutz.gr/s/5685354/Sony-Xperia-Z3-Compact-Tablet-Wi-Fi-16GB.html . Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι lte και έχει μόνο wifi (καθόλου υποδοχή για κάρτα sim) , γι αυτό και η διαφορά τιμής με το SGP621 που έβλεπες στα άλλα μαγαζιά.
αυτό που φορτώθηκα εγώ είναι 4G (LTE)και ενώ στον τίτλο το αναφέρει ως 4G
μέσα στα χαρακτηριστικά δεν το αναφέρει.
Στην ουσία είναι αυτό το μοντέλο (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3_tablet_compact-6633.php) με την nano-sim.

Zer0c00L
20-01-15, 01:36
στο tablet μου (asus nexus 7 (2013)) μόλις κυκλοφόρησε το Android 5.0.2

christoi
20-01-15, 02:35
στο tablet μου (asus nexus 7 (2013)) μόλις κυκλοφόρησε το Android 5.0.2

"Back in mid-December, Google's Nexus 7 (2012) received the very latest Android 5.0.2 update"

Καμιά φορά αργούν να έρθουν οι αναβαθμίσεις OTA. Σκέψου ότι για την 5.0.1 στο 5άρι, ειδοποιήθηκα 5 μέρες αφού βγήκε και για την 5.0 1 εβδομάδα μετά δεν είχα δει χαΐρι (και την πέρασα μόνος).


Ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική έβγαλε η Νόκια ταμπλέτα με windows RT!! (πέρα από το γεγονός ότι είναι κρυφοmicrosoft)

Zer0c00L
20-01-15, 03:25
"Back in mid-December, Google's Nexus 7 (2012) received the very latest Android 5.0.2 update"

Καμιά φορά αργούν να έρθουν οι αναβαθμίσεις OTA. Σκέψου ότι για την 5.0.1 στο 5άρι, ειδοποιήθηκα 5 μέρες αφού βγήκε και για την 5.0 1 εβδομάδα μετά δεν είχα δει χαΐρι (και την πέρασα μόνος).


Ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική έβγαλε η Νόκια ταμπλέτα με windows RT!! (πέρα από το γεγονός ότι είναι κρυφοmicrosoft)

εγώ την 5.0.1 την πήρα μια εβδομάδα μετά την ανακοίνωση της

την 5.0.2 δεν την περίμενα να πω την αλήθεια στην ταμπλέτα αλλά στο κινητό (μοτορολα)

akilleas
20-01-15, 09:25
Ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική έβγαλε η Νόκια ταμπλέτα με windows RT!! (πέρα από το γεγονός ότι είναι κρυφοmicrosoft)

Τι ακριβώς εννοείς;;;
Δεν αγόρασε πριν 2 χρόνια η Microsoft την Nokia;
Κάνω λάθος;;;

anon
20-01-15, 09:48
Ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική έβγαλε η Νόκια ταμπλέτα με windows RT!! (πέρα από το γεγονός ότι είναι κρυφοmicrosoft)

Δεν είναι κρυφοmicrosoft. Ανήκει στην Microsoft!!!!

iml
20-01-15, 09:59
Ίσως να εννοεί ότι τα RT ακόμα και Microsoft είχε ακουστεί ότι τα έχει εγκαταλείψει.

RASTAVIPER
20-01-15, 10:02
Tragic αρχές 2015 και να βγαίνουν ακόμα συσκευές με RT.

Viper
20-01-15, 10:10
Nokia Lumia 2520 με Windows RT βγηκε τελος του 2013.

blade_
20-01-15, 12:10
τρατζικ ειναι οποιος αγοραζει ρτ..αλλα που να ξερει ο κοσμακης,πεφτει θυμα του brand

raspoutiv
20-01-15, 12:48
συγνώμη για το ψιλο offtopic αλλά μπορώ να συνδέσω 2 ή περισσότερα ηχεία στο tablet μου μέσω bluetooth ώστε να χω stereo ήχο κ οικονομία στη μπαταρία του tablet;

euri
20-01-15, 13:14
Για δύο διαφορετικά ηχεία (bluetooth devices) δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως το πιο πιθανό είναι το bluetooth να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

nikraven
20-01-15, 13:37
Για δύο διαφορετικά ηχεία (bluetooth devices) δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως το πιο πιθανό είναι το bluetooth να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.
Αυτό είναι σίγουρο.:oneup:

blade_
20-01-15, 13:44
συγνώμη για το ψιλο offtopic αλλά μπορώ να συνδέσω 2 ή περισσότερα ηχεία στο tablet μου μέσω bluetooth ώστε να χω stereo ήχο κ οικονομία στη μπαταρία του tablet;

τα οποια δυο αυτα ειναι αυτονομα?το βλεπω κομματακι δυσκολο,εκτος αν γινεται μεσω εφαρμογης

raspoutiv
20-01-15, 14:52
τότε λάθος σκέψη. έλεγα μήπως ήταν εφικτό. ευχαριστώ

nikraven
20-01-15, 14:55
τότε λάθος σκέψη. έλεγα μήπως ήταν εφικτό. ευχαριστώ
φίλε μου μπορεί να μην είναι λάθος η σκέψη σου και με κάποιο τρόπο να γίνεται αυτό που θέλεις.
Ομως αν είναι εφικτό θα έχεις θέμα με την κατανάλωση της μπαταρίας σου και θα ξελιγώνεται πολύ γρήγορα.

tsavman
20-01-15, 16:12
Γιατί, όλα τα BT ηχεία είναι μονοφωνικά;
Δεν υπάρχουν στέρεο ηχεία;

blade_
20-01-15, 20:17
Γιατί, όλα τα BT ηχεία είναι μονοφωνικά;
Δεν υπάρχουν στέρεο ηχεία;

προφανως θελει να χρησιμοποιησει αυτα που εχει και οχι να παρει αλλα.

ενας φιλος πηρε κατι σε jawbone,απλα φανταστικο.αλλα τα 250 περιπου που εδωσε,δε παιζει να τα δωσω για κατι,αχρηστο σχεδον..

@ ADSLgr.com All rights reserved.