PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

anon
29-01-15, 12:00
Θάθελα δυο ειδων τάμπλετ....

1) Απλο, 7 ή 8 ιντσων, μικρή μπαταρία, IPS οθόνη, 1GB RAM, κάμερα όχι απαραίτητα μεγάλη, όχι GPS, γυροσκόπια και άλλα, ΑΛΛΑ... Με Ethernet RJ45 και POE (power over ethernet) για διασύνδεση/ενέργεια + δυνατότητα ελέγχου λοιπων αυτοματισμών πχ zigbee, rs232, i/o digital/analog pins κλπ). Χρήση; Εξυπνο σύστημα που μπορεί να δικτυωθεί με κεντρικά συστήματα, και να παίξει ρόλο περιφερειακού ελεγκτή, για συστήματα αυτοματισμών, ασφαλείας και άλλα.... Εαν έχει κόστος ανάλογο των άλλων τάμπλετς, σημαίνει ότι με το πολύ 100 ευρώ έχεις ένα τρομερό σύστημα, προγραμματιζόμενο... Ηδη είδα ότι έχει βγεί κάτι τέτοιο αλλά παλιό και με χαμηλά specs, κυρίως στο θέμα της μνήμης.
2) 8-9 ιντσών το πολύ. Δεν θαναι ελαφρύ. Αλλά να έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ μπαταρία, τουλάχιστον 20000mah. Φόρτιση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με σύστημα σαν το MagSafe, KAI ME TIΠΟΤΑ με microUSB (για φόρτιση). Καλή ανάλυση οθόνης, όχι απαραίτητα Ρετινα, καλούτσικη μπαταρία, Wifi, κλασσικά σαν ένα καλό ταμπλετ. 2GB RAM. Oι διαφορές απο τα κλασικα ΚΑΛΑ τάμπλετ που βλέπουμε έως τώρα θα είναι: Μεγάλη μπαταρία (δεκτό το επιπλέον βάρος), φόρτιση με MagSafe connector, και δυνατότητα γραφίδας υψηλής ανάλυσης (και όχι σαν δάχτυλο). Δυνατότητα εύκολης αλλαγής της οθόνης σε περίπτωση ατυχήματος. Σε συνδυασμό με επιπρόσθετο προστατευτικό πλαίσιο μαλακής σιλικόνης (για χτυπήματα απο κακή χρήση) θα είναι το ιδανικό για μαθητές. Αντι για τα νετμπουκ, θα είναι πολύ καλύτερο. Και μην μου πείτε τίποτε για το βάρος, γιατί δεν έχετε ιδέα πόσο βάρος σηκώνει σε μια τσάντα ένας μαθητής ακόμα και στην πρώτη ή δευτέρα δημοτικού.... Θα μπορούσε να αντικαταστήσει όλα τα βιβλία, και με το ανάλογο λογισμικό (για συνεργασία με το αντίστοιχο τάμπλετ της δασκάλας) και τα τετράδια, και η γραφίδα, για να γράφει κατευθείαν σε αυτό. magSafe κανονικά θα έπρεπε να έχουν όλα, ταμπλετς και smartphones, το microUSB για φόρτιση πολύ απλά έχει δώσει πολύ δουλειά σε τεχνίτες για να αλλάζουν σπασμένα κονέκτορς. Και μεγάλη μπαταρία ώστε να κρατάει 5-6 ώρες συνεχούς λειτουργίας όσο το σχολείο. Εύκολη αλλαγή οθόνης (εαν είναι δυνατόν, χωρίς ανάγκη τεχνίτη, με κάποιο τρόπο πχ με δυο τρείς βίδες να βγαίνει και να αλλάζει) γιατί το μόνο βέβαιο ειναι τα συχνά "ατυχήματα".

Το (2) θα βοηθούσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Το πείραμε με τα netbooks δεν πέτυχε, μιας και ήταν πολύ μικρά για να αντικαταστήσουν τα έντυπα βιβλία, και η λογική τους γενικά ήταν σαν μικρά λαπτοπς. Με τάμπλετς όμως, μπορείς να αντικαταστήσεις τα παραδοσιακά βιβλία, και το κόστος τους να βγεί απο την εξοικονόμηση διανομής των εντυπων βιβλίων. Εντάξει,δεν βγαίνει σε μια χρονιά, αλλά σε μερικές χρονιές θα έχει βγεί αν όχι όλο το κόστος, το μεγαλύτερο....

Υπάρχει ένα θέμα, με την ασφάλεια, κλοπές και βανδαλισμούς, αλλά σε συνδιασμό με το WiFi tracking ίσως και με NFC, να μπορεί να διαπιστωθεί εαν κάποιος πάει να κλέψει το τάμπλετ αλλουνού.... Εαν ήμουν σίγουρος για το θέμα ασφάλειας και βανδαλισμών, θα τα έδινα τα χρήματα, μέχρι και 200 ευρώ, αντί να στέλνω το παιδί μου με > 10 κιλά τσάντα στην πλάτη.

dimitri_ns
29-01-15, 12:18
@anon

Tablets και smartphones χαλάνε, είναι consumer electronics

Χρειάζεσαι άλλα συστήματα, φθηνά και embedded

anon
29-01-15, 12:25
@anon

Tablets και smartphones χαλάνε, είναι consumer electronics

Χρειάζεσαι άλλα συστήματα, φθηνά και embedded

φόρτιση απο microUSB, και χρήση του απο παιδί, εγγύηση να χαλάσει. Εκ πείρας.

ch2
29-01-15, 13:25
1) Απλο, 7 ή 8 ιντσων, μικρή μπαταρία, IPS οθόνη, 1GB RAM, κάμερα όχι απαραίτητα μεγάλη, όχι GPS, γυροσκόπια και άλλα, ΑΛΛΑ... Με Ethernet RJ45 και POE (power over ethernet) για διασύνδεση/ενέργεια + δυνατότητα ελέγχου λοιπων αυτοματισμών πχ zigbee, rs232, i/o digital/analog pins κλπ). Χρήση; Εξυπνο σύστημα που μπορεί να δικτυωθεί με κεντρικά συστήματα, και να παίξει ρόλο περιφερειακού ελεγκτή, για συστήματα αυτοματισμών, ασφαλείας και άλλα.... Εαν έχει κόστος ανάλογο των άλλων τάμπλετς, σημαίνει ότι με το πολύ 100 ευρώ έχεις ένα τρομερό σύστημα, προγραμματιζόμενο... Ηδη είδα ότι έχει βγεί κάτι τέτοιο αλλά παλιό και με χαμηλά specs, κυρίως στο θέμα της μνήμης.


Τέτοιο tablet δεν υπάρχει :p (ουπς, έχουν βγάλει ένα οι κινέζοι (http://www.alibaba.com/product-detail/10-1-inch-Android-tablet-with_582590954.html))
Μπορείς να βάλεις ethernet μέσω usb (http://www.bobjgear.com/which-tablets-support-ethernet.html) σε ένα tablet.
Με βάση αυτά που θές να κάνεις μάλλον πρέπει να έχεις κάτι που τρέχει συνέχεια και θα πρέπει να πας σε χαοτικότερη λύση :p πχ odroid c1 (http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G141578608433) με οθόνη 9'' (http://hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G140383714860)

anon
29-01-15, 13:30
Τέτοιο tablet δεν υπάρχει :p. Μπορείς να βάλεις ethernet μέσω usb (http://www.bobjgear.com/which-tablets-support-ethernet.html) σε ένα tablet.
Με βάση αυτά που θές να κάνεις μάλλον πρέπει να έχεις κάτι που τρέχει συνέχεια και θα πρέπει να πας σε χαοτικότερη λύση :p πχ odroid c1 (http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G141578608433) με οθόνη 9'' (http://hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G140383714860)

Kαι όμως υπάρχει!
http://www.alibaba.com/product-detail/android-tablet-pc-rj45-poe-for_923207691.html

Με χαλάει η RAM, η FLASH, η ανάλυση. Το μέγεθος, θα μπορούσε ναναι μικρότερο (λεπτότερο), αλλά τελευταίο σε προτεραιότητα.

blade_
29-01-15, 13:46
Σε ξενοδοχείο είμαι.



Ναι, αλλά το ήθελα άμεσα γιατί ήθελαν να μου το πάρουν για τα γενέθλια μου και από Κίνα δεν θα προλάβαινε. Chuwi είναι τελικά, ξέρουμε;



Θα γράψω. Εγώ δεν παρατήρησα να ζεσταίνεται ούτε το καινούργιο τροφοδοτικό ούτε το τάμπλετ χτες που το φόρτιζα και το χρησιμοποιούσα, αλλά το είχα σαν netbook με την θήκη πληκτρολόγιο και ποντίκι. Δεν κόλλησε πάντως (σε browsing).



Και εγώ για την πρώτη φόρτιση το είχα σε πολύπριζο ασφαλείας, φαίνεται κάνει δουλειά... :)

πως δε ξερουμε.γνωστη κινεζομαρκα τη δουλευουν ολοι.

@Zero,ολα στην κινα φτιαχνονται,το θεμα ειναι τα standarts.

mindtrapper
29-01-15, 16:18
Ρωτάω, Chuwi είναι; Αν κατάλαβα καλά επιβεβαιώνεις.

villasg
29-01-15, 17:37
Σημερα μετα απο πολυ αναμονη [ Delivered( 43 Days ) ] παρελαβα το νεο μου Teclast X98 Air 3G ( android version ) .
Ομορφο και "στιβαρο" μηχανακι αλλα γεματο κινεζιες ,
Παμε για Root και ξηλωμα , αφου πρωτα του κανω update την Rom στην τελευταια version .

elina_77
29-01-15, 18:49
Από πού ψώνισες?
Τρόπος αποστολής?
Καλοδούλευτο!

Σημερα μετα απο πολυ αναμονη [ Delivered( 43 Days ) ] παρελαβα το νεο μου Teclast X98 Air 3G ( android version ) .
Ομορφο και "στιβαρο" μηχανακι αλλα γεματο κινεζιες ,
Παμε για Root και ξηλωμα , αφου πρωτα του κανω update την Rom στην τελευταια version .

blade_
30-01-15, 11:25
Σημερα μετα απο πολυ αναμονη [ Delivered( 43 Days ) ] παρελαβα το νεο μου Teclast X98 Air 3G ( android version ) .
Ομορφο και "στιβαρο" μηχανακι αλλα γεματο κινεζιες ,
Παμε για Root και ξηλωμα , αφου πρωτα του κανω update την Rom στην τελευταια version .

με ενδιαφερει.πες μου οταν το λιωσεις

- - - Updated - - -


Ρωτάω, Chuwi είναι; Αν κατάλαβα καλά επιβεβαιώνεις.

ειχα την εντυπωση πως εσυ επιβεβαιωνεις :p

δες πισω χαμηλα,φαινεται τιποτα?αλλιως θα το βρουμε τι ειναι.

RASTAVIPER
30-01-15, 12:04
Λοιπόν ένα μικρό Update για το v975m το οποίο έγινε άλλο ταμπλετ μετά το πέρασμα Rozak custom 4.4.2 πάνω από την custom 4.3 που είχα πριν.

Λοιπόν πραγματικά μιλάμε για άλλο μηχάνημα! Έτσι θα έπρεπε να βγαίνει από την αρχή.
Εκεί που γενικά ήμουν πριν ευχαριστημένος από την απόκριση , τώρα νιώθεις τελείως άλλον αέρα. Και δεν νομίζω να φταίνε τα 400mhz που κέρδισε η cpu λόγω ΚΚ (αφού πριν δεν πήγαινε πάνω από 1.608 mhz, ενώ τώρα τερματίζει στα 1.992mhz). Χωρίς κανένα tweak/patch όλα τα μενού φορτώνουν σφαίρα, το Swype εμφανίζεται αμέσως όταν χρειάζεται και γενικά ακόμα και όταν η free RAM πέσει κάτω από τα 200mb, δεν laggarei όπως πριν.
Το μετάνιωσα που δεν είχα κάνει την αλλαγή μήνες πριν.
Πλέον τα 37.000 του Antutu δείχνουν άξια την δύναμη του tablet.

blade_
30-01-15, 12:49
Λοιπόν ένα μικρό Update για το v975m το οποίο έγινε άλλο ταμπλετ μετά το πέρασμα Rozak custom 4.4.2 πάνω από την custom 4.3 που είχα πριν.

Λοιπόν πραγματικά μιλάμε για άλλο μηχάνημα! Έτσι θα έπρεπε να βγαίνει από την αρχή.
Εκεί που γενικά ήμουν πριν ευχαριστημένος από την απόκριση , τώρα νιώθεις τελείως άλλον αέρα. Και δεν νομίζω να φταίνε τα 400mhz που κέρδισε η cpu λόγω ΚΚ (αφού πριν δεν πήγαινε πάνω από 1.608 mhz, ενώ τώρα τερματίζει στα 1.992mhz). Χωρίς κανένα tweak/patch όλα τα μενού φορτώνουν σφαίρα, το Swype εμφανίζεται αμέσως όταν χρειάζεται και γενικά ακόμα και όταν η free RAM πέσει κάτω από τα 200mb, δεν laggarei όπως πριν.
Το μετάνιωσα που δεν είχα κάνει την αλλαγή μήνες πριν.
Πλέον τα 37.000 του Antutu δείχνουν άξια την δύναμη του tablet.

υπαρχει καιρο η ραμ?απο τα λεγομενα σου ειναι σα να πηρες αλλο ταμπλετ!

RASTAVIPER
30-01-15, 13:36
υπαρχει καιρο η ραμ?απο τα λεγομενα σου ειναι σα να πηρες αλλο ταμπλετ!
Για ΚΚ είχε ο Rozak εδώ και πολλούς μήνες.
Έβγαλε όμως ένα Update ο Rozak σε αυτήν τον Νοέμβρη. Αυτήν πέρασα.

blade_
30-01-15, 13:54
ποσο σημαντικη η ρομ..ποσα ταμπλετ πηγαινουν απατα

tsavman
30-01-15, 14:27
Εγώ μέχρι να δοκιμάσω την εν λόγω ROM/update πάντως, κρατάω μικρό καλάθι.
Rasta, είναι εύκολο κάποιο link να ξέρουμε ακριβώς σε ποια αναφέρεσαι;

villasg
30-01-15, 14:39
Από πού ψώνισες?
Τρόπος αποστολής?
Καλοδούλευτο!

Ευχαριστω .
Το πηρα απο το Aliexpress στον επισημο μεταπωλητη του κατασκευαστη
(http://www.aliexpress.com/store/609719)
Τροπος αποστολης NL post αλλα αργησε πολυ λεμε

Τωρα το εβγαλε και σε 2GB/64GB dual os ( windows/android ) (http://www.aliexpress.com/item/9-7-Teclast-X98-3G-Intel-Bay-Trail-T-Quad-Core-Tablet-PC-1-83GHz-Retina/1862203196.html) για οποιον ενδιαφερει και το θεμα windows

RASTAVIPER
30-01-15, 14:48
Εγώ μέχρι να δοκιμάσω την εν λόγω ROM/update πάντως, κρατάω μικρό καλάθι.
Rasta, είναι εύκολο κάποιο link να ξέρουμε ακριβώς σε ποια αναφέρεσαι;
Εδώ είναι η συζήτηση
http://www.ondaforum.com/topic/55-onda-v975m-v1-v3-custom-rom-by-rozak-v201-based/

Και αυτή η ΡΟΜ
TWRP 20141118 version

Όσο για το καλάθι, πλέον μιλάμε για ξεκάθαρη αναβάθμιση του τάμπλετ.
Δεν γίνεται 2 άτομα να έχουν το ίδιο μηχάνημα, να βάλουν την ίδια ρομ και να έχουν τεράστιες διαφορές.

tsavman
30-01-15, 15:33
Εδώ είναι η συζήτηση
http://www.ondaforum.com/topic/55-onda-v975m-v1-v3-custom-rom-by-rozak-v201-based/

Και αυτή η ΡΟΜ
TWRP 20141118 version

Σ'ευχαριστώ :oneup:



Όσο για το καλάθι, πλέον μιλάμε για ξεκάθαρη αναβάθμιση του τάμπλετ.
Δεν γίνεται 2 άτομα να έχουν το ίδιο μηχάνημα, να βάλουν την ίδια ρομ και να έχουν τεράστιες διαφορές.

Εδώ όμως διαφωνούμε στο τι είναι smooth και τι lagάρει, τα έχουμε ξανασυζητήσει. :p
Ελπίζω η αισθητή διαφορά που λες να μην οφείλεται μόνο στην νέα-καθαρή εγκατάσταση αλλά όντως να έχει διαφορές το update.

RASTAVIPER
30-01-15, 15:45
Σ'ευχαριστώ :oneup:

Εδώ όμως διαφωνούμε στο τι είναι smooth και τι lagάρει, τα έχουμε ξανασυζητήσει. :p
Ελπίζω η αισθητή διαφορά που λες να μην οφείλεται μόνο στην νέα-καθαρή εγκατάσταση αλλά όντως να έχει διαφορές το update.
Εμ, αν δεν διαβάζεις τι γράφουμε, δεν φτάιμε εμείς! :p

Ούτε καν καθαρή εγκατάσταση δεν έκανα.
Πάνω από την προηγούμενη JB περάστηκε!

tsavman
30-01-15, 22:18
Εμ, αν δεν διαβάζεις τι γράφουμε, δεν φτάιμε εμείς! :p

Ούτε καν καθαρή εγκατάσταση δεν έκανα.
Πάνω από την προηγούμενη JB περάστηκε!

Θέλεις να πεις πως κράτησε εφαρμογές/δεδομένα χρήστη;
Είμαι σίγουρος ότι θα έκανε wipe κατά το install, λίγο απίστευτο μου φαίνεται το dirty flash από JB σε KK.

Anyway, σημασία έχει που είσαι ευχαριστημένος εσύ με το tablet και την απόδοσή του.
Εγώ δεν είμαι :p

RASTAVIPER
31-01-15, 02:07
Θέλεις να πεις πως κράτησε εφαρμογές/δεδομένα χρήστη;
Είμαι σίγουρος ότι θα έκανε wipe κατά το install, λίγο απίστευτο μου φαίνεται το dirty flash από JB σε KK.

Anyway, σημασία έχει που είσαι ευχαριστημένος εσύ με το tablet και την απόδοσή του.
Εγώ δεν είμαι :p
Ακριβώς αυτό σου λέω, γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω τίποτα.

Και στο nexus έτσι έχω πάει από 4.2 σε 5.0.1

blade_
31-01-15, 13:54
επιτελους,πραγματικα για το onda.δικοπο μαχαιρι τα κινεζικα ταμπλετ

tsavman
31-01-15, 20:16
Ακριβώς αυτό σου λέω, γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω τίποτα.

Και στο nexus έτσι έχω πάει από 4.2 σε 5.0.1

Εγώ σε κάθε major update (αλλαγή έκδοσης δηλαδή) κάνω clean install.


επιτελους,πραγματικα για το onda.δικοπο μαχαιρι τα κινεζικα ταμπλετ

Ειδικά αυτό το Onda, στα χαρτιά τούμπανο, στην πράξη σαπάκι :p

blade_
02-02-15, 12:30
υπαρχει και για το καινουριο τιποτα?989?

villasg
11-02-15, 13:10
Onda V975s [Allwinner A83T Octa Core 9.7 Inch ] Στο Banggood στα 130 ευρω , πιστευω αξιζει
http://www.banggood.com/Onda-V975s-Allwinner-A83T-Octa-Core-9_7-Inch-Android-4_4-Tablet-p-965515.html

vgiozo
11-02-15, 13:50
Onda V975s [Allwinner A83T Octa Core 9.7 Inch ] Στο Banggood στα 130 ευρω , πιστευω αξιζει
http://www.banggood.com/Onda-V975s-Allwinner-A83T-Octa-Core-9_7-Inch-Android-4_4-Tablet-p-965515.html

Ανάλυση οθόνης 1024χ768, 1 γίγα μνήμη, 16 αποθηκευτικό, 6000mah μπαταρία (και 600γρ βάρος) και λες ότι αξίζει στα 130;

Κάτω από 100€ μόνο θα μπορούσε κανείς να εξετάσει αυτή τη λύση

RASTAVIPER
11-02-15, 15:28
Ανάλυση οθόνης 1024χ768, 1 γίγα μνήμη, 16 αποθηκευτικό, 6000mah μπαταρία (και 600γρ βάρος) και λες ότι αξίζει στα 130;

Κάτω από 100€ μόνο θα μπορούσε κανείς να εξετάσει αυτή τη λύση

Ακόμα και το παλιότερο v975m με ανάλυση 2k φαντάζει ως καλύτερη επιλογή!

raspoutiv
17-02-15, 03:04
κανένα καλό bluetooth πληκτρολόγιο για tablet;
έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά πεταμένα λεφτά ως τώρα

christoi
18-02-15, 03:02
Έβγαλε το eshop σε κάποιο crazy sundays ένα με ποντίκι μαζί κοντά στα 8€. Στις βαθμολογίες ανέφεραν ότι δεν ήταν για παραπάνω από απλή χρήση ίντερνετ.
Παλαιότερα που έψαχνα για το vero, τα φθηνότερα τα έβρισκα κοντά στα 17-20€, full size πάντα, μαζί με ποντίκι.
Οπότε, εξαρτάται τι θες να κάνεις και πόσα € θες να δώσεις.

blade_
18-02-15, 11:28
υποθετω οτι αν δε τα σκασεις δε γινεται δουλεια.προσωπικα δε τα συμπαθησα ποτε

vgiozo
18-02-15, 16:26
κανένα καλό bluetooth πληκτρολόγιο για tablet;
έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά πεταμένα λεφτά ως τώρα

Προσωπικά έχω αυτό και μετά από ένα διάστημα εξοικοίωσης με εξυπηρετεί καλά (11€ με μεταφορικά)
http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-Bluetooth-Wireless-White-Keyboard-for-PC-Macbook-Mac-ipad-2-iphone-8371/543948479.html

Αλλά αν ήθελα να δώσω παραπάνω και να πάρω κάτι εξαιρετικό, θα έπαιρνα το ακόλουθο της Logitech, που είναι και σε πολύ καλή τιμή (36€ με μεταφορικά)
http://www.ebay.com/itm/301023842244

grp
19-02-15, 00:37
Καλησπέρα ψάχνω κι εγω για αγορά tablet δεν θέλω να δωσω μια περιουσία (το πολυ 250-300). Ψαχνω αποκλειστικά μεγέθους 10.1 windows tablet γιατι θέλω να χρησιμοποιώ εφαρμογές office καθώς και να διαχειρίζομαι τα αρχεία που έχω στο nas άρα ψάχνω πλήρη εκδοσή windows και οχι rt. απο μάρκα δεν με ενδιαφέρει αρκεί να μην κολαει και να έχει μια αξιοπρεπή οθόνη και μπαταρία.

christoi
19-02-15, 06:36
Καλησπέρα ψάχνω κι εγω για αγορά tablet δεν θέλω να δωσω μια περιουσία (το πολυ 250-300). Ψαχνω αποκλειστικά μεγέθους 10.1 windows tablet γιατι θέλω να χρησιμοποιώ εφαρμογές office καθώς και να διαχειρίζομαι τα αρχεία που έχω στο nas άρα ψάχνω πλήρη εκδοσή windows και οχι rt. απο μάρκα δεν με ενδιαφέρει αρκεί να μην κολαει και να έχει μια αξιοπρεπή οθόνη και μπαταρία.

Ρώτα εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/855791-Windows-8-tablet/page2
(καιρός ήταν να αποκτήσουμε το "δικό" μας τόπικ)

Btw, 300€ είναι μια μικρή περιουσία πλέον, ακόμα και για windows tablet. Λογικά θα σε καλύψουν τα ίδια vero, innovator, odys.

RASTAVIPER
25-02-15, 14:28
Τι άλλο θα δούμε για αυτό το απίστευτο ταμπλετακι!!
Βγήκε Lollipop 5.0.2 για το Onda v975m!
Από Stane και Alpha ακόμα με αρκετά θέματα, αλλά είναι μια καλή αρχή.

tsavman
25-02-15, 14:34
Τι άλλο θα δούμε για αυτό το απίστευτο ταμπλετακι!!
Βγήκε Lollipop 5.0.2 για το Onda v975m!
Από Stane και Alpha ακόμα με αρκετά θέματα, αλλά είναι μια καλή αρχή.

:respekt:

Αν πας σε stane εσύ, θα την βάλω και εγώ! :p

RASTAVIPER
25-02-15, 15:04
:respekt:

Αν πας σε stane εσύ, θα την βάλω και εγώ! :p

Δεν το βλέπω πιθανό.
Προτιμώ την ευκολία του φλασαρισματος με Rozak Rom.

leros2004
03-03-15, 15:23
Δύσκολη ερώτηση:
Αν σας ρωτάνε ποιο τάμπλετ θα αγοράζατε από Αμερική (Miami) που να αξίζει τα λεφτά του ? Τι θα απαντούσατε ....

Μέγεθος είναι αδιάφορο, επίσης αδιάφορα είναι τα ipad.....

RASTAVIPER
03-03-15, 18:04
Δύσκολη ερώτηση:
Αν σας ρωτάνε ποιο τάμπλετ θα αγοράζατε από Αμερική (Miami) που να αξίζει τα λεφτά του ? Τι θα απαντούσατε ....

Μέγεθος είναι αδιάφορο, επίσης αδιάφορα είναι τα ipad.....
Xperia Z
Πανέμορφα μηχανήματα και πολύ δυνατά.

Alexcxvtr
15-03-15, 02:26
Onda V820W 8.0 Inch Dual OS Win 8.1+Android (http://www.geekbuying.com/item/ONDA-V820W-8-0-Inch-Dual-OS-Win-8-1-Android-4-4-Tablet-PC-Quad-Core-Z3735F-2GB-32GB-IPS-Screen-BT---White-340300.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_campaign=DM_20150313_sku340300)

Υπάρχει γνώμη γι'αυτό;
Φαίνεται ενδιαφέρον.

leros2004
19-03-15, 20:17
Σήμερα αγόρασα ένα ταμπλετ για τη μητέρα μου, επειδή ήταν βιαστική και επειδή η ισοτιμία μας τα έχει κανει μούσκεμα στις αγορές της Κίνας... της αγόρασα το Lenovo IdeaTab A3500-FL 7 (http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=most-popular&keyphrase=lenovo+3500)

Με μία λέξη ΑΡΙΣΤΟ..... Για 64€ είναι τίμια αγορά !

DB7
24-03-15, 11:54
έχει πολύ καλή οθόνη και χρώματα . για τα 64 ευρώ είναι τζάμπα

slow
24-03-15, 19:39
Σήμερα αγόρασα ένα ταμπλετ για τη μητέρα μου, επειδή ήταν βιαστική και επειδή η ισοτιμία μας τα έχει κανει μούσκεμα στις αγορές της Κίνας... της αγόρασα το Lenovo IdeaTab A3500-FL 7 (http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=most-popular&keyphrase=lenovo+3500)

Με μία λέξη ΑΡΙΣΤΟ..... Για 64€ είναι τίμια αγορά !

Το μόνο κακό νομίζω είναι ότι το συγκεκριμένο δεν έχει HDMI...

raspoutiv
05-04-15, 00:04
Το μόνο κακό νομίζω είναι ότι το συγκεκριμένο δεν έχει HDMI...

τι να την κάνεις την hdmi; μήπως θα το κολλήσεις στην tv και θα βάλεις ταινία από μακριά; χωρίς να μπορείς να το τηλεχειρίζεσαι δεν αξίζει. καλύτερα να βλέπεις στο ίδιο το tablet την ταινία σου ή βάλε κανα chromecast

dimitri_ns
05-04-15, 07:21
τι να την κάνεις την hdmi; μήπως θα το κολλήσεις στην tv και θα βάλεις ταινία από μακριά; χωρίς να μπορείς να το τηλεχειρίζεσαι δεν αξίζει. καλύτερα να βλέπεις στο ίδιο το tablet την ταινία σου ή βάλε κανα chromecast

Ουτε καν mhl
Δυστυχώς έτσι τα κάνουν τα tablets σήμερα

Για το tablet θέλω
και hdmi
και mhl
και ξεχωριστή πόρτα φόρτισης (ώστε να μην αχρηστεύεται η usb από τον φορτιστή, να μπορώ και να φορτίζω και να έχω δίσκο)

Στό κάτω κάτω τα παλιά φορτίζανε και από την πόρτα φόρτισης και από την usb.

Kai καλώδια hdmi υπάρχουν 5μετρα. Μια χαρά το παίρνεις στο τραπεζάκι

Αμα είναι για τηλεχειρισμό, χρησιμοποιώ και το κινητό, γιατί να πάρω και tablet? Πολύ καλύτερα specs με πολύ καλύτερες τιμές.
Τηλεχειρισμό κάνεις και με ασύρματο πληκτρολόγιο με το tablet κολημένο στην τηλεόραση

Το tablet το θέλω κολλημένο στην tv, να μην έχω android box (που δεν έχει οθόνη).

Ενα παλιό ταμπλετ που έχω (μονοπύρηνο με 1 ραμ) έχει όλες τις πόρτες και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης. Το μόνο άσχημο τρέχει android 4.0.1

raspoutiv
05-04-15, 10:21
Ουτε καν mhl
Δυστυχώς έτσι τα κάνουν τα tablets σήμερα

Για το tablet θέλω
και hdmi
και mhl
και ξεχωριστή πόρτα φόρτισης (ώστε να μην αχρηστεύεται η usb από τον φορτιστή, να μπορώ και να φορτίζω και να έχω δίσκο)

Στό κάτω κάτω τα παλιά φορτίζανε και από την πόρτα φόρτισης και από την usb.

Kai καλώδια hdmi υπάρχουν 5μετρα. Μια χαρά το παίρνεις στο τραπεζάκι

Αμα είναι για τηλεχειρισμό, χρησιμοποιώ και το κινητό, γιατί να πάρω και tablet? Πολύ καλύτερα specs με πολύ καλύτερες τιμές.
Τηλεχειρισμό κάνεις και με ασύρματο πληκτρολόγιο με το tablet κολημένο στην τηλεόραση

Το tablet το θέλω κολλημένο στην tv, να μην έχω android box (που δεν έχει οθόνη).

Ενα παλιό ταμπλετ που έχω (μονοπύρηνο με 1 ραμ) έχει όλες τις πόρτες και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης. Το μόνο άσχημο τρέχει android 4.0.1

tvbox χρειάζεσαι ή ακόμα καλύτερα raspberry. θα σου βγει και πολύ φθηνότερα από tablet

pavlos2003
05-04-15, 17:20
Αγαπητοι συμφορουμιστες καλησπερα.
Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ακριβης γινεται...
Η βοηθεια που χρειαζομαι απο εσας ειναι σχετικα με αγορα ταμπλετ χαμηλου κοστους...
ΧΡΗΣΗ: κυριως ιντερνετ, περιηγηση ιστισελιδων, youtube, fb, skype συνομιλια με καμερα, με χρηση καποιου προγραμματος ενιοτε τυπου "internet on the go".
Απλα να μην κολαει να εχει καλη αποκριση η οθονη αφης, κ να ειναι κατα προτιμηση 8-9".
Δε με ενδιαφερει να ειναι HD για παρακολουθηση ταινιων ουτε κ τα παιχνιδια.
Απο ελληνικη αγορα κ τιμη +/- 100€.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
:)

prodromosfan
05-04-15, 20:46
αυτο το ταβλετ πως το βλεπετε;
TABLET LENOVO TAB S8-50 59-427944 8'' FHD QUAD CORE 16GB 4G LTE WIFI BT GPS ANDROID 4.4 KK BLACK (http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-tab-s8-50-59-427944-8-fhd-quad-core-16gb-4g-lte-wifi-bt-gps-android-44-kk-black-p-PER.910383)
για απλη χρηση για τη μανα μου ;

villasg
05-04-15, 20:47
Ερωτηση : Φιλος θελει να παρει αυτο : http://www.tinydeal.com/teclast-p70-3g-7-android-44-mtk8392-1gb-8gb-3g-phablet-w-gps-p-145917.html. Αξιζει ? υπαρχει κατι ισαξιο απο Ελλαδα ?

raspoutiv
05-04-15, 20:50
αυτο το ταβλετ πως το βλεπετε;
TABLET LENOVO TAB S8-50 59-427944 8'' FHD QUAD CORE 16GB 4G LTE WIFI BT GPS ANDROID 4.4 KK BLACK (http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-tab-s8-50-59-427944-8-fhd-quad-core-16gb-4g-lte-wifi-bt-gps-android-44-kk-black-p-PER.910383)
για απλη χρηση για τη μανα μου ;

250€ τάμπλετ για τη μάνα σου; ο Λάτσης είσαι;

prodromosfan
05-04-15, 21:11
200€ για ταμπλετ ειναι πολλα;
ελεγα να παρω κατι για να κρατησει καιρο
και αποτι βλεπω ταχει ολα και συμφερει το συγκεκριμενο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.