PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

nikraven
20-04-15, 14:27
παιδιά συμφέρει η αγορά ταμπλετ με τιμή 45-50 ευρώ ?

δεν με ενδιαφέρει να κρατήσει χρόνια μιας και με 50 δεν περιμένω και πολλά πχ http://www.dealsmachine.com/best_188964.html?gclid=CPaD8-_HhMUCFWgOwwodYjAAeg
αδερφέ είμαι της άποψης ''ότι πληρώνουμε εκείνο παίρνουμε''
και λογικό είναι με 50ευρά ούτε εγώ θα περίμενα να πάρω κάτι extreme.
Aπο την μια πλευρά το καλό της υπόθεσης είναι ότι αν δεν μείνεις ικανοποιημένος απο το ταμπλετ θα κλάψεις μόνο το πενηντάρικο
και για το hardware που φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο τα 50€ είναι μια χαρά.
Απο την άλλη αυτό που θα με έβαζε σε σκέψεις είναι τα σχόλια των χρηστών που έχουν το συγκεκριμένο τάμπλετ
και αναφέρουν ότι είναι αργό,η μπαταρία του δεν αντέχει και έχει κακής ποιότητας οθόνη.
Και ένα άλλο που αναφέρεται στην σελίδα με μικρά γράμματα και έχει να κάνει με την μνήμη που είναι στο 1Gb:
''The stated ROM amount shows the maximum available ROM with nothing installed. However, the Android/Windows OS and pre-installed software from the manufacturer will occupy some of this ROM. The available ROM on the device will therefore be slightly less than the ROM listed.''

wi fi thief
20-04-15, 16:32
Το stand (http://www.geekbuying.com/item/Flexible--X--Type-Lazy-Holder-Stand-for-Tablet-PC---White-343682.html)είναι όλα τα λεφτά:lol:


lol, το χτυπησα :p (μαζι με τη θηκη, τα usb καλωδια/adaptors και την sd card)

εεεε ρε ξαααπλεεες! :goodnight:

πληκτρολογιο (πιο πολυ mouse για το desktop των win 8.1) εχω ενα rapoo 6700 (http://the-gadgeteer.com/2015/01/09/rapoo-e6700-bluetooth-keyboard-and-trackpad-review/) (το συνιστω ανεπιφυλακτα)

skel
20-04-15, 16:44
αδερφέ είμαι της άποψης ''ότι πληρώνουμε εκείνο παίρνουμε''
και λογικό είναι με 50ευρά ούτε εγώ θα περίμενα να πάρω κάτι extreme.
Aπο την μια πλευρά το καλό της υπόθεσης είναι ότι αν δεν μείνεις ικανοποιημένος απο το ταμπλετ θα κλάψεις μόνο το πενηντάρικο
και για το hardware που φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο τα 50€ είναι μια χαρά.
Απο την άλλη αυτό που θα με έβαζε σε σκέψεις είναι τα σχόλια των χρηστών που έχουν το συγκεκριμένο τάμπλετ
και αναφέρουν ότι είναι αργό,η μπαταρία του δεν αντέχει και έχει κακής ποιότητας οθόνη.
Και ένα άλλο που αναφέρεται στην σελίδα με μικρά γράμματα και έχει να κάνει με την μνήμη που είναι στο 1Gb:
''The stated ROM amount shows the maximum available ROM with nothing installed. However, the Android/Windows OS and pre-installed software from the manufacturer will occupy some of this ROM. The available ROM on the device will therefore be slightly less than the ROM listed.''

δηλαδή αρκεί να ψάξω για κάποιο άλλο με βάση την αξιολόγηση χρηστών !
θα ρίξω μια ματια τότε και ότι βρω εύκαιρο θα τσιμπήσω

nikraven
20-04-15, 18:25
δηλαδή αρκεί να ψάξω για κάποιο άλλο με βάση την αξιολόγηση χρηστών !
θα ρίξω μια ματια τότε και ότι βρω εύκαιρο θα τσιμπήσω
κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.:oneup:
θα μου πείς μπορεί τώρα να βγεί κάποιος και να πεί ότι τα πιο πολλά σχόλια κάτω απο ένα προιόν είναι στημένα.
περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και ο λαός μας.:)
Εγω π.χ. τον Ιανουάριο που ήθελα μια ταμπλέτα 8ιντση και τελικά κατέληξα στο xperia Z3
πέρα απο το hardware το οποίο παραπλήσιο έβρισκα και σε άλλες ταμπλέτες της ίδιας κατηγορίας
πιο πολύ έδωσα βάση στα σχόλια των ήδη κατόχων που την είχαν αγοράσει.

RASTAVIPER
20-04-15, 23:39
rasta, και εγω δεν ειχα μεχρι τωρα προβλημα, μου στειλανε email οι κινεζοι και ζητανε διευκρινισεις...

βλεπω εχεις και εσυ onda... τι λεει απο στιβαροτητα? :p

dimitri, ευχαριστω για τις πληροφοριες. :oneup:

αφου ψαχνεσαι, μαλλον το εχεις δει αλλα το ανεβαζω για αλλους ενδιαφερομενους:

http://forum.xda-developers.com/windows-8-rt/general/best-8-windows-8-1-chinese-tablet-150-t2982309

Εγώ δεν θα πω τίποτα, αλλά από υλικά και ποιότητα, όσοι το βλέπουν το μπερδέυουν για IPAD! :p

tsavman
21-04-15, 15:23
Συμφωνώ, από ποιότητα το 975m είναι μια χαρά.
Αλλού πάσχει :p

qwertyuiop
21-04-15, 23:19
Eπειδή το παλιό μου λάπτοπ (pentium dual core) τείνει να πεθάνει ως μπαταρία, και το κόστος καινούριας είναι παραπλήσιο με ένα onda ή teclast τετραπύρηνο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αρκετά καίριο:
Μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα για desktop/laptop windows στο λειτουργικό με το οποίο είναι εφοδιασμένα αυτά τα ταμπλετς; Ή λειτουργεί μόνο με τα εγκεκριμένα apps; Μοντάρεται αυτό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)

raspoutiv
22-04-15, 01:11
από δω το πας, από κει το φέρνεις στο Teclast X98 3G θα καταλήξεις. το χουν αρκετοί με windows να σου πουν εντυπώσεις. εγώ με android είμαι υπερπλήρης και νομίζω πως και σε εφαρμογές office λίγο πολύ θα σε καλύψει. στα windows θα ναι σαφώς καλύτερα

RASTAVIPER
22-04-15, 07:55
από δω το πας, από κει το φέρνεις στο Teclast X98 3G θα καταλήξεις. το χουν αρκετοί με windows να σου πουν εντυπώσεις. εγώ με android είμαι υπερπλήρης και νομίζω πως και σε εφαρμογές office λίγο πολύ θα σε καλύψει. στα windows θα ναι σαφώς καλύτερα
Για βασική χρήση Office, σαφώς και το Android κάνει μια χαρά δουλειά. Έχω δουλέψει πολλά excel έτσι Και έχω κάνει μέχρι και Powerpoint παρουσίαση σε Android.

Η χρήση Windows απαιτείται μόνο για εξειδικευμένες εφαρμογές, καθώς οι περισσότερες έχουν ήδη περάσει στο Android.

qwertyuiop
22-04-15, 08:47
Aυτό που με ενδιαφέρει είναι μερικά πολύ απλά strategy εποχής 2005~ που έχω στο λαπτοπ, με απαιτήσεις 256mb ram και 1.8 P4. Κάνεις εγκατάσταση .exe σε αυτά τα λειτουργικά, ή είναι όπως τα windows phone που δέχονται μόνο τις εξειδικευμένες εφαρμογές τους;

sdikr
22-04-15, 11:23
Eπειδή το παλιό μου λάπτοπ (pentium dual core) τείνει να πεθάνει ως μπαταρία, και το κόστος καινούριας είναι παραπλήσιο με ένα onda ή teclast τετραπύρηνο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αρκετά καίριο:
Μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα για desktop/laptop windows στο λειτουργικό με το οποίο είναι εφοδιασμένα αυτά τα ταμπλετς; Ή λειτουργεί μόνο με τα εγκεκριμένα apps; Μοντάρεται αυτό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)

Στο X80 που έχω τρέχει κανονικά εφαρμογές windows,

netman
22-04-15, 17:30
είμαι άσχετος με android τεχνολογία.
Βρήκα αυτό εδώ. >>> http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal (http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal-/171756869746?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd81d872)
υπάρχει με ούτε 15€ τάμπλετ;;; που να δουλεύει κι όλας;;;

- - - Updated - - -

και αυτό εδώ >>> http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC- (http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC-/171756886206?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd8218be)
να δώσω 15€ ή αν τα πιώ τσίπουρα θα πιάσουν καλύτερα τόπο; :hmm:

wi fi thief
22-04-15, 17:38
είμαι άσχετος με android τεχνολογία.
Βρήκα αυτό εδώ. >>> http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal (http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal-/171756869746?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd81d872)
υπάρχει με ούτε 15€ τάμπλετ;;; που να δουλεύει κι όλας;;;

- - - Updated - - -

και αυτό εδώ >>> http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC- (http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC-/171756886206?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd8218be)
να δώσω 15€ ή αν τα πιώ τσίπουρα θα πιάσουν καλύτερα τόπο; :hmm:


http://toolhaus.org/cgi-bin/negs?User=liangzhirong123454&Dirn=Received+by

για τα τσιπουρα δεν μπορω να προτεινω κατι (πριν δω τους μεζεδες...) :p

raspoutiv
22-04-15, 19:40
είμαι άσχετος με android τεχνολογία.
Βρήκα αυτό εδώ. >>> http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal (http://www.ebay.com/itm/10-1-inch-Android4-4-Quad-Core-Tablet-PC-1G-RAM-16G-ROM-Dual-Camera-WIFI-Metal-/171756869746?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd81d872)
υπάρχει με ούτε 15€ τάμπλετ;;; που να δουλεύει κι όλας;;;

- - - Updated - - -

και αυτό εδώ >>> http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC- (http://www.ebay.com/itm/EU-STOCK-TECA-3188-ANDROID-4-4-2048x1536-4GB-RAM-32GB-QUAD-CORE-9-7-TABLET-PC-/171756886206?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item27fd8218be)
να δώσω 15€ ή αν τα πιώ τσίπουρα θα πιάσουν καλύτερα τόπο; :hmm:

χαχαχα που το ξετρύπωσες το λαγωνικό; έχουμε κι εδώ μέσα κάτι τσακάλια αλλά δαγκώνουν για τις σαβουρίτσες τους. αυτός μόνο που δεν τάζει 1 αμάξι με κάθε παραγγελία των 20€
εγώ θα σου πρότεινα να παιρνες λαχεία ή αλλιώς τα τσίπουρα που λες, αλλά με ρέγουλο

qwertyuiop
25-04-15, 12:00
Τελικά, έπειτα από μία σύντομη έρευνα αγοράς, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

1) Χ10 ΗD (http://www.aliexpress.com/item/New-Teclast-X10HD-3G-Dual-Boot-Tablet-PC-Intel-Z3736F-Quad-Core-2GB-64GB-eMMC-Windows/32255560453.html) (Όλο το πακέτο θα βγει περί τα 280 ευρώ)
2) X98 Air 3G (http://www.banggood.com/Teclast-X98-Air-3G-Quad-Core-9_7-Inch-Dual-OS-IPS-Tablet-p-967230.html) (Κι εδώ θα βγει κάπου τόσο, ίσως λίγο χαμηλότερα, αλλά με περισσότερα καλώδια)

Πώς το βλέπετε, αξίζει; Τα τεκλαστ διαβάζω πως έχουν ίσως την καλύτερη ποιότητα support και κατασκευής. Με βολεύει το ότι θα είναι έτσι φορητό, δεδομένου ότι τον επόμενο φλεβάρη φεύγω και για erasmus. Επιπλέον, θεωρώ ότι είναι πιο βολικά από κάποιο λάπτοπ (ούτως ή άλλως δεν έχω χρήματα για κάτι ακριβότερο από lenovo) που θα είχε παρόμοια τιμή και ισχύ, αλλά μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος. Απλώς επειδή βλέπω ότι το X10 έχει λίγο περίεργο τρόπο να συνδέεται με το πληκτρολόγιο, φοβάμαι μη μου τα κάνει εκεί μαντάρα ο κινέζος, με κακές επαφές, αποφορτίσεις, βραχυκυκλώσεις κλπ.

Αν μου διαφεύγει κάποιο τάμπλετ με παρόμοια ισχύ και ποιότητα, ρίχτε το. Καλό είναι να μην πέσουμε κάτω από τις 9 ίντσες και intel επεξεργαστή, καλή η mediatek, αλλά τα αξιόπιστα γκάζια είναι αλλού. :rolleyes:

dimitri_ns
25-04-15, 13:44
Αν το θες για erasmus, ξανασκέψου το laptop
Οχι από πλευρά hardware, αλλά από πλευρά software. Αλλα τα προγράμματα για tablets, άλλα για laptops/pc
Βάλε και την υποστήριξη αντιπροσωπείας ή του κινέζου, εγώ θα πήγαινα σε laptop

qwertyuiop
25-04-15, 13:47
Το θέλω ΚΑΙ για erasmus. Η χρήση που κάνω είναι browsing, σπάνια office, και κάποια πολύ παλιά strategy με απαιτήσεις ραμ μισό γιγα και μονοπήρυνο πέντιουμ. :p
Είναι dual boot πάντως (επομένως διαθέτουν office) και θα βάλω και hardware πληκτρολόγιο, ενσύρματο ή εφαρμοστό.
Ποιες εφαρμογές εννοείς βασικά; :hmm:

raspoutiv
25-04-15, 14:09
δεν ξέρω τι εξυπηρέτηση έχει το banggood αλλά ο άλλος απ το ali σε αυτό τον τομέα πάσχει.
δε θα βγάλει τις κινεζιές απ το tablet σου, δε θα στήσει τη γλώσσα, δε θα φτιάξει το πρόβλημα με το playstore, δε θα σου παρέχει σοβαρή υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος. το X98 χρειάζεται στάνταρ τα 3 πρώτα ενώ τα προβλήματα πάντα μπορεί να προκύψουν.

το 10άρι δεν ξέρω αν αξίζει την οικονομική διαφορά αφού φαίνεται να είναι ίδια μέσα.

εφόσον έχεις σκοπό να αντικαταστήσεις το laptop, τότε μην ξεχάσεις να χτυπήσεις κι ένα ΚΑΛΟ bluetooth πληκτρολόγιο. μην πας για μικρολύσεις γιατί τότε δεν θα αντικαταστήσεις το laptop. το πληκτρολόγιο πρέπει να ναι εξυπηρετικό κι ούτως ή άλλως δε θα το χρησιμοποιείς και συχνά. όταν το χρειάζεσαι όμως θες να μπορείς να γράφεις κι όχι να χωράει στην τσέπη.

νομίζω πως το στήσιμο που σκέφτεσαι πάντως, δλδ τάμπλετ για τις μικροδουλειές τύπου browsing, office και χαζοπαίχνιδα, θα το υιοθετήσει πολύς κόσμος σταδιακά. τα laptop θα περιοριστούν όσο τα τάμπλετ δυναμώνουν

sdikr
25-04-15, 15:37
Αν το θες για erasmus, ξανασκέψου το laptop
Οχι από πλευρά hardware, αλλά από πλευρά software. Αλλα τα προγράμματα για tablets, άλλα για laptops/pc
Βάλε και την υποστήριξη αντιπροσωπείας ή του κινέζου, εγώ θα πήγαινα σε laptop

Τρέχει ότι τρέχει και ενα φθηνό φορητό, έχει κανονικά windows όχι τα RT

- - - Updated - - -


δεν ξέρω τι εξυπηρέτηση έχει το banggood αλλά ο άλλος απ το ali σε αυτό τον τομέα πάσχει.
δε θα βγάλει τις κινεζιές απ το tablet σου, δε θα στήσει τη γλώσσα, δε θα φτιάξει το πρόβλημα με το playstore, δε θα σου παρέχει σοβαρή υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος. το X98 χρειάζεται στάνταρ τα 3 πρώτα ενώ τα προβλήματα πάντα μπορεί να προκύψουν.

το 10άρι δεν ξέρω αν αξίζει την οικονομική διαφορά αφού φαίνεται να είναι ίδια μέσα.

εφόσον έχεις σκοπό να αντικαταστήσεις το laptop, τότε μην ξεχάσεις να χτυπήσεις κι ένα ΚΑΛΟ bluetooth πληκτρολόγιο. μην πας για μικρολύσεις γιατί τότε δεν θα αντικαταστήσεις το laptop. το πληκτρολόγιο πρέπει να ναι εξυπηρετικό κι ούτως ή άλλως δε θα το χρησιμοποιείς και συχνά. όταν το χρειάζεσαι όμως θες να μπορείς να γράφεις κι όχι να χωράει στην τσέπη.

νομίζω πως το στήσιμο που σκέφτεσαι πάντως, δλδ τάμπλετ για τις μικροδουλειές τύπου browsing, office και χαζοπαίχνιδα, θα το υιοθετήσει πολύς κόσμος σταδιακά. τα laptop θα περιοριστούν όσο τα τάμπλετ δυναμώνουν

Με το 1ο reset στα defaults Που θα κάνει τα προβλήματα θα ερθουν ξανά, όποτε το να το πάρω και καλά καθαρισμένο δεν βοηθά κάπου, άλλωστε είναι πολύ απλό να το κάνεις μόνος σου

qwertyuiop
25-04-15, 16:06
δεν ξέρω τι εξυπηρέτηση έχει το banggood αλλά ο άλλος απ το ali σε αυτό τον τομέα πάσχει.
δε θα βγάλει τις κινεζιές απ το tablet σου, δε θα στήσει τη γλώσσα, δε θα φτιάξει το πρόβλημα με το playstore, δε θα σου παρέχει σοβαρή υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος. το X98 χρειάζεται στάνταρ τα 3 πρώτα ενώ τα προβλήματα πάντα μπορεί να προκύψουν.

το 10άρι δεν ξέρω αν αξίζει την οικονομική διαφορά αφού φαίνεται να είναι ίδια μέσα.

εφόσον έχεις σκοπό να αντικαταστήσεις το laptop, τότε μην ξεχάσεις να χτυπήσεις κι ένα ΚΑΛΟ bluetooth πληκτρολόγιο. μην πας για μικρολύσεις γιατί τότε δεν θα αντικαταστήσεις το laptop. το πληκτρολόγιο πρέπει να ναι εξυπηρετικό κι ούτως ή άλλως δε θα το χρησιμοποιείς και συχνά. όταν το χρειάζεσαι όμως θες να μπορείς να γράφεις κι όχι να χωράει στην τσέπη.

νομίζω πως το στήσιμο που σκέφτεσαι πάντως, δλδ τάμπλετ για τις μικροδουλειές τύπου browsing, office και χαζοπαίχνιδα, θα το υιοθετήσει πολύς κόσμος σταδιακά. τα laptop θα περιοριστούν όσο τα τάμπλετ δυναμώνουν

Το banggood έχω ακούσει πως είναι αξιοπρεπές.
Τις κινεζιές, τη γλώσσα και το playstore τα έχω ψάξει, μπορώ να τα βγάλω μόνος, για ποιο διαολεμένο λόγο από τα 11 μου φλασάρω με τουτόριαλς psp και ps3. :p
Το 10άρι ουσιαστικά έχει το θετικό του 16:9, με αποτέλεσμα να μοιάζει περισσότερο με οθόνη πισί, ενώ το Χ98 με την 4:3 είναι λίγο πιο ταμπλέτα. Απλώς βρίσκω θετικό το ότι με ένα 30άρι το κάνεις κανονικό λάπτοπ στο πληκτρολόγιο - dock του. Ότι στα specs είναι ίδιο, είναι.

Την αγορά του bluetooth πληκτρολογίου δε θα τη γλυτώσω αν πάω στο Χ10; :hmm: Συγχωράτε με για την τεχνοφοβία, αλλά επειδή δεν έχω ξαναχειριστεί ασύρματα μέσα χειρισμού, φοβάμαι μην υπάρχουν lags ή χασίματα, αποφορτίσεις κλπ.

Το στήσιμο που σκέφτομαι νομίζω ότι κινείται προς τη γενικότερη τάση της φορητοποίησης των επιδόσεων, αντί της ισχυροποίησής τους. Από τη στιγμή που δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 700-800 ευρώ για ένα αξιοπρεπές λάπτοπ, το να επιλέξω ανάμεσα στον βαρύ κι ακριβό από τη μία, και φορητό και φθηνό κινέζο από την άλλη, είναι μια απόφαση που παίρνεται με άνεση.

Η δική σου πρόταση, αν κατάλαβα καλά, είναι το Χ98 λοιπόν; Κι εγώ προς εκεί έκλινα, αλλά το Χ10 βάζει μερικά ερωτήματα στο τραπέζι. :p Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου.

iml
25-04-15, 16:35
Άποψη

tablet=netbook και όχι laptop.
Στις 10 ιντσες είναι όλα μικρά για "σοβαρότερη" δουλειά και δεν έρχονται να αντικαταστήσουν τα laptop. Επειδή οι περισσότεροι στην πράξη τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά για θέαση video, surfing, Social networks τα tablet είναι πολύ βολικά για τα παραπάνω.
Το ερώτημα θα έπρεπε να είναι:
"Θα χρειαζόμουν netbook για τη φορητότητά του?" Αν η κύρια χρήση είναι η παραπάνω, τότε tablet.
Για άλλη δουλειά laptop (από 13" και πάνω). Κάποια tablet με 12" (δυστυχώς ακόμα ακριβά) είναι πιο κοντά ερώτημα στο laptop ή tablet


Ερώτηση
Αυτά με το dual boot, πως θα μπορέσουν να πάρουν Win10 και να διατηρήσουν το android? Δεν το βλέπω εφικτό (ο κινέζος θα μπορούσε να το κάνει, αλλά από Software support.... :rofl:)
Μήπως σε ενδεχόμενη προσπάθεια αναβάθμισης σε win10 απλά brickάρι?

dimitri_ns
25-04-15, 16:49
Για εφαρμογές εννοώ ακόμα και εφαρμογές για win που θα σου δώσουν από την σχολή (ξέχνα το linux) και θα κάνουν ένα αιώνα να τρέξουν, αν τρέξουν.

Προς το παρόν δεν υφίσταται σύγκριση laptop/tablet. Για άλλη δουλειά είναι το καθένα
Αντέχεις να σου πέσει το tablet και να σπάσει η οθόνη? Το laptop απλά δεν θα σου πέσει.

qwertyuiop
25-04-15, 18:20
Άποψη

tablet=netbook και όχι laptop.
Στις 10 ιντσες είναι όλα μικρά για "σοβαρότερη" δουλειά και δεν έρχονται να αντικαταστήσουν τα laptop. Επειδή οι περισσότεροι στην πράξη τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά για θέαση video, surfing, Social networks τα tablet είναι πολύ βολικά για τα παραπάνω.
Το ερώτημα θα έπρεπε να είναι:
"Θα χρειαζόμουν netbook για τη φορητότητά του?" Αν η κύρια χρήση είναι η παραπάνω, τότε tablet.
Για άλλη δουλειά laptop (από 13" και πάνω). Κάποια tablet με 12" (δυστυχώς ακόμα ακριβά) είναι πιο κοντά ερώτημα στο laptop ή tablet

Ερώτηση
Αυτά με το dual boot, πως θα μπορέσουν να πάρουν Win10 και να διατηρήσουν το android? Δεν το βλέπω εφικτό (ο κινέζος θα μπορούσε να το κάνει, αλλά από Software support.... :rofl:)
Μήπως σε ενδεχόμενη προσπάθεια αναβάθμισης σε win10 απλά brickάρι?

Το παλιό μου λαπτοπ (15+ ίντσες) χρησιμοποιήθηκε ακριβώς για τους παραπάνω λόγους, και νομίζω ότι και μια φορά του έβαλα στο γυμνάσιο sims 3 για να παίζει ο μικρότερος αδερφός μου. Το πιο βαρύ παιχνίδι που έπαιξε ήταν hearts of iron 2 και το πιο βαρύ πρόγραμμα ήταν μάλλον ο browser. Μιλάμε για P4 T3400 (διπύρηνος στα 2.16 και 1mb cache) και ενσωματωμένα γραφικά intel 4ης γενιάς. Ζυγίζει 2.5 κιλά και η μπαταρία του καινούρια κρατούσε 2 ώρες (3 με undervolting). Νομίζω ότι ένα τάμπλετ 10-11 ιντσών αντικαθιστά αυτές τις εργασίες και με το παραπάνω.

Είναι τα win 10 κάτι απαραίτητο και αναντικατάστατο για τα επόμενα 1.5-2 χρόνια; Τόση είναι (το πολύ) η διάρκεια ζωής ενός φθηνού προϊόντος τεχνολογίας σήμερα. Οι εποχές που κρατούσαμε φορητό hardware 3-5 χρόνια, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί, εκτός κι αν ανήκουμε στην εξαίρεση που σκάει διχίλιαρα. Προσωπικά στο desktop μου, επιμένω στα win7. Δε νομίζω ότι τα νέα λειτουργικά έχουν να δώσουν κάτι παραπάνω από χαρούμενα και πολύχρωμα σχέδια - από ανάγκη θα δεχθώ τα win8.



Για εφαρμογές εννοώ ακόμα και εφαρμογές για win που θα σου δώσουν από την σχολή (ξέχνα το linux) και θα κάνουν ένα αιώνα να τρέξουν, αν τρέξουν.

Προς το παρόν δεν υφίσταται σύγκριση laptop/tablet. Για άλλη δουλειά είναι το καθένα
Αντέχεις να σου πέσει το tablet και να σπάσει η οθόνη? Το laptop απλά δεν θα σου πέσει.

Ποιες απαιτητικές εφαρμογές για windows μπορεί να δώσει σε έναν προπτυχιακό Πολιτικών Επιστημών ένα πανεπιστήμιο; :p Αν εννοείς ότι θα με δυσκολέψει στα διαβάσματα, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς δεν περιμένω να διαβάσω από lcd οθόνη. Το kindle νομίζω διατίθεται στο Βέλγιο με καλύτερες τιμολογιακές και ταχυδρομικές συνθήκες από όσο εδώ. :lol:

Θα πάρω και θηκούλα λογικά. Πάντως δε μου έχει πέσει ποτέ κάτι, από παιδί που ήμουν απορούσαν οι οπτικοί πώς δε χαλάω τα γυαλιά μου, οι δάσκαλοι τα τετράδιά μου, οι υπάλληλοι τα κινητά μου και οι δεσποινίδες αργότερα τα ρούχα μου :cool:
(:p)

raspoutiv
25-04-15, 19:29
είσαι ακριβώς το target group του τάμπλετ. χωρίς να χρειαζέσαι συγκεκριμένα κάποια βαριά εφαρμογή κι όντας φοιτητής θεωρητικών επιστημών, άρα χρειάζεσαι να διαβάζεις από pdf, το τάμπλετ θα σoυ λύσει τα χέρια. πολύ βολικό για διάβασμα και για μικροσημειώσεις

bluetooth πληκτρολόγιο χρειάζεσαι με ότι τάμπλετ και να διαλέξεις από τη στιγμή που θα χρειαστεί να γράψεις κείμενο. αν δε γράφεις, πράγμα δύσκολο, τότε δεν το παίρνεις. πάρε όμως 1 επώνυμο γιατί αυτό θα το κρατήσεις για περισσότερο από τα 2 χρόνια που όπως σωστά είπες θα κρατήσεις την ταμπλέτα.

για τις ίντσες που λες, θα σου έλεγα χαλαρά το 9,7 ειδικά αφού σε νοιάζει η ευχρηστία. για ανάγνωση και browsing είναι καλύτερα το 4:3 ενώ το 16:9 για ταινίες. η διάρκεια μπαταρίας κι οι δυνατότητες θα ναι πάνω κάτω οι ίδιες αλλά η τιμή είναι 30% κάτω. με αυτή τη διάφορά παίρνεις μια θήκη διπλούμενη και 1 πληκτρολόγιο κι ύστερα... μου μοιάζεις :p

όπως βλέπεις μιλώ εκ πείρας. κι αν δεν έχεις θέμα να σετάρεις μόνος σου το μηχάνημά σου, εγώ ενοχλούμαι όταν ο πωλητής δε σέβεται τον πελάτη του και δεν προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες με τους ανταγωνιστές του. πόσο μάλλον όταν μετά την πώληση κάνει τον κινέζο.

ενημέρωσέ μας για την αγορά σου να βοηθηθεί και κανας άλλος

leros2004
25-04-15, 22:16
Τελικά, έπειτα από μία σύντομη έρευνα αγοράς, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

1) Χ10 ΗD (http://www.aliexpress.com/item/New-Teclast-X10HD-3G-Dual-Boot-Tablet-PC-Intel-Z3736F-Quad-Core-2GB-64GB-eMMC-Windows/32255560453.html) (Όλο το πακέτο θα βγει περί τα 280 ευρώ)
2) X98 Air 3G (http://www.banggood.com/Teclast-X98-Air-3G-Quad-Core-9_7-Inch-Dual-OS-IPS-Tablet-p-967230.html) (Κι εδώ θα βγει κάπου τόσο, ίσως λίγο χαμηλότερα, αλλά με περισσότερα καλώδια)

Πώς το βλέπετε, αξίζει; Τα τεκλαστ διαβάζω πως έχουν ίσως την καλύτερη ποιότητα support και κατασκευής. Με βολεύει το ότι θα είναι έτσι φορητό, δεδομένου ότι τον επόμενο φλεβάρη φεύγω και για erasmus. Επιπλέον, θεωρώ ότι είναι πιο βολικά από κάποιο λάπτοπ (ούτως ή άλλως δεν έχω χρήματα για κάτι ακριβότερο από lenovo) που θα είχε παρόμοια τιμή και ισχύ, αλλά μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος. Απλώς επειδή βλέπω ότι το X10 έχει λίγο περίεργο τρόπο να συνδέεται με το πληκτρολόγιο, φοβάμαι μη μου τα κάνει εκεί μαντάρα ο κινέζος, με κακές επαφές, αποφορτίσεις, βραχυκυκλώσεις κλπ.

Αν μου διαφεύγει κάποιο τάμπλετ με παρόμοια ισχύ και ποιότητα, ρίχτε το. Καλό είναι να μην πέσουμε κάτω από τις 9 ίντσες και intel επεξεργαστή, καλή η mediatek, αλλά τα αξιόπιστα γκάζια είναι αλλού. :rolleyes:

Η έρευνα σου είναι μια χαρά.... αλλά 280€ για κινέζο μου κάθονται άσχημα.... ίσως είναι παραξενιά μου....

Επίσης αυτό που λες ισχύει 1000%. Ταμπλετ με windows κάτω απο 9 ίντσες είναι λίγο μαστίγωμα της υπομονής

qwertyuiop
26-04-15, 02:02
Η έρευνα σου είναι μια χαρά.... αλλά 280€ για κινέζο μου κάθονται άσχημα.... ίσως είναι παραξενιά μου....

Επίσης αυτό που λες ισχύει 1000%. Ταμπλετ με windows κάτω απο 9 ίντσες είναι λίγο μαστίγωμα της υπομονής

Δε θα πάει 280 τελικά, αν πάρω απ' έξω το ταμπλετάκι με προστασία οθόνης και δερμάτινη θήκη μόνο, θα βγει 200-215. Και μιλάμε για ισχυρό μηχάνημα και δοκιμασμένο, με ευρεία κοινότητα εντός κι εκτός Ελλάδος για να βοηθήσει με κάνε τουτόριαλ για εμάς τους Αρναούτηδες. :p



είσαι ακριβώς το target group του τάμπλετ. χωρίς να χρειαζέσαι συγκεκριμένα κάποια βαριά εφαρμογή κι όντας φοιτητής θεωρητικών επιστημών, άρα χρειάζεσαι να διαβάζεις από pdf, το τάμπλετ θα σoυ λύσει τα χέρια. πολύ βολικό για διάβασμα και για μικροσημειώσεις

bluetooth πληκτρολόγιο χρειάζεσαι με ότι τάμπλετ και να διαλέξεις από τη στιγμή που θα χρειαστεί να γράψεις κείμενο. αν δε γράφεις, πράγμα δύσκολο, τότε δεν το παίρνεις. πάρε όμως 1 επώνυμο γιατί αυτό θα το κρατήσεις για περισσότερο από τα 2 χρόνια που όπως σωστά είπες θα κρατήσεις την ταμπλέτα.

για τις ίντσες που λες, θα σου έλεγα χαλαρά το 9,7 ειδικά αφού σε νοιάζει η ευχρηστία. για ανάγνωση και browsing είναι καλύτερα το 4:3 ενώ το 16:9 για ταινίες. η διάρκεια μπαταρίας κι οι δυνατότητες θα ναι πάνω κάτω οι ίδιες αλλά η τιμή είναι 30% κάτω. με αυτή τη διάφορά παίρνεις μια θήκη διπλούμενη και 1 πληκτρολόγιο κι ύστερα... μου μοιάζεις :p

όπως βλέπεις μιλώ εκ πείρας. κι αν δεν έχεις θέμα να σετάρεις μόνος σου το μηχάνημά σου, εγώ ενοχλούμαι όταν ο πωλητής δε σέβεται τον πελάτη του και δεν προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες με τους ανταγωνιστές του. πόσο μάλλον όταν μετά την πώληση κάνει τον κινέζο.

ενημέρωσέ μας για την αγορά σου να βοηθηθεί και κανας άλλος

Τότε θέλω ένα μικρό (10 ιντσων) πλην αξιόπιστο bluetooth πληκτρολόγιο. Υποθέτω ότι με κινέζους σε αυτόν τον τομέα δεν παίζουμε, οπότε αν έχεις να προτείνεις κάτι με την πείρα σου ( :p ), είσαι ευπρόσδεκτος.

Ε νταξ και το Χ10 ειναι 10 ιντσες και κάτι, ούτε μια ίντσα δεν είναι η διαφορά. Αλλά το 4:3 όπως το θέτεις θα με βολέψει, με κουράζουν τα wide. Απλώς δε θα δείχνει και πολύ άψογα ταινίες, αλλά σιγά, τί τα έχουμε τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια.

Ποιον πωλητή θα πρότεινες λοιπόν; Εγώ νομίζω ότι το banggood είναι αξιόπιστο. Το αντίστοιχο δικό σου από πού το ψώνισες κι είσαι ευχαριστημένος;

Φυσικά, τη δευτέρα θα το παραγγείλω, ελπίζω μέχρι τα τέλη Μαΐου να έχει φτάσει. :)

leros2004
26-04-15, 02:12
Δε θα πάει 280 τελικά, αν πάρω απ' έξω το ταμπλετάκι με προστασία οθόνης και δερμάτινη θήκη μόνο, θα βγει 200-215. Και μιλάμε για ισχυρό μηχάνημα και δοκιμασμένο, με ευρεία κοινότητα εντός κι εκτός Ελλάδος για να βοηθήσει με κάνε τουτόριαλ για εμάς τους Αρναούτηδες. :p




Τότε θέλω ένα μικρό (10 ιντσων) πλην αξιόπιστο bluetooth πληκτρολόγιο. Υποθέτω ότι με κινέζους σε αυτόν τον τομέα δεν παίζουμε, οπότε αν έχεις να προτείνεις κάτι με την πείρα σου ( :p ), είσαι ευπρόσδεκτος.

Ε νταξ και το Χ10 ειναι 10 ιντσες και κάτι, ούτε μια ίντσα δεν είναι η διαφορά. Αλλά το 4:3 όπως το θέτεις θα με βολέψει, με κουράζουν τα wide. Απλώς δε θα δείχνει και πολύ άψογα ταινίες, αλλά σιγά, τί τα έχουμε τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια.

Ποιον πωλητή θα πρότεινες λοιπόν; Εγώ νομίζω ότι το banggood είναι αξιόπιστο. Το αντίστοιχο δικό σου από πού το ψώνισες κι είσαι ευχαριστημένος;

Φυσικά, τη δευτέρα θα το παραγγείλω, ελπίζω μέχρι τα τέλη Μαΐου να έχει φτάσει. :)

Είναι αρκετά αργό το banggood αυτο θυμάμαι απο αυτούς. Αν έχεις κάποιο άλλο κατάστημα υπόψιν σου αλλα σε χαλάει η τιμή τους, στείλε ενα μνμ με το Link απο το banggood, τις περισσότερες φορές σου ΄κάνουν την ίδια τιμή

qwertyuiop
26-04-15, 02:23
Είναι αρκετά αργό το banggood αυτο θυμάμαι απο αυτούς. Αν έχεις κάποιο άλλο κατάστημα υπόψιν σου αλλα σε χαλάει η τιμή τους, στείλε ενα μνμ με το Link απο το banggood, τις περισσότερες φορές σου ΄κάνουν την ίδια τιμή

H αλήθεια είναι ότι μόνο ένα xiaomi led έχω πάρει από αυτούς, το οποίο δεν έχει έρθει καν ακόμη. Απλώς το στείλανε αυθημερόν και μου έκανε καλή εντύπωση. Θα περιμένω την απάντηση και του raspoutiv σχετικά με κάποιον αξιόπιστο, και θα δω ποιον θα επιλέξω, έχω άλλους 2-3 υπόψη. :)

raspoutiv
26-04-15, 09:40
Δε θα πάει 280 τελικά, αν πάρω απ' έξω το ταμπλετάκι με προστασία οθόνης και δερμάτινη θήκη μόνο, θα βγει 200-215. Και μιλάμε για ισχυρό μηχάνημα και δοκιμασμένο, με ευρεία κοινότητα εντός κι εκτός Ελλάδος για να βοηθήσει με κάνε τουτόριαλ για εμάς τους Αρναούτηδες. :p

Τότε θέλω ένα μικρό (10 ιντσων) πλην αξιόπιστο bluetooth πληκτρολόγιο. Υποθέτω ότι με κινέζους σε αυτόν τον τομέα δεν παίζουμε, οπότε αν έχεις να προτείνεις κάτι με την πείρα σου ( :p ), είσαι ευπρόσδεκτος.

Ε νταξ και το Χ10 ειναι 10 ιντσες και κάτι, ούτε μια ίντσα δεν είναι η διαφορά. Αλλά το 4:3 όπως το θέτεις θα με βολέψει, με κουράζουν τα wide. Απλώς δε θα δείχνει και πολύ άψογα ταινίες, αλλά σιγά, τί τα έχουμε τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια.

Ποιον πωλητή θα πρότεινες λοιπόν; Εγώ νομίζω ότι το banggood είναι αξιόπιστο. Το αντίστοιχο δικό σου από πού το ψώνισες κι είσαι ευχαριστημένος;

Φυσικά, τη δευτέρα θα το παραγγείλω, ελπίζω μέχρι τα τέλη Μαΐου να έχει φτάσει. :)


από τον πωλητή του ali που έδειξες πήρα το δικό μου Χ98 air II και μου το έστειλε με το Playstore που κρασάρει. πριν αγοράσω τον είχα ήδη ρωτήσει αν έχει πρόβλημα και απέφυγε να απαντήσει. δεν ξέρω πόση δουλειά είχε πέσει τότε κι αν ήταν θέμα χρόνου που τα στελνε έτσι, αλλά δεν είναι σωστή συμπεριφορά.
μετά κακώς τον πρότεινα σε 1 φίλο στον οποίο έσκασε τελωνείο. ο OKQI που υποστήριζε πως έρχεται από Σουηδία το δέμα δεν απάνταγε με τίποτα. του ζήταγε απόδειξη με την κανονική τιμή αγοράς ο άλλος για να την πάει στον τελωνειακό κι ο κινέζος 1βδομάδα μετά του στειλε μια ψευδή των 50$. ε, τον υπερκοστολόγησαν στο τέλος και του βγήκε κουστουμάκι με τιμή Ελλάδας. 1 κουπόνι που του ταξε ο κινέζος μετά το dispute δεν το δωσε ποτέ.
συνεχίζει να στέλνει και στους 2 promo μηνύματα μόνο. θρασύτατος
θα σου λεγα άνετα να τον αποφύγεις. ούτως ή άλλως την τιμή που δίνει θα τη βρεις και αλλού που θα πληρώνεις και με paypal. όποιος δέχεται paypal θα σε εξυπηρετήσει σωστά ή τα παίρνεις πίσω οπότε μην το φοβάσαι το banggood. οι καθυστερήσεις κτλ είναι στο πρόγραμμα για όλα τα καταστήματα και πάνε ανάλογα την εποχή. αν ισχύει αυτό που γράφει ο leros τότε διάλεξε κατάστημα και αιτήσου την ίδια τιμή. (ωραία πρακτική αν δουλεύει :oneup: )

για πληκτρολόγιο υπάρχουν πολλά επώνυμα bluetooth που θα σου κάνουν. εγώ έχω αυτό της logitech (http://www.logitech.com/en-us/product/tablet-keyboard-android-win8-rt?crid=26).
credit στο vgiozo

qwertyuiop
26-04-15, 10:58
από τον πωλητή του ali που έδειξες πήρα το δικό μου Χ98 air II και μου το έστειλε με το Playstore που κρασάρει. πριν αγοράσω τον είχα ήδη ρωτήσει αν έχει πρόβλημα και απέφυγε να απαντήσει. δεν ξέρω πόση δουλειά είχε πέσει τότε κι αν ήταν θέμα χρόνου που τα στελνε έτσι, αλλά δεν είναι σωστή συμπεριφορά.
μετά κακώς τον πρότεινα σε 1 φίλο στον οποίο έσκασε τελωνείο. ο OKQI που υποστήριζε πως έρχεται από Σουηδία το δέμα δεν απάνταγε με τίποτα. του ζήταγε απόδειξη με την κανονική τιμή αγοράς ο άλλος για να την πάει στον τελωνειακό κι ο κινέζος 1βδομάδα μετά του στειλε μια ψευδή των 50$. ε, τον υπερκοστολόγησαν στο τέλος και του βγήκε κουστουμάκι με τιμή Ελλάδας. 1 κουπόνι που του ταξε ο κινέζος μετά το dispute δεν το δωσε ποτέ.
συνεχίζει να στέλνει και στους 2 promo μηνύματα μόνο. θρασύτατος
θα σου λεγα άνετα να τον αποφύγεις. ούτως ή άλλως την τιμή που δίνει θα τη βρεις και αλλού που θα πληρώνεις και με paypal. όποιος δέχεται paypal θα σε εξυπηρετήσει σωστά ή τα παίρνεις πίσω οπότε μην το φοβάσαι το banggood. οι καθυστερήσεις κτλ είναι στο πρόγραμμα για όλα τα καταστήματα και πάνε ανάλογα την εποχή. αν ισχύει αυτό που γράφει ο leros τότε διάλεξε κατάστημα και αιτήσου την ίδια τιμή. (ωραία πρακτική αν δουλεύει :oneup: )

για πληκτρολόγιο υπάρχουν πολλά επώνυμα bluetooth που θα σου κάνουν. εγώ έχω αυτό της logitech (http://www.logitech.com/en-us/product/tablet-keyboard-android-win8-rt?crid=26).
credit στο vgiozo


Ok λοιπόν, θαρρώ πως είμαι ανάμεσα στο dealextreme (20-30 παραγγελίες από το 2010, σε όλες κύριοι) και στο banggood. Μπορεί να κάνω pricematch. Υποθέτω ότι το bundle τάμπλετ, δερμάτινη θήκη, μεμβράνη οθόνης, διακλαδωτής micro usb, είναι κυριλέ.

Επιπλέον, βρήκα το πληκτρολόγιο αυτό (http://www.public.gr/product/apple/aksesoyar-ipad/pliktrologia-joystick/logitech-tablet-keyboard-pliktrologio-ipad-ipad-2/prod2450828pp/), το οποίο φαντάζομαι έχει χρησιμότητα και στο smartphone μου, και σε οποιαδήποτε άλλη bluetooth συσκευή με os android / windows / Ios, σε καλή τιμή εν Ελλάδι, οπότε το τσεπώνω. Ούτως ή άλλως, στον σκρουτζ μου το βγάζει ως το φθηνότερο επώνυμο (μετά από κάτι rapoo του κωτσόβολου, που δεν τα θέλω για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων το ότι είναι λευκά και η μάρκα θυμίζει καγκούρικες αεροτομές).

Παραγγέλνω από Δευτέρα, μήπως γλυτώσω ακόμη κανα τάληρο μέσω αύξησης ισοτιμίας paypal, και εν τω μεταξύ τσεπώνω και πληκτρολόγιο. 40+220 = 260, με τη διαφορά ότι το πληκτρολόγιο θα φάει πολύ περισσότερα ψωμιά από ένα εφήμερο τάμπλετ, οσφρύζομαι. :p

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και το χρόνο σας, αναμείνατε feedback κατά τις τελευταίες ημέρες της εφετινής ανοίξεως. :cool:

raspoutiv
26-04-15, 11:23
προσοχή για το πληκτρολόγιο. η έκδοση που βλέπεις είναι για Ipad.
δλδ τα πλήκτρα συντομεύσεων στο android θα σου ναι άχρηστα. χάνεις πολλή ευχρηστία εκτός κι αν κάνεις remapping με κάποιο τρόπο. (αυτό έκανα κι εγώ που έχω το ίδιο). αν δε θες να κάνεις remap παίρνεις την android έκδοση (http://www.ebay.com/itm/Logitech-Tablet-Bluetooth-Keyboard-for-Windows-8-Windows-RT-Android3-0-/310571683387?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item484f83ce3b) που βγαίνει στα ίδια λεφτά.

η δερμάτινη θήκη του bundle δε νομίζω πως είναι ότι καλύτερο αν κρίνω απ αυτές που έχω δει. δεν ξέρω ποια είδες. με 10€ παίρνεις αυτή (http://www.ebay.com/itm/Tri-Fold-Luxury-Folio-Leather-Case-Stand-Cover-Skin-For-Teclast-X98-Air-3G-PC-/161631562416?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item25a1fdeab0) που κάνει και στήριξη. εντός σπιτιού μάλλον θα το χρησιμοποιείς χύμα ούτως ή άλλως γιατί βάση είναι και η θήκη του πληκτρολογίου ;)
ζελατίνα ζήτα μπας και σου βάλει το banggood μαζί με το tablet

για τάμπλετ θα σου λεγα να πάρεις το αυτό (http://www.banggood.com/Teclast-X98-Air-3G-Quad-Core-9_7-Inch-Dual-OS-IPS-Tablet-p-967230.html) όχι για το 3G που θα ναι άχρηστο αλλά για τα 64GB δίσκο σε σχέση με το αντίστοιχο μοντέλο χωρίς 3G

αν θες να σου πω κι από που ψωνίζω σώβρακα ευχαρίστως :p
καλορίζικο και καλοδούλευτο. νομίζω δε θα το μετανοιώσεις. εγώ τουλάχιστον αφού το πήρα μετέτρεψα το laptop σε σταθερό και το netbook σε σουβέρ

qwertyuiop
26-04-15, 11:34
προσοχή για το πληκτρολόγιο. η έκδοση που βλέπεις είναι για Ipad.

Aπό το ebay είναι refurbished όμως, ενώ το άλλο είναι καινούριο. Εννοείς ότι δε θα λειτουργούν τα πλήκτρα- συνδυασμός FN+ F(χ); Ούτε στα windows, ούτε στο android;

Η θήκη είναι νομίζω η ίδια. Ζελατίνη κάνει 1.50, θα στείλω έτσι κι αλλιώς για pricematch, οπότε το γράφω κι αυτό αν είναι.

Σχετικά με τα 64γίγα, νομίζω ότι είναι μαϊμουδιά. Δεν έχω βρει πουθενά αλλού αυτό το μοντέλο με τόση μνήμη, μόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα. Κι ένας πελάτης το γράφει από κάτω, ότι του στείλανε 32γίγα. Και στο σάητ της ίδιας της τεκλαστ αναφέρεται ότι το χ98 αιρ βγαίνει σε 32 γίγα. Δεν ξέρω τί παίζει. :hmm:


(Με βλέπω να γιολάρω με αυτό (http://www.banggood.com/Protecive-PU-Leather-Case-Cover-For-899_710-Inch-Tablet-p-91069.html) τελικά. :crazy: )

raspoutiv
26-04-15, 18:35
από ότι είδα κι άλλοι έμποροι διαφημίζουν το dual boot για 64GB. η τιμή όμως του bang παραπέμπει σε 32GB αντί για 64. ρώτα τους σε μήνυμα κι αν είναι μικρότερη ζητάς partial refund απ το paypal. δες και σε κανα ακόμα e-κινεζομάγαζο.

το πληκτρολόγιο που σου δειξα είναι refurbished. και; gg θα το πάρεις. το πολύ σε 2 βδομάδες θα ναι εδώ γιατί είναι από USA. θα δουλεύουν τα back, alt, ctrl, super χωρίς ματσακονιά. αν προτιμάς το άλλο επειδή είναι καινούριο ή από Ελλάδα προχώρα τώρα που γνωρίζεις τη διαφορά.

τη θήκη που δειξες ελπίζω να την έβαλες για χαβαλέ. ούτε για θήκη, ούτε για πληκτρολόγιο δεν κάνει. αχρηστιές

qwertyuiop
26-04-15, 19:30
από ότι είδα κι άλλοι έμποροι διαφημίζουν το dual boot για 64GB. η τιμή όμως του bang παραπέμπει σε 32GB αντί για 64. ρώτα τους σε μήνυμα κι αν είναι μικρότερη ζητάς partial refund απ το paypal. δες και σε κανα ακόμα e-κινεζομάγαζο.

το πληκτρολόγιο που σου δειξα είναι refurbished. και; gg θα το πάρεις. το πολύ σε 2 βδομάδες θα ναι εδώ γιατί είναι από USA. θα δουλεύουν τα back, alt, ctrl, super χωρίς ματσακονιά. αν προτιμάς το άλλο επειδή είναι καινούριο ή από Ελλάδα προχώρα τώρα που γνωρίζεις τη διαφορά.

τη θήκη που δειξες ελπίζω να την έβαλες για χαβαλέ. ούτε για θήκη, ούτε για πληκτρολόγιο δεν κάνει. αχρηστιές

Oκ αγοράζω λοιπόν αύριο αυτό με τα μπλιμπλίκια του και παίρνω χωριστά πληκτρολόγιο. Αντικαθίσταται η επαναφορτιζόμενη μπαταρία του, εσύ που το έχεις; Ή άμα πεθάνει, πεθαίνει και το σύστημα;

Προφανώς και ήταν για πλάκα, υποθέτω ότι τα μισά πλήκτρα θα λειτουργούν και για συντομεύσεις ούτε λόγος. :P

raspoutiv
26-04-15, 19:53
Oκ αγοράζω λοιπόν αύριο αυτό με τα μπλιμπλίκια του και παίρνω χωριστά πληκτρολόγιο. Αντικαθίσταται η επαναφορτιζόμενη μπαταρία του, εσύ που το έχεις; Ή άμα πεθάνει, πεθαίνει και το σύστημα;

Προφανώς και ήταν για πλάκα, υποθέτω ότι τα μισά πλήκτρα θα λειτουργούν και για συντομεύσεις ούτε λόγος. :P

ανοίγει όπως βλέπω εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=841pMJC_QOk) αλλά καταλαβαίνεις πως δεν είναι κάτι τόσο απλό.
δεν έχω κοιτάξει καν για ανταλλακτικές μπαταρίες και δεν πολυέχω ψευδαισθήσεις. αν χαλάσει χάλασε. consumer electronics. σου δουλεύει για λίγα χρόνια και το αλλάζεις. ούτως ή άλλως θα το άλλαζες για λόγους specs. τα laptops στον τομέα της μακροβιότητας υπερτερούν. αλλού χωλαίνουν.
για μένα το καλύτερο είναι συνδυασμός σταθερού με τάμπλετ (το κινητό δε μετράει)

qwertyuiop
26-04-15, 20:24
ανοίγει όπως βλέπω εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=841pMJC_QOk) αλλά καταλαβαίνεις πως δεν είναι κάτι τόσο απλό.
δεν έχω κοιτάξει καν για ανταλλακτικές μπαταρίες και δεν πολυέχω ψευδαισθήσεις. αν χαλάσει χάλασε. consumer electronics. σου δουλεύει για λίγα χρόνια και το αλλάζεις. ούτως ή άλλως θα το άλλαζες για λόγους specs. τα laptops στον τομέα της μακροβιότητας υπερτερούν. αλλού χωλαίνουν.
για μένα το καλύτερο είναι συνδυασμός σταθερού με τάμπλετ (το κινητό δε μετράει)

Για το πληκτρολόγιο ήταν η ερώτηση... :p

Οι ταμπλέτες ναι, δίνεις 200 το 15' και το 17' άλλα τόσα για μια με διπλάσια σχεδόν specs.

raspoutiv
26-04-15, 21:34
Για το πληκτρολόγιο ήταν η ερώτηση... :p

Οι ταμπλέτες ναι, δίνεις 200 το 15' και το 17' άλλα τόσα για μια με διπλάσια σχεδόν specs.

α έτσι πες. το πληκτρολόγιο παίρνει 4 ΑΑΑ
υπολογίζω πως θα το κρατήσω μεχρι να καταργηθεί το πρωτόκολλο του Bluetooth. είναι και πολύ ωραίο στο γράψιμο

qwertyuiop
26-04-15, 21:38
4 ΑΑΑ

...μισό κιλό περιβαλλοντικός όλεθρος. :p

raspoutiv
26-04-15, 21:44
...μισό κιλό περιβαλλοντικός όλεθρος. :p

ε βάλε επαναφορτιζόμενες νικελίου κι εσύ να μη μολύνεις
θες link και για τέτοιες; ιδού η λύση σου (http://www.ebay.com/itm/12X-AAA-3A-1800mah1-2V-NiMH-rechargeable-battery-Green-USB-Charger-/200937655689?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item2ec8d14d89) - δεν κρατήθηκα ;)

qwertyuiop
26-04-15, 21:52
ε βάλε επαναφορτιζόμενες νικελίου κι εσύ να μη μολύνεις
θες link και για τέτοιες; ιδού η λύση σου (http://www.ebay.com/itm/12X-AAA-3A-1800mah1-2V-NiMH-rechargeable-battery-Green-USB-Charger-/200937655689?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item2ec8d14d89) - δεν κρατήθηκα ;)

Άραξε, ξέρω τα λημέρια του ίντερνετ, η βοήθεια που ήθελα ήταν αυτή ατόμου με εμπειρία σε ταμπλέτες και ασύρματη διασύνδεση, στα υπόλοιπα είμαι καλό ψαχτήρι.
Να 'σαι καλά.

raspoutiv
26-04-15, 21:54
Άραξε, ξέρω τα λημέρια του ίντερνετ, η βοήθεια που ήθελα ήταν αυτή ατόμου με εμπειρία σε ταμπλέτες και ασύρματη διασύνδεση, στα υπόλοιπα είμαι καλό ψαχτήρι.
Να 'σαι καλά.

δεν είχα αμφιβολία. για λόγους πληρότητας και συμμετρίας στο στειλα. κι εγώ αυτές έχω

RASTAVIPER
27-04-15, 07:49
Μια χαρά είναι το banggood, έχω πάρει αρκετά πραγματάκια.
Απλά σιγουρεψε ότι το έχει σε στοκ.

qwertyuiop
27-04-15, 10:03
Μια χαρά είναι το banggood, έχω πάρει αρκετά πραγματάκια.
Απλά σιγουρεψε ότι το έχει σε στοκ.

Χθες έλεγε στοκ από 2 Μαΐου, σήμερα λέει ότι τους έρχεται και εντός 3 μερών το στέλνουν. Θα δώσω κι ένα 2ευρο για priority.
Ανανέωσαν την έκπτωση (209 από 245) για άλλη μια βδομάδα, οπότε klein. :whistle:

qwertyuiop
28-04-15, 10:58
Παρήγγειλα σήμερα, και το πρώτο feedback μου είναι για το banggood. Γενικά είμαι ο τελευταίος που θα απέδιδε ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς, αλλά οι τύποι είναι ολίγον γύφτοι. ( :p )
Ξεκίνησα τη διαπραγμάτευση με έναν -5% κωδικό που έχω, αλλά δε δεχόταν το σύστημα γιατί είχα μέσα το ταμπλετ που ήταν σε προσφορά.
Λέω στην Κινέζα να μου δώσει κωδικό που να πιάνει για όλα, δε δέχεται (το περίμενα).
Ζητώ μια κάποια άλλη έκπτωση, τίποτα.
Στο τέλος ακολουθώ τη συμβουλή raspoutiv για δωρεάν screen protection, πάλι τίποτα.

Ε τελικά έσπασα την παραγγελία σε δύο κομμάτια, στα μεν έβαλα την έκπτωση και με τα 2 ευρά που κέρδισα τα έκανα priority mail για να μην ψαχνόμαστε με θήκες και μεμβράνες, και μετά παρήγγειλα σε δεύτερη, χωριστή παραγγελία, το τάμπλετ, χωρίς κούριερ όπως έχουν πει σε άλλο θέμα, για λόγους τελωνείου.
Σύνολο με την ισοτιμία πήγε 219 ( :crazy: ) ευρώ. Αναμένω τα αξεσουάρ (προστασία οθόνης, θήκη, otg HUB) στο επόμενο 20ήμερο, ενώ το τάμπλετ μέχρι τα τέλη Μαΐου. Πάνω στην ώρα για το πρώτο μεγάλο ακτοπλοϊκό ταξίδι της καλοκαιρινής περιόδου. :cool:

blade_
28-04-15, 19:21
οταν ειναι για παραγγελια απο κινεζομαγαζα γινομαστε πολυ..κινεζοι :p

RASTAVIPER
29-04-15, 08:34
Δεν είναι θέμα γύφτου ενός κινέζικου μαγαζιού.
Όλοι κάνουν τα ίδια και μερικοί δεν δίνουν και τίποτα.
Για αυτό προτιμώ για ακριβές αγορές το Vickmall που πάντα με φτιάχνει με δωράκια και ας μην δίνει κουπόνια ή εκπτώσεις

raspoutiv
29-04-15, 11:39
Δεν είναι θέμα γύφτου ενός κινέζικου μαγαζιού.
Όλοι κάνουν τα ίδια και μερικοί δεν δίνουν και τίποτα.
Για αυτό προτιμώ για ακριβές αγορές το Vickmall που πάντα με φτιάχνει με δωράκια και ας μην δίνει κουπόνια ή εκπτώσεις

πως δε δίνει; εμένα μου δώσε καλύτερη τιμή, αυτή που χε και το παρακλάδι του, το minideal και έκοψε από αξεσουάρ ταυτόχρονα.
γενικά οι κινεζοεμποροι είναι πολυ γύφτοι όμως. για 200-300$ αγορές δίνουν κουπόνια 1%
πολύ σκληροί γιατί ξέρουν πως ούτως ή άλλως σε αυτούς θα καταλήξεις. σαν να μην ανταγωνίζονται μεταξύ τους αυτοί οι κινέζοι

wi fi thief
29-04-15, 15:58
εμενα μετα απο 12 εργασιμες processing σημερα το geekbuing μου στελνει την παραγγελια μου σε δυο δεματα:

τα αξεσουαρ (κατι καλωδια και θηκες) με το DHL Honk Kong (3-5 εργασιμες) και το onda με airmail (15-20 εργασιμες και βλεπουμε...)

:yawn::yawn::yawn:

raspoutiv
29-04-15, 16:01
εμενα μετα απο 12 εργασιμες processing σημερα το geekbuing μου στελνει την παραγγελια μου σε δυο δεματα:

τα αξεσουαρ (κατι καλωδια και θηκες) με το DHL Honk Kong (3-5 εργασιμες) και το onda με airmail (15-20 εργασιμες και βλεπουμε...)

:yawn::yawn::yawn:

onda πήρες; ποιο;

wi fi thief
29-04-15, 16:03
Onda V820w (http://www.geekbuying.com/item/ONDA-V820W-8-0-Inch-Dual-OS-Win-8-1-Android-4-4-Tablet-PC-Quad-Core-Z3735F-2GB-32GB-IPS-Screen-BT---White-340300.html)

@ ADSLgr.com All rights reserved.