PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

qwertyuiop
01-05-15, 11:28
Έπειτα από 3 μέρες processing εστάλη και το δικό μου με sweden post. :P
Τώρα λέω να πάρω και μία 64άρα κάρτα μνήμης ώστε να ολοκληρώσω το πακέτο. Μπορεί το x98 air 3g να τρέξει στο UHS-1 πρωτόκολλο, ή μία class 10 αρκεί ούτως ή άλλως; :hmm:

raspoutiv
01-05-15, 12:09
Έπειτα από 3 μέρες processing εστάλη και το δικό μου με sweden post. :P
Τώρα λέω να πάρω και μία 64άρα κάρτα μνήμης ώστε να ολοκληρώσω το πακέτο. Μπορεί το x98 air 3g να τρέξει στο UHS-1 πρωτόκολλο, ή μία class 10 αρκεί ούτως ή άλλως; :hmm:

και μια class 10 φτάνει. δεν υπάρχει λόγος να πας για γρηγορότερη εκτός αν τη βρεις σε προσφορά ίδια λεφτά

qwertyuiop
01-05-15, 13:22
και μια class 10 φτάνει. δεν υπάρχει λόγος να πας για γρηγορότερη εκτός αν τη βρεις σε προσφορά ίδια λεφτά

3-4 ευρώ διαφορά έχουν, απλά η 10 είναι verbatim (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200027759) και η άλλη samsung (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200027696), και είναι και φθηνότερη (!!!). Kingston δεν εμπιστεύομαι μετά τη νίλα με τους ssd.

nikosmelt
02-05-15, 16:14
Αγόρασα σήμερα το http://www.cryptotablets.gr/crypto-q7001/. Από eshop, στα 49 ευρώ. Είναι για παιδί, οπότε οι απαιτήσεις είναι χαμηλές, βίντεο κατά κύριο λόγο και φωτογραφίες, ενδεχομένως και κάποιο παιχνίδι αργότερα. Σε γενικές γραμμές φαίνεται καλό για τα λεφτά του. Έχει εσωτερική μνήμη 8gb, αλλά απ' ότι βλέπω είναι χωρισμένη, έχεις 1gb για εφαρμογές και 4,5gb για δεδομένα. Το μεγαλύτερο μείον που έχω εντοπίσει είναι η οθόνη του, η οποία δεν έχει καλές γωνίες θέασης, αλλά ήταν κάτι αναμενόμενο. Η αποκρισιμότητα πάντως της οθόνης είναι καλή. Έρχεται με προεγκατεστημένο playstore, στο οποίο συνδέθηκα άμεσα και κατέβασα εφαρμογές. Τρέχει android 4.4.2, έχει δέκτη gps, ραδιόφωνο και έξοδο hdmi για σύνδεση σε εξωτερική πηγή. Παίρνει micro sd και ήδη περάστηκε μια κάρτα των 32gb, η οποία παίζει άψογα. Ακόμη δεν το έχω πολυψάξει, γιατί η κόρη μου (για την οποία αγοράστηκε) δεν το αποχωρίζεται στιγμή... Εν ευθέτω χρόνο θα δοκιμαστούν όλα. Νομίζω ότι για κάτι φθηνό και με δεδομένη την συγκεκριμένη χρήση είναι μια χαρά.

Innersense
02-05-15, 17:22
Έχει εσωτερική μνήμη 8gb, αλλά απ' ότι βλέπω είναι χωρισμένη, έχεις 1gb για εφαρμογές και 4,5gb για δεδομένα.
Αυτό αλλαζει; γίνεται να γίνει πχ ενιαια;
Αλλιώς σύντομα θα υπάρχει πρόβλημα γιατί πολλές εφαρμογές δεν μπορούν να μετακινηθούν στην sd/δευτερεύουσα περιοχή εφαρμογών.

RASTAVIPER
02-05-15, 18:40
Αγόρασα σήμερα το http://www.cryptotablets.gr/crypto-q7001/. Από eshop, στα 49 ευρώ. Είναι για παιδί, οπότε οι απαιτήσεις είναι χαμηλές, βίντεο κατά κύριο λόγο και φωτογραφίες, ενδεχομένως και κάποιο παιχνίδι αργότερα. Σε γενικές γραμμές φαίνεται καλό για τα λεφτά του. Έχει εσωτερική μνήμη 8gb, αλλά απ' ότι βλέπω είναι χωρισμένη, έχεις 1gb για εφαρμογές και 4,5gb για δεδομένα. Το μεγαλύτερο μείον που έχω εντοπίσει είναι η οθόνη του, η οποία δεν έχει καλές γωνίες θέασης, αλλά ήταν κάτι αναμενόμενο. Η αποκρισιμότητα πάντως της οθόνης είναι καλή. Έρχεται με προεγκατεστημένο playstore, στο οποίο συνδέθηκα άμεσα και κατέβασα εφαρμογές. Τρέχει android 4.4.2, έχει δέκτη gps, ραδιόφωνο και έξοδο hdmi για σύνδεση σε εξωτερική πηγή. Παίρνει micro sd και ήδη περάστηκε μια κάρτα των 32gb, η οποία παίζει άψογα. Ακόμη δεν το έχω πολυψάξει, γιατί η κόρη μου (για την οποία αγοράστηκε) δεν το αποχωρίζεται στιγμή... Εν ευθέτω χρόνο θα δοκιμαστούν όλα. Νομίζω ότι για κάτι φθηνό και με δεδομένη την συγκεκριμένη χρήση είναι μια χαρά.
Λυπάμαι που στο λέω, αλλά με 1gb για εφαρμογές, σύντομα θα γίνει άχρηστο από το τιγκάρισμα εφαρμογών.

nikosmelt
03-05-15, 16:47
Αυτό αλλαζει; γίνεται να γίνει πχ ενιαια;
Αλλιώς σύντομα θα υπάρχει πρόβλημα γιατί πολλές εφαρμογές δεν μπορούν να μετακινηθούν στην sd/δευτερεύουσα περιοχή εφαρμογών.


Λυπάμαι που στο λέω, αλλά με 1gb για εφαρμογές, σύντομα θα γίνει άχρηστο από το τιγκάρισμα εφαρμογών.


Βασικά δεν θα ασχοληθώ καν με root κλπ, δεν με ενδιαφέρει γιατί το tablet όπως προανέφερα χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο σαν media player. Βασικά όταν εγκατέστησα τον mxplayer είδα ότι σε ρωτάει που θέλεις να το εγκαταστήσεις, οπότε έψαξα και στις ρυθμίσεις και βρήκα ότι δίνει επιλογή για να αποθηκεύει στην sd, οπότε δεν υπάρχει θέμα. Τα μειονεκτήματα που εντόπισα μέχρι στιγμής είναι ότι όταν το κρατάς κάθετα έχει ένα θεματάκι η οθόνη, σαν να παραμορφώνει ελαφρώς, κάτι που εξαφανίζεται όταν το γυρνάς μερικές μοίρες. Σε οριζόντια θέαση δεν υπάρχει πρόβλημα. 1 φορά επίσης κόλλησε και χρειάστηκε reboot, αλλά αυτό μπορεί να συνέβη και λόγω του ότι η μικρή μπαινοβγαίνει αστραπιαία στα video και στις photos, πατώντας ότι κουμπί βλέπει.. Και τέλος ο φορτιστής του ζεσταίνεται αρκετά και παρότι λέει ότι δίνει 2A έξοδο, όταν τον έβαλα στο κινητό μου είδα ότι έδινε 950mA περίπου, οπότε τον έβαλα στο κουτί του και το φόρτισα με αυτόν του κινητού μου που δίνει αρκετά παραπάνω. Σήμερα το βράδυ θα δοκιμάσω και την έξοδο hdmi καθώς και το screen mirroring.


UPDATE
Άλλο ένα μείον η θέση του ηχείου. Είναι πίσω, με αποτέλεσμα όταν το έχεις ακουμπισμένο κάπου με όλη την πίσω επιφάνεια να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου.

Zer0c00L
06-05-15, 21:23
ενημερωτικα στο asus google nexus 7 (2013) κυκλοφορησε αναβαθμιση απο 5.1 σε 5.1.1

blade_
07-05-15, 13:26
ειναι φοβερο παντως τι συμβαινει με τα ταμπλετ και τα πιτσιρικια..

pan05
07-05-15, 13:34
ενημερωτικα στο asus google nexus 7 (2013) κυκλοφορησε αναβαθμιση απο 5.1 σε 5.1.1
Και για το πρώτο nexus 7 (2012) :oneup:

nikosmelt
07-05-15, 22:48
ειναι φοβερο παντως τι συμβαινει με τα ταμπλετ και τα πιτσιρικια..


Άσε... Δεν ξεκολλάει. Καθόλου δεν θέλαμε να πάρουμε αλλά ζητούσε συνέχεια τα κινητά μας και είχα χάσει κλήσεις να το έχω σε airplane mode. Και βέβαια το χειρίζεται καλύτερα από την μάνα της.. :rofl: :rofl:

qwertyuiop
07-05-15, 22:53
Αυτό είναι ζήτημα, γιατί η νυν γενιά τείνει να γίνει τεχνο-εξαρτώμενη, αντί τεχνο-χρηστική. Ήδη η δική μου γενιά (1995), αν χαθεί/χαλάσει η υπηρεσία gps για οποιοδήποτε λόγο, θα χάσει όλους τους δρόμους, ακόμη και τους απλούστερους.
Χώρια του ότι τα παιδιά από τη δική μου γενιά (και λίγο πριν) και μετά δεν κάνουν εργασίες απαιτητικές για το νου (πχ διάβασμα) γιατί έχουν συνεχώς εύκαιρη μια απλή δραστηριότητα με την ίδια ευχαρίστηση. Πχ οπτικοακουστικό περιεχόμενο και ψυχαγωγία μέσω συσκευών.

Αν θέλετε ανοίγουμε και τόπικ. :D

blade_
07-05-15, 22:56
οταν βλεπω φυτοοικογενειες εξω,με πιανει κριση..οκ θες να χαλαρωσεις λιγο,αλλα,τι βγηκες εξω?προχθες,μια μαμα μου ειπε,ευχαριστω την τεχνολογια..3 ετων το μικρο,κολλημενο εντελως χωρις να παιζει με αλλα παιδακια..δε ξερω,απογοητευομαι.δεν ειμαισ τη θεση τους,αλλα δε πιστευω να το κανω ετσι το παιδι μου..

qwertyuiop
07-05-15, 23:33
οταν βλεπω φυτοοικογενειες εξω,με πιανει κριση..οκ θες να χαλαρωσεις λιγο,αλλα,τι βγηκες εξω?προχθες,μια μαμα μου ειπε,ευχαριστω την τεχνολογια..3 ετων το μικρο,κολλημενο εντελως χωρις να παιζει με αλλα παιδακια..δε ξερω,απογοητευομαι.δεν ειμαισ τη θεση τους,αλλα δε πιστευω να το κανω ετσι το παιδι μου..

Το να γίνουμε τεχνοφοβικοί και παραδοσιολάτρες δεν είναι λύση. Ωστόσο, χρειάζεται στη διαπαιδαγώγιση μία σαφής οριοθέτηση, ώστε να βγαίνει από φυσικού του του παιδιού να αναπτύξει και άλλες ικανότητες, πέρα από το χειρισμό ηλεκτρονικών μέσων, που είναι αναμφισβήτητα μία σημαντική δεξιότητα. Το λάθος δεν είναι να δίνεις στο παιδί σου τάμπλετ/υπολογιστή. Το λάθος είναι να μην του παρέχεις ισχυρά κίνητρα (κι όχι επιβραβεύσεις) ώστε να τα περιορίσει σε πολύ μικρό ποσοστό του ελευθέρου χρόνου του. Κατά τη γνώμη μου, μόνο τα κινητά (μπορεί να) βλάπτουν, λόγω ηλεκτρομαγνητισμού, οπότε καλύτερο είναι να αποφεύγονται. Αυτό που λέω πάντως είναι πολύ δύσκολο. Ξέρω ελάχιστους γονείς που το κατάφεραν, και οι δικοί μου δεν ήταν από αυτούς.

blade_
08-05-15, 00:55
Το να γίνουμε τεχνοφοβικοί και παραδοσιολάτρες δεν είναι λύση. Ωστόσο, χρειάζεται στη διαπαιδαγώγιση μία σαφής οριοθέτηση, ώστε να βγαίνει από φυσικού του του παιδιού να αναπτύξει και άλλες ικανότητες, πέρα από το χειρισμό ηλεκτρονικών μέσων, που είναι αναμφισβήτητα μία σημαντική δεξιότητα. Το λάθος δεν είναι να δίνεις στο παιδί σου τάμπλετ/υπολογιστή. Το λάθος είναι να μην του παρέχεις ισχυρά κίνητρα (κι όχι επιβραβεύσεις) ώστε να τα περιορίσει σε πολύ μικρό ποσοστό του ελευθέρου χρόνου του. Κατά τη γνώμη μου, μόνο τα κινητά (μπορεί να) βλάπτουν, λόγω ηλεκτρομαγνητισμού, οπότε καλύτερο είναι να αποφεύγονται. Αυτό που λέω πάντως είναι πολύ δύσκολο. Ξέρω ελάχιστους γονείς που το κατάφεραν, και οι δικοί μου δεν ήταν από αυτούς.

φυσικα και το ποστ μου ηταν στο νοημα του δικου σου.επειδη ζω απο κοντα μια αλλη οικογενεια,η χρηση του ταμπλετ,γινεται με το σταγονομετρο,αφου εχουν τελειωσει μαθηματα κτλ και μονο για συγκεκριμενη ωρα..τεσπα,μεγαλη κουβεντα.. :)

raspoutiv
08-05-15, 01:08
δεν αφήνουμε το offtopic;
τα πιτσιρίκια κράζετε κι εμείς είμαστε χειρότεροι. αυτά στο κάτω κάτω όπως μάθουν. οι παλιότεροι που "μεγαλώσαμε στην αλάνα" γιατί έχουμε γίνει ένα με το κινητό αντί να κλωτσάμε ακόμα έξω; μήπως γιατί στο fb βαράς γκόμενα ενώ στο δρόμο βαράς γκασμά τζάμπα; τα γκολ στο pro είναι καλύτερα και πιο σίγουρα απ τα γκολ στο τσιμέντο;
τεσπα τα ταμπλετάκια είναι βολικά για κάποιες δουλειές. δε βλέπω την ώρα να τα αντικαταστήσουμε για κάτι βολικότερο. άντε να προχωράει ο κόσμος ;)

wi fi thief
08-05-15, 02:05
προχωραει ο κοσμος ρεεε...!

(μονο το κινεζικο ταχυδρομειο μενει πισω... :sorry:)

:p

blade_
08-05-15, 02:16
προχωραει ο κοσμος ρεεε...!

(μονο το κινεζικο ταχυδρομειο μενει πισω... :sorry:)

:p

ενω τα ελληνικα..πετανε!

raspoutiv
08-05-15, 10:23
ενω τα ελληνικα..πετανε!

εμένα τα ΕΛΤΑ με εξυπηρετούν εξαιρετικά. Δευτέρα βράδυ φτάνει το πακέτο στο Ελ.Βενιζέλος, την άλλη μέρα το πρωί έχω ειδοποιητήριο. άντε την παράλλη

qwertyuiop
08-05-15, 10:53
εμένα τα ΕΛΤΑ με εξυπηρετούν εξαιρετικά. Δευτέρα βράδυ φτάνει το πακέτο στο Ελ.Βενιζέλος, την άλλη μέρα το πρωί έχω ειδοποιητήριο. άντε την παράλλη

Έχω υπολογίσει ότι τα πακέτα μου θέλουν 6-7 εργάσιμες για να έρθουν από την Κίνα στην Ευρώπη, παρόμοιος χρόνος με αυτόν που απαιτείται για τη διαδρομή ΕΛ.ΒΕΝ. - Κηφισιά, ώστε να τα παραλάβω.

RASTAVIPER
08-05-15, 14:24
προχωραει ο κοσμος ρεεε...!

(μονο το κινεζικο ταχυδρομειο μενει πισω... :sorry:)

:p

Και όμως φίλε σε άλλες χώρες έρχονται τα κινέζικα πακέτα μέσα σε 14-15 μέρες στάνταρ.

Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι το μπάχαλο με τις παραδόσεις στην Ελλάδα, είναι Ελληνικό θέμα.

blade_
08-05-15, 15:27
εμένα τα ΕΛΤΑ με εξυπηρετούν εξαιρετικά. Δευτέρα βράδυ φτάνει το πακέτο στο Ελ.Βενιζέλος, την άλλη μέρα το πρωί έχω ειδοποιητήριο. άντε την παράλλη

εισαι περιπτωση φαινεται.8/10 παραδοσεις,αργουν πολυ

raspoutiv
08-05-15, 15:39
ίσως να φταίνε τα τοπικά σας καταστήματα. στο Βενιζέλο ή στο αρχικό κέντρο διαλογής πολύ σπάνια να σκαλώσει κάτι σε μένα. κι από παραγγελίες έχω πολύ μεγάλο δείγμα.

wi fi thief
08-05-15, 16:21
Και όμως φίλε σε άλλες χώρες έρχονται τα κινέζικα πακέτα μέσα σε 14-15 μέρες στάνταρ.

Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι το μπάχαλο με τις παραδόσεις στην Ελλάδα, είναι Ελληνικό θέμα.

δεν ειμαι ελλαδα

οσο καιρο ημουνα ελλαδα επαιρνα τα δεματα μου (που ητανε στοκ σε ελληνικες αποθηκες) την επομενη εργασιμη (οπως και στην γερμανια) ή το πολυ την μεθεπομενη.

ΠΟΤΕ σε καμια παραγγελια μου σε ελληνικο καταστημα δεν με καθυστερησανε 15 εργασιμες για να κανουν shipping μια παραγγελια.

ουτε μου σπασανε την ιδια παραγγελια στα δυο και να στειλουνε την μια με DHL και την αλλη με airmail.

και το ταχυδρομειο της σιγκαπουρης χρειαζεται τουλαχιστον δυο εργασιμες (απο την στιγμη που παραλαμβανει το δεμα) για να το εμφανισει στο tracking.

μεχρι στιγμης (πρωτη ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ που παραγγελνω απο καταστημα που λεει stock και εννοει οτι χρειαζεται δεκαπεντε μερες για να βρει ενα ταμπλετ που το εχει σε εβδομαδα προσφορων...) η "οδυσσεια ενος onda" μου εχει ως εξης:

16/4/2015 παραγγειλα και πληρωσα με paypal

28/4/2015 στελνουνε το πρωτο δεμα (DHL) με κατι αξεσουαρ και καλωδια...

154954

(το ειχανε φερει απο τις 4 μαη αλλα δεν με βρηκανε σπιτι...)

το αλλο δεμα (υπενθυμιζω οτι απο μονοι τους το στελνουνε με airmail ενω εγω ειχα ζητησει -και πληρωσει- DHL) με το tablet στο στειλανε 4/5/2015:

2015-05-07 10:49
Despatched to overseas (Country code: DE)
2015-05-05 11:12
Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι απο την στιγμη που θα περασει την εξοδο οποιουδηποτε γερμανικου -ή αλλου γειτονικου- αεροδρομιου θα το εχω σε 36 ωρες max ΑΝ το αναλαβει το γερμανικο post.

το ερωτημα ειναι ποσο καιρο θα κανει απο την στιγμη που θα φτασει στο αεροδρομιο μεχρι να παει στο logistic center και ΚΥΡΙΩΣ ποιος (ελπιζω το post ή το DHL) αναλαμβανει την διακινηση του πακετου απο την στιγμη που φτανει στην ευρωπη... :hmm:

raspoutiv
08-05-15, 23:11
είναι τεμπέληδες οι Γερμανοί ταχυδρόμοι. όλη μέρα σκέφτονται πως θα ξοδέψουν τους τρελούς μισθούς τους και δε δουλεύουνε.
από ποιο κατάστημα παρήγγειλες το tablet είπαμε; να ξέρουμε να αποφεύγουμε

wi fi thief
09-05-15, 00:24
geekbuying.com

(μερικες) καταγγελιες εδω: http://freaktab.com/forum/advertisers-and-vendor-support-area/geekbuying-com/24284-customer-service-order-shipping-after-sale-problem-post-here

(επρεπε να ειχα καταλαβει περι τινος προκειται, οταν διαβασα τις γελοιες και απροκαλυπτα στημενες κριτικες των προιοντων τους... :lol:)

ειναι φανερο οτι αυτα τα "καταστηματα" δεν εχουνε στοκ.

σε ολες τις παραγγελιες σου λενε οτι θα καθυστερησoυν τουλαχιστον δυο εργασιμες να σταλουν ;)

qwertyuiop
10-05-15, 12:30
Το δικό μου teclast, με ημερομηνία αποστολής 3/5 , καταχωρήθηκε στην sweden post 5/5. Έκτοτε δεν είχε υπάρξει κάποια πρόοδος, απλώς έβλεπα ότι το ανέλαβε η εταιρεία εκείνη την ημέρα και ότι το είχε παραλάβει. Σήμερα μπήκα να δω αν είχε κάποια πρόοδο, και δεν το εμφανίζει καθόλου! Ούτε το ίδιο το ταχυδρομείο, ούτε το 17track, ούτε, φυσικά και τα ελτά. Ρώτησα στο chat tou banggood και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. :hmm: Τί συμβαίνει άραγε;

blade_
10-05-15, 13:59
κανε λιγο υπομονη και αν μεσα στη βδομαδα δεν εχει καποια κινηση,ρωτα τους παλι.

wi fi thief
11-05-15, 01:47
Το δικό μου teclast, με ημερομηνία αποστολής 3/5 , καταχωρήθηκε στην sweden post 5/5. Έκτοτε δεν είχε υπάρξει κάποια πρόοδος, απλώς έβλεπα ότι το ανέλαβε η εταιρεία εκείνη την ημέρα και ότι το είχε παραλάβει. Σήμερα μπήκα να δω αν είχε κάποια πρόοδο, και δεν το εμφανίζει καθόλου! Ούτε το ίδιο το ταχυδρομείο, ούτε το 17track, ούτε, φυσικά και τα ελτά. Ρώτησα στο chat tou banggood και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. :hmm: Τί συμβαίνει άραγε;

For overseas to local delivery items, upon arrival from overseas, it will take at least 2 working days to transit to the next processing centre for delivery

http://www.singpost.com.sg/track-items

leros2004
15-05-15, 12:06
Φιλαράκι θέλει τάμπλετ,
Υπάρχει κάτι να του προτείνω εκτός απο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (http://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html) που έπεσε πάλι στα 210€ ?

nikraven
15-05-15, 12:18
Φιλαράκι θέλει τάμπλετ,
Υπάρχει κάτι να του προτείνω εκτός απο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (http://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html) που έπεσε πάλι στα 210€ ?
Η πρόταση σου ειναι απο τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) επιλογές.
Και εγώ όταν έψαχνα τον Ιανουάριο για 8άρι τάμπλετ το samsung pro 8.4 ήταν μία απο τις δύο επιλογές μου αλλά τελικά κατέληξα στην άλλη επιλογή που είχα.
Ολα αυτά κατα την δική μου γνώμη.

leros2004
15-05-15, 12:19
Η πρόταση σου ειναι απο τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) επιλογές.
Και εγώ όταν έψαχνα τον Ιανουάριο για 8άρι τάμπλετ το samsung pro 8.4 ήταν μία απο τις δύο επιλογές μου αλλά τελικά κατέληξα στην άλλη επιλογή που είχα.
Ολα αυτά κατα την δική μου γνώμη.

Ποια ήταν η άλλη επιλογή ?

nikraven
15-05-15, 12:32
Ποια ήταν η άλλη επιλογή ?
δεν σου έγραψα την άλλη επιλογή (η οποία ήταν το xperia Z3 compact 8.0)γιατί κόστιζε πιο πολλά χρήματα
σε σχέση με το samsung και κατέληξα στο Ζ3 γιατί μου ήρθε μια καλή επιδότηση οπότε το πήρα κοψοχρονιά.

raspoutiv
15-05-15, 12:55
Φιλαράκι θέλει τάμπλετ,
Υπάρχει κάτι να του προτείνω εκτός απο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (http://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html) που έπεσε πάλι στα 210€ ?

xiaomi mipad

kounelos
15-05-15, 14:34
Φιλαράκι θέλει τάμπλετ,
Υπάρχει κάτι να του προτείνω εκτός απο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (http://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html) που έπεσε πάλι στα 210€ ?

Απο μένα προχώρα με το Samsung, πολύ καλή επιλογή

ch2
15-05-15, 17:15
+1 για το pro tab 8.4, άψογη ποιότητα κατασκευής, οθονάρα σε τέλειο μέγεθος, snapdragon cpu, μόνο η μπαταρία θα μπορούσε να κρατάει λίγο παραπάνω.
(για την stock rom δεν έχω άποψη, περάστηκε CM12.1 πριν βγουν οι ζελατίνες:twisted:)

sorris78
15-05-15, 22:57
κι από εμένα προχώρα με το samsung, όντως πολύ καλή επιλογή και σ αυτή την τιμή είναι θείο δώρο. .

nnn
15-05-15, 23:28
Είχα πιστωτικό και πήρα αυτό στα 199€ http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-tab-s8-50-59-427944-8-fhd-quad-core-16gb-4g-lte-wifi-bt-gps-android-44-kk-black-p-PER.910383

(crazy sundays)

Πόλη καλό μηχανάκι.

wi fi thief
20-05-15, 17:09
δεν ειμαι ελλαδα

οσο καιρο ημουνα ελλαδα επαιρνα τα δεματα μου (που ητανε στοκ σε ελληνικες αποθηκες) την επομενη εργασιμη (οπως και στην γερμανια) ή το πολυ την μεθεπομενη.

ΠΟΤΕ σε καμια παραγγελια μου σε ελληνικο καταστημα δεν με καθυστερησανε 15 εργασιμες για να κανουν shipping μια παραγγελια.

ουτε μου σπασανε την ιδια παραγγελια στα δυο και να στειλουνε την μια με DHL και την αλλη με airmail.

και το ταχυδρομειο της σιγκαπουρης χρειαζεται τουλαχιστον δυο εργασιμες (απο την στιγμη που παραλαμβανει το δεμα) για να το εμφανισει στο tracking.

μεχρι στιγμης (πρωτη ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ που παραγγελνω απο καταστημα που λεει stock και εννοει οτι χρειαζεται δεκαπεντε μερες για να βρει ενα ταμπλετ που το εχει σε εβδομαδα προσφορων...) η "οδυσσεια ενος onda" μου εχει ως εξης:

16/4/2015 παραγγειλα και πληρωσα με paypal

28/4/2015 στελνουνε το πρωτο δεμα (DHL) με κατι αξεσουαρ και καλωδια...

154954

(το ειχανε φερει απο τις 4 μαη αλλα δεν με βρηκανε σπιτι...)

το αλλο δεμα (υπενθυμιζω οτι απο μονοι τους το στελνουνε με airmail ενω εγω ειχα ζητησει -και πληρωσει- DHL) με το tablet στο στειλανε 4/5/2015:

2015-05-07 10:49
Despatched to overseas (Country code: DE)
2015-05-05 11:12
Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι απο την στιγμη που θα περασει την εξοδο οποιουδηποτε γερμανικου -ή αλλου γειτονικου- αεροδρομιου θα το εχω σε 36 ωρες max ΑΝ το αναλαβει το γερμανικο post.

το ερωτημα ειναι ποσο καιρο θα κανει απο την στιγμη που θα φτασει στο αεροδρομιο μεχρι να παει στο logistic center και ΚΥΡΙΩΣ ποιος (ελπιζω το post ή το DHL) αναλαμβανει την διακινηση του πακετου απο την στιγμη που φτανει στην ευρωπη... :hmm:

παρελαβα σημερα, πριν λιγο. δεν πληρωσα κανεναν φορο :p

το τρακινγκ ειναι της πλακας:

Origin: Singapore
2015-05-15 11:51 Arrived at overseas (Country code: DE)
2015-05-07 10:49 Despatched to overseas (Country code: DE)
2015-05-05 11:12 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

το γερμανικο τελωνειο και ποστ εκανε 3 εργασιμες για την παραδοση, νοτ μπαντ...

αντιθετα, εχω μεινει εντυπωσιασμενος κυριως απο την ταχυτητα (μου φαινεται πιο γρηγορο απο το laptop (http://www.notebookcheck.net/HP-350-G1-Notebook-Review.130217.0.html) μου) αλλα και απο την ποιοτητα κατασκευης (σε σχεση παντα με τα εκατο ευρα που πληρωσα)

μεχρι στιγμης παιζω με τις ρυθμισεις στα windows και μου φαινεται παραξενο που εχω ενα πληρες desktop PC στην τσεπη. λιγο μπηκα στο android, δεν το σεταρισα ακομα.

onda v820W. το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους θελουνε ενα (σχετικα) ποιοτικο και γρηγορο dual OS ταμπλετ, και ειναι αρκετα υπομονετικοι να το περιμενουνε μεσω airmail (ωστε ισως να γλυτωσουνε τον ΦΠΑ) :oneup:

τα ριβιους που λενε οτι δινει πλαστικη και φτηνιαρικη αισθηση (συγκρινομενο με αλλα παρομοια κινεζικα προιοντα) μαλλον λενε ψεμματα: ΑΝ πχ το teclast εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο το onda, τοτε το teclast ειναι εφαμιλο ή και καλυτερο απο τα (πανακριβα) samsungs. ;)

qwertyuiop
20-05-15, 23:14
...

Κι εμένα σήμερα έφτασε, κι από όσο λέει το τράκινγκ γλύτωσα φόρους κλπ. :D

Πάω να παραλάβω αύριο και θα γράψω εντυπώσεις. (teclast x98 air 3G 64γβ, 195ευρά)

Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι δεν έβαλα τράκινγκ, αλλά μόνο priority mail στα αξεσουάρ (θήκη, ΟΤΓ καλώδιο και προστασία οθόνης), κι έτσι δεν ξέρω καθόλου πού βόσκουν. Έχουν σταλεί 8 Μαΐου και το βανγοοδ έλεγε ότι σε 10-15 εργάσιμες φθάνουν.
Αν είναι πολύ μεγάλος για να μπει στο γραμματοκιβώτιο ο φάκελος, τί τον κάνουν στα ΕΛΤΑ; :rolleyes:

qwertyuiop
22-05-15, 00:45
To teclastάκι φυσάει! Το android το θερίζει. Κάνει τα πάντα με άψογη αποκρισιμότητα κιόλας. Πολύ bloatware πάντως.
Στα παράθυρα πέφτουν σαγόνια. :D Εξαιρετικό από όλες τις πλευρές, ειδικά αφού συνηθίσεις (ή μεγαλώσεις :p ) τα πολύ μικρά γραμματάκια. Πολύ φωτεινή οθόνη. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Λίγο μου τσινάει η usb θύρα, αλλά νομίζω με τον καιρό και την τριβή θα φτιάξει. Αν όχι, όσο βαστάξει, και δεν ξαναπαίρνω από Κίνα. :p

Ηχεία συμπαθητικά, κάμερες αρκετές για να κάνεις τη δουλειά σου (βιντεοκλήση).

Αύριο θα πέσει τέστινγκ σε εφαρμογές κανονικού πισιού, να δω ως πού πάει το μηχάνημα.
Γενική ερώτηση: τα windows 8 είναι ελαφρύ λειτουργικό, ή η συσκευή είναι optimized γι' αυτά; Τρέχουν με ταχύτητα ανάλογη των 7 σε βαρβάτο τετραπύρηνο μηχάνημα με πάνω από 4γιγα ραμ. :hmm:

wi fi thief
22-05-15, 04:52
ειναι εντυπωσιακο (και αναμενομενο) το πως η intel (και η microsoft) διαλυουν κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο, αν και μπηκαν αργα στην συγκεκριμενη αγορα :oneup:

dimitri_ns
22-05-15, 06:04
ειναι εντυπωσιακο (και αναμενομενο) το πως η intel (και η microsoft) διαλυουν κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο, αν και μπηκαν αργα στην συγκεκριμενη αγορα :oneup:

H μεν intel σαν κόρη με μεγάλη κληρονομιά (x86), η ms χαρίζοντας τις άδειες σε tablets 8' και κάτω.
Δεν θάλεγα πως η ms διαλύει τον ανταγωνισμό. Αλλά αν μπορώ να έχω dualboot (και triple) σε φθηνά μηχανάκια, γιατί να μην τό έχω ?
Αν βέβαια μου πείς android ή win, android με χίλια. Δεν θάπαιρνα tablet που τρέχει μόνο win

qwertyuiop
22-05-15, 09:38
Το ανδροιδ προς το παρον μου φαινεται άχρηστο. Με παραθυρα κανω οτι θελω. Καποιους emulators μονο ισως να βαλω, που τρεχουν ως γνωστον ανετοτερα σε ανδροιδ.

raspoutiv
22-05-15, 10:55
Το ανδροιδ προς το παρον μου φαινεται άχρηστο. Με παραθυρα κανω οτι θελω. Καποιους emulators μονο ισως να βαλω, που τρεχουν ως γνωστον ανετοτερα σε ανδροιδ.

το android έχει άπειρες εφαρμογές που μπαίνουν εύκολα κι είναι φτιαγμένο για οθόνη αφής
τα windows έχουν τις εφαρμογές που ξέρεις και συνήθως με αυξημένες δυνατότητες από ότι στο android
είναι θέμα γούστου και ανάγκης την εκάστοτε ώρα. για office δουλειές θα προτιμούσα windows, αν και στο android έχουν αρκετές εφαρμογές που βελτιώνονται συνέχεια. για ότι έχει να κάνει με internet, android με 1000. προσωπικά προτιμώ το android αν και ψήνομαι για dual boot όταν βρω μέρες για σκότωμα
linux πότε θα τρέξουν τα τάμπλετ δεν ξέρω

wi fi thief
22-05-15, 11:12
Το ανδροιδ προς το παρον μου φαινεται άχρηστο. Με παραθυρα κανω οτι θελω.

σωστος :oneup:

μεχρι να δοκιμασω (ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ) windows 8.1 σε ταμπλετ, κι εγω δεν θα επαιρνα tablet μονο με παραθυρα.

τωρα (και χωρις να κανω κανενα tweak μεχρι στιγμης, πχ να βγαλω καποια features και υπηρεσιες που τρωνε μνημη) αν ξαναγορασω ταμπλετ με ενα λειτουργικο, αυτο θα ειναι windows.
τρεχουνε τοσο γρηγορα και τοσο απροβληματιστα στο μηχανακι μου που αναρωτιεμαι αν τα windows ειναι στην πραγματικοτητα ενα ελαφρυ λειτουργικο ή αν το μηχανακι ειναι "βαρυ".

προσωπικα, το android θα το εκτιμουσα πολυ περισσοτερο, αν δεν ειχε μπαναρει το adblock και αν δεν χρειαζεται σε πολλες περιπτωσεις να ωαχνεις μερες πως να γινεις root μπας και μπορεσεις να σερφαρεις χωρις διακοσιες διαφημισεις σε καθε σου κλικ...

vgiozo
22-05-15, 11:36
To teclastάκι φυσάει! Το android το θερίζει. Κάνει τα πάντα με άψογη αποκρισιμότητα κιόλας. Πολύ bloatware πάντως.
Στα παράθυρα πέφτουν σαγόνια. :D Εξαιρετικό από όλες τις πλευρές, ειδικά αφού συνηθίσεις (ή μεγαλώσεις :p ) τα πολύ μικρά γραμματάκια. Πολύ φωτεινή οθόνη. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Λίγο μου τσινάει η usb θύρα, αλλά νομίζω με τον καιρό και την τριβή θα φτιάξει. Αν όχι, όσο βαστάξει, και δεν ξαναπαίρνω από Κίνα. :p

Ηχεία συμπαθητικά, κάμερες αρκετές για να κάνεις τη δουλειά σου (βιντεοκλήση).

Αύριο θα πέσει τέστινγκ σε εφαρμογές κανονικού πισιού, να δω ως πού πάει το μηχάνημα.
Γενική ερώτηση: τα windows 8 είναι ελαφρύ λειτουργικό, ή η συσκευή είναι optimized γι' αυτά; Τρέχουν με ταχύτητα ανάλογη των 7 σε βαρβάτο τετραπύρηνο μηχάνημα με πάνω από 4γιγα ραμ. :hmm:

Έχει θέσει νέα κριτήρια ο Intel επεξεργαστής με τη Microsoft στο συγκεκριμένο ταμπλετάκι....εγώ έχω την την X98 Air II έκδοση με τα 32GB μνήμης (windows από το εργοστάσιο) από το Νοέμβρη και θεωρώ πλέον αδιανόητο να επιστρέψω σε Ανδροιδ, σε ταμπλέτα.

Το DUAL OS με τα 32γίγα αποθηκευτικού δεν έλεγε (πολύ μικρά περιθώρια χρήσης/αποθήκευσης δεδομένων), με τα 64 γίγα όμως θα είναι τζιτζί.

Πραγματικά για τέτοια φορητή συσκευή το μόνο που λείπει για να τη κάνει "notebook killer" (για τους περισσότερους χρήστες, όχι ολους) είναι να είχε έναν SSD...όπως και να το κάνουμε οι μνήμες eMMC έχουν σημαντικούς περιορισμούς.

Άντε και με έναν δυνατότερο CPU (σαν και τους Broadwell που βγαίνουν τώρα) και θα έχει τεθεί ένας θεμέλιος λίθος στη κατηγορία...

Αυτό που με έχει εκπλήξει θετικότατα είναι η βελτιστοποίηση του ΙΕ11...
Με τον Firefox ως πλοηγητή φαίνεται αμέσως πως έχεις να κάνεις με μια συσκευή περιορισμενων σχετικά δυνατοτήτων...με τον ΙΕ η περιήγηση είναι πολύ ομαλή και γρήγορη ενώ με την διαχείριση της μνήμης έχουν ΄κανει θαύματα...

Εχω 50 tabs ανοιχτά στον ΙΕ11 και ενόσω τον χρησιμοποιώ η κατανάλωση μνήμης είναι 200MB κοντά και μόλις το αφήσω λίγο, αλλάξω πρόγραμμα ή μπει σε sleep, η κατανάλωση πέφτει σε λιγότερο από 1MB.

Μακάρι να δούμε κάτι τέτοιο και στο desktop δηλαδή...

Πραγματικά η βελτιστοποίηση του ΙΕ11 "σβήνει" τους περιορισμούς του hardware.

Καλοδούλευτο.

qwertyuiop
22-05-15, 11:42
το android έχει άπειρες εφαρμογές που μπαίνουν εύκολα κι είναι φτιαγμένο για οθόνη αφής
τα windows έχουν τις εφαρμογές που ξέρεις και συνήθως με αυξημένες δυνατότητες από ότι στο android
είναι θέμα γούστου και ανάγκης την εκάστοτε ώρα. για office δουλειές θα προτιμούσα windows, αν και στο android έχουν αρκετές εφαρμογές που βελτιώνονται συνέχεια. για ότι έχει να κάνει με internet, android με 1000. προσωπικά προτιμώ το android αν και ψήνομαι για dual boot όταν βρω μέρες για σκότωμα
linux πότε θα τρέξουν τα τάμπλετ δεν ξέρω

Mε διαολίζει το bloatware, και φοβάμαι υπερβολικά οποιαδήποτε απόπειρα επέμβασης που θα μπορούσε να κάνει τα 200 ευρώ μου να πετάξουν. :p Οπότε έχω βάλει τις συντομεύσεις σε ένα φάκελο με τίτλο "Βλακείες" και κάνω πως δεν υπάρχουν. Το ίντερνετ του ανδροιδ δε μου πολυαρέσει, μπαίνει ως mobile παντού.

raspoutiv
22-05-15, 11:59
Mε διαολίζει το bloatware, και φοβάμαι υπερβολικά οποιαδήποτε απόπειρα επέμβασης που θα μπορούσε να κάνει τα 200 ευρώ μου να πετάξουν. :p Οπότε έχω βάλει τις συντομεύσεις σε ένα φάκελο με τίτλο "Βλακείες" και κάνω πως δεν υπάρχουν. Το ίντερνετ του ανδροιδ δε μου πολυαρέσει, μπαίνει ως mobile παντού.

dual boot δεν το πήρες; δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι. βγάλε αν θες τις κινεζοεφαρμογές της teclast, οι περισσότερες βγαίνουνε, άλλαξε αν θες και launcher να σου ναι πιο οικείο κι είσαι έτοιμος. αν θες να σου εμφανίζονται οι desktop εκδόσεις των sites έχει ρύθμιση πλέον κι ο ff αλλά και ο dolphin και νομίζω και ο opera. εμένα οι web εκδόσεις του κινητού μου φαίνονται πιο βολικές γιατί δε μπερδεύεσαι με μικρά γραμματάκια.
αυτό που εννοώ για το android είναι πως όλες οι εφαρμογές που είναι στραμμένες στο internet, έχουν εφαρμογή στο android που συνήθως είναι πιο προσεγμένη κι απ την αντίστοιχη σελίδα. πχ το spotify είναι πιο εύκολο σαν εφαρμογή του android απ το να ανοίξεις το site. όλα είναι θέμα συνήθειας πάντως
αν προτιμάς τα windows, καλά κάνεις και τα προτιμάς. αν και δεν είμαι χρήστης windows όπως σου πα ψήνομαι να περάσω κι εγώ σε dual boot.
το πληκτρολόγιο το δοκίμασες;

@vgiozo με μια 64άρα microsd λύνεται το θέμα της χωρητικότητας και σε εμάς με την 32gb έκδοση. για extra αποθηκευτικό χώρο, που ξεπερνά το σκοπό των ταμπλετών, υπάρχει πάντα κι η λύση εξωτερικής πηγής

vgiozo
22-05-15, 12:21
@vgiozo με μια 64άρα microsd λύνεται το θέμα της χωρητικότητας και σε εμάς με την 32gb έκδοση. για extra αποθηκευτικό χώρο, που ξεπερνά το σκοπό των ταμπλετών, υπάρχει πάντα κι η λύση εξωτερικής πηγής

Για τα DUAL OS με 32γίγα το πρόβλημα δεν λύνεται με την επέκταση του αποθηκευτικου χώρου μέσω SD...σε μένα έχει μείνει περίπου 10γίγα αποθηκευτικός χώρος στη κύρια μνήμη αφου εγκατέστησα ενημερώσεις κτλ.

Σε μαι ταμπλέτα με διπλό λειτουργικό αυτό σημαίνει ασφυξία για την εσωτερική μνήμη, θα είχε ήδη μπουκώσει

@ ADSLgr.com All rights reserved.