PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

raspoutiv
22-05-15, 12:23
Για τα DUAL OS με 32γίγα το πρόβλημα δεν λύνεται με την επέκταση του αποθηκευτικου χώρου μέσω SD...σε μένα έχει μείνει περίπου 10γίγα αποθηκευτικός χώρος στη κύρια μνήμη αφου εγκατέστησα ενημερώσεις κτλ.

Σε μαι ταμπλέτα με διπλό λειτουργικό αυτό σημαίνει ασφυξία για την εσωτερική μνήμη, θα είχε ήδη μπουκώσει

πιάνουν τόσο πολύ χώρο τα windows;
μόνο το σύστημα θέλει 22gb;

blade_
22-05-15, 12:24
To teclastάκι φυσάει! Το android το θερίζει. Κάνει τα πάντα με άψογη αποκρισιμότητα κιόλας. Πολύ bloatware πάντως.
Στα παράθυρα πέφτουν σαγόνια. :D Εξαιρετικό από όλες τις πλευρές, ειδικά αφού συνηθίσεις (ή μεγαλώσεις :p ) τα πολύ μικρά γραμματάκια. Πολύ φωτεινή οθόνη. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Λίγο μου τσινάει η usb θύρα, αλλά νομίζω με τον καιρό και την τριβή θα φτιάξει. Αν όχι, όσο βαστάξει, και δεν ξαναπαίρνω από Κίνα. :p

Ηχεία συμπαθητικά, κάμερες αρκετές για να κάνεις τη δουλειά σου (βιντεοκλήση).

Αύριο θα πέσει τέστινγκ σε εφαρμογές κανονικού πισιού, να δω ως πού πάει το μηχάνημα.
Γενική ερώτηση: τα windows 8 είναι ελαφρύ λειτουργικό, ή η συσκευή είναι optimized γι' αυτά; Τρέχουν με ταχύτητα ανάλογη των 7 σε βαρβάτο τετραπύρηνο μηχάνημα με πάνω από 4γιγα ραμ. :hmm:

πολυ καλη επιλογη.μπορεις να τρεξεις .exe κανονικα?

vgiozo
22-05-15, 12:25
πιάνουν τόσο πολύ χώρο τα windows;

Και έχω τις εφαρμογές στο ελάχιστο...εκτός απο το λειτουργικό και το Office, 3-4 ακομη από το Store και μερικές για το σύστημα που δεν πιάνουν χώρο (ccleaner κ.α.)

raspoutiv
22-05-15, 12:26
Και έχω τις εφαρμογές στο ελάχιστο...εκτός απο το λειτουργικό και το Office, 3-4 ακομη από το Store και μερικές για το σύστημα που δεν πιάνουν χώρο (ccleaner κ.α.)

ε τότε μάλλον τα windows θέλουν min 64gb εσωτερικό.
μάλλον ακυρώνω τις ιδέες για dual

vgiozo
22-05-15, 12:31
ε τότε μάλλον τα windows θέλουν min 64gb εσωτερικό.
μάλλον ακυρώνω τις ιδέες για dual

Ακύρωσέ τες αν πας για 32Γίγα μνήμη...με τα 64 δε νομίζω να έχεις πρόβλημα (δλδ περιορισμό μεγαλύτερο απ' ότι θα είχες με τα 32γίγα και ένα μόνο λειτουργικό).

Δεν είναι να πεις πως συνεχίζει να αυξάνεται εκθετικά ο κατειλημμένος χώρος σα Windows. απλά τρώει - μαζί με το Office και τις ενημερώσεις - τον μισό και κάτι χώρο από τα 32γίγα.

dimitri_ns
22-05-15, 12:33
Τα dual είναι φρέσκο πράγμα
Για να παίξουμε ένα - δύο καλοκαίρια
8"
64άρι για dual
στα 100-130 €

Αν είναι για 200 €, βάζω κάτι παραπάνω για λαπτοπ λίνουξ (με τα win σε VM, πολύ βολικό)
Τα 10άρια tablets μου φαίνονται δύσχρηστα

Μετά το παιγνίδι, βλέπεις πιό χρησιμοποιείς κυρίως
Και με την επόμενη αγορά παίρνεις single OS

Περιμένω το pipo w4s από geekbying, όταν φτάσει και παίξω θα ενημερώσω

leros2004
22-05-15, 16:06
Η δικιά μου εμπειρία χρήσης λέει ότι τα win σε τάμπλετ κάτω απο 10 ιντσες είναι αρκετά δύσχρηστα. Στις 10'' αρχίζουν και γίνονται ελκυστικά

sdikr
22-05-15, 16:11
Για τα DUAL OS με 32γίγα το πρόβλημα δεν λύνεται με την επέκταση του αποθηκευτικου χώρου μέσω SD...σε μένα έχει μείνει περίπου 10γίγα αποθηκευτικός χώρος στη κύρια μνήμη αφου εγκατέστησα ενημερώσεις κτλ.

Σε μαι ταμπλέτα με διπλό λειτουργικό αυτό σημαίνει ασφυξία για την εσωτερική μνήμη, θα είχε ήδη μπουκώσει

Εχώ 2.5 gb free στα 8 και δεν έχω κάποιο θέμα, ότι εφαρμογές ήθελα τις έχει πάνω, μαζί με το office, μην το βλέπεις σαν laptop

dimitri_ns
22-05-15, 16:13
Η δικιά μου εμπειρία χρήσης λέει ότι τα win σε τάμπλετ κάτω απο 10 ιντσες είναι αρκετά δύσχρηστα. Στις 10'' αρχίζουν και γίνονται ελκυστικά

Το μέγεθος της οθόνης είναι το λιγότερο, οι εφαρμογές το περισσότερο
Εκτός από ασύρματη προβολή σε τηλεόραση, τα win tablets έχουν και hdmi

Αντί για 10' προτιμάω 15,4'
Για μένα ταμπλετ=8'

vgiozo
22-05-15, 16:32
Η δικιά μου εμπειρία χρήσης λέει ότι τα win σε τάμπλετ κάτω απο 10 ιντσες είναι αρκετά δύσχρηστα. Στις 10'' αρχίζουν και γίνονται ελκυστικά

για κάποια πιο πολύπλευρη χρήση (όχι μόνο media) οι 9.7" είναι άριστος συμβιβασμός...

Αν έχεις κείμενα, έχεις περισσότερο χώρο οριζόντια, ενώ το μέγεθος μοιάζει αρκετά με εκείνο ενός βιβλίου/σελίδας βιβλίου...για διάβασμα και σήμανση pdf (αντί να χρησιμοποιείς ένα θορυβώδες και μεγάλων διαστάσεων φορητό) δίπλα σε ένα τετράδιο πχ για σημειώσεις, είναι εξαιρετκό...
...και αρκετά μικρό και ελαφρύ ώστε να μην προβληματίζει τόσο ο χειρισμός με το ένα χέρι σε πιο χαλαρές καταστάσεις.

wi fi thief
22-05-15, 19:28
πιάνουν τόσο πολύ χώρο τα windows;
μόνο το σύστημα θέλει 22gb;

155524

δεν εχω σβησει τιποτα (σε αντιθεση με το ανδροιδ που το φορτωνουνε ολοι με οοο,τι blootware γουσταρουν. φαινεται οτι η MS δεν επιτρεπει σε οσους κατασκευαστες δινει δωρεαν το ΑΑΑ λειτουργικο της να το φορτωνουνε μ@λακιες, και μπραβο της...) και εχω εγκαταστησει Κodi (με το αυτοματο σεταπ του φιουζιον που σημαινει καμια 100στη plugins), chrome, classic shell, ccleaner.

σε οτι αφορα το μεγεθος της οθονης, εμενα η οκταρα 800p με βολευει πολυ. επειδη προτιμω να δουλευω desktop και οχι metro (το οποιο ειναι αψογο και το ιδιο ευχρηστο με το ανδροιδ σε οθονες αφης κατα τη γνωμη μου) εχω βαλει custom dpi (με ακους ανδροιδ? ) 140.
@blade: φυσικα και μπορεις να εγκαταστησεις .exe
στο μηχανακι αυτο, ο μπιλυ σου κανει δωρο το καλυτερο προιον του πληρες και χωρις περιορισμους και δεν σε υποχρεωνει καν να χρησιμοποιησεις το bing, οπως ισως καποιοι νομιζουνε.
μαλιστα, καποια αλανια εχουνε βρει τροπο να φτιαξουνε image του λειτουργικου και το φορανε στα PCs...:oops::oops:

qwertyuiop
22-05-15, 21:59
Eγώ ομολογώ ότι μία μέρα καλής χρήσης μετά, είμαι αρκετά προβληματισμένος για το κατά πόσο αυτή η αγορά άξιζε 200 ευρώ και όχι λ.χ. 100.
Κάνω ό,τι και στο κινητό, απλώς λίγο ταχύτερα και σε μεγαλύτερη οθόνη.
Δυστυχώς είναι απογοητευτικός ο επεξεργαστής του, ακόμη και μπροστά σε διπύρηνο pentium 7ετίας. Σέρνεται σε 2d παιχνιδάκι. Εκτός κι αν παίζει τρόπος να το έχω μονίμως σε turbo mode ώστε να πιάνει 2.2 και όχι 1.3 ghz.
Η προσπελασιμότητα του "σκληρού δίσκου" είναι πολύ μέτρια. Το windows update παίρνει χρόνια, όπως και τα περισσότερα loadings.
Το android είναι το κλασικό android. Ούτε βουλιάζει, ούτε αρμενίζει.
Το viber δεν αναγνωρίζει τη μπροστινή κάμερα, οπότε δεν παίζει βιντεοκλήση.

Στα θετικά καταλογίζω τη διάρκεια μπαταρίας, την άνεση χρήσης και την πολύ φωτεινή και ξεκούραστη οθόνη. Πιθανότατα θα με βοηθήσει σε ανάγνωση σημειώσεων επί της επερχόμενης εξεταστικής. Ίσως παίζει καλά και καμια hd ταινία. Αυτά πάνω κάτω προσφέρει που δε θα μπορούσε ταυτόχρονα κάποια άλλη συσκευή.
Ίντερνετ και πληκτρολόγια άψογα, αλλά Ίντερνετ έμπαινα και με το σμαρτφον, κειμενογράφο είχα και με το παλιό λάπτοπ.
Κοντολογίς, αν η αναπαραγωγή ταινίας δεν αποδειχθεί αψεγάδιαστη, καθώς και η χρήση σε δίκτυο κινητής, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να το πουλήσω / επιστρέψω όσο είναι νωρίς, ώστε να έχω τη μικρότερη δυνατή χασούρα. :rolleyes:

raspoutiv
22-05-15, 22:12
απ το ζενίθ στο ναδίρ;

το laptop σου ζυγίζει πολύ περισσότερο και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν τετράδιο. σαφώς ο επεξεργαστής των laptop είναι ισχυρότερος. άλλο το 1 άλλο το άλλο. το κινητό είναι καλό για internet αλλά το tablet καλύτερο εντός σπιτιού. δεν ξέρω αν θα χεις 40άρα στο erasmus, αλλά αν δεν έχεις το tablet θα ναι ότι πιο βολικό για ταινίες και χασομέρια. και με hdmi για να το συνδέεις και με τη 40άρα αν βρεις
γενικά αυτή είναι η δουλειά των τάμπλετ. σε κάτι είναι καλύτερα απ τα pc, σε κάτι χειρότερα. ο συνδιασμός ΚΑΛΟ τηλέφωνο και laptop μπορεί να σε καλύπτει όμως οπότε σε αυτή την περίπτωση, ζηλεύω τον τυχερό που θα το πάρει από σένα

anon
22-05-15, 23:59
Νομίζω η συγκριση λαπτοπ με ταμπλετ είναι άδικη, αλλά με κινητό όχι και τόσο. Και εγώ πιστεύω ότι με 200 ευρώ θα έπρεπε νάχουν κάτι περισσότερο τα ταμπλετ, πχ RAM και επεξεργαστική ισχύ κυρίως, ενώ έχουν μείνει πίσω αρκετά. Απο την άλλη, εαν το συγκρίνεις με λαπτοπ, όπως είπα είναι άδικο, γιατί τα λαπτοπς κοστίζουν αρκετά περισσότερο (τα φθηνά δεν τα συζητάω), οπότε εαν το βαλάντιο σου ειναι αρκετά μεγάλο παίρνεις ένα Lenovo Yoga 3 Pro που έχει τα καλά και των δυο και τέλειωσες.
http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/lenovo/yoga-laptop-series/yoga-3-pro-laptop/

qwertyuiop
23-05-15, 00:26
Νομίζω η συγκριση λαπτοπ με ταμπλετ είναι άδικη, αλλά με κινητό όχι και τόσο. Και εγώ πιστεύω ότι με 200 ευρώ θα έπρεπε νάχουν κάτι περισσότερο τα ταμπλετ, πχ RAM και επεξεργαστική ισχύ κυρίως, ενώ έχουν μείνει πίσω αρκετά. Απο την άλλη, εαν το συγκρίνεις με λαπτοπ, όπως είπα είναι άδικο, γιατί τα λαπτοπς κοστίζουν αρκετά περισσότερο (τα φθηνά δεν τα συζητάω), οπότε εαν το βαλάντιο σου ειναι αρκετά μεγάλο παίρνεις ένα Lenovo Yoga 3 Pro που έχει τα καλά και των δυο και τέλειωσες.
http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/lenovo/yoga-laptop-series/yoga-3-pro-laptop/

Συμφωνώ στα περί RAM. 2γίγα; Ψίχουλα. Τόσα βάζαμε όταν χτίζαμε τα μαθητικά μας το 2006. Οι άλλοι έχουν βάλει 8πύρηνους και 3γίγα σε κινητά των ~200, δε μπορούν σε τάμπλετ των 250 να κάνουν σοβαρή δουλειά;
Το να σκάσεις χιλιάρικο από την άλλη, το θεωρώ υπερβολή. Είναι ενοχλητικό που η παραγωγή έχει στραφεί είτε σε θηρία λάπτοπς, είτε σε χώματα. Το 2008-9 με ένα 450άρικο έπαιρνες καλό και ανθεκτικό μηχάνημα. Κι ας έκαιγε πολύ (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Έδινε πόνο ως πρόπερσι. Παλιά άκουγες ι5 σε λαπτόπι κι ήσουν σίγουρος ότι θα φυσάει. Τώρα έχουν βγει κάτι γιαούρτια σε αυτή την κατηγορία... ξεφτίλα. Έλεος με τον ανταγωνισμό των νανομέτρων, πού είναι οι ξεκλείδωτοι phenom των 125watts; :lol:


απ το ζενίθ στο ναδίρ;

το laptop σου ζυγίζει πολύ περισσότερο και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν τετράδιο. σαφώς ο επεξεργαστής των laptop είναι ισχυρότερος. άλλο το 1 άλλο το άλλο. το κινητό είναι καλό για internet αλλά το tablet καλύτερο εντός σπιτιού. δεν ξέρω αν θα χεις 40άρα στο erasmus, αλλά αν δεν έχεις το tablet θα ναι ότι πιο βολικό για ταινίες και χασομέρια. και με hdmi για να το συνδέεις και με τη 40άρα αν βρεις
γενικά αυτή είναι η δουλειά των τάμπλετ. σε κάτι είναι καλύτερα απ τα pc, σε κάτι χειρότερα. ο συνδιασμός ΚΑΛΟ τηλέφωνο και laptop μπορεί να σε καλύπτει όμως οπότε σε αυτή την περίπτωση, ζηλεύω τον τυχερό που θα το πάρει από σένα



Αύριο θα πέσει τέστινγκ σε εφαρμογές κανονικού πισιού, να δω ως πού πάει το μηχάνημα.


Θα επιζήσει η μπαταρία ως του χρόνου τέτοια εποχή; :hmm:
Απλά ο συλλογισμός μου σχετίζεται με το ότι τελικά δε μπορώ να αντικαταστήσω πλήρως με αυτό ούτε καν ένα λάπτοπ 7ετίας (μέτριο για την εποχή του).
Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι απογοητευμένος, απλά θα έλεγα ότι τελικά μου αφήνει μια μέτρια αίσθηση. Είναι κάτι πρωτόγνωρο και όμορφο τεχνολογικά, αλλά δεν κάνει το "μπαμ" σε κάποιον τομέα. Τώρα θα βάλω ταινιούλα και θα βγάλω ετυμηγορία. :cool:

blade_
24-05-15, 03:15
155524

δεν εχω σβησει τιποτα (σε αντιθεση με το ανδροιδ που το φορτωνουνε ολοι με οοο,τι blootware γουσταρουν. φαινεται οτι η MS δεν επιτρεπει σε οσους κατασκευαστες δινει δωρεαν το ΑΑΑ λειτουργικο της να το φορτωνουνε μ@λακιες, και μπραβο της...) και εχω εγκαταστησει Κodi (με το αυτοματο σεταπ του φιουζιον που σημαινει καμια 100στη plugins), chrome, classic shell, ccleaner.

σε οτι αφορα το μεγεθος της οθονης, εμενα η οκταρα 800p με βολευει πολυ. επειδη προτιμω να δουλευω desktop και οχι metro (το οποιο ειναι αψογο και το ιδιο ευχρηστο με το ανδροιδ σε οθονες αφης κατα τη γνωμη μου) εχω βαλει custom dpi (με ακους ανδροιδ? ) 140.
@blade: φυσικα και μπορεις να εγκαταστησεις .exe
στο μηχανακι αυτο, ο μπιλυ σου κανει δωρο το καλυτερο προιον του πληρες και χωρις περιορισμους και δεν σε υποχρεωνει καν να χρησιμοποιησεις το bing, οπως ισως καποιοι νομιζουνε.
μαλιστα, καποια αλανια εχουνε βρει τροπο να φτιαξουνε image του λειτουργικου και το φορανε στα PCs...:oops::oops:

respect...αξιζει με τα χιλια..

RASTAVIPER
24-05-15, 11:20
Βλέπω που λέτε για χρήση Microsoft office σε οθόνες 10 ιντσών και το βρίσκω διασκεδαστικό.
Πείτε μου ότι κουβαλάτε και mouse και keyboard για να γράφετε κείμενα δεκάδων σελίδων στο Word και εντολές macro στο excel.

vgiozo
24-05-15, 13:05
Βλέπω που λέτε για χρήση Microsoft office σε οθόνες 10 ιντσών και το βρίσκω διασκεδαστικό.
Πείτε μου ότι κουβαλάτε και mouse και keyboard για να γράφετε κείμενα δεκάδων σελίδων στο Word και εντολές macro στο excel.

Με ένα λεπτό bluetooth πληκτρολόγιο μια χαρά γίνεται και το βάρος του είναι ελάχιστο...αν νοιάζεται δλδ κάποιος να μην "κουβαλάει" βάρος και η κύρια εργασία του είναι η -μη υπολογιστικά απαιτητική- συγγραφή κειμένων στο Word, τότε μια χαρά είναι η ταμπλετα με ένα πληκτρολόγιο...
...υπάρχουν δε και πληκτολόγια σε αυτό το μέγεθος περίπου που έχουν touchpad ή πληκτρολόγια με trackpoint (http://www.aliexpress.com/item/New-original-Lenovo-ThinkPad-Compact-Bluetooth-Wireless-keyboard-with-Trackpoint-US-0B47189/32243261011.html), τα οποία μπορεί να τα χρησιμοποιεί κανεις ακόμη και για το desktop (τα τελευταία)

wi fi thief
24-05-15, 15:43
αν οποιοσδηποτε αγορασει οποιοδηποτε ταμπλετ για να γραφει "δεκαδες" (sic) σελιδες στο word, ειναι αξιος της μοιρας του και δεν πρεπει να ψαχνει λυσεις σε τεχνολογικα sites αλλα στο e-psychotherapy.com

εν τω μεταξυ τα windows σε ταμπλετ ειναι για πεταμα επειδη δεν μπορουν να τρεξουν το BF4 σε UHD, το photoshop και το autocad ταυτοχρονα. :rolleyes::twisted::p

συμπερασμα: οποιος θελει να γραφει δεκαδες σελιδες κειμενου σε ταμπλετ, ας παρει 10ιντσο οctacore (!!!) android ... :hello

/solved? :p

qwertyuiop
24-05-15, 15:58
εν τω μεταξυ τα windows σε ταμπλετ ειναι για πεταμα επειδη δεν μπορουν να τρεξουν το BF4 σε UHD, το photoshop και το autocad ταυτοχρονα. :rolleyes::twisted::p


Eύχομαι να είναι ειρωνία αυτό, γιατί το δικό μου δε μπορεί να τρέξει με ταχύτητα desktop ούτε firefox. :p
Να 'ναι καλά τα ανδροιδ, κάθε μέρα που περνά, μου φαίνονται όλο και πιο χρήσιμα, ενώ τα windows όλο και πιο δύσχρηστα. Τρώνε ταχύτερα και τη μπαταρία, συν τοις άλλοις.

wi fi thief
24-05-15, 16:07
(και) το firefox για desktop ειναι πολυ βαρυτερο απο το αντιστοιχο app για android. ειναι φυσιολογικο το .apk να τρεχει πιο γρηγορα και να τρωει λιγοτερη μνημη, αφου εχει πολυ λιγοτερες δυνατοτητες.
μην συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια ;)

και βεβαια ειναι ειρωνια. εσυ αγορασες ταμπλετ για vα αντικαταστησεις το desktop PC σου;

αν ναι, δεν σου φταιει ουτε η ιντελ ουτε η MS ;)

το νημα αναφερεται σε tablets οποτε κατα την αποψη μου το "δεκαδες σελιδες word" και οποιαδηποτε συγκριση με desktop PCs ειναι οφ τοπικ. :p

ουτε καν τα καλυτερα λαπτοπς δεν μπορουν να συγκριθουν με ενα μετριο desktop.

qwertyuiop
24-05-15, 16:12
και βεβαια ειναι ειρωνια. εσυ αγορασες ταμπλετ για αντικαταστησεις το desktop PC σου;


Φυσικά και όχι. :p

σημ.: Στα windows έχω ff, στο ανδροιδ έχω τον παλιό καλό φακελωτή chrome.

Το πόιντ μου ήταν ότι τα παράθυρα δε φαίνονται να έχουν κάποια ιδιαίτερη και καινοτόμα χρησιμότητα έναντι των android στα τάμπλετς. Ίσως είναι πιο βολικά για λόγους συμβατότητας και παρόμοιου layout με τους επιτραπέζιους, για κάποιον που για χ-ψ λόγους δε θέλει αλλαγές.

raspoutiv
24-05-15, 16:20
να που σε κέρδισε κι εσένα το android
κατά τα άλλα στα έψαλε αρκετά ο wifiκλεφτς. αυτός ξέρει τι την ήθελε την ταμπλέτα :p
τώρα ώρα να αρχίσεις κι εσύ να την απολαμβάνεις γι αυτό που είναι. και ναι μπορείς να γράψεις και 10 σελίδες κείμενο αλλά γιατί να το κάνεις αν μπορείς να χεις μεγαλύτερη οθόνη και πληκτρολόγιο; (αυτό των 90$ του vgiozo το θεωρώ εξωπραγματικό ως έξοδο για αξεσουάρ συσκευής των 200$). μπορείς να κρατάς όμως ωραιότατες σημειώσεις, να τις διαβάζεις, να τις στέλνεις και να δέχεσαι άλλες, να χεις on τα social apps για κουβεντολόι με τους φίλους/συνεργάτες, mail να τρέχει, browser για τα δύσκολα και κανα παιχνιδάκι για να γεμίζει τα νεκρά διαστήματα.
ε με όλα αυτά πέρασε το πρωί οπότε ότι άλλο θες το απόγευμα στο σταθερό ή το laptop σου

wi fi thief
24-05-15, 16:22
Φυσικά και όχι. :p

σημ.: Στα windows έχω ff, στο ανδροιδ έχω τον παλιό καλό φακελωτή chrome.

Το πόιντ μου ήταν ότι τα παράθυρα δε φαίνονται να έχουν κάποια ιδιαίτερη και καινοτόμα χρησιμότητα έναντι των android στα τάμπλετς. Ίσως είναι πιο βολικά για λόγους συμβατότητας και παρόμοιου layout με τους επιτραπέζιους, για κάποιον που για χ-ψ λόγους δε θέλει αλλαγές.

μπορεις να βαλεις plugins στο firefox για android? δουλευει εκει το adblock? μπορεις να το φερεις στα μετρα σου, οπως ακριβως σου ταιριαζει; και δεν μιλαω μονο για το firefox...

αν το android ειχε λιγοτερες διαφημισεις απο τα φυλλαδια που βρισκεις καθε φορα στο γραμματοκιβωτιο σου και δεν επρεπε να ψαχνεις για ανεπισημα roms, για μεθοδους ωστε να γινεις root και δεν εξαρτιωσουνα απο τον δεινα και τον ταδε κατασκευαστη ωστε να κανεις αναβαθμιση στο λειτουργικο σου, τοτε θα μου αρεσε πολυ περισσοτερο.

αν μιλουσαμε για linux tablet, τοτε να το συγκρινω με τα win.

YΓ: raspoutiv, την ταμπλετα την πηρα γιατι ειναι ο πιο οικονομικος τροπος δοκιμασω τα windows 8.1 με touch screen. εκτος απο αυτο, ειναι μια πληρης android ταμπλετα και ετσι ακομα και οποιος προτιμαει android εχει ετσι κι αλλιως ενα πολυ γρηγορο android μηχανακι με παρα πολυ καλη τιμη (100 ευρα στην περιπτωση μου)

ειχα ταμπλετες, tv box και smart phones με jelly, kit kat και lolipop. αν και λατρης των win, στην πραγματικοτητα ειχα και εχω πολυ περισσοτερες συσκευες που τρεχουν ανδροιδ (και εχω κανει τουβλα δυο τρεις απο αυτες μονο και μονο για να μπορεσω να γινω διαχειριστης μιας συσκευης ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ωστε να μπορω να ξεφορτωθω τις προσφορες των καζινων και τις αλλες διαφημισεις που μου κλεβουνε τον ηδη περιορισμενο χωρο στην οθονη)

αν ο γιωργος επαιρνε ενα οποιοδηποτε android tablet, δεν θα ειχε την δυνατοτητα να ξερει αν του κανουν ή οχι τα windows. ΤΩΡΑ εχει και μπορει να επιλεξει με το απλο πατημα ενος shortcut.

με αυτο το σκεπτικο, (και χωρις να ξεχναω το οτι η ταχυτητα -και στα δυο λειτουργικα- και η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικα για τα λεφτα του) συνεχιζω να το προτεινω σε ολους.

ολα τα αλλα ειναι προσωπικες εκτιμησεις και ο καθενας ας κρινει αναλογα με τις αναγκες και τα γουστα του. :p

raspoutiv
24-05-15, 16:44
κι εγώ που νόμιζα πως ήθελες την ταμπλέτα για να κλέβεις internet :p

ο ff έχει adblock στο android. υπάρχουν κι ελάχιστα άλλα plugins. πράγματι το android είναι μια μηχανή διαφημίσεων που πετιούνται από παντού, κι αυτό πιστεύω το κάνει αργότερο απ το ios. πρέπει να ψάξεις για να το καθαρίσεις από τα pop ups, αφού το rootάρεις συνήθως. σε προκαλεί να το rootάρεις όμως. όταν οι εφαρμογές σου λένε πως για extra λειτουργία πρέπει να το κάνεις, είναι σα να σου ζητάει να γίνεις admin. δε θα το κάνουν πολλοί, πολλοί όμως θα το κάνουν.

προφανώς κι η σχέση του με το linux είναι πολύ μικρή σε εμπειρία χρήσης. μην ξεχνάμε όμως ποιος το έφτιαξε και γιατί. το κανε η google για να μπει στη νέα αγορά των φορητών συσκευών που φαινόταν κι ήταν προσοδοφόρα, τα εισπράττει πουλώντας προσωπικές μας πληροφορίες σε άλλους και διαφημίσεις άλλων σε εμάς. η κοινότητα που θα μπορούσε να το πειράξει και να το φέρει στα μέτρα της, όπως το linux, αδυνατεί λόγω έλλειψης οργάνωσης και λόγω μεγάλης ταχύτητας εξελίξεων. κάθε 3 και λίγο αλλάζει το hardware. δεν τους προλαβαίνει δλδ κάποιος και να θέλει. προτιμάει να κάνει 2 apps να τα κονομήσει, στην καλύτερη απ το playstore, στη χειρότερη απ το ΕΣΠΑ :down:

wi fi thief
24-05-15, 17:04
ειναι αδικο να συγκρινει κανεις την desktop εκδοση του FF (και οποιασδηποτε αλλης εφαρμογης) με το app για android.

ας το συγκρινει με τον internet explorer app (που ειναι σχεδιασμενος για windows tablet) ή οποιονδηποτε browser που εχει σχεδιαστει να τρεχει σε windows tablets (http://windows.microsoft.com/en-us/windows/search#q=browser&s=Store)και τα λεμε.

τα windows 8.1 ειναι ενα λειτουργικο που τρεχει και σε dektops (με KB/M) και σε touch (με το metro UI)

οταν εγω τα τρεχω σε touch screen αλλα σε desktop mode (που εχει σχεδιαστει ΓΙΑ DESKTOPS) και μετα τα συγκρινω με το android και μιλαω για ευχρηστια και λειτουργικοτητα, τοτε το αποτελεσμα ειναι πιο στημενο ακομα και απο τα παιχνιδια γνωστης ελληνικης ομαδας με ερυθρολευκες φανελες που αρχιζει απο "Ο" :twisted::p

κατα τα αλλα επιμενω στο "περι ορεξεως: κολοκυθοπιτα" :p

πως μπορω να εγκαταστησω το adblock plugin στο firefox .apk? ελπιζω πως δεν αναφερεσαι στο adblockplus .apk που εγκαθισταται γενικως στο ανδροιδ και μπλοκαρει καποιες διαφημισεις (στο wifi) οταν εισαι root ή οταν χρησιμοποιεις proxy. αυτο το εχω ηδη, αλλα ολες οι διαφημισεις στο YT και πολλες στο chrome περνανε. δουλευει σχετικα καλα μονο στον stock browser. το εχω ψαξει πολυ και εχει αρχισει να μου σπαει τα νευρα η μεγαλυτερη διαφημιστικη εταιρια του πλανητη (η παλαιοτερα σεβαστη σε εμενα, γνωστη με το ονομα google...)

guardianhelm
24-05-15, 17:14
πως μπορω να εγκαταστησω το adblock plugin στο firefox .apk?

ανοίγεις firefox, τρεις τελίτσες -> tools -> add-ons -> Browse all Firefox Add-ons

raspoutiv
24-05-15, 17:28
ακριβώς όπως και στο desktop μπαίνει. απ τα addons που λέει κι ο guardian, όπως και το ghostery
για τα pop ups δοκίμασε και το adaway.

qwerty, δε θα γλυτώσεις το κουβάλημα του laptop στο erasmus από ότι κατάλαβα. θα χεις όμως πολλές ώρες αυτονομία και μεγάλη χρηστικότητα και εκτός σπιτιού με το teclast σου

dimitri_ns
24-05-15, 17:37
Aς παίζει ο clementine player με tabs σε win tablet κι αγοράζω άλλη μία dual boot με 100€ για να τρέχει android :p

Oσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω βρεί player για android που να έχει multiple tabs playlist

qwertyuiop
24-05-15, 17:58
qwerty, δε θα γλυτώσεις το κουβάλημα του laptop στο erasmus από ότι κατάλαβα. θα χεις όμως πολλές ώρες αυτονομία και μεγάλη χρηστικότητα και εκτός σπιτιού με το teclast σου

Yolo, μου προκαταβαλλουν υποτροφια 1750 ευρώ και θα μεινω σε εστια. :-P

psolord
24-05-15, 23:53
@wi fi thief

Μηπως μπορεις να τσεκαρεις PotPlayer στο Win8 tablet σου?

wi fi thief
25-05-15, 00:13
θα το τσεκαρω σπυρο. μεχρι τοτε δες ενα σχετικα αναλυτικο review με διαφορες DESKTOP εφαρμογες και παιχνιδια (που μαλλον σε ενδιαφερουν, σαν ...καναλαρχη :p) σε ενα ανεξαρτητο και αναλυτικο review εδω:

http://omracer-reviews.blogspot.de/2015/01/onda-v820w-part-1.html

:cool:

επισης, γραψε μου τι θες να τεσταρω (απλα αν τρεχει ή κατι πιο αναλυτικο πχ τι recources τρωει) :p

και οποιος αλλος θελει να δοκιμασω κατι, θα χαρω παρα πολυ να το κανω. feel free to ask me :)

psolord
25-05-15, 02:13
Λευτερη με λενε αλλα δεν πειραζει! :p

Ναι βασικα αν δουλευει θελω να ξερω και αν μπορεις πατα και το tab οταν βλεπεις κανα 1080p medium bitrate αρχειο (10mbit) να μας πεις τι cpu/gpu usage εχει.

Επισης αν μπορουσες να ανεβασεις και ενα benchακι απο το HDtune.

wi fi thief
25-05-15, 03:25
Λευτερη με λενε αλλα δεν πειραζει! :p


:oops:
πετυχα το "ρ" παντως... :p

155710155708155709

[Used Filter List]
(1) Built-in AVI Source
(2) Built-in Video Codec/Transform
(3) Enhanced Video Renderer(Custom Present)
(4) Built-in Audio Codec/Transform
(5) DirectSound Audio Renderer

[Video Information]
Codec: DX50 - Built-in FFmpeg Decoder(mpeg4)
Input type: DX50(24 bits)
Input size: 1920 x 768(2.50:1)
Output type: YV12(12 bits)
Output size: 1920 x 768(2.50:1)
Frame rate:23.98
BitRate: 17941 kbps

[Audio Information]
Codec: MPEG Audio Layer 3(0x55) - Built-in FFmpeg Decoder(mp3float)
Sample rate: 44100 -> 44100 samples/sec
Bits per sample: 0 -> 16 bits/sample
Channels: 2 -> 2 channels
Bitrate: 192 kbps

Micayala Gatto
DivX HD 1080p
1920x1080
Length: 00:02:17

http://www.divx.com/en/devices/profiles/video

το βιντεακι παιζει μια χαρα, χωρις stuttering. οπως ακριβως το παιζει και το desktop.

αυριο θα εγκαταστησω vlc και θα δοκιμασω ολοκληρη ταινια (με HDMI σε 26αρι IPS και με mirroring σε 48αρα samsung) και πιστευω οτι δεν θα μασησει ουτε εκει το κινεζακι :cool:

christoi
26-05-15, 13:18
Αν θα μπεις σε 10άρι windows tablet, τα φθηνά των 200€ θα σε καλύψουν αρχικά, αλλά σύντομα θα δεις ότι ζητάς περισσότερα. Διαχείριση της ram γίνεται πολύ καλά, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα (7 καρτέλες με 9 addons σε desktop firefox και δεν έφτασε στα όρια). Εφόσον έχεις λαπτοπ/pc και τα κάνεις εκεί τα ζόρικα, ίσως σε καλύψει.

Με surface pro (στα 400€ με touch cover και θήκη) μεταχειρισμένο, έχω βρει την υγειά μου (αλλά δεν δίνω σημασία στην απίστευτη θερμοκρασία, στον θόρυβο και στην χαμηλή αυτονομία (άπαξ και ανοίξει ο i5 -σε παιχνίδια συνήθως- 2 ώρες και θα είσαι και ευχαριστημένος).
Autocad, παράλληλα με firefox και IE, και σα να μην τρέχει τίποτα.

Βασικά, η ερώτησή μου είναι μία : θα πας εράσμους και θα παίρνεις έξω το τάμπλετ; Καλό κινητό για όταν χρειάζεται και πέρνα καλά με κόσμο, χέσε το μηχάνημα και πάρε ένα τετράδιο για την σχολή.

blade_
26-05-15, 22:43
κι εγώ που νόμιζα πως ήθελες την ταμπλέτα για να κλέβεις internet :p

ο ff έχει adblock στο android. υπάρχουν κι ελάχιστα άλλα plugins. πράγματι το android είναι μια μηχανή διαφημίσεων που πετιούνται από παντού, κι αυτό πιστεύω το κάνει αργότερο απ το ios. πρέπει να ψάξεις για να το καθαρίσεις από τα pop ups, αφού το rootάρεις συνήθως. σε προκαλεί να το rootάρεις όμως. όταν οι εφαρμογές σου λένε πως για extra λειτουργία πρέπει να το κάνεις, είναι σα να σου ζητάει να γίνεις admin. δε θα το κάνουν πολλοί, πολλοί όμως θα το κάνουν.

προφανώς κι η σχέση του με το linux είναι πολύ μικρή σε εμπειρία χρήσης. μην ξεχνάμε όμως ποιος το έφτιαξε και γιατί. το κανε η google για να μπει στη νέα αγορά των φορητών συσκευών που φαινόταν κι ήταν προσοδοφόρα, τα εισπράττει πουλώντας προσωπικές μας πληροφορίες σε άλλους και διαφημίσεις άλλων σε εμάς. η κοινότητα που θα μπορούσε να το πειράξει και να το φέρει στα μέτρα της, όπως το linux, αδυνατεί λόγω έλλειψης οργάνωσης και λόγω μεγάλης ταχύτητας εξελίξεων. κάθε 3 και λίγο αλλάζει το hardware. δεν τους προλαβαίνει δλδ κάποιος και να θέλει. προτιμάει να κάνει 2 apps να τα κονομήσει, στην καλύτερη απ το playstore, στη χειρότερη απ το ΕΣΠΑ :down:

ενσωματωμενο δλδ?παιζει και χωρις ρουτ?

raspoutiv
26-05-15, 22:47
ενσωματωμενο δλδ?παιζει και χωρις ρουτ?

αν λες για το adblock, ναι δε χρειάζεται root
αν λες για το adaway χρειάζεται root

blade_
26-05-15, 23:08
οχι εννουσα τον firefox.

raspoutiv
26-05-15, 23:11
οχι εννουσα τον firefox.

το adblock είναι plugin του ff. μπαίνει όπως το ξέρουμε απ τα desktop χωρίς ανάγκη root

wi fi thief
27-05-15, 00:24
το adblock είναι plugin του ff. μπαίνει όπως το ξέρουμε απ τα desktop χωρίς ανάγκη root

:oneup::oneup:
εισαι πρωτος :cool:

psolord
27-05-15, 12:52
:oops:
πετυχα το "ρ" παντως... :p

155710155708155709

[Used Filter List]
(1) Built-in AVI Source
(2) Built-in Video Codec/Transform
(3) Enhanced Video Renderer(Custom Present)
(4) Built-in Audio Codec/Transform
(5) DirectSound Audio Renderer

[Video Information]
Codec: DX50 - Built-in FFmpeg Decoder(mpeg4)
Input type: DX50(24 bits)
Input size: 1920 x 768(2.50:1)
Output type: YV12(12 bits)
Output size: 1920 x 768(2.50:1)
Frame rate:23.98
BitRate: 17941 kbps

[Audio Information]
Codec: MPEG Audio Layer 3(0x55) - Built-in FFmpeg Decoder(mp3float)
Sample rate: 44100 -> 44100 samples/sec
Bits per sample: 0 -> 16 bits/sample
Channels: 2 -> 2 channels
Bitrate: 192 kbps

Micayala Gatto
DivX HD 1080p
1920x1080
Length: 00:02:17

http://www.divx.com/en/devices/profiles/video

το βιντεακι παιζει μια χαρα, χωρις stuttering. οπως ακριβως το παιζει και το desktop.

αυριο θα εγκαταστησω vlc και θα δοκιμασω ολοκληρη ταινια (με HDMI σε 26αρι IPS και με mirroring σε 48αρα samsung) και πιστευω οτι δεν θα μασησει ουτε εκει το κινεζακι :cool:

Άψογο! :oneup:

Από εδώ και πέρα, για τάμπλετ και για mini PC, μάλλον θα κινηθώ προς Windows μεριά. Κυρίως το mini PC με ενδιαφέρει βέβαια, με αυτόν τον επεξεργαστή.

Ήμαρτον δηλαδή 80MB read σε Tablet! :worthy:

qwertyuiop
27-05-15, 17:18
Βασικά, η ερώτησή μου είναι μία : θα πας εράσμους και θα παίρνεις έξω το τάμπλετ; Καλό κινητό για όταν χρειάζεται και πέρνα καλά με κόσμο, χέσε το μηχάνημα και πάρε ένα τετράδιο για την σχολή.

Ο σκοπός μου ήταν να αντικαταστήσω το παλιό λάπτοπ (15άρι με διπύρηνο πέντιουμ Τ3400). Το αντικαθιστώ τελικά καλύτερα σε κάποιες πλευρές (ταινίες, browsing, παιχνίδια android, ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ, αυτονομία) και χειρότερα σε άλλες (εφαρμογές γραφείου - παιχνίδια desktop).
Τελικά, επειδή τείνει να με βολέψει πάρα πολύ για διάβασμα και χασομέρι, αντί κινητού, σε σημείο να έχω μειώσει πάρα πολύ τη χρήση του desktop μου, μάλλον θα το κρατήσω για τα καλά του, και με την υποτροφία που είναι σε μεγάλο βαθμό πλεονάζουσα, θα πάρω ένα αξιοπρεπές λαπτοπάκι στο τέλος του χρόνου - αρχές επόμενου.

Όσον αφορά τα καλά/ακριβά κινητά, είμαι ιδεολογικά αντίθετος. Δε ζητάω ποτέ wifi έξω, και τα mb της φοιτητικής προσφοράς what's up, τα χρησιμοποιώ μόνο σαν gps / NDS emulator. Είμαι λίγο συντηρήκλας σε αυτά, προτιμώ να κάθομαι σα γέρος το βραδάκι στον οικιακό υπολογιστή να διαβάζω τις ειδησούλες και τα χάπενινγκς της μέρας, από το να είμαι δικτυωμένος συνεχώς. Κινητό θα αλλάξω όταν θα βαρύνουν υπερβολικά οι εφαρμογές gps, ή όταν θα χαλάσει το ίδιο.

blade_
27-05-15, 18:58
το adblock είναι plugin του ff. μπαίνει όπως το ξέρουμε απ τα desktop χωρίς ανάγκη root

μια χαρα τοτε,μετραει

qwertyuiop
01-06-15, 11:09
Τελικά μόλις απόσβεσα 20ευρώ από το κόστος της ταμπλέτας. :p
Σε ένα μάθημα έχω σημειώσεις-διαφάνειες συνολικής έκτασης που ξεπερνά τις 300 σελίδες. Αν τις εκτύπωνα, θα έδινα πάνω από 15 ευρώ σίγουρα. Κι αυτό, χωρίς να συνυπολογίζω τα υπόλοιπα 3 μαθήματα του εξαμήνου.



A, και raspoutiv, ρίξε μία ειδοποίηση όταν αρχίσει να σου κάνει νερά η μπαταρία, να είμαι προετοιμασμένος. :whistle:

blade_
08-06-15, 18:22
εχουμε καλη προταση για ταμπλετακι 9-10 ιντσες μεχρι 160 ευρω περιπου με ισως μικρη υπερβαση?

dimitri_ns
08-06-15, 19:03
Εχω μόλις 2 ημέρες στα χέρια μου το pipo w4s (dual boot win8.1 - android 4.4, 8 ιντσες, με ips 1280x800, intel Z3735F , 2G ram kai 64 rom-nand)
Δεν έχει κινεζιές και γλώσσα τα αγγλικά.

Το μόνο μείον ότι πρέπει να περάσω εφαρμογές 2 φορές (μία για win, μία για android) :p

Τα 64 γιγα θα μοιραστούν αργότερα αναμεσα στα δύο λειτουργικά, όταν καταλήξω, όπως και θα ρουταριστεί. Αναλυτικές οδηγίες υπάρχουν στο xda

Διάφορα reviews γράφουν ανακρίβειες και εξηγούμαι
Εχει play store google
Exei ips οθόνη και η φωτεινότητα πολύ καλή
Τα δύο βύσματα hdmi, usb μπαίνουν άνετα στις εγκοπές τους

Εχει πολύ μέτριο ηχείο και υποθέτω κάμερες (2 και 5 μεγαπίξελς)
Αγορασμένο από geekbying στα 120€ ήρθε μαζί με άλλα καλούδια σε 20-25 ημέρες, σπάσανε την παραγγελία σε δύο, η μία με singapore post η άλλη με τα ολλανδικά ταχυδρομεία.
Κάτι xiaomi powerbanks όλες original

To μηχανάκι ταχύτατο κεντάει, είναι πολύ ευχάριστο να υπάρχουν και win ήδη πέρασα προγράμματα της canon για remote control (δεν υπάρχουν για άλλα λειτουργικά), το συνέδεσα με 24άρι lg monitor (έχει hdmi) σαν desktop me bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι της rapoo ( το είχε προτείνει φίλος στο forum, το προτείνω κι εγώ αν και ακριβό 48€, όταν wifi πληκρολόγια logitech kai ms κάνουν 33 €)
Πέρασα και remote desktop και έχω την εικόνα της canon σε δεσκτοπ/λαπτοπ

Από android σε win και τούμπαλιν από 40-75 δευτερόλεπτα aαπό το ένα στο άλλο. Βέβαια τα win θυμίζουν πολύ desktop λειτουργικό, 6 ΟΚ για να παω σε android. Ελπίζω τα 10άρια ναναι καλύτερα

Τώρα πρέπει να μάθω και win (χρησιμοποιώ linux), ψάχνω πως να πάρω screenshot μέρος της οθόνης. Κάτι λίγα που ψιλομέτρησα το read παίζει από 85-130 ΜΒ/s

raspoutiv
08-06-15, 19:27
εχουμε καλη προταση για ταμπλετακι 9-10 ιντσες μεχρι 160 ευρω περιπου με ισως μικρη υπερβαση?

αυτό (http://www.aliexpress.com/item/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Android-4-4-Tablet-PC-9-7/1909365104.html?spm=2114.32010308.4.63.txGRVa) δες από όποιον πωλητή εμπιστεύεσαι
αν το αποφάσιζες την προηγούμενη βδομάδα θα τσίμπαγες το mipad

blade_
08-06-15, 20:46
αυτό (http://www.aliexpress.com/item/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Android-4-4-Tablet-PC-9-7/1909365104.html?spm=2114.32010308.4.63.txGRVa) δες από όποιον πωλητή εμπιστεύεσαι
αν το αποφάσιζες την προηγούμενη βδομάδα θα τσίμπαγες το mipad

δε πειραζει,γιατι θελουμε μεγαλυτερο τελικα,ειναι μονο 8 ιντσες..

παρα πολυ καλη προταση,ειναι οντως τοσο καλο?

raspoutiv
08-06-15, 20:52
δε πειραζει,γιατι θελουμε μεγαλυτερο τελικα,ειναι μονο 8 ιντσες..

παρα πολυ καλη προταση,ειναι οντως τοσο καλο?

είναι πολύ καλό για τα λεφτά του κι έχει μεγάλη αυτονομία. με τον καιρό πέφτει όμως, όπως έπεσε και στο teclast μου απ την άλλη.

blade_
08-06-15, 20:58
η αυτονομια?δε με πειραζει

αλλη προταση υπαρχει?αν και βλεπω πολυ πιθανα το συγκεκριμενο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.