PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

metalhead30
26-09-15, 16:25
αν δε νοιάζει μόνο το διάβασμα πάρε kindle

το kindle απο οσο διαβασει χρησιμοποιηει την τεχνολογια e-ink, καποιοι λεγανε οτι αυτο ειναι καλο γιατι δεν κουραζει η οθονη λογω του οτι εχει μειωμενη φωτεινοτητα και "μιμειται" το φυσικο χαρτι εγω απο την αλλη πιστευω οτι ειναι καλυτερο ενα tablet με υψηλη αναλυση, δεν μπορω να το εξηγησω αναλυτηκοτερα μιας και δεν εχω τις γνωσεις απλα ειναι η αποψη μου απο προσωπικη πειρα

famous-walker
26-09-15, 16:50
το kindle απο οσο διαβασει χρησιμοποιηει την τεχνολογια e-ink, καποιοι λεγανε οτι αυτο ειναι καλο γιατι δεν κουραζει η οθονη λογω του οτι εχει μειωμενη φωτεινοτητα και "μιμειται" το φυσικο χαρτι εγω απο την αλλη πιστευω οτι ειναι καλυτερο ενα tablet με υψηλη αναλυση, δεν μπορω να το εξηγησω αναλυτηκοτερα μιας και δεν εχω τις γνωσεις απλα ειναι η αποψη μου απο προσωπικη πειρα

Για διάβασμα η τεχνολογία e-ink σαφώς υπερέχει λόγω κυρίως του ότι δεν βασίζεται σε οπίσθιο φωτισμό που όπως και να το κάνουμε κουράζει.

Τώρα συγκεκριμένα για το kindle έχει μικρή οθόνη για αρχεία pdf που σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις zoom και συνεχές panning το οποίο πέρα του ότι είναι κουραστικό είναι και πολύ αργό.

Υπάρχουν και οι δυο λύσεις που προανέφερα αλλά δεν είναι, ιδίως η δεύτερη, φτηνές.

Αν κάποιος περνάει πάνω απο 8 ώρες την μέρα με τέτοιο διάβασμα σίγουρα αξίζουν αλλά είναι και το οικονομικο στη μέση.

villasg
27-09-15, 10:28
Σημερινη ( μονο για σημερα ) προσφορα Chuwi Hi8 Dual Boot Windows10 Tablet Intel Z3736F (http://www.aliexpress.com/store/product/Original-Chuwi-Hi8-Dual-Boot-Tablet-PC-8-Inch-1920-1200-IPS-Screen-Intel-Z3736F-2GB/1818735_32365101752.html?sdom=101.143984.130411.0_32365101752) € 81,70

metalhead30
04-10-15, 10:53
Σημερινη ( μονο για σημερα ) προσφορα Chuwi Hi8 Dual Boot Windows10 Tablet Intel Z3736F (http://www.aliexpress.com/store/product/Original-Chuwi-Hi8-Dual-Boot-Tablet-PC-8-Inch-1920-1200-IPS-Screen-Intel-Z3736F-2GB/1818735_32365101752.html?sdom=101.143984.130411.0_32365101752) € 81,70

οτι να ναι ειναι αυτο, αλλος κατασκευαστης με με μερη/parts απο αλλες εταιριες

Zer0c00L
06-10-15, 12:18
Προσωπικά πάντως είμαι ευχαριστημένος από την αγορά επωνύμου tablet asus google nexus 7 (2013) wifi από την Ελλάδα κάνει ότι θέλω , έχει αυτονομία , θα πάρει και το νέο android τώρα φοράει την 5.1.1 οπότε θα χρειαστω μόνο κινητό για να δώσω αυτό στην κοπέλα μου βέβαια θέλουν και ένα tablet 10αρι μάλλον πάλι κάτι επωνυμο.

raspoutiv
06-10-15, 13:54
οτι να ναι ειναι αυτο, αλλος κατασκευαστης με με μερη/parts απο αλλες εταιριες

όταν παραλάβω θα σου πω αν έχεις δίκιο. αν κάποιος πουλήσει και την άδεια για office 365 τότε η τιμή του μπορεί να πέσει κάτω απ τα 50€
σε τέτοια τιμή εδώ αγοράζεις dumbphone.

wi fi thief
06-10-15, 15:36
όταν παραλάβω θα σου πω αν έχεις δίκιο. αν κάποιος πουλήσει και την άδεια για office 365 τότε η τιμή του μπορεί να πέσει κάτω απ τα 50€
σε τέτοια τιμή εδώ αγοράζεις dumbphone.

αν εχει δικιο? φυσικα και εχει... τι περιμενατε δηλαδη να μην εχει η καθε chuwi parts αλλων κατασκευαστων? η να μην συναρμολογουν αλλοι τα προιοντα της?
ας αγορασετε apple η samsung που παντα ειναι δικα τους και τα συναρμολογουνε μονοι τους. rofl

μεχρι τοτε ψαξτε λιγο στο yt για την foxconn και για ποιο λογο εχει βαλει διχτυα στα μπαλκονια της...

εεεεεε ρε apple που σας χρειαζεται μερικους- μερικους... :p

raspoutiv
06-10-15, 15:41
αν εχει δικιο? φυσικα και εχει... τι περιμενατε δηλαδη να μην εχει η καθε chuwi parts αλλων κατασκευαστων? η να μην συναρμολογουν αλλοι τα προιοντα της?
ας αγορασετε apple η samsung που παντα ειναι δικα τους και τα συναρμολογουνε μονοι τους. rofl

μεχρι τοτε ψαξτε λιγο στο yt για την foxconn και για ποιο λογο εχει βαλει διχτυα στα μπαλκονια της...

εεεεεε ρε apple που σας χρειαζεται μερικους- μερικους... :p

ότι χρησιμοποιούν όλοι outsourcing είναι δεδομένο. νομίζω πως ήθελε να αναφερθεί στην ποιότητα κατασκευής.
τα σχόλια που διάβασα για το hi8 όμως είναι συντριπτικά θετικά και ως προς αυτό το θέμα. και δε μιλάμε μόνο για χρήστες που το αγόρασαν και δεν έχουν πιάσει high end στα χέρια τους, αλλά μιλάμε και για fora που κάνουν reviews με το τσουβάλι
τέλος πάντων, δε νομίζω να τα κλάψω αυτά τα λεφτά (έπρεπε ήδη να χει έρθει και να ξερα αλλά γμ τα κινεζομάγαζα)

wi fi thief
06-10-15, 19:06
ότι χρησιμοποιούν όλοι outsourcing είναι δεδομένο. νομίζω πως ήθελε να αναφερθεί στην ποιότητα κατασκευής.
τα σχόλια που διάβασα για το hi8 όμως είναι συντριπτικά θετικά και ως προς αυτό το θέμα. και δε μιλάμε μόνο για χρήστες που το αγόρασαν και δεν έχουν πιάσει high end στα χέρια τους, αλλά μιλάμε και για fora που κάνουν reviews με το τσουβάλι
τέλος πάντων, δε νομίζω να τα κλάψω αυτά τα λεφτά (έπρεπε ήδη να χει έρθει και να ξερα αλλά γμ τα κινεζομάγαζα)

οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης, σιγουρα ειναι υποδιαιστερα προιοντα απο τα επωνυμα. οχι τοσο στο θεμα στιβαροτητας/πλαστικουρας (το onda v820w και ενα cubot κινητο που εχω με εξεπληξαν ευχαριστα σε αυτον τον τομεα) οσο στο οτι αυτο που τα διαφοροποιει απο αντιστοιχα προιοντα με αναλογο υλικο, παρομοιους συναρμολογητες, επισης made in china αλλα με μια γνωστη ονομασια πανω, ειναι οι ποιοτικοι ελεγχοι πριν βγουν απο το εργοστασιο.

blade_
08-10-15, 00:19
εννοειται οτι ολα ειναι φασον..τι νομιζατε?θελετε να πουμε για τιποτε ελληνικες εταιρειες?

λογικο ειναι..

akilleas
10-10-15, 11:16
Προχθές παρέλαβε φίλος από την προσφορά του Σαββάτου το Sony Z3 compact. Πολύ καλό, ταχύτατο και αμέσως πήρε 5.1.1
Αξίζει τα λεφτά του, 299αφρό, και με το παραπάνω.

raspoutiv
10-10-15, 13:14
παρέλαβα κι εγώ το chuwi hi8
πάνω κάτω ότι περίμενα. φτηνή κατασκευή που βγάζει μια fake πολυτέλεια. ότι πληρώνεις παίρνεις.

ελαφρύ στο χέρι
πλαστικό καπάκι πίσω με σαγρέ υφή
καθαρή και αρκετά φωτεινή οθόνη
ηχείο δυνατό αλλά τσιριχτό που βουλώνει όταν ακουμπάει η πλάτη στο τραπέζι
κάμερες ανύπαρκτες ουσιαστικά (η 0.3MP θύμισε τις πρώτες dumbphone συσκευές με κάμερα)
stock-like android 4.4.4 με playstore και λίγες κινεζοεφαρμογές που βγαίνουν σε 1'
windows 10 αλλά αναζητώ ακόμα την άδεια για office 365
εύκολη μετάβαση από το 1 λειτουργικό στο άλλο αλλά εντός 1-2'
σβέλτο. δεν κολλάει κανένα απ τα 2 λειτουργικά, τουλάχιστον σε ότι δοκίμασα (καθόλου gaming)

γενικά τίμια αγορά στα περίπου 70€ που έδωσα, αν και ήλπιζα πως θα βρω και την άδεια του office 365 για να πέσει κι άλλο η τιμή του. τίποτα ιδιαίτερο σα συσκευή, δε θα μπορούσε άλλωστε, αλλά για μια entry συσκευή σίγουρα αξιόλογη. πλήρως λειτουργική χωρίς ανάγκη ματσακωνιών. το rootάρισμά της ήταν πολύ εύκολο με 2' googlάρισμα. όποιος έχει εθιστεί στις πιο high end απλά θα το κρατήσει λίγη ώρα και θα το αφήσει στη γωνιά του μετά, ότι γίνεται με όλα τα low cost προϊόντα.

τα windows δε μου φαίνονται καθόλου βολικά σε touch. ίσως η συνήθεια, ίσως η πιο σαφής κατεύθυνση του android σε αυτές.
θα το πρότεινα άνετα για κάποιον που θέλει αεράτη dual OS συσκευή, ή απλά χρήση android (όχι για ανάγνωση pdf λόγω του 16:9), κι έχει οροφή τα 100€.
αν κάποιος δεν έχει αυτό τον οικονομικό περιορισμό καλύτερα να πάει στα 150-200 για τους high end ipad clones ή ακόμα παραπάνω αν θέλει.

leros2004
10-10-15, 16:01
Προχθές παρέλαβε φίλος από την προσφορά του Σαββάτου το Sony Z3 compact. Πολύ καλό, ταχύτατο και αμέσως πήρε 5.1.1
Αξίζει τα λεφτά του, 299αφρό, και με το παραπάνω.

Είναι κινητάρα... ειδικα η μπαταρία του δεν παίζεται

villasg
10-10-15, 21:44
παρέλαβα κι εγώ το chuwi hi8 .....
το rootάρισμά της ήταν πολύ εύκολο με 2' googlάρισμα. όποιος έχει εθιστεί στις πιο high end απλά θα το κρατήσει λίγη ώρα και θα το αφήσει στη γωνιά του μετά, ότι γίνεται με όλα τα low cost προϊόντα.

....

Σωστα τα λες .
Το παρελαβα προχθες αλλα δεν εχω μπορεσει ακομα να το ψαξω λογο δουλειας .
Παντω δεν καταφερα να το rootαρω( ισως φταινε τα win 10x64 που εχω στο Pc ) .
Καποια βοηθεια ?

raspoutiv
10-10-15, 23:23
Σωστα τα λες .
Το παρελαβα προχθες αλλα δεν εχω μπορεσει ακομα να το ψαξω λογο δουλειας .
Παντω δεν καταφερα να το rootαρω( ισως φταινε τα win 10x64 που εχω στο Pc ) .
Καποια βοηθεια ?

δες εδώ
http://techtablets.com/forums/topic/chuwi-vi10-root-attempts/

κατεβάζεις στο pc
unzip
συνδέεις το hi8 έχοντας ενεργοποιήσει το usb debug
τρέχεις το bat αρχείο κι απλά πατάς next. σε 1' το πολύ είσαι root
όταν το τσεκάρεις πες κι εσύ εντυπώσεις

akilleas
11-10-15, 02:08
Είναι κινητάρα... ειδικα η μπαταρία του δεν παίζεται

Μιλάω βέβαια για το tablet της Sony. Αν και είμαι σίγουρος ότι και το κινητό θα είναι εξίσου καλό.

qwertyuiop
12-10-15, 21:53
Επανέρχομαι στην αμπελοκουβέντα που είχαμε πιάσει πριν κάποιους μήνες για λειτουργικά συστήματα (android vs win) με τον wi fi thief , για να αναφέρω πως το teclast x98 air 3g μου έγινε τούρμπο από τη στιγμή που ρίσκαρα και του πέρασα μονταρισμένη lollipop έκδοση android. Πολύ ομορφότερο, ταχύτερο και πολυδιάστατο από το ξερό και arcade kit kat. Ο τύπος που το σουλούπωσε έχει κάνει και διάφορες διορθώσεις ειδικά για το τάμπλετ, ώστε να προσαρμόζεται το λειτουργικό σε αυτό.

Πχ, η gpu είχε χρονισμό στα 675 mhz, με αποτέλεσμα να έχει καλή απόδοση, αλλά ανά 3-4 λεπτά να "κολλάει" για μερικά δευτερόλεπτα λόγω υπερθέρμανσης (υποθέτω). Ο συμπαθής κύριος την έχει ρίξει στα 580, όπερ σημαίνει ότι ναι μεν υπάρχει σχετικά χαμηλότερο fps, αλλά ξέρεις ότι αυτό θα αντιμετωπίσεις από την αρχή ως το τέλος.

Πχ 2, Για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας, έχει ρίξει την ελάχιστη συχνότητα του επεξεργαστή από τα 800mhz στα 500. Αυτό σημαίνει εξοικονόμηση μπαταρίας και χαμηλότερες θερμοκρασίες όταν η ταμπλέτα κάνει αυτό για το οποίο πρακτικά είναι φτιαγμένη: browsing, ανάγνωση κειμένου.

Πχ 3 και τελευταίο, όσοι το έχουν γνωρίζουν ότι η οθόνη είναι ιδιαιτέρως φωτεινή. Αυτό ήταν πρόβλημα σε σκοτεινό περιβάλλον, καθώς και μπαταρία κατανάλωνε, και ενοχλούσε το μάτι. Στη ρεκτιφαρισμένη έκδοση, έχει προστεθεί ένα 20% κάτω στην κλίμακα, κάτι που για μένα πχ που διαβάζω κυρίως βράδυ, είναι ευχής έργον.

Και, φυσικά, όλα τα καλά του ρουταρίσματος. Καθόλου bloat, καθόλου διαφημίσεις, ο τύπος έχει βάλει επίσης και μία customιά που μοντάρεις με αρκετή ευελιξία τα γραφικά περιβάλλοντα και τα εικονίδια. Η δε χρήση ενέργειας είναι κάμποσο βελτιωμένη. Από το 12ωρο που έπιανα προ φλασαρίσματος, υπολογίζω τουλάχιστον 14ωρη διάρκεια πλέον. ;)


Συμπέρασμα: Φοβόμουν να προχωρήσω σε κινήσεις που θα χαλνούσαν την εγγύηση (την ποια; :p ), αλλά μετά από την ταχύτητα κι ευκολία του flashing, με την ακόλουθη αρκετά βελτιωμένη εμπειρία, θαρρώ πως, ειδικά για τα κινέζικα, τα "παιχνίδια" αυτού του στυλ προσφέρουν παραπάνω αξία στο ήδη τρομερό vfm. Δε μπορώ ακόμη να συνειδητοποιήσω πως με 190 ευρώ πήρα τετραπύρηνο windows pc με κανονική άδεια και ταυτόχρονα φορητό tablet pc με τη συγχρονότερη έκδοση android. Τσιμπήστε όλοι κινέζους όσο τα τελωνεία είναι ακόμη λάσκα και η ζήτηση για τα προϊόντα τους είναι πολύ-πολύ μικρότερη της δυνατότητας προσφοράς τους. :oneup:

mathaiosside
12-10-15, 23:32
Ξέρει κανείς πώς ακριβώς δουλεύει το gearbest σε σχέση με το ποια προϊόντα είναι Ευρώπη και ποια έρχονται από Κίνα σε εσένα?

Κοιτούσα μήπως αγόραζα το pipo w6s που είχε προτείνει ο wi fi thief (μην πάει και χαμένη η έρευνα του, όπως έλεγε κι ο ίδιος) και έχω μπερδευτεί στο αν είναι Ευρώπη και άρα θα το λάβω σχετικά σύντομα ή αν θα πρέπει να περιμένω μήνα ή δίμηνο.

Στο gearbest (http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_235885.html) δεν εμφανίζει την επιλογή "Warehouse Options", όπως κάνει λχ στο Chuwi Hi8 (http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_192959.html?wid=3).

wi fi thief
13-10-15, 01:31
Ξέρει κανείς πώς ακριβώς δουλεύει το gearbest σε σχέση με το ποια προϊόντα είναι Ευρώπη και ποια έρχονται από Κίνα σε εσένα?

Κοιτούσα μήπως αγόραζα το pipo w6s που είχε προτείνει ο wi fi thief (μην πάει και χαμένη η έρευνα του, όπως έλεγε κι ο ίδιος) και έχω μπερδευτεί στο αν είναι Ευρώπη και άρα θα το λάβω σχετικά σύντομα ή αν θα πρέπει να περιμένω μήνα ή δίμηνο.

Στο gearbest (http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_235885.html) δεν εμφανίζει την επιλογή "Warehouse Options", όπως κάνει λχ στο Chuwi Hi8 (http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_192959.html?wid=3).

οταν δεν υπαρχει "Warehouse Option" τοτε δεν υπαρχει το συγκεκριμενο προιον στην συγκεκριμενη αποθηκη.

εν τω μεταξυ, εγω μεχρι τα χριστουγεννα μαλλον θα χτυπησω αυτο εδω:http://www.geekbuying.com/item/Teclast-X98-Air-II-9-7--Dual-OS-Win8---Android-4-4-Tablet-PC-Intel-Z3736F-Quad-Core-2-16GHz-2048-1536-IPS-Screen-2GB-64G-HDMI-Bluetooth-WiFi---Sliver-350953.html
http://techtablets.com/teclast-x98-pro/review/
δεν εχω κοιταξει ακομα αν παραπονιουνται πολλοι για τη θερμοκρασια, αλλα θα το κοιταξω και αν δεν ισχυει (ή αν το διορθωσουνε) ειναι το καλυτερο κινεζικο σε αυτα τα λεφτα :p

mathaiosside
13-10-15, 01:40
Χμμ κατάλαβα, σε ευχαριστώ. Δηλαδή θα αργήσει το άτιμο ε;

Στο μεταξύ, πάντως, αλλάζεις την πρόταση που είχες καταθέσει νωρίτερα για το w6s, ε; Για το οποίο μάλιστα δεν υπάρχουν και πολλά reviews (ντάξει υπάρχουν για το w6 που φαντάζομαι το ίδιο είναι)...

Το Teclast ωραίο δείχνει, αλλά έχει μεγάλη οθόνη ρε γμτ.

Update

Το w6s από eu warehouse το βρίσκω μόνο στο geekbuying αλλά είναι πιο ακριβό, στα 150 ευρώ

wi fi thief
13-10-15, 02:34
το W6s εχει 1080p, 64GB και ισχυροτερη μπαταρια απο τον ανταγωνισμο. ειναι αντικειμενικα η καλυτερη επιλογη

επειδη ειμαι μονιμα σχεδον στα windows, τα 4GB ραμ του teclast pro θα ειναι σιγουρα πλεονεκτημα. δεν εχω δει αλλο ταμπλετ με τοση μνημη σε τιμη κατω των 350 ευρω.

mathaiosside
13-10-15, 02:41
Ναι σε πιάνω και σε ευχαριστώ πολύ που έκανες κι όλο το ψάξιμο για να καταθέσεις την πρόταση για το w6s :)

Από πού θα πρότεινες να το αγοράσει κάποιος; Εγώ ψάχνοντας έχω βρει μόνο από το gearbest (αλλά δυστυχώς όχι στις ευρωπαϊκές αποθήκες) και στο geekbuying (http://www.geekbuying.com/item/PIPO-W6S-Dual-OS-8-9-Inch-2GB-64GB-Win8-1-with-Bing---Android4-4-Tablet-PC-Intel-Z3735F-Quad-Core-1-83GHz-PLS-1920-1200-GPS-HDMI-WiFi---Black-349415.html). Υπάρχει κάποιο άλλο κατάστημα που είναι ασφαλές για αγορά της συγκεκριμένης συσκευής;

wi fi thief
13-10-15, 02:53
για μενα τα περισσοτερα κινεζικα μαγαζια ειναι ιδια... οποτε θα επαιρνα οπου το εβρισκα φτηνοτερα :p
μεχρι πριν λιγο καιρο θα προτιμουσα σιγουρα απο ευρωπη αλλα μετα απο καποια σχολια εδω μεσα (οτι στις ευρωπαικες αποθηκες κυκλοφορανε πολλα επισκευασμενα κομματια, και το βρισκω λογικα πολυ πιθανο) δεν με πειραζει να περιμενω να το παρω απο κινα αρκει να μειωθει αυτο το ρισκο ;)

mathaiosside
13-10-15, 03:03
Ναι το είχα δει που το χες γράψει για τα πλεονεκτήματα των eu warehouses αλλά αφού ακούγεται για θέμα με επισκευασμένα κομμάτια, ας πάρουμε το ρίσκο από κίνα απευθείας! Θα το παραγγείλω μάλλον από το gearbest και ο θεός βοηθός.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα :)

Pepina 1975
13-10-15, 04:56
Πολυ καλα ειναι και τα LG PAD 8.3 με 199€,εγω και ο άντρας μου εχουμε παρει απο ενα και είμαστε πολυ ευχαριστημένοι!!!

RASTAVIPER
13-10-15, 07:52
για μενα τα περισσοτερα κινεζικα μαγαζια ειναι ιδια... οποτε θα επαιρνα οπου το εβρισκα φτηνοτερα :p
μεχρι πριν λιγο καιρο θα προτιμουσα σιγουρα απο ευρωπη αλλα μετα απο καποια σχολια εδω μεσα (οτι στις ευρωπαικες αποθηκες κυκλοφορανε πολλα επισκευασμενα κομματια, και το βρισκω λογικα πολυ πιθανο) δεν με πειραζει να περιμενω να το παρω απο κινα αρκει να μειωθει αυτο το ρισκο ;)
Δεν ισχύει αυτό, αλλά είμαστε off topic.

villasg
13-10-15, 10:39
δες εδώ
http://techtablets.com/forums/topic/chuwi-vi10-root-attempts/

κατεβάζεις στο pc
unzip
συνδέεις το hi8 έχοντας ενεργοποιήσει το usb debug
τρέχεις το bat αρχείο κι απλά πατάς next. σε 1' το πολύ είσαι root
όταν το τσεκάρεις πες κι εσύ εντυπώσεις


chuwi-vi10
Τελικα το root εγινε με το Kingo Android ROOT (https://www.kingoapp.com) .
Θα ειμουν ευγνώμων να μου ελεγε καποιος ποιες κινεζικες εφαρμογες μπορω να βγαλω με ασφαλεια

RASTAVIPER
24-10-15, 12:34
Λοιπόν για συγκεκριμένη ανάγκη κοπέλας ψάχνουμε από επίσημη μάρκα κάποιο ταμπλετ χωρίς ροοτ, αλλαγή ρομ κλπ μέχρι 200€.
Κάτι Samsung tab που λέγαμε σε παλιότερα ποστ ακόμα θεωρούνται καλή αγορά;
Δεν έχουν bloatware?
Η αγορά θα γίνει από εξωτερικό.

Zer0c00L
06-11-15, 02:13
προς ενημερωση σας
σημερα το πρωι ειχα μια ομορφη εκπληξη το tablet μου Google Nexus 7 (2013) αναβαθμιστηκε στην εκδοση του Android 6.0

leros2004
12-11-15, 18:36
Φιλαράκι θέλει 9-10αρη ταμπλετ (απο Ελλάδα)
Έπεσε το μάτι μου σε ενα lenovo απο το eshop που ρο εχει βγάλει στα 226,90 ευρώ http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-a10-70l-101-fhd-ips-quad-core-16gb-wifi-bt-gps-4g-android-44-midnight-blue-p-PER.910481?utm_campaign=newsletter151110&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-tablets&utm_content=1.2-tablet+lenovo+a10+70l+101+fhd+ips+quad+core+16gb+wifi+bt+gps+4g+android+44+midnight+blue&uid=6172

Υπάρχει τίποτα άλλο μέχρι 250 ευρώ και ας μην είναι 4g-3g?

qwertyuiop
12-11-15, 18:46
Από ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζοκαταστήματος (http://www.geekbuying.com/item/Teclast-X98-Air-II-9-7--Dual-OS-Win8---Android-4-4-Tablet-PC-Intel-Z3736F-Quad-Core-2-16GHz-2048-1536-IPS-Screen-2GB-64G-HDMI-Bluetooth-WiFi---Sliver-352271.html), σε χαμηλότερη τιμή, και πολύ καλύτερο; :p

leros2004
12-11-15, 19:06
Από ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζοκαταστήματος (http://www.geekbuying.com/item/Teclast-X98-Air-II-9-7--Dual-OS-Win8---Android-4-4-Tablet-PC-Intel-Z3736F-Quad-Core-2-16GHz-2048-1536-IPS-Screen-2GB-64G-HDMI-Bluetooth-WiFi---Sliver-352271.html), σε χαμηλότερη τιμή, και πολύ καλύτερο; :p

Είναι Old school καταναλωτής... θέλει απο Ελλάδα ....

ArchAngel
19-11-15, 00:39
Παρότι το εν λόγω τάμπλετ του προβλήματος είναι με windows το γράφω εδώ καθώς δεν υπάρχει subforum για windows tablet (hint hint κύριοι μοδεράτορες).
Το καλοκαίρι είχα στείλει το Pipo W3F (Win 8.1) πίσω στην Κίνα για επισκευή/επιδιόρθωση καθώς τα φτυσε, αλλά είχα κάνει το λάθος να στείλω και το φορτιστή μαζί.
Μου ήρθε τελικά χθες (έλεος ρε Banggood) αλλά χωρίς φορτιστή. Ο φορτιστής είναι 5V 2.5A DC 2.5mm*10mm, δηλαδή καρφάκι 2,5 mm.
Τους έστειλα μύνημα να μου στείλουν άλλο, αλλά στο ενδιάμεσο μπορώ να χρησιμοποιήσω 5V 2A επειδή δε βρίσκω πουθενά με 2.5Α?
Ο ορίτζιναλ είναι αυτός (http://www.pipomall.com/p9eu-original-pipo-p9-m9pro-m9-m8pro-w3f-adapter-power-charger-5v-25a-dc-25mm10mm-cc20009-p-691.html?cPath=561_564). Μπορώ εγώ να χρησιμοποιήσω π.χ. αυτόν (http://www.plaisio.gr/tablet/car-accessories/fortistes/Turbo-X-Universal-Fortisths-gia-Tablets-5V-2A-DA-001.htm) ;

dimitri_ns
19-11-15, 00:43
Παρότι το εν λόγω τάμπλετ του προβλήματος είναι με windows το γράφω εδώ καθώς δεν υπάρχει subforum για windows tablet (hint hint κύριοι μοδεράτορες).
Το καλοκαίρι είχα στείλει το Pipo W3F (Win 8.1) πίσω στην Κίνα για επισκευή/επιδιόρθωση καθώς τα φτυσε, αλλά είχα κάνει το λάθος να στείλω και το φορτιστή μαζί.
Μου ήρθε τελικά χθες (έλεος ρε Banggood) αλλά χωρίς φορτιστή. Ο φορτιστής είναι 5V 2.5A DC 2.5mm*10mm, δηλαδή καρφάκι 2,5 mm.
Τους έστειλα μύνημα να μου στείλουν άλλο, αλλά στο ενδιάμεσο μπορώ να χρησιμοποιήσω 5V 2A επειδή δε βρίσκω πουθενά με 2.5Α?

Σε ότι θέλει φόρτιση να προσέχεις τα volt.
Τα amperes δεν έχουν σημασία.
Αν είναι περισσότερα, η συσκευή σου θα ρουφήξει όσα της χρειάζονται (λιγότερα)
Αν είναι λιγότερα, η συσκευή σου θα κάνει 5 χρόνια να φορτιστεί

villasg
24-11-15, 16:56
Chuwi Hi10 @170$ (http://sale.aliexpress.com/__pc/black_fri_chuwi.htm) που θα "παιξει" σαν Black friday στο Aliexpress δειχνει καλο στην τιμη αυτη

iml
24-11-15, 22:18
Εχει κανείς υπόψη του κάτι "αξιοπρεπές" από όπου και να 'ναι, για να υποκαταστήσει ένα surface pro 2 (256GB SSD, 8GB RAM, Intel Hd4400) που μας άφησε χρόνους? Αναφέρομαι σε κάτι πολύ οικονομικό-συγκριτικά (γύρω στα 200$ αναγκαστικά) που να μην κακοφαίνεται πολύ σαν αντικαταστάτης.
Ιδανικά, κάτι με 128 δισκο, 4GB RAM, IPS 1920x1080 στις 10"-12", με αξιοπρεπές πληκτρολόγιο, USB 3. Υποδοχή αναγνώστη μνήμης στα +

Αλήθεια, το Chuwi Hi10 ή και άλλα που λένε data capacity 64GB αναφέρονται σε SSD η σε κάποιου είδους μνήμη? Συγκεκριμένα τι είναι πιο γρήγορο?

djuan1988
24-11-15, 22:27
Εχει κανείς υπόψη του κάτι "αξιοπρεπές" από όπου και να 'ναι, για να υποκαταστήσει ένα surface pro 2 (256GB SSD, 8GB RAM, Intel Hd4400) που μας άφησε χρόνους? Αναφέρομαι σε κάτι πολύ οικονομικό-συγκριτικά (γύρω στα 200$ αναγκαστικά) που να μην κακοφαίνεται πολύ σαν αντικαταστάτης.
Ιδανικά, κάτι με 128 δισκο, 4GB RAM, IPS 1920x1080 στις 10"-12", με αξιοπρεπές πληκτρολόγιο, USB 3. Υποδοχή αναγνώστη μνήμης στα +

Αλήθεια, το Chuwi Hi10 ή και άλλα που λένε data capacity 64GB αναφέρονται σε SSD η σε κάποιου είδους μνήμη? Συγκεκριμένα τι είναι πιο γρήγορο?


Τι έπαθε το surface;

iml
24-11-15, 22:45
Χάλασε η οθόνη. Λευκή κάθετη γραμμή από άκρη σε άκρη, πάχους 4 δάκτυλα περίπου. Η οθόνη, όχι η ενσ. κάρτα γραφικών. Τεσπα, δεν υπάρχει το surface πλέον. :(

Τελικά βρήκα ότι η μνήμες στα φθηνά tablet είναι συνήθως eMMC και είναι πιο κάτω σε ταχύτητα από SSD (ιδίως σε IOPS).
Καμία πρόταση?

blade_
28-11-15, 14:44
Chuwi Hi10 @170$ (http://sale.aliexpress.com/__pc/black_fri_chuwi.htm) που θα "παιξει" σαν Black friday στο Aliexpress δειχνει καλο στην τιμη αυτη

Πολύ καλή τιμή το σκέφτομαι... Είναι αξιόπιστη η πηγή?

raspoutiv
28-11-15, 15:08
αξιόπιστη είναι αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει πουλήσει και πολλά κομμάτια. ή η τιμή δεν είναι τόσο καλή ή το tablet δεν είναι τόσο ελκυστικό

qwertyuiop
28-11-15, 20:02
To deal τάμπλετ - πληκτρολόγιο dock είναι τοπ πάντως στα 210~ ευρώ, τσίμπα το όπως είσαι. Η τσου-βι συγκεντρώνει λίγα παράπονα σε σχέση με τις no name. Δεν είναι teclast, αλλά κάτι κάνει. :p

villasg
28-11-15, 22:01
Μια χαρα ειναι η τιμη και οι παραγγελιες καλες ειναι [ 2570 orders ]
Και ο πωλητης εχει 99% Positive feedback , αριστο κατ εμε .
Απλα νομιζω οτι ο κοσμος δεν θελει μονο με win αλλα dual ταμπλετες

blade_
02-12-15, 10:57
τωρα που ειπε ο φιλος teclast,συνειδητοποιησα οτι ειναι απροβληματιστο(φτου φτου) το ταμπλετακι που πηραμε...ισως το καλυτερο οικονομικο κινεζοταμπλετ.

tasvar
06-12-15, 12:43
http://www.archos.com/us/products/tablets/xenon/archos_101xenonlite/index.html
για σερφάρισμα μόνο, όχι παιχνίδια, πώς το βλέπετε;
Εχει και υποδοχή για sim η οποία δουλεύει και για data, που με ενδιαφέρει.

guardianhelm
06-12-15, 13:04
http://www.archos.com/us/products/tablets/xenon/archos_101xenonlite/index.html
για σερφάρισμα μόνο, όχι παιχνίδια, πώς το βλέπετε;
Εχει και υποδοχή για sim η οποία δουλεύει και για data, που με ενδιαφέρει.

1GB RAM
οθόνη 1024x600
android 4.4

Ο κωτσόβολος το έχει 119,00 €. Σε αυτή την τιμή δεν αξίζει με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Θες 2GB τουλάχιστον για οποιαδήποτε χρήση πλέον.

Επίσης η οθόνη έχει χαμηλή ανάλυση το οποίο σημαίνει ότι αν φορτώνεις τις σελίδες σε desktop mode είτε θα σου κόβουν περιεχόμενο αριστερά δεξιά στο 100% του μεγέθους είτε θα τις βλέπεις ολόκληρες και δεν θα φαίνονται καθαρά λόγω χαμηλής ευκρίνειας (πάντα σε landscape orientation). Σκέψου ότι στο σπίτι όταν γυρνάω την οθόνη μου κατακόρυφα (1080 pixels στο πλάτος) έχω το ίδιο πρόβλημα με ορισμένες σελίδες και είναι 23".

Εναλλακτικά θα φορτώνεις το mobile site με το οποίο σε γενικές γραμμές δεν μπορείς να σερφάρεις ανθρώπινα. Θα σου βγει η πίστη με άλλα λόγια.

Για το android που είναι έκδοση από το 2013 δεν το συζητώ. Δείχνει πρώτα απ'όλα ότι η Archos γράφει στα @@ της την υποστήριξη της συγκεκριμένης συσκευής.

tasvar
06-12-15, 13:11
Αρα, τα tablets που κοιτάω μέχρι 150€, δεν κάνει κανένα για τη δουλειά που θέλω. Κατάλαβα καλά; Μέχρι τα 200€ τα πιο πολλά έχουν τα ίδια πάνω κάτω χαρακρηριστικά. Στα 150€, έχει τίποτε η αγορά, που να κάνει για αυτά που θέλω; Σε 10 ίντσες....
1GB RAM
οθόνη 1024x600
android 4.4

Ο κωτσόβολος το έχει 119,00 €. Σε αυτή την τιμή δεν αξίζει με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Θες 2GB τουλάχιστον για οποιαδήποτε χρήση πλέον.

Επίσης η οθόνη έχει χαμηλή ανάλυση το οποίο σημαίνει ότι αν φορτώνεις τις σελίδες σε desktop mode είτε θα σου κόβουν περιεχόμενο αριστερά δεξιά στο 100% του μεγέθους είτε θα τις βλέπεις ολόκληρες και δεν θα φαίνονται καθαρά λόγω χαμηλής ευκρίνειας (πάντα σε landscape orientation). Σκέψου ότι στο σπίτι όταν γυρνάω την οθόνη μου κατακόρυφα (1080 pixels στο πλάτος) έχω το ίδιο πρόβλημα με ορισμένες σελίδες και είναι 23".

Εναλλακτικά θα φορτώνεις το mobile site με το οποίο σε γενικές γραμμές δεν μπορείς να σερφάρεις ανθρώπινα. Θα σου βγει η πίστη με άλλα λόγια.

Για το android που είναι έκδοση από το 2013 δεν το συζητώ. Δείχνει πρώτα απ'όλα ότι η Archos γράφει στα @@ της την υποστήριξη της συγκεκριμένης συσκευής.

qwertyuiop
06-12-15, 13:15
http://www.archos.com/us/products/tablets/xenon/archos_101xenonlite/index.html
για σερφάρισμα μόνο, όχι παιχνίδια, πώς το βλέπετε;
Εχει και υποδοχή για sim η οποία δουλεύει και για data, που με ενδιαφέρει.

Xαμηλή ανάλυση οθόνης, λίγη RAM (με 1 γίγα δεν πας πια πουθενά), μέτριος προς κακός επεξεργαστής, παλιά έκδοση Android.

FULL HD, οθόνη, ανεκτή RAM, αξιοπρεπής επεξεργαστής, νέα έκδοση android, σε 5 εργάσιμες σπίτι σας με κούριερ, από Ευρωπαϊκή αποθήκη (χωρίς τελωνεία κλπ):

Στις 8 ίντσες (http://www.tinydeal.com/chuwi-hi8-8-win-10-dual-boot-z3736f-2gb-32gb-tablet-pc-p-151134.html)
Στις 10 ίντσες (http://www.tinydeal.com/teclast-x98-air-iii-97-android-50-z3735f-2gb-32gb-tablet-pc-p-156286.html)

Το πρώτο δεν το γνωρίζω. Το δεύτερο το έχω από το Μάιο και είμαι απόλυτα (οριζοντίως και καθέτως) ευχαριστημένος. Μπορείτε να του βάλετε και windows με πολύ απλή διαδικασία, αλλιώς το κρατάτε android. :)

tasvar
06-12-15, 13:19
Από Ελλάδα αν γίνεται, γιατί με τις αγορές από εξωτερικό, δεν το έχω. Αν έρθει με πρόβλημα, υπάρχει εγγύηση αν το έχω αγοράσει από εξωτερικό;
Xαμηλή ανάλυση οθόνης, λίγη RAM (με 1 γίγα δεν πας πια πουθενά), μέτριος προς κακός επεξεργαστής, παλιά έκδοση Android.

FULL HD, οθόνη, ανεκτή RAM, αξιοπρεπής επεξεργαστής, νέα έκδοση android, σε 5 εργάσιμες σπίτι σας με κούριερ, από Ευρωπαϊκή αποθήκη (χωρίς τελωνεία κλπ):

Στις 8 ίντσες (http://www.tinydeal.com/chuwi-hi8-8-win-10-dual-boot-z3736f-2gb-32gb-tablet-pc-p-151134.html)
Στις 10 ίντσες (http://www.tinydeal.com/teclast-x98-air-iii-97-android-50-z3735f-2gb-32gb-tablet-pc-p-156286.html)

Το πρώτο δεν το γνωρίζω. Το δεύτερο το έχω από το Μάιο και είμαι απόλυτα (οριζοντίως και καθέτως) ευχαριστημένος. Μπορείτε να του βάλετε και windows με πολύ απλή διαδικασία, αλλιώς το κρατάτε android. :)

djuan1988
06-12-15, 13:41
Στις 10 ίντσες (http://www.tinydeal.com/teclast-x98-air-iii-97-android-50-z3735f-2gb-32gb-tablet-pc-p-156286.html)

Το πρώτο δεν το γνωρίζω. Το δεύτερο το έχω από το Μάιο και είμαι απόλυτα (οριζοντίως και καθέτως) ευχαριστημένος. Μπορείτε να του βάλετε και windows με πολύ απλή διαδικασία, αλλιώς το κρατάτε android. :)

Από μπαταρία και lag πως τα πηγαίνει;

qwertyuiop
06-12-15, 13:53
Από μπαταρία και lag πως τα πηγαίνει;

Δεν ξέρω τί εννοείς lag, μάλλον δεν είχε ποτέ ώστε να αναρωτηθώ. :p
Μπαταρία έβγαζε το πρώτο εξάμηνο 2-3 μέρες με χρήση κειμενογράφου στα windows και browsing / psp & nintendo ds emulator στα ανδρόιδ.
Τώρα με χρήση κειμενογράφου σχεδόν αμιγώς και λίγο browsing από android, κρατάει 1-2 μέρες.
Πολύ καλή απόδοση, αν αναλογιστείς ότι με αυτό κάνω δουλειά λάπτοπ, με τη διαφορά ότι η μπαταρία κρατάει 24 ώρες, αντί 5. :p

Το μόνο "ενοχλητικό" είναι μερικά τριξίματα στο πάνελ της οθόνης, σαν ξύλινο πάτωμα ακούγεται. Αλλά είναι πολύ γερά κολλημένο, δε μπορώ να βρω την πηγή του κουνήματος. Εικάζω ότι είναι λόγω πτώσης από ψαλιδοχέρη φίλο. Έσκασε με τη γωνία σε πλακάκι, βαθούλωσε κιόλας, αλλά δεν είχε καμία επίπτωση στη λειτουργικότητα, απλώς ίσως προκάλεσε το κούνημα που τρίζει. :hmm:


Από Ελλάδα αν γίνεται, γιατί με τις αγορές από εξωτερικό, δεν το έχω. Αν έρθει με πρόβλημα, υπάρχει εγγύηση αν το έχω αγοράσει από εξωτερικό;

Σας πρότεινα Ευρωπαϊκή αποθήκη ακριβώς για να έχετε ταχύτερη εξυπηρέτηση, να σας παραδοθεί στην πόρτα από dhl και να είστε βέβαιος ότι θα αποφύγετε φορολογία και καθυστερήσεις τελωνείου.
Αν έρθει χαλασμένο, το στέλνετε πίσω, σας πληρώνουν τα έξοδα αφού εξακριβώσουν τη βλάβη και σας στέλνουν καινούριο δωρεάν.
Από Ελλάδα θα χρειαστείτε μεγαλύτερη γεώτρηση στην τσέπη (τουλάχιστον στα 200 ευρώ) για να πάρετε κάτι αξιοπρεπές, το οποίο θα σας καλύπτει σχετικά στο σερφάρισμα και δύσκολα σε οποιαδήποτε άλλη εργασία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.