PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96

nnn
25-09-16, 20:58
Πού να δεις και Surface Pro 4 :twisted:

Πάω να πουλήσω το νεφρό και επιστρέφω :tooth

flamelab
25-09-16, 20:59
Πού να δεις και Surface Pro 4 :twisted:

Και είναι ωραίο το ρημάδι...

euri
25-09-16, 21:31
Και είναι ωραίο το ρημάδι...

Εξαιρετικό είναι, αν και έχει ακόμα κάποια προβληματάκια, ειδικά με τους drivers της κάρτας γραφικών. Αλλά η εμπειρία είναι καλή: πολύ καλό εξωτερικό πληκτρολόγιο, δυνατό (η έκδοση με τον i5), πολύ καλή οθόνη. Αλλά, όπως είπε και ο nnn, όλα αυτά έχουν το κόστος τους...

dimitri_ns
25-09-16, 21:46
Πού να δεις και Surface Pro 4 :twisted:


Πάω να πουλήσω το νεφρό και επιστρέφω :tooth


Και είναι ωραίο το ρημάδι...


Εξαιρετικό είναι, αν και έχει ακόμα κάποια προβληματάκια, ειδικά με τους drivers της κάρτας γραφικών. Αλλά η εμπειρία είναι καλή: πολύ καλό εξωτερικό πληκτρολόγιο, δυνατό (η έκδοση με τον i5), πολύ καλή οθόνη. Αλλά, όπως είπε και ο nnn, όλα αυτά έχουν το κόστος τους...

Πάτε καλά ?

Μ' αυτά τα λεφτά παίρνεις thinkpad και latitude. Σαν να συγκρίνεις Καλομοίρα με Bellucci .

Αίσχος, Αν συνεχίσετε θα φύγω από το adslgr

euri
25-09-16, 22:35
Στο καλό, αλλά πρόσεχε μην κουραστείς από τα 3+ κιλά του κάθε thinkpad και latitude. :twisted:

dimitri_ns
25-09-16, 22:56
Στο καλό, αλλά πρόσεχε μην κουραστείς από τα 3+ κιλά του κάθε thinkpad και latitude. :twisted:

Γλυτώνω και τα γυμναστήρια :p

Αλλωστε οτιδήποτε μεγαλύτερο από 5 - 5,5 ίντσες στο σακίδιο μπαίνει.

netlag
26-09-16, 09:25
Surface δεν θα επαιρνα, θέλω σωστο πληκτρολογιο, και δεν μπορω τα kickstands. Πλέον ούτε 2in1 θα έπαιρνα. Θα προτιμούσα Yoga, κυρίως fanless με Core M! Μου φτάνει για όταν το χρησιμοποιησω σαν ταμπλετ. Σαν ultrabook όμως ειναι υπερβολικά πρακτικό.

- - - Updated - - -


χμμ ωραία η εμπειρία χρήσης ενός full fledged windows tablet με touch screen.

πως βλέπεις το browsing με Edge σε tablet mode?

nnn
26-09-16, 11:02
Surface δεν θα επαιρνα, θέλω σωστο πληκτρολογιο, και δεν μπορω τα kickstands. Πλέον ούτε 2in1 θα έπαιρνα. Θα προτιμούσα Yoga, κυρίως fanless με Core M! Μου φτάνει για όταν το χρησιμοποιησω σαν ταμπλετ. Σαν ultrabook όμως ειναι υπερβολικά πρακτικό.

- - - Updated - - -



πως βλέπεις το browsing με Edge σε tablet mode?

Άνετο, επίσης και ο Chrome έχει gestures για tablet mode.

Μεγάλο συν, η μεγάλη μπαταρία, πάνω από 5 ώρες χρήσης.

RASTAVIPER
26-09-16, 15:31
Άνετο, επίσης και ο Chrome έχει gestures για tablet mode.

Μεγάλο συν, η μεγάλη μπαταρία, πάνω από 5 ώρες χρήσης.

Για ποιο λες;

euri
26-09-16, 15:43
Surface δεν θα επαιρνα, θέλω σωστο πληκτρολογιο

Το πληκτρολόγιο του Surface 4 το έχεις δοκιμάσει; Είναι αναπάντεχα καλό και άνετο.

netlag
26-09-16, 19:27
Το πληκτρολόγιο του Surface 4 το έχεις δοκιμάσει; Είναι αναπάντεχα καλό και άνετο.

όχι για να πω την αληθεια δεν το χω δοκιμάσει. Σωστό εννοούσα να ειναι και dock, να κρατάει το tablet ορθιο.
Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να έχει σωστο travel και feeling στα κουμπιά. Άλλωστε κάνει και τόσα λεφτά.
Το Surface Book θα το έπαιρνα άνετα, αλλα πάρα πολύ ακριβο. Θα προτιμούσα ένα XPS13

vgiozo
27-09-16, 15:21
​Με έχουν ταλαιπωρήσει απίστευτα από Banggood...αγόρασα τη ταμπλέτα Cube i9 στις 16 Ιουνίου κι έκτοτε μου έχουν στείλει 3 προβληματικές ταμπλέτες.
- μια με πρόβλημα στην οθόνη
- μια χρησιμοποιημένη και βαριά φθαρμένη (δεν ντράπηκαν)
- μια με χαλασμένο ηχείο και MicroSD

Συνεννοήθηκα να την επιστρέψω πάλι για αντικατάσταση, αλλά έχω απελπιστεί...δεν ελπίζω να λάβω ποτέ μια λειτουργική, καινούρια ταμπλέτα...θα πατήσει Νοέμβρης κι ακόμη θα ψάχνομαι...

..τρία στα τρία λέμε...5μηνο θα κλείσω μέχρι να παραλάβω και τί θα παραλάβω πάλι δεν ξέρω...μήπως τα ξύνει πολύ η Cube τελευταία;


Σκέφτομαι μήπως πουλήσω τα παρελκόμενα, ζητήσω και επιστροφή χρημάτων και ξενοιάσω επιτέλους...

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους προς το παρόν, υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για παρελκόμενα της ταμπλέτας Cube i9?
- το docking πληκτρολόγιο (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_329452.html)καίνουριο; (συνδέθηκε το πολύ 1 ώρα για δοκιμή και δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε μισάωρο),
- αλλά και για δύο μαύρες δερμάτινες θήκες για τη ταμπλέτα, αυτήν (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_366522.html)κι αυτήν (https://www.aliexpress.com/item/For-Cube-i9-high-quality-Case-cover-12-2-Tablet-Case-Floral-Print-PU-Leather-Stand/32675434095.html)
- αλλά και για tempered glass (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_366521.html)
- και το άκυρο πενάκι

(http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_314890.html?wid=21)Αν βρίσκεται κανείς ας δώσει σημεία ζωής, πρέπει να αποφασίσω γρήγορα τί θα κάνω

raspoutiv
27-09-16, 15:51
​Με έχουν ταλαιπωρήσει απίστευτα από Banggood...αγόρασα τη ταμπλέτα Cube i9 στις 16 Ιουνίου κι έκτοτε μου έχουν στείλει 3 προβληματικές ταμπλέτες.
- μια με πρόβλημα στην οθόνη
- μια χρησιμοποιημένη και βαριά φθαρμένη (δεν ντράπηκαν)
- μια με χαλασμένο ηχείο και MicroSD

Συνεννοήθηκα να την επιστρέψω πάλι για αντικατάσταση, αλλά έχω απελπιστεί...δεν ελπίζω να λάβω ποτέ μια λειτουργική, καινούρια ταμπλέτα...θα πατήσει Νοέμβρης κι ακόμη θα ψάχνομαι...

..τρία στα τρία λέμε...5μηνο θα κλείσω μέχρι να παραλάβω και τί θα παραλάβω πάλι δεν ξέρω...μήπως τα ξύνει πολύ η Cube τελευταία;


Σκέφτομαι μήπως πουλήσω τα παρελκόμενα, ζητήσω και επιστροφή χρημάτων και ξενοιάσω επιτέλους...

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους προς το παρόν, υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για παρελκόμενα της ταμπλέτας Cube i9?
- το docking πληκτρολόγιο (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_329452.html)καίνουριο; (συνδέθηκε το πολύ 1 ώρα για δοκιμή και δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε μισάωρο),
- αλλά και για δύο μαύρες δερμάτινες θήκες για τη ταμπλέτα, αυτήν (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_366522.html)κι αυτήν (https://www.aliexpress.com/item/For-Cube-i9-high-quality-Case-cover-12-2-Tablet-Case-Floral-Print-PU-Leather-Stand/32675434095.html)
- αλλά και για tempered glass (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_366521.html)
- και το άκυρο πενάκι

(http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_314890.html?wid=21)Αν βρίσκεται κανείς ας δώσει σημεία ζωής, πρέπει να αποφασίσω γρήγορα τί θα κάνω

απ το banggood δεν περίμενα τέτοιο εμπαιγμό. 3 φορές έστειλες προϊόν πίσω; επιναρύνθηκες και τα μεταφορικά φαντάζομαι έτσι;
η επιστροφή χρημάτων είναι μονόδρομος.

RASTAVIPER
27-09-16, 16:06
Από το Banggood παράγγειλα το δικό μου πριν 1 βδομάδα σχεδόν.
Για να δούμε.

vgiozo
27-09-16, 16:20
απ το banggood δεν περίμενα τέτοιο εμπαιγμό. 3 φορές έστειλες προϊόν πίσω; επιναρύνθηκες και τα μεταφορικά φαντάζομαι έτσι;
η επιστροφή χρημάτων είναι μονόδρομος.

Κοίτα, το ότι οι αλλαγές αυτές και οι συνεννοήσεις τους έγιναν χωρίς υπεκφυγές από μέρους τους, εμένα με ικανοποίησε τουλάχιστον...

1) η πρώτη είχε κάτι "bright spots" στην οθόνη, που φαινόντουσαν ουσιαστικά κυρίως σε λευκό φόντο, αλλά εγώ διαβάζω pdf και κάνω browsing στη ταμπλε΄τα, οπότε μου έσπαγε τα νεύρα...
...κατά τ' άλλα δεν είχε κάτι...εκ των υστέρων μετανιώνω που την επέστρεψα...
2) η δεύτερη ήταν πραγματικά κοροϊδία...μου στείλανε ταμπλέτα εμφανώς χρησιμοποιημένη, με χτύπημα κι όλας στη κάτω αριστερή γωνία, γρατσουνιές στο χρώμα στο kickstand και στο καπάκι κ.α. τέτοια
3) αυτή που μου έστειλαν τώρα ήταν μάλιστα για πρώτη φορά στην εργοστασιακή συσκευασία της (το κουτί της cube όχι αυτό του banggood), εξωτερικά μιλάμε τζιτζι...
ΑΛΛΑ η MicroSD δεν λειτουργεί και το ηχείο είναι προβληματικό, παράγει ιδιαίτερο θόρυβο, μεταφέρει έντονες δονήσεις και στο σώμα της ταμπλέτας γύρω από το ηχείο, το Wifi του σέρνεται τελείως και η θύρα USB 3.0 πιάνει μόνο 2.0 ταχύτητες.

...για το πρώτο και το τρίτο δεν φταίνε αυτοί, και με τον πρόχειρο έλεγχο που προφανώς κάνουν, ασφαλώς θα τους ξέφυγε, δεν τους το χρεώνω...αλλά το δεύτερο ήταν πραγματικά ξεδιαντροπιά, τελείως.


Όσον άφορά τα μεταφορικά
- Τη πρώτη φορά μου επέστρεψε τα χρήματα το Paypal Refunded Returns
- Τη δεύτερη τα μοιραστήκαμε
- Τωρα τους είπα ή θα μου επιστρέψετε το σύνολο των μεταφορικών ή θέλω επιστροφή χρημάτων και είπαν εντάξει (τι θα κάνουν δεν ξέρω)

Αν ήταν να χάσω ξανά χρήματα, θα προτιμούσα να τα πάρω τουλάχιστον τα υπόλοιπα μετρητά να τελειώνω...αλλά αφού δέχθηκαν
1) Να μου επιστρέψουν 31$ = 27.5€
2) Να στειλουν τη ταμπλέτα μόλις τους δώσω αποδεκτικό αποστολής
δέχθηκα κι εγώ να δοκιμάσω άλλη μια φορά

...μόλις άκουσαν για επιστροφή χρημάτων, αυτοί άρχισαν τα περί τοπικής επισκευής, αλλά τους τό'κοψα...άντε να βρεις ανταλλακτικά (και πότε) και τι δουλειά θα γίνει...


Αν επιστρέψω τη ταμπλέτα για επιστροφή χρημάτων, θα μου μείνουν αμανάτι τα παρελκόμενα, όπως έγινε και με την Cube i7 Stylus...
...ακόμη και να τα πουλήσω, θα βγω με χασουρα...

Οπότε λέω ας πάρω πίσω καινούρια ταμπλέτα τουλάχιστον, ΑΝ είναι λειτουργική κι όχι μεταχειρισμενη, και την όποια χασούρα που είναι να φάω, να τη φάω στη μεταπώληση τουλάχιστον...(δεν είναι να πεις πως έχουν ανακοινωθεί και νέα μοντέλα που ψήνομαι να αγοράσω)
...κι ας χρησιμοποιήσω τη ταμπλέτα τουλάχιστον, που πέρασαν 4 μήνες σε αναμονή...

Έχει και πράγματα που μου αρέσουν όπως
- οθόνη με περιορισμενη ανακλαστικότητα
- ελάχιστη απόσταση μεταξύ οθόνης-εξωτερικού τζαμιού
- πραγμτικά οι 12 ίντσες κάνουν τη διαφορά στη μελέτη κειμένων...
- 128Gb SSD + CoreM

Μόνο η Chuwi Hi12 θα με έβαζε σε πειρασμό, αλλά μόνο για την οθόνη...emmc, Intel 8300, 64gb αποθηκευτικός χωρισμένος σε Android/Windows...άστα να πάνε...

Δεν υπάρχει εδώ που τα λέμε άλλη εναλλακτική από Κίνα στα χρήματα και στις προδιαγραφές που να αξίζει.


...κάτι που με προβληματίζει όμως είναι ότι μου άλλαξαν τη διεύθυνση επιστροφής,
από
Jingsi Zhang
Room 689A, HuaFa Building
Huafa North Road 41, Futian District
Shenzhen, Guangdong
518000
CHINA
Tel: 0755-61667886
Mobile: 13590360489

σε
Huimin Huang
Room 687A, HuaFa Building
Huafa North Road 41, Futian District
Shenzhen, Guangdong
518000
China
Tel: 0755-61667886
Moblie:13928359739


..είναι το ίδιο κτήριο, ίδιος όροφος, αλλά διαφορετικό γραφείο και εκπρόσωπος...

...μπορεί να μην είναι τίποτα ανησυχητικό, να άλλαξαν αυτοί την εσωτερική διεύθυνση των γραφείων τους ή να άλλαξε ο υπεύθυνος για τις επιστροφές (σ' αυτό συνηγορεί ότι τώρα 2 βδομάδες μετά την άφιξή της στο τοπικό ταχυδρομείο, δεν έχει παραδοθεί ακόμη η προηγούμενη ταμπλε΄τα που τους επέστρεψα)

Αλλά μου μπαίνουν και ψύλλοι στ' αυτιά μήπως υπάρχει και κάποια σκοπιμότητα, πχ το Paypal ακούω δεν έχει δικαιώσει Αγοραστές σε διένεξη με Πωλητή, επειδή έστειλαν τη ταμπλέτα σε άλλη διεύθυνση που τους έδωσε ο πωλητής από΄αυτή που έχουν καταχωρημένη στο μητρώο τους στο Paypal...

...αλλά η επιστροφή δεν γίνεται και μέσω διένεξης, αλλά λέω μήπως μου λένε παπάτζες ότι θα επιστρέψουν τα μεταφορικά, δεν το κάνουν και μετά να μην μπορώ να προσφύγω στο Paypal για την όποια διεκδίκηση..δεν ξέρω, μάλλον μπαρούφες λέω εδώ...

chat1978
27-09-16, 22:35
Μα έγραψα παραπάνω.
Τα ξαναγράφω.

Για αρχή,για άνοιγμα αρχείων office και για απαντήσεις σε κανένα Outlook, μόνο το touch αρκεί.

Μετά, αν πάει καλά και θέλω να γράφω κατεβατά και να δουλεύω και excel θα του βάλω και το δικό του keyboard.

Συγνώμη, κάπου το έχασα. Οκ κατάλαβα. Όμως τα ίδια δεν μπορείς νακάνεις και με android;
Βέβαια, το outlook για εταιρικό λογαριασμό δεν φτάνεται με κανένα android app.


Δεν μιλάω απλά για ταμπλετ, αλλα για ταμπλετ με dockable keyboard/touchpad. Το χρησιμοποιω σαν υπερφορητο λαπτοπ, έχω τρεξει office (the real thing), τον αγαπημένο μου browser, τον αγαπημένο μου torrent client, τον αγαπημένο μου media player. Όπως είπα, σαν mini laptopακι. Δεν χρειαζομαι facebook app, μπαινω facebook.com, και με την ιδια λογικη μπαινω youtube, gmail κλπ.

Όταν το έχω σαν ταμπλετ, είναι οτι πρέπει για διαβασμα. Αλλά το browsing με EDGE ειδικα σε tablet mode, δεν συγκρινεται ούτε με Safari σε iPad. Εφαρμογές πολλές δεν υπάρχουν, αλλα κλαιν, έχω android κινητο. Στο ταμπλετ τι να τις κανω.


Και εγώ αυτό θέλω μια μέρα αλλά σε κινητό. Computer σαν docked και κινητό/tablet undocked.
Κατά την γνώμη μου, το γεγονός ότι σκότωσε η intel τα atom τσιπάκια, σημαίνει και το τέλος αυτού του ονείρου. Φάση θα είχε ένα κινητό με ένα τέτοιο τσιπ + windows 10 σε τηλέφωνο form factor. Υποθέτωντας ότι στην επόμενη γενιά και το τσίπ αλλά και το λειτουργικό θα είχαν έρθει πιο κοντά σε αυτό το όνειρο. Γιατί αν περίμένουμε να μετατραπούν οι εφαρμογές σε uwp, σωθήκαμε.

ArchAngel
29-09-16, 09:42
Και εγώ αυτό θέλω μια μέρα αλλά σε κινητό. Computer σαν docked και κινητό/tablet undocked.
Κατά την γνώμη μου, το γεγονός ότι σκότωσε η intel τα atom τσιπάκια, σημαίνει και το τέλος αυτού του ονείρου. Φάση θα είχε ένα κινητό με ένα τέτοιο τσιπ + windows 10 σε τηλέφωνο form factor. Υποθέτωντας ότι στην επόμενη γενιά και το τσίπ αλλά και το λειτουργικό θα είχαν έρθει πιο κοντά σε αυτό το όνειρο. Γιατί αν περίμένουμε να μετατραπούν οι εφαρμογές σε uwp, σωθήκαμε.

.exe εφαρμογές σε 5,5 ίντσες ;;;
Πολύ γενναία τα βλέπω τα μάτια σου.
Τα δικά μου πάντως δυσκολέυονται και στις 10,1...

netlag
29-09-16, 13:48
σε κινητό δεν γίνεται. Και μάλιστα η Microsoft νομίζω είναι έτοιμη να τραβήξει τη πρίζα από τα Windows Phone, που ούτως ή άλλως ήταν ένα λειτουργικό με λίγες δυνατότητες (κλειστου τύπου αλα iOS) και μη ανεπτυγμένο οικοσύστημα. Νομίζω στα κινητά μια χαρά ειναι το Android και το iOS. Στα tablet είναι το θέμα, εκεί προσωπικά προτιμώ Windows.

Το ζήτημα είναι τι σκοπευει να κάνει η intel με τα υπερφορητά chip τυπου Atom. Αν όντως τα σκότωσε, τότε τα windows tablets δεν έχουν μέλλον. Θέλει πλέον ένα πάρα πολύ καλό chip και καλές τιμές και οι Atom μπορουν να εκτοξευθουν. Μέσα από Android αρχικά, και κατ'επεκταση θα ζήσουν και τα windows tablets.

dimitri_ns
29-09-16, 14:02
σε κινητό δεν γίνεται. Και μάλιστα η Microsoft νομίζω είναι έτοιμη να τραβήξει τη πρίζα από τα Windows Phone, που ούτως ή άλλως ήταν ένα λειτουργικό με λίγες δυνατότητες (κλειστου τύπου αλα iOS) και μη ανεπτυγμένο οικοσύστημα. Νομίζω στα κινητά μια χαρά ειναι το Android και το iOS. Στα tablet είναι το θέμα, εκεί προσωπικά προτιμώ Windows.

Το ζήτημα είναι τι σκοπευει να κάνει η intel με τα υπερφορητά chip τυπου Atom. Αν όντως τα σκότωσε, τότε τα windows tablets δεν έχουν μέλλον. Θέλει πλέον ένα πάρα πολύ καλό chip και καλές τιμές και οι Atom μπορουν να εκτοξευθουν. Μέσα από Android αρχικά, και κατ'επεκταση θα ζήσουν και τα windows tablets.


Και τι πρόβλημα έχει η ms στο να βγάλει δικό της exynos ή kirin ?
To wintel έχει πεθάνει εδώ και χρόνια

Απλά οι χορτασμένοι μένουν στο παρελθόν και σβήνουν, εισπράττουν από παλιές πατέντες

netlag
29-09-16, 14:23
Και τι πρόβλημα έχει η ms στο να βγάλει δικό της exynos ή kirin ?

γιατί να το κάνει αυτό όμως? Είδαμε τα ARM Windows οτι ήταν fail, επομένως να φτιάξει δικό της επεξεργαστή πληρώνοντας την ARM που θα αποσκοπει?

dimitri_ns
29-09-16, 14:39
γιατί να το κάνει αυτό όμως? Είδαμε τα ARM Windows οτι ήταν fail, επομένως να φτιάξει δικό της επεξεργαστή πληρώνοντας την ARM που θα αποσκοπει?

Απεξάρτηση, απογαλακτισμός από intel, samsung, huawei γιατί το έκαναν ? Εχουν περισσότερα λεφτά (για πέταμα) ?

netlag
29-09-16, 15:57
Απεξάρτηση, απογαλακτισμός από intel, samsung, huawei γιατί το έκαναν ? Εχουν περισσότερα λεφτά (για πέταμα) ?

μα το έκαναν γιατί φτιάχνουν κινητά στα οποια μπαίνουν λειτουργικά που εχουν χτιστεί πανω σε ARM αρχιτεκτονικη. Υπήρχε προοπτική.

Η Microsoft φτιάχνει λειτουργικό που έχει χτιστεί σε x86. Αν εφτιαχνε x86 επεξεργαστές ή αν αγόραζε την AMD ok, ίσως είχε και ένα κινητρο, αν σκεφτόταν να πουλάει μαζικά surface που αμφιβάλλω οτι μπορεί.

Αλλά νομίζω οτι αν κάποιος ήθελε να απογαλακτιστεί από την intel, αυτή θα ηταν πρωτίστως η Apple στα Mac της. Και μετά η Microsoft. Θα μπορούσε λοιπόν η Apple να αγοράσει την AMD.

chat1978
29-09-16, 21:19
.exe εφαρμογές σε 5,5 ίντσες ;;;
Πολύ γενναία τα βλέπω τα μάτια σου.
Τα δικά μου πάντως δυσκολέυονται και στις 10,1...

Ναι όταν τι κινητό είναι docked. Αλλά όχι κουταμάρες αλλά continuum. Κινητό, ταμπλετ καιι υπολογιστής σε μια συσκευή.

Sent from my Redmi Note 3 using Forum Runner

RASTAVIPER
29-09-16, 23:03
Ναι όταν τι κινητό είναι docked. Αλλά όχι κουταμάρες αλλά continuum. Κινητό, ταμπλετ καιι υπολογιστής σε μια συσκευή.

Sent from my Redmi Note 3 using Forum Runner

Λίγο μπερδεμένα τα λες.
Για κινητό (δηλαδή μέχρι 5.5 ίντσες) δεν γίνεται σοβαρή δουλειά, που να σχετίζεται με ό,τι προσφέρει ένα τάμπλετ με windows ή ένα laptop.

Erebos
30-09-16, 01:08
Έχει δοκιμάσει κανένας σε tablet με Cherry Trail πώς τρέχει το Adobe Lightroom? Αν ναι, την desktop έκδοση σε Win8/10 ή την mobile έκδοση σε Android? Ποια προτιμάτε?

anto
30-09-16, 16:44
καλησπερα!!!
ενδιαφερομαι να αγορασω το παρακατω tablet
http://www.ebay.com/itm/281831118975?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
το εχει αγορασει κανεις?φαινεται αρκετα καλο για τα λεφτα του.
βασικα ενδιαφερομαι για tablet 10.1 android 3g μεχρι 150 euro

raspoutiv
30-09-16, 17:07
καλησπερα!!!
ενδιαφερομαι να αγορασω το παρακατω tablet
http://www.ebay.com/itm/281831118975?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
το εχει αγορασει κανεις?φαινεται αρκετα καλο για τα λεφτα του.
βασικα ενδιαφερομαι για tablet 10.1 android 3g μεχρι 150 euro

ωχ ωχ ωχ
σε βλέπω να μπαίνεις έχω και να ρωτάς γιατί δεν παίρνει μπρος
φιλικά... μακρυά

anto
30-09-16, 17:13
εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?

raspoutiv
30-09-16, 17:15
εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?

στους 10 ιντσες με χαμηλό κόστος κοίτα σε Cube, Chuwi, Onda κτλ. κατά προτίμηση στα κινεζομαγαζα τύπου banggood, gearbest.
μην κοιτάς τα no name tablets

anto
30-09-16, 18:10
στους 10 ιντσες με χαμηλό κόστος κοίτα σε Cube, Chuwi, Onda κτλ. κατά προτίμηση στα κινεζομαγαζα τύπου banggood, gearbest.
μην κοιτάς τα no name tablets


ευχαριστω για την βοηθεια σου..
http://www.banggood.com/Teclast-X10-3G-Octa-Core-10_1-Inch-IPS-Android-5_1-Tablet-PC-p-1042379.html
πως σου φαινεται αυτο???
το μονο που με προβληματιζει ειναι το 1 gb ram κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο και σε πολυ καλη τιμη(εχει κ κουπονι -20%)

RASTAVIPER
30-09-16, 18:38
ευχαριστω για την βοηθεια σου..
http://www.banggood.com/Teclast-X10-3G-Octa-Core-10_1-Inch-IPS-Android-5_1-Tablet-PC-p-1042379.html
πως σου φαινεται αυτο???
το μονο που με προβληματιζει ειναι το 1 gb ram κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο και σε πολυ καλη τιμη(εχει κ κουπονι -20%)
Καλά κάνει και σε προβληματίζει, γιατί δεν έχει νόημα να πάρεις τίποτα κάτω του ενόςgb Ram.

Zer0c00L
01-10-16, 00:05
Αφού με είπες μικρό :p θα σου πω.

Είναι dual boot, Win 10 + Android. Και στα 2 λειτουργικά το πληκτρολόγιο παίζει κανονικά σαν laptop, ενώ και μόνο σαν Win tablet είναι μια χαρά.

Έχει θεματάκια, κυρίως με την μικρή χωρητικότητα του, που απαιτεί την άμεση αγορά κάρτας microSD, 64άρας Ultra high speed.

Είναι μια διαφορετική αίσθηση να "παίζεις" σε Win με την touchscreen πάντως.

το 10.1 ειναι?

RASTAVIPER
04-10-16, 09:58
http://www.banggood.com/Cube-Iwork10-Ultimate-64GB-Intel-Atom-x5-Z8300-Quad-Core-10_1-Inch-Dual-OS-Tablet-p-1040969.html

Παραγγέλθηκε με το κουπονάκι του στα 152€, με μεταφορικά μέσα.
Keyboard όχι ακόμα.

174500

Έφτασε!! :)
175198175199175200

Φανερός Πράκτωρ
04-10-16, 14:01
Άντε μπράβο! Να το χαρείς!
Πάνω που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω αν το έλαβες κλπ.

Αφού παίξεις λίγο, πες μας εντυπώσεις

psolord
04-10-16, 16:18
Πολυ ωραίο! Με 'γεια! :oneup:

Κανα benchmarkακι με το Crystal Disk Mark αν μπορείς ανέβασε και επίσης cpu benchmark από το cpuz (Χ64). Βάλε για reference τον 2500k.

RASTAVIPER
04-10-16, 21:33
Πολυ ωραίο! Με 'γεια! :oneup:

Κανα benchmarkακι με το Crystal Disk Mark αν μπορείς ανέβασε και επίσης cpu benchmark από το cpuz (Χ64). Βάλε για reference τον 2500k.
Τι ρυθμίσεις για το crystal;

Και γιατί να συγκρίνω με Ι5 στα 3.3Ghz; Σαφώς και είναι πολύ πιο δυνατό τέτοιο cpu.

chat1978
04-10-16, 22:14
Λίγο μπερδεμένα τα λες.
Για κινητό (δηλαδή μέχρι 5.5 ίντσες) δεν γίνεται σοβαρή δουλειά, που να σχετίζεται με ό,τι προσφέρει ένα τάμπλετ με windows ή ένα laptop.

Μάλλον γιατί κάπου έχουμε χάσει την σύνδεση.
Ή προτίμηση μου είναι μη υπαρκτή σήμερα. Αναφέρομαι στην λογική του continuum της Microsoft αν θυμάμαι καλά το όνομα. Κυκλοφορεις με κινητό που γίνεται ο υπολογιστής σου όταν το βάλεις σε dock.

Ή πιο κοντινή τεχνολογία για να γίνει αυτό ήταν τα τσιπακια της ιντελ που τρέχουν τα Windows tablets. Αν ο δύο εταιρείες το έβαζαν σκοπό αντί για τις αλχημιες της ms τότε πιστεύω θα σαρώνε ή ιδέα. Ήδη τα ταμπλετ θεωρούνται ξεπερασμένο προϊόν γιατί μάλλον οι εταιρίες πιστεύουν στο κινητό/υπολογιστή.

Sent from my Redmi Note 3 using Forum Runner

psolord
05-10-16, 00:02
Τι ρυθμίσεις για το crystal;

Και γιατί να συγκρίνω με Ι5 στα 3.3Ghz; Σαφώς και είναι πολύ πιο δυνατό τέτοιο cpu.


Default ρυθμισεις με αρχεια 1000ΜΒ.

Το ξερω οτι ο 2500κ ειναι πολυ δυνατοτερος. Το delta θελω να δω, μιας και αυτον εχω! :p

RASTAVIPER
05-10-16, 13:00
Default ρυθμισεις με αρχεια 1000ΜΒ.

Το ξερω οτι ο 2500κ ειναι πολυ δυνατοτερος. Το delta θελω να δω, μιας και αυτον εχω! :p175245175246

psolord
05-10-16, 19:03
Πολυ ωραια.

Ευχαριστω! :oneup:

guardianhelm
05-10-16, 19:21
Καθόλου άσχημα...

Έχει κανονικά UEFI; Παίζει κάτι σε USB booting;

RASTAVIPER
05-10-16, 23:11
Καθόλου άσχημα...

Έχει κανονικά UEFI; Παίζει κάτι σε USB booting;

Δηλαδη;

guardianhelm
06-10-16, 00:56
Δηλαδη;

1. Κάτι τέτοιο εννοώ (http://www.isumsoft.com/windows-10/how-to-access-uefi-bios-on-windows-10-pc-laptop-tablet.html). Υποθέτω ότι θα έχει.
2. Από τη στιγμή που η αρχιτεκτονική είναι x86, η συσκευή λειτουργεί ως usb host και επιτρέπεται το 1, υπάρχει επιλογή για bootable usb stick, έτσι ώστε να φορτώσεις κάποιο λειτουργικό από εκεί; Πχ στο surface φαίνεται ότι γίνεται (https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/storage-files-and-folders/boot-surface-from-usb-recovery-device?os=windows-10&=undefined).
3. (BONUS) Συμπεριλαμβάνει το anniversary update; Πιο συγκεκριμένα, λειτουργεί αυτό (http://www.omgubuntu.co.uk/2016/08/enable-bash-windows-10-anniversary-update);

Αν θες απαντάς (άρχισα να νιώθω λίγο σαν ανακριτής)...
Με γεια όπως και να έχει! :oneup:

RASTAVIPER
06-10-16, 10:25
1. Κάτι τέτοιο εννοώ (http://www.isumsoft.com/windows-10/how-to-access-uefi-bios-on-windows-10-pc-laptop-tablet.html). Υποθέτω ότι θα έχει.
2. Από τη στιγμή που η αρχιτεκτονική είναι x86, η συσκευή λειτουργεί ως usb host και επιτρέπεται το 1, υπάρχει επιλογή για bootable usb stick, έτσι ώστε να φορτώσεις κάποιο λειτουργικό από εκεί; Πχ στο surface φαίνεται ότι γίνεται (https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/storage-files-and-folders/boot-surface-from-usb-recovery-device?os=windows-10&=undefined).
3. (BONUS) Συμπεριλαμβάνει το anniversary update; Πιο συγκεκριμένα, λειτουργεί αυτό (http://www.omgubuntu.co.uk/2016/08/enable-bash-windows-10-anniversary-update);

Αν θες απαντάς (άρχισα να νιώθω λίγο σαν ανακριτής)...
Με γεια όπως και να έχει! :oneup:

Γενικά θέλει πολύ προσοχή για άλλα λειτουργικά κλπ, γιατί έχει περίεργα κλειδώματα και διαφορετικά Partition για τα 2 Os
Εννοείς αν μπορείς να φορτώσεις άλλο λειτουργικό ως portable ή να αντικαταστήσεις τα δικά του Windows; Για το 2ο, υπάρχει τρόπος αλλά θέλει πολύ πείραγμα. υπάρχει πάντως οδηγός.

Για το 3, είναι σίγουρα θέμα χρόνου. Όλα τα μηχανήματα με windows 10 παίρνουν το Anniversary. Αυτό όχι ακόμα, αλλά προχτές εγκατέστησα καμιά 15 updates. Οπότε μάλλον έχει μείνει πίσω στην λίστα.

Επίσης, χτες πέρασα το Office 365, αφού έχω license από την δουλειά. Πήρε αρκετό χρόνο λόγω χάλιας σύνδεσης, αλλά από εκει και πέρα παίζει το Office μια χαρά. Βλέπω έχει και optimised menu για touch μηχανάκια, που βοηθάει πολύ να μην πατάς 2 διαφορετικά πράγματα μαζί κατά λάθος.

guardianhelm
07-10-16, 03:30
Γενικά θέλει πολύ προσοχή για άλλα λειτουργικά κλπ, γιατί έχει περίεργα κλειδώματα και διαφορετικά Partition για τα 2 Os
Εννοείς αν μπορείς να φορτώσεις άλλο λειτουργικό ως portable ή να αντικαταστήσεις τα δικά του Windows; Για το 2ο, υπάρχει τρόπος αλλά θέλει πολύ πείραγμα. υπάρχει πάντως οδηγός.

Για το 3, είναι σίγουρα θέμα χρόνου. Όλα τα μηχανήματα με windows 10 παίρνουν το Anniversary. Αυτό όχι ακόμα, αλλά προχτές εγκατέστησα καμιά 15 updates. Οπότε μάλλον έχει μείνει πίσω στην λίστα.

Επίσης, χτες πέρασα το Office 365, αφού έχω license από την δουλειά. Πήρε αρκετό χρόνο λόγω χάλιας σύνδεσης, αλλά από εκει και πέρα παίζει το Office μια χαρά. Βλέπω έχει και optimised menu για touch μηχανάκια, που βοηθάει πολύ να μην πατάς 2 διαφορετικά πράγματα μαζί κατά λάθος.

Εννοούσα αν μπορείς να κάνεις boot γενικότερα σε άλλο λειτουργικό, έστω και "portable"/live, οπότε με κάλυψες πλήρως! :) :oneup:

RASTAVIPER
07-10-16, 11:40
Εμένα σε πρώτη φάση το πιο βασικό είναι να βρώ εύκολο τρόπο για ροοτάριμα του Android Os. Υπάρχει τρόπος με ξεκλείδωμα του bootloader, αλλά θέλει προσοχή.
Όμως το μεγαλύτερο θέμα είναι ο ελεύθερος χώρος. Σε όλα τα άλλα είναι σφαίρα το μηχάνημα και χωρίς κανένα ίχνος lag. Από bloatware, είχε 3 κινέζικες εφαρμογές της CUBE, αλλά φύγανε με uninstall. Κανένα pop up/περίεργες σελίδες δεν εμφανίζονται.

Με λίγα πράγματα περασμένα στο Android, έχει μόλις 8gb free.
Στα windows Os, μόνο με Office 365 και λίγες εφαρμογές έξτρα, μόνο 24gb free.
Βέβαια παίρνει sd card, οπότε κάπως βοηθάει.

Όπως το βλέπω, το Android Os θα το έχω για forums talk (tapatalk etc), για media (online music) και άντε και για κανένα παιχνιδάκι.
Στα Windows, θέλω για δουλειά που έχω σετάρει το 365 email της δουλειάς και το Office 365.

Kρίμα που δεν παίζει εύκολο repartioning, να έδινα πιο πολύ χώρο στο Android.
Ξέρει κανείς πώς βάζω usb mouse σε type C? Θέλει κάποιο adaptor?

Φανερός Πράκτωρ
07-10-16, 12:50
Πως κάνεις clean install τα win;

- - - Updated - - -


Στα Windows, θέλω για δουλειά που έχω σετάρει το 365 email της δουλειάς

Δεν σε βλέπω να αγχώνεσαι για θέματα ασφάλειας...

RASTAVIPER
07-10-16, 13:33
Πως κάνεις clean install τα win;

- - - Updated - - -



Δεν σε βλέπω να αγχώνεσαι για θέματα ασφάλειας...
Υπάρχει οδηγός σε ξένο φόρουμ για πέρασμα από την αρχή, αλλά δεν είναι και η πιο απλή διαδικασία.

Τι ακριβώς να με αγχώσει σε θέμα ασφαλείας, που δεν έχει σκεφτεί η εταιρεία μου ή η Microsoft;

paradox21
07-10-16, 21:21
Επειδή στο νεχους 7 μας άφησε χρόνους η οθόνη και δεν βρίσκω άκρη για αντικατάσταση αυτής, υπάρχει κάτι αντίστοιχο μέχρι 8 ίντσες από Ελλάδα κυρίως εάν έχει και υποστήριξη ακόμα καλύτερα,το νεχους 9 τι λέει? Αν και ακριβό.

Φανερός Πράκτωρ
07-10-16, 23:44
Υπάρχει οδηγός σε ξένο φόρουμ για πέρασμα από την αρχή, αλλά δεν είναι και η πιο απλή διαδικασία.

Τι ακριβώς να με αγχώσει σε θέμα ασφαλείας, που δεν έχει σκεφτεί η εταιρεία μου ή η Microsoft;

το backdoor του Κινέζου, Bill.

@ ADSLgr.com All rights reserved.