PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

tsavman
04-10-12, 01:35
Έλεος ρε π0υστη μου, τελικά δε με θέλει καθόλου.

Σχετικά με τα απανωτά ερωτήματά μου στον Γάλλο πωλητή του ebay για το Cube, και γιατί δεν εμφανίζεται το tracking number, μου απάντησε ότι είναι αργία στην Κίνα (!!!) και να περιμένω μερικές ημέρες ακόμα!

Εννοείται πως άνοιξα case για επιστροφή των χρημάτων καθώς είχε αφήσει να εννοηθεί ότι θα το έστελνε από Γαλλία, και του είχα ξεκαθαρίσει ότι η ταχεία αποστολή ήταν ο μόνος λόγος που πλήρωνα 85 ευρώ περισσότερα από ότι σε κινέζικο κατάστημα.

Δε με θέλει καθόλου, έχω απογοητευτεί :down:

- - - Updated - - -


Μόλις παρήγγειλα κι εγώ το Cube για την αδερφή μου. Το πήρα από άγγλο UK seller, είχε επιλογή να κάνεις προσφορά χαμηλότερη από την τιμή αγοράς, με τα μεταφορικά θα βγει 215 ευρώ..

Άντε να δούμε..

Αυτές οι αδερφές μας, μέσα στην χλίδα την βγάζουνε!
Δώσε αν θέλεις ένα λινκ, μάλλον θα το χρειαστώ.

Mouse Potato
04-10-12, 02:16
@tsavman Ασ' το παλικάρι μου... Μάζεψε χρήματα να πάρεις κανένα xoom από Ελλάδα... :p

blade_
04-10-12, 02:25
το φαγαμε το παιδι..κριμα ρε φιλε..περιμενε καλυτερα το cube 40 :p

RASTAVIPER
04-10-12, 08:29
Εμένα από χτες ο ΑγγλοΚινέζος μου έδωσε το tracking για το Ν101.
Άρα απο σήμερα έχει λήξει η αργία.Μου είπε με Singapore Post θα το έχω περίπου σε 10 μέρες που δεν είναι άσχημα από Κίνα.Και κόστος μεταφορικών μόνο 7 dollars.

psolord
04-10-12, 09:34
News flash. Υπάρχει θέμα external SD data corruption στο Cube.

Αν θυμάστε παλαιότερα είχα αναφέρει ότι αντέγραψα μερικά apks over wifi και πολλά από αυτά δεν δούλευαν. Νόμιζα ότι έφταιγε το βλαμάδι το router της Tellas τότε.

Τις προάλλες έκανα ένα Titanium backup στην external SD και όταν πήγα να κάνω restore, είχα χάσει 10-15% των εφαρμογών. Όταν πήγα στο backup directory να δω τι γίνεται, είδα πολλά filenames με corrupted χαρακτήρες και κάτι file sizes άλλα αντί άλλων. Νόμιζα ότι έφταιγε το Titanium και απλά έκανα ένα checkdisk από τα windows και έσβησε όλα τα corrupted αρχεία.

Κατόπιν μετέφερα το backup στον υπολογιστή. Χτες λοιπόν έκανα μία βλακεία και χάλασα το Cube* και χρειάστηκε να ξανακάνω restore. Από ποιο πριν είχα μεταφέρει όλο το SDcard\data folder στην external SD, λόγω κάποιων πειραμάτων που κάνω αυτές τις μέρες και όταν τελικά πήγα να δω τι γίνεται με το πείραμα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με τα αρχεία. Τελικά υπήρχε θέμα με τα directories. Πολλά corrupted data και εκεί και ευτυχώς που τα είχα και στο PC.

Τελικά ανακάλυψα ότι υπάρχει data corruption σε οτιδήποτε γράφει ο κύβος στην External SD. Τα παραπάνω επιβεβαίωσαν και άλλοι χρήστες εδώ (http://www.slatedroid.com/topic/35960-micro-sd-card-which-one-works-for-you/).

Από ότι λένε τα παλικάρια το πρόβλημα λύνεται για μερικούς αν φορμάρεις την κάρτα με NTFS, το οποίο είναι ΟΚ για μένα και φυσικά θα το τσεκάρω. Άλλοι αναφέρουν corruptions και στην Internal αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής.

Απλά να το έχετε το νου σας, όσοι πάρετε κύβους.

* έβαλα το Chainfire 3D και ως συνήθως δεν διάβασα τις οδηγίες οι οποίες έλεγαν ότι είναι ασύμβατο με ICS/JB με αποτέλεσμα να κολλήσει το κυβάκι! :p

ΥΓ Όσοι κάνετε firmware updates δώστε προσοχή στα παρακάτω:

- Κοντό USB καλώδιο (αυτό που δίνουν με το CUbe είναι ΟΚ)
- Σύνδεση σε USB 2.0 port στην μητρική σας και όχι USB 3.0
- Σύνδεση πάνω στη μητρική και όχι σε πόρτα στο case του υπολογιστή

babill2004
04-10-12, 10:32
Μόλις παρήγγειλα κι εγώ το Cube για την αδερφή μου. Το πήρα από άγγλο UK seller, είχε επιλογή να κάνεις προσφορά χαμηλότερη από την τιμή αγοράς, με τα μεταφορικά θα βγει 215 ευρώ..

Άντε να δούμε..

Καλημέρα.
Δώσε το λινκ (αν και 2-3 είναι στην Αγγλία που πουλάνε) και σε ποια τιμή του έκανες προσφορά.
Ευχαριστώ.
(Κοιτάω και αλλού διότι αν και με διαβεβαιώνουν ότι το πακέτο έχει φύγει από την Κίνα, δεν είμαι και τόσο σίγουρος πια για τα λεγόμενά τους).

chal_4
04-10-12, 10:42
Έχει παραγγείλει κανείς το ramos από androidmall? Του έστειλα mail πριν 3 μέρες και δεν με εχει ενημερώσει ακόμη..

tsavman
04-10-12, 10:45
Είχα παραγγείλει το Cube (την πρώτη φορά) από androidmall.
Δεν ήρθε ποτέ και ζήτησα refund.

Αν ψάξεις μερικές σελίδες πίσω, θα δεις την όλη ιστορία με την EMS κλπ.

chal_4
04-10-12, 10:46
Ναι την ξέρω την ιστορία σου... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το στείλουν... Με airmail θα μου το στείλουν

tsavman
04-10-12, 10:47
Πάντως και μένα δεν μου απαντούσαν τα emails, αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα :p

Papados
04-10-12, 11:07
Τελικά παρήγγειλα άλλο ένα κυβάκι με 32γίγα αυτή τη φορά! :D

Από pandawill, 183 euro με 3.5 ευρω μεταφορικά μέσω Singapore Post. Ελπίζω να μην έκανα βλακεία! :p


Εχεις κανένα νέο απο pandawill? Φορτώθηκε?

psolord
04-10-12, 11:11
Εχεις κανένα νέο απο pandawill? Φορτώθηκε?

Nope. Αφού είπαμε έχει αργία μέρχι 7-8 του μήνα. Μετά τις 12 θα αρχίσω να ανησυχώ! :p

Και από deal extreme έχω παραγγείλει κάτι πραγματάκια και ούτε από εκεί έχω νέα. Από αυτούς έχω πάρει πολλά πράγματα και τους έχω εμπιστοσύνη.

Papados
04-10-12, 11:21
Τώρα μίλησα μαζί τους. Δεν εχουν τον 32GB κύβο. Μόνο τον 16αρι. θα παραλάβουν σε καμια βδομάδα και βλέπουμε. :(

psolord
04-10-12, 11:27
Τώρα μίλησα μαζί τους. Δεν εχουν τον 32GB κύβο. Μόνο τον 16αρι. θα παραλάβουν σε καμια βδομάδα και βλέπουμε. :(

Με το Pandawill? Ε η μισή βδομάδα θα περάσει ούτως ή άλλως λόγω της αργίας.

Τουλάχιστον να είναι βδομάδα και όχι μήνας.

Άραγε τα 32GB να έχουν PVA panel η IPS? :hmm:

sadako
04-10-12, 11:41
Από αυτόν το πήρα,
http://www.ebay.co.uk/itm/261103920202?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Το δίνει 180 λίρες, μαζί με άλλες 13 μεταφορικά. Δηλαδή κάπου 240 ευρώ. Εγώ του έκανα αρχική προσφορά κάπου 150 λίρες, μου έκανε αντιπροσφορά 160 και το δέχτηκα (δηλαδή μαζί με τις 13 λίρες μεταφορικά βγήκε 173 λίρες).. Θέλω να δω σε πόσες μέρες θα έρθει (δεν έχει γίνει ακόμα dispatched). Με έβαλε στην πρίζα λίγο αυτό που έγραψε ο tsavman για τον Γάλλο που τελικά περιμένει πρώτα να του έρθει από Κίνα, αν και ο δικός μου λέει από κάτω
UK Business Seller.UK IN STOCK!
, οπότε ελπίζω σε πιο λογικό χρόνο παράδοσης..

Στα details λέει:
16GB Internal Storage+16GB External TF Memory Card (Free!!!)
, οπότε πρέπει να'ναι το 16άρι μοντέλο, απλά δίνει και καρτούλα μαζί λογικά. Το μέγεθος για την χρήση που προορίζεται βέβαια μάλλον είναι κάτι παραπάνω από αρκετό..

Παρήγγειλα χτες και από Κίνα μια δερμάτινη θήκη μαζί με πληκτρολόγιο USB, έλεγε ο πωλητής πως θα λείπει ή κάτι για τις γιορτές, αλλά σήμερα κιόλας μου το έβγαλε το eBay dispatched. Άντε να δούμε..

tsavman
04-10-12, 13:01
Δεν περιμένει ακριβώς να του έρθει από Κίνα ο Γάλλος, και να μου το στείλει, αλλά το ζήτησε από εκεί να έρθει σε μένα κατευθείαν.
Υπολογίζω ότι θα έχει βγάλει χαλαρά 80 ευρώ από αυτήν την ιστορία, χωρίς να παρέχει τίποτα.

Βρισκόμαστε τώρα στα μηνύματα στο paypal, ευελπιστώ ότι θα καταφέρει να ακυρώσει την παραγγελία προς τον Κινέζο ώστε να του κάνει αυτός refund και με τη σειρά του ο Γάλλος σε μένα.

Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή :down:


Μακάρι η περίπτωσή σου να είναι διαφορετική, αν ναι, θα κάνω και γω το ίδιο, αν και εδώ που φτάσαμε με αυτήν την ιστορία (από μέσα Αυγούστου παλεύω να μου έρθει ένα Cube) ή θα την παρατήσω ή θα πάρω κάποιο άλλο.

sadako
04-10-12, 13:27
Χμμ.. Τώρα αν πω πως με μπρίζωσες περισσότερο; Κι εσύ πώς διαπίστωσες πως παίχτηκε αυτή η π@υστιά; Αν κατάλαβα καλά κάτι με το tracking number;

Εγώ ποτέ βασικά δεν έβλεπα tracking number σε αγορές μου από eBay (εκτός από μια περίπτωση που πήρα netbook από Γερμανό πωλητή, μάλιστα με κατάθεση στην τράπεζα και όχι paypal, άλλο άγχος εκείνο, θυμάμαι μάλιστα είχε αργήσει πολύ με DHL), για να λέει όμως "UK in stock" και στην αποστολή Royal Mail Airmail, υποθέτω πως θα έρθει κανονικά από Αγγλία. Ε; :hmm:

RASTAVIPER
04-10-12, 13:44
Με το Pandawill? Ε η μισή βδομάδα θα περάσει ούτως ή άλλως λόγω της αργίας.

Τουλάχιστον να είναι βδομάδα και όχι μήνας.

Άραγε τα 32GB να έχουν PVA panel η IPS? :hmm:

Η αργια τους έληξε 4/10.
Εγώ για το δικό μου πήρα tracking number από χτες μέσω Singapore, άρα δουλεύουν τα ταχυδρομεία τους.

Σύμφωνα με το ipadalternative, όλα τα τελευταία Cube έρχονται με IPS.

tsavman
04-10-12, 13:57
Χμμ.. Τώρα αν πω πως με μπρίζωσες περισσότερο; Κι εσύ πώς διαπίστωσες πως παίχτηκε αυτή η π@υστιά; Αν κατάλαβα καλά κάτι με το tracking number;

Εγώ ποτέ βασικά δεν έβλεπα tracking number σε αγορές μου από eBay (εκτός από μια περίπτωση που πήρα netbook από Γερμανό πωλητή, μάλιστα με κατάθεση στην τράπεζα και όχι paypal, άλλο άγχος εκείνο, θυμάμαι μάλιστα είχε αργήσει πολύ με DHL), για να λέει όμως "UK in stock" και στην αποστολή Royal Mail Airmail, υποθέτω πως θα έρθει κανονικά από Αγγλία. Ε; :hmm:


Μην μπριζώνεσαι άδικα, η περίπτωσή μου είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης.

Έχοντας φάει πατάτα με το androidmall, αποφάσισα να το πάρω από Ευρώπη. Βρήκα τον πωλητή, μιλήσαμε για κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το tablet (οθόνη, μνήμη, έκδοση κλπ), τον πλήρωσα και περίμενα να μου στείλει το tracking number της courier.
Αυτός στο μεταξύ δεν έστειλε κάποιο άλλο μήνυμα, εγώ συνέχισα να τον ρωτάω και την προηγούμενη εβδομάδα μου λέει πως είναι out of stock και πως η παραγγελία θα πάει άλλες δύο-τρεις μέρες πίσω. Δε μου αναφέρει εδώ ότι θα παραγγείλει από την Κίνα, τίποτα.

Την Κυριακή μου δίνει ένα tracking number της DHL, το οποίο το δοκιμάζω και δεν βρίσκει τίποτα. Ακόμα και σήμερα, δεν εντοπίζει την αποστολή (άρα είναι στην αρχή ακόμα). Συνεχίζω να βομβαρδίσω των πωλητή με μηνύματα του στυλ "τι γίνεται, θα έπρεπε να έχω παραλάβει, βιάσου, ενημέρωσέ με κλπ" και χτες μου ξεφουρνίζει ότι το tablet θα μου έρθει από Κίνα!

Τι έκανε δηλαδή ο μάγκας, παρήγγειλε με 180 ευρώ από κάποιον Κινέζο δίνοντας την διεύθυνσή μου, και μένα με χρέωσε 265 (τα οποία έδωσα ευχαρίστως για μια γρήγορη αποστολή από Ευρώπη/χωρίς τελωνεία, μετά το μπλέξιμο με το androidmall, αλλά όχι υπό αυτές τις συνθήκες)


Τώρα βρισκόμαστε στο resolution center του paypal και προσπαθώ να τον πείσω να μου κάνει refund.

sadako
04-10-12, 14:05
Εφόσον δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στα details (αν βέβαια έβγαλες άκρη με τα γαλλικά), αυτό νομίζω πως σηκώνει καταγγελία στο eBay. Ο τύπος καθαρά εξαπατεί..

babill2004
04-10-12, 14:12
Ο Άγγλος (φαντάζομαι και στην καταγωγή τελικά) πωλητής http://www.ebay.co.uk/itm/CUBE-U30GT-10-1-DUAL-CORE-ROCKCHIP-1-6Ghz-16GB-1280-x-800-IPS-ANDROID-TABLET-PC-/280979049728?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D2501539107600303641%26pid%3D100015%26prg%3D1006 %26rk%3D2%26sd%3D261103920202%26 που συνομιλώ σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με merimobiles έχοντας φυσικά συμφέρον αλλά και πιθανότατα εμπειρία μου έγραψε το εξής όταν του είπα ότι το Tracking number δεν εμφανίζεται αν και έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που μου το έδωσαν... "If you have tried tracking the order and it is not trackable then your order has not been despatched or even if the tracking only says "shipment information received" then it also means that your order has not left the seller, this is a tactic they play."
Όλοι οι Chinese πωλητές τα ίδια μάλλον κάνουν (Λέτε να είναι όλοι σε διπλανά γραφεία?).. Ο "Άγγλος" είναι λίγο ακριβούτσικος αλλά πιθανόν να καταλήξω σε αυτόν τελικά. Θυμίζω πως σύμφωνα με την ενημέρωσή του πουλάει τώρα τα λευκά 10αρια κυβους...

- - - Updated - - -


Εφόσον δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στα details (αν βέβαια έβγαλες άκρη με τα γαλλικά), αυτό νομίζω πως σηκώνει καταγγελία στο eBay. Ο τύπος καθαρά εξαπατεί..

Είναι κομπινεζόν ο τύπος.....

tsavman
04-10-12, 14:58
Κάτω κάτω στην περιγραφή γράφει (μετάφραση στα αγγλικά)


We work directly with the manufacturer which allows us to get attractive rates, but also to reduce our storage costs it may be that your smartphone arrives directly from China or the United States.

Thank you for your interest and do not hesitate to ask us your questions!


Εμένα όμως που είδα ότι είχε στοκ όταν τον πλήρωσα, και μετά από τόσες μέρες μου είπε ότι δεν έχει τελικά στοκ και να περιμένω (χωρίς να μου πει ότι θα έρθει από Κίνα), με καλύπτει αυτό;

Πιστεύω ότι λόγω αργίας στην Κίνα, γι'αυτό αργούσε να απαντήσει και να αποσταλεί η παραγγελία μου, ήταν δηλαδή προσχεδιασμένο όλο το σκηνικό.

Papados
04-10-12, 15:02
Μόλις εβαλα παραγγελία στο ipadalternative τον 32αρι κύβο. Αντε να δούμε τι θα μου "φέξει" εμένα.

Rama
04-10-12, 21:37
News flash. Υπάρχει θέμα external SD data corruption στο Cube.

Αν θυμάστε παλαιότερα είχα αναφέρει ότι αντέγραψα μερικά apks over wifi και πολλά από αυτά δεν δούλευαν. Νόμιζα ότι έφταιγε το βλαμάδι το router της Tellas τότε.

Τις προάλλες έκανα ένα Titanium backup στην external SD και όταν πήγα να κάνω restore, είχα χάσει 10-15% των εφαρμογών. Όταν πήγα στο backup directory να δω τι γίνεται, είδα πολλά filenames με corrupted χαρακτήρες και κάτι file sizes άλλα αντί άλλων. Νόμιζα ότι έφταιγε το Titanium και απλά έκανα ένα checkdisk από τα windows και έσβησε όλα τα corrupted αρχεία.

Κατόπιν μετέφερα το backup στον υπολογιστή. Χτες λοιπόν έκανα μία βλακεία και χάλασα το Cube* και χρειάστηκε να ξανακάνω restore. Από ποιο πριν είχα μεταφέρει όλο το SDcard\data folder στην external SD, λόγω κάποιων πειραμάτων που κάνω αυτές τις μέρες και όταν τελικά πήγα να δω τι γίνεται με το πείραμα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με τα αρχεία. Τελικά υπήρχε θέμα με τα directories. Πολλά corrupted data και εκεί και ευτυχώς που τα είχα και στο PC.

Τελικά ανακάλυψα ότι υπάρχει data corruption σε οτιδήποτε γράφει ο κύβος στην External SD. Τα παραπάνω επιβεβαίωσαν και άλλοι χρήστες εδώ (http://www.slatedroid.com/topic/35960-micro-sd-card-which-one-works-for-you/).

Από ότι λένε τα παλικάρια το πρόβλημα λύνεται για μερικούς αν φορμάρεις την κάρτα με NTFS, το οποίο είναι ΟΚ για μένα και φυσικά θα το τσεκάρω. Άλλοι αναφέρουν corruptions και στην Internal αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής.

Απλά να το έχετε το νου σας, όσοι πάρετε κύβους.

* έβαλα το Chainfire 3D και ως συνήθως δεν διάβασα τις οδηγίες οι οποίες έλεγαν ότι είναι ασύμβατο με ICS/JB με αποτέλεσμα να κολλήσει το κυβάκι! :p

ΥΓ Όσοι κάνετε firmware updates δώστε προσοχή στα παρακάτω:

- Κοντό USB καλώδιο (αυτό που δίνουν με το CUbe είναι ΟΚ)
- Σύνδεση σε USB 2.0 port στην μητρική σας και όχι USB 3.0
- Σύνδεση πάνω στη μητρική και όχι σε πόρτα στο case του υπολογιστή

Αυτό με την Internal είναι χοντρό αν ισχύει...
Για τα καλώδια γιατί τόσοι περιορισμοί; Γιατί όχι από το case;


Η αργια τους έληξε 4/10.
Εγώ για το δικό μου πήρα tracking number από χτες μέσω Singapore, άρα δουλεύουν τα ταχυδρομεία τους.

Σύμφωνα με το ipadalternative, όλα τα τελευταία Cube έρχονται με IPS.


Μόλις εβαλα παραγγελία στο ipadalternative τον 32αρι κύβο. Αντε να δούμε τι θα μου "φέξει" εμένα.

Αγορά από ipadalternative με Singapore Post:
Σήμερα μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι από την στιγμή που έφτασε στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης (28/9) και μετά "έφυγε" (1/10) θέλει 4-5 μέρες για να έρθει Ελλάδα, άρα αύριο ή πιο πιθανό Δευτέρα.

psolord
05-10-12, 12:16
Αυτό με την Internal είναι χοντρό αν ισχύει...
Για τα καλώδια γιατί τόσοι περιορισμοί; Γιατί όχι από το case;



Είναι περιορισμοί που συνάντησα στο δικό μου μηχάνημα, προχτές που έκανα το τρίτο flash. Κατά διαβολική σύμπτωση τα είχα εφαρμόσει στα δύο προηγούμενα φλασαρίσματα.

Όσο πιο μακρύ είναι το καλώδιο, τόσο πιο πιθανό είναι να υπάρξει πρόβλημα στην σύνδεση. Οι θύρες στο case του υπολογιστή, έχουν καλώδιο που κουμπώνει πάνω στην μητρική, πράγμα που σημαίνει έξτρα μήκος καλωδίου και μεγαλύτερες απώλειες σήματος.

Σε γενικές γραμμές οι USB του συστήματος μου είναι λίγο ευαίσθητες, απλά τα ανέφερα σε περίπτωση που και κάποιος άλλος σκοντάψει. Απλά να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

Τo internal corruption το είδα μόνο σε μία περίπτωση, οπότε μπορεί να υπήρχε κάτι ιδιαίτερο.

Την external SD την φόρμαρα με NTFS τελικά και δουλεύει μια χαρά (αλλά δεν έχω τσεκάρει για corruptions ακόμα).

- - - Updated - - -

ΥΓ Όσοι πάρετε κύβους και βάλετε την 1.07 JB που κάνει repartitioning σε 2GB το application storage, να έχετε υπόψη σας ότι η internal SD φαίνεται σαν corrupted.

Μη σας πιάσει πανικός, θέλει απλά format, λόγω του repartitioning.

tsavman
05-10-12, 12:22
format στην internal μνήμη δηλαδή, σε NTFS;

anon
05-10-12, 12:22
Εφόσον δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στα details (αν βέβαια έβγαλες άκρη με τα γαλλικά), αυτό νομίζω πως σηκώνει καταγγελία στο eBay. Ο τύπος καθαρά εξαπατεί..

Πολλοί το κάνουν. Εγώ παράγγειλα μπαταρία για λαπτοπ, απο βρετανικό σιτε, μαλιστα κάτι σαν ukbatteries αν θυμάμαι καλά το site, και τηλ αγγλίας, και οι αποστολές ήταν απο Χονγκ Κονγκ. Μπαταρίες δεν ήρθαν ποτέ.

psolord
05-10-12, 12:30
format στην internal μνήμη δηλαδή, σε NTFS;

Format στην Internal έκανα από Settings->Storage. Δεν ξέρω τι format κάνει by default.

Μιας και το βλέπουν τα Windows το partition, φαντάζομαι είναι FAT32/NTFS. Δεν το έχω δει.

Αν είναι FAT32, πιστεύω ένα reformat σε NTFS δεν θα είναι κακή ιδέα.

Εκτός αν είναι ext και απλά το βλέπουν τα windows μέσω του Tablet. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το σύστημα. Αν ξέρει κάποιος ας μας κατατοπίσει..!

RASTAVIPER
05-10-12, 19:16
Αυτοί οι Κινέζοι τελικά είναι σαν το Kinder έκπληξη.
Δεν ξέρεις πότε τι θα σου φέρει..
Ήθελα να παραγγείλω από Ebay μια θήκη για το νέο ταμπλετ.
Βρίσκω μια ωραία θήκη αλλά ήταν γκρι. Μιλάω με το παλικάρι και του λέω ότι θέλω σε μαύρο. Μου λέει κανένα πρόβλημα, να παραγγείλω και θα στείλει μαύρη.
Βάζω την παραγγελία και ξαφνικά μετά από 2 μέρες λαμβάνω μήνυμα :
συγγνώμη και τα υπόλοιπα, αλλά το απόθεμα σε γκρι τελείωσε. Μήπως θα ήθελα μαύρη; !!!!!
:-P :-P

Τυχερός τελικά, γιατί θα λαμβανα λάθος θήκη, αν είχε απόθεμα.

babill2004
05-10-12, 22:00
Αυτοί οι Κινέζοι τελικά είναι σαν το Kinder έκπληξη.
Δεν ξέρεις πότε τι θα σου φέρει..
Ήθελα να παραγγείλω από Ebay μια θήκη για το νέο ταμπλετ.
Βρίσκω μια ωραία θήκη αλλά ήταν γκρι. Μιλάω με το παλικάρι και του λέω ότι θέλω σε μαύρο. Μου λέει κανένα πρόβλημα, να παραγγείλω και θα στείλει μαύρη.
Βάζω την παραγγελία και ξαφνικά μετά από 2 μέρες λαμβάνω μήνυμα :
συγγνώμη και τα υπόλοιπα, αλλά το απόθεμα σε γκρι τελείωσε. Μήπως θα ήθελα μαύρη; !!!!!
:-P :-P

Τυχερός τελικά, γιατί θα λαμβανα λάθος θήκη, αν είχε απόθεμα.

Σε μένα μου το έκαναν τρεις φορές τρεις διαφορετικοί πωλητές συμπεριλαμβανομένου και του merimobiles. Εγώ ήθελα την μπεζ/γκρι, ήταν κατά τα γραφόμενά τους σε στοκ, αλλά μετά την αγορά με ενημέρωσαν για τη μαύρη ότι είχαν μόνο. 2 φορές refund και την τρίτη από το Merimobiles αν και τους έκανα ειδική μνεία να μην στείλουν μαύρη, κάναν ακριβώς το αντίθετο... Τώρα περιμένω το tablet με τη θήκη και θα δω....
Το κάνουν σύστημα....

blade_
05-10-12, 22:05
Αυτοί οι Κινέζοι τελικά είναι σαν το Kinder έκπληξη.
Δεν ξέρεις πότε τι θα σου φέρει..
Ήθελα να παραγγείλω από Ebay μια θήκη για το νέο ταμπλετ.
Βρίσκω μια ωραία θήκη αλλά ήταν γκρι. Μιλάω με το παλικάρι και του λέω ότι θέλω σε μαύρο. Μου λέει κανένα πρόβλημα, να παραγγείλω και θα στείλει μαύρη.
Βάζω την παραγγελία και ξαφνικά μετά από 2 μέρες λαμβάνω μήνυμα :
συγγνώμη και τα υπόλοιπα, αλλά το απόθεμα σε γκρι τελείωσε. Μήπως θα ήθελα μαύρη; !!!!!
:-P :-P

Τυχερός τελικά, γιατί θα λαμβανα λάθος θήκη, αν είχε απόθεμα.
:rofl:

πραγματικα ειναι εκτος συναγωνισμου!!!

sadako
06-10-12, 13:02
Καλά, πολλές φορές και η συνεννόηση είναι ό,τι να'ναι..

Έχει τύχει 2-3 φορές να ζητήσω διευκρινίσεις μέσω pm και δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα στα αγγλικά. Απαντούσαν ό,τι να'ναι, ή έκαναν copy-paste κάτι από την περιγραφή του προϊόντος..

chal_4
06-10-12, 13:28
Με το androidmall τι γινεται? Τους έχω στείλει 2 email και δεν μου έχουν απαντήσει. Έχουν περάσει 3 μέρες από το πρώτο...

Papados
06-10-12, 13:38
Μαλλον ότι γίνετε και με το ipadalternative. Δεν μπορώ να μπω ουτε στον λογαριασμο μου. Λέει οτι ο χρήστης δεν υπάρχει. Από χτες το πρωί μέχρι τώρα έχω στείλει 3 mail αλλα τίποτα.

psolord
06-10-12, 15:18
Και εγω δεν εχω παρει απαντηση απο πανταγουιλ.

Το δικτυο λεει οτι η αργια ειναι μεχρι τις 8 του μηνα.

chal_4
06-10-12, 15:31
Τι αργία είναι αυτή τόσες μέρες? Αργία στην Κίνα ή στην Αγγλία?

psolord
06-10-12, 15:55
Τι αργία είναι αυτή τόσες μέρες? Αργία στην Κίνα ή στην Αγγλία?

China

http://www.travelchinaguide.com/essential/holidays/calendar.htm

RASTAVIPER
06-10-12, 15:58
Μαλλον ότι γίνετε και με το ipadalternative. Δεν μπορώ να μπω ουτε στον λογαριασμο μου. Λέει οτι ο χρήστης δεν υπάρχει. Από χτες το πρωί μέχρι τώρα έχω στείλει 3 mail αλλα τίποτα.
Εμένα μου δουλεύει κανονικά το account.
Μήπως δεν έκανες register τον λογαριασμό σου όταν ήσουν guest?

Papados
06-10-12, 16:31
Ειχα λογαριασμο κανονικα απο πριν την παραγγελια και εμπαινα χωρις προβλημα.

tsavman
06-10-12, 17:59
Ευτυχώς που είναι αργία στην Κίνα για την περίπτωσή μου, γιατί από ό,τι φαίνεται το (dropshipped) cube του Γάλλου "πωλητή" δεν έχει φύγει ακόμη, οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

RASTAVIPER
06-10-12, 19:47
Ευτυχώς που είναι αργία στην Κίνα για την περίπτωσή μου, γιατί από ό,τι φαίνεται το (dropshipped) cube του Γάλλου "πωλητή" δεν έχει φύγει ακόμη, οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Το έχουμε πει πάνω από 3 φορές.
Η αργια έχει λήξει από την Παρασκευή.
3 πακέτα που περιμένω από Κίνα όλα έχουν σταλεί ήδη.

tsavman
06-10-12, 20:25
Παρασκευή, εννοείς χτες;
Όπως και να'χει, οι διαδικασίες (κράξιμο στον πωλητή) που ξεκίνησα προηγούνται της λήξης της αργίας, οπότε αν τον πιστέψω πρόλαβε και την ακύρωσε πριν φύγει.
Το ίδιο υποδηλώνει και η μη ανεύρεση του δέματος με βάση το tracking number.

Ελπίζω μέσα στην συνεχιζόμενη ατυχία μου με το θέμα της αγοράς tablet, τώρα τουλάχιστον να είμαι λίγο τυχερός και να μη χάσω τα λεφτά μου.

Mouse Potato
06-10-12, 20:55
@tsavman

http://www.army.gr/files/Media/Emblems/resized/VI_MP_379_301.jpg

:lol::lol:

Good luck! :cool:

tsavman
06-10-12, 20:58
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol:

Δε θέλω να το γρουσουζέψω πριν γίνει το refund, αλλά για cube ξεκίνησα καλοκαίρι, με Rambos με βλέπω τα Χριστούγεννα :p

ownagE_
06-10-12, 20:59
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol:

Δε θέλω να το γρουσουζέψω πριν γίνει το refund, αλλά για cube ξεκίνησα καλοκαίρι, με Rambos με βλέπω τα Χριστούγεννα :p

Χριστούγεννα 2013; :lol: :twisted:

tsavman
06-10-12, 21:09
Έλα, κρυάδες :evil::lol:

Rama
07-10-12, 12:36
Που ξεκινάω διάβασμα για JB firmware official & custom για Cube 32GB (υποθέτω ότι δεν έχει διαφορά με το 16GB);

tsavman
07-10-12, 14:36
Με τον πόνο μου παίζεις; :p

Για δες εδώ (http://www.arctablet.com/blog/featured/cube-u30gt-h-android-4-1-jb-firmware-root-and-pip/) και εδώ (http://www.flashmyandroid.com/forum/forumdisplay.php?311-Cube-U30GT)

Mouse Potato
07-10-12, 14:48
Με τον πόνο μου παίζεις; :p

Για δες εδώ (http://www.arctablet.com/blog/featured/cube-u30gt-h-android-4-1-jb-firmware-root-and-pip/) και εδώ (http://www.flashmyandroid.com/forum/forumdisplay.php?311-Cube-U30GT)

Δες τα θετικά: Όταν και αν το πάρεις θα σου είναι παιχνιδάκι να αλλάξεις ROM ή να του περάσεις το latest FW.

Συγγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα... :p

Rama
07-10-12, 14:55
lol ευχαριστώ!
Το έχουμε κάνει σαν μαραθώνιο το θέμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.