PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96

puntomania
08-07-18, 14:25
Κάτι πολύ φθηνό ίσα για να περάσεις μερικούς μήνες ή υπομονή.
Κάποιο καλό Chrome OS Tablet θα μας κάνει την τιμή να έρθει και στην Ευρώπη.

δηλαδή... μόνο τα chrome os ειναι καλά? και όλα τα android άχρηστα?

έχεις φάει μήπως λίγο κόλλημα με το chrome os?

ή κατάλαβα κάτι λάθος?

- - - Updated - - -


7" xiaomi mi max
11,5 dell latitude

12,5 yoga thinkpad ή dell με αναδιπλούμενες οθόνες και μπαταρίες που κρατάνε 7-8 ώρες οι κανονικές και 12 ώρες οι επηυξημένες

laptop 12αρι... έχω ένα παλιο turbox voyager2 του έβαλα πρόσφατα έναν ssd και πετάει. σε tab θέλω κάτι κοντά στις 10 ιντσες

RASTAVIPER
08-07-18, 17:47
Αν περίμενα να ακολουθήσουν οι μάζες για να δω που πάμε θα ήμουν εσύ.
Η ίδια η Google από πότε έχει να βγάλει; Η αγαπημένη σου Oneplus πόσα Android tablets έχει βγάλει; :rolleyes:

- - - Updated - - -


Δεν καταλαβαίνω γιατί το sad smiley.
Όταν έχεις Chrome OS tablets, με πλήρη browser που τρέχει τα site όπως ο Chrome σε desktop PC, και πλέον και με Android apps, δεν υπάρχει λόγος να τα κλαις τα Android tablets.

Ποια μάζα ακολουθώ; ακόμα και αυτά που πας να γράψεις δεν έχουν νόημα.
Έχει η μαζα Oneplus κινητό και Cube ταμπλετ, που και τα 2 έχουν εξαιρετικη τιμή προς απόδοση;
Συνέχισε να δείχνεις πόσο άσχετος είσαι.
Ή καλύτερα πάρε ταμπλετ με Chrome Os, αν βρεις κάτι τέτοιο.

lewton
08-07-18, 19:12
Ποια μάζα ακολουθώ; ακόμα και αυτά που πας να γράψεις δεν έχουν νόημα.
Έχει η μαζα Oneplus κινητό και Cube ταμπλετ, που και τα 2 έχουν εξαιρετικη τιμή προς απόδοση;
Συνέχισε να δείχνεις πόσο άσχετος είσαι.
Ή καλύτερα πάρε ταμπλετ με Chrome Os, αν βρεις κάτι τέτοιο.

Με έχεις πει άσχετο τουλάχιστον 10 φορές σε διάφορα θέματα.
Πολλά νεύρα και θα πάθεις τίποτα.

- - - Updated - - -


δηλαδή... μόνο τα chrome os ειναι καλά? και όλα τα android άχρηστα?

έχεις φάει μήπως λίγο κόλλημα με το chrome os?

ή κατάλαβα κάτι λάθος?

]
Μπορεί και να έχεις δίκιο και να έχω φάει κόλλημα.
Αν θέλεις να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο μπορείς να αναφέρεις κάποια μοντέλα που αξίζει να αγοράσει κανείς.

- - - Updated - - -

Θέλω ένα μοντέλο που να μην είναι φισκα στο bloatware, να έχει πάρει τουλάχιστον ένα security patch του 2018, να έχει Oreo ή να έχει υποσχεθεί η εταιρία ότι θα πάρει Oreo, και να έχει αποδεκτό value for money.
Δε ζητάω πολλά.

puntomania
08-07-18, 19:41
Με έχεις πει άσχετο τουλάχιστον 10 φορές σε διάφορα θέματα.
Πολλά νεύρα και θα πάθεις τίποτα.

- - - Updated - - -

]
Μπορεί και να έχεις δίκιο και να έχω φάει κόλλημα.
Αν θέλεις να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο μπορείς να αναφέρεις κάποια μοντέλα που αξίζει να αγοράσει κανείς.

- - - Updated - - -

Θέλω ένα μοντέλο που να μην είναι φισκα στο bloatware, να έχει πάρει τουλάχιστον ένα security patch του 2018, να έχει Oreo ή να έχει υποσχεθεί η εταιρία ότι θα πάρει Oreo, και να έχει αποδεκτό value for money.
Δε ζητάω πολλά.

υπάρχει δηλαδή tab με όλα αυτα που λες? πιο-α?

lewton
08-07-18, 21:10
υπάρχει δηλαδή tab με όλα αυτα που λες? πιο-α?

Κανένα.
My point.

puntomania
08-07-18, 22:19
Κανένα.
My point.

με λίγα λόγια μας λες πως θες ένα 1000ρακι.... και να έχει 500άλογα... και αφού δεν υπάρχει.... άρα όλα τα υπόλοιπα είναι σκάρτα?

lewton
09-07-18, 08:36
με λίγα λόγια μας λες πως θες ένα 1000ρακι.... και να έχει 500άλογα... και αφού δεν υπάρχει.... άρα όλα τα υπόλοιπα είναι σκάρτα?

Τα 500 άλογα από που προκύπτουν;
Επειδή το θέλω χωρίς bloatware ή επειδή θέλω να μην είναι τρύπιο;
Μιλάμε για τα προσωπικά μας δεδομένα, οποίος δεν ενδιαφέρεται ας πάρει συσκευή που έχει να δει αναβάθμιση ασφαλείας από προπερσι.

ch2
09-07-18, 13:30
Τα 500 άλογα από που προκύπτουν;
Επειδή το θέλω χωρίς bloatware ή επειδή θέλω να μην είναι τρύπιο;
Μιλάμε για τα προσωπικά μας δεδομένα, οποίος δεν ενδιαφέρεται ας πάρει συσκευή που έχει να δει αναβάθμιση ασφαλείας από προπερσι.

οταν χρειαστηκα νεο tablet πηγα και ειδα τι υπαρχει με official lineageOS, βρηκα ενα σχετικα παλιο samsung tab s2 και το πηρα, δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες αν θες latest patches και bloat free...

Vtester
09-07-18, 13:45
Τα 500 άλογα από που προκύπτουν;
Επειδή το θέλω χωρίς bloatware ή επειδή θέλω να μην είναι τρύπιο;
Μιλάμε για τα προσωπικά μας δεδομένα, οποίος δεν ενδιαφέρεται ας πάρει συσκευή που έχει να δει αναβάθμιση ασφαλείας από προπερσι.

Θεωρητικά αν δεν βγει μια συσκευή nexus δεν θα εχεις αυτά που ζητάς. Τώρα ενναλακτικη είναι συσκευές που υποστηρίζουν treble με oreo αλλά είναι μονο 2 απο όσο ξέρω , ενα της huawei και το καινούργιο mipad 4. Κανένα απο τα δυο όμως δεν νομιζω να σε καλύπτει σε αυτά που θες ακριβως γιατί λογικά τα updates και παλι δεν θα είναι τόσο γρήγορα ή θα πρεπει να βάλεις custom rom αν βγάλουν ίσως για το xiaomi γιατί για το huawei το αποκλειω. Αλλά τοτε θεωρητικά δεν έχει νόημα το κομάτι ασφαλείας αφού βάζεις rom απο τρίτους που ίσως να μην βλέπεις τον λογο να τους εμπιστευεσαι.

chat1978
09-07-18, 17:43
Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω την διαφωνια. Τι θεωρείτε ακριβώς καλό τάμπλετ; Δηλαδή τι λείπει για να είναι καλό; Για μένα τα τελευταία πολλά χρόνια το τάμπλετ είναι ένα αλλο μεγαλύτερο τηλέφωνο. Αν είναι android απλά πρέπει να κάνει τα ίδια και γι'αυτό ρωτώ. Τι σας λείπει;

Μετα από android για μένα, chrome OS ή Windows. Ομως σε αυτή την κατηγορια για μένα συζητάω για φορητό υπολογιστή και αν μπορεί να λειτουργεί μόνο με οθόνη τότε ακόμα καλύτερα.

lewton
09-07-18, 18:38
Προσωπικά ελπίζω να μου αποδείξει κάποιος ότι κάνω λάθος βρίσκοντας ένα μοντέλο που δεν είναι γεμάτο bloatware και έχει πάρει μια αναβάθμιση ασφάλειας του 2018 και έχει ανεκτό value for money.
Δηλαδή όχι Pixel C σε αυτήν την τραγική τιμή που κυκλοφορεί.

Erebos
10-07-18, 05:36
Η Microsoft ανακοίνωσε το Surface Go, ένα $400 10ιντσο tablet με Intel Pentium Gold 4415Y. Από θύρες θα έχει Surface Connect, USB-C 3.1, 3.5mm jack και MicroSD.

https://blogs.windows.com/devices/2018/07/09/meet-surface-go-starting-at-399-msrp-its-the-smallest-and-most-affordable-surface-yet/

maddoctor
10-07-18, 20:38
Πολύ καλά tablet βγάζει η Chuwi. Έχω ένα dual boot στο ιατρείο και περιμένω άλλο ένα (Hi9 air). Του γιου μου, του πήρα ένα Onda, με καλά χαρακτηριστικά, με 3GB RAM, σε πολύ καλή τιμή από την Eu αποθήκη του Coolicool, android. Εάν ψάξεις, σίγουρα κάτι θα βρεις.

chat1978
11-07-18, 10:29
Πολύ καλά tablet βγάζει η Chuwi. Έχω ένα dual boot στο ιατρείο και περιμένω άλλο ένα (Hi9 air). Του γιου μου, του πήρα ένα Onda, με καλά χαρακτηριστικά, με 3GB RAM, σε πολύ καλή τιμή από την Eu αποθήκη του Coolicool, android. Εάν ψάξεις, σίγουρα κάτι θα βρεις.

Και εμείς και τέτοιο έχουμε αλλά το έχουμε παρατήσει σε ανδροιντ. Πώς να το κάνουμε για φορητή συσκευή και από θέμα εφαρμογών πολύ ανώτερο.

lewton
11-07-18, 10:59
Πολύ καλά tablet βγάζει η Chuwi. Έχω ένα dual boot στο ιατρείο και περιμένω άλλο ένα (Hi9 air). Του γιου μου, του πήρα ένα Onda, με καλά χαρακτηριστικά, με 3GB RAM, σε πολύ καλή τιμή από την Eu αποθήκη του Coolicool, android. Εάν ψάξεις, σίγουρα κάτι θα βρεις.

Ποιο security patch έχει;

chat1978
11-07-18, 12:01
Ποιο security patch έχει;

Γενικά αναβαθμίζονται κανονικά αλλά είναι λίγο ζορικο το κόλπο. Εγώ στο δικό μου κάποια μεγάλα releases ήθελαν SD card για να την χρησιμοποιήσει σαν έξτρα χώρο.

raspoutiv
11-07-18, 12:21
κι αυτό εδώ το teclast (https://www.banggood.com/Original-Box-Teclast-M89-MT8176-Hexa-Core-2_1-GHz-3G-RAM-32G-ROM-7_9-Inch-Android-7_0-OS-Tablet-p-1304730.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN) είναι καλή περίπτωση
σαν το mipad 3 ένα πράγμα, με mediatek αντί για sd αλλά πιο νέο, και σε πιο λογική τιμή απ ότι βγαίνουν τα mipad (που εξαντλούνται και νωρίς κιόλας)

φυσικά η τιμή δικαιολογείται λόγω των κοντά 2 χρόνων διαφοράς στην κυκλοφορία και του ανύπαρκτου support της teclast
όχι πως τα mipad αναβαθμίζονται και τακτικά αλλά κάπως καλύτερα

Chingachgook
17-07-18, 10:30
Για το HUAWEI MediaPad T3 WiFi που παίζει αυτές τις ημέρες στα ~129€, τί γνώμη έχετε;
(σημειώνω ότι δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις, ούτε για υποστήριξη mobile data)

skel
17-07-18, 11:25
Για το HUAWEI MediaPad T3 WiFi που παίζει αυτές τις ημέρες στα ~129€, τί γνώμη έχετε;
(σημειώνω ότι δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις, ούτε για υποστήριξη mobile data)

το 10ρι το είχα πάρει για δώρο.
έχει αφήσει καλές εντυπώσεις αξίζει στα χρήματα που είναι για απλή χρήση.
κάνει ενημερώσεις κανονικά

raspoutiv
17-07-18, 11:37
Για το HUAWEI MediaPad T3 WiFi που παίζει αυτές τις ημέρες στα ~129€, τί γνώμη έχετε;
(σημειώνω ότι δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις, ούτε για υποστήριξη mobile data)

αν θες αποκλειστικά αγορά από Ελλάδα ok
αλλιώς στα ίδια λεφτά με αυτό που ανέφερα παραπάνω βγαίνει

Chingachgook
17-07-18, 11:38
το 10ρι το είχα πάρει για δώρο.
έχει αφήσει καλές εντυπώσεις αξίζει στα χρήματα που είναι για απλή χρήση.
κάνει ενημερώσεις κανονικά

Αφου δεν σε είπαν τσίπη, ή σε σιχτίριαζαν, μια χαρά :p
Ευχαριστώ :)

- - - Updated - - -


αν θες αποκλειστικά αγορά από Ελλάδα ok
αλλιώς στα ίδια λεφτά με αυτό που ανέφερα παραπάνω βγαίνει

Ναι, από τα μέρη μας, μάλλον θα παίξουν και δόσεις εξ ου και η ερώτηση.

sdikr
17-07-18, 15:28
Για το HUAWEI MediaPad T3 WiFi που παίζει αυτές τις ημέρες στα ~129€, τί γνώμη έχετε;
(σημειώνω ότι δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις, ούτε για υποστήριξη mobile data)


Για Ελληνικά δεδομένα, είναι καλή επιλογή, snapdragon αντί για mediatek, 2GB μνήμη που είναι μεν οριακά, αλλά την δουλειά του θα την κάνει.
Λίγο στην ανάλυση μπορεί να έχεις θέμα, θυμάμαι παλιότερα με παραπλήσια είχα πρόβλημα με το cosmote tvgo ήθελε μεγαλύτερη.

Chingachgook
17-07-18, 16:19
Θεωρώ ότι τα specs θα καλύψουν την ενδιαφερόμενη, σε συνδυασμό με την τιμή.

Ευχαριστώ για το feedback παιδιά. :oneup:

sdikr
17-07-18, 16:24
Θεωρώ ότι τα specs θα καλύψουν την ενδιαφερόμενη, σε συνδυασμό με την τιμή.

Ευχαριστώ για το feedback παιδιά. :oneup:

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σε ενδιαφέρει το βάρος και αν έχει στρογγυλεμένες γωνίες :p

Chingachgook
17-07-18, 16:37
Δεν αγχώνομαι, είμαι ξεροκέφαλος :tooth:fool

:oops:

paradox21
28-08-18, 14:06
MLS 1 Μέρα μετά την εγγύηση.
Η απάντηση του Γερμανού, συγνώμη είναι εκτός.
;-)

Zer0c00L
28-08-18, 14:30
MLS για μένα σημαίνει απλά μακριά ... Καλύτερα να αγοράσω ένα κινέζικο παρά αυτής της εταιρείας που λέγεται MLS θυμίζω είχα κάνει το λάθος να την εμπιστευτώ και να αγοράσω το MLS Magic 10.1 αξίας πάνω από 200+ ευρώ

Καλό κουράγιο

Για μένα ο αντικαταστάτης της είναι η LENOVO , κτλ...

puntomania
28-08-18, 14:42
Πήρα πέρυσι το lenovo yoga tab 8 για την κόρη μου... έβγαλε θέμα στο κουμπί το στρόγγυλο που έχει... το έστειλα στο σερβις τους το οποίο ήταν άψογο, το φτιάξανε σε χρόνο τετε... και το στείλανε πίσω. και ένα παλαιότερο που έχω Α5500 με 3g εδώ και μερικά χρόνια.. το έχει ο μικρός μου.... αθάνατο...

πιστεύω πως είναι ένα brand που έχει καλή σχέση τιμής.

sdikr
28-08-18, 14:47
Σχεδόν όλοι είναι καλοί στην Εγγύηση, το πρόβλημα είναι τι γίνεται μετά.

Το συγκεκριμένο με την μπαταρία έχει συμβεί και στις καλύτερες και ακριβότερες οικογένειες

paradox21
28-08-18, 15:42
1 Μέρα ακριβώς μετά την εγγύηση έγινε, γιατί η μπαταρία έχει ένα χρόνο, αλλά δεν είναι δυνατόν να συμβεί αυτό και να καταστρέψει ολόκληρο το ταμπλετ και να σου λένε εκτός εγγύησης.
Τώρα έχω στείλει μαιλ στην MLS και αναμένω.

mrsaccess
28-08-18, 15:48
Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια. Δεν γίνεται η μπαταρία, ένα εξάρτημα που δεν αλλάζει να έχει μικρότερη εγγύηση από την συσκευή.
Χώρια που στην φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα πρόβλημα και στην συσκευή, όχι μόνο στην μπαταρία.

Zer0c00L
28-08-18, 15:54
Η εγγύηση εντός Ε.Ε. για όλα τα ηλεκτρονικά (υπολογιστές σταθεροί,φορητοί - κινητά τηλέφωνα - tablets) είναι 24 μήνες ή 2 χρόνια

Οποιαδήποτε άλλη απάντηση παραβιάζει την σχετική νομοθεσία και κανείς καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή , γενική γραμματεία καταναλωτή και ο έμπορος , κατάστημα , εταιρεία τρέχουν και δεν φτάνουν.

sdikr
28-08-18, 16:02
Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια. Δεν γίνεται η μπαταρία, ένα εξάρτημα που δεν αλλάζει να έχει μικρότερη εγγύηση από την συσκευή.
Χώρια που στην φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα πρόβλημα και στην συσκευή, όχι μόνο στην μπαταρία.

Αμα ήταν έτσι, μεγάλοι κατασκευαστές όπως πχ η HP Θα δίνανε 2 χρόνια εγγύηση, δεν το κάνουν
2 χρόνια είναι για έλλειψη κάποιας συνομολογημένης δυνατότητας που σου υποσχεθήκανε κατα την αγορά, πχ κάνει και καφέ, μετά απο 20 μήνες, αποφασίζεις να δοκιμάσεις τον καφέ και βλέπεις πως δεν κάνει.

mrsaccess
28-08-18, 16:16
Αμα ήταν έτσι, μεγάλοι κατασκευαστές όπως πχ η HP Θα δίνανε 2 χρόνια εγγύηση, δεν το κάνουν
2 χρόνια είναι για έλλειψη κάποιας συνομολογημένης δυνατότητας που σου υποσχεθήκανε κατα την αγορά, πχ κάνει και καφέ, μετά απο 20 μήνες, αποφασίζεις να δοκιμάσεις τον καφέ και βλέπεις πως δεν κάνει.

Τι εννοείς; Πως το tablet της φωτογραφίας που άνοιξε από μόνο του σαν καρπούζι στον ένα χρόνο και μια ημέρα, είναι εκτός εγγύησης;;; :crazy:

psolord
28-08-18, 16:19
MLS 1 Μέρα μετά την εγγύηση.
Η απάντηση του Γερμανού, συγνώμη είναι εκτός.
;-)

:scared::shock::stunned:

Το tablet που ηθελε να γινει μηχανη του pop corn!

paradox21
28-08-18, 16:40
Στους όρους εγγύησης που είχε μέσα στο ταμπλετ αναφέρει 1 χρόνο εγγύηση μπαταρίας, εγώ φυσικά και θεωρώ ότι πρέπει να καλυφθεί η επισκευή ή αντικατάσταση της συσκευής στα πλαίσια της εγγύησης.

Zer0c00L
28-08-18, 16:41
Όταν κάνεις καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή , γενική γραμματεία καταναλωτή (με την σχετική νομοθεσία) μετά πες μου για HP , APPLE , κτλ

RASTAVIPER
28-08-18, 17:46
Πολλές φορές έχω ακούσει για την μπαταρία ναέχει διαφορετική εγγύηση από την κυρίως συσκευή.

mrsaccess
28-08-18, 18:25
Θα είχε ενδιαφέρον να φτάσει σε δικαστήριο αυτό. Αν η μπαταρία είναι μη αναλώσιμο ανταλλακτικό, δηλαδή δεν μπορεί να αντικατασταθεί από τον χρήστη — αναπόσπαστο κομμάτι της συσκευής, τότε πως γίνεται να έχει εγγύηση μικρότερης διάρκειας της νόμιμης;

paradox21
28-08-18, 18:31
"Καλησπέρα σας.



Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την τεχνική υποστήριξη της MLS.

Θα θέλαμε να μας μεταφέρετε περισσότερες λεπτομέρειες αναφορικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει.

Πριν δημιουργηθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα, είχατε παρατηρήσει κάποια μεταβολή της συμπεριφοράς της συσκευής είτε στην λειτουργία της είτε στην διάρκεια της μπαταρίας; Η φόρτιση της συσκευής με ποιον φορτιστή/καλώδιο πραγματοποιούνταν;

Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να μας ενημερώσετε αν έχετε παραδώσει την συσκευή για αποστολή στο service όπως και να μας αποστείλετε την ημερομηνία αγοράς της συσκευής.

Είμαστε στην διάθεση σας."


Πρώτη απάντηση στάλθηκαν οι διευκρινήσεις και τα παραστατικά αγοράς που ζήτησαν και περιμένω.

Edit να διευκρίνησω ότι έχει περάσει 1 χρόνος όχι ο δεύτερος που υποτίθεται έχει το ταμπλετ

puntomania
28-08-18, 18:47
"Καλησπέρα σας.



Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την τεχνική υποστήριξη της MLS.

Θα θέλαμε να μας μεταφέρετε περισσότερες λεπτομέρειες αναφορικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει.

Πριν δημιουργηθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα, είχατε παρατηρήσει κάποια μεταβολή της συμπεριφοράς της συσκευής είτε στην λειτουργία της είτε στην διάρκεια της μπαταρίας; Η φόρτιση της συσκευής με ποιον φορτιστή/καλώδιο πραγματοποιούνταν;

Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να μας ενημερώσετε αν έχετε παραδώσει την συσκευή για αποστολή στο service όπως και να μας αποστείλετε την ημερομηνία αγοράς της συσκευής.

Είμαστε στην διάθεση σας."


Πρώτη απάντηση στάλθηκαν οι διευκρινήσεις και τα παραστατικά αγοράς που ζήτησαν και περιμένω.

Edit να διευκρίνησω ότι έχει περάσει 1 χρόνος όχι ο δεύτερος που υποτίθεται έχει το ταμπλετ



Πριν 10 χρόνια περίπου... είχα αγοράσει ένα opel astra sedan των 25χιλ ευρώ... στο service των 3000χλμ πήγα για λάδια ξίδια... την επομένη το απόγευμα πήγαινα να πάρω την μικρή μου απο την γιαγια... ήταν 5 μηνών τότε... βλέπω στον καθρέπτη καπνό.... σταματάω... φωτιά στη μηχανή.... αφού το σβήσαμε... το φορτώνω στην οδική και το πάω στην αντιπροσωπία... αφού το τσέκαρε και δικός μου πραγματογνώμονας... τους αφήνω και τα κλειδιά... και φεύγοντας τους λέω... αφού ήταν δικιά σας πατάτα... θέλω άλλο αμάξι.. και φεύγω. μετά από ένα 2μηνο και αφού έφτασα και μέχρι την opel Γερμανίας.. γιατι μου ζητούσαν κοντά ένα χιλιάρικο επισκευής... πήρα καινούργιο αμάξι!!!

το πως προκλήθηκε? ο μηχανικός δεν είχε σφίξει το φίλτρο σωστά... και πετούσε λάδια στην πολλαπλή εξαγωγής....

meletis
29-08-18, 23:37
MLS 1 Μέρα μετά την εγγύηση.
Η απάντηση του Γερμανού, συγνώμη είναι εκτός.
;-)

Κάνε καταγγελία στο καταναλωτη, εχει παραγινει.

paradox21
30-08-18, 16:35
Μετά την πρώτη άμεση απάντηση δεν έχω νεότερα, σήμερα έστειλα υπενθυμίσει σχετικά και περιμένω, από Δευτέρα θα κάνω περισσότερα και αναλόγως την απάντηση τους.

- - - Updated - - -


Καλησπέρα σας.



Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την τεχνική υποστήριξη της MLS.


Για να προκύψει μια τέτοια κατάσταση σε μια συσκευή δύναται
να επηρεάσουν πολλοί παράγοντες όπως η συνεχόμενη χρήση της συσκευής με τον φορτιστή της, η φόρτιση της συσκευής με παρελκόμενα τρίτης εταιρίας, η παρουσία της συσκευής σε ένα ιδιαίτερα θερμό περιβάλλον, η εισχώρηση υγρασίας κ.α. Καθώς οι συσκευές και οι μπαταρίες
διαθέτουν συστήματα που μπορούν να προστατέψουν την συσκευή από καταστάσεις όπως αυτή, το φούσκωμα της μπαταρίας έχει περιορίσει την ζημία που προκαλείται.



Λαμβάνοντας υπόψιν το πέρας της εγγύησης καθώς και την
κατάσταση της συσκευής που αποτυπώνεται μέσα από τις φωτογραφίες που μας έχετε αποστείλει, η κατεύθυνση που μπορούμε να σας δώσουμε είναι πως δύναται να προχωρήσουμε στην επισκευή συνολικά των ανταλλακτικών που έχουν επηρεαστεί από την μπαταρία με την κάλυψη
του κόστους αντικατάστασης της μπαταρίας που είναι 40€.



Μέσα από τους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τα
φυσικά σημεία που διαθέτουμε για να παραδώσετε την συσκευή σας.

https://www.mlsinnovation.com/gr/stores

https://www.mlsinnovation.com/gr/contact-us

Επιπρόσθετα μπορείτε να κάνετε χρήσης της υπηρεσίας MLS
Get&Deliver για να επωφεληθείτε της δωρεάν μεταφοράς της συσκευής, μέσα από τον παρακάτω σύνδεσμο:
http://getndeliver.mls.gr/


Είμαστε στην διάθεση σας.

Με εκτίμηση,

Μάλιστα, ρίχνουμε κάτι για κακή χρήση λίγο ότι η μπαταρία και η συσκευή δεν επιτρέπει τέτοιες καταστάσεις αλλά έγινε.
Και επειδή είμαστε καλοί θα το φτιάξουμε με μια χρέωση.

Zer0c00L
30-08-18, 19:39
εγώ σου τα έλεγα από την αρχή (δεν με ακούς)

καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή / γενική γραμματεία του καταναλωτή

να δεις μετά τι είναι εκτός εγγύησης και με χρέωση

αυτή είναι η προσωπική μου άποψη γνώμη λόγω MLS

puffy
31-08-18, 18:09
το οτι ο γερμανος το εβγαλε εκτος εγγυησης χαζομαρα ολκης, προφανως η εγγυηση 1 χρονο αφορα την καλη λειτουργια της μπαταριας. αν η μπαταρια σκασει και καταστρεψει το μηχανημα δεν το χρεωνουμε στην εγγυηση μπαταριας:p
για την mls ενταξει αν και γυφτια δεν ειναι παραλογο, τουλαχιστον με βαση την εγγυηση που δινουν. λενε πληρωσε τη μπαταρια επειδη ειναι εκτος εγγυησης ουτως αλλως. τα αλλα μερη που πηρε μαζι της η μπαταρια εντος εγγυησης.
απο κει και περα οτι δεν μου αρεσουν τετοιες πρακτικες και πιθανον να δικαιωθεις αν διεκδικησεις 2 χρονια εγγυηση για ολη τη συσκευη. αλλα πιθανον θα πρεπει να το τραβηξεις

Zer0c00L
02-09-18, 02:55
το οτι ο γερμανος το εβγαλε εκτος εγγυησης χαζομαρα ολκης, προφανως η εγγυηση 1 χρονο αφορα την καλη λειτουργια της μπαταριας. αν η μπαταρια σκασει και καταστρεψει το μηχανημα δεν το χρεωνουμε στην εγγυηση μπαταριας:p
για την mls ενταξει αν και γυφτια δεν ειναι παραλογο, τουλαχιστον με βαση την εγγυηση που δινουν. λενε πληρωσε τη μπαταρια επειδη ειναι εκτος εγγυησης ουτως αλλως. τα αλλα μερη που πηρε μαζι της η μπαταρια εντος εγγυησης.
απο κει και περα οτι δεν μου αρεσουν τετοιες πρακτικες και πιθανον να δικαιωθεις αν διεκδικησεις 2 χρονια εγγυηση για ολη τη συσκευη. αλλα πιθανον θα πρεπει να το τραβηξεις

από όσο γνωρίζω η ευρωπαική νομοθεσία λέει για δύο (2) χρόνια εγγύηση
άρα όποιος δεν συμμορφώνεται απλά κάνεις καταγγελία στις αρμόδιες αρχές

sadako
05-09-18, 08:22
Παιδιά ποιο είναι το πιο φτηνό κινεζοτάμπλετ (και 7άρι μου κάνει) που να παίρνει κάρτα sim για mobile internet; Χρήση 95% browsing.

Απλά να υπάρχει μια στοιχειώδη υποστήριξη. Γιατί είχα πάρει ένα κινεζοκινητό Dooplo σε προσφορά και δεν μπορώ να του κάνω root με τίποτα. Υποστήριξη μηδέν.

sadako
08-09-18, 20:29
Κανένας;

Από όσο είδα μόνος μου, στο skroutz βγάζει κάτι Bitmore, eStar, Fluo, Xoro κάτω από 100€,
https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/357300/4G-LTE.html?o=tablet&order_by=pricevat&order_dir=asc

από κινεζομάγαζα τύπου Banggood έχει κι εκεί κάτι noname όπως αυτό:
https://www.banggood.com/Original-Box-MT6737-Quad-Core-2GB-RAM-32GB-8-Inch-Android-6_0-Dual-4G-Tablet-p-1345187.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

, το πιο επώνυμο (για κινέζικο έστω) που βρήκα είναι το Chuwi Hi9 Pro
https://www.banggood.com/Original-Box-CHUWI-Hi9-Pro-32GB-MT6797-Helio-X20-Deca-Core-8_1-Inch-Android-8_0-Dual-4G-Tablet-p-1324740.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
, που με Priority Direct Mail (αν δεν άλλαξε κάτι από τότε που είχα ψωνίσει τελευταία φορά πριν αρκετούς μήνες) βγαίνει στα 126,19€

Σίγουρα πολύ καλύτερο σε specs το Chuwi από αυτά τα ψιλοσάπια του skroutz, απλά επειδή όπως είπα η χρήση θα είναι 95% για browsing λέω μήπως είναι λίγο overkill.

Vtester
08-09-18, 22:00
Καλυτερα κάτι overkill παρα το ανάποδο μερικές φορες.

RASTAVIPER
09-09-18, 06:26
Κανένας;

Από όσο είδα μόνος μου, στο skroutz βγάζει κάτι Bitmore, eStar, Fluo, Xoro κάτω από 100€,
https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/357300/4G-LTE.html?o=tablet&order_by=pricevat&order_dir=asc

από κινεζομάγαζα τύπου Banggood έχει κι εκεί κάτι noname όπως αυτό:
https://www.banggood.com/Original-Box-MT6737-Quad-Core-2GB-RAM-32GB-8-Inch-Android-6_0-Dual-4G-Tablet-p-1345187.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

, το πιο επώνυμο (για κινέζικο έστω) που βρήκα είναι το Chuwi Hi9 Pro
https://www.banggood.com/Original-Box-CHUWI-Hi9-Pro-32GB-MT6797-Helio-X20-Deca-Core-8_1-Inch-Android-8_0-Dual-4G-Tablet-p-1324740.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
, που με Priority Direct Mail (αν δεν άλλαξε κάτι από τότε που είχα ψωνίσει τελευταία φορά πριν αρκετούς μήνες) βγαίνει στα 126,19€

Σίγουρα πολύ καλύτερο σε specs το Chuwi από αυτά τα ψιλοσάπια του skroutz, απλά επειδή όπως είπα η χρήση θα είναι 95% για browsing λέω μήπως είναι λίγο overkill.

Ξεχνάς όμως υποστήριξη σε τέτοιες μάρκες

@ ADSLgr.com All rights reserved.