PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μπουκώνει" η σύνδεση;;;;



englishman
24-05-04, 22:16
Γειά σας και πάλι,


Ούτε μία βδομάδα με την καινούρια μου σύνδεση (512/256 με Shared LLU) και εμφανίστηκε το πρώτο πρόβλημα....


Λοιπόν. Σήμερα προσπαθούσα να ανεβάσω κάποια αρχεία σε ένα ftp ....Όλα τα αρχεία ήταν γύρω στα 10mb. Το περιέργο που συνέβη είναι το εξής: Εκεί που ανέβαζε ωραία και καλά, κάποια στιγμή η σύνδεση "κόλλησε"! :!: :!: Και όταν λέω κόλλησε δεν εννοώ ότι έπεσε, απλά σταμάτησε να ανταποκρίνεται! Το upload δεν φάνηκε να σταματάει (να κόβεται δηλαδή), απλα έκατσε σε ένα σημείο, έδειχνε το rate που είχε εκείνη την στιγμή και απλά δεν γινόταν άλλο transfer! Επίσης, από την στιγμή που έγινε αυτό, δεν λειτουργούσε γενικά τίποτα (ούτε web, ούτε τιποτις...) που να έχει σχέση με την σύνδεση (αλλά τα pings στο lan σε άλλο υπολογιστή έπαιζαν, οπότε είναι σίγουρα πρόβλημα με το WAN). Και μετά από ένα λεπτό άρχισε να δείχνει disconnected και το icq/msn...Πράγμα που σημαίνει ότι όντως χάθηκε το connection. To θέμα είναι ότι από το configuration του router (SMC Barricade 7404BRB) δείχνει ότι είναι connected στο δίκτυο της vivodi, δείχνει την ip μου κανονικά όπως πριν κλπ...

Το πρόβλημα λύνεται αν κάνω disconnect και ύστερα connect στην σύνδεση. Από εκεί και πέρα όλα δουλεύουν κανονικά. Σημειώστε ότι δοκίμασα να ανεβάσω αρχεία σε διάφορους servers (για να δω αν ήταν πρόβλημα του συγκεκριμένου που ανέβαζα) και έγινε το ίδιο: Κόλλησε η σύνδεση (όχι στο ίδιο σημείο του αρχείου παντα (ανέβασα διαφορετικά αρχεία μάλιστα) και όχι στο ίδιο rate).

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν προσπαθήσω να κάνω upload. Στο downloading όλα δουλεύουν κανονικά (προχθές κατέβασα πχ 670mb αρχείο χωρίς πρόβλημα :D :D :D :!: ).


Είναι δυνατόν να "μπουκώσει" σε κάποιο σημείο η σύνδεση; Στο DSLam μήπως; Δεν ξέρω....

A, o router έχει το τελευταίο firmware by the way....


Καμιά ιδέα;


Ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος

sdikr
24-05-04, 22:19
το tcpip θέλει΄πάντα λίγο απο το Upload για τα ack (λένε στον server ναι το έλαβα το πακέτο) αν γεμίσει το Upload τότε αυτά καθηστερουν με αποτέλεσμα αυτό το μπούκωμα.

υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει κανα trojan, virus αλλά λογίκα το έλεγξες

englishman
24-05-04, 22:28
Δεν νομίζω να παίζει κάποιο virus κλπ, κάνω scan αρκετά συχνά...

Υπάρχει λοιπόν τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα;;; Το σκέφτηκα και εγώ για τα ack αλλά είπα ότι ό,τι είναι να γίνει (δηλαδή να τρώει τον χώρο του ack το υπόλοιπο upload) θα είναι προσωρινό, όχι δηλαδή τόσο ώστε να κολλάει η σύνδεση...


Δεν ξέρω...Άλλες προτάσεις;

sdikr
24-05-04, 22:31
netlimiter, κάνει περιορισμό στα προγράμματα

englishman
24-05-04, 22:49
Latest news: Δοκίμασα να ανεβάσω κάποιο αρχείο από άλλο pc στο δίκτυο και ανέβηκε κανονικότατα...

Άρα το prob είναι στο συγκεκριμένο pc που δουλεύω. Τι μπορεί να φταίει; Κάποιο process που τρέχει από πίσω; υπάρχει κάποιο ύποπτο;


Αυτό το NetLimiter τι ακριβως περιορίζει; και πώς; στο downloading επίσης;


Thanks και πάλι παιδιά

sdikr
24-05-04, 22:53
λειτουργικο?

το νετλιμιτερ, περιορίζει up/down ,

englishman
24-05-04, 23:09
Xp Pro...


Τώρα κοιτάω ποια processes τρέχουν από πίσω...Και βρήκα ήδη ένα κωλοδιαφημιστικοτσοντο-πράμα. Και να σκεφτείς ότι έτρεξα σήμερα κιόλας το Adaware...


Για να δούμε.

Sap
24-05-04, 23:41
Μια ερωτηση:Δινει η VIVO 256 upload?Ακομα και σε 384 γραμμη?Με τον ΟΤΕ τι γινετε,καθως οι γραμμες ειναι ρυθμισμενες στα 128κ upload.Μου διαφευγει κατι?

englishman
25-05-04, 00:11
Τραλαλά τι χαρά, όλα δουλέυουν ok!

Μάλλον ήταν αυτό το process ήταν που δημιουργούσε το prob.


Sap:Τι να σου πω; Εγώ 512/128 έβλεπα στα έντυπα της vivodi, αυτό επέλεξα αλλά το info στον router λέει ότι η γραμμή είναι 512/256!!!!!!!!!!! :shock: :o


Ξέρει κανείς αν όντως έχω upload 256; Μήπως έκανε κανένα σιωπηλό upgrade η vivodi ή χαίρομαι άδικα...;


Cheers

lewton
25-05-04, 00:45
Τραλαλά τι χαρά, όλα δουλέυουν ok!

Μάλλον ήταν αυτό το process ήταν που δημιουργούσε το prob.


Sap:Τι να σου πω; Εγώ 512/128 έβλεπα στα έντυπα της vivodi, αυτό επέλεξα αλλά το info στον router λέει ότι η γραμμή είναι 512/256!!!!!!!!!!! :shock: :o


Ξέρει κανείς αν όντως έχω upload 256; Μήπως έκανε κανένα σιωπηλό upgrade η vivodi ή χαίρομαι άδικα...;


Cheers

Xαίρομαι που δεν είναι πρόβλημα της vivodi.
Καλύτερα μην τους ρωτήσεις. Μπορεί κατά λάθος να σου δίνουν 256 και να το διορθώσουν αν τους το πεις! Και εμένα που πληρώνω για 256/128 μου βγάζει download με 40-45KB/s.

englishman
26-05-04, 01:37
Μίλησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ δίνουν 512/256 αλλά μόνο 512/128. Αν θέλω,λένε, 256 upload πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο πακέτο.


Εγώ όμως ξέρω τι βλέπως απο το configuration του router :shock: :shock: :shock: :shock:


Ποιος λέει ψέματα;;;; :roll: :?:

Καλά άμα έχουν κάνει λάθος όπως λέει ο lewton και μου δίνουν upload 256, δεν πρόκειται να τους ξαναπάρω τηλέφωνο! Σιγά μην τους αφήσω να το πάρουν χαμπάρι...

By the way, καπου δίαβασα στο forum οτι ο ΟΤΕ κλειδώνει τις γραμμές στα 128; Αλλά εγώ είμαι εξ'ολοκλήρου στην Vivodi...

Thanks

cosmos
26-05-04, 08:25
englishman, το ρεσουμέ είναι ότι αν ανεβάζεις με ταχύτητες πάνω από 13-14 kbytes/sec, τότε το upload σου είναι μεγαλύτερο από 128άρι...

leventopaido
26-05-04, 08:39
Με μια ISDN 128K η οποία είναι συμμετρική μπορείς να λάβεις και να στείλεις δεδομένα έως 15ΚΒ/sec. Εάν έχεις δει αποστολή δεδομένων μεγαλύτερη από 15ΚΒ/sec τότε όντως σου έχουν δώσει 256.

kadronarxis
26-05-04, 09:28
Τι είναι αυτό ρε παιδιά στην εικόνα που μας έστειλε ο englishman;;;
Interleaved channel data rate???
Englishman, πάρτουσ τηλέφωνο και φάτους ζωντανούς.
Με το interleaved, φαίνεται ότι σου δίνουν κάτι παραπάνω αλλα στο φινάλε χάλια είσαι διότι στα πακέτα μπαίνει μέσα μέγάλη διόρθωση λαθών.
Είχες πρόβλημα με διακοπές σύνδεσης;
Είσαι μακριά από τον οτε;
Πάρτους τηλέφωνο να στο αλλάξουν Fast Data rate...Ντροπή τους...αν το έκαναν χωρίς τη συγκατάθεσή σου...

Άντε γερά.

kadronarxis
26-05-04, 09:36
όλοι με zyxel modems:

telnet 192.168.1.1
password: *******

24
8
> wan adsl chandata

Οι ταχύτητες που δίνει πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε fast mode...και όχι σε interleaved..

Άντε γερά.

panos72
26-05-04, 11:07
650R-33> wan adsl chandata
near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 384 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 128 kbps

σωστός ο kadronarxis, κι έλεγα κι εγώ τι είναι αυτά τα μηδενικά που βλέπω :!: :!:

cosmos
26-05-04, 11:22
chrdim, σε ADSL αν πιάνεις 15kbytes/sec, απλά δεν έχεις 128άρα σύνδεση... Είναι αρκετά διαφορετικό το overhead ΙSDN με ADSL.

englishman
26-05-04, 22:03
Παιδιά αυτή τη στιγμή που ανεβάζω έχω rate 20kb/s...Οπότε όντως ανεβάζω με 256 (ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ VIVODI! ελπίζω να μην διαβάζει καποιος admin τους to forum lol :lol: :lol: )


Τώρα όσο για το interleaved, λέτε να μου το αλλάξουν; Άμα μου πουν π.χ ότι έτσι δίνουν αυτοί τις συνδέσεις τους, ποια να είναι η απάντηση μου;;;;

@ kadronarxis: Προβλήματα στην σύνδεση δεν είχα μέχρι στιγμής (βασικά 1 βδομάδα έχω όλη κ όλη με dsl :roll: :roll: ). Πάντως έχω κατεβάσει κάτι τεράστια αρχεία (πχ τα 3 iso του Redhat 9=1,5GB και βάλε) χωρίς κανένα prob. Οι ταχύτητες που πιάνω είναι ικανοποιητικές (κατεβάζοντας απο δυνατούς servers πιάνω 50-55kb/s όπως είχα πει και σε ένα άλλο thread μου). Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, αντε μία φορά να υπήρξε ένα κάποιο πρόβλημα το οποίο δεν είμαι καν σίγουρος αν έφταιγε η σύνδεση (κατέβαζα πάλι ένα μεγάλο αρχείο και το είχα αφήσει και όταν γύρισα το download είχε διακοπεί αλλά η σύνδεση ήταν up and running κανονικά οπότε ίσως να είχε πέσει η σύνδεση με τον συγκεκριμένο server...don't know... :? ). Αξίζει λοιπόν να τους πάρω τηλ και να τους πρήξω να μου το αλλάξουν απο interleaved;

Έχω και μία αλλη απορία τώρα που το σκέφτομαι και θα ήθελα τα φώτα σας: Ενώ δεν έχω ζητήσει static ip (είναι τρελά μεγάλη η διαφορά στην τιμή με την dynamic!), εντούτοις έχω δοκιμάσει πολλές φορές να κάνω disconnect και reconnect για να δω αν θα μου δώσει την ίδια ip και όντως έχω πάντα την ίδια από την ημέρα που συνδέθηκα για πρώτη φορά, ασχέτως το πόσες φορές έχω κάνει disconnect/reconnect στην vivodi! Η εξήγηση των τεχνικών τους που πήρα τηλέφωνο είναι ότι μάλλο τυχαίο είναι το γεγονός γιατί κανένας άλλος που βρίσκεται στο ίδιο dslam με εμένα δεν έχει κάνει disconnect εκείνη την ώρα για να πάρω τελικά εγώ άλλη ip. Δηλαδή όοοοοολοι στο dslam μου είναι ΠΑΝΤΑ connected εις τους αιώνες των αιώνων και η ΜΟΝΗ ip που είναι ελεύθερη πάντα είναι η δικιά μου και γι'αυτό παίρνω πάντα την ίδια; :?: :shock: :shock: :shock: :shock:

Η ΜΗΠΩΣ έχουν κάνει κανένα λάθος και μου έχουν δώσει static αντί για dynamic που ζήτησα και εγώ τώρα χρεώνομαι για static στον λογαριασμό;;;;;;;; Έχει λογική η εξήγησή τους;

Sorry για το πρήξιμο πάλι, αλλά έχω βρει τρομερή βοήθεια απο εσάς εδώ! 10000 thanks και πάλι!


Κωνσταντίνος

WAntilles
26-05-04, 22:17
όλοι με zyxel modems:

telnet 192.168.1.1
password: *******

24
8
> wan adsl chandata

Οι ταχύτητες που δίνει πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε fast mode...και όχι σε interleaved..

Άντε γερά.

Fast Data rate 448/160 λόγω DSLAM SIEMENS. :D

Όντως είμαι πολύ γερά :D Kadronarxis.

kadronarxis
27-05-04, 00:22
όντως είσαι τυχερός wantilles σε siemens dslam.Σε alcatel εγώ αλλά αν και πίτα έχει σταθερές ταχύτητες!!!
lewton,αύριο πρωί στις 8 τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους λες να στο αλλάξουν.
Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Μάπα το interleaved είναι.

Άντε γερά.

lewton
27-05-04, 00:27
lewton,αύριο πρωί στις 8 τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους λες να στο αλλάξουν.


Ποιός ήρθε;

englishman
27-05-04, 00:28
Εμένα εννούσε! :roll: :roll: :roll:

lewton
27-05-04, 00:32
Το κατάλαβα 8)

englishman
27-05-04, 00:39
Να μην τους αρχισω το πρηξιματάκι απο τώρα;;; Wtf, 24ωρο support φωνάζουν ότι έχουν....lol.... "Είναι ένας τρελός 4 τα ξημερώματα στην γράμμη και κάτι φωνάζει οτι δεν έχει φαστ αξες μόουντ...Τι να κάνω;"

Craven
27-05-04, 18:12
Ναι και οταν τους αρχίσεις τον εξάψαλμο πες τους και για τα 256 :P

lkalam
27-05-04, 20:01
Δλδ ρε παιδιά, εμένα με ρίχνουνε?

Copyright (c) 1994 - 2003 ZyXEL Communications Corp.
ras> wan adsl chandata
near-end interleaved channel bit rate: 384 kbps
near-end fast channel bit rate: 0 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 128 kbps
far-end fast channel bit rate: 0 kbps

Πώς αλλάζει σε fast mode?

englishman
27-05-04, 22:51
Τους πήρα τηλ. και δεν το έχουν κοιτάξει ακόμα....Θα μου πουν αύριο.

Τώρα άμα μου το αλλάξουν θα δω όντως διαφορά;;;; Αφού αυτή τη στιγμή πιάνω 55kb/s που θεωρητικά δεν πάει παραπάνω σε 512....Δηλάδή τώρα που είμαι σε interleaved, κάποια από αυτά τα 55kb/s είναι για διόρθωση των πακέτων και όταν πάω σε fast θα πιάνω πάλι 55kb/s αλλά τότε θα είναι "ολόκληρα" τα 55? :roll: :roll: :roll: :? lol


thanks

Craven
28-05-04, 12:12
Έλεος... πιάνετε το max της γραμμής... έχετε τσαμπέ πράγματα που δεν θα έπρεπε να έχετε και κλαίγεστε... τι να πώ τώρα εγώ?...

englishman
28-05-04, 14:02
Λοιπόν τους πήρα τηλέφωνο.....Τους εξήγησα το πρόβλημα, μάλιστα είχα στείλει και το σχετικό screenshot με mail και το είχαν μπροστά τους. Ακολουθεί ο διάλογος όπως περίπου έγινε:

- ....Δεν θα έπρεπε να έχω fast;;;;
- Από πού το συμπεραίνετε αυτό;
- Ξέρω ότι άλλοι users σας έχουν fast και όχι interleaved (σκεφτόμουν να του δώσω το link του thread αυτού αλλά λέω άστο μετα...)
- Αυτό αποκλείεται, σας το λέω κατηγορηματικά ΟΧΙ. Τα DSLams μας είναι όλα ρυθμισμένα σε interleaved.
- Δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ user σας δεν έχει fast;
- Σας το λέω, είναι de facto, κανένας user μας δεν γίνεται να έχει.
- Μαλιστα...Απόσο γνωρίζω όμως, χάνω σε ταχύτητα γιατί μπαίνει στην μέση μεγάλο error correction στα πακέτα;
- Ναι αλλά καταρχάς το interleaved αναφέρεται στο συνολικό σας bandwidth και ύστερα, σας διασφαλίζει μεγαλύτερη αξιοπιστία. Άμα είχατε fast, δεν θα το ενδιέφερε αν αυτό που θα λάβετε είναι τελικά corrupted, απλα το νοιάζει οτί το λάβατε. Ενώ με το interleaved είστε σίγουρος οτι η Α πληροφορία θα φτάσει Α σε σας.
- Ωραία....δεν πάυω όμως να χάνω σε ταχύτητα! Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ποτέ αυτό; Δηλαδή να κάνετε switch σε fast;
- Όχι...Είναι πολιτική της εταιρίας να δίνουμε μόνο interleaved
- ....

Δεν ξέρω...τα συμπεράσματα δικά σας. Η κουβέντα συνεχίστηκε με την απορία μου περί του AIX. Διαβάστε το άλλο μου thread λιγο πιο πάνω για αυτό...


Πάντως έχω να πω ότι και ο chief τεχνικός εκεί (δεν λέμε ονόματα :P ) αλλά και το παιδί που μίλησα μαζί του ήταν ιδιαίτερα ευγενικοί...Γενικά όσες φορές (πολλές) έχω πάρει είναι πάρα πολύ συνεργάσιμοι και πρόθυμοι να σου εξηγήσουν διάφορα. Πραγματικά μπράβο τους!


Αυτά.... :? :? :?

Κωνσταντίνος

P.S: Ελπίζω να μην πάρουν χαμπάρι το 256 upload....lol :D :D

tsarlie
29-05-04, 03:13
Γειά σας παιδία.
Καμία συμβουλή για τι ViVODI.Να την κάνω την shared LLU 256.
Σκεφτομαι να πάρω το Zyxel 652R. Τι λέτε?

lewton
29-05-04, 03:19
Γειά σας παιδία.
Καμία συμβουλή για τι ViVODI.Να την κάνω την shared LLU 256.
Σκεφτομαι να πάρω το Zyxel 652R. Τι λέτε?

Αυτά τα δύο έχω και εγώ και είμαι μια χαρά.
Σου συνιστώ το συνδιασμό.
[μυστικό]Αν και πληρώνω για 256, κατεβάζω με 40-45άρια, σαν 384άρα σύνδεση δηλαδή. Δεν ξέρω βέβαια αν θα είσαι εξίσου τυχερός[/μυστικό]

krals
07-06-04, 00:46
φιλε επειδη παιζει να εχω και εγω το ιδιο προβλημα,
για ποιο process μιλας?

krals
07-06-04, 00:50
[quote="englishman"]Τραλαλά τι χαρά, όλα δουλέυουν ok!

Μάλλον ήταν αυτό το process ήταν που δημιουργούσε το prob.




φιλε επειδη παιζει να εχω και εγω το ιδιο προβλημα,
για ποιο process μιλας?

englishman
07-06-04, 15:51
Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι....Πάντως τρέξε το Ad-Aware μία φορά να βρεί ό,τι μπορεί και μετά με ctrl+alt+del δες ποια processes τρέχουν και για όλα τα "ύποπτα" (δηλ. αυτά που δεν είναι προφανές το τι κάνουν) κάνε ένα search στο google με το όνομά τους κατευθείαν. Θα σου βγάλει πάρα πολλά αποτελέσματα και συνήθως στα περισσότερα σου λέει και τον τρόπο να τα βγάλεις...


Αυτά :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.