PDA

Επιστροφή στο Forum : Athlon 64 Socket 939 Vs 754!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

XTCgr
25-05-04, 00:14
http://www.x86-secret.com/popups/articleswindow.php?id=105

είναι στα γαλλικά αλλά τα διαγράμματα τα λένε όλα!

http://www.x86-secret.com/articles/cpu/s939/s939-5.htm

aesir
25-05-04, 00:26
Kατι δεν μου πάει γιατί συγκρίνει ανόμοια πράγματα... δεν συγκρίνει ιδιας ταχύτητας AMD64 σε διαφορετικά mobos ή κάνω λάθος; Σε socket 939 έχει 3800+ και σε 754 τον 3400+

XTCgr
25-05-04, 00:34
απο οτι λέγεται δεν πρόκειται να κυκκλοφορήσουν ίδιας συχνότητας επεξεργαστές και για τα 2 socket, το socket 939 θα έχει πάντα 100+ σε performance rating απο το socket 754. Δες την σύγκριση που κάνει: τον 3500+ σε 939 και τον 3400+ σε 754

Dslmaniac
25-05-04, 00:47
το socket 939 θα έχει πάντα 100+ σε performance rating απο το socket 754. Δες την σύγκριση που κάνει: τον 3500+ σε 939 και τον 3400+ σε 754

Λογικό λόγω dual ddr memory controller.

XTCgr
25-05-04, 00:54
ναι, αλλά στην πράξη ο 3400+ δεν τα πάει άσχημα κόντρα στον 3500+ καθώς και οι 2 έχουν την ίδια ταχύτητα 2.2Ghz

Dslmaniac
25-05-04, 01:10
Όχι καθόλου, η γνώμη μου ίσα ίσα είναι ότι και με 754 να μείνει κάποιος για ένα διάστημα, μέχρι να κατασταλάξουν τα πράγματα δε χάνει και πολλά.

WAntilles
25-05-04, 02:48
Opteron σε Socket 940.

Σε 1-1.5 χρόνο θα έχετε dual core.

Αλλιώς αν επιμένετε, 939 και FX για πλήρεις L2 caches.

Dslmaniac
25-05-04, 09:43
Opteron έχεις βρει στην Ελλάδα; Ποιος τους φέρνει;

aesir
25-05-04, 10:23
Dslmaniac, Εγώ δεν έχω δει Eλλάδα ακόμα. Αλλά τους αγοράζεις απ΄ έξω και δεν κάθεσαι να περιμένεις, το ίδιο και τα dual mobos.

XTCgr
25-05-04, 10:26
μόνο που οι opteron και FX είναι σε άλλο "level" απο άποψη τιμής!!! Εξάλλου η πράξη έχει δείξει οτι οι επεξεργαστές με "πλήρη" L2 δεν δικαιολογούν την διαφορά τιμή απο τους άλλους με την μισή L2. πχ σύγκριση Α64 3200+ με 3000+ και οι 2 τρέχουν στα 2Ghz απλά ο δεύτερος έχει την μισή L2. Oι εφαρμογές απαιτούν μεγάλα FSB και ωμή επεξεργαστική ισχύ - όχι τοσο μεγάλη L2. Bλέπε και Pentium4 XE με 1 Mb L2 - δεν έχει "τρελή" διαφορά απο έναν normal Pentium4 που έχει την μισή

George978
25-05-04, 10:34
Όχι καθόλου, η γνώμη μου ίσα ίσα είναι ότι και με 754 να μείνει κάποιος για ένα διάστημα, μέχρι να κατασταλάξουν τα πράγματα δε χάνει και πολλά.

ισα ισα θα ελεγα, που εχεις να κερδισεις παρα πολλα, παρτε 754 ειναι αψογος, εχω ενα 3000CG και ενα Aopen AK89 max και ειναι σφαιρα

XTCgr
25-05-04, 10:39
το Aopen που το έχεις φτάσει? πολύ καλή μητρική - η καλύτερη της γενιάς της

profitis
25-05-04, 10:44
Opteron έχεις βρει στην Ελλάδα; Ποιος τους φέρνει;

Ως τωρα μονο το http://www.mgmanager.gr/
εχω δει οτι φερνει.....Οπου αλλου και αν εχω ρωτησει τιποτα.

Dslmaniac
25-05-04, 12:39
Αυτό λέω εδώ ψάχνουμε να βρούμε A64 απλούς, φαντάσου τι γίνεται με FX και Opteron. Εκτός αν παίζει να τον κάνεις παραγγελία από καμιά infoquest ή άλλο εισαγωγέα.
Από την άλλη τους dual opteron υπάρχουν εφαρμογές που να τους υποστηρίζουν προς το παρόν;

profitis
25-05-04, 15:36
Αυτό λέω εδώ ψάχνουμε να βρούμε A64 απλούς, φαντάσου τι γίνεται με FX και Opteron. Εκτός αν παίζει να τον κάνεις παραγγελία από καμιά infoquest ή άλλο εισαγωγέα.
Από την άλλη τους dual opteron υπάρχουν εφαρμογές που να τους υποστηρίζουν προς το παρόν;


Παλι καλα να λες που τους φερνει και καποιος στη Ελλαδα......Τιποτα μειωσεις τιμων για τους Opteron (
(socket 940) εχουν ακουστειοτι θα γινουν??Για τις μητρικες?

XTCgr
25-05-04, 16:33
πριν απο λίγο καιρό έγινε μείωση...πότε θα ξαναγίνει θα μάθουμε εν καιρο

WAntilles
25-05-04, 16:44
Μειώσεις τιμών στους Opteron είχαν γίνει αρχές Φεβρουαρίου και ξανάγιναν αρχές Μαΐου.

XTCgr
01-06-04, 15:25
reviews για τους νέους Α64 Socket939. Στα περισσότερα συγκρίνονται και με τους A64 socket754

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-3800.html
http://www.anandtech.com/cpu/showdoc.html?i=2065
http://www.aceshardware.com/read.jsp?id=65000304
http://www.sudhian.com/showdocs.cfm?aid=541
http://www.hardocp.com/article.html?art=NjI2
http://www.tomshardware.com/cpu/20040601/index.html
http://techreport.com/reviews/2004q2/athlon64-3800/index.x?pg=1
http://www.bit-tech.net/review/319/

George978
01-06-04, 15:59
το Aopen που το έχεις φτάσει? πολύ καλή μητρική - η καλύτερη της γενιάς της


ειναι οντως αριστη μητρικη. Για την ωρα παιζε στα 233 μιας και εκει τερματιζουν οι μνημες μου, απο εκει και επανω μονο με διαιρετες. στα 2330 ειμαι με 1.475 ρευμα και φουλ πριμε σταθερος με μαξ θερμοκρασια στους 49. νομιζω μεχρι 2450 πρεπει να πηγαινει χαλαρα αλλα δεν το δοκιμασα μιας και δεν εχει ουσια αμα δεν ειναι στο 1:1. Λεω και παλι οτοι δεν τιθεται θεμα agp/pci lock σε αυτη τη μητρικη τουλαχιστον , ειναι κλειδωμενα απο το βιος.

τωρα οσο αφορα τους 939, παιδια με τετοιες τιμες ειναι ασυμφορο να παρει κανεις ενα 939 οταν εχει τους φτηνους 754 και τους αριστοςυ οπτερον . Μου φαινεται μας την εκατσε η ΑΜΔ αυτη τη φορα μιας και ακριβα πουλαει αλλα και αλλαζει σοκετ σα τα πουκαμισα, τακτικες της ιντελ με αλλα λογια
Οι οπτερον για μενα θα ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και:
1. θα ειναι καποια μοντελα φθηνοτερα απο 939
2. θα ειναι περισσοτερα χρονια στην αγορα με το ιδιο σοκετ
3, ειναι διπλοκαναλοι
4. θα εχουν ωριμασει αρκετα οι μητρικες σε σχεση με των 939
5. σε λιγα χρονια θα τους εχει και με διπλους πυρηνες χωρις να αλλαξει σοκετ
6. ειναι και πιο κρυοι απο 939 οπως λενε και καποια τεστ.

Κατα πασα πιθανοτητα οπτερον θα αγορασω αλλα για τουλαχιστον για την ωρα ειμαι υπερκαλυμενος απο την μπολικη ισχυ ενος 3000+ Α64 :D 8)

George978
01-06-04, 16:04
α και που να δειτε πως παιζει ενας Α64 σε win64 bit , με μια οθονη Sony cpd 200ES οταν πατησω το ΟΝ του υπολογιστη μεχρι να αναψει η οθονη ειμαι στα win ετοιμος!!!!

Μονο στα γραφικα κολαει το πραμα αλλα ειναι θεμα οδηγων και οχι αρχιτεκτονικης. Τα 64 διαχειριζονται Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Α τη μνημη και ειναι ταχυτατα και σταθεροτατα. Αν ειχα οδηγους 64 μπιτ για το ζυχελ 630 χαλαρα θα δουλευα με win64 :D

WAntilles
01-06-04, 16:18
το Aopen που το έχεις φτάσει? πολύ καλή μητρική - η καλύτερη της γενιάς της


ειναι οντως αριστη μητρικη. Για την ωρα παιζε στα 233 μιας και εκει τερματιζουν οι μνημες μου, απο εκει και επανω μονο με διαιρετες. στα 2330 ειμαι με 1.475 ρευμα και φουλ πριμε σταθερος με μαξ θερμοκρασια στους 49. νομιζω μεχρι 2450 πρεπει να πηγαινει χαλαρα αλλα δεν το δοκιμασα μιας και δεν εχει ουσια αμα δεν ειναι στο 1:1. Λεω και παλι οτοι δεν τιθεται θεμα agp/pci lock σε αυτη τη μητρικη τουλαχιστον , ειναι κλειδωμενα απο το βιος.

τωρα οσο αφορα τους 939, παιδια με τετοιες τιμες ειναι ασυμφορο να παρει κανεις ενα 939 οταν εχει τους φτηνους 754 και τους αριστοςυ οπτερον . Μου φαινεται μας την εκατσε η ΑΜΔ αυτη τη φορα μιας και ακριβα πουλαει αλλα και αλλαζει σοκετ σα τα πουκαμισα, τακτικες της ιντελ με αλλα λογια
Οι οπτερον για μενα θα ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και:
1. θα ειναι καποια μοντελα φθηνοτερα απο 939
2. θα ειναι περισσοτερα χρονια στην αγορα με το ιδιο σοκετ
3, ειναι διπλοκαναλοι
4. θα εχουν ωριμασει αρκετα οι μητρικες σε σχεση με των 939
5. σε λιγα χρονια θα τους εχει και με διπλους πυρηνες χωρις να αλλαξει σοκετ
6. ειναι και πιο κρυοι απο 939 οπως λενε και καποια τεστ.

Κατα πασα πιθανοτητα οπτερον θα αγορασω αλλα για τουλαχιστον για την ωρα ειμαι υπερκαλυμενος απο την μπολικη ισχυ ενος 3000+ Α64 :D 8)

Ορθότατος φίλε George978.

Όλα αυτά τα έχω πει από την πρώτη στιγμή στο σχετικό εξειδικευμένο thread που ξεκίνησα πριν από καιρό, αλλά κάποιοι μή ενημερωμένοι, με είχαν πάρει με τις ντομάτες.

Είναι του ίδιου στιλ με αυτούς που λέγανε ότι τα Windows Server 2003 είναι μόνο για χρήση server (δες και εκεί το σχετικό ειδικό thread btw).

Και συμπληρώνω 7. κάτι που ξέχασες:

7. Θα έχουν πάντα ΠΛΗΡΕΙΣ και όχι πετσοκομμένες L2 caches.

Επίσης διορθώσεις:

1. Ήδη είναι κάποιοι φθηνότεροι.

4.Ήδη έχουν ωριμάσει πολύ οι μητρικές.

George978
01-06-04, 16:24
α και εγω τα ελεγα αλλα δεν με πιστευαν και στο τελος δεν πιστευα και εγω στις επιλογες μου

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=17624

μαρτιος... 8) :D

aesir
01-06-04, 16:31
WAntilles Και να προσθέσω οτι ιδιαίτερα όσοι σηκώσουν 64bit servers τότε η registered ECC που απαιτεί το 754 είναι must.

XTCgr
01-06-04, 16:33
καταρχάς οι όποιες προβλέψεις είναι πολύ δύσκολο να επαληθεφθούν! καπου πήρε το μάτι μου οτι θα κυκλοφορήουν FX σε socket939! Αυτό με τις πετσοκομμένες L2 το έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλα threads (η "πληρης" L2 δεν δικαιολογει τα extra χρήματα γιατι δεν προσφέρει τρελή ώθηση στις επιδόσεις βλεπε 3000+ και 3200+ ) Oι οpteron καλοί-χρυσοί αλλα ακριβοί (και οι 939 δεν πάνε πίσω) Όπως είναι τα πράγματα η πιο συμφερουσα επένδυση ειναι το socket 754

XTCgr
01-06-04, 16:35
WAntilles Και να προσθέσω οτι ιδιαίτερα όσοι σηκώσουν 64bit servers τότε η registered ECC που απαιτεί το 754 είναι must.

μάλλον στους opteron/FX αναφέρεσαι? η ECC ειναι must για οpteron/FX ...οχι για τους 754

George978
01-06-04, 16:39
καταρχάς οι όποιες προβλέψεις είναι πολύ δύσκολο να επαληθεφθούν! καπου πήρε το μάτι μου οτι θα κυκλοφορήουν FX σε socket939! Αυτό με τις πετσοκομμένες L2 το έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλα threads (η "πληρης" L2 δεν δικαιολογει τα extra χρήματα γιατι δεν προσφέρει τρελή ώθηση στις επιδόσεις βλεπε 3000+ και 3200+ ) Oι οpteron καλοί-χρυσοί αλλα ακριβοί (και οι 939 δεν πάνε πίσω) Όπως είναι τα πράγματα η πιο συμφερουσα επένδυση ειναι το socket 754

οι οπτερον δεν ειναι ακριβοτεροι , οι μνημες τους ειναι , παραθετω τιμες σημερινες σε γνωστο καταστημα

AMD Athlon 64 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) - περισσότερα... 260.98
AMD Opteron 146, 2GHz, FSB800, 1MB cache, Box (AMD) -περισσότερα... 268.38

μονο 8 € διαφορα (ΛΟΛ)

η κασε παιζει ρολο φιλε γιατι κοιτα να δεις που ο 3500 με μιση κασε παιζει οπως ο 3400 με ολοκληρη κασε. :wink: Καποια προαγραματα κανουν χρηση της κασε καποια αλλα οχι οποτε δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια οτι ειναι αχρηστη η ολοκληρη κασε

aesir
01-06-04, 16:41
DSL_worshipper Ναι για τους Opteron εννούσα και την 940 όχι την 754... γιατί κάτι έχει ακουστεί για Opteron σε 939.. Eιχα κατά νου ένα μηχάνημα που θα φτιάξω τον επόμενο μήνα.

WAntilles
01-06-04, 16:48
καταρχάς οι όποιες προβλέψεις είναι πολύ δύσκολο να επαληθεφθούν! καπου πήρε το μάτι μου οτι θα κυκλοφορήουν FX σε socket939! Αυτό με τις πετσοκομμένες L2 το έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλα threads (η "πληρης" L2 δεν δικαιολογει τα extra χρήματα γιατι δεν προσφέρει τρελή ώθηση στις επιδόσεις βλεπε 3000+ και 3200+ ) Oι οpteron καλοί-χρυσοί αλλα ακριβοί (και οι 939 δεν πάνε πίσω) Όπως είναι τα πράγματα η πιο συμφερουσα επένδυση ειναι το socket 754

οι οπτερον δεν ειναι ακριβοτεροι , οι μνημες τους ειναι , παραθετω τιμες σημερινες σε γνωστο καταστημα

AMD Athlon 64 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) - περισσότερα... 260.98
AMD Opteron 146, 2GHz, FSB800, 1MB cache, Box (AMD) -περισσότερα... 268.38

μονο 8 € διαφορα (ΛΟΛ)

η κασε παιζει ρολο φιλε γιατι κοιτα να δεις που ο 3500 με μιση κασε παιζει οπως ο 3400 με ολοκληρη κασε. :wink: Καποια προαγραματα κανουν χρηση της κασε καποια αλλα οχι οποτε δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια οτι ειναι αχρηστη η ολοκληρη κασε

Εγώ τα ξέρω αυτά George και τα λέω εδώ και μήνες αλλά πάλι ο αμετανόητος DSL-Worshipper επιμένει χωρίς να είναι ενημερωμένος.


DSL_worshipper Ναι για τους Opteron εννούσα και την 940 όχι την 754... γιατί κάτι έχει ακουστεί για Opteron σε 939.. Eιχα κατά νου ένα μηχάνημα που θα φτιάξω τον επόμενο μήνα.

Δεν νομίζω aesir γιατί ένα από τα pins που άλλαξαν σε 939 από 940 είναι και αυτό για coherent HyperTransport links - αυτά δηλαδή που χρησιμοποιεί για SMP επικοινωνία με άλλες ομοειδείς CPU.

Πάρε τώρα aesir:

- Για μονό Opteron -> ASUS SK8V (όχι η N αλλά η V)

- Για διπλό Opteron -> MSI K8TMaster-2 FAR

Ή άμα θες περίμενε 2-3 μήνες για να ξαναβγούν οι ίδιες με το λίγο καλύτερο VIA K8T800 Pro (αν και το τωρινό VIA K8T800 είναι ήδη εξαιρετικό).

aesir
01-06-04, 16:56
- Για μονό Opteron -> ASUS SK8V (όχι η N αλλά η V)

- Για διπλό Opteron -> MSI K8TMaster-2 FAR

Ή άμα θες περίμενε 2-3 μήνες για να ξαναβγούν οι ίδιες με το λίγο καλύτερο VIA K8T800 Pro (αν και το τωρινό VIA K8T800 είναι ήδη εξαιρετικό).

Θα περιμένω ούτως ή άλλως να δω τι είναι διαθέσιμο και με NUMA support.

WAntilles
01-06-04, 16:57
α και εγω τα ελεγα αλλα δεν με πιστευαν και στο τελος δεν πιστευα και εγω στις επιλογες μου

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=17624

μαρτιος... 8) :D

Πήγα και το διάβασα το thread.

Να υποθέσω ότι ήσουν ο ea6gka;

Νά τί έγραψε ένας άλλος επικίνδυνος ξερολο-φωστήρας εκεί πέρα:



Ο jax7480 έγραψε:

Απλα για opteron ουτε καν να το σκεφτεσαι. Ειναι επεξεργαστης για server και μονο γι'αυτο. Οπως π.χ. καποιος στο σπιτι του δεν θα επερνε ΠΟΤΕ Athlon MP ετσι κι εσυ δεν υπαρχει λογος να παρεις opteron.


Αυτουνού του "φωστήρα" θα πρέπει να του απαγορεύσουμε ρητά να τρέξει ποτέ Windows XP AMD x86-64 αφού έχουν codebase 5.2.3790, αυτό των Windows Server 2003. Άρα είναι "λειτουργικό για servers" και άμα το τρέξει θα πρέπει να πάμε να του τρίψουμε στη μούρη αυτά τα μπαρμπούτσαλα που λέει.

sandman
01-06-04, 16:58
Για όλους τους άλλους βέβαια η ECC(που δεν έχοθν servers ή επιστημονικές εφαρμογές) είναι μειονέκτημα αφού προσθέτει extra latency. Oι 939 έχουν ταχύτερη μνήμη από τους αντίστοιχους opteron.

Γενικά αν δεν ενδιαφέρει κάποιον το smp δεν υπάρχει λόγος να πάρει opteron. Θέμα ωριμότητας των μητρικών δεν υπάρχει γιατί τα chipset είναι ίδια. Θέμα αλλαγής socket επίσης δεν υπάρχει. Όταν αλλάξει το 940 θα αλλάξει και το 939 αφού το δεύτερο είναι το ίδιο με το πρώτο μόνο που λείπει ένα pin για να μην μπορείς να έχεις φθηνό smp. Dual core θα αποκτήσουν και οι απλοί athlon, αυτό είναι γνωστό και αντίστοιχη κίνηση θα κάνει και η intel. Αν και η AMD έκανε δηλώσεις για συμβατότητα socket μόνο στους opteron/940 _λογικά_ η συμβατότητα θα ισχύει και για τους athlon/939 μιας και τα δυο sockets είναι παρόμοια.

Οι 754 φυσικά θα είναι η φθηνότερη και ίσως και η ποιο συμφέρουσα λύση για πολύ καιρό ακόμα. Πάντως εγώ προτείνω σε όποιον έχει επεξεργαστή από 1.2GH και πάνω να περιμένει μέχρι την άλλη χρονιά που θα βγούν οι dual core. Ίσως η intel μετα από πολλά χρόνια να βγάλει ανταγωνιστικούς επεξεργαστές.

WAntilles
01-06-04, 17:01
- Για μονό Opteron -> ASUS SK8V (όχι η N αλλά η V)

- Για διπλό Opteron -> MSI K8TMaster-2 FAR

Ή άμα θες περίμενε 2-3 μήνες για να ξαναβγούν οι ίδιες με το λίγο καλύτερο VIA K8T800 Pro (αν και το τωρινό VIA K8T800 είναι ήδη εξαιρετικό).

Θα περιμένω ούτως ή άλλως να δω τι είναι διαθέσιμο και με NUMA support.

Τεστ έχουν δείξει ότι είναι τόσο optimized οι Opteron που η απουσία NUMA support έχει μηδαμινές ή μηδενικές διαφορές.

Εξάλλου μην ξεχνάς, ότι με την έλευση των dual core Opteron, ένας dual core Opteron θα είναι τοπολογικά ακριβώς ίδιος με ένα τωρινό διπλό motherboard με 2 μονούς χωρίς NUMA.

Dslmaniac
01-06-04, 17:05
Είναι πολλά τα λεφτά Wantilles και χωρίς αντίκρυσμα στις επιδόσεις εκτός από εξειδικευμένες εφαρμογές. Καλύτερα αν βρείτε κάναν 3000+ ή 3200+ τώρα έστω και με 754 πάρτε τον, για 5% διαφορά που δίνει το dual memory στον Athlon64 δεν αξίζει τον κόπο. Τον ανεβάζετε με O/c και έρχεστε στα ίσια.

sandman
01-06-04, 17:07
Το NUMA (non uniform memory access) είναι κάτι που πρέπει να το υποστηρίζει ο scheduler του λειτουργικού και όχι η μητρική. Λέγεται NUMA γιατί η ταχύτητα πρόσβασης στη μνήμη διαφέρει ανάλογα με την διευθυνση της (αυσιαστικά ανάλογα με τον επεξεργαστή στον οποίο ανήκει). Φυσικά και ένας dual core opteron θα είναι εξ ορισμού NUMA αρχιτεκτονική.

Και φυσικά το linux έχει άψογη υποστήριξη για NUMA. Όχι σαν κάτι άλλες σαβούρες(γκουχ γκουχ ΝΤ-class γκουχ γκουχ) που ούτε multithreading δεν υποστηρίζουν.

WAntilles
01-06-04, 17:17
Για όλους τους άλλους βέβαια η ECC(που δεν έχοθν servers ή επιστημονικές εφαρμογές) είναι μειονέκτημα αφού προσθέτει extra latency. Oι 939 έχουν ταχύτερη μνήμη από τους αντίστοιχους opteron.

Τότε μείνε εσύ με τους 939 για να μην έχεις extra latency 1 ή 2%, και εμείς με τους dual core Opteron θα γελάμε.


Γενικά αν δεν ενδιαφέρει κάποιον το smp δεν υπάρχει λόγος να πάρει opteron.

Δεν τον ενδιαφέρει ΤΩΡΑ. Είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα τον ενδιαφέρει και στο μέλλον;

Γι' αυτό παίρνεις τώρα μονό Opteron και σε 1 χρόνο έχεις και τη δυνατότητα διπλού αν θες.

Ενώ αν πάρεις 939 -> ποτέ διπλό.


Θέμα αλλαγής socket επίσης δεν υπάρχει. Όταν αλλάξει το 940 θα αλλάξει και το 939 αφού το δεύτερο είναι το ίδιο με το πρώτο μόνο που λείπει ένα pin για να μην μπορείς να έχεις φθηνό smp.

Αυτό είναι λάθος. Η διαφορά δεν είναι μόνο ένα pin αλλά λείπουν 3 pins από το ένα και έχουν προστεθεί 2 pins στο άλλο.

Τα δε PCB layers είναι τελείως διαφορετικά, 6 στο 940, 4 στο 939. Αυτός είναι και ένας λόγος που φώναζαν οι Ταϊβανέζοι κατασκευαστές motherboards επειδή τα 6 layers έβγαζαν ακριβές motherboards.


Dual core θα αποκτήσουν και οι απλοί athlon, αυτό είναι γνωστό

Πιθανόν ναί, γνωστό όχι. Η AMD έχει δεσμευτεί για dual core ΜΟΝΟ για Socket 940 και ΜΟΝΟ για Opteron.


Αν και η AMD έκανε δηλώσεις για συμβατότητα socket μόνο στους opteron/940 _λογικά_ η συμβατότητα θα ισχύει και για τους athlon/939 μιας και τα δυο sockets είναι παρόμοια.

Ξανά λέω, είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απ' ό,τι νομίζεις τα 2 sockets.


Οι 754 φυσικά θα είναι η φθηνότερη και ίσως και η ποιο συμφέρουσα λύση για πολύ καιρό ακόμα. Πάντως εγώ προτείνω σε όποιον έχει επεξεργαστή από 1.2GH και πάνω να περιμένει μέχρι την άλλη χρονιά που θα βγούν οι dual core.

Πάρτε και τώρα μονό Opteron. Εγγυημένη προοπτική αναβάθμισης.


Ίσως η intel μετα από πολλά χρόνια να βγάλει ανταγωνιστικούς επεξεργαστές.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

aesir
01-06-04, 17:18
sandman Οπως το θέτεις, ολα τα dual opteron mobos δηλαδή μπορουν να πάιξουν σε ΝUMA, αρκεί το OS να το υποστηρίζει; Νομιζω οτι κάνεις λάθος...

Οσο για το linux, και τα Server 2003 είναι NUMA aware φυσικά. Και ποιός είπε οτι δεν υποστηρίζουν και multithreading?

WAntilles
01-06-04, 17:30
Το NUMA (non uniform memory access) είναι κάτι που πρέπει να το υποστηρίζει ο scheduler του λειτουργικού και όχι η μητρική.

NUMA sandman σημαίνει:

1. κάθε CPU να έχει τοπολογικά τα δικά του dedicated memory DIMMs πάνω στη motherboard.

2. Πολύ σωστά όπως λες να τον υποστηρίζει και ο scheduler του λειτουργικού.

Για να έχεις λοιπόν NUMA πρέπει να ισχύουν και τα 2 παραπάνω, όχι μόνο το 2ο που αναφέρεις εσύ.


Φυσικά και ένας dual core opteron θα είναι εξ ορισμού NUMA αρχιτεκτονική.

Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν θα ισχύει το 1.


Όχι σαν κάτι άλλες σαβούρες(γκουχ γκουχ ΝΤ-class γκουχ γκουχ) που ούτε multithreading δεν υποστηρίζουν.

Με το να λες τέτοια πασιφανή ψέμματα και ανακρίβειες, το μόνο που καταφέρνεις είναι να μειώνεις την προσωπική σου αξιοπιστία.

Τα Windows NT και οι απόγονοί τους, σχεδιάστηκαν εξαρχής και είναι preemtive multitasking και multithreading λειτουργικά.


Και φυσικά το linux έχει άψογη υποστήριξη για NUMA. Όχι σαν τα ΝΤ-class

Τα Windows 2000 και τα XP δεν έχουν υποστήριξη NUMA.

Αλλά τα ήδη εδώ και 14 μήνες υπάρχοντα Windows Server 2003 32-bit έχουν ΠΛΗΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ NUMA.

Το ίδιο θα έχουν και τα επερχόμενα Windows Server 2003 AMD x86-64.

Επίσης, δεν είναι διαπιστωμένο, αλλά ακούγεται (και είναι απολύτως λογικό αφού είναι το ίδιο ακριβώς codebase 5.2.3790) ότι και τα επερχόμενα Windows XP AMD x86-64 θα έχουν πλήρη NUMA support.

Σημειωτέον ότι στα επερχόμενα Windows XP AMD x86-64, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ HOME ΕΚΔΟΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ PRO. Καιρός ήταν.

sandman
01-06-04, 17:35
aesir, τo NUMA είναι μια αρχιτεκτονική υπολογιστών. Οι opteron έχουν σχεδιαστεί να ακολουθούν αυτήν την αρχιτεκτονική. Να το εξηγήσω καλύτερα: Σε άνα σύστημα με δύο opterons ο κάθε επεξεργαστής διαβάζει απευθείας ένα μέρος της μνήμης με τον ενσσματωμένο controller του, ενώ για να διαβάσει μνήμη που ανήκει σε άλλον πρέπει να το κάνει μέσω του hypertransport link που τους συνδέει, πράγμα που το κάνει ποιο αργό. Μια τέτοια αρχιτεκτονική λέγεται NUMA. Δεν είναι δηλαδή κάποιο feature που πρέπει να "υποστηρίζει" το hardware, έτσι είναι σχεδιασμένο το hardware. Απλά το λειτουργικό δεν πρέπει να αποθυκεύει την μνήμη όπου-όπου γιατί μερικές διευθύνσεις μνήμης(αυτές που ανήκουν σε άλλο επεξεργαστή) είναι αργές.

Όσο για το multithreading τελευταία φορά που κίταξα τα windows βλέπουν ένανmultithreaded επεξεργαστή σαν δύο. Μόνο που αυτό δεν είναι σωστό γιατί και οι δύο αυτοί επεξεργαστές μιράξονται τα ίδια resources (cache, registers klp). Έτσι σε ένα smp σύστημα τα windows θα βλέπουν 4 ισότιμους επεξεργαστές και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση των επειδόσεων, επειδή ο scheduler αυθαίρετα μπορέι να παει μια process και να την στέλνει από τον ένα επεξεργαστή στον άλλο. Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι τα XP και δεν άκουσα να αλλάζει κάτι στα 2003.

aesir
01-06-04, 17:37
NUMA sandman σημαίνει:

1. κάθε CPU να έχει τοπολογικά τα δικά του dedicated memory DIMMs πάνω στη motherboard.

Γιαυτό ακριβώς και ένα τέτοιο mobo κάνει μπαμ με το που το βλέπεις, αφού βλέπεις ξεχωριστά memory banks για κάθε CPU επάνω του.

XTCgr
01-06-04, 17:40
[quote="WAntilles
Αυτουνού του "φωστήρα" θα πρέπει να του απαγορεύσουμε ρητά να τρέξει ποτέ Windows XP AMD x86-64 αφού έχουν codebase 5.2.3790, αυτό των Windows Server 2003. Άρα είναι "λειτουργικό για servers" και άμα το τρέξει θα πρέπει να πάμε να του τρίψουμε στη μούρη αυτά τα μπαρμπούτσαλα που λέει.[/quote]

επειδή αυτόν τον φωστήρα τον ξέρω προσωπικά καλό θα ήταν να μην μιλάς τόσο απαξιωτικά αν δεν ξέρεις τον βαθμό γνώσεων του :wink:

XTCgr
01-06-04, 17:42
Εγώ τα ξέρω αυτά George και τα λέω εδώ και μήνες αλλά πάλι ο αμετανόητος DSL-Worshipper επιμένει χωρίς να είναι ενημερωμένος.

WAntilles εσυ που τα ξέρεις καλά υπολογίσε μου πόσο κάνουν Opteron+ECC RAM+ mobo για opteron και σύγκρινε με Α64+ "normal" RAM + mobo για 754 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: τώρα έγινα πιο κατανοητός οταν έλεγα οτι οι opteron είναι πιο ακριβοί απο τους 754. Κάτσε να βγουν και oi dual core opteron στην αγορά...να δούμε και την τιμή τους και τα ξαναλέμε!

sandman
01-06-04, 17:45
Φυσικά και ένας dual core opteron θα είναι εξ ορισμού NUMA αρχιτεκτονική.

Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν θα ισχύει το 1.


Όχι κάνεις λάθος. Οι opteron είναι NUMA. Όλοι οι opteron έχουν τον memory controller πάνω τους και τον χρησιμοποιούν στο smp. Διάβασε και το προηγουμενο ποστ μου.

Όσο για το multithreading στα NT εγώ άλλα ξέρω και τα benchmarks άλλα λένε. Αλλά τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

WAntilles
01-06-04, 17:46
Sandman έχεις μπερδέψει μερικά πολύ βασικά πράγματα. Εξηγώ:


aesir, τo NUMA είναι μια αρχιτεκτονική υπολογιστών. Οι opteron έχουν σχεδιαστεί να ακολουθούν αυτήν την αρχιτεκτονική. Να το εξηγήσω καλύτερα: Σε άνα σύστημα με δύο opterons ο κάθε επεξεργαστής διαβάζει απευθείας ένα μέρος της μνήμης με τον ενσσματωμένο controller του, ενώ για να διαβάσει μνήμη που ανήκει σε άλλον πρέπει να το κάνει μέσω του hypertransport link που τους συνδέει, πράγμα που το κάνει ποιο αργό. Μια τέτοια αρχιτεκτονική λέγεται NUMA. Δεν είναι δηλαδή κάποιο feature που πρέπει να "υποστηρίζει" το hardware, έτσι είναι σχεδιασμένο το hardware. Απλά το λειτουργικό δεν πρέπει να αποθυκεύει την μνήμη όπου-όπου γιατί μερικές διευθύνσεις μνήμης(αυτές που ανήκουν σε άλλο επεξεργαστή) είναι αργές.

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά ξεχνάς το γεγονός ότι εάν μία dual motherboard έχει μόνο μία ομάδα DIMMs, τότε αυτά συνδέονται απευθείας ΜΟΝΟ με το 1ο CPU. Εάν το άλλο θέλει να διαβασο-γράψει μνήμη, HyperTrasnport μέσω του 1ου CPU. Άρα τότε δεν έχεις λειτουργία NUMA.


Όσο για το multithreading τελευταία φορά που κίταξα τα windows βλέπουν ένανmultithreaded επεξεργαστή σαν δύο. Μόνο που αυτό δεν είναι σωστό γιατί και οι δύο αυτοί επεξεργαστές μιράξονται τα ίδια resources (cache, registers klp). Έτσι σε ένα smp σύστημα τα windows θα βλέπουν 4 ισότιμους επεξεργαστές και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση των επειδόσεων, επειδή ο scheduler αυθαίρετα μπορέι να παει μια process και να την στέλνει από τον ένα επεξεργαστή στον άλλο. Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι τα XP και δεν άκουσα να αλλάζει κάτι στα 2003.

Τεράστιο λάθος. Μπερδεύεις το multithreading με το hyperthreading. Αυτό που λες ισχύει ΜΟΝΟ για τους hyperthreading επεξεργαστές.

Το hyperthreading, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις (ίδια resources (cache, registers klp)) είναι η 2η μεγαλύτερη κοροϊδία και εμπαιγμός της Intel προς τον κόσμο στην ιστορία των PC - η 1η ήταν η NetBurst αρχιτεκτονική με την απαράδεκτα χαμηλή επίδοση ανά κύκλο ρολογιού.

Οι dual core Opteron δεν θα έχουν αυτούς τους περιορισμούς. Κάθε core θα έχει δικούς του ανεξάρτητους και πλήρεις dedicated registers, πλήρη L2 cache και τον δικό του memory controller. Θα είναι δηλαδή 2 πραγματικοί πλήρεις ξεχωριστοί επεξεργαστές.

aesir
01-06-04, 17:46
sandman Σε ένα σύστημα με 2 opterons, ο κάθε επεξεργαστής δεν διαβάζει ένα μέρος της μνήμης αλλά έχει προσπέλαση στην δικιά του μνήμη πάνω στο mobo. Εχουμε dual banks of dual-channel memory. Σε ΝUMA mobo κάθε CPU θέλει το δικό της ζευγάρι μνήμης.

Οσο για τo multithreading, δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να συγκρινεις τα XP με ενα Server OS... καμμιά απολύτως σχέση. Και τα XP δεν κάνουν multithreading.

WAntilles
01-06-04, 17:50
Φυσικά και ένας dual core opteron θα είναι εξ ορισμού NUMA αρχιτεκτονική.

Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν θα ισχύει το 1.


Όχι κάνεις λάθος. Οι opteron είναι NUMA. Όλοι οι opteron έχουν τον memory controller πάνω τους και τον χρησιμοποιούν στο smp. Διάβασε και το προηγουμενο ποστ μου.

Ένας Opteron υποστηρίζει NUMA από τη μάνα του.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ NUMA MODE ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ DEDICATED DIMMS ΠΑΝΩ ΣΤΗ MOTHERBOARD. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟ Ή ΟΧΙ;

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ NUMA MODE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗ RAM ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ COHERENT HYPERTRANSPORT LINK ΠΡΟΣ ΑΛΛΟΝ OPTERON.

sandman
01-06-04, 17:58
Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά ξεχνάς το γεγονός ότι εάν μία dual motherboard έχει μόνο μία ομάδα DIMMs, τότε αυτά συνδέονται απευθείας ΜΟΝΟ με το 1ο CPU. Εάν το άλλο θέλει να διαβασο-γράψει μνήμη, HyperTrasnport μέσω του 1ου CPU. Άρα τότε δεν έχεις λειτουργία NUMA.

Υπάρχουν τέτοια σαβουρο-motherboards? Δεν το ήξερα. Τότε όντως δεν είναι NUMA.



Τεράστιο λάθος. Μπερδεύεις το multithreading με το hyperthreading. Αυτό που λες ισχύει ΜΟΝΟ για τους hyperthreading επεξεργαστές.

Το hyperthreading, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις (ίδια resources (cache, registers klp)) είναι η 2η μεγαλύτερη κοροϊδία και εμπαιγμός της Intel προς τον κόσμο στην ιστορία των PC - η 1η ήταν η NetBurst αρχιτεκτονική με την απαράδεκτα χαμηλή επίδοση ανά κύκλο ρολογιού.

Ναι, έγραφα γρήγορα και έκανα τυπογραφικό λάθος. hyperthreading εννούσα όχι multithreading(άλλωστε το δεύτερο είναι τεχνική προγραμματισμού).

Το hyperthreading δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά, αλλά όχι όπως το διαφήμισε το marketing της Ιντελ. Ποτέ δεν τρέχουν δυο treads μαζί, αλλά μπορεί να αλλάξει το "context" πολύ γρύγορα μεταξύ δυο threads ώστε όταν το ένα περιμένει να διαβάσει από την μνήμη, το άλλο να εκτελεί εντολές. Είναι δηλαδή τρόπος να κρύψεις το latency της μνήμης, όχι τρόπος παραλληλισμού. Είναι λάθος αυτό που κάνουν τα windows και αν η microsoft λέει επίσημα ότι το υποστηρίζει τότε λέει ψέματα ή είανι ασχετοι. Εάν δεις benchmarks μεταξύ του kernel 2.4 που υποστηρίζει απλό smp όπως τα NT και του 2.6 μπορείς να δεις πως έχει μέχρι και 50% διαφορά.

WAntilles
01-06-04, 18:15
Αυτουνού του "φωστήρα" θα πρέπει να του απαγορεύσουμε ρητά να τρέξει ποτέ Windows XP AMD x86-64 αφού έχουν codebase 5.2.3790, αυτό των Windows Server 2003. Άρα είναι "λειτουργικό για servers" και άμα το τρέξει θα πρέπει να πάμε να του τρίψουμε στη μούρη αυτά τα μπαρμπούτσαλα που λέει.

επειδή αυτόν τον φωστήρα τον ξέρω προσωπικά καλό θα ήταν να μην μιλάς τόσο απαξιωτικά αν δεν ξέρεις τον βαθμό γνώσεων του :wink:

Ο καθένας μας (καί εγώ, καί εσύ, καί αυτός, καί όλοι) συνεχώς κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε (εγκυρότητα, αξιοπιστία, τεκμηρίωση, πηγές) και με τί επιχειρήματα τα στηρίζουμε.

Το να λέει μην πάρεις Opteron γιατί είναι για servers, χωρίς καν να εξετάσει pros & cons, δείχνει τόσο ανοιχτό μυαλό όσο της Λουκά με τα πετραχήλια.

WAntilles
01-06-04, 18:19
Να διαγραφεί.

2ο post από λάθος.

WAntilles
01-06-04, 18:20
Εγώ τα ξέρω αυτά George και τα λέω εδώ και μήνες αλλά πάλι ο αμετανόητος DSL-Worshipper επιμένει χωρίς να είναι ενημερωμένος.

WAntilles εσυ που τα ξέρεις καλά υπολογίσε μου πόσο κάνουν Opteron+ECC RAM+ mobo για opteron και σύγκρινε με Α64+ "normal" RAM + mobo για 754 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: τώρα έγινα πιο κατανοητός οταν έλεγα οτι οι opteron είναι πιο ακριβοί απο τους 754. Κάτσε να βγουν και oi dual core opteron στην αγορά...να δούμε και την τιμή τους και τα ξαναλέμε!

754 -> καπούτ

939 -> άγνωστη διάρκεια ζωής

940 -> εγγύηση μακροζωίας, ugradedability και dual core

Επίσης πόσες φορές θα πω ότι ΜΟΝΟ σε Opteron και 940 θα βγαίνουν φτηνοί ΠΛΗΡΕΙΣ επεξεργαστές (πλήρης cache κλπ.). Η μέχρι τώρα πορεία αυτό δείχνει.

Τί να το κάνω να πληρώσω 20% λιγότερο (γιατί δεν είναι παραπάνω η διαφορά) για να πάρω 754, και ύστερα από 1 χρόνο να πρέπει να το πετάξω;

Και χωρίς να έχω όλες τις προαναφερόμενες μελλοντικές επιλογές και δυνατότητες του Socket 940;

aesir
01-06-04, 18:25
Εγώ προσωπικά δεν τον ξέρω, ούτε και τον βαθμό των γνώσεων του, αλλά αν ήταν να τον κρίνω από αυτό που είπε περί των opteron και περί των Athlon MP, με δυσκολία θα τον έπαιρνα στα σοβαρά την στιγμή που δεν ευσταθούν τα όσα λέει. Δεν ξέρω τι γινόταν στην Ελλάδα όταν είχαν βγει οι MP, αλλά επειδή δούλευα στην Αγγλία ξέρω οτι πολλοί είχαν σκιστεί να αγοραζουν MP για home use, το ίδιο γινόταν και στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Και ο βαθμός γνώσεων δεν καθιστά κάποιον απαραίτητα και καλό κριτή πραγμάτων, και ούτε του δίνει διορατικότητα σε επερχόμενες τεχνολογίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.