PDA

Επιστροφή στο Forum : 24άρα ή 8άρα.. τόσο δούλεμα πια..



Iznogoud
24-08-12, 00:19
Έχω καιρό να ασχοληθώ με ταχύτητες αλλά τελευταία φορά που ρώτησα μου είπαν ότι είναι νορμάλ να συμπεριφέρεται σαν 8άρα η γραμμή (στο dl και βάσει των στατιστικών, όχι ότι χρησιμοποίησαν αυτό τον όρο) κι ότι δεν το θεωρούν πρόβλημα. Εννοείται συγχρονίζω στα 20 και άνω με καλά στατιστικά. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, υπάρχει κανείς που να πιάνει αν όχι 24, εντάξει δεν είμαστε τόσο "πλεονέκτες" (ΧΑ!), αλλά τουλάχιστον 16;
Δηλαδή γιατί την διαφημίζουν ακόμα σαν 24άρα αφού τελικά μόλις που πιάνει τα 8; Μήπως να πάω αλλού;

Ναι είμαι λίγο "παρμένος"..

emeliss
24-08-12, 00:51
Στο speedtest της otenet τι πιάνεις;
http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Iznogoud
24-08-12, 01:26
Στο speedtest της otenet τι πιάνεις;
http://speedtest.ftp.otenet.gr/

1MB/sec max

orck
24-08-12, 01:29
Συγνωμη δεν εχω καταλαβει το προβλημα. Αυτην την στιγμη στον πλανητη που ζουμε την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη υπαρχει αυτη η τεχνολογια (υπαρχουν και τα σηματα καπνου και τα περιστερια).
Ειτε μεινεις ειτε πας αλλου θα εχεις σχεδον ιδια ταχυτητα συγχρονισμου. Εαν κατεβαζεις με 1MB/sec τοτε λογικα συγχρονιζεις 9-11mbps. Δεν ειναι ασχημα. Μπορεις παντα να νοικιασεις/αγορασεις σπιτι διπλα στο κεντρο αλλα δεν εχει νοημα να το κανεις.

biggeo65
24-08-12, 01:29
Η ταχύτητα download εξαρτάται και από που κατεβάζεις.
Π.χ. από λογαριασμό Rapidshare (με συνδρομή) που το bandwidth είναι μεγάλο, κατεβάζω με 2300-2600 KΒ\sec.
Aπό άλλα sites δεν ξεπερνάω τα 1000-1200 KB\sec.

Aν συγχρονίζεις πάνω από 20 η μεγιστη θεωρητική ταχύτητα είναι τα 2500 KB\sec.
Aπό κει και πέρα παίζει ρόλο το site που κατεβάζεις,
καθώς και το bandwidth που έχει διαθέσιμο στην περιοχή σου ο ΟΤΕ.

Όπου και να πας το ίδιο θα είναι. Καλά είσαι στον ΟΤΕ. Ακριβός σχετικά, αλλά σταθερός.

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο από NVIDIA (http://www.geforce.co.uk/drivers/results/45035)
ή από Mετσόβειο, ]FTP.NTUA (ftp://ftp.NTUA),έχουν το καλύτερο bandwidth,και δες τις ταχύτητες.

Iznogoud
24-08-12, 02:01
@orck: Ιδού τα στοιχεία για να καταλάβεις τί εννοώ, γιατί σαν να μου φάνηκε μια ιδέα ειρωνίας/δηκτικότητας στο ποστ σου. Αν όχι αγνόησε το σχόλιο.


Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 5.7 10.4
Attenuation (dB): 15.5 6.0
Attainable Rate (Kbps): 17220 1076
Rate (Kbps): 20118 1023
Το είπα στο πρώτο πόστ για συγχρονισμό στα 20K, αλλά δεν το πρόσεξες. Κατά τα άλλα, 500 μέτρα από το κέντρο της Ερμού είμαι..
Και όταν τους είπα κάποτε (ίσως έχει 2χρόνια, δε θυμάμαι πια) ότι ενώ συγχρονίζω σε αυτό, και πιάνω αυτό που είπα (δεν έχουν αλλάξει οι μετρήσεις πολύ, κάποτε και 23+Κ συγχρόνιζα), μου λένε.. "είναι φυσιολογικό"! Γιαυτή την κοροϊδία μιλάω. Και ρωτάω εδώ αν τελικά υπάρχει κόσμος που έχει πραγματική 24άρα γραμμή στον ΟΤΕ, και επειδή γνωρίζουμε ότι το 24 είναι άπιαστο, ρωτάω για 16.

Και από ότι είδα τώρα που έκανα προεπισκόπηση, ο biggeo65 πιάνει και περισσότερα. Έχω δοκιμάσει και το NTUA, τα ίδια, όπως επίσης το speedtest, σε torrents διανομών, openoffice κλπ. Πάνω από 1-1.1ΜΒ δεν έχω πιάσει. Ε δεν μπορώ να πιστέψω ότι μονίμως το κέντρο είναι γεμάτο και δεν υπάρχει bandwidth. Η απορία μου παραμένει.
Και ναι, ο κύριος λόγος που παραμένω εδώ είναι για την, σχετική, σταθερότητα και αναγνωρίζω ότι στο support τα παιδιά προσπαθούν τουλάχιστον, όχι όπως σε κάτι άλλες "παράγκες" που μόλις πληρώσεις σε έχουν γραμμένο. (ονόματα δε λέω αλλά δυο άλλα δίκτυα τα δοκίμασα ανεπιτυχώς παλαιότερα και απέτυχαν παταγωδώς στο customer support)

achatzak
24-08-12, 10:34
Για αρχή διαφημίζουν έως 24 και όχι 24. Ανάλογα με την απόσταση σου από το κέντρο έχεις και τις ανάλογες απώλειες.
Εν συνεχεία ένα εύρος 4-5 τα κρατάνε για υπηρεσίες TV.
Δηλαδή ενώ την πιάνεις την ταχύτητα δεν μπορείς να την έχεις για download. Είναι σαν την Κηφισίας που έχει 4 λωρίδες αλλά η μία είναι λεωφορειολωρίδα, δεν μπορείς να μπεις
Και στο τέλος βάζουν και ένα κόφτη στα 1000-1200 KB\sec.

emeliss
24-08-12, 11:17
Καταρχήν ο φίλος δεν είπε ότι έχει conn-x tv και κατά δεύτερον δεν υπάρχει κανένας κόφτης.

Iznogoud, το snr margin στο down (5.7) είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Εσύ το κατέβασες εκεί ή είναι από μόνο του; Στο ρούτερ συνδέεσαι με καλώδιο ή ασύρματα;

achatzak
24-08-12, 11:24
Καταρχήν ο φίλος δεν είπε ότι έχει conn-x tv και κατά δεύτερον δεν υπάρχει κανένας κόφτης.


Ούτε εγώ είπα ότι έχει conn-x tv.

Εαν δεν υπάρχει κόφτης γιατι δεν μπορείς να καταβάσεις πάνω από 1000-1200 KB\sec;

emeliss
24-08-12, 11:46
Φυσικά μπορείς. Ο φίλος έχει πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε δεκάδες λόγους.

achatzak
24-08-12, 11:49
Φυσικά μπορείς. Ο φίλος έχει πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε δεκάδες λόγους.

Αυτό το "φυσικά" πως γίνετε;

emeliss
24-08-12, 11:53
Αυτό το φυσικά σημαίνει πως έχω δει συγχρονισμούς 20-24 να τερματίζουν. Που είναι το περίεργο.

achatzak
24-08-12, 11:58
Αυτό το φυσικά σημαίνει πως έχω δει συγχρονισμούς 20-24 να τερματίζουν. Που είναι το περίεργο.

Εγώ σου λέω για συγχρονισμούς 20 MBPS και μην μπορείς να κατεβάσεις με πάνω από 1 ΜΒ/s

emeliss
24-08-12, 12:00
Μάλλον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

LOUKAS32
24-08-12, 12:04
εγω ειμουν αρχικα στα 22

μετα 21

επειτα στα 20

τωρα πλεων στα 18-19.

κατεβαζω μια χαρα τορρεντ και οτι αλλο θελω.

θα ηθελα βεβαια κατι παραπανω

achatzak
24-08-12, 12:10
Έχω όλη την καλή διάθεση αν προσπαθήσεις να μου εξηγήσεις να καταλάβω.

21706
24-08-12, 12:13
Εγώ σου λέω για συγχρονισμούς 20 MBPS και μην μπορείς να κατεβάσεις με πάνω από 1 ΜΒ/s

Ίσως αυτό το παλιό άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/threads/158820-FAQ-Γιατί-δεν-πιάνω-24-Mbps?p=1658286&viewfull=1#post1658286) σε διαφωτίσει.

Iznogoud
24-08-12, 15:53
Καταρχήν ο φίλος δεν είπε ότι έχει conn-x tv και κατά δεύτερον δεν υπάρχει κανένας κόφτης.

Iznogoud, το snr margin στο down (5.7) είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Εσύ το κατέβασες εκεί ή είναι από μόνο του; Στο ρούτερ συνδέεσαι με καλώδιο ή ασύρματα;
Conn-x έχω αλλά όχι TV. Αυτό τώρα που το πρόσεξα όντως είναι χαμηλό, στη συγκεκριμένη σύνδεση. Τώρα που συνδέθηκα ξανά, πήγα στα 9.5snr down. Και συνήθως είμαι αρκετά πάνω από το 7. Με ethernet είμαι όχι ασύρματο. Να επαναλάβω πάντως, δεν ζητάω να κατεβάζω με 24ΜBits, αλλά αυτό το 2Μbytes που είδα σε προηγούμενο ποστ μου είναι άπιαστο. Είναι πια τόσο υπερβολική απαίτηση να θέλεις να κατεβάζεις με τη "θεωρητική" ταχύτητα, ή τελοσπαντων κοντά σε αυτήν, που συγχρονίζεις; (ερώτημα προς ΟΤΕ, λέμε τώρα..)
Τώρα που μου ξανάρθε το θέμα σαν προβληματισμός, θα τους κάνω μία κρούση, μήπως και με ένα reset της πόρτας υπάρχει αποτέλεσμα. Οψόμεθα..

NexTiN
24-08-12, 23:48
Έχω καιρό να ασχοληθώ με ταχύτητες αλλά τελευταία φορά που ρώτησα μου είπαν ότι είναι νορμάλ να συμπεριφέρεται σαν 8άρα η γραμμή (στο dl και βάσει των στατιστικών, όχι ότι χρησιμοποίησαν αυτό τον όρο) κι ότι δεν το θεωρούν πρόβλημα. Εννοείται συγχρονίζω στα 20 και άνω με καλά στατιστικά. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, υπάρχει κανείς που να πιάνει αν όχι 24, εντάξει δεν είμαστε τόσο "πλεονέκτες" (ΧΑ!), αλλά τουλάχιστον 16;
Δηλαδή γιατί την διαφημίζουν ακόμα σαν 24άρα αφού τελικά μόλις που πιάνει τα 8; Μήπως να πάω αλλού;

Ναι είμαι λίγο "παρμένος"..

Το πακέτο σου είναι αναβάθμιση απο το παλιό 8άρι? Μήπως ξεχάσανε να σου αλλάξουν configuration στην πόρτα? Αν θυμάμαι καλά, εγώ όταν είχα κάνει την αναβάθμιση μου αλλάξανε το S2 σε S3 στο My OteNet και είχε να κάνει κάτι με την ταχύτητα κατεβάσματος που σου επέτρεπε το DSLAM, γιατί και εγώ δεν ξεπερνούσα το Max 8άρας ταχύτητας, ενώ κλείδωνα στα 16Mbps. Ισχύει ακόμη αυτό? Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς απο τους τεχνικούς?

Gkarfield
25-08-12, 00:00
δεν εχει like να βάλουμε... εγω στο ntua πιανω 1,9ΜΒ/sec , εχει καλό σέρβερ.


Επίσης να γνωρίζουμε ότι για να πάρουμε [download] με μεγάλη ταχύτητα, πρέπει να μπορεί να δώσει ο άλλος με μεγάλη ταχύτητα [upload]

[δοκιμή τώρα : 35195592 bytes received in 00:23 (1.45 MB/s)]

Παροχος ειναι το ΤΕΕ και θα αλλαξω καθότι παρόλο που ειναι "εγγυηση" που λεω, εχει και 21,5€ το μήνα

Iznogoud
25-08-12, 01:19
Το πακέτο σου είναι αναβάθμιση απο το παλιό 8άρι? Μήπως ξεχάσανε να σου αλλάξουν configuration στην πόρτα? Αν θυμάμαι καλά, εγώ όταν είχα κάνει την αναβάθμιση μου αλλάξανε το S2 σε S3 στο My OteNet και είχε να κάνει κάτι με την ταχύτητα κατεβάσματος που σου επέτρεπε το DSLAM, γιατί και εγώ δεν ξεπερνούσα το Max 8άρας ταχύτητας, ενώ κλείδωνα στα 16Mbps. Ισχύει ακόμη αυτό? Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς απο τους τεχνικούς?
Για λίγο διάστημα είχα ή 1ΜΒ ή 2άρα γραμμή. Οι τιμές ξέφευγαν τότε και δε θυμάμαι καν αν υπήρχε τότε 8άρα. Ήταν όταν πρωτοβγήκε και πήγα κατευθείαν από ISDN όπως είπα παραπάνω. (ADSL2 δεν είναι η 8άρα; ) Πάντως Δευτέρα θα το ψάξω με ΟΤΕ να δω.


δεν εχει like να βάλουμε... εγω στο ntua πιανω 1,9ΜΒ/sec , εχει καλό σέρβερ.
Επίσης να γνωρίζουμε ότι για να πάρουμε [download] με μεγάλη ταχύτητα, πρέπει να μπορεί να δώσει ο άλλος με μεγάλη ταχύτητα [upload]
Ε τώρα άν δε μπορώ να τερματίσω τη γραμμή και με torrent διανομής linux.. RS δεν έχω premium. Μένει OTE και ntua.
Μπα, αλλού είναι το πρόβλημα και δε νομίζω να είναι θέμα γραμμής, δυστυχώς.

lk
25-08-12, 15:36
Αναλόγως σε ποιο BRAS είσαι και τι backbone έχεις απο πίσω και σε πόσους μοιράζεται κλπ κλπ... (με βάση τους όρους που έχεις υπογράψει , δεν είναι στάνταρ το μέγιστο δυνατό ούτε και σταθερό γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς και η συγκεκριμένη τεχνολογία επηρεάζεται απο πάρα πολλούς παράγοντες πολλές φορές πολλούς απο τους οποίους ρεαλιστικά δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και όχι λόγω θέλησης ή εμπειρίας) :oneup:

orck
25-08-12, 17:26
@orck: Ιδού τα στοιχεία για να καταλάβεις τί εννοώ, γιατί σαν να μου φάνηκε μια ιδέα ειρωνίας/δηκτικότητας στο ποστ σου. Αν όχι αγνόησε το σχόλιο.


Ναι, δεν καταλαβα τι ακριβως προβλημα εχεις. Νομιζα οτι δεν συγχρονιζεις καλα. Δεν υπαρχει ουτε ειρωνια ουτε δηκτικοτητα, απλα ηθελα να πω οτι ο συγχρονισμος εχει να κανει με την αποσταση και ειναι "ειτε μας αρεσει ειτε οχι" και αυτο ισχυει φυσικα και για την δικια μου γραμμη (που ειναι 12mbps και κατεβαζει 1,2MB/sec) κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα παρα να ερθει το κεντρο πιο κοντα με οπτικες ινες και αυτο βεβαια ξερεις οτι εχει απαγορευτει με αποφαση της ΕΕΤΤ.

Εισαι με ΟΤΕ η με αλλη εταιρια; Εχω δει αρκετες γραμμες ΟΤΕ να κατεβαζουν τερμα. Οταν λεω τερμα το υπολογιζω με τον μπακαλιστικο τροπο των 100kb για καθε mpbs συγχρονισμου, δηλαδη εχω δει γραμμες να συγχρονιζουν στα 20mbps και να κατεβαζουν 2,0ΜΒ/sec. Ολα αυτα σε ΟΤΕ.
Τυπικα ολες οι εταιριες παιζουν με ενα ratio 20/1 αλλα ποτε δεν εχω δει να υπαρχει μπουκωμα τουλαχιστον στον ΟΤΕ.
Δεν ξερω εαν υπαρχει ενα σαφως οριζομενο οριο απο το οποιο να θεωρειται οτι η γραμμη εχει προβλημα.

4kkkk
25-08-12, 19:49
Οταν ημουν οτε και εκανα αναβαθμιση απο 8 σε 24 μου εστειλαν ενα philips αν θυμαμαι καλα(μπορει και οχι δεν εχει σημασια) το οποίο συγχρονιζε στα 21 περιπου αλλα κατεβαζα με max 1Mb/sec απο οπουδηποτε. Οταν αλλαζα ρουτερ ενα αλλο παλιο που ειχα συγχρονιζα κοντα 15-16 αλλα κατεβαζα με 1,5-1,6 σταθερα. Με λιγα λογια αλλο ρουτερ εχεις δοκιμασει μηπως παιζει ρολο;

Gkarfield
26-08-12, 12:14
:oneup: @ izno


Οταν ημουν οτε και εκανα αναβαθμιση απο 8 σε 24 μου εστειλαν ενα philips αν θυμαμαι καλα(μπορει και οχι δεν εχει σημασια) το οποίο συγχρονιζε στα 21 περιπου αλλα κατεβαζα με max 1Mb/sec απο οπουδηποτε. Οταν αλλαζα ρουτερ ενα αλλο παλιο που ειχα συγχρονιζα κοντα 15-16 αλλα κατεβαζα με 1,5-1,6 σταθερα. Με λιγα λογια αλλο ρουτερ εχεις δοκιμασει μηπως παιζει ρολο;

εγω ειχα με το ΤΕΕ την πιο χαμηλη, και μετα την 4Μbps[την μέγιστή τους τότε...] , με το speedtouch επιανα καπου 7 και όταν άλλαξα μοντεμ έπιασα παραπανω . Οτοσώστε :oneup: και σε σενα

balandis
26-08-12, 13:46
και γω 3μβς κατι λιγοτερο με τα πολλα που πιανω:rofl::lol::lol:

Iznogoud
26-08-12, 14:50
Ναι, δεν καταλαβα τι ακριβως προβλημα εχεις. Νομιζα οτι δεν συγχρονιζεις καλα...
...Εισαι με ΟΤΕ η με αλλη εταιρια; Εχω δει αρκετες γραμμες ΟΤΕ να κατεβαζουν τερμα...

Οκ, κανένα πρόβλημα παρεξήγησης. Πίστευα ότι με μια καλή απόσταση (εντάξει δε μετακόμισα κιόλας, έτυχε να'μαι κοντά), καλό snr και σχετικά υψηλό συγχρονισμό θα μπορούσα να πιάσω μια "αξιοπρεπή" ταχύτητα - δηλαδή στα 2MBps. Προσπαθώ να θυμηθώ τις αρχικές ταχύτητες όταν ξεκίνησα 24 αλλά μάταια, ποοολλά τα χρόνια, γιαυτό δεν ξέρω αν είχα το θέμα αυτό από την αρχή ή παρουσιάστηκε μετά.
Το θέμα με τον router δεν το είχα ξανακούσει. Το comtrend το κλασσικό του ΟΤΕ έχω και ένα 10/100Mbps Planet switch. Πάντως θα τους κάνω όπως είπα Δευτέρα μια κρούση να δω τι λένε κι αυτοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.