PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία πρίζας τηλεφώνου



Σελίδες : [1] 2

kourkos
24-08-12, 02:16
θα ηθελα την βοηθεια σας επειδη δεν ασχοληθηκα ποτε με πριζες τηλεφωνου .

Η πριζα εχει 4 επαφες και γραφει στα αριστερα ( 2-3 Line 1 , 1-4 Line 2 ) . Ειναι συνδεσμενα το κιτρινο και πρασινο μαζι στην δευτερη απο αριστερα επαφη και το μαυρο κοκκινο στην ακριβως απο διπλα επαφη ( δευτερη απο δεξια ) .

Απο εξω ερχετε ενα καλωδιο με 4 ψιλα καλωδιακια χρωματος πρασινο κιτρινο μαυρο κοκκινο .

Στο φις το οποιο παει απο την πριζα στο ρουτερ εχει 4 καλωδια ( βυσμα 4 πιν ) μαυρο κοκκινο πρασινο κιτρινο .

ειναι οκ η συνδεσμολογια της πριζας ; Γιατι δεν βλεπω λαμπακια να αναβουν στο ρουτερ και απο τον παροχο με ειπαν οτι ειναι ενεργοποιημενη η γραμμη απο 17 του μηνα και να περιμενω να ερθει ο τεχνικος της συτα.

Φταιει η συνδεσμολογια η κατι αλλο ;

Ευχαριστω

sprog111
24-08-12, 03:20
Συνδέεις τις θέσεις 2-3 τις πρίζας (αυτό είναι στάνταρ) με τα 2 κεντρικά καλωδιάκια αν είναι στη σειρά, σε 1 επίπεδο δηλαδή. Αν δεν ξεχωρίζουν θα πρότεινα μια δοκιμή με μια συσκευή τηλεφώνου.Λογικά αν η σειρά ειναι μαύρο-κόκκινο-πράσινο-κίτρινο τοτε συνδέεις στην πρίζα του τηλεφώνου στα 2-3 το κόκκινο και πράσινο. Τα 1-4 δεν χρειάζονται εκτός αν υπάρχει επιστροφή πχ σε άλλες πρίζες.
Το τηλέφωνο δούλευε μέχρι τώρα;

kourkos
24-08-12, 09:44
Συνδέεις τις θέσεις 2-3 τις πρίζας (αυτό είναι στάνταρ) με τα 2 κεντρικά καλωδιάκια αν είναι στη σειρά, σε 1 επίπεδο δηλαδή. Αν δεν ξεχωρίζουν θα πρότεινα μια δοκιμή με μια συσκευή τηλεφώνου.Λογικά αν η σειρά ειναι μαύρο-κόκκινο-πράσινο-κίτρινο τοτε συνδέεις στην πρίζα του τηλεφώνου στα 2-3 το κόκκινο και πράσινο. Τα 1-4 δεν χρειάζονται εκτός αν υπάρχει επιστροφή πχ σε άλλες πρίζες.
Το τηλέφωνο δούλευε μέχρι τώρα;

δεν υπηρχε τηλεφωνο αλλο....ειναι για ενα διαμερισμα που εγινε τωρα ( γραφειο )

cranky
24-08-12, 09:51
Όπως είπε και ο sprog, τσεκάρησε με τηλ. συσκευή, αν λειτουργεί η γραμμή σου.

kourkos
24-08-12, 09:53
αρα δλδ δυο καλωδια συνδεονται απο τα 4 ; περισσεύουν τα δυο και συνδεονται μονο σε περιπτωση 2ης πριζας ετσι ;

σε μεσαιες επαφες 2-3 το κόκκινο και πράσινο

cranky
24-08-12, 09:58
Ναί.
Μόνο οι δύο απο τους 4 αγωγούς του καλωδίου που έρχεται απ' έξω φέρνουν τηλεφωνία στο διαμέρισμα/γραφείο, και πρέπει να συνδεθούν στο 2 και στο 3 της πρίζας.

kourkos
24-08-12, 10:00
θενκς φιλαρακο...και δεν τα χώνεψα ποτέ αυτά τα καλώδια - συνδεσμολογίες :rofl:

21706
24-08-12, 11:36
Συνδέεις τις θέσεις 2-3 τις πρίζας (αυτό είναι στάνταρ) με τα 2 κεντρικά καλωδιάκια αν είναι στη σειρά, σε 1 επίπεδο δηλαδή. Αν δεν ξεχωρίζουν θα πρότεινα μια δοκιμή με μια συσκευή τηλεφώνου.Λογικά αν η σειρά ειναι μαύρο-κόκκινο-πράσινο-κίτρινο τοτε συνδέεις στην πρίζα του τηλεφώνου στα 2-3 το κόκκινο και πράσινο. Τα 1-4 δεν χρειάζονται εκτός αν υπάρχει επιστροφή πχ σε άλλες πρίζες.
Το τηλέφωνο δούλευε μέχρι τώρα;

Τι σημαίνει επιστροφή σε άλλες πρίζες; Αν υπάρχει και δεύτερη
πρίζα πάλι στα 2-3 δεν θα συνδεθεί;

maik
24-08-12, 19:08
Αν ειναι cyta δεν θα εχει τηλεφωνικο σημα(τονο) . Η cyta δινει μονο voip. Οποτε ο μονος τροπος να το τσεκαρει ειναι με το ρουτερ ή να περιμενει τον τεχνικο.

Kerato
25-08-12, 00:03
Τι σημαίνει επιστροφή σε άλλες πρίζες; Αν υπάρχει και δεύτερη
πρίζα πάλι στα 2-3 δεν θα συνδεθεί;

Όχι απαραίτητα. Μπορεί στην 2η πρίζα να καταλήγουν μόνο τα καλωδιάκια 1 & 4. Οπότε από την κεντρική πρίζα και τα καλώδια 2 και 3 πρέπει να δώσεις σήμα πίσω στα 1 και 4 που πάνε στην 2η πρίζα.
Βέβαια αυτό είναι ένας τύπος συνδεσμολογίας του σπιτιού. Μπορεί να γίνει και διαφορετικά. Η διακλάδωση προς πριζα 1 και πριζα 2 να γίνεται σε κάποιο πρότερο σημείο και να φτάνει και στις 2 πρίζες σήμα στα καλωδιάκια 2 και 3.

21706
25-08-12, 09:29
Όχι απαραίτητα. Μπορεί στην 2η πρίζα να καταλήγουν μόνο τα καλωδιάκια 1 & 4. Οπότε από την κεντρική πρίζα και τα καλώδια 2 και 3 πρέπει να δώσεις σήμα πίσω στα 1 και 4 που πάνε στην 2η πρίζα.
Βέβαια αυτό είναι ένας τύπος συνδεσμολογίας του σπιτιού. Μπορεί να γίνει και διαφορετικά. Η διακλάδωση προς πριζα 1 και πριζα 2 να γίνεται σε κάποιο πρότερο σημείο και να φτάνει και στις 2 πρίζες σήμα στα καλωδιάκια 2 και 3.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: ας πούμε ότι το καλώδιο που έρχεται από
τον κατανεμητή στην κεντρική πρίζα έχει μόνο δύο αγωγούς και
όχι 4. Αυτοί θα συνδεθούν στις θέσεις 2-3 της κεντρικής πρίζας.
Αν με ένα καλώδιο επίσης 2 αγωγών συνδέσουμε τις θέσεις 2-3
της κεντρικής πρίζας με τις θέσεις 2-3 της δεύτερης πρίζας θα
δουλέψει το σύστημα; Έχει κάποιο μειονέκτημα;

maik
25-08-12, 10:26
Ακριβως ετσι πρεπει να γινει. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

21706
25-08-12, 10:28
Ακριβως ετσι πρεπει να γινει. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Ευχαριστώ!

fantasma_tis_nixtas
07-11-15, 14:44
Καλησπέρα. Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά έχω ένα πρόβλημα με την συνδεσμολογία.
Στον τοίχο η πρίζα τηλεφώνου έχει 4 επαφές πάνω είναι κόκκινο-πράσινο και κάτω είναι μαύρο-κίτρινο.

Από την τοίχο βγαίνουν 2 καλώδια τα οποία τα έχω συνδέσει στο κόκκινο-πράσινο και έχω κανονικά ιντερνετ.
Στο σπίτι έχει περαστεί ένα καναλάκι να μεταφέρει την γραμμή στο υπνοδωμάτιο όπου στην πρίζα εκεί είναι συνδεδεμένα το μαύρο και το μπλε.

Το ερώτημα μου είναι αυτό το μαύρο μπλε σε ποιές επαφές της κεντρικής πρίζας θα τα συνδέσω για να έχω τηλέφωνο στο υπνοδωμάτιο?

cranky
07-11-15, 15:13
Εκεί που έχεις και τα κόκκινο-πράσινο.

fantasma_tis_nixtas
07-11-15, 18:22
Εκεί που έχεις και τα κόκκινο-πράσινο.
Ευχαριστώ πολύ, πλέον δουλεύουν και τα 2.

Vangelis10
29-11-15, 14:42
Καλησπέρα σε όλους.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει αν η πρίζα τηλεφώνου που έχω στην φωτογραφία έχει πυκνωτή?

Έχω αποσυνδέσεις στο Internet και ο τεχνικός μου είπε οτι είναι σύνηθες σε παλιού τύπου πρίζες που έχουν πυκνωτή καθως μπορεί να έχει καεί και καλό θα ήταν να αντικαταστήσω την πρίζα.

Ευχαριστώ.

http://t1.someimage.com/I8Cjqzg.jpg (http://someimage.com/I8Cjqzg) http://t1.someimage.com/mkl5D02.jpg (http://someimage.com/mkl5D02)

sdikr
29-11-15, 14:49
Ναι έχει, είναι το κίτρινο βαρελάκι

Vangelis10
29-11-15, 15:02
Ευχαριστώ πολύ sdikr.

Προκαταβολικά συγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις η δεν χρησιμοποιώ σωστή ορολογία αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα βοήθεια.

Η πρίζα στην φωτογραφία είναι η κεντρική που δέχετε το καλώδιο απο την κολώνα.

Επιπλέον στο σπίτι υπάρχει μια δεύτερη πρίζα τηλεφώνου που αν καταλαβαίνω σωστά γίνετε διακλάδωση στην κεντρική και φεύγουν τα καλώδια προς την άλλη πρίζα.

Την δεύτερη πρίζα δεν την έχω ανοίξει και δεν ξέρω αν επίσης έχει πυκνωτή.

Η ερώτηση είναι, ακόμα και αν δεν έχει πυκνωτή η 2η πρίζα, η κεντρική (αν έχει χαλασμένο πυκνωτή) "μεταφέρει" το πρόβλημα και στην δεύτερη πρίζα?

sdikr
29-11-15, 15:06
Ευχαριστώ πολύ sdikr.

Προκαταβολικά συγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις η δεν χρησιμοποιώ σωστή ορολογία αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα βοήθεια.

Η πρίζα στην φωτογραφία είναι η κεντρική που δέχετε το καλώδιο απο την κολώνα.

Επιπλέον στο σπίτι υπάρχει μια δεύτερη πρίζα τηλεφώνου που αν καταλαβαίνω σωστά γίνετε διακλάδωση στην κεντρική και φεύγουν τα καλώδια προς την άλλη πρίζα.

Την δεύτερη πρίζα δεν την έχω ανοίξει και δεν ξέρω αν επίσης έχει πυκνωτή.

Η ερώτηση είναι, ακόμα και αν δεν έχει πυκνωτή η 2η πρίζα, η κεντρική (αν έχει χαλασμένο πυκνωτή) "μεταφέρει" το πρόβλημα και στην δεύτερη πρίζα?

Ναι θα μεταφέρει το πρόβλημα και στην άλλη πρίζα, αν τώρα η άλλη δεν έχει πυκνωτή, αν απλά βγάλεις τα καλώδια απο την 1η πρίζα και τα αφήσεις συνδεμένα μεταξύ τους όπως είναι τότε θα είσαι οκ με την 2η

Vangelis10
29-11-15, 15:35
Ευχαριστώ.

Αν προλάβω αύριο θα πάω να πάρω νέα πρίζα να αλλάξω σε πρώτη φάση την κεντρική και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Η πρίζα που βλέπετε είναι επιτοίχια, όταν πάω να αγοράσω καινούργια να ζητήσω κάτι συσκεκριμένο ή να ζητήσω απλώς μια επιτοίχια πρίζα τηλεφώνου χωρίς πυκνωτή?

Δεν γνωρίζω αν οι τηλεφωνικές πρίζες έχουν χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέχουμε κατα την αγορά τους.

sdikr
29-11-15, 15:53
Ευχαριστώ.

Αν προλάβω αύριο θα πάω να πάρω νέα πρίζα να αλλάξω σε πρώτη φάση την κεντρική και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Η πρίζα που βλέπετε είναι επιτοίχια, όταν πάω να αγοράσω καινούργια να ζητήσω κάτι συσκεκριμένο ή να ζητήσω απλώς μια επιτοίχια πρίζα τηλεφώνου χωρίς πυκνωτή?

Δεν γνωρίζω αν οι τηλεφωνικές πρίζες έχουν χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέχουμε κατα την αγορά τους.

Δεν έχει κάτι να προσέξεις, εκτός απο το να ταιριάζει στον άνοιγμα που έχεις τώρα, θα έλεγα καλύτερα να την πάρεις μαζί σου και να βρεις κάποια στις ίδιες διαστάσεις ώστε μετά να μην δείχνει άσχημα ο τοίχος

Vangelis10
29-11-15, 16:59
Δεν έχει κάτι να προσέξεις, εκτός απο το να ταιριάζει στον άνοιγμα που έχεις τώρα, θα έλεγα καλύτερα να την πάρεις μαζί σου και να βρεις κάποια στις ίδιες διαστάσεις ώστε μετά να μην δείχνει άσχημα ο τοίχος

Αυτό είναι τώρα, πρέπει να βρω πρίζα που να βιδώνει ακριβώς στο υπάρχον κουτί.
Πιστεύω να βασίζονται σε κάποιου είδους standard και να υπάρχουν συμβατές.
Αν χρειαστεί θα βγάλω τη παλιά και θα την πάρω μαζί μου και θα μείνω για λίγες ώρες χωρίς τηλέφωνο.

Όποια μέρα προλάβω και πάρω την καινούργια, θα ανεβάσω φωτογραφίες εδω για να με βοηθήσει όποιος φίλος μπορεί με οδηγίες στην συνδεσμολογία.
Μπορεί να είναι κάτι απλό αλλά επειδή δεν πιάνουν τα χέρια μου, θα ζητήσω οδηγίες πριν του βγάλω τα μάτια :p

Ευχαριστώ sdikr.

Gianniskriti
29-11-15, 17:37
Ναι έχει, είναι το κίτρινο βαρελάκι
Ποιον σκοπο εξυπηρετουσαν οι πυκνωτές παλια ;

- - - Updated - - -


Ποιον σκοπο εξυπηρετουσαν οι πυκνωτές παλια ;
Ακυρο, το γκουγκλαρα

maik
29-11-15, 19:18
Μπορεις απλα με ενα κοφτακι να κοψεις τα ποδαρακια του πυκνωτη.

Vangelis10
29-11-15, 22:19
@ maik

Αν κόψω τα πόδια του πυκνωτή η πρίζα θα συνεχίσει να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα?
Πρέπει να κόψω και τις 2 επαφές?

maik
29-11-15, 23:18
Κοψε και τα δυο ποδαρακια. Μια χαρα θα λειτουργει.

Vangelis10
01-12-15, 16:54
Ευχαριστώ τον φίλο "maik" για την συμβουλή.

Έκοψα τις επαφές και τον έβγαλα τον πυκνωτή, η πρίζα συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Έχω άλλη μια πρίζα σε άλλο δωμάτιο που είναι επίσης του ΟΤΕ (έχει πάνω το logo) αλλά είναι πιο καινούρια και εντοιχισμένη αυτη την φορά.
Δεν νομίζω να έχει πυκνωτή αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα την ανοίξω να τσεκάρω.

Gianniskriti
01-12-15, 17:34
Παιδες εγω επι τη ευκαιρια χθες δεν ειχα τι να κανω και εκατσα και αφαιρεσα και απο τις 2 πριζες τους πυκνωτες.
Ειδα μειωση σε ping 26-->23,
down: 14,4--> 14,9
up: 0,85--> 0,9
Επειδη ουτε κι γω πιστευα οτι ειναι ορθες οι μετρησεις, επανατοποθετησα προχειρα με ενα λαστιχακι το ενα πυκνωτακι, και πηρα ξανα μετρησεις, οι οποιες ηταν ιδιες με τις αρχικες. Αρα τα πυκνωτακια στην δικη μου γραμμη σιγουρα επηρεαζαν σημαντικα το ping και ελαχιστα το down/up. Δεν κοβω και τον λαιμο μου αλλα αυτα διαπιστωσα εγω.

Vangelis10
12-12-15, 17:03
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα μια τηλεφωνική πρίζα της siemens και στο πίσω μέρος έχει 6 θέσεις για καλώδια οι οποίες είναι:
Αριστερά: L1 - 2 - TS
Δεξιά: L2 - T - TX

Η πρίζα αυτη δεν είναι η κεντρική, είναι η δεύτερη και τελευταία του σπιτιού που παίρνει γραμμή απο την κεντρική πρίζα.
Την παλιά που έχω τώρα την άνοιξα πριν μέρες και δεν θυμάμαι πόσα καλώδια κατεβαίνουν και πως έχουν συνδεθεί αλλά αύριο θα επιχειρήσω να την αλλάξω.
Κάποια χρήσιμη συμβουλή για την συνδεσμολογία?

dsluser1
07-04-17, 17:37
Λοιπον ξεθάβω αυτό το παλιό νήμα γιατί έχω μια παραπλήσια ερώτηση.
Έχω αντικαταστήσει την παλιά τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι με ένα utp καλώδιο.
Περνά όμως μέσα απο μια παλιά μπρίζα, την οποία δεν εχω συνδέσει καν.
Τώρα που θέλω να την συνδέσω, ποιός ειναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω;
Εάν κάνω μια τομή στο utp κ συνδέσω τα καλώδια στην μπρίζα θα χάσω το υπόλοιπο της γραμμής το οποίο καταλήγει στο modem-router.

jkoukos
07-04-17, 18:27
Έστω ότι το τηλεφωνικό σήμα έρχεται σε χρωματικό ζεύγος μπλε-άσπρο/μπλε και τερματίζει στην πρίζα που είναι το modem/router.
α. Στην πρίζα που ρωτάς και περνά το καλώδιο, θα κάνεις μια τομή και θα ξεχωρίσεις άλλο χρωματικό ζεύγος, π.χ. καφέ-άσπρο/καφέ. Αυτό θα το συνδέσεις πάνω στην πρίζα.
β. Στην άλλη πλευρά του καλώδιο, το ζεύγος αυτό (καφέ-άσπρο/καφέ) θα το συνδέσεις στη θέση PHONE του splitter. Ουσιαστικά το συνδέεις με την τηλεφωνία.

Καλύτερη πρακτική είναι η πρίζα που συνδέεται το modem/router να αλλαχθεί σε μία διπλή, όπου στην μια θέση θα συνδέεται το splitter και στην άλλη θα συνδέονται όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού για την τηλεφωνία.

dsluser1
07-04-17, 22:10
ευχαριστώ για την απάντηση.
Για να ειμαι ειλικρινής πάνε πολλά χρόνια που άλλαξα την γραμμή και δεν θυμάμαι εαν το καλώδιο είναι ftp ή utp. Έχω την εντύπωση πως ειναι θωρακισμένα.
Σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω αλλά φοβήθηκα μην προκαλέσω περισσότερο θόρυβο στην τηλεφωνική γραμμή με επίπτωση στην ταχύτητα του adsl.
Το τηλέφωνο είναι pots και οχι voip :)

puntomania
07-04-17, 23:01
ευχαριστώ για την απάντηση.
Για να ειμαι ειλικρινής πάνε πολλά χρόνια που άλλαξα την γραμμή και δεν θυμάμαι εαν το καλώδιο είναι ftp ή utp. Έχω την εντύπωση πως ειναι θωρακισμένα.
Σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω αλλά φοβήθηκα μην προκαλέσω περισσότερο θόρυβο στην τηλεφωνική γραμμή με επίπτωση στην ταχύτητα του adsl.
Το τηλέφωνο είναι pots και οχι voip :)

Στο τέλος της γραμμής που έχεις το ρούτερ...

Βαλε μια διπλή πριζα. Στη μία βάζεις την γραμμή σου που έχετε απ τον ΟΤΕ. Στην άλλη διάλεξε ένα άλλο ζεύγος και κάνε επιστροφή στην νέα πρίζα που θες.

nickefor
04-05-17, 00:26
Καλησπέρα!
Δεν είμαι πολύ σχετικός με τη συνδεσμολογία και θέλω μία βοήθεια.
Λόγω παλαιότητας της πολυκατοικίας στο πατρικό μου, θέλω να συνδέσω ένα καινούριο καλώδιο που θα ξεκινάει από το κουτί του ΟΤΕ στην είσοδο και θα καταλήγει κατευθείαν στο ρούτερ (η σε ένα σπλιτερ) μέσα στο σπίτι, παρακάμπτοντας όλες τις παλιές ήδη εγκατεστημένες γραμμές.

Γινεται να χρησιμοποιήσω ένα απλό καλώδιο τηλεφώνου? να το κόψω από τη μια μερια και να το συνδέσω στα καλώδια στο κουτί και την κατάληξη με το φις επάνω στο ρούτερ ή χρειάζομαι άλλο τύπο καλωδίου;
Επίσης αν έστω κάνει το απλό τηλεφωνικό καλώδιο, υπάρχουν συγκεκριμένα καλώδια στο εσωτερικό που πρέπει να συνδέσω στο κουτί;

Ευχαριστώ πολυ

sweet dreams
04-05-17, 08:54
Καλησπέρα!
Δεν είμαι πολύ σχετικός με τη συνδεσμολογία και θέλω μία βοήθεια.
Λόγω παλαιότητας της πολυκατοικίας στο πατρικό μου, θέλω να συνδέσω ένα καινούριο καλώδιο που θα ξεκινάει από το κουτί του ΟΤΕ στην είσοδο και θα καταλήγει κατευθείαν στο ρούτερ (η σε ένα σπλιτερ) μέσα στο σπίτι, παρακάμπτοντας όλες τις παλιές ήδη εγκατεστημένες γραμμές.

Γινεται να χρησιμοποιήσω ένα απλό καλώδιο τηλεφώνου? να το κόψω από τη μια μερια και να το συνδέσω στα καλώδια στο κουτί και την κατάληξη με το φις επάνω στο ρούτερ ή χρειάζομαι άλλο τύπο καλωδίου;
Επίσης αν έστω κάνει το απλό τηλεφωνικό καλώδιο, υπάρχουν συγκεκριμένα καλώδια στο εσωτερικό που πρέπει να συνδέσω στο κουτί;

Ευχαριστώ πολυ

Πόσα μέτρα είναι η απόσταση;;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο UTP (CAT 5e/CAT 6) για λίγα μέτρα, αλλιώς καλώδιο τηλεφωνικό (http://www.kafkas.gr/proionta/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kal-pet-ao2ys-st-2y-2x2x0-6-cablel_94673/) που έχει μεγαλύτερη διατομή (προσοχή!!! όχι καλώδιο προεκτάσεως). (http://www.mabikal.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85_712-4_FLAT)
Καλύτερα να το τερματίσεις σε πρίζα (http://www.kafkas.gr/proionta/domimeni-kalodiosi/systima-chalkou/diafora-exartimata/central-2-ppiza-papallhl-mh-thl-6p4c-4ep-04-55_107143/?affid=4&skuId=169071) και όχι σε φις.
Για περισσότερες πληροφορίες για τα καλώδια και τις διατομές τους κοίταξε εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/919970-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-xDSL-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-PET-%CE%AE-UTP-STP-FTP)

nickefor
04-05-17, 10:30
Πόσα μέτρα είναι η απόσταση;;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο UTP (CAT 5e/CAT 6) για λίγα μέτρα, αλλιώς καλώδιο τηλεφωνικό (http://www.kafkas.gr/proionta/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kal-pet-ao2ys-st-2y-2x2x0-6-cablel_94673/) που έχει μεγαλύτερη διατομή (προσοχή!!! όχι καλώδιο προεκτάσεως). (http://www.mabikal.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85_712-4_FLAT)
Καλύτερα να το τερματίσεις σε πρίζα (http://www.kafkas.gr/proionta/domimeni-kalodiosi/systima-chalkou/diafora-exartimata/central-2-ppiza-papallhl-mh-thl-6p4c-4ep-04-55_107143/?affid=4&skuId=169071) και όχι σε φις.
Για περισσότερες πληροφορίες για τα καλώδια και τις διατομές τους κοίταξε εδώ. (https://www.adslgr.com/forum/threads/919970-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-xDSL-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-PET-%CE%AE-UTP-STP-FTP)

Καλημέρα,
Η απόσταση είναι γύρω στα 5 μέτρα ίσως και λιγότερο.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τα λινκ.

sweet dreams
04-05-17, 10:57
Καλημέρα,
Η απόσταση είναι γύρω στα 5 μέτρα ίσως και λιγότερο.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τα λινκ.

Για τόσα λίγα μέτρα δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις και UTP, απλά το τηλεφωνικό είναι και πιο φτηνό. Αν κάποιο κομμάτι του θα είναι σε εξωτερικό χώρο θα πρέπει να πάρεις PET (σαν αυτό που είναι στο Link) και φρόντισε να μην το περάσεις κοντά σε καλώδια ρεύματος.

nickefor
09-05-17, 02:16
Για τόσα λίγα μέτρα δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις και UTP, απλά το τηλεφωνικό είναι και πιο φτηνό. Αν κάποιο κομμάτι του θα είναι σε εξωτερικό χώρο θα πρέπει να πάρεις PET (σαν αυτό που είναι στο Link) και φρόντισε να μην το περάσεις κοντά σε καλώδια ρεύματος.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Εν τέλει πήρα ένα utp cat5e εξωτερικού χώρου, διότι δεν είχαν να μου δώσουν pet. Το συμπέρασμα είναι ότι κλειδώνω 3mbps πιο ψηλά.

sweet dreams
09-05-17, 08:55
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Εν τέλει πήρα ένα utp cat5e εξωτερικού χώρου, διότι δεν είχαν να μου δώσουν pet. Το συμπέρασμα είναι ότι κλειδώνω 3mbps πιο ψηλά.

Αφού είναι εξωτερικού χώρου PET είναι και αυτό, δεν είναι όρος μόνο για το τηλεφωνικό.

Αρκετή διαφορά και για τόσο λίγα μέτρα, το παλιό φαίνεται ήταν για πέταμα.

pankostas
10-05-17, 19:33
Παιδιά επειδη τελευταια ειχα αρκετές αποσυνδεσεις μέσα σε 1 μερα, ειπα να τραβηξω και γω καλωδιο εξωτερικά της οικοδομής κατευθείαν στο κουτάκι. Ο τεχνικός που ήρθε μου έβαλε καλώδιο ftp 4 ζευγών. Τον είπα για pet , και μου είπε ότι και αυτό δεν θα εχει προβλημα.
Ή απόσταση είναι περίπου 15 μέτρα, και το καλώδιο βρέχεται και πιάνει λίγο ηλιο το απόγευμα. .
Μέχρι στιγμής, το έχω 1 βδομάδα, η αλήθεια είναι ότι πάει καλα. Συνδέθηκε 1mb παραπάνω, και δεν έχει πολλές αποσυνδεσεις. Με βάση την απόσταση από κέντρο πιστεύω είναι καλά μετά από 4-5 μερες, 1 αποσύνδεση.
Μετάνιωσα που δεν επέμενα για pet. Ειδα οτι είναι το κανονικό ftp με το αλουμινόχαρτο πριν τα καλώδια.
Λέτε αργότερα να έχω πρόβλημα? Κάποιος που ξέρει από καλώδια?
Αυτά είναι τα στατιστικα μετά από 4 μερες:
https://s14.postimg.org/ag9q7pj31/Screenshot_20170510-193605.png (https://postimg.org/image/ag9q7pj31/)

sweet dreams
10-05-17, 19:39
Αφού βρέχεται και το χτυπάει και ο ήλιος θα έχεις πρόβλημα. Με την ευκαιρία άλλαξε και μάστορα.

pankostas
10-05-17, 19:41
Αφού βρέχεται και το χτυπάει και ο ήλιος θα έχεις πρόβλημα. Με την ευκαιρία άλλαξε και μάστορα.

Τόσο άσχετος ε? Οπότε όσο κρατήσει.... Τι να πω? Χαζομάρα που δεν επέμενα ενώ σας είχα διαβάσει! Ευχαριστώ φίλος! Ναι θα αλλάξω....και θα βρω κάποιον με τεστ. Θα τους ρωτάω πρώτα ότι θέλω να βάλω καλωδιο εξωτερικά, και όποιος πει μ@λ@κι@ , δεν θα λέω το σωστό καλωδιο, θα ρωτάω άλλον τεχνικό.

sweet dreams
10-05-17, 19:57
Τόσο άσχετος ε? Οπότε όσο κρατήσει.... Τι να πω? Χαζομάρα που δεν επέμενα ενώ σας είχα διαβάσει! Ευχαριστώ φίλος!

Ο ήλιος και σε συνδυασμό με το νερό είναι ότι χειρότερο, οι σταγόνες του νερού όταν τις χτυπάει ο ήλιος συμπεριφέρονται σαν φακός και καίνε την επιφάνεια πάνω στην οποία βρίσκονται.
Αφού δηλώνει τεχνικός και δεν ξέρει τι καλώδιο πρέπει να βάλει αναλόγως τις συνθήκες που επικρατούν, ξέχασε τον. Ούτε και FTP χρειάζεται, καλύτερα τηλεφωνικό PET.

- - - Updated - - -

Tώρα είδα τα στοιχεία του ρούτερ γιατί τα ανέβασες μετά, έχεις πολλά CRC λάθη, πρέπει να το ψάξεις περισσότερο με έλεγχο στον κατανεμητή.

pankostas
10-05-17, 20:59
Είμαι αρκετά μακριά από το κέντρο.Και χαλκός χάλια πιθανον. Και κάτω στο κουτάκι που το μέτρησα ανέβαζε λαθη.
Μόνο όταν είχα προβλήματα με αποσυνδεσεις , και τελικά με κλείδωναν σε χαμηλότερο προφίλ 12αρι, μόνο τότε δεν ανέβαζε τόσα λάθη. Αλλά ήθελα την ταχύτητα....και τώρα με έχουν σε ελεύθερο προφίλ. Το θέμα είναι ότι γλίτωσα τις πολλες αποσυνδεσεις....
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

rozak
10-05-17, 23:59
Δε λέω, καλό το pet, αλλά όταν το χτυπάει ο ήλιος και η βροχή, καλύτερα πλαστική σωλήνα Κουβίδη ή Courbi και απλό utf/ftp.

Το έχω έτσι 6 χρόνια γύρω από το σπίτι (Ethernet gigabit) και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

puntomania
11-05-17, 00:12
...εγώ έχω απλό utp εξωτερικά..καμιά 20μ κάτω από μπαλκόνι και καμιά 3 μέτρα στο τοίχο που ανεβαίνει... θαχει καμιά 7 χρόνια τώρα... μια χαρά παίζει.... αλλά και υπόγειο σε έναν απλό σπιράλ ( που είναι για σωλήνες ) καμιά 50μ απο το 2005... μια χαρά και αυτό!!!

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα πάντα!!!

rozak
11-05-17, 00:16
Σε dsl μια χαρά θα παίζει. Σε ethernet ίσως όχι, ειδικά αν χτυπηθεί ή αν δεν είναι καλά στερεωμένο και το κουνάει ο αέρας.

Φαντάσου ότι τα απλά δορυφορικά πχ σε καμιά πενταετία αρχίζουν και ξεφλουδίζουν. Άτιμο πράγμα ο ήλιος (η υπεριώδης ακτινοβολία βασικά).

Βέβαια αν το στερεώσεις προσεκτικά και το βάψεις, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Από την άλλη, αν το περάσεις από σωλήνα αλλάζει σε 10 λεπτά όποτε χρειαστεί.

cranky
11-05-17, 00:21
rozak, μιλάμε για μεταφορά τηλεφωνικού σήματος, όχι για δίκτυο.

rozak
11-05-17, 00:37
rozak, μιλάμε για μεταφορά τηλεφωνικού σήματος, όχι για δίκτυο.

Συμφωνώ, όταν όμως πάμε στο gigabit (g.fast);

- - - Updated - - -

Τέλως πάντων, για να μην ξεφεύγουμε. Περάστε ότι θέλετε (pet/ftp/utp κλπ) αρκεί να το στερεώσετε καλά.

Σίγουρα θα είναι καλύτερα, ειδικά σε παλιές οικοδομές που έχουν το απλό ρεζιμ-μακαρονάδα, με ματίσεις (φτύσιμο-στρίψιμο - μονωτική) και άγιος ο θεός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.