PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία στην ΕΕΤΤ - Ιδέες



Σελίδες : [1] 2 3

Kiwi
13-12-06, 10:27
Χωρίς να σας πρήξω με τη δική μου γκρίνια, νομίζω αρκεί μία επίσκεψη στα threads για το Zisto για να καταλάβει κανείς ότι υφίστανται σοβαρά προβλήματα στις ενεργοποιήσεις. Το θέμα περιπλέκεται ακόμα περισότερο καθώς στη διαδικασία εμπλέκεται και ο ΟΤΕ.

Προκειμένου να στοιχειοθετηθεί οποιαδήποτε επίσημη καταγγελία, σε αυτό το thread επιχειρω να κάνω μία αρχή ώστε στο τέλος πιθανόν να προκύψει μία συγκεκριμένη φόρμα καταγγελίας. Διαβάστε μόνο αν έχετε τη διάθεση να προβείτε σε κάτι τέτοιο, καθώς... μακρυγορώ ;)

Προκειμένου να βγάλουμε μία άκρη, μπορούμε να ξεκινήσουμε συνοψίζοντας αυτά τα προβλήματα και βλέποντας ποιοι είναι υπαίτιοι. Από προσωπική εμπειρία και από όσα έχω διαβάσει, τα προβλήματα αυτά συνοψίζονται ως εξής (σε παρένθεση ο αντίστοιχος υπεύθυνος φορέας):

α) Κακή αρχική πληροφόρηση προς τον πελάτη (Tellas)
Ξεκινάει από το πρώτο κι όλας τηλεφώνημα όπου οι τηλεφωνητές της Tellas έχουν στόχο την πώληση του προϊόντος και όχι τη σωστή ενημέρωση του καταναλωτή ως προς τις σωστές διαδικασίες και χρονοδιαγράμματα. Ακούγονται αντιφάσκουσες απόψεις και για κάποιον που δεν έχει στοιχειώδη γνώση περί φορητότητας και γραμμής ADSL, χάνεται η μπάλα.

β) Το μυστήριο των εξαφανισμένων couriers (Εταιρία courier)
Γνωρίζω προσωπικά 2 άτομα στα οποία ο courier δεν εμφανίστηκε στο ραντεβού και κανείς δε μπήκε στον κόπο να τα ενημερώσει. Γνωρίζω και αρκετούς εδώ μέσα που είχαν παρόμοια εμπειρία.

γ) Αιτήσεις συμπληρωμένες λάθος (Tellas)
Δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι πια ο τηλεφωνητής της Tellas να τσεκάρει τα σωστά κουτάκια όπως απαντάει ο πελάτης, αλλά συμβαίνει ΚΑΙ αυτό το τραγικό. Το ακόμα τραγικότερο είναι ότι δεν μπορεί να γίνει διόρθωση από την ίδια την Tellas, αλλά αναλώνεται περισότερος χρόνος προκειμένου να υπογράψει ξανά ο πελάτης.

δ) Κακή πληροφόρηση και επικοινωνία με τον πελάτη κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης (Tellas)
Ο φόρτος εργασίας είναι η πλέον γνωστή καραμέλα και ως αποτέλεσμα μία αίτηση μπορεί να έχει χαθεί ή να ξεχαστεί σε κάποιο συρτάρι και αν δεν ενδιαφερθεί ο ίδιος ο πελάτης, στο τέλος να μένει ανημέρωτος χάνοντας περισότερο χρόνο. Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες του συστήματος διαχείρισης καρτελών των πελατών, αλλά από προσωπική εμπειρία, άλλα πράγματα βλέπει ο τηλεφωνητής και άλλα κάποια διαφορετικά αρμόδια τμήματα. Άμα λοιπόν κάποιος πάρει τηλέφωνο και ζητήσει να ενημερωθεί για την πορεία της αίτησής του, μπορεί να μάθει, μπορεί και όχι, ή μπορεί και να μάθει γενικά χωρίς λεπτομέρειες (πχ σε πιο ακριβώς στάδιο υλοποίησης βρίσκεται και πότε θα γίνουν οι επικείμενες ενέργειες).

ε) Κακή συνεννόηση Tellas-OTE (Tellas, OTE)
Χωρίς να πιστεύω σε θεωρίες συνομόσιας ενδεχόμενου δόλου από πλευράς ΟΤΕ, είναι εμφανές ότι έτσι και η αίτηση βρίσκεται στα χέρια του ΟΤΕ, η Tellas απλά περιμένει χωρίς να μπορεί να εγγυηθεί το ελάχιστο στον πελάτη για την πορεία της αίτησής του. Ακόμα έχουν παρατηρηθεί επιστροφές αιτήσεων από τον ΟΤΕ και ενημέρωση του πελάτη από την Tellas καθυστερημένα.

στ) Καθυστέρηση μεταβίβασης της γραμμής στην Tellas (OTE)
Παρόμοιο με το ε)

ζ) Καθυστέρηση στην παράδοση εξοπλισμού (Tellas)
Στην αρχή δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά στη συνέχεια λόγω έλλειιψης στοκ, χρειάζεται νέο ραντεβού με courier για την παράδοση εξοπλισμού. Για κάποιον που έχει φάει πόρτα ήδη ένα μήνα, ακόμα και οι 2-3 πρόσθετες μέρες αναμονής είναι απαράδεκτες.

Πιστεύω λοιπόν πως όλη αυτή η κατάσταση σηκώνει επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή οποία όμως σκονταύτει στα εξής σημεία:

α) Η παραπληροφόρηση, οι αρλούμπες και οι δεσμέυσεις της Tellas γίνονται προφορικά από τους (ευγενέστατους - μπορούμε να ομολογήσουμε) τηλεφωνητές της. Άρα για να στοιχειοθετήσουν καταγγελία θα πρέπει να γίνουμε Τριανταφυλλόπουλοι και να ηχογραφούμε συνομιλίες.

β) Η επίμαχη παράγραφος 1.2 ορίζει ρητά ότι η Tellas δε φέρει ευθύνη για καθυστερήσεις που δεν οφείλονται στην ίδια αλλά στον ΟΤΕ. Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει σωστή και επίσημη πληροφόρηση από πλευρά Tellas, δε μπορούμε να γνωρίζουμε ποιες καθυστερήσεις οφείλονται όντως στον ΟΤΕ και ποιες στην Tellas. Επίσης δε μπορούμε να γνωρίζουμε κατά πόσο η Tellas κάνει επίσημες καταγγελίες για τον ΟΤΕ εκ μέρους των πελατών της. Με απλά λόγια σε πιθανή καταγγελία του πελάτη προς την ΕΕΤΤ, δεν μπορεί να οριστεί ο πραγματικός καταγγελόμενος.

γ) Τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται κατά τη διαδικασία φορητότητας και ενεργοποίηση της γραμμής, ανταλάσσονται μεταξύ Tellas και ΟΤΕ, άρα (παρομοίως με το δ)) ο πελάτης δε μπορεί να γνωρίζει τις πραγματικές ευθύνες που αναλογούν στον εκάστοτε φορέα.

Ζούμε φυσικά στη χώρα του "εντάξει μωρέ τί έγινε", αλλά επειδή υποτίθεται πως κινούμαστε μπροστά όπου οι υπηρεσίες βελτιώνονται, θα πρέπει να είμαστε και πιο αυστηροί στα αιτήματά μας ως καταναλωτές. Όσοι έχουμε κάνει αίτηση για Zisto, φυσικά και θα ενεργοποιηθούμε κάποια στιγμή, αλλά δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι μέχρι να γίνει αυτό, έχουμε κάκιστη μεταχείριση.

Για κάποιον που χρησιμοποιεί το internet επαγγελματικά (όπως εγώ πχ), αυτή η μεταχείριση εκτός από εκνευριστική, έχει και οικονομικό κόστος. Έιμαι με dial-up (και θυσαυρίζω τον ΟΤΕ φυσικά) ένα μήνα τώρα επειδή πολύ απλά η τηλεφωνήτρια που μου πούλησε το πακέτο, έλεγε χαζομάρες. Επίσης η μεταχείριση αυτή δεν επιτρέπει σε στοιχειώδη προγραμματισμό οπικογενειακών και επαγγελματικών αναγκών αφού δεν υπάρχει σαφές ή έστω γενικό χρονοδιάγραμμα.

aroutis
13-12-06, 13:30
α) Η παραπληροφόρηση, οι αρλούμπες και οι δεσμέυσεις της Tellas γίνονται προφορικά από τους (ευγενέστατους - μπορούμε να ομολογήσουμε) τηλεφωνητές της. Άρα για να στοιχειοθετήσουν καταγγελία θα πρέπει να γίνουμε Τριανταφυλλόπουλοι και να ηχογραφούμε συνομιλίες.Δεν μπορείς να κάνεις τέτοιο πράγμα χωρίς την πληροφόρηση των συμμετεχόντων στη συνομιλία οτι η συνομιλία καταγράφεται. Σε αντίθετη περίπτωση η πράξη σου ειναι παράνομη και τυχον χρήση των αποτελεσμάτων έχει συνέπειες από τον νόμο.

lthanos
13-12-06, 13:35
Έγραψα στα γρήγορα μία πρόταση για το γράμμα της καταγγελίας. Σίγουρα σηκώνει πολλή βελτίωση και πολλές προσθήκες. Αν υπάρχει και κάποιος δικηγόρος στο forum και έχει χρόνο να ασχοληθεί, η βοήθειά του θα ήταν πολύτιμη.

Στα πλαίσια των προσπαθειών που γίνονται ώστε η Ελλάδα να σταματήσει να είναι ουραγός στον τομέα των σύγχρονων τεχνολογιών και ειδικά του ευρυζωνικού Internet, θέλουμε να επιστήσουμε την προσοχή σας και να ζητήσουμε την παρέμβασή σας, ώστε να σταματήσουν να εφαρμόζονται πρακτικές όπως αυτές που περιγράφουμε παρακάτω:
Στις αρχές Νοεμβρίου, η εταιρία Tellas ΑΕ πραγματοποίησε μεγάλη διαφημιστική καμπάνια των νέων προϊόντων της με την ονομασία Zisto. Οι υπογράφοντες (και πλήθος φυσικά άλλων) προχωρήσαμε στην υπογραφή και κατάθεση αντίστοιχων αιτήσεων/συμβάσεων για την αγορά του προϊόντος.
Το συγκεκριμένο προϊόν αφορά στην παροχή τηλεφωνίας και ευρυζωνικής πρόσβασης στο Internet μέσω full llu από την Tellas. Φυσικά, απαιτείται μεταφορά του αδεσμοποίητου τοπικού βρόγχου από τον ΟΤΕ στην Tellas.
Το ιστορικό όλων μας είναι το εξής:
Ζητήσαμε πληροφορίες από το 13800 (εξυπηρέτηση πελατών Tellas) για τα απαραίτητα δικαιολογητικά, το διάστημα που απαιτείται για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και για λοιπές ενέργειες που πρέπει να γίνουν. Συναντώντας πολλά προβλήματα πληροφόρησης (διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικούς υπαλλήλους) συμβουλευτήκαμε το site της Tellas και οι απαντήσεις ήταν οι εξής:
1. Απαιτoύνται υπογραφές 2 ή 3 αιτήσεων/συμβάσεων (ανάλογα με το αν υπάρχει φορητότητα τηλεφωνικού αριθμού).
2. Οι υπογραφές στις συμβάσεις πραγματοποιούνται σε προσυμπληρωμένα έντυπα που αποστέλλονται μέσω courier.
3. Από τη στιγμή της υπογραφής απαιτούνται 13-15 εργάσιμες μέχρι την ενεργοποίηση (αναφερόταν και στο αντίστοιχο FAQ του tellas.gr κάτι που εκ των υστέρων αλλάχθηκε)
4. Πρέπει να πραγματοποιηθεί διακοπή ADSL (αν και εφόσον υπάρχει) από εμάς και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η Tellas.
Προβήκαμε άμεσα στις αντίστοιχες ενέργειες και το αποτέλεσμα ήταν το εξής:
1. Τα προγραμματισμένα ραντεβού με τους courier αναβάλλονταν κατ’ επανάληψη σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων. Εν τω μεταξύ, είχαμε διακόψει την ADSL πρόσβασή μας σύμφωνα με τις οδηγίες που είχαμε και από το site και από το 13800.
2. Όταν, επιτέλους, τα ραντεβού πραγματοποιούνταν, η συντριπτική πλειοψηφία των αιτήσεων/συμβάσεων ήταν προσυμπληρωμένη λάθος με αποτέλεσμα να χρειάζονται νέα ραντεβού, που με τη σειρά τους αναβάλλονταν.
3. Όταν, επιτέλους, αποστέλλονταν οι σωστές αιτήσεις/συμβάσεις, άρχιζε ένας νέος γύρος παραπληροφόρησης από το 13800 στις ερωτήσεις που υποβάλλαμε για την εξέλιξη της υπόθεσης.
4. Στα παράπονά μας για καθυστέρηση πέραν των 13-15 εργάσιμων ημερών, λαμβάναμε πλήθος διαφορετικών απαντήσεων όπως:
1. Οφείλετε στον ΟΤΕ
2. Δεν βρίσκουμε την αίτησή σας, πρέπει να ξαναυπογράψετε
3. Είναι πολλές οι αιτήσεις και δεν προλαβαίνουμε
4. Η αίτηση προχωράει αλλά δεν ξέρουμε πότε θα ενεργοποιηθείται
5. ....
5. Μετά από πλήθος πιεστικών ερωτήσεων πήραμε, σχεδόν στο σύνολό μας, την απάντηση ότι η αίτηση παράπεσε και στάλθηκε στον ΟΤΕ με καθυστέρηση 10-15 ημερών (ημερολογιακές). Επίσης, σαν νέα πληροφόρηση μας δόθηκε ότι πρέπει να περιμένουμε 13-15 εργάσιμες εκ νέου!!!!!!!!
Τα αποτελέσματα είναι:
1. Να υπερβεί η Tellas κατά πολύ τον χρόνο μέσα στον οποίο υποσχέθηκε να μας παράξει την υπηρεσία Zisto. Ακόμη δεν έχουμε ενεργοποιηθεί ενώ έχουν περάσει από τη στιγμή των υπογραφών από 20 – 28 εργάσιμες. Στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστούν 35 εργάσιμες (σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία), χρόνος που δεν αποτελεί μια απλή καθυστέρηση.
2. Να παραμείνουμε χωρίς πρόσβαση στο Internet για τουλάχιστον 40-50 ημερολογιακές ημέρες συνυπολογίζοντας και 5-6 ημέρες πριν την υπογραφή της σύμβασης, στιγμή κατά την οποία προβήκαμε σε διακοπή της ADSL σύνδεσής μας.
3. Να παραμένουμε δέσμιοι μιας κατάστασης χωρίς καμία υπαιτιότητα δική μας, χωρίς να είμαστε σε καμία περίπτωση σίγουροι ότι θα τηρηθούν, έστω, οι αναθεωρημένες ημερομηνίες που αναγράφονται παραπάνω.
4. Η όλη κατάσταση να λειτουργεί ως τροχοπέδη στην ανάπτυξη της κοινωνίας της πληροφορίας και στην αύξηση των ποσοστών χρήσης Internet στην χώρα ουραγό της Ε.Ε.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας για την αντιμετώπιση του φαινομένου και περιμένουμε με αγωνία την ομαλοποίηση της κατάστασης.

Kiwi
13-12-06, 13:37
Δεν μπορείς να κάνεις τέτοιο πράγμα χωρίς την πληροφόρηση των συμμετεχόντων στη συνομιλία οτι η συνομιλία καταγράφεται. Σε αντίθετη περίπτωση η πράξη σου ειναι παράνομη και τυχον χρήση των αποτελεσμάτων έχει συνέπειες από τον νόμο.

Σωστά. Ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ευχαριστώ :)

Γι'αυτό και "σκονταύτει" περισότερο και δεν είναι και σχετικά πρακτικό καθώς το μεγαλύτερο πρόβλημα εστιάζεται σε προφορικές εγγυήσεις.

Kiwi
13-12-06, 13:45
Έγραψα στα γρήγορα μία πρόταση για το γράμμα της καταγγελίας. Σίγουρα σηκώνει πολλή βελτίωση και πολλές προσθήκες. Αν υπάρχει και κάποιος δικηγόρος στο forum και έχει χρόνο να ασχοληθεί, η βοήθειά του θα ήταν πολύτιμη.


Σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο ωφέλιμο (τόσο για να ληφθεί σοβαρά υπ'οψη η όλη ιστορία, όσο και για τον καθένας μας ξεχωριστά) θα ήταν να κάνουμε ομαδική καταγγελία ή ατομικές, καθώς τα "συμπτώματα" του καθενός ψιλοδιαφέρουν. Επίσης, δεν ξέρω αν ο καταγγελόμενος (δηλ. Tellas) θορυβηθεί περισότερο άμα δεχτεί μία ομαδική ή επί μέρους πολλές καταγγελίες.

Βέβαια τα αποτελέσματα που αναφέρεις στο τέλος είναι κοινά για όλους.

Djore
13-12-06, 14:29
Μιας και θα κάνετε καμία καταγγελία δεν αλλάζεται το όνομα της εταιρίας σε vivodi και στύλε την δυο φορές ... όλοι το ίδιο χάλι είναι

ermis333
13-12-06, 14:40
Η Tellas μπορεί να αποφύγει τις καθυστερήσεις με το απλό επιχείρημα πως φταίει η εταιρία courier ή ο ΟΤΕ.


O εξοπλισμός ADSL έρχεται αφού έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή και όχι πρίν, όπου έχει γίνει κατά λάθος.

Δεν έχουμε άλλα παραδείγματα με Full LLU πλήν της Vivodi, και η Vivodi στην αρχή έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο για ενεργοποίηση.

Γενικά πάντως, δεν νομίζω τέτοια καταγγελία να φοβήσει κανενός το μουστάκι.

lthanos
13-12-06, 14:42
Σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο ωφέλιμο (τόσο για να ληφθεί σοβαρά υπ'οψη η όλη ιστορία, όσο και για τον καθένας μας ξεχωριστά) θα ήταν να κάνουμε ομαδική καταγγελία ή ατομικές, καθώς τα "συμπτώματα" του καθενός ψιλοδιαφέρουν. Επίσης, δεν ξέρω αν ο καταγγελόμενος (δηλ. Tellas) θορυβηθεί περισότερο άμα δεχτεί μία ομαδική ή επί μέρους πολλές καταγγελίες.

Βέβαια τα αποτελέσματα που αναφέρεις στο τέλος είναι κοινά για όλους.

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να γίνει ομαδική επιστολή. Έχει άλλο βάρος και σίγουρα πείθει περισσότερο σχετικά με τις ανακρίβειες του 13800. Είναι διαφορετικό να πω μόνος μου ότι μου λένε ανακρίβειες και διαφορετικό να το πούμε πολλοί μαζί.
Τέλος, και ως προς τα αποτελέσματα, μπορούμε να διαμορψώσουμε το εύρος (πχ από 30-40 εργάσιμες), ανάλογα με το τι έχει τύχει στον καθένα.

Επίσης, αν συμφωνούν οι mods, μπορούμε να βάλουμε και ένα link στο forum για να δουν και μόνοι τους τα χάλια μας.

lthanos
13-12-06, 14:53
Ερώτηση, πως θα τα αποδείξετε όλα αυτά;;;


Έχετε κρατήσει κάποιο αντίγραφο που να πιστοποιεί ότι υπογράψατε το συμβόλαιο τότε που λέτε; Πώς θα αποδείξετε ότι δεν έχουν τηρηθεί οι ημερομηνίες αν "χαθούν" τα συμβόλαιά σας;


Η Tellas μπορεί να αποφύγει τις καθυστερήσεις με το απλό επιχείρημα πως φταίει η εταιρία courier.


O εξοπλισμός ADSL έρχεται αφού έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή και όχι πρίν, όπου έχει γίνει κατά λάθος.

Δεν έχουμε άλλα παραδείγματα με Full LLU πλήν της Vivodi, και η Vivodi στην αρχή έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο για ενεργοποίηση.

Γενικά πάντως, δεν νομίζω τέτοια καταγγελία να φοβήσει κανενός το μουστάκι.

Αντίγραφο υπάρχει. Δεν αναφέρει ημερομηνία; Επίσης έχω mail και fax που έχω στείλει στην Tellas και αναφέρονται οι ημερομηνίες και ποτέ δεν αμφισβητήθηκαν.
Φταίει η εταιρία courier ή ο ΟΤΕ σαν επιχείρημα δεν στέκει. Είναι δική τους δουλειά να διασφαλίσουν την ποιότητα των συνεργατών τους.
Δεν αναφέρω πουθενά καθυστέρηση του εξοπλισμού.
Τέλος, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με άλλες εταιρίες, αλλά μη τήρησης των δεσμεύσεών τους.

EvilHawk
13-12-06, 15:20
Δεν έχουμε άλλα παραδείγματα με Full LLU πλήν της Vivodi, και η Vivodi στην αρχή έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο για ενεργοποίηση.

Γενικά πάντως, δεν νομίζω τέτοια καταγγελία να φοβήσει κανενός το μουστάκι.

Δεν ξέρω άν είναι όλοι μυστακοφόροι στην Tellas και αν τρέμει το μουστάκι τους, αλλά απάντηση του στύλ ο τάδε κάνει πιο αργά δεν νομίζω ότι είναι απάντηση, ας μην τάζανε λαγούς με πατραχείλια συνοδευόμενες με σκηνές western και τρένων ....

union1
13-12-06, 15:25
Δεν ξέρω άν είναι όλοι μυστακοφόροι στην Tellas και αν τρέμει το μουστάκι τους, αλλά απάντηση του στύλ ο τάδε κάνει πιο αργά δεν νομίζω ότι είναι απάντηση, ας μην τάζανε λαγούς με πατραχείλια συνοδευόμενες με σκηνές western και τρένων ....


ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΗΡΘΕ Ο ΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΟΤΕΤΖΗ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΑΠΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΧ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΡΙΘΜΟΔΟΤΗΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΟΤΕ?????:whistle: :whistle: :whistle:

ntampa7
13-12-06, 15:28
εγώ ξέρω τι παίζει μιας και δούλευα εκεί.
μη τη ψάχνετε χάνετε το χρόνο σας

krals
13-12-06, 15:38
Παιδια καλησπερα κ απο μενα...
Εγω εχω ανοιξει τον πολεμο καταγγελιων με την Vivodi εδω και 2 χρονια περιπου.
Βεβαια αρχικα αρκετοι απο δω μεσα με εκραξαν (συμπεριφορα που ομολογω οτι δεν την περιμενα...ειδικα απο δω).Απο τοτε βεβαια ο ενας στελνει επιστολες στον αλλον με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ..
Γενικα δεν νομιζω οτι βγαζεις καποια ακρη με τις καταγγελιες, για μενα εχει καταντησει παιχνιδιακι πλεον και ξερω οτι δεν προκειται να βγει πουθενα....απλα....τυπωωωωνω σελιδες και τις στελνω σαν απαντησει στις ανυπερβλητες λαλακιες της Vivodi!!!!

Kiwi
13-12-06, 15:43
Γενικα δεν νομιζω οτι βγαζεις καποια ακρη με τις καταγγελιες, για μενα εχει καταντησει παιχνιδιακι πλεον και ξερω οτι δεν προκειται να βγει πουθενα....απλα....τυπωωωωνω σελιδες και τις στελνω σαν απαντησει στις ανυπερβλητες λαλακιες της Vivodi!!!!

...και προς ntampa7:

Δεν είναι τόσο το κατά πόσο θα βγει άκρη (αφού και μέχρι να πραγματοποιηθεί η καταγγελία, μάλλον θα έχουμε ενεργοποιηθεί οι περισότεροι εδώ μέσα), αλλά το ότι πρέπει να συνηθίζουμε σιγά σιγά να αντιδρούμε όταν δεν λαμβάνουμε τις υπηρεσίες που διαλαλεί ο κάθε πάροχος.

Το ότι οι καταγγελίες σε Ανεξάρτητες Αρχές συνεχώς αυξάνονται κάθε χρόνο, είναι ενθαρυντικό για την γενικότερη κοινωνική ωριμότητα ως καταναλωτές. Σιγά σιγά ιδρώνουν και τα μουστάκια όσο αντιδρά ο κόσμος.

ntampa7
13-12-06, 15:46
το λέω γιατί δεν ιδρώνει το αυτί τους.
όπως έρχεται το οποιοδήποτε έγγραφο έτσι και πετιέται σε ένα αρχείο

krals
13-12-06, 15:48
...και προς ntampa7:
Το ότι οι καταγγελίες σε Ανεξάρτητες Αρχές συνεχώς αυξάνονται κάθε χρόνο, είναι ενθαρυντικό για την γενικότερη κοινωνική ωριμότητα ως καταναλωτές. Σιγά σιγά ιδρώνουν και τα μουστάκια όσο αντιδρά ο κόσμος.

Kiwi συμφωνω απολυτα,απλα η διαφορα ειναι οτι μαλλον μακρυπροθεσμα δουμε αποτελεσματα και οχι οσονουπω. Λογικο ειναι να μην ξεσπαθωνε κανεις τοσα χρονια αφου ο ΟΤΕ μας καβαλουσε με το μονοπωλιο του...τελος παντων.
Το θεμα ομως να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και το ΠΩΣ πρεπει να επαναστατουμε κ να ενεργουμε.
ΠΟΙΕΣ κινησεις πρεπει να κανουμε για να διεκδικουμε το δικιο μας.

Kiwi
13-12-06, 15:51
το λέω γιατί δεν ιδρώνει το αυτί τους.
όπως έρχεται το οποιοδήποτε έγγραφο έτσι και πετιέται σε ένα αρχείο

Σύμφωνοι. Απλά η ΕΕΤΤ επιβάλει και πρόστιμα. Αν δεν τους αφορούν τα συγκεκριμένα ποσά δεν είναι δική μου αρμοδιότητα. Είναι όμως κάτι από το τίποτα.

ntampa7
13-12-06, 15:58
όπως είπες και εσύ όμως μέχρι να γίνει αυτό θα έχετε ενεργοποιηθεί

union1
13-12-06, 16:40
ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΗΡΘΕ Ο ΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΟΤΕΤΖΗ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΑΠΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΧ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΡΙΘΜΟΔΟΤΗΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΟΤΕ?????:whistle: :whistle: :whistle:

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ....:whistle: :whistle: :whistle:

lthanos
13-12-06, 16:46
Συμφωνώ με τον Kiwi.
Ίσως δεν πετύχουμε τίποτα. Το πιθανότερο ότι πολλοί εντωμεταξύ θα έχουμε ενεργοποιηθεί. Αλλά όταν οι καταγγελίες αυξάνουν, δεν μπορεί, κάτι θα κινηθεί. Δε νομίζω ότι κανείς επιδιώκει ούτε αποζημιώσεις, ούτε συγγνώμες. Το μόνο που επιδιώκουμε είναι να τηρούνται οι δεσμεύσεις.

Αν η καθυστέρηση αφορούσε μεμονωμένα περιστατικά (σε μένα και άλλους 2) δεν θα έλεγα τίποτα. Ναι, καταλαβαίνω ότι όταν λαμβάνεις μαζεμένες 5.000 αιτήσεις μπορεί σε 5-10 να υπάρξει πρόβλημα, να παραπέσουν ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι συστηματική παραπληροφόρηση (για να μην πω παραπλάνηση). Αυτό δεν είναι αποδεκτό.

Avvocato
13-12-06, 17:03
Ειναι γεγονος πως ολοι μας ειμαστε πλεον μπερδεμενοι σε ενα ατελειωτο σταδιο αναμονης.

Εγω απο προσωπικη εμπειρια ,οταν εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ για την HOL που αργουσε να με συνδεσει (εκανε πανω απο 2 μηνες), πειρα σχετικα γρηγορα απαντηση απο την ΕΕΤΤ, αλλα στο μεσοδιαστημα καταφερα να συνδεθω και δεν το κθνηγησα παραπερα.

Τωρα για την ΤΕΛΛΑΣ ισως μια καταγγελια να επρεπε να την κανουμε, γιατι ακομη και προφορικα να μας εχουν υποσχεθει καποιες προθεσμιες, αυτο δεν σημαινει πως δεν το εκαναν. Εξαλου αυτο αποδεικνειεται και χωρις εγγραφο, απο το πληθος των καταγγελιων. Αληθια ποσοι απο εσας δεν μεινατε με τ στομα ανοικτο οταν ελεγε ο υπαληλος τους το μαγικο νουμερο 15 ημερων για ενεργοποιηση?????

Και για να ολοκλρηρωσω ειμαι υπερ του να καταθεσουμε καταγγελια στην ΕΕΤΤ, και αν μπορουμε να καταληξουμε σε καποιο κειμενο, εγω προσωπικα ευχαριστως να το υπογραψω και να το στηλω στην ΕΕΤΤ.


Βαρεθηκα να περιμενω στο σκοταδι.

adynaton
13-12-06, 17:35
H EETT είναι ίσως χειρότερο καφενείο από τον ΟΤΕ.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η πρώτη της στελέχωση έγινε από πρώην ΟΤΕτζήδες και ακολούθως από κάθε έναν που είχε μπάρμπα στην Κορώνη.

Οι ανεξάρτητες αρχές στην Ελλάδα (αλλά και στο εξωτερικό θα έλεγα) μόνο για το όφελος του Καταναλωτή-Πολίτη δεν λειτουργούν. Παίζουν ρόλο διαιτητή σε διενέξεις μεταξύ εταιρειών. Διότι οι εταιρίες χρησιμοποιούν νομικά επιτελεία και πιέζουν. Ο Πολίτης το πολύ πολύ να κάνει μια καταγγελία.

Δεν σας έχει κάνει εντύπωση ότι έχουν προβλεφθεί ρήτρες (οικονομικές) για τις μεταξύ των εταιρειών σχέσεις αλλά για τον άμοιρο τον Καταναλωτή έχει προβλεφθεί το ΓΡΑΨΙΜΟ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΥΠΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ?

Το μοναδικό ΟΠΛΟ του Καταναλωτή-Πολίτη είναι να δημοσιοποιεί τις καταστάσεις που αντιμετωπίζει σε δημόσια fora και αυτό είναι που στριμώχνει την κάθε Tellas. Το στρίμωγμα έχει βέβαια αποτέλεσμα όταν υπάρχει και κάποιος άλλος που προσφέρει παραπλήσια υπηρεσία. Γιατί αυτή τη στιγμή η Tellas λειτουργεί με ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ (ως ΟΤΕ στη θέση του ΟΤΕ) ξέροντας ότι ουδείς άλλος προσφέρει παρόμοια με αυτήν υπηρεσία.....

EvilHawk
13-12-06, 17:42
ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΟΤΕ?????:whistle: :whistle: :whistle:

Ποιοι είμαστε εμείς ? Και τι ακριβώς υποστηρίζουμε? :whistle: :whistle:

EvilHawk
13-12-06, 17:50
Ποιοι είμαστε εμείς ? Και τι ακριβώς υποστηρίζουμε? :whistle: :whistle:

H ακόμα καλύτερα μήπως θέλεις να σου πώ τι δουλειά κάνεις και απο που μπαίνεις ?
Αντε γιατί πολύ εξυπνάδα πουλάτε και το παίζετε και βασιλικότεροι του βασιλιά ....

apostol70
13-12-06, 18:29
Πάντως και εγώ από προσωπική εμπειρία με την ΕΕΤΤ για κάτι λογαριασμούς που μου είχε στείλει η Forthnet, μάλλον για συνήγορο των εταιριών παρά για δικό μας τον είχα πάρει τον τύπο που το είχε αναλάβει. Όλο βρείτε τα βρείτε τα μου έλεγε. Και στο τέλος τα extra που είχα πληρώσει δεν τσ πήρα πίσω :sorry:

Ελπίζω να έχει αλλάξει το σύστημα τώρα

union1
13-12-06, 18:55
H ακόμα καλύτερα μήπως θέλεις να σου πώ τι δουλειά κάνεις και απο που μπαίνεις ?
Αντε γιατί πολύ εξυπνάδα πουλάτε και το παίζετε και βασιλικότεροι του βασιλιά ....


Γεια σου και σενα βασιλια ΟΤΕ
....μουαχχαχαχαχαχ:oneup: :oneup: :oneup: δινεις και το καλυτερο παραδειγμα λεμε...α ρε τι να πω τουλαχιστον περιμενα καποια στοιχειωδη σοβαροτητα απο ορισμενους εδω μεσα.... α και που εισαι το να απειλεις δεν σε τιμα παρα μονο αποδεικνειει το τι προσπαθεις να κανεις και σιγουρα τσιφλικι σου εδω μεσα δεν ειναι αρα και δεν περναει...αυτο που πας να κανεις

κατεβειτε καποτε απο το καλαμακι ορισμενοι...:whistle:

ΠΣ .μεμονομενα το μυνημα μου σε ποιο πανω νημα που εκοψες και εκανες κοπυ παστε βγαζει αλλα συμπερασματα αρα αυτο που ηθελες να δημιουργησεις το εκανες λαθος εντυπωσεις!!!!

terper
13-12-06, 19:12
Α: Ηρεμία συνφορουμίτες. Όλοι στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε - αυτό των καταναλωτών...

Β: Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση. Πόλεμο έχουμε που στην μία είναι οι καταναλωτές υπηρεσιών και στην άλλοι οι πάροχοί τους...

Γ: Το ιδεατό θα ήταν οι υπηρεσίες ελέγχου να λειτουργούσαν αυτεπάγγελτα διαπιστώνοντας ιδίοις όμασι τις κακοτοπιές με τεχνικές όπως το mystery Shopping. Αλλά αυτά δε ξέρω αν θα προλάβουμε να τα δούμε εμείς ή έστω τα παιδιά μας. Για τα εγγόνια μας διατηρώ μία κάποια αισιοδοξία...

EvilHawk
13-12-06, 19:21
Γεια σου και σενα βασιλια ΟΤΕ
....μουαχχαχαχαχαχ:oneup: :oneup: :oneup: δινεις και το καλυτερο παραδειγμα λεμε...α ρε τι να πω τουλαχιστον περιμενα καποια στοιχειωδη σοβαροτητα απο ορισμενους εδω μεσα.... α και που εισαι το να απειλεις δεν σε τιμα παρα μονο αποδεικνειει το τι προσπαθεις να κανεις και σιγουρα τσιφλικι σου εδω μεσα δεν ειναι αρα και δεν περναει...αυτο που πας να κανεις

κατεβειτε καποτε απο το καλαμακι ορισμενοι...:whistle:

ΠΣ .μεμονομενα το μυνημα μου σε ποιο πανω νημα που εκοψες και εκανες κοπυ παστε βγαζει αλλα συμπερασματα αρα αυτο που ηθελες να δημιουργησεις το εκανες λαθος εντυπωσεις!!!!

Troll απο εδώ μέσα έχουν περάσει πολλά, διάρκεια δεν είχε κανένα :twisted: ....

btw αν δεν σας συμαζέψει κανένας υπεύθυνος, δεν το εχω σε τίποτα να κόψω το ip , ετσι και αλλιώς η συνεισφορά σας εδώ μέσα είναι ανούσια θέματα στο χαλαρή και αγγελίες , άντε τώρα να κάνεις και λίγο support σε κανένα πελάτη , έχετε πολύ δουλειά ...

Sebu
13-12-06, 21:09
το λέω γιατί δεν ιδρώνει το αυτί τους.
όπως έρχεται το οποιοδήποτε έγγραφο έτσι και πετιέται σε ένα αρχείο

Για το λογο αυτο την καταγγελια δεν την στελνεις ηλεκτρονικα αλλα την επιδιδεις εσυ ο ιδιος.Στο παρελθον που εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ για τον ΟΤΕ την εστειλα ηλεκτρονικα στην ΕΕΤΤ και εκανα επιδοση προσωπικα στον ΟΤΕ της περιοχης μου,προκειμενου να πρωτοκολληθει το εγγραφο και να μην μπορει να "χαθει".Απο τη στιγμη που πρωτοκολλειται ειναι επισημο εγγραφο του ΟΤΕ και πρεπει να απαντηθει.

Οπως και εγινε.1 μηνα μετα ειχα απαντηση εγγραφη απο ΕΕΤΤ και ΟΤΕ(ξεχωριστες φυσικα) ενω στο μεσοδιαστημα ειχα δεχθει και 3 τηλεφωνηματα απο το μεγαρο για να διευθετηθει το θεμα.

Για αυτο σας λεω την οποια καταγγελια να την παραδιδεται οι ιδιοι και να απαιτειται να πρωτοκολληθει και να παρετε τον αριθμο πρωτοκολλου ως reference για μελλοντικη επικοινωνια με το φορεα.



Η Tellas μπορεί να αποφύγει τις καθυστερήσεις με το απλό επιχείρημα πως φταίει η εταιρία courier ή ο ΟΤΕ.


Και φιλτατε φτερωτε Ερμη και τα 2 ειναι ευθυνη της Τελλας.

Η εταιρεια κουριερ γιατι την εχει μισθωσει η Τελλας και αν δεν μπορει να κανει καλα τη δουλεια της θα πρεπει να την διωξει.Και δεν πρεπει να περιμενει τον πελατη να της το πει.Πρεπει η ιδια να εχει ποιοτικο ελεγχο και να ελεγχει τις διαδικασιες της,για να ξερει αν εξυπηρετει τους πελατες της ή οχι.Αν δλδ τα κουριερ καθε πρωι πινανε καφε ηταν ευθυνη του πελατη να ενημερωσει την Τελλας??Ο πελατης δεν υπεβαλλε αιτηση στην εταιρεια κουριερ.Ο πελατης βλεπει και ξερει την Τελλας και κανεναν αλλο.Αν εκεινη εχει κανει outsource βασικες της λειτουργιες ειναι δικη της και μονο ευθυνη να ελεγχει αν δουλεουν.Εν προκειμενω θα επρεπε να ελεγχει πχ τηλεφωνοντας στον πελατη αν παραδοθηκε ο εξοπλισμος και αν οχι να κυνηγουσε η ιδια την εταιρεια κουριερ,να ειχε υπογραψει ειδικες ρητρες καθυστερησης παραδοσεων και τα σχετικα.
Αλλα για αλλη μια φορα στο Ελλαντα ερασιτεχνισμος και πως θα φανε τα λεφτα του καταναλωτη.

Αναφορικα με τον ΟΤΕ και εδω ευθυνεται η Τελλας.Γιατι πολυ απλα για να μειωσει το λειτουργικο/διαχειριστικο της κοστος περιμενει να μαζευτουν χ αριθμος αιτησεων και μετα τις στελνει στον ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ απο την πλευρα του ακολουθει το χρονοδιαγραμμα που οριζει η ΕΕΤΤ για παραδοση βροχου.
Αν λοιπον ο 1ος πελατης κανει αιτηση σημερα και η Τελλας περιμενει 15 μερες να μαζευτουν αιτησεις για να τις στειλει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ την 17 μερα που θα επεξεργαζεται τις αιτησεις βρει προβλημα στη γραμμη του εν λογω χρηστη,θα γυρισει την αιτηση στην Τελλας,η Τελλας την επομενη εργασιμη θα ενημερωσει το χρηστη για το τι επιπροσθετα πρεπει να κανει.Αυτος ο κακομοιρης θα ξανακανει αιτηση και θα περιμενει να παει με το επομενο πακετο αιτησεων.Και αν ειναι στο τελος ειναι τυχερος.Αν ειναι απο τους πρωτους θα πρεπει να περιμενει παλι χ μερες κ.ο.κ.

Αρα και εδω ειναι ευθυνη της Τελλας.Δεν με νοιαζει εμενα αν θελει να μειωσει ή οχι το διαχειριστικο της κοστος.Αν ηθελε να ειναι συνεπης απεναντι στους πελατες της ας ανεφερε στην αιτηση και στο site οτι απο τη μερα που θα παραληφθει και θα ελεγχθει η αιτηση θα παρελθουν χ μερες μεχρι να τις αποστειλουμε στον ΟΤΕ γιατι περιμενουμε να μαζεψουμε πολλες για να ριξουμε το κοστος.Βεβαια μετα θα τη σιχτιριζανε οι πελατες και καλα θα κανανε αλλα τουλαχιστον ας ηταν συνεπης.Μετα δεν θα μπορουσε να πει καποιος δεν το ηξερα,η εταιρεια δεν με ενημερωσε.Θα του ελεγε η Τελλας μεγαλε το εγραφα με κεφαλαια στην αιτηση.Το διαβασες ναι ή οχι πριν υπογραψεις???

Τελος για το θεμα του εξοπλισμου ακομα και εδω φερθηκε και φερεται ερασιτεχνικα.Δεν μπορει να αποκαλεισαι σοβαρη εταιρεια και να εχεις παραγγειλει ελαχιστο εξοπλισμο.Δλδ δεν περιμενες οτι οι μισοι Αθηναιοι περιμενουν το 1ο full llu με καλη καλυψη για να φυγουν απο τον ΟΤΕ.Ποσα μοντεμ-ρουτερ παραγγειλες???100???

Ο σοβαρος επιχειρηματιας κανει μια ερευνα αγορας,ρωταει μαθαινει,κανει τα στατιστικα του,βλεπει ποσο κοσμο περιμενει τις πρωτες μερες,παραγγελνει το αντιστοιχο αποθεμα και μετα ανοιγει το μαγαζι.

Για φαντασου να ανοιξει μαγαζι με επωνυμα παπουτσια στην Ερμου σε τιμες κοστους,να πλακωσουν ολες οι Αθηναιες και αυτος να εχει μονο 50 ζευγαρια.Θα του κατεβασουν ή οχι τη βιτρινα οι γυναικες :lol: .Τι θα τους πει.Περιμενω την Αλκατελ να στειλει απο τη Γαλλια και θα σας τα φερω με κουριερ πριν το βραδυ της Πρωτοχρονιας(αντιστοιχα με αυτο που λεει ο Ερμης για μετα την ενεργοποιηση)????Ή θα τους πει οτι φταιει η Μαριετα Γιαννακου που ειναι υπουργος στο παιδειας και ειναι ολοι εναντιον της και κανουν καθε μερα διαδηλωσεις εξω απο το υπουργειο και κλεινει η Μητροπολεως και δεν μπορει να ερθει το φορτηγο να ξεφορτωσει τις καινουριες μποτες(αντιστοιχο με την καθυστερηση κουριερ και ΟΤΕ)???

giwrgosp1
14-12-06, 02:34
Αλλα για αλλη μια φορα στο Ελλαντα ερασιτεχνισμος και πως θα φανε τα λεφτα του καταναλωτη.

Αναφορικα με τον ΟΤΕ και εδω ευθυνεται η Τελλας.Γιατι πολυ απλα για να μειωσει το λειτουργικο/διαχειριστικο της κοστος περιμενει να μαζευτουν χ αριθμος αιτησεων και μετα τις στελνει στον ΟΤΕ.


Ο σοβαρος επιχειρηματιας κανει μια ερευνα αγορας,ρωταει μαθαινει,κανει τα στατιστικα του,βλεπει ποσο κοσμο περιμενει τις πρωτες μερες,παραγγελνει το αντιστοιχο αποθεμα και μετα ανοιγει το μαγαζι.



Σε γενικες γραμμες θα συμφωνισω μαζι σου.
Πες μου ομως κατι;
Πως τρωνε τα λεφτα του καταναλωτη εφοσον δεν δινουμε δεκαρα εαν δεν συνδετηουμε πρωτα;

Αυτος ο αριθμος χ ποσο μεγαλος ειναι; Γιατι εδω μεσα λεμε οτι επεσαν παρα πολλες αιτησεις απο την πρωτη μερα ( λογικο γιατι ολοι περιμεναμε τον οτε στην γωνια) και απο την πρωτη μερα μαζευτηκαν παρα πολλες.
Εγω που εκανα απο τους πρωτους αιτηση, 7/11/06 υπεγραψα, στον οτε την εστειλαν 22/11/06.
Μεσα σε αυτες τις 2 εβδομαδες μπορεις να υπολογισεις των αριθμο των αιτησεων;
Εγω οχι.. Αλλα πιστευω οτι απο τις πρωτες 2-3 μερες ο αριθμος τους σιγουρα εφτασε τον << χ >> γιατι λοιπον τις κραταγε η Τελλας ;

Τελος για την ευρενα αγορας εχεις απολυτο δικιο. Φαινεται πεντακαθαρα ( εκ των υστερων βεβαια) οτι δεν ειχε γινει...

union1
14-12-06, 11:08
Σε γενικες γραμμες θα συμφωνισω μαζι σου.
Πες μου ομως κατι;
Πως τρωνε τα λεφτα του καταναλωτη εφοσον δεν δινουμε δεκαρα εαν δεν συνδετηουμε πρωτα;

Αυτος ο αριθμος χ ποσο μεγαλος ειναι; Γιατι εδω μεσα λεμε οτι επεσαν παρα πολλες αιτησεις απο την πρωτη μερα ( λογικο γιατι ολοι περιμεναμε τον οτε στην γωνια) και απο την πρωτη μερα μαζευτηκαν παρα πολλες.
Εγω που εκανα απο τους πρωτους αιτηση, 7/11/06 υπεγραψα, στον οτε την εστειλαν 22/11/06.
Μεσα σε αυτες τις 2 εβδομαδες μπορεις να υπολογισεις των αριθμο των αιτησεων;
Εγω οχι.. Αλλα πιστευω οτι απο τις πρωτες 2-3 μερες ο αριθμος τους σιγουρα εφτασε τον << χ >> γιατι λοιπον τις κραταγε η Τελλας ;

Τελος για την ευρενα αγορας εχεις απολυτο δικιο. Φαινεται πεντακαθαρα ( εκ των υστερων βεβαια) οτι δεν ειχε γινει...

Λοιπον ακριβως ιδια περιπτωση ειναι και η δικια μου 7/11/06 τοτε ηρθε το courier και χωρις εξοπλισμο ,υπεγραψα για αριθμοδοτηση και 22/11/06 εφυγε για Οτε ..ας μου εξηγησει καποιος ομως γιατι πριν 2 μερες ειδα τυχαια ( εκεινη την ωρα αν δεν εφευγα για δουλεια δεν θα τον εβλεπα) τεχνικο του οτε που ηρθε να ανοιξει στο ειδικο ΒΟΧ της μονοκατοικιας μου την γραμμη για την τελλας..Δεν ειχα ενημερωση απο πουθενα...οποιος ξερει ας απαντησει οσο για τον τεχνικο του Οτε ΕΝΗΜΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ μου απαντησε οτι απλα ειχε μια εξουσιωδοτηση να κανει αυτην την εργασια και να ερθει εκ νεου τεχνικος της τελλας...ουτε καν ηξερε σε ποιο ονομα ηταν να μπει η γραμμη ουτε τιποτα...πιστευω οτι οτε αν και στα τελευτεα του (ετοιμαζετε πωληση απο οτι βλεπω απο την κυβερνηση) δεν αλλαζει νοοτροποια δημοσιος φορεας σου λεει μετα ...και οσο και να προσπαθησουμε νατην αλλαξουμε σε ορισμενους δεν προκειται να γινει ποτε....ουτε με καταγελιες ουτε με τιποτα ..οπως εχω ξαναγραψει και η τελλας ειναι υπευθηνη για το μπαχαλο με τις καθυστερησεις Ζιστο...αλλα και ο ΟΤΕ μεγαλυτερο κτιριο με κοκκινα φωτακια απε εξω...:whistle:

yiapap
14-12-06, 12:07
@union1
Δεν κατάλαβα... Ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημά σου με τον τεχνικό του ΟΤΕ; :confused:
Πιστεύω ότι γνωρίζεις πως τη συντήρηση του last mile συνεχίζει να την έχει ο ΟΤΕ ανεξάρτητα από το ποιός σου δίνει την υπηρεσία, οπότε... τι εννοείς;

@sebu
Όπως τα λες... Ακριβώς.
Ακόμη κι αν υπάρχουν άλλες καθυστερήσεις που οφείλονται αποκλειστικά στον ΟΤΕ (π.χ. ο τεχνικός τους καθυστερεί) εμενα τον πελάτη δε με απασχολεί περισσότερο από τον κούριερ. Οφείλει η κάθε Tellas να προχωρήσει σε δικές της καταγγελίες. Εγώ δε γνωρίζω τίποτε (λέμε τώρα :mrgreen: ) για last mile, llu και ΟΤΕ. Εγώ ξέρω ΜΙΑ σύμβαση με την Tellas. Άλλωστε το λέει και στη διαφήμιση :lol:

Kiwi
14-12-06, 13:51
OK... επειδή μετά και τη σημερινή μου επικοινωνία αρχίζει να εξαντλείται η υπομονή μου όσον αφορά την αντιμετώπισή τους, επειδή από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε και επειδή θέλω να είμαι δίκαιος απέναντί τους θα τους φαξαρω το εξής:


Αξιότιμοι Κύριοι/ Κυρίες,

Στις 7 Νοεμβρίου, επικοινώνησα με το 13800 προκειμένου να πάρω πληροφορίες για το πακέτο Zisto (τηλεφωνία + ADSL) με αίτηση φορητότητας και ενεργοποίηση στον υπάρχοντα αριθμό μου. Συγκεκριμένα εξήγησα στην υπάλληλό σας ότι με ενδιαφέρει κυρίως να μείνω χώρις πρόσβαση στο διαδίκτυο το λιγότερο δυνατό καθώς στη συγκεκριμένη γραμμή κάνω επαγγελματική χρήση της ADSL. Η υπάλληλός σας με διαβεβαίωσε ότι αυτό μπορεί να γίνει μένοντας χωρίς πρόσβαση ADSL για 2-3 μέρες. Με διαβεβαίωσε επίσης ότι η περιοχή μου θα καλύπτεται από το δίκτυο της Tellas από Δεκέμβριο οπότε κλείσαμε ραντεβού για να υπογράψω τα συμβόλαια στις 24 Νοεμβρίου. Στη συνέχεια μου εγγυήθηκε ότι η ενεργοποίηση θα διαρκέσει 13-15 εργάσιμες (όπως αναφερόταν εκείνη την περίοδο και στο FAQ του site σας).

Φυσικά στο ενδιάμεσο, ενημερώθηκα πως οι 2-3 μέρες χωρίς ADSL πρόσβαση δεν ισχύουν και ότι θα έπρεπε άμεσα να προβώ στη διακοπή της υπάρχουσας σύνδεσης ώστε η γραμμή να είναι "καθαρή" όταν η Tellas παραλάβει την αίτησή μου. Έκανα αίτηση διακοπής ADSL στον ΟΤΕ στις 14/11 και στις 17/11 διακόπηκε η ADSL πρόσβαση.

Στις 24/11 υπέγραψα την αίτηση Zisto, φορητότητας και ενεργού τοπικού βρόχου. Σε επικοινωνία με το 13800 την ίδια μέρα μου είπαν πως εφόσον δεν ενημερωθώ εντός 10 ημερών για την πορεία της αίτησής μου να καλέσω εγώ πάλι.

Στις 7/12 κάλεσα το 13800 και ο υπάλληλος δεν έβρισκε την αίτησή μου (!) διαβεβαιώνοντάς με ότι μέχρι το βράδυ της ίδιας ημέρας θα με έχουν καλέσει από την εταιρία σας. Αυτό δε συνέβη.

Στις 8/12 το πρωί κάλεσα εγώ πάλι το 13800 και μιλώντας με άλλη υπάλληλο επιβεβαίωσε ότι δεν βρίσκει την αίτησή μου και ότι θα με καλέσουν εντός 2 ωρών. Αυτό δε συνέβη, έτσι το απόγευμα της ίδιας ημέρα κάλεσα εγώ και μιλώντας με υπάλληλο μου είπε ότι την βλέπει την
αίτησή μου και ότι έχει ήδη πάει στον ΟΤΕ χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Σε ερώτησή μου πότε πήγε στον ΟΤΕ, η υπάλληλος δεν γνώριζε και μου ζήτησε να καλέσω πάλι εντός ολίγων ημερών.

Στις 13/12 (ημέρα θεωρητικής ενεργοποίησής μου), σε συνομιλία με υπάλληλό σας μου επανέλαβε ότι η αίτηση έχει σταλεί στον ΟΤΕ και σε ερώτησή μου για το πότε έγινε αυτό, δεν μπορούσε να με ενημερώσει.

Σήμερα στις 14/12, σε νέα τηλεφωνική επικοινωνία μου με το 13800, η υπάλληλός σας (χωρίς να γνωρίζει τα στοιχεία μου) απέφευγε διπλωματικότατα, ομολογώ, να αναγνωρίσει το δικαίωμα μου να μάθω την πορεία της αίτησής μου. Με παρέπεμψε να πάρω σε μία εβδομάδα πάλι, επαναλαμβάνω χωρίς να γνωρίζει τα στοιχεία μου. Όταν ζήτησα να μιλήσω στον υπεύθυνο που διαχειρίζεται την αίτησή μου, εκνευρισμένα μου επανέλαβε να καλέσω σε μία βδομάδα.

Θεωρώ την αντιμετώπιση της Tellas απαράδεκτη όσον αφορά την ενημέρωση και πληροφόρηση σε στοιχειώδη θέματα, ενώ θεωρώ εμπαιγμό τις απαντήσεις που έλαβα σήμερα από την υπάλληλό σας, οι οποίες μάλιστα μου δημιουργούν υποψίες ανειλικρίνιας για τις μέχρι τώρα απαντήσεις που έχω λάβει από τους υπαλλήλους σας.

Είμαι ενήμερος για τις ευθύνες της Tellas και του ΟΤΕ που απορρέουν από την παράγραφο 1.2 του συμβολαίου που υπέγραψα, καθώς και τα στοιχεία που αναφέρετε στο FAQ του site σας. Όπως προανέφερα, λόγω της επαγγελματικής χρήσης διαδικτύου δέχτηκα να γίνω συνδρομητής στην εταιρία σας υπό στοιχειώδεις προϋποθέσεις για τις οποίες μου δώθηκαν εγγυήσεις τηλεφωνικά και οι οποίες έχουν άμεσο οικονομικό και επαγγελματικό κόστος σε μένα. Γι' αυτό το λόγο, παρακαλώ άμεσα να επικοινωνήσει μαζί μου ένας υπέυθυνος προκειμένου να με ενημερώσει:

α) Στην πορεία της αίτησής μου περιλαμβανομένης της ημερόμηνιας που μεταβιβάστηκε στον ΟΤΕ.
β) Στην πορεία κάλυψης δικτύου της Tellas στην περιοχή μου καθώς γνωρίζω ότι τα δεδομένα του site δεν είναι ακριβή.
γ) Σε ένα χονδρικό χρονοδιάγραμμα ενεργοποίησής μου, εφόσον μέχρι τώρα έχω λάβει τηλεφωνικές εγγυήσεις ότι δεν υφίσταται πρόβλημα.

Εφόσον δεν λάβω απάντηση σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα αναγκαστώ να προβώ σε επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τη Γενική Γραμματεία Προστασίας του Καταναλωτή, εντός της ερχόμενης εβδομάδας, προς την Tellas (καθώς δεν μου δίνετε τη δυνατότητα να γνωρίζω τις ευθύνες που αναλογούν στον ΟΤΕ) για παραβίαση της παρ. 1.2 περί "ευθύνης εμπρόθεσμης διαβίβασης σχετικών εγγράφων στο Φορέα/Οργανισμό" και της παρ. 2.6 περί "εξέτασης κάθε αιτήματος του Πελάτη σχετικά με τις υπηρεσίες που λαμβάνει".

Φιλικά,
(προσωπικά στοιχεία)

Γνωρίζω ότι πολύ πιθανό να με γράψουν στα μυρμηγκοπόδαρά τους, αλλά από κάπου ξεκινάμε. Ελπίζω μέχρι την άλλη εβδομάδα να έχουμε καταλήξει και σε ένα κείμενο για την ΕΕΤΤ το οποίο στέλνουμε χαλαρά.

yiapap
14-12-06, 14:05
Γνωρίζω ότι πολύ πιθανό να με γράψουν στα μυρμηγκοπόδαρά τους, αλλά από κάπου ξεκινάμε. Ελπίζω μέχρι την άλλη εβδομάδα να έχουμε καταλήξει και σε ένα κείμενο για την ΕΕΤΤ το οποίο στέλνουμε χαλαρά.
Είναι εξίσου πιθανό να ασχοληθούν με την αίτησή σου, να βρουν που σκάλωσε και να σε ενημερώσουν. Το ερώτημα είναι πρέπει να φτάνουμε σε αυτά τα επίπεδα για να "κερδίσουμε" τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ;

Sebu
14-12-06, 15:06
Σε γενικες γραμμες θα συμφωνισω μαζι σου.
Πες μου ομως κατι;
Πως τρωνε τα λεφτα του καταναλωτη εφοσον δεν δινουμε δεκαρα εαν δεν συνδετηουμε πρωτα;



Δεν ειπα οτι τρωνε λεφτα αμεσα.

Οταν λες οτι ο αλλος κοιταει πως να σου φαει τα λεφτα δεν σημαινει οτι στα τρωει απο τη μερα μηδεν.

Ακομα και η συμπεριφορα του ομως απεναντι σου να σε αντιμετωπιζει σαν ενα τσουβαλι με ευρω το οποιο δεν μας νοιαζει αν θα ταλαιπωρηθει ή οχι αρκει να το δεσουμε για 12 μηνες,ειναι κοροιδια.

Οταν περνας τα χιλια μυρια για να συνδεθεις και εκεινος το μονο που νοιαζεται ειναι να στελνει μαζικα αιτησεις στον ΟΤΕ για να ριξει το λειτουργικο του κοστος και να δεσει εσενα για 12 μηνες τοτε ναι κοιταει πως να σου φαει τα λεφτα,χωρις να σε αντιμετωπιζει σαν πελατη-σοβαρο καταναλωτη.

Για μενα ναι κοιταει να δεσει οσους περισσοτερους μπορει αδιαφορωντας αν τους αντιμετωπιζει σαν "ευρω" που περπατανε.

Γιατι αν σας αντιμετωπιζε σαν σοβαρους πελατες τοτε θα επρεπε να προσεχει τη διαδικασια των αιτησεων,να κυνηγαει τα κουριερ,να εχει κανει αλλη συμφωνια με τον ΟΤΕ(που ναι μπορει να κοστιζε παραπανω για αυτην αλλα εκει φαινεται αν θελει να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι ή αν ενδιαφερεται για τον πελατη της).

Kiwi
14-12-06, 20:57
Είναι εξίσου πιθανό να ασχοληθούν με την αίτησή σου, να βρουν που σκάλωσε και να σε ενημερώσουν. Το ερώτημα είναι πρέπει να φτάνουμε σε αυτά τα επίπεδα για να "κερδίσουμε" τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ;

Δε νομίζω ότι ζούμε στη χώρα του ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ :whistle:

Λέω πχ στην υπάλληλο: "ΟΚ, για να μην καθυστερώ εσάς, μπορείτε να μου πείτε ποιος ειναι αρμόδιος με την αίτησή μου για να επικοινωνήσω με εκείνον".

Απάντηση: "Να καλέσετε πάλι σε 1 βδομάδα"

Λέω πάλι: "Μα δεν ξέρετε ούτε ποιος είμαι ούτε για ποιο νούμερο σας μιλάω"

Απάντηση: "Να καλέσετε πάλι σε 1 βδομάδα"

Πώς αλλιώς το πολεμάς αυτό; Τα όπλα της πιο στοιχειώδους λογικής είναι φυστιίκια μπροστά σε αυτά της πιο στοιχειώδους βλακείας.

gpsgr
14-12-06, 22:24
ntampa ωραιος επαγγελματισμος φιλαρακι κραζεις λες και οι αλλες εταιρειες ειναι καλυτερες..εχει γελιο ομως που ολοι εμπιστευονται βιβοντι..εγω θελω λογω τησ voip να σου ξεσυγχρονισει το ρουτερ να δω ποτε θα ρθει ο τεχνικος τησ βιβο να σου το συγχρονισει συν οτι ολες αυτες τισ μερεσ θα σαι χωρις τηλ.μια απλη διακοπη ρευματος χρειαζεται εστω και 10''.γιαυτο beware ολοι στο τι ενεργοποιειτε...

Spanos
14-12-06, 22:54
Σκέφτηκα και εγώ την περίπτωση της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ κατα της Μπελλάς αλλα επειδή η περίπτωση μου είναι λίγο διαφορετική δεν ξέρω αν ευσταθεί μια καταγγελία.

Δηλαδή μπορεί οι υπάλληλοι της Μπελλάς να κάνανε λάθος και να στείλανε άλλες αιτήσεις στον ΟΤΕ απο αυτές που έπρεπε και απορίφθηκαν (ενεργού βρόχου, αντί ανενεργού) αλλα πέρα απο την προσωπική απογοήτευση γιατί μάλλον δεν θα έχω το καινούργιο μου παιχνίδι πριν το νέο έτος, δεν έπαθα κάτι άλλο αφού και τηλέφωνο έχω ήδη και σύνδεση ADSL.

Eσείς τι λέτε; Να τους κάνω καταγγελία για ασχετοσύνη ή για βλακεία, η βλακεία θεωρείτε αδίκημα;

ntampa7
14-12-06, 23:15
ntampa ωραιος επαγγελματισμος φιλαρακι κραζεις λες και οι αλλες εταιρειες ειναι καλυτερες..εχει γελιο ομως που ολοι εμπιστευονται βιβοντι..εγω θελω λογω τησ voip να σου ξεσυγχρονισει το ρουτερ να δω ποτε θα ρθει ο τεχνικος τησ βιβο να σου το συγχρονισει συν οτι ολες αυτες τισ μερεσ θα σαι χωρις τηλ.μια απλη διακοπη ρευματος χρειαζεται εστω και 10''.γιαυτο beware ολοι στο τι ενεργοποιειτε...
δεν ξέρω που κολλάει ο επαγγελματισμός ή το "φιλαράκι".
απλά μια παράθεση έκανα σε σύγκριση χρόνου απο προσωπική εμπειρία μιας και συνέπεσε η απόφαση ενεργοποίησης τόσο της δικής μου γραμμής όσο και ενός φίλου μου που μένουμε ακριβώς στην ίδια γειτονιά.
το διευκρίνησα από τη πρώτη στιγμή πως δεν είχα καμία πρόθεση για οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

Kiwi
15-12-06, 21:21
Όπως έγραψα και στο άλλο forum, το ξεσκίσανε το θέμα. :mad:

Οπότε από Δευτέρα στέλνω ατομική καταγγελία (πράγμα που συμβουλεύω και εσάς να κάνετε) και μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας έχουμε ετοιμάσει και την ομαδική ξεκινώντας με σκελετό αυτή του Ithanos.

the_Mask
16-12-06, 09:11
1. Να υπερβεί η Tellas κατά πολύ τον χρόνο μέσα στον οποίο υποσχέθηκε να μας παράξει την υπηρεσία Zisto. Ακόμη δεν έχουμε ενεργοποιηθεί ενώ έχουν περάσει από τη στιγμή των υπογραφών από 20 – 28 εργάσιμες. Στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστούν 35 εργάσιμες (σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία), χρόνος που δεν αποτελεί μια απλή καθυστέρηση.
2. Να παραμείνουμε χωρίς πρόσβαση στο Internet για τουλάχιστον 40-50 ημερολογιακές ημέρες συνυπολογίζοντας και 5-6 ημέρες πριν την υπογραφή της σύμβασης, στιγμή κατά την οποία προβήκαμε σε διακοπή της ADSL σύνδεσής μας.
3. Να παραμένουμε δέσμιοι μιας κατάστασης χωρίς καμία υπαιτιότητα δική μας, χωρίς να είμαστε σε καμία περίπτωση σίγουροι ότι θα τηρηθούν, έστω, οι αναθεωρημένες ημερομηνίες που αναγράφονται παραπάνω.
4. Η όλη κατάσταση να λειτουργεί ως τροχοπέδη στην ανάπτυξη της κοινωνίας της πληροφορίας και στην αύξηση των ποσοστών χρήσης Internet στην χώρα ουραγό της Ε.Ε.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας για την αντιμετώπιση του φαινομένου και περιμένουμε με αγωνία την ομαλοποίηση της κατάστασης.

όποτε ο ιδιωτικός τομέας δοκιμάστηκε σε καταστάσεις μεγάλου όγκου πελατών είχαμε παντού τα ίδια φαινόμενα και αυτό φυσικά λόγω έλλειψης προσωπικόυ.
Θα μου πείς τώρα τι φταίει ο πελάτης.Η αίτηση για να προχωρήσει στον ΟΤΕ πρέπει να καταχωρηθέι αλλιώς δεν ξεκινάει καμία τεχνική διαδικασία ( αίτηση για να δοθει πόρτα στον πελάτη,να ενεργοποιηθέι κτλ κτλ),φαντασου επίσης ότι όταν έχεις να κάνεις με περίπου 1000 αιτήσεις την ημέρα κάποιες λόγω έλλειψης προσωπικού να μείνουν πίσω.Δυστηχώς και ο ΟΤΕ βάζει το χέρι του γιατι με το παραμικρό απορρίπτει αιτήσεις.
Τι να πούμε ρε παιδιά αφου και η οποιαδήποτε κρατική αρχή παραμένει απλώς θεατής ;Eδώ οι ιδιωτικές εταιρείς μέχρι και εικονικές πτωχέυσεις κάνουν και μένουν τόσοι άνθρωποι στο δρόμο και δεν έχει ανοίξει μύτη, την εξυπηρέτηση πελατών θα κοιτάξουν;

Προς Kiwi:Ζήτησες να μιλήσεις με υπέυθηνο;

Kiwi
16-12-06, 14:58
Προς Kiwi:Ζήτησες να μιλήσεις με υπέυθηνο;

Ναι. Δεν είδες πιο πάνω; Τώρα μπορει να έχουν εντολή να μη δίνουν ούτε υπεύθυνους, τί να πω; Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως ομολογώ ότι έτυχε και έπεσα σε αγενέστατη υπάλληλο, οπότε ίσως και απλά να ήμουν άτυχος

@Spanos
Το αν ευσταθεί η καταγγελία σου ή όχι εσύ το ξέρεις. Εφόσον θεωρείς ότι η Tellas έχει παραβεί όρους του συμβολαίου ή έχεις υπόνιες εξαπάτησης (άσχετα άμα είναι εκούσιες ή οχι), οφείλεις να κάνεις καταγγελία. Εσύ, όπως σωστά παραδέχεσαι, τυχαίνει να έχεις ADSL οπότε ακόμα και αν περνάει ο χρόνος, δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Λέμε πολλές φορές για το εξωτερικό και πως οι καταναλωτές έχουν δύναμη και αποζημιώνονται άμεσα κλπ κλπ. Για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο, πρέπει να ξεκινήσουμε εμείς ως καταναλωτές να ωριμάζουμε. Και ο βασικός νόμος των δικαιωμάτων του καταναλωτή είναι πολύ απλός. Πληρώνεις ή έχεις κόστος λόγω μίας υπηρεσίας ή προϊόντος που δεν ανταπεξερχεται στις αρχικές εγγυήσεις του πωλητή του; Οφείλεις να το καταγγείλεις. Απλά και ωραία.

BoGe
16-12-06, 15:16
ntampa ωραιος επαγγελματισμος φιλαρακι κραζεις λες και οι αλλες εταιρειες ειναι καλυτερες..εχει γελιο ομως που ολοι εμπιστευονται βιβοντι..εγω θελω λογω τησ voip να σου ξεσυγχρονισει το ρουτερ να δω ποτε θα ρθει ο τεχνικος τησ βιβο να σου το συγχρονισει συν οτι ολες αυτες τισ μερεσ θα σαι χωρις τηλ.μια απλη διακοπη ρευματος χρειαζεται εστω και 10''.γιαυτο beware ολοι στο τι ενεργοποιειτε...

Από ότι βλέπω στην ενότητα της Vivodi, τα προβλήματα και οι ξεσυχρονισμοί όπως αναφέρεις, ειδικά ξεσυχρονισμοί δεν θυμάμαι ποτέ να έχω διαβάσει από κάποιον για το DSLPhone.

ntampa7
16-12-06, 17:56
είπε κανείς ότι έχω τηλέφωνο?
εγώ μόνο γραμμή internet έχω σπίτι μου.
για τηλέφωνο χρησιμοποιώ μόνο κινητό.

ermis333
16-12-06, 19:52
είπε κανείς ότι έχω τηλέφωνο?
εγώ μόνο γραμμή internet έχω σπίτι μου.
για τηλέφωνο χρησιμοποιώ μόνο κινητό.

Μεγαλύτερη βλακεία για την υγεία σου και για την τσέπη σου δεν μπορούσες να κάνεις, (τα ίδια λέω και στην αδελφή μου).

ntampa7
16-12-06, 19:58
μα δεν χρησιμοποιώ τηλέφωνο γενικά.
το έχω για ώρα ανάγκης

ermis333
16-12-06, 21:59
μα δεν χρησιμοποιώ τηλέφωνο γενικά.
το έχω για ώρα ανάγκης

Εντάξει συγχωρεμένη :p ;)

eeep
17-12-06, 02:20
για την περίπτωση που συζητάτε στο άρθρο αυτό, αρμόδιο είναι το Υπουργείο ανάπτυξης και συγκεκριμένα η Γενική Γραμματεία (Προστασίας) Καταναλωτή. Αφού λάβει την αναφoρά-παράπονο-καταγγελία σου , που μπορεί να σταλεί και με mail, θα προσπαθήσει να μεσολαβήσει φιλικά μεταξύ εσένα και της εταιρείας (υπέρ εσένα ντεφάκτο), ώστε να επιλυθεί το πρόβλημά σου. Αν δε μείνεις ικανοποιημένος,. τότε θα ζητήσει τις γραπτές θέσεις της εταιρείας ως προς τα καταγγελλόμενά σου και στη συνέχεια μπορεί να επιβάλλει ποινή εναντίον της εταιρείας. Μετά από αυτό , έχοντας αυτό σαν καλό στοιχείο, τραβάς και μια αγωγή στα ασστικά δικαστήρια και βάζει μυαλό μια για πάντα η εταιρεία χ. ψ. ζ...

Πάντα η Γραμματεία Καταναλωτή δουλεύει για σένα - είναιι στο πλευρό σου κι αναγκάζει την εταιρεία να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας. Είναι από τα καλά της εποχής μας, της Ε.Ε. Μη το σκέφτεσαι καθόλου. Αν νομίζεις πως αδικήθηκες σε ψύχραιμη κι ύστερη σκέψη κι όχι βιαστικά και στο θυμό σου, να κάνεις αυτό που δικαούσαι και πρέπει να κάνεις. Γράψε την ιστορία όπως έχει και στείλτην με mail στη ΓΓΚ δες τη σελίδα της στο www.ypan.gr

Προσωπικά, έχω κάνει σχετική ενέργεια σαν καταναλωτής και με βοήθησε, Έκανε "φιλική" γραπτή παρέμβαση, έδωσα κι εγώ τόπο στην οργή, και το ζήτημα λύθηκε σε μεγάλο βαθμό (μέχρι εκεί που μπορούσε να λυθεί).

H EETT έχει σχέση με τεχνικά κυρίως ζητήματα της υπόθεσης κι όχι το τμήμα των καταναλωτών.
Η δε Aρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων ότι σχετίζεται με το spam


Ακόμα παλιότερα είχα ζητήσρι την παρέμβασή της για έναν ελαττωματικό κινέζικο φορτιστή μπαταρίας βιντεοκάμερας σόνυ, που είχα αγοράσει από γνωστή εμπορική αλυσίδα . Όταν τον επέστρεψα (σε δυο μέρες από την αγορά του) και ζήτησα πίσω τα χρήματα, μου έκαναν τσιριμόνιες και νούμερα. Πως τον είχα ξύσει.. πώς εγώ τπν χάλασα .. να μου τον φτιάξουν.. Αλλά λεφτά πίσω γιοκ! Δεν τσακώθηκα μασζί τους. Έστειλα μόνο ένα mail στη ΓΓΚ. Το αποτέλεσμα; Μου έστειλαν τα λεφτά με κούριερ σπίτι μου σε 1 ώρα αφότιου τηλεφώνησε η ΓΓΚ στην εταιρεία αυτή.

mobo
17-12-06, 05:18
Αφού κατάλαβα οτι η Tellas δεν ήταν έτοιμη να προσφέρει αυτή την υπηρεσία, και οτι μας έβαλε να υπογράψουμε μόνο και μόνο για να προλάβει την Forthnet,εγώ επέλεξα να κάνω κάτι άλλο. Αφού αργεί που αργεί αδικαιολόγητα η συνδεση μου, τους ειπα οτι αν δεν έχω ενεργοποιηθεί μέχρι 25 Δεκεμβρίου, να μην προχωρήσουν την ενεργοποίηση. Νομίζω οτι μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό. Για να τους δω όταν θα ακυρώνονται οι αιτήσεις μια μια.

Kiwi
18-12-06, 14:18
Λιεποοοόν. Φυσικά η Tellas δεν απάντησε στο φαξ μου, οπότε όπως τους είχα υποσχεθεί, σήμερα προχωράω σε ατομική καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Μέσα σε αυτή την εβδομάδα σκέφτομαι να στείλουμε και την ομαδική, η οποία μέχρι στιγμής έχει διαμορφωθεί ως εξής:


Στις αρχές Νοεμβρίου, η εταιρία Tellas ΑΕ πραγματοποίησε μεγάλη διαφημιστική καμπάνια των νέων προϊόντων της με την ονομασία Zisto. Οι υπογράφοντες (και πλήθος φυσικά άλλων) προχωρήσαμε στην υπογραφή και κατάθεση αντίστοιχων αιτήσεων/ συμβάσεων για την αγορά του προϊόντος. Το συγκεκριμένο προϊόν αφορά στην παροχή τηλεφωνίας και ευρυζωνικής πρόσβασης στο Internet μέσω full llu από την Tellas μετά τη μεταφορά του αδεσμοποίητου τοπικού βρόγχου, φυσικά από τον ΟΤΕ στην Tellas.

Το ιστορικό όλων μας είναι διαφορετικό αλλά σε γενικές γραμμές μπορεί να συνοψισθεί στα εξής:

Ζητήσαμε πληροφορίες από το 13800 (εξυπηρέτηση πελατών Tellas) για τα απαραίτητα δικαιολογητικά, το διάστημα που απαιτείται για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και για λοιπές ενέργειες που πρέπει να γίνουν. Συναντώντας πολλά προβλήματα πληροφόρησης (διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικούς υπαλλήλους) συμβουλευτήκαμε το site της Tellas και οι απαντήσεις ήταν οι εξής:
1. Απαιτούνται υπογραφές 2 ή 3 αιτήσεων/ συμβάσεων (ανάλογα με το αν υπάρχει φορητότητα τηλεφωνικού αριθμού).
2. Οι υπογραφές στις συμβάσεις πραγματοποιούνται σε προσυμπληρωμένα έντυπα που αποστέλλονται μέσω courier.
3. Από τη στιγμή της υπογραφής απαιτούνται 13-15 εργάσιμες ημέρες μέχρι την ενεργοποίηση (αναφερόταν και στο αντίστοιχο FAQ της Tellas κάτι που εκ των υστέρων αλλάχθηκε).
4. Πρέπει να πραγματοποιηθεί διακοπή ADSL (αν και εφόσον υπάρχει) από εμάς και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η Tellas.

Προβήκαμε άμεσα στις αντίστοιχες ενέργειες και το αποτέλεσμα ήταν το εξής:
1. Τα προγραμματισμένα ραντεβού με τους courier αναβάλλονταν κατ’ επανάληψη σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων, πολλές φορές χωρίς ειδοποίηση από την εταιρία courier.
2. Όταν τα ραντεβού πραγματοποιούνταν, η συντριπτική πλειοψηφία των αιτήσεων/ συμβάσεων ήταν προσυμπληρωμένη λάθος, με αποτέλεσμα να χρειάζονται νέα ραντεβού, που με τη σειρά τους αναβάλλονταν.
3. Όταν, επιτέλους, αποστέλλονταν οι σωστές αιτήσεις/ συμβάσεις, άρχιζε ένας νέος γύρος παραπληροφόρησης από το 13800 στις ερωτήσεις που υποβάλλαμε για την εξέλιξη της υπόθεσης.
4. Στα παράπονά μας για καθυστέρηση πέραν των 13-15 εργάσιμων ημερών, λαμβάναμε πλήθος διαφορετικών απαντήσεων όπως:
α. Οφείλεται στον ΟΤΕ.
β. Δεν βρίσκουμε την αίτησή σας, πρέπει να ξαναϋπογράψετε.
γ. Είναι πολλές οι αιτήσεις και δεν προλαβαίνουμε.
δ. Η αίτηση προχωράει αλλά δεν ξέρουμε πότε θα ενεργοποιηθείτε.

Μετά από πλήθος πιεστικών ερωτήσεων, σχεδόν στο σύνολό μας, λάβαμε απαντήσεις ότι η αίτηση παράπεσε και στάλθηκε στον ΟΤΕ με καθυστέρηση 10-15 ημερών (ημερολογιακές) ή απαντήσεις πλήρους άγνοιας για την τύχη των αιτήσεών μας. Παράλληλα, πολλές ήταν οι περιπτώσεις όπου υπάλληλος της Tellas έδινε απαντήσεις σε πλήρη αντίφαση με αυτές άλλου υπαλλήλου.

Τα αποτελέσματα είναι:
1. Να υπερβεί η Tellas κατά πολύ τον χρόνο μέσα στον οποίο υποσχέθηκε να μας παρέχει την υπηρεσία Zisto. Ακόμη δεν έχουμε ενεργοποιηθεί ενώ έχουν περάσει από τη στιγμή των υπογραφών από 20 – 28 εργάσιμες ημέρες. Στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστούν 35 εργάσιμες (σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία), χρόνος που δεν αποτελεί μια απλή καθυστέρηση.
2. Να παραμείνουμε χωρίς πρόσβαση στο Internet για τουλάχιστον 40-50 ημερολογιακές ημέρες συνυπολογίζοντας και 5-6 ημέρες πριν την υπογραφή της σύμβασης, στιγμή κατά την οποία προβήκαμε σε διακοπή της ADSL σύνδεσής μας. Ως αποτέλεσμα είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε χρήση απλής dial-up σύνδεσης με αστική χρέωση, φυσικά με άμεσο οικονομικό κόστος προς εμάς.
3. Να παραμένουμε δέσμιοι μιας κατάστασης χωρίς καμία υπαιτιότητα δική μας, χωρίς να είμαστε σε καμία περίπτωση σίγουροι ότι θα τηρηθούν, έστω, οι αναθεωρημένες ημερομηνίες που αναγράφονται παραπάνω.
4. Να λαμβάνουμε συνεχώς διαφορετικές απαντήσεις από τους τηλεφωνητές του 13800, χωρίς να μπορεί κάποιος να δηλώνει υπεύθυνα σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτησή μας. Παράλληλα οι απαντήσεις πλέον είναι τόσο αόριστες και αντιφάσκουσες που θεωρούμε ότι υπάρχει εμπαιγμός εκ μέρους της Εξυπηρέτησης Πελατών της Tellas προς τους πελάτες της.

Είμαστε πλήρως ενήμεροι για τις ευθύνες που αναλογούν τόσο στην Tellas, όσο και στον ΟΤΕ, καθώς και τα στάδια που εμπλέκονται οι δύο φορείς. Έχουμε διαβάσει προσεκτικά τη σύμβαση που υπογράψαμε με την Tellas, ειδικότερα τα εδάφια 1.2 (περί «ευθύνης τρίτων Φορέων/ Οργανισμών»), και 5.1 (περί «μη ευθύνης για τυχόν καθυστερήσεις εκ μέρους του Φορέα/ Οργανισμού σχετικά με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας»). Ταυτόχρονα, όμως θεωρούμε ότι η Tellas καταπατά το εδάφιο 2.6 (περί «εξέτασης κάθε αιτήματος του Πελάτη»), δεν παρέχει στοιχειώδη πληροφόρηση, ενώ ταυτόχρονα παραπληροφορεί εν γνώση ή εν αγνοία της.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας για την αντιμετώπιση του φαινομένου και περιμένουμε με αγωνία την ομαλοποίηση της κατάστασης.

Μέσα σε αυτή την εβδομάδα, όποιος έχει παρατηρήσεις, σχόλια κλπ, παρακαλώ να τα επισημάνει. Σκοπεύω μέχρι τα μέσα της εβδομάδας να έχει διαμορφωθεί το τελικό κείμενο, και μέχρι το ΣΚ να έχουν μαζευτεί υπογραφές (με pm σε μένα ή όποιος θέλει να τις μαζέψει) ώστε να το στείλουμε. Γνώμη μου είναι πάντως να μη σταλεί άμα οι υπογράφοντες είναι λιγότεροι από 10-15.

Όσον αφορά το θέμα ΕΕΤΤ vs. Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή, πιστεύω πως σε όποιον φορέα και αν τη στείλουμε, αν χρειαστεί θα μεταβιβαστεί στον σωστό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.