PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετικά στατιστικά σε 24Mbit ADSL



bazzil
25-08-12, 17:07
Πρόσφατα ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ σε γραμμή 24Mbit ISDN. Δεδομένου της απόστασης απο το κέντρο (1500 μέτρα με βάση υπάλληλο τεχνικής υποστήριξης του ΟΤΕ, 1200 με βάση την Cyta) θα έπρεπε να είχα ταχύτητες γύρω στα 17. Έχω στην κατοχή μου ένα urs 9108 και το router που μου έστειλε ο ΟΤΕ το ZTE zxv10 w300b.

Δοκίμασα με το router στη πρίζα του ΟΤΕ (αυτή με την αντίσταση) με το router στο splitter με απλή πρίζα τηλεφώνου και σε όλες τις δοκιμές που έκανα πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα



router


Snr


Attenuation


Bandwidth




ZTE



Down

Up



9.6

10








Down

Up



39.6

21.1








Down

Up



11390

754








usr9108



Down

Up



10.1

9.9








Down

Up



25.5

30.3







Down

Up



9654

313









To 39,6 στο ΖΤΕ το θεωρώ λίγο υψηλό σε σχέση με την απόσταση μου από το κέντρο. Από την άλλη το USR μου δίνει εντελώς άλλα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το USR είναι φλασαρισμένο απο ΑΝΝΕΧ Α σε ΑΝΝΕΧ Β και δεν είναι απο την μαμα του ΑΝΝΕΧ Β. Επίσης δοκίμασα και το ανεπίσημο fιrmware χωρίς όμως κάτι διαφορετικό. Όπως και νά 'χει το θέμα πρέπει να δηλώσω βλάβη. Καμιά γνώμη;

Υ.Γ. Έθεσα το snr στο URS9108 σε 1 και συγχρόνισε στα 12500 αντί να μειωθεί. Το ανάποδο δεν έπρεπε να συμβαίνει;

deniSun
27-08-12, 15:42
Πρόσφατα ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ σε γραμμή 24Mbit ISDN. Δεδομένου της απόστασης απο το κέντρο (1500 μέτρα με βάση υπάλληλο τεχνικής υποστήριξης του ΟΤΕ, 1200 με βάση την Cyta) θα έπρεπε να είχα ταχύτητες γύρω στα 17. Έχω στην κατοχή μου ένα urs 9108 και το router που μου έστειλε ο ΟΤΕ το ZTE zxv10 w300b.

Δοκίμασα με το router στη πρίζα του ΟΤΕ (αυτή με την αντίσταση) με το router στο splitter με απλή πρίζα τηλεφώνου και σε όλες τις δοκιμές που έκανα πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα



router


Snr


Attenuation


Bandwidth




ZTE



Down

Up



9.6

10








Down

Up



39.6

21.1








Down

Up



11390

754








usr9108



Down

Up



10.1

9.9








Down

Up



25.5

30.3







Down

Up



9654

313









To 39,6 στο ΖΤΕ το θεωρώ λίγο υψηλό σε σχέση με την απόσταση μου από το κέντρο. Από την άλλη το USR μου δίνει εντελώς άλλα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το USR είναι φλασαρισμένο απο ΑΝΝΕΧ Α σε ΑΝΝΕΧ Β και δεν είναι απο την μαμα του ΑΝΝΕΧ Β. Επίσης δοκίμασα και το ανεπίσημο fιrmware χωρίς όμως κάτι διαφορετικό. Όπως και νά 'χει το θέμα πρέπει να δηλώσω βλάβη. Καμιά γνώμη;

Υ.Γ. Έθεσα το snr στο URS9108 σε 1 και συγχρόνισε στα 12500 αντί να μειωθεί. Το ανάποδο δεν έπρεπε να συμβαίνει;

Μείωση του snr σημαίνει υψηλότερος συγχρονισμός.
Το πιο πιθανό είναι να έχεις καλωδιακό πρόβλημα.
Αρχικά απομόνωσε/βγάλε τελείως την μπρίζα του ΟΤΕ με τον πυκνωτή.
Δοκίμασε απευθείας το ρούτερ χωρίς splitter στην πρώτη μπρίζα του σπιτιού.
Εκεί δηλαδή που μπαίνει για πρώτη φορά το καλώδιο του ΟΤΕ στο σπίτι σου.
Καλό είναι να ανεβάσεις και ένα διάγραμμα από dmt από κάποιο ρούτερ που το υποστηρίζει.

bazzil
28-08-12, 23:31
108187

Αυτό είναι το usr9108. Το zte δεν υποστηρίζεται απο το dmt. Με 10% SNR συγχρονίζει στα 11800.

Με το modem συνδεδεμένο στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή

valen_gr
28-08-12, 23:35
Το πιο πιθανό είναι να έχεις καλωδιακό πρόβλημα.
.

Αυτο πως προκυπτει?

deniSun
29-08-12, 19:18
Αυτο πως προκυπτει?

Το λέω στο προηγούμενο μήνυμα

bazzil
29-08-12, 22:50
Αν αλλάξω σε fast path θα αλλάξει κάτι; Δεν παίζω παιχνίδια online. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τα εντελώς διαφορετικά νούμερα που παίρνω στο attenuation απο τα 2 router. Δεν νομίζω να είναι βλάβη στο usr γιατί δοκίμασα και άλλο usr φλασαρισμένο και αυτό. Το attenuation στο usr στο download μου δείχνει σωστά την απόσταση απο το κέντρο ενώ στο zte δείχνει οτι βρίσκομαι 2500+ μέτρα μακριά απο το κέντρο. Επίσης και στο upload αλλιώς συγχρονίζει το urs αλλιώς το zte.

@ ADSLgr.com All rights reserved.