PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το ρισκαρω;



gkazantzis
26-08-12, 16:47
Καλησπερα σας

Εβαλα Wind εδω και κατι λιγοτερο απο μια βδομαδα, απο τη πρωτη μερα εβαλα και ενα Netgear DGN2200 και σε σχεση με τη forthnet που ειχα πριν ειναι αισθητα πιο γρηγορο (ειδικα το ασυρματο δικτυο)!
Κλειδωνει γυρω στις16000 μα εχοντας μελετησει και μια βδομαδα πριν απο εδω, βλεπω αυτο το SNR γυρω στο 9 και το νιωθω σα μαχαιρια πισωπλατη!
Δε θελω να μπλεξω με custom firmware κ ιστοριες και ψαχνοντας το απο το νημα του ρουτερ εμαθα οτι η wind δεχεται να κατεβαζει το snr της γραμμης αφου πρωτα προειδοποιησει οτι μετα ενδεχεται να εμφανιστουν αποσυνδεσεις. Ηθελα να ταν καπου στο 6...
Τι λετε αξιζει να το δοκιμασω;
Αν οντως υπαρχει προβλημα στο 6, δεχχονται να το ξαναπανε στο 9 ή σου λενε 'βρε κερατα δε σου αρεσε που ησοθν με το 16αρακι σου αρχοντας, λουσου τα τωρα';
Το κατεβασμα snr απαιτει τη διακοπη της γραμμης για καποιες ωρες;

Υ.Γ: παντως προτου γινει η μεταφορα στη wind αν μου λεγε καποιος οτι θα κλειδωνω 16000 και το wifi θα πηγαινει σφαιρα, θα κανα κ τρεις τουμπες... αλλα ειναι το γαμωτο της υποθεσης αν ξερεις οτι μπορει να παει κ πιο σβελτα!

aris77
26-08-12, 18:58
τί line attenuation έχεις;

christakoss
26-08-12, 21:52
Πάρε τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και ζήτα να στο κατεβάσουν στο 6.Αν έχεις πρόβλημα ξανακαλείς και ζητάς να το επαναφέρουν στο 9.
Δεν γίνεται καμία διακοπή στην γραμμή.Σε κανά μισάωρο θα είσαι έτοιμος.:)

gkazantzis
27-08-12, 10:18
τί line attenuation έχεις;

line attenuation : 10

mephisto
27-08-12, 11:04
Άνετα παίζεις με snr 6,εγω έχω ATT 25 και ειμαι με 6αρι χωρίς κανένα πρόβλημα.παρε κ ζήτησε να στο βαλουν στο έξι κ αν σε ρωτήσουν γιατι θες την αλλαγη πες γιατι γιαυτο ήρθα στην wind,γιατι ξέρω ότι δίνει και 6 snr.

aris77
27-08-12, 11:30
10;;; 25;;; μην τα λέτε έτσι αυτά παιδιά γιατί εμείς εδώ στον άλιμο παίζουμε 49-54.....
όπως είπε και ο mephisto δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

gkazantzis
27-08-12, 12:49
Λοιπον επειδη εχω χασει την ακοιη μοιυ και δεν μπορουσα ο ιδιος εβαλα την αδελφη μου (καρα-ασχετη) να τους παρει τηλεφωνο.
Το ζητησε, της ειπαν αρχικα οτι μετα παιζει να γινει πιο ασταθης η γραμμη, μα μετα της εωσαν ενα εμαιλγια να τους στειλω εξηγηση για το προβλημα που εχω καθως και τα στατιστικα της γραμμης. Της ειπαν οτι ενδεχομενως να χρειαζεται να ερθει τεχνικος για την επιλυση του και οτιτο να ανεβει η ταχυτητα δεν ειναι μονο θεμα SNR.
Οπως ανεφερα στο αρχικο ποστ η αληθεια ειναι πως ειμαι ηδη πολυ ευχαριστημενος απο τη ταχυτητα της γραμμης μου μα δε θα λεγα οχι για κατιο παραπανω.
εχω δει οτι βασικα οταν στα στατιστικα αναφερεται το SNR γυρω στο 9 κλειδωνει περιιπου στα 15000 κ κατι ενω οταν μια φφορα εδειξε SNR 7.6 τοτε κλειδωσε στα 16300 (χωρις να γινει ασταθης).
Να μαι ειλικρινης και να πω αυτο που ειπε φιλος παραπανω οτι ο λογος που πηγα wind ειναι γιατι ηξερα οτι εαν θελεις η εταιρια καταβαζει SNR στο6?
Για πειτε...

mephisto
27-08-12, 14:23
πες αυτο που σου ειπα και δεν θα χασεις,μην ακους οτι βλακεια κ να σου πουνε εσυ θα πεις οτι θες να κατεβει το snr στο 6 γιατι η γραμμη σου ειναι μια χαρα και θες να κλειδωσεις παραπανω,αλλιως φευγεις κ τελος.

gkazantzis
27-08-12, 14:38
πες αυτο που σου ειπα και δεν θα χασεις,μην ακους οτι βλακεια κ να σου πουνε εσυ θα πεις οτι θες να κατεβει το snr στο 6 γιατι η γραμμη σου ειναι μια χαρα και θες να κλειδωσεις παραπανω,αλλιως φευγεις κ τελος.

Εστειλα το ακολουθο μηνυμα:

Καλησπερα σας

Σας ειχε παρει νωριτερα η αδερφη μου τηλεφωνο και σας ζητησε αυτο που αναφερει ο τιτλος για τη γραμμη 21096*****.

Λοιπον καποιο προβλημα στη γραμμη που να απαιτει τη μεταβαση τεχνικου δεν υπαρχει, δεν μπορω δηλαδη να ισχυριστω οτι δεν ειναι γρηγορη και θελει ελεγχο.
Ακολουθουν τα στατιστικα της γραμμης μου αυτη τη στιγμη:



Link Rate 15286 / 1024 (downstream/upstream)
Link Attenuation 10/7.7
Noise Margin 10.6/12.2


Kατα βαση το Snr παιζει γυρω στο 9, ενω μια φορα που ηταν στο 7.6 κλειδωσε στο 16300 και η διαφορρα ταχυτητας ηταν εμφανης!

Γι αυτο θα ηθελα να μου πατε το SNR στο 6 για να παει ακομα ταχυτερα.
Ενας απο τους λογους αλλωστε που εφυγα απο forthnet και ηρθα σε εσας ηταν οτι γνωριζα οτι δεχεστε να κανεται αυτη τη μειωση σε 6.

Σας ευχαριστω πολυ
Γιωργος Καζαντζης

Ειλικρινης και Κυριος...
Αν δε δεχτουνε θα με αναγκασουν να ριξω το επιπεδο μου...

christakoss
27-08-12, 15:37
Σβήσε το τηλέφωνο σου,στο παραπάνω πόστ.

gkazantzis
27-08-12, 21:19
Λοιπον τελικα δε πηρα απαντηση στο εμαιλ μου κ επειδη κατι τετοιες καταστασεις με διαολιζουν (και δεν κανει) ακολουθησα το δρομο που εια ως εσχατη λυση... πεταξα στο Netgear DGN2200 ενα custom firmware (δεν πολυγουσταρω τις customιες γι αυτο ειπα οτι το χα εσχατη λυση!) προστεθηκε η λειτουργια για ρυθμιση του SNR το βαλα στο 6 και στη πρωτη συνδεση ειδα το downstream στο 18500!!! :worthy:

Τωρα απαντησουν δεν απαντησουν αυριο ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.