PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και πρόβλημα με μερικά site



lakis
27-08-12, 11:51
Καλημέρα παρατηρήσαμε ότι σήμερα διάφορα site , όπως και με κάποιο δικό μου, δεν παίζει από ΟΤΕΝΕΤ, έχεις κάνεις άλλος πρόβλημα σήμερα;
Δεν είναι πρόβλημα DNS γιατί ούτε της ip δεν μπορείς να κάνεις ping. :(
:hmm:

- - - Updated - - -

Πολυ περίεργο πάντως μιλώντας με το 13818 που είπαν να πάρω τα sites δεν παίζουν. Ένα απο αυτά είναι το www.makishouse.com το οποίο απο forthnet και hol παίζει κανονικά. Από Ote στο DSLAM της Νικήτης, του Παλαίου φαλήρου και του Βύρωνα δεν παίζει.... απο την τεχνική υποστήριξη, μου είπαν ότι το βλέπουν κανονικά!!!!
Μπορεί κάποιος από ΟΤΕ να δοκιμάσει το συγκεκριμένο site?

Ευχαριστώ

tsorbi
27-08-12, 13:54
ΟΤΕ Ασπροβάλτα δεν ανοίγει.

lakis
27-08-12, 14:34
ΟΤΕ Ασπροβάλτα δεν ανοίγει.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, είναι ένα από τα αρκετά site (που φιλοξενούνται κυρίως στην Γερμανία) που δεν "βλέπουμε" όσοι έχουμε ΟΤΕ γιατί απο χθες βράδυ , από ότι μου είπαν στο 13818, είναι θέμα δικτύου και κάποιο router στην Αγγλία κόβει ένα μεγάλο φάσμα απο τις δυναμικές ip του OTE... μου είπαν να στείλω ενα e-mail Στο abuse@otenet.gr αλλά τελικά πήρα μια τεράστια γείωση μέχρι τώρα!!!! Μία λύση είναι ανοιγοκλείνω το router μέχρι να μου κάτσι ip που να μην μου τη κόβει ο xe-4-3-0-xcr1.lns.cw.net [195.2.28.42]

Απλά απαράδεκτοι... 7 εταιρίες δεν περνούμε τα emails μας εδώ και 24 ώρες επειδή είναι θέμα δικτύου, και επειδή έχουμε Dynamic IP
Απλά είναι γελοίο! (ευτυχώς που έχω και forthnet γραμμή εδώ)

tolis13
27-08-12, 14:39
σε μενα παιζει.dslam αλεξανδρας.

lakis
27-08-12, 14:56
σε μενα παιζει.dslam αλεξανδρας.

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε toli! Μάλλον είσαι σε range που δεν σε κόβει το firewall! εμένα τώρα η ip μου είναι "94.68.98.xxx" και την κόβει!!

deniSun
27-08-12, 15:38
Καλημέρα παρατηρήσαμε ότι σήμερα διάφορα site , όπως και με κάποιο δικό μου, δεν παίζει από ΟΤΕΝΕΤ, έχεις κάνεις άλλος πρόβλημα σήμερα;
Δεν είναι πρόβλημα DNS γιατί ούτε της ip δεν μπορείς να κάνεις ping. :(
:hmm:

- - - Updated - - -

Πολυ περίεργο πάντως μιλώντας με το 13818 που είπαν να πάρω τα sites δεν παίζουν. Ένα απο αυτά είναι το www.makishouse.com το οποίο απο forthnet και hol παίζει κανονικά. Από Ote στο DSLAM της Νικήτης, του Παλαίου φαλήρου και του Βύρωνα δεν παίζει.... απο την τεχνική υποστήριξη, μου είπαν ότι το βλέπουν κανονικά!!!!
Μπορεί κάποιος από ΟΤΕ να δοκιμάσει το συγκεκριμένο site?

Ευχαριστώ

Το ότι δεν μπορείς να δεις κάποια σελίδα σημαίνει:
α) δεν υπάρχει η σελίδα (στην περίπτωση αυτή απαντάει ο web server)
β) δεν υπάρχει το domain (δεν είναι καταχωρημένος σε κάποιον DNS και απαντάει ο browser)
γ) είναι πεσμένος ο server ή κάποιος ενδιάμεσος router (απαντάει ο browser)
δ) σε κόβει κάποιο fw (απαντάει ο browser)

Στην περίπτωση για το www.makishouse.com που λες έχω δοκιμάσει με OpenDNS και παρατηρώ ότι ενώ μου δίνει κανονικά την ΙΡ (91.205.173.166) τα πακέτα δεν φτάνουν ποτέ στον server.
Γιατί;
Λόγω της περίπτωσης (γ) ή (δ). Κατά πάσα πυθανότητα της (γ) αφού λες ότι κάποιοι άλλου το βλέπουν.
Οι δρομολογήσεις για κάθε σελίδα εξαρτόνται από τον πάροχο.

Αυτό που λες για το DNS και το Ping είναι λάθος.
Ο DNS σου δίνει την ΙΡ.
Το αν θα πάρεις κάτι από το Ping είναι άλλο θέμα.

lakis
27-08-12, 15:50
Το ότι δεν μπορείς να δεις κάποια σελίδα σημαίνει:
α) δεν υπάρχει η σελίδα (στην περίπτωση αυτή απαντάει ο web server)
β) δεν υπάρχει το domain (δεν είναι καταχωρημένος σε κάποιον DNS και απαντάει ο browser)
γ) είναι πεσμένος ο server ή κάποιος ενδιάμεσος router (απαντάει ο browser)
δ) σε κόβει κάποιο fw (απαντάει ο browser)

Στην περίπτωση για το www.makishouse.com που λες έχω δοκιμάσει με OpenDNS και παρατηρώ ότι ενώ μου δίνει κανονικά την ΙΡ (91.205.173.166) τα πακέτα δεν φτάνουν ποτέ στον server.
Γιατί;
Λόγω της περίπτωσης (γ) ή (δ). Κατά πάσα πυθανότητα της (γ) αφού λες ότι κάποιοι άλλου το βλέπουν.
Οι δρομολογήσεις για κάθε σελίδα εξαρτόνται από τον πάροχο.

Αυτό που λες για το DNS και το Ping είναι λάθος.
Ο DNS σου δίνει την ΙΡ.
Το αν θα πάρεις κάτι από το Ping είναι άλλο θέμα.
Μ αυτό εννοώ ότι δεν φταίει ο DNS η Ip πχ του www.makishouse.com είναι συγκεκριμένη.
Άσχετο απο το site πολλά dslam του οτε μοιράζουν ip που τις κόβουν κάποια routers στην διαδρομή που κάνει το paketo από τον ΟΤΕΝΕΤ στην γερμανία που βρίσκεται αυτό το site. Αυτό είναι και επίσημη απάντηση! Το θέμα είναι ότι είναι απο χθες! και ότι γίνεται μόνο απο subnet του Οτε. Και οι διαδικασίες είναι για τα μπάζα.

Έχω 6 εδώ που τις κάνω ping από forthnet και 3g wind και απαντάνε κανονικά και αρκετά pc που έχουν conn-x δεν απαντάει οπότε σε συνέπεια δεν βλέπουν και τα site και δεν παίρνουν τα emails! τους.
Η υποστήριξη στον ΟΤΕ είναι δυσκίνητη ..
κρίμα. Οι τεχνικοί διαπιστώνουν το πρόβλημα αλλά είναι θέμα "δικτύου".

Φιλικά πάντα.
Lakis21

valen_gr
27-08-12, 16:05
Αυτό που λες για το DNS και το Ping είναι λάθος.
Ο DNS σου δίνει την ΙΡ.
Το αν θα πάρεις κάτι από το Ping είναι άλλο θέμα.

Γιατί ειναι λαθος?
Μια χαρα τα λεει.

Δεν ανοιγει το site.Σου λεει, δεν ειναι προβλημα DNS, καθως ουτε την IP απευθειας (που δεν απαιτειται DNS resolving) μπορει να κανει Ping.

Κι εσυ το ιδιο πραγμα λες με αλλα λογια.

deniSun
27-08-12, 16:06
Μ αυτό εννοώ ότι δεν φταίει ο DNS η Ip πχ του www.makishouse.com είναι συγκεκριμένη.
Άσχετο απο το site πολλά dslam του οτε μοιράζουν ip που τις κόβουν κάποια routers στην διαδρομή που κάνει το paketo από τον ΟΤΕΝΕΤ στην γερμανία που βρίσκεται αυτό το site. Αυτό είναι και επίσημη απάντηση! Το θέμα είναι ότι είναι απο χθες! και ότι γίνεται μόνο απο subnet του Οτε. Και οι διαδικασίες είναι για τα μπάζα.

Έχω 6 εδώ που τις κάνω ping από forthnet και 3g wind και απαντάνε κανονικά και αρκετά pc που έχουν conn-x δεν απαντάει οπότε σε συνέπεια δεν βλέπουν και τα site και δεν παίρνουν τα emails! τους.
Η υποστήριξη στον ΟΤΕ είναι δυσκίνητη ..
κρίμα. Οι τεχνικοί διαπιστώνουν το πρόβλημα αλλά είναι θέμα "δικτύου".

Φιλικά πάντα.
Lakis21

Διευθύνσεις που μπλοκάρονται υπάρχουν σε κάθε πάροχο.
Συνήθως γίνονται μετά από αναφορές για κακόβουλες επιθέσεις από αυτές τις ΙΡ.

sakisastra
28-08-12, 10:45
και σε μενα παιζει.dslam κουφαλια

deniSun
28-08-12, 10:50
Ξέχασα να πω ότι παίζει μια χαρά και σε εμένα με OpenDNS

@ ADSLgr.com All rights reserved.