PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμιά ιδέα; Νέα σύνδεση με ΟΤΕ, πολύ χαμηλός συγχρονισμός...



gloec
27-08-12, 19:17
Καλησπέρα,
Πριν λίγες ώρες ενεργοποιήθηκε η μεταφορά από την CYTA στον ΟΤΕ και από εκεί που συγχρόνιζα με 8MB τώρα έχω πέσει στα 2.3 download και 512Κ upload. Ιστορικές στιγμές 2006 ζω! :)
Τα στατιστικά είναι αυτά:






Downstream
Upstream






SNR Margin


:

10.1 dB
11.5 dB






Line Attenuation


:

48.4 dB
28.7 dB






Data Rate


:

2323 kbps
528 kbps





Στην Cyta είχα 42.4db στο Downstream...
Τους πήρα τηλέφωνο και το έδωσα σαν βλάβη, αλλά θέλω να πιστεύω ο τεχνικός που ήρθε να παραδώσει την γραμμή σήμερα τα κοίταξε όλα αυτά.
Καμιά ιδέα για το πως να το διαχειριστώ; Το modem είναι το ΖΤΕ... Σύνδεσα την γραμμή απευθείας σε αυτό με ισως λίγο βελτιωμένο το upload. Λέω ίσως γιατί οι τιμές και του SNR αλλά και Line attenuation παίζουν σαν το ασανσέρ! :)
Ευχαριστώ!

Vitruvian78
28-08-12, 13:42
Φανταζομαι οτι έχεις ενημερωθεί οτι έχεις πολύ μεγάλη απόσταση απο το Κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου και οτι για το λόγο αυτό έχεις μεγάλη εξασθένηση. Το 48 db attenuation σημαίνει αρκετά μεγάλη απόσταση. Αν λες οτι οι τιμες αυτες παιζουν και δεν ειναι σταθερές, εννοεις οτι βλέπεις μεγάλες διαφορές ή το 48 γίνεται ας πούμε 45 και 42; Αν παίζει αυτο και δεν ειναι σταθερό, τότε μπορεί να ειναι απο χαλασμενο φιλτράκι, προβληματική συσκευή, εως καλωδιακή βλάβη. Τσέκαρε ότι έχεις συνδεδεμένο στο χώρο σου. Επίσης να ξέρεις οτι στον εναλλακτικό έπιανες καλύτερα-πιθανόν- λόγω χαμηλότερου snr απο αυτό που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ. Δήλωσε το χαμηλό συγχρονισμό να το κοιτάξουν, αλλα μην περιμένεις και πολλά. Το πιο πιθανό είναι να σε βάλουν σε προφιλ των 2Mbps για να μην πληρώνεις και περισσότερα χωρίς λόγο αλλα και για τη γραμμη σου να λειτουργεί όσο γίνεται πιο σωστά. Ενδεχομένως στον ΟΤΕ να μην συγχρονίζεις και καθόλου σε προφιλ των 24. Είχα κι εγώ την ίδια εμπειρία κατα τη μεταφορά μου απο hol σε ΟΤΕ. Έπιανα 6 στη hol και όταν πήγα στον ΟΤΕ η γραμμή πήγαινε το πολύ στα 3900 στις καλύτερες των περιπτώσεων. Το γιατί άγνωστο μια και η hol έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με τον ΟΤΕ στις γραμμές της.

gloec
28-08-12, 13:55
Η αποστάση μου είναι 3.400 μέτρα...Τους ρώτησα και μου είπαν ότι έχω 24άρι προφίλ. Με πήραν τηλέφωνο και θα έρθει κάποιος τεχνικός αύριο να ελέγξει την γραμμή. Αυτό που μου είπαν τηλεφωνικά είναι ότι το attenuation στα 48 δεν δικαιολογεί τόσο χαμηλή ταχύτητα και πιθανότατα να υπάρχει θέμα στην γραμμή. Όπως και να έχει, αν δεν μπορέσουν να το διορθώσουν τότε αναγκαστικά θα κάνω αίτημα υπαναχώρησης και επιστροφή στην CYTA με τα 8Mbps. Θα είναι το λιγότερο βλακεία να επιστρέψω σε συνθήκες 2006. Ο λόγος που "μετακόμισα" ξανά στον ΟΤΕ ήταν για να μπορέσω να ενεργοιήσω άμεσα το VDSL όταν αυτό θα ήταν έτοιμο. Ελπίζω να μην αποδειχθεί λάθος κίνηση... Ο καιρός θα δείξει... :)

Vitruvian78
28-08-12, 14:03
Πιστεύω οτι όλοι θα δώσουν VDSL και δεν θα είναι ο ΟΤΕ μονόδρομος. Διάλεξε τον πάροχο της αρεσκίας σου και μην ανησυχεις.

Nemessis
28-08-12, 14:27
Καλησπέρα και απο εμένα,
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (θέλω να πιστεύω) είχα έχω κ εγώ. Χρονιζα με 9,5 Mbps / SNR:10 /ATT:42-46 και ξαφνικά δεν πήγαινε πάνω απο 2,6 Mbps / SNR:7/ATT:52. Ήρθε τεχνικός κ το είδε κ δεν το πίστευε. Ξαφνικά χρόνισε πάλι στα 9,5 Mbps. Ο τεχνικός (παρεπιπτόντος πολύ ψαγμένο παιδί) μου είπε πώς έιμαι σε κέντρο ZTE (αν κατάλαβα καλά) και θα με μεταφέρουν σε άλλο (Huawei) διότι τα ZTE τους έχουν κάνει κάτι κολληματάκια. Θα το παρακαολουθήσω αυτές της ημέρες.

maik
28-08-12, 22:33
Η αποστάση μου είναι 3.400 μέτρα...Τους ρώτησα και μου είπαν ότι έχω 24άρι προφίλ. Με πήραν τηλέφωνο και θα έρθει κάποιος τεχνικός αύριο να ελέγξει την γραμμή. Αυτό που μου είπαν τηλεφωνικά είναι ότι το attenuation στα 48 δεν δικαιολογεί τόσο χαμηλή ταχύτητα και πιθανότατα να υπάρχει θέμα στην γραμμή. Όπως και να έχει, αν δεν μπορέσουν να το διορθώσουν τότε αναγκαστικά θα κάνω αίτημα υπαναχώρησης και επιστροφή στην CYTA με τα 8Mbps. Θα είναι το λιγότερο βλακεία να επιστρέψω σε συνθήκες 2006. Ο λόγος που "μετακόμισα" ξανά στον ΟΤΕ ήταν για να μπορέσω να ενεργοιήσω άμεσα το VDSL όταν αυτό θα ήταν έτοιμο. Ελπίζω να μην αποδειχθεί λάθος κίνηση... Ο καιρός θα δείξει... :)

Πως ξερεις την αποσταση;
Οπως και να εχει ομως σε τετοια αποστηση και με αυτο το attenuation μην περιμενεις θαυματα.

Nemessis
29-08-12, 07:58
Και εγώ στην ίδια απόσταση είμαι περίπου και το 8500 - 9000 είναι μια καλή λογική τιμή. Δεν περιμένω τα 12 και 14 Mbps πιστευω όμως πώς θα πρεπει να είναι πάνω απο 8 Mbps. Θα πρέπει να ελεγχει καποιος τεχνικός το Βρόγχο, εμενα εχθες μου αλλάξανε ζεύγος στο KV και με βάλανε σε Huawei DSLAM και χρονίζω 9500 bps/ SNR 10dB / Attenuation 50

gloec
29-08-12, 09:23
Την απόσταση την έχει μετρήσει παλιότερα τεχνικός της HOL με ένα ειδικό μηχάνημα το οποίο σου έβγαζε μέχρι και τι βραχυκυκλώματα κάνει η γραμμή σου μέχρι το ΚΑΦΑΟ και το DSLAM. Τουλάχιστον αυτό μου είπε και φυσικά δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.
Σίγουρα έχοντας καλύτερα στατιστικά της γραμμής όταν ήμουν στην CYTA και ακόμη και με αυτά τα χειρότερα στατιστικά περιμένω να έχω πάνω από 2304 downstream. Το ίδιο μου είπαν και από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ όταν τους πήρα να τους ρωτήσω αν με έχουν κλειδώσει σε αυτήν την ταχύτητα.
Σε λίγες ώρες θα έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ για έλεγχο και από εκεί και πέρα και ανάλογα με τις ενέργειες που θα κάνουν θα κινηθώ.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ δεδομένο ότι αυτή η ταχύτητα είναι αποδεκτή, γιατί απλά δεν είναι...
Σε περίπτωση που δεν μπορέσουν να μου δώσουν λύση τότε αναγκαστικά δεν θα έχω άλλη επιλογή από το να κάνω υπαναχώρηση και δυστυχώς αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω στην παρούσα φάση...
Ένα πράγμα μου έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα και δυστυχώς (σχεδόν) πάντα το παραβαίνω. "Μην πειράζεις κάτι που λειτουργεί γιατί σίγουρα θα το χαλάσεις"! :)

Vitruvian78
29-08-12, 09:54
Έτσι είναι, διότι με όλα αυτά τα πειράγματα και τις αλλαγές που σου κάνουν, και στη CYTA να επιστρεψεις δεν είναι βέβαιο ότι θα έχεις το συγχρονισμό που είχες πριν....

gloec
29-08-12, 21:24
Αυτά είναι τα νέα στατιστικά μετά την επίσκεψη του τεχνικού οπότε νομίζω ότι γλύτωσα την υπαναχώρηση :)
Downstream Upstream
SNR Margin: 9.2 dB 10.5 dB
Line Attenuation: 45.2 dB 27.6 dB
Data Rate: 6001 kbps 906 kbps

Έκανα το εξής όταν ήταν ο τεχνικός στο σπίτι για έλεγχο. Του είπα ότι μίλησα με τις βλάβες την προηγούμενη και μου είπαν ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξει το ζεύγος ή να με βάλει σε άλλου τύπου DSLAM, ότι δηλαδή είπε ο Nemessis. Βέβαια ποτέ δεν μου είπαν κάτι τέτοιο από τις βλάβες :) αλλά ο τεχνικός συμφώνησε και μου είπε ότι μάλλον κάτι ανάλογο θα κάνει και αν δει ότι δεν αλλάζει κάτι θα επιστρέψει. Μετά από λίγη ώρα η ταχύτητα και τα στατιστικά βελτιώθηκαν, το ίδιο και οι ταχύτητα.
Θα το παρακολουθήσω τις επόμενες ημέρες, αλλά προς το παρόν αυτή η κατάσταση με ικανοποιεί το ίδιο και ο χρόνος αντίδρασης του ΟΤΕ. Ελπίζω να μην βιάστηκα να μιλήσω! :)

Nemessis
29-08-12, 22:58
Ευγέ! Αν κ νομίζω πώς ακόμη χαμηλά χρονίζεις με αυτα τα στατιστικά. Μπορείς να δοκιμάσεις κ καποιο άλλο Modem? Σ'το λέω γιατι με παρόμοια στατιστικά χρονίζω υψηλότερα.

gloec
29-08-12, 23:26
Περίεργο...
Έβαλα πάνω ένα Baudtec και πήρα τα παρακάτω στατιστικά:
Downstream Upstream
SNR Margin: 9.9 10.0 db
Line Attenuation: 40.2 27.7 db
Data Rate: 5754 888 kbps

Πρώτη φορά βλέπω τόσο χαμηλό attenuation στην γραμμή μου, αλλά ο συγχρονισμός σίγουρα δεν συμβαδίζει...
Να τους το αναφέρω ή υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσουν και αυτό που έχω;
Πάντως με αυτό το attenuation θα μπορούσα να έχω και 10Mbit downstream...

valen_gr
29-08-12, 23:52
αααα... σε τρωει ο πισινος σου εσενα :p :P

αστο οπως ειναι!!

gloec
30-08-12, 00:17
αααα... σε τρωει ο πισινος σου εσενα :p :P

αστο οπως ειναι!!

:D Έχεις δίκιο, δεν το ακουμπάω! :p

Nemessis
30-08-12, 10:07
Τι να πώ, εγώ θα το πίεζα :twisted:

cytaboy
15-12-12, 19:32
Πιστεύω οτι όλοι θα δώσουν VDSL και δεν θα είναι ο ΟΤΕ μονόδρομος. Διάλεξε τον πάροχο της αρεσκίας σου και μην ανησυχεις.

VDSL θα δώσουν όλοι, ακόμα και η Forthnet που είχε δηλώσει προ καιρού πως δεν θα μπει σε αυτό το πανηγυράκι. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς μόνο ο ΟΤΕ θα μπορεί να παρέχει αξιόπιστες υπηρεσίες VDSL μιας και μόνο ο ΟΤΕ έχει πρόσβαση στα ΚΑΦΑΟ του, όπου και εγκατέστησαν τα miniDSLAMs τους εκεί μέσα για να μπορεί να παίξει το 50αρι. Δεν σας έχει κάνει εντύπωση που έχει γεμίσει ο τόπος καινούργια ΚΑΦΑΟ; Όλοι οι άλλοι, αν βρίσκονται κοντά σε αυτές τις γραμμές στο ΚΑΦΑΟ, θα φάνε μεγάλη φόλα. Τα 10αρια θα γίνουν άσσοι. Όπως καταλαβαίνετε, η διαδικασία αυτή βρωμάει από παντού, και είναι υπό έλεγχο από την ΕΕΤΤ για αθέμιτο ανταγωνισμό από μέρους του ΟΤΕ.

Vitruvian78
02-01-13, 03:54
Δεν ξερω αν ειναι αθέμιτος ανταγωνισμος οταν ενας παροχος επενδυει στο δικτυο του. Ας επενδυσουν και οι υπολοιποι! Αν δεν σπασεις αυγα, ομελεττα δεν κανεις, πώς να το κανουμε;; Δεν θα συστηνα παντως απο δω και στο εξης σε καποιον να κανει συνδεση σε εναλλακτικο. Οι νεες τιμες ΟΤΕ ειναι αρκετα πεσμενες για να προβληματιζεται κανεις τοσο πολυ....απο πλευρας τεχνολογικης καλυψης και τιμων, ο ΟΤΕ παραμενει μονοδρομος

adabter
02-01-13, 10:58
απο πλευρας τεχνολογικης καλυψης και τιμων, ο ΟΤΕ παραμενει μονοδρομος

όχι και μονόδρομος.
το να πληρώνω 15-20 ευρώ (δεν ξερω ακριβως) παραπάνω στον οτε κάθε μήνα σίγουρα δεν είναι και μικρο το ποσο.

Vitruvian78
02-01-13, 11:07
Τι πακετο εχεις;; Ποιές οι αναγκες σου; Νομιζω οτι μετα νεα πακετα τιμων, ο ΟΤΕ ειναι ελαχιστα πιο ακριβος απο τους εναλλακτικους. Αυτο το 10 ή 20 παραπανω το μηνα μου ακουγεται λιγο παλιο....

haniabal
02-01-13, 18:19
όχι και μονόδρομος.
το να πληρώνω 15-20 ευρώ (δεν ξερω ακριβως) παραπάνω στον οτε κάθε μήνα σίγουρα δεν είναι και μικρο το ποσο.

Πολύ σωστός στους εναλλακτικούς μπορείς με μόνο 10 ευρουλάκια να βάλεις σύνδεση. Στο μέλλον πιστεύω ότι οι εναλλακτικοί θα δίνουν και αυτοί από miniDSLAM. Τίποτα δεν είναι μονόδρομο στον ανταγωνισμό.

cytaboy
04-01-13, 02:45
Δεν ξερω αν ειναι αθέμιτος ανταγωνισμος οταν ενας παροχος επενδυει στο δικτυο του. Ας επενδυσουν και οι υπολοιποι! Αν δεν σπασεις αυγα, ομελεττα δεν κανεις, πώς να το κανουμε;;

Συμφωνώ μαζί σου, και θα συμφωνούσα 100% αν ο ΟΤΕ άφηνε και όλους τους υπόλοιπους παρόχους να στήσουν miniDSLAM στα ΚΑΦΑΟ του, ή ας τους επιτρέψει τουλάχιστον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πρόσβαση σε αυτά για να διορθώνουν τις βλάβες που οφείλονται σε αυτόν. Από την στιγμή όμως που τίποτα από τα 2 δεν γίνεται, ναι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Πάντως, μετά και τις νέες απομακρύνσεις-μετατάξεις-απολύσεις του ΟΤΕ, οι επισκευές βλαβών από 5 μέρες τώρα φτάνουν τις 20-25. Όντως μάλλον συμφέρει λόγω της αποκλειστικότητας πλέον γρήγορου internet παντού ο ΟΤΕ, αλλά να ανάβεις κάθε μέρα λαμπάδα μη σου προκύψει βλάβη. Γιατί από εξυπηρέτηση... ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER.

Όσο για την τεχνολογική κάλυψη και τις τιμές, λόγω του ότι είναι ο βασικός πάροχος, οφείλει να είναι πάντα ένα κλικ πίσω από όλους τους εναλλακτικούς. Αυτός είναι κανόνας που έχει θεσπιστεί από την Επιτροπή Ανταγωνισμού για την βιωσιμότητα των εναλλακτικών παρόχων. Πες μου ΕΝΑΝ λόγο να φύγουμε από ΟΤΕ όταν είναι πιο φτηνός και πιο τεχνολογικά εξελιγμένος, κανένας απολύτως. Έτσι όμως σκοτώνεις τον ανταγωνισμό & δημιουργείς μονοπώλιο με τα όσα κακά του.

Ενημερωτικά, ο ΟΤΕ είχε ζητήσει από την Επιτροπή Ανταγωνισμού να βάλει VDSL εδώ και 3 χρόνια. Έφαγε άκυρο όμως, καθώς πήρε την απάντηση "πρώτα θα βάλουν όλοι και μετά εσύ", όπως έγινε τώρα δηλαδή. Κάτι παρόμοιο παίζει και με τις τιμές του. Όσο θα πέφτουν οι τιμές των εναλλακτικών, τόσο θα πέφτουν και του ΟΤΕ. Μόνο έτσι όμως και ποτέ αντίστροφα, και πάντα ένα κλικ τουλάχιστον ψηλότερες (όπως και εσύ πολύ σωστά ανέφερες).

Και για του λόγου το αληθές, δες πως λειτουργεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός & πως ο ΟΤΕ "κερδίζει" νταβατζιλίδικα πελάτες. Αφού πλέον μπορεί όντως να ισχυρίζεται ότι έχει πολύ γρηγορότερες ταχύτητες. Ο ίδιος τις κόβει τις άλλες!!!

http://www.adslgr.com/forum/threads/687887-%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82

adabter
04-01-13, 11:50
Τι πακετο εχεις;; Ποιές οι αναγκες σου; Νομιζω οτι μετα νεα πακετα τιμων, ο ΟΤΕ ειναι ελαχιστα πιο ακριβος απο τους εναλλακτικους. Αυτο το 10 ή 20 παραπανω το μηνα μου ακουγεται λιγο παλιο....

κοιτα, για σταθερα και internet η forthnet έχει 24 ευρώ
o ote απότι βλέπω (link (http://oteshop.ote.gr/storefront/en/for-the-home/double-play/-double-play/-double-play-unlimited/prodote_double_play_aperiorista.html)) δίνει το αντίστοιχο 31,80 αλλά για 6 μήνες μόνο οπότε μπορεί να φτάνει στα 10 ευρώ η διαφορά με αυτό της forthnet (τα 20 που είπα ήταν υπερβολή)

αν έβαζα και vdsl (που δεν μπορώ :( μέχρι στιμγμής) τότε αρχίζει και πονάει η τσέπη και υπολογίζεις αυτή τη διαφορά. "κρίση ανίκατε μάχα"

haniabal
04-01-13, 14:47
κοιτα, για σταθερα και internet η forthnet έχει 24 ευρώ
o ote απότι βλέπω (link) δίνει το αντίστοιχο 31,80 αλλά για 6 μήνες μόνο οπότε μπορεί να φτάνει στα 10 ευρώ η διαφορά με αυτό της forthnet (τα 20 που είπα ήταν υπερβολή)

αν έβαζα και vdsl (που δεν μπορώ μέχρι στιμγμής) τότε αρχίζει και πονάει η τσέπη και υπολογίζεις αυτή τη διαφορά. "κρίση ανίκατε μάχα"


Το θέμα είναι ότι αυτά τα 10 στην forthnet θα τα έβαζες σε vdsl εφόσον είσαι σε καλή απόσταση και θα ήσουν μάγκας.

maik
04-01-13, 19:17
Συμφωνώ μαζί σου, και θα συμφωνούσα 100% αν ο ΟΤΕ άφηνε και όλους τους υπόλοιπους παρόχους να στήσουν miniDSLAM στα ΚΑΦΑΟ του, ή ας τους επιτρέψει τουλάχιστον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πρόσβαση σε αυτά για να διορθώνουν τις βλάβες που οφείλονται σε αυτόν. Από την στιγμή όμως που τίποτα από τα 2 δεν γίνεται, ναι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Πάντως, μετά και τις νέες απομακρύνσεις-μετατάξεις-απολύσεις του ΟΤΕ, οι επισκευές βλαβών από 5 μέρες τώρα φτάνουν τις 20-25. Όντως μάλλον συμφέρει λόγω της αποκλειστικότητας πλέον γρήγορου internet παντού ο ΟΤΕ, αλλά να ανάβεις κάθε μέρα λαμπάδα μη σου προκύψει βλάβη. Γιατί από εξυπηρέτηση... ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER.

Όσο για την τεχνολογική κάλυψη και τις τιμές, λόγω του ότι είναι ο βασικός πάροχος, οφείλει να είναι πάντα ένα κλικ πίσω από όλους τους εναλλακτικούς. Αυτός είναι κανόνας που έχει θεσπιστεί από την Επιτροπή Ανταγωνισμού για την βιωσιμότητα των εναλλακτικών παρόχων. Πες μου ΕΝΑΝ λόγο να φύγουμε από ΟΤΕ όταν είναι πιο φτηνός και πιο τεχνολογικά εξελιγμένος, κανένας απολύτως. Έτσι όμως σκοτώνεις τον ανταγωνισμό & δημιουργείς μονοπώλιο με τα όσα κακά του.

Ενημερωτικά, ο ΟΤΕ είχε ζητήσει από την Επιτροπή Ανταγωνισμού να βάλει VDSL εδώ και 3 χρόνια. Έφαγε άκυρο όμως, καθώς πήρε την απάντηση "πρώτα θα βάλουν όλοι και μετά εσύ", όπως έγινε τώρα δηλαδή. Κάτι παρόμοιο παίζει και με τις τιμές του. Όσο θα πέφτουν οι τιμές των εναλλακτικών, τόσο θα πέφτουν και του ΟΤΕ. Μόνο έτσι όμως και ποτέ αντίστροφα, και πάντα ένα κλικ τουλάχιστον ψηλότερες (όπως και εσύ πολύ σωστά ανέφερες).

Και για του λόγου το αληθές, δες πως λειτουργεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός & πως ο ΟΤΕ "κερδίζει" νταβατζιλίδικα πελάτες. Αφού πλέον μπορεί όντως να ισχυρίζεται ότι έχει πολύ γρηγορότερες ταχύτητες. Ο ίδιος τις κόβει τις άλλες!!!

http://www.adslgr.com/forum/threads/687887-%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82

Τοση σοφια και γνωση μαζεμενες πρωτη φορα ειδα. Μπραβο αναλυτη μου.

nikraven
04-01-13, 21:41
Συμφωνώ μαζί σου, και θα συμφωνούσα 100% αν ο ΟΤΕ άφηνε και όλους τους υπόλοιπους παρόχους να στήσουν miniDSLAM στα ΚΑΦΑΟ του, ή ας τους επιτρέψει τουλάχιστον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πρόσβαση σε αυτά για να διορθώνουν τις βλάβες που οφείλονται σε αυτόν. Από την στιγμή όμως που τίποτα από τα 2 δεν γίνεται, ναι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Σύμφωνοι.
Ανοιξε εσύ ένα μαγαζί και ρίξε π.χ. 100 χιλιάρικα για να το στήσεις
και μετά επειδή έχεις καλή ψυχή άφησε τον Μήτσο τον Κίτσο τον Θόδωρα να έρθουν μέσα στο μαγαζί σου να στήσουν στο τζάμπα απο ένα πάγκο και να πουλάνε το ίδιο προιόν με σένα.


Πάντως, μετά και τις νέες απομακρύνσεις-μετατάξεις-απολύσεις του ΟΤΕ, οι επισκευές βλαβών από 5 μέρες τώρα φτάνουν τις 20-25. Όντως μάλλον συμφέρει λόγω της αποκλειστικότητας πλέον γρήγορου internet παντού ο ΟΤΕ, αλλά να ανάβεις κάθε μέρα λαμπάδα μη σου προκύψει βλάβη. Γιατί από εξυπηρέτηση... ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER.

Διάβασε τον συνειρμό μου:
Από όσο γνωρίζω (και το γνωρίζω πολύ καλά επειδή καρδιακός μου φίλος δουλεύει στον οτε)
αυτοί οι υπάλληλοι που αποχώρησαν με εθελούσια έξοδο δούλευαν κανονικά μέχρι και τις 30/12/12.(και όσοι αποχώρησαν δεν ήταν όλοι τεχνίτες Δικτύου)
Η 31/12 ήταν εργασιμη ημέρα.
Η 1/1 ήταν αργία
Σήμερα έχουμε 4/1 άρα απο την ημέρα που αποχώρησαν απο την εργασία τους πέρασαν 4 εργάσιμες ημέρες.
Οπότε πρακτικά μέσα σε 4 εργάσιμες ημέρες απο την ημέρα της αποχώρησης των τεχνικών πώς βγήκε αυτό το στατιστικό στοιχείο της αποκατάστασης των βλαβών ότι γίνεται σε 20-25 ημέρες??.
Πληροφοριακά ο ΟΤΕ εδώ και πολύ καιρό ΔΕΝ είναι δημόσιο.
Το δημόσιο έχει μια μικρή συμμετοχή μεν αλλά το κουμάντο το κάνει η D.T.


Και για του λόγου το αληθές, δες πως λειτουργεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός & πως ο ΟΤΕ "κερδίζει" νταβατζιλίδικα πελάτες. Αφού πλέον μπορεί όντως να ισχυρίζεται ότι έχει πολύ γρηγορότερες ταχύτητες. Ο ίδιος τις κόβει τις άλλες!!!

:facepalm::facepalm:
Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες και τα χελιδόνια πέταξαν για πιο ζεστούς τόπους.

agrelaphon
05-01-13, 21:52
cytafanboy :oneup:

cytaboy
09-01-13, 00:55
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι παίζει. Ο ΟΤΕ ήταν (δέχομαι ότι πλέον δεν είναι δημόσιο) ίδρυμα κοινής ωφέλειας. Όταν ιδρύθηκε λοιπόν, του δόθηκαν αρμοδιότητες να διαχειρίζεται την τηλεφωνία της Ελλάδας. Οι γραμμές, τα ΚΑΦΑΟ, και αργότερα τα DSLAM στήθηκαν από το χρήμα του ελληνικού λαού και όχι από το χρήμα της DT ή δεν ξέρω ποιας άλλης. Ο ΟΤΕ δεν ήταν μαγαζί, ήταν ο διαχειριστής. Έχει τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο. Δεν του ανήκει το δίκτυο, απλά το διαχειρίζεται. Το όλο στήσιμο έγινε από το κράτος, και ιδρύθηκε αυτή η εταιρεία να ελέγχει και να διαχειρίζεται την κατάσταση και τις παροχές προς τον ελληνικό λαό.

Το ελληνικό τηλεφωνικό δίκτυο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Το ίδιο ισχύει και για ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ. Και σου το αποδεικνύω με μια λέξη. Συνδικαλισμός.

Για να λέω ότι οι 5 έγιναν 25 πίστεψέ με, κάτι ξέρω και εγώ εκ των έσω. Δεν τα πετάω έτσι, και δεν μου αρέσει να κατηγορώ κανέναν πάροχο. Μακάρι να ήταν τούμπανο ΟΤΕ να είχαμε όλοι 50αρια. Δυστυχώς όμως, το τεχνικό του κομμάτι (με ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης στις απαράδεκτες και κακοσυντηρεμένες υποδομές) είναι σχεδόν ανύπαρκτο πλέον. Τα έζησα, τα ζω και θα συνεχίσω να τα έχω κάθε μέρα μπροστά μου.

emeliss
09-01-13, 01:03
Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Απο την πρώτη μέρα ίδρυσης του ΟΤΕ ήταν ανωνυμη εταιρία με περιουσιακά στοιχεία που πρώτα μετοχοποίησαμε και μετά πουλησαμε. Το ελληνικό τηλεφωνικό δίκτυο είναι περιουσιακό στοιχείο και ανήκει στους μετόχους της εταιρίας.

agrelaphon
09-01-13, 17:56
...
Το ελληνικό τηλεφωνικό δίκτυο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Το ίδιο ισχύει και για ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ. Και σου το αποδεικνύω με μια λέξη. Συνδικαλισμός.
...

Έτσι μπράβο, πριν που δεν μιλούσες με επιχειρήματα δεν σε καταλάβαινε κανένας. Τώρα, μάλιστα.

Ingenius
09-01-13, 23:46
Δεν ανήκει στη DT το δίκτυο; Και τι αγόρασαν αυτοί οι Γερμανοί; Ρε κοίτα κάτι κορόϊδα που αγόρασαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες! :rofl:
+1 στον emeliss ;)

nikraven
10-01-13, 00:09
Δεν ανήκει στη DT το δίκτυο; Και τι αγόρασαν αυτοί οι Γερμανοί; Ρε κοίτα κάτι κορόϊδα που αγόρασαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες! :rofl:
+1 στον emeliss ;)

Κανονικότατα ανήκουν στην DT και το δίκτυο,και οι σωληνώσεις,και τα καλώδια,και οι μούφες και όλα τα μηχανήματα και τα πάντα.
Πριν ρίξουν τα λεφτά τους για να αγοράσουν τον οτε
είχανε υποβάλλει εγγράφως τις απαιτήσεις τους και ξέρανε πολύ καλά τι θα αγοράζανε.

xristakos
20-01-13, 12:33
Καλημέρα, για να μην ανοίξω νέο θέμα, θα κάνω μια ερώτηση εδώ.
Προχθές ενεργοποιήθηκα κι εγώ στον ΟΤΕ.
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι φυσιολογικά, ή φαίνεται να υπάρχει θέμα?

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.7 dB 9.0 dB
Line Attenuation : 42.0 dB 19.0 dB
Data Rate : 6079 kbps 839 kbps

Είναι λογικό το downstream att. από το upstream να έχει τόση διαφορά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.