PDA

Επιστροφή στο Forum : Network 2 pc με switch και jetspeed 520



demsham
13-12-06, 17:29
Θέλω να συνδέσω 2 pc και το jetspeed 520 σε ένα switch της netgear που έχω, για να έχουνε σύνδεση στο ίντερνετ αλλά και file sharing. Επειδή αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι ακριβώς οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν και ποια IPs να βάλω καθώς και τι αλλαγές πρέπει να κάνω στο configuration του jetspeed? :( Έχω το τελευταίο firmware για το jetspeed

Kapnos
13-12-06, 17:43
Το jetspeed 520 νομίζω ότι έχει DHCP Server... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Αν δεν έχουν γίνει αλλαγές στις Default ρυθμίσεις είναι κάπως έτσι:
PC1=>IP: 192.168.1.2 , Subnet: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1
PC2=>IP: 192.168.1.3 , Subnet: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1

Επίσης αν βάλεις μόνος σου τις παραπάνω ρυθμίσεις απενεργοποίησε τον DHCP Server αλλιώς άσε εκείνον να δίνει αυτόματα IPs. Αν τον αφήσεις ανοιχτό κάνε τα βήματα από δω και κάτω...
Για File Sharing καλό είναι να είναι και τα 2 PC στο ίδιο Workgroup και πρέπει να ορίσεις κοινόχρηστους φακέλους ή δίσκους[δεξί κλικ στον εκάστοτε φάκελο ή δίσκο=>Ιδιότητες] και μετά από τις θέσεις δικτύου θα βλέπεις τα κοινόχρηστα κάθε PC.
Τέλος θα πρέπει αν έχεις Firewall στα PC να βάλεις το δίκτυο αυτό[δλδ 192.168.1.0] στην έμπιστη ζώνη

demsham
14-12-06, 19:48
Ευχαριστώ για την απάντηση

Λοιπόν, συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο!!
Έχω το jetspeed και τα PC1, PC2 συνδεδεμένα με ethernet με το switch.
Έβαλα τις παρακάτω ρυθμίσεις
PC1=>IP: 192.168.1.2 , Subnet: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1
PC2=>IP: 192.168.1.3 , Subnet: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1

και στα δύο PC έβαλα DNS
Preferred 194.177.210.210
Alternate 194.177.210.211

στις ρυθμίσεις του modem έχω το DHCP απενεργοποιημένο.

α) Όταν μόνο το PC1 είναι αναμμένο δουλεύει κανονικά, έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και μπορεί να χρησιμοποιά P2P προγράμματα.

β) Όταν μόνο το PC2 είναι αναμμένο έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και μπορεί να κατεβάσει direct downloads από σελίδες. Μόλις ανοίξει κάποιο P2P πρόγραμμα (έχω δοκιμάσει Bitlord, Emule, Limewire, Shareaza, Azureus) διακόπτεται η σύνδεση με το ίντερνετ.

γ) Όταν και τα δύο είναι αναμμένα έχουν file sharing, πρόσβαση σε σελίδες και κατεβάζουν direct downloads. Μόλις ανοίξει κάποιο P2P πρόγραμμα ανεξάρτητα με το ποιο PC θα τρέχει αυτό το πρόγραμμα, η σύνδεση με το ίντερνετ διακόπτεται.
Το μόνο πρόγραμμα που δουλεύει κάποτε χωρίς πρόβλημα είναι το DC++

Προφανώς κάτι συμβαίνει με το PC2.
Αρχικά υπέθεσα ότι το πρόβλημα ήταν ότι το PC2 είχε XP Home, το έκανα format κι έβαλα XP Pro αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.

HELP! Που είναι το πρόβλημα; Στην ethernet του PC2? Στο modem? Στις ρυθμίσεις του modem? :cry:

Kapnos
15-12-06, 00:00
και στα δύο PC έβαλα DNS
Preferred 194.177.210.210
Alternate 194.177.210.211

Δεν είναι απαραίτητο μπορείς να το βάλεις να πέρνει αυτόματα από το router, δεν έχει σχέση αν είναι ο DHCP Server απενεργοποιημένος, αφού έχεις ορίσει Default Gateway


Δοκίμασε να αλλάξεις τις θέσεις που είναι τα καλώδια στο switch. Αντάλλαξε θέση στο switch του PC1 με το PC2 και δες...Μπορεί να φταίει το switch. Για ποιό switch μιλάμε?

demsham
15-12-06, 04:51
Είναι το απλό 5θυρο Netgear του πλαισίου.

Αν βγάλω όλες τις συνδέσεις και ενώσω μόνο το jetspeed στο PC2 υπάρχει και πάλι το ίδιο πρόβλημα, άρα δεν είναι θέμα του switch. Κάτι συμβαίνει με το PC αλλά δεν έχω ιδέα τι. :hmm:

jimarass
16-12-06, 00:31
Mε ενδιαφέρει να κάνω ακριβώς το ίδο με εσένα , δηλαδή να αγοράσω το switch netgear me 20 euro από πλαίσιο και να συνδέσω 2 υπολογιστές με το microvom της vivodi. Τι λέει το συγκεκριμένο switch? Όλα καλά? Το αναγνωρίζει το λειτουργικό ή απλά αποτελεί συνδετικό κρίκο μεταξύ 2 υπολογιστών?

demsham
16-12-06, 03:22
To switch μια χαρά είναι. Έχω την εντύπωση ότι αποτελεί απλά συνδετικό κρίκο.
Αλλά τα προβλήματα κάπου αλλού οφείλονται. Κανείς; :sorry:

Kapnos
16-12-06, 12:18
Το αναγνωρίζει το λειτουργικό ή απλά αποτελεί συνδετικό κρίκο μεταξύ 2 υπολογιστών?

Τα switches είναι software indepedent... Όπως και οι routers που αποτελούν υπολογιστικό σύστημα...

demsham
19-12-06, 01:17
Όταν ένας υπολογιστής (π.χ. το PC2) έχει πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά μόλις ανοίξει ένα P2P πρόγραμμα αποσυνδέεται τι σημαίνει αυτό;...
Είναι μήπως κάποιο spyware? Κάτι στις ρυθμίσεις του μόντεμ?
Τώρα τελευταία έχει αρχίσει κι το PC1 να κάνει παρόμοια προβλήματα.
Στις ρυθμίσεις του modem:
Τι είναι το DHCP και γιατί πρέπει να είναι απενεργοποιημένο;
Τι είναι το IGMP;
Τι είναι το ΜTU;
Τι είναι τα ppp-0 ή ppp-1 και τι πρέπει να έχω εγώ;
Τι είναι τα pppoA kai pppoE και τι επιλέγω;
To UPnP? Το ΝΑΤ?

Βοήθεια, έχω ψάξει διάφορα και δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει.

Το γεγονός ότι γράφω στο cmd ipconfig/renew και μου λέει
The operation failed as no adapter is in the state permissible for this operation
είναι φυσιολογικό για το modem μου;

Έχω ψάξει διάφορα και απ' ότι κατάλαβα θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά.. :(

Kapnos
19-12-06, 13:49
Τι είναι το DHCP και γιατί πρέπει να είναι απενεργοποιημένο;

Dynamic Host Configuration Protocol Server: Δίνει αυτόματα στα client PCs τις απαραίτητες ρυθμίσεις, όπως IP, subnet mask, gateway, dns server κλπ...Πρέπει να είναι απενεργοποιημένο όταν χρησιμοποιείς static IPs μέσα στο δίκτυο[καλό είναι να χρησιμοποιείς στατικές για να μην αλλάζεις κάθε 3 και λίγο τους κανόνες του port forwarding]


Τι είναι τα pppoA kai pppoE και τι επιλέγω;

Point to Point Protocol over ATM και Point to Point Protocol over Ethernet: αναλόγως το BBRAS[ή DSLAM δε θυμάμε :hmm: ] που είσαι επιλέγεις και το καταλλήλο πρωτόκολλο...Συνήθως επιλέγεις PPPoA αν και τώρα τελευταία οι BBRAS είναι auto-switching και μπορείς να εναλλάξεις όποτε θες....


To UPnP? Το ΝΑΤ?

UPnP: Universal Plug and Play είναι λειτουργία κατά την οποία το router επικοινωνεί με την εκάστοτε εφαρμογή[που το υποστηρίζει] πχ. Limewire ώστε το port forwarding να γίνει αυτόματα χωρίς καμία παρέμβαση από σένα[καλό για starters, λίγο ανεπιθύμητο σε advenced users]

NAT: Network address translation είναι η διαδικασία κατα την οποία τα πακέτα που φεύγουν από το PC μας και πάνε στο router[και μετά προς το Ιντερνετ] αλλάζουν IP προέλευσης και από 192.168.Χ.Χ πέρνουν την WAN IP που σου έχει αντιστοιχίσει ο ISP σου

Όλα τα παραπάνω σε πολύ γενικές γραμμές... Για περισσότερες πληροφορίες http://www.adslgr.com/forum/search.php
και
http://www.wikipedia.org

demsham
19-12-06, 17:19
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο ένας από τους δύο υπολογιστές δε δουλεύει καθόλου με p2p και ο άλλος τώρα τελευταία ανα 10 περίπου λεπτά χάνει τη σύνδεση και επανέρχεται μετά από λίγο.

Έχω εδώ κάποια screenshots των ρυθμίσεων του μόντεμ, πρέπει να αλλάξω κάτι για δίκτυο δύο υπολογιστών;
Για το pppoA και pppoE έχω δοκιμάσει και τα δύο αλλά έχω το ίδιο αποτέλεσμα.

http://download.yousendit.com/928DFE041E180EAA
http://download.yousendit.com/C9E9240F74111600
http://download.yousendit.com/5D82967E1E514FA8

Αυτό με το ipconfig/renew που έγραψα πιο πάνω είναι ok?

Kapnos
19-12-06, 19:32
Με την εντολή που λες τι θες να κάνεις?Μόνο LAN IP μπορείς να αλλάξεις και αυτό μόνο αν δεν χρησιμοποιείς static local IPs[αν χρησιμοποιείς DHCP Server αλλάζει]. Πάντως αν θες να αλλάξεις WAN IP η μόνη λύση είναι να πάρεις τηλ στον ISP σου και να σου κάνουν force change IP

demsham
19-12-06, 20:09
Δεν έχω ιδέα απλά διάβαζα ότι αν κάνεις renew ή release στο ip και σου βγάζει αυτό, κάτι δεν πάει καλά. Ίσως να κατάλαβα λάθος.

Αν αλάξω WAN ΙΡ θα κερδίσω κάτι; Ίσως αυτό να διορθώσει το πρόβλημα;

Kapnos
19-12-06, 20:27
Ξαναρωτάω: Έχει static private[LAN] IP ή παίρνεις από DHCP Server?Αν έχεις static είναι λογικό να στο βγάζει αυτό

Με το να αλλάξεις WAN IP δεν νομίζω να επιλύσει το πρόβλημα που έχεις...

demsham
20-12-06, 03:12
Οk τότε είναι λογικό αυτό που βγάζει. Έχω πει πιο πάνω τα IPs, έχω static και το DHCP απενεργοποιημένο. Το δείχνει και στα screenshots.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου
Αν ξέρει και κανείς άλλος πέστε καμιά εισήγηση..

demsham
20-12-06, 17:15
Λες να υπάρχει πρόβλημα που είναι 192.168.1.2-3, να τα βάλω 4-5? Δε νομίζω, αλλά ίσως να το δοκιμάσω.

Σήμερα είδα ότι έχω πολλές φορές στο event viewer το 4226
TCP/IP has reached the security limit imposed on the number of concurrent TCP connect attempts.

Ίσως να φταίει αυτό που η σύνδεση διακόπτεται, έκανα κάτι αλλαγές στο TCPIP.SYS για να δω αν θα αλλάξει τίποτα
http://www.lvllord.de/

Kapnos
20-12-06, 17:44
Από ότι μπορώ να καταλάβω μήπως έχεις βάλει πολλά connections στα p2p προγράμματα?Αυτό μπορώ να συμπεράνω από το μήνυμα που σου βγάζει

demsham
20-12-06, 17:54
Ίσως; Ξέρεις για παράδειγμα στο Bitlord πως το ρυθμίζεις;
Είναι αυτό που γράφει Max half-open TCP connections? Γιατί αν είναι αυτό έχω ρύθμιση για 10

Kapnos
20-12-06, 21:30
Για Bitlord δε ξέρω αλλά για μουλάρι είναι στα options=>connection=>connection limits[max. connections] και για uTorrent είναι στα preferences=>Bittorent=>Global maximum number of connections
Σίγουρα και στο Bitlord κάπου στις ρυθμίσεις θα είναι και θα λέει κάτι για Maximum Connections

@ ADSLgr.com All rights reserved.