PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις από τον νέο εξοπλισμό της Forthnet Huawei EchoLife HG521



makis
29-08-12, 16:22
Ξεκινάω ένα θέμα με τις εντυπώσεις χρηστών ως αναφορά τον νέο εξοπλισμό της Forthnet Huawei EchoLife HG521

:) :)

- - - Updated - - -

Προσωπική μου άποψη -1,5 Μbps στον συγχρονισμό,και πιο αδύνατο σήμα (2 γραμμές βίαια) ως προς σύγκριση με τον εξοπλισμό Thomson TG585V8 ...
Για το αδύνατο σήμα μιλάω γιατί το δωμάτιο μου είναι στα 3 μέτρα από το μόντεμ με ένα τοίχο στο ενδιάμεσο,χωρίς άλλα δίκτυα στον χώρο μου,και Laptop TOSHIBA L300 1A3 με ασύρματη κάρτα δικτύου Realtek RTL8187B Wireless 802.11b/g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter

gdscream
01-09-12, 17:48
Φιλαράκι στο συγκεκριμένο μοντεμ απο που βλεπεις στα πόσα ΜΒits κλειδώνει? Δεν φαινεται πουθενα!

makis
04-09-12, 14:29
Huawei 1020/16797 thomson TG585V8 1020/19100 ...

Status -> WAN -> DSL

dfourt
27-10-12, 13:21
Γνωρίζει κανείς username και password για σύνδεση μέσω telnet;
(To admin για username και password δε φαίνεται να δουλεύει...)

denispyr
17-11-12, 21:08
Εντυπωσιακά αδύνατο σήμα στο ασύρματο!!! Σε βαθμό που πιστεύω ότι είναι ρυθμισμένο λάθος!

makis
17-11-12, 21:10
Άστα να πάνε :wall:

GiannisG7
18-11-12, 13:19
Φιλος που το πηρε με νεα συνδεση το πηγε πισω και του εδωσαν τομσον ρουτερ.Καθολου καλλο wireles και απο θεμα ταχυτητας συχρονιζε πιο χαμηλα.

makis
18-11-12, 19:58
Φιλος που το πηρε με νεα συνδεση το πηγε πισω και του εδωσαν τομσον ρουτερ.Καθολου καλλο wireles και απο θεμα ταχυτητας συχρονιζε πιο χαμηλα.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπαν πως πλέον δεν υπάρχει το Thomson στην εταιρεία τους ... Μόνο αν υπάρχει stock σε κανένα κατάστημα μου είπανε καλώς ...

makis
22-11-12, 01:53
Γνωρίζει κανείς να μας πει γιατί το συγκεκριμένο ρούτερ από ότι διαβάζω και από τον φίλο GiannisG7 πάντα κλειδώνει χαμηλότερα από οποιοδήποτε άλλο;το παρατήρησα και σε σπίτι γνωστής μου που πήγα να τις φτιάξω τα μηχανήματα όταν της συνδέθηκε η νέα της γραμμή Forthnet σε σύγκριση με το V8 που είχα μαζί μου

- - - Updated - - -

Σας παραθέτω και στατιστικά της γραμμής μου με το Huawei
Upstream line rate (kbit/s) 1021
Downstream line rate (kbit/s) 17781
Line standard ADSL2+
Channel type
Interleaved
Upstream SNR (dB) 11.7
Downstream SNR (dB) 6.4
Upstream line attenuation (dB) 10.5
Downstream line attenuation (dB) 19.5
Upstream output power (dBmV) 12
Downstream output power (dBmV) 18.5
Upstream CRC 0
Downstream CRC 3
Upstream FEC 0
Downstream FEC 37

Στο προφίλ μου είναι τα αντίστοιχα του V8

dfourt
22-11-12, 17:20
Γνωρίζει κανείς να μας πει γιατί το συγκεκριμένο ρούτερ από ότι διαβάζω και από τον φίλο GiannisG7 πάντα κλειδώνει χαμηλότερα από οποιοδήποτε άλλο;το παρατήρησα και σε σπίτι γνωστής μου που πήγα να τις φτιάξω τα μηχανήματα όταν της συνδέθηκε η νέα της γραμμή Forthnet σε σύγκριση με το V8 που είχα μαζί μου

Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα συμβατότητας του chipset που έχει το DSLAM και του chipset που έχει το modem.
Αν είναι ίδιας μάρκας είναι καλύτερα συνήθως.

Το Huawei hg521,όπως βλέπω από το forum της talk-talk(Αγγλία), πρέπει να έχει TREND chipset ενώ το Thomson TG585V8 Infineon.
Μάλιστα κάποιοι στο forum της talktalk λένε ότι to huawei συγχρονίζει καλύτερα στη γραμμή τους από ό,τι άλλο έχουν!(Ακόμα και από γνωστά και αγαπημένα εδώ Netgear)

Η forthnet έχει κάτι συγκεκριμένο; Ή έχει έχει πολλών ειδών dslam και πάει ανάλογα με το τι θα σου τύχει;

makis
23-11-12, 01:19
Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα συμβατότητας του chipset που έχει το DSLAM και του chipset που έχει το modem.
Αν είναι ίδιας μάρκας είναι καλύτερα συνήθως.

Το Huawei hg521,όπως βλέπω από το forum της talk-talk(Αγγλία), πρέπει να έχει TREND chipset ενώ το Thomson TG585V8 Infineon.
Μάλιστα κάποιοι στο forum της talktalk λένε ότι to huawei συγχρονίζει καλύτερα στη γραμμή τους από ό,τι άλλο έχουν!(Ακόμα και από γνωστά και αγαπημένα εδώ Netgear)

Η forthnet έχει κάτι συγκεκριμένο; Ή έχει έχει πολλών ειδών dslam και πάει ανάλογα με το τι θα σου τύχει;

Σε broadcom δικό μου , και σε infineon γνωστής μου που πήγα να συνδέσω το ιντερνετ τα πράγματα ήταν τραγικά πάντα σε σχέση με το thomson V8

Makinen
11-12-12, 13:10
Μία από τα ίδια κι εδώ. Μπούκωνε για κάποιο λόγο το 585v8 που είχα και το δώσανε για αλλαγή με τη μακακία αυτή την κινέζικη. Με το καλημέρα αφού το συνδέω έρχονται τα σοκ απανωτά. WiFi όπως αναφέρθηκε ψόφιο, συγχρονισμός από 16mbps πέφτει στα 12,5 (!!!!) και πρόβλημα με το ethernet που επειδή έχει μία θύρα και έχω βάλει switch δεν δίνει ip στα ενσύρματα pc... Χθες το έβαλα, αυτή τη στιγμή το πακετάρω και το επιστρέφω ελπίζοντας για άλλο Thomson αν υπάρχει ακόμη stock. Απλά απαράδεκτο router από κάθε άποψη και όσοι διαβάζουν ας μην την πατήσουν και το πάρουν αν δεν έχουν άλλη επιλογή.

Mikelangelo
13-01-13, 11:51
Απαράδεκτο ρούτερ. Έβαλε ο γαμπρός μου, σε πολλά σημεία του σπιτιού είχαμε θέμα με το ασύρματο. Bάλαμε ένα thompson πάνω και λύθηκε το θέμα. Ακόμα αυτό δίνουν;

veelan
18-01-13, 04:31
ρε παιδια και εγω εχω προβλημα με αυτο το modem αμα αγορασω αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612512 παιζει να αλλαξει τιποτα? ευχαριστωhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612512

vonglower
24-01-13, 00:29
Απλώς άθλιο ρούτερ. Το δοκίμασα. Χαμηλότερος συγχρονισμός και υψηλότερο attenuation της γραμμής.

Se7ev
24-01-13, 20:03
ακόμα αυτό δίνουν; τώρα που θέλω να κάνω νεα σύνδεση;

Mikelangelo
25-01-13, 12:32
Εγώ που έκανα αίτηση πριν 3 μέρες μου έδωσαν το Technicolor TG582n

Makinen
25-01-13, 13:16
Το Huawei πραγματικά είναι λόγος για να μην πάει κάποιος στη Forthnot. Αν αλλάξει εξοπλισμό ας ενημερώσει κάποιος εδώ να το έχουμε υπόψιν!

Panos.2006
26-01-13, 19:47
Εγώ που έκανα αίτηση πριν 3 μέρες μου έδωσαν το Technicolor TG582n

Και στους γονείς μου που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μέσα στην εβδομάδα το ίδιο τους έδωσαν.

zoomgr
26-01-13, 21:16
και σε μένα τα ίδια με το Huawei EchoLife HG521 συνδεση στα 16+ Mbps με το Linksys WAG320n 18+ τα συμπεράσματα δικά σας...

rudxai
28-02-13, 15:36
Βρίσκομαι στην ίδια πολυκατοικια με εναν που εχει επίσης φορθνετ και το HUAWEI, συγχρονιζει στα 10Μβιτ Interleaved ενώ εγώ με το καλό και παλιό TG585v7 στα 14Μβιτ.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

FSHOPAXD
01-03-13, 02:19
Το Huawei πραγματικά είναι λόγος για να μην πάει κάποιος στη Forthnot. Αν αλλάξει εξοπλισμό ας ενημερώσει κάποιος εδώ να το έχουμε υπόψιν!

Ηδη εδω και 1-2 μηνες δεν δίνετε το Huawei αλλα το Thomson - Technicolor TG582n
Το HG521 εαν εξαιρέσεις το θέμα με το ασύρματο, γενικά είχε καλή συμπεριφορά και πολύ γρήγορο συγχρονισμό.

drjo
09-03-13, 15:00
όντως είναι της πλάκας ,για να μην πω τίποτα χειρότερο....
εγώ το άλλαξα με το Technicolor TG582n

makis
09-03-13, 16:37
Στο κατάστημα που πήγα για την αντικατάσταση με ενημέρωσαν πως πλέον δίνουν το Thomson 585 V8 σε όλους ... Αρκετά νομίζω ασχολήθηκαν με το τυχάρπαστο Huawei EchoLife HG521...

ATG
09-03-13, 22:14
Δεν ξερω γιατι τοσο μισος με το Huawei
Το αλλαξα και πηρα 585
Αλλα μπορω να πω οτι το Huawei εχει πιο γρηγορο interface και πιο παραμετροποιησιμο (πχ QOS) που δεν εχει το 585.
Επισης, αφου μπουταρει, αν βγαλεις το καλωδιο του τηλ και το βαλεις να συγχρονισει ξανα, θα συγχρονισει σε ταχυτητες παρομοιες με το 585

Koeman
10-03-13, 18:25
Δεν ξερω γιατι τοσο μισος με το Huawei
Το αλλαξα και πηρα 585
Αλλα μπορω να πω οτι το Huawei εχει πιο γρηγορο interface και πιο παραμετροποιησιμο (πχ QOS) που δεν εχει το 585.
Επισης, αφου μπουταρει, αν βγαλεις το καλωδιο του τηλ και το βαλεις να συγχρονισει ξανα, θα συγχρονισει σε ταχυτητες παρομοιες με το 585

Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί τέτοιο κόλλημα με το συγκεκριμένο router. Από connx το γύρισα forthnet και μου έδωσαν κι εμένα το huwaei. Για τον "μέσο" χρήστη είναι αξιοπρεπέστατο, μόνο το ότι έχει 1 θύρα ethernet είναι το πρόβλημα το οποίο λύνεται στο "μέσο" σπίτι με ένα switch. Για τα πιο ψαγμένα features μαζί σας αλλά γράφονται υπερβολές τύπου το huawei είναι λόγος να μην πας στην forthnet. Τώρα που δίνει το thomson όλα οκ δλδ; Αυτό ήταν το πρόβλημα; περί ορέξεως. Για μένα οι λόγοι που με κρατάνε στην forthnet είναι άλλοι:

- 17,90e το μήνα αντί για 40-45 πόσα έδινα το μήνα στον οτε (προσφορά 6+6 connx 1play). Ο λόγος που άλλαξα ήταν η οικονομία. Συγχρόνιζα στα 14 με τον ΟΤΕ.

- Στην δική μου περίπτωση όλα πήγαν ρολόι με την ενεργοποίηση της γραμμής κι έπειτα μην με ματιάσω, κανένα πρόβλημα στην σύνδεση.

- Με το huwaei ακόμα κουμπωμένο γιατί δεν έχω άλλο διαθέσιμο, δείτε στατιστικά πριν και μετά από χτεσινό τηλεφώνημα να με γυρίσουν σε fastpath. Η υπάλληλος που μίλησα επειδή την ζόρισα λιγάκι (με την καλή έννοια) μέσα σε όλα μου είπε ότι την βλέπει πολύ καλή/σταθερή την γραμμή όπότε δεν θα χω θέμα, το ήξερα από πριν αλλά ήθελα να την ακούσω να το λέει χεχε:

http://i50.tinypic.com/2gvuhww.jpg

τώρα

http://i47.tinypic.com/a2qia0.jpg

Άμα βάλω το 585 στα πόσα θα συγχρονίσω δηλαδή;

Makinen
10-03-13, 19:58
Εγώ με το 585 συγχρονίζω ΣΤΑΘΕΡΑ 2 με 3 mbps παραπάνω. Το ασύρματο του Huawei είναι της πλάκας. Το switch ΟΚ, αλλά πρέπει να έχεις πόσα καλώδια παραπάνω να τρέχουν γύρω γύρω συν μία πρίζα για τροφοδοσία παραπάνω. Επίσης όταν έβαλα πάνω από 2 pc στο ethernet με switch δικό μου στο κινέζικο δεν έδινε ip με τίποτα...

Koeman
11-03-13, 02:57
Εγώ με το 585 συγχρονίζω ΣΤΑΘΕΡΑ 2 με 3 mbps παραπάνω. Το ασύρματο του Huawei είναι της πλάκας. Το switch ΟΚ, αλλά πρέπει να έχεις πόσα καλώδια παραπάνω να τρέχουν γύρω γύρω συν μία πρίζα για τροφοδοσία παραπάνω. Επίσης όταν έβαλα πάνω από 2 pc στο ethernet με switch δικό μου στο κινέζικο δεν έδινε ip με τίποτα...

Για το ασύρματο θα συμφωνήσω, το παρέλειψα προηγουμένως. Δεν προσπαθώ να το παρουσιάσω ως κάτι σπουδάιο, στις υπερβολές διαφωνώ.

Αν το πάω στην forthnet στην συσκευασία του όλα κομπλέ απλά με 6 μήνες χρήση, θα μου το αλλάξουν; Αξίζει όντος το όποιο ρίσκο (να είμαι καλύτερα όπως είμαι δηλαδή);

makis
11-03-13, 12:01
Μπορεί να έχω παρεξηγηθεί.
Εγω αναφέρθηκα στο ασύρματο του που είναι κυριολεκτικά για τα ΜΠΑΖΑ ...
Σαν συσκευή δεν φέρνω καμία αντίρρηση για το αν ειναι σταθερή,γρήγορο μενού κλπ ...

Koeman
04-04-13, 20:10
Νομίζω ότι οφείλω να επανέλθω στο συγκεκριμένο θέμα για τον λόγο του ότι εδώ και μια βδομάδα παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το wireless το οποίο και εξαφανίστηκε. Ενώ από το admin panel όλα έδειχναν φυσιολογικά, δεν το έβρισκα από 2 κινητά και από 2 laptops στην αναζήτηση δικτύων. Πως να παρεξηγηθείς φίλε makis λοιπόν όταν φρόντισε να σ'επιβεβαίωσει η συσκευή και με το παραπάνω, απλά με λίγη καθυστέρηση! Επίσης, πρόσφατα άρχισα να παρατηρώ μια καθυστέρηση στο να φορτώσουν οι σελίδες γενικότερα. Ήρθε το πρόβλημα με το wifi και πήρα τηλέφωνο να ζητήσω καινούριο ρούτερ.

Δεν δήλωσα βλάβη, πήγα σε hotspot και μου έδωσαν δωρεάν με 12μηνη ανανέωση δέσμευσης το 585v8 και τα προβλήματα εξαφανίστηκαν. Επιπροσθέτως, επιβεβαιώνω τους φίλους που ανέφεραν αύξηση στον συγχρονισμό, όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά πάντα καλοδεχούμενα τα μεγαλύτερα νούμερα.

Huawei TG521

DSL synchronization status Up
DSL up time 10 Days 18:04:55

Line Status
Help
Upstream line rate (kbit/s) 1021
Downstream line rate (kbit/s) 15688
Line standard ADSL2+
Channel type
Fast
Upstream SNR (dB) 9.1
Downstream SNR (dB) 6.1
Upstream line attenuation (dB) 10
Downstream line attenuation (dB) 19.5
Upstream output power (dBmV) 12.1
Downstream output power (dBmV) 19.3
Upstream CRC 25
Downstream CRC 1841
Upstream FEC 0
Downstream FEC 7312

=========
thomson


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:13:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.125 / 16.488
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.374
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,14 / 5,72
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 15,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 36 / 4

Καλό ήταν το huwaei όσο κράτησε (~8 μήνες) για όποιον δεν έχει απαιτήσεις. Δυστυχώς δεν ήταν ότι δε με κάλυπτε αλλά νομίζω άρχισε να τα φτύνει! Με επιφύλαξη γιατί δεν έκατσα ν'ασχοληθώ ιδιαιτερα, δεν θα μου λέιψει κιόλας...χεχε. Αυτά παίδες, έπρεπε να το αναφέρω!

antonatos
22-04-13, 13:23
Υπάρχει νέο FW από την Forthnet. Ζητήστε να σας κάνουν αναβθ. απο κει... διορθώνει αρκετά θεματάκια

PwNaGe
13-12-13, 17:19
γεια σας. εχω αυτο το ρουτερ και θελω να κανω την επισημη αναβαθμιση φιρμγουερ απο την φορτηνετ αλλα δε με αφηνει.
http://i.imgur.com/voW1y8Q.jpg
συνεχεια λαμβανω αυτο το μηνυμα.
οπου κι αν βαλω το φιρμγουερ στον δισκο δε με αφηνει.
τωρα πηρα τηλ την φορτηνετ και μου ειπαν θα μου το κανουν απο εκει. για να δουμε.
τωρα θα με ρωτησετε βεβεα γτ χρησιμοποιω αυτο το κοινως ομολογουμενως απαισιο ρουτερ...
με συγχρονιζει υψηλοτερα απο οσα ρουτερς εχω ( καμμια 5αρια ρουτερς ) με τα λιγοτερα λαθη στη γραμμη και καλυτερα στατιστικα. ναι κι ομως.
εχω ΑΝΝΕΧ Μ.
V100R001C85B019_DSL
Line Status
Help
Upstream line rate (kbit/s) 1690
Downstream line rate (kbit/s) 6432
Line standard ADSL2+(AnnexM)
Channel type
Interleaved
Upstream SNR (dB) 6.3
Downstream SNR (dB) 7.1
Upstream line attenuation (dB) 21
Downstream line attenuation (dB) 42
Upstream output power (dBmV) 15
Downstream output power (dBmV) 19.5
Upstream CRC 0
Downstream CRC 102
Upstream FEC 11
Downstream FEC 12350

mikroman
16-12-13, 16:14
Το thomson είχε βγει αρκετά καλό, οπότε είναι δύσκολο για τους διαδόχους.
Αν παρόλα αυτά έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα με το συγκεκριμένο, εννοείτε πως το κρατάς.
Πάντα ήταν θέμα η ποιότητα των router, ας ελπίσουμε να αρχίσουν να κινούνται όλοι σε κάτι λίγο πιο ποιοτικά προϊόντα από τα κονσερβοκούτια που δίνουν αρκετοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.