PDA

Επιστροφή στο Forum : H Forthnet Πρόβλημα με online ανανέωση



lexios
13-12-06, 19:57
Μετά απο ημέρες (εβδομάδα) δυσλειτουργιών και αφού εξάντλήθηκε η υπομονή μου, αποφάσισα να ενημερώσω τον κόσμο για την κατάντια της εταιρίας Forthnet.
Η εταιρία έχει "κατεβάσει ρολλά" και όπως φαίνεται το μόνο τμήμα που λειτουργεί είναι το marketing (Ελληνικό σύστημα).


ΙΣΤΟΡΙΚΟ:
Πριν 4 ημέρες αποφάσισα να ανανεώσω την συνδρομή μου, η οποία και έληγε εντός διημέρου. Συνδέθηκα όπως συνήθως στο https://eshop.forthnet.gr οπου αφού έκανα login, επέλεξα την ανανέωση συνδρομής. Το σύστημα άρχισε να πετάει errors (asp αν θυμάμαι καλά). Επέμεινα αν και συγκέντρωσα τα errors και τα έστειλα στην εταιρία. Σε κάποια προσπάθεια, κατάφερα να φτάσω στο σημείο της εισαγωγής των στοιχείων της πιστωτικής μου κάρτας. Κάνοντας submit, το σύστημα μου έδωσε ενα μύνημα "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ" το οποίο έβλεπα για ενα τέταρτο. Προφανώς η σύνδεση με το online της Winbank δεν λειτουργούσε. Με το τηλέφωνο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μιλήσει κανείς με την εταιρία (και εκεί διάλυση), έτσι αποφάσισα να στείλω email με παράπονα. Όπως ανέφερα στους υπευθύνους, είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να παίζουν με τα στοιχεία των πιστωτικών καρτών. Θα έπρεπε να κλείσουν το eshop για να μην μπλέξει και άλλος κόσμος. Το έκαναν. Την ίδια ημέρα, το eshop κατέβασε ρολά για "ανανέωση".

Σε κάποια στιγμή και μετά απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να επικοινωνήσω με τις πωλήσεις και να ζητήσω ανανέωση συνδρομής μέσω τηλεφώνου. Η απάντηση ήταν "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ"!!! Δεν πίστευα στα αυτιά μου. Μα τι λέτε; Δεν μπορώ να ανανεώσω; "ΝΑΙ, ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"! Αυτά είναι! Ελλάς το μεγαλείο σου και στον ιδιωτικό τομέα. Εδώ ξεπέρασαν τον ΟΤΕ. Δηλαδή αντί να δώσουν λύση και να κρατήσουν τους πελάτες τους, προτιμούν να πουν πως δεν γίνεται ανανέωση.

Έχει και συνέχεια! Συνεχίστε το διάβασμα...

Σήμερα το κατάστημα (eshop) είναι online. Ε, μπήκα για να μπορέσω να ανανεώσω τη συνδρομή στο "επιδιορθωμένο" κατάστημα. Όπως θα συμπεράνατε, έχει το ίδιο πρόβλημα με πριν! Δηλαδή δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ; Τι να πω...
Αυτή τη στιγμή, κοιτάω το "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤE" (δεν έχουν ιδέα οι κύριοι απο error handling, ας μου έβγαζε ενα μύνημα, "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ", "ΧΑΣΑΜΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ" οτιδήποτε...Αντ αυτού, βλέπω ακόμα το "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ"...
Για να μην ξεχνιόμαστε, εδω και 20 λεπτά έχω το σταθερό τηλέφωνο στο αυτί και ακούω πως οι γραμμές τους είναι κατειλημένες... Ξέρω πως δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να απαντήσουν, αλλά επιμένω να χρονομετρώ.

Λυπάμαι για την εταιρία την οποία εμπιστευόμουν τυφλά μέχρι σήμερα. Θα κοιτάξω να δώ τι έγινε με τα στοιχεία της πιστωτικής μου (χρεώθηκα; δεν χρεώθηκα;) και θα παω σε άλλον ISP.
Αντίο Forthnet.

nnn
13-12-06, 23:42
Δηλαδή το να υπάρχει όντως βλάβη στο σύστημα δεν παίζει ?
Αναφέρομαι στη διασύνδεση με την Πειραιώς/

Με ποιόν browser δοκιμάζεις,γιατί στην τελευταία ανανέωση που έκανα δεν έπαιζε με Firefox (ήταν θέμα της τράπεζας βέβαια και όχι της Forthnet).

lexios
14-12-06, 00:57
Κοίταξε φίλε μου, ο λόγος που δεν παίζει το σύστημα τους δεν με αφορά...
Απλά πράγματα.

Έχει βεβαιωμένο πρόβλημα το έχω τσεκάρει και με άλλους. Γενικά έχω άπειρα ράμματα για τη γούνα τους. Ακόμα και στην τηλεφωνία που χάνανε την μπάλα με τις πληρωμές λογαριασμών.

Θα τους καταργήσω συνολικά με το που κάποιος ενναλακτικός φέρει παροχές στην περιοχή μου (Tellas κλπ)

Teoulas
14-12-06, 18:30
Κι εδώ τα ίδια. Μια μέρα πρίν λήξει η συνδρομή μου (12/12 έληξε) προσπάθησα να ανανεώσω μέσω e-shop. Φυσικά δεν λειτουργούσε. Την επόμενη δοκιμάζω πάλι το e-shop και το τηλέφωνο, δεν δουλεύει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Χτες και σήμερα που υποτίθεται δουλεύει το e-shop, βγάζει συνεχώς errors... Υπ'οψιν ότι δεν μου απάντησαν ούτε και σε email που τους έστειλα στις 12/12 για το πρόβλημά τους. Κρίμα πάντως γιατί γενικά δεν είχα πρόβλημα με τις υπηρεσίες τους. Τώρα μάλλον θα την κάνω για αλλού. Προς το παρόν όμως η σύνδεση δουλεύει ακόμα.

PS. Όχι δεν είναι θέμα browser και με ΙΕ τα ίδια κάνει. Τους έστειλα κι ένα δεύτερο e-mail για τα χάλια τους και ήδη ψάχνω άλλον ISP.

politropos
15-12-06, 04:54
τουλάχιστον 10 ώρες την εβδομάδα που διανύουμε στην αναμονή του 211008000.
τα χρήματα που θα τους έδινα για 6μηνες 2048 πήγαν στα τηλέφωνα.
έχουν σοβαρό πρόβλημα και δεν είναι η αναβάθμιση των συστημάτων τους.
πιστεύω θα φανει τους επομενους μήνες.

Teoulas
17-12-06, 04:45
Τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες και από αρκετά errors και αφού επέμενα, έκανα την ανανέωση. Φυσικά η επιβεβαίωση της ανανέωσης μετά το τέλος της πληρωμής έγινε με άλλο ένα... error. Για κάποιο λόγο ποτέ δε δουλεύει με την πρώτη.

LordVader
19-12-06, 20:42
Μου αρεσει που η συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων τρεχουν στο τελος οποιασδηποτε χρονικης ληξης και απαιτουμε να εξυπηρετηθουμε επι τοπου και να δωθει και παραταση, βλεπε εφορια, τελη κυκλοφοριας, ανανεωσεις..
Μονο και μονο επειδη λενε¨Ελα μωρε, εχουμε ακομα!"

stri250
19-12-06, 20:57
Μου αρεσει που η συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων τρεχουν στο τελος οποιασδηποτε χρονικης ληξης και απαιτουμε να εξυπηρετηθουμε επι τοπου και να δωθει και παραταση, βλεπε εφορια, τελη κυκλοφοριας, ανανεωσεις..
Μονο και μονο επειδη λενε¨Ελα μωρε, εχουμε ακομα!"

εδώ που τα λέμε δεν περιμένει σε καμμιά ατελείωτη ουρά ώστε να δυσχεραίνει το έργο αυτών που θα τον εξυπηρετούσαν, μέσω δικτύου το κάνει που αν το έκαναν όλοι οι πελάτες θα ήταν λιγότερες οι εργατοώρες και πολύ πιο γρήγορα τα πράγματα, εδώ κατ'εμέ δεν φταίει ο κλασικός ο μ#####ς ο Έλληνας.
Αυτό που θα κέρδιζε μόνο αν το έκανε νωρίτερα θα ήταν να επιλύσει το θέμα χωρίς να είναι με το άγχος "τώρα λήγει, τώρα δεν λήγει" και "τα στοιχεία της πιστωτικής μου εκλάπησαν ή τα στοιχεία μου είναι ασφαλή"

LordVader
20-12-06, 14:39
οχι ακριβως, γιατι αν κανεις τη δουλεια σου νωρις δεν υπαρχουν ουρες και χασιμο χρονου και ουτε γκρινια!παρα για παραδειγμα τα κιοσκια του ΟΑΣΑ τι χαμος γινεται τελευταια και πρωτη του μηνα, απο τη στιγμη που εκδιδονται οι καρτες αν θυμαμαι καλα απο τις 23-24 του μηνα..

boo
20-01-07, 23:02
Ξέρει κανένας αν τελικά διορθώθηκε το πρόβλημα;

Γιατί σε λίγες μέρες λήγει η συνδρομή μου και έλεγα να ανανεώσω On-line...

No-Name
20-01-07, 23:02
Ξέρει κανένας αν τελικά διορθώθηκε το πρόβλημα;

Γιατί σε λίγες μέρες λήγει η συνδρομή μου και έλεγα να ανανεώσω On-line...

Και τηλεφωνικά μπορείς με πιστωτική!

androu
21-01-07, 21:37
μεσω ιντερνετ δουλεύει? ? Ευκαιρία να δοκιμάσουμε κ άλλη εταιρεία ;-)

kourampies
22-01-07, 12:49
Commerce.Datasource.1 error '80040e31'

[Microsoft][ODBC SQL Server Driver]Timeout expired

/forthnetshop/i_util.asp, line 188 :mad:

androu
22-01-07, 13:29
msxml4.dll error '80072efe'

The connection with the server was terminated abnormally

/FORTHNETSHOP/FOBIA/WebServices.asp, line 123

LOL

karavagos
22-01-07, 23:04
Μην ασχολείστε με το μαγαζί....Το έχουν κάνει μπάχαλο :p

androu
23-01-07, 00:17
Τελικά με firefox με 2-3 ανανεώσεις.. στην τελική έκανε ανανέωση!!!! το μαιλ της ανανέωσης ήρθε μετά απο 4 ώρες βέβαια!

panos
24-01-07, 13:20
ειχα κανει στο παρελθον 2 φορες online ανανεωση χωρις κανενα προβλημα,
προκειται ομως να κανω ανανεωση παλι συντομα και η αληθεια ειναι οτι προβληματιστικα διαβαζοντας τα προηγουμενα.
ειδωμεν.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.