PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για εγκατεστημενα προγραμματα σε νεο λαπτοπ



keristas
01-09-12, 19:06
Γεια σας, αγορασα νεο λαπτοπ, ενα HP Pavillion DV6,
και θα ηθελα να με βοηθησετε με τα εγκατεστημενα προγραμματα,
γιατι σε αρκετα δεν μπορω να καταλαβω απο την ονομασια τους τι κανει το καθενα...
και ετσι δεν ξερω ποια χρειαζομαι και ποια πρεπει να σβησω...

Π.χ. αυτα τα 3 προγραμματα της Cisco, που χρησιμευουν ;

1) Cisco EAP-FAST Module
2) Cisco LEAP Module
3) Cisco PEAP Module

Και συνεχιζω :

4) Windows Live Mesh ActiveX Control for Remote Connections
5) Στοιχειο ελεγχου ActiveX του Windows Live Mesh για απομακρυσμενες συνδεσεις
6) VIP Access SDK
7) Validity WBF DDK

Και για να μην αναφερω ολα τα 15 υπο-προγραμματα της HP,
οποιος εχει HP ή τα γνωριζει, ας γραψει ποιο ειναι χρησιμο και ποιο οχι...

φχαριστω

OFF TOPIC : πρεπει να το δηλωσω το λαπτοπ στη σελιδα της HP ;
τι οφελος εχει καποιος να δηλωσει το λαπτοπ στη σελιδα της εταιριας ;
και τι σημαινει να μην το κανεις ;

vasileios13
02-09-12, 02:14
Is your PC running slow? Even brand new PCs often come with LOTS of pre-installed software that can cause that new machine to come to a crawl. Not to mention all of the annoying pop-ups! Others may have a PC that's a couple years old and we're the ones that installed a bunch of junk! It happens to the best of us. We try a bunch of programs over time and forget to remove them.

Tsene
02-09-12, 02:40
Το καλύτερο για εμένα. Βρες ένα δισκάκι windows ίδια έκδοση με αυτή που έχει το laptop. Κατέβασε τους drivers από τη σελίδα της HP. Κάνε format, πέρνα drivers, updates, και τα προγράμματα που χρειάζεσαι. Έτσι θα ξέρεις τι έχει επάνω το μηχάνημα και δουλεύει όπως πρέπει χωρίς την περιττή σαβούρα που βάζουν οι εταιρείες.

biggeo65
02-09-12, 06:04
Γεια σας, αγορασα νεο λαπτοπ, ενα HP Pavillion DV6,
και θα ηθελα να με βοηθησετε με τα εγκατεστημενα προγραμματα,
γιατι σε αρκετα δεν μπορω να καταλαβω απο την ονομασια τους τι κανει το καθενα...
και ετσι δεν ξερω ποια χρειαζομαι και ποια πρεπει να σβησω...

Π.χ. αυτα τα 3 προγραμματα της Cisco, που χρησιμευουν ;

1) Cisco EAP-FAST Module
2) Cisco LEAP Module
3) Cisco PEAP Module

Και συνεχιζω :

4) Windows Live Mesh ActiveX Control for Remote Connections
5) Στοιχειο ελεγχου ActiveX του Windows Live Mesh για απομακρυσμενες συνδεσεις
6) VIP Access SDK
7) Validity WBF DDK

Και για να μην αναφερω ολα τα 15 υπο-προγραμματα της HP,
οποιος εχει HP ή τα γνωριζει, ας γραψει ποιο ειναι χρησιμο και ποιο οχι...

φχαριστω

OFF TOPIC : πρεπει να το δηλωσω το λαπτοπ στη σελιδα της HP ;
τι οφελος εχει καποιος να δηλωσει το λαπτοπ στη σελιδα της εταιριας ;
και τι σημαινει να μην το κανεις ;

Tα τρια πρώτα της CISCO είναι διαφορετικοί τρόποι προστασίας του ασύρματου δικτύου.
Δεν σε πειράζει να υπάρχουν σαν υπηρεσίες. Δεν πιθανουν ούτε μνήμη ούτε επεξεργαστική ισχύ.
Και είσαι εσύ πιο άνετος όταν βάζεις κωδικό στο ασύρματο δίκτυο.

Για τα 4,5, δες εδώ τι είναι το Live Mesh (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/mesh-devices-sync-upgrade)
βλέπεις αν το χρειάζεσαι και αναλόγως πράττεις.
Τα 6,7, υπάρχουν για να εξασφαλίσουν την ασφάλεια των συνδέσεων μέσω Live Mesh.

keristas
02-09-12, 09:51
Το καλύτερο για εμένα. Βρες ένα δισκάκι windows ίδια έκδοση με αυτή που έχει το laptop. Κατέβασε τους drivers από τη σελίδα της HP. Κάνε format, πέρνα drivers, updates, και τα προγράμματα που χρειάζεσαι. Έτσι θα ξέρεις τι έχει επάνω το μηχάνημα και δουλεύει όπως πρέπει χωρίς την περιττή σαβούρα που βάζουν οι εταιρείες.
Συμφωνω απολυτα και επαυξανω,

Απλα, τωρα τους μαθαινω τους drivers, ποσους και ποιους χρειαζομαι, πως λεγονται, εκδοση...
και μετα θα ψαξω να βρω την ιστοσελιδα του καθενος για κατεβασμα...

φχαριστω :oneup:

- - - Updated - - -


Tα τρια πρώτα της CISCO είναι διαφορετικοί τρόποι προστασίας του ασύρματου δικτύου.
Δεν σε πειράζει να υπάρχουν σαν υπηρεσίες. Δεν πιθανουν ούτε μνήμη ούτε επεξεργαστική ισχύ.
Και είσαι εσύ πιο άνετος όταν βάζεις κωδικό στο ασύρματο δίκτυο.

Για τα 4,5, δες εδώ τι είναι το Live Mesh
βλέπεις αν το χρειάζεσαι και αναλόγως πράττεις.
Τα 6,7, υπάρχουν για να εξασφαλίσουν την ασφάλεια των συνδέσεων μέσω Live Mesh.

Περιφημα :oneup: 4,5,6,7 πηγαν ηδη κουβα :biggrin:

biggeo65
02-09-12, 11:06
Συμφωνω απολυτα και επαυξανω, Απλα, τωρα τους μαθαινω τους drivers, ποσους και ποιους χρειαζομαι, πως λεγονται, εκδοση...και μετα θα ψαξω να βρω την ιστοσελιδα του καθενος για κατεβασμα...φχαριστω :oneup: - - - Updated - - -Περιφημα :oneup: 4,5,6,7 πηγαν ηδη κουβα :biggrin:Nα προσθέσω κάτι τελείως φιλικά. Εγκατάσταση που δουλεύει, και μάλιστα 64-bit καλό είναι να μην την πειράξεις. Μπορεί αν κάνεις νέα εγκατάσταση να μην έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά μπορεί να έχεις πρόβλημα κι από το παραμικρό.Κια κάνε δισκάκια επαναφοράς από το recovery, για να τα έχεις.

dim05
02-09-12, 12:36
Ειδικα τα προγραμματακια της cisco ειναι χρησιμα για το pc σου. Μην κανεις τιποτα και ιδιαιτερα εαν δεν εχεις προβληματα και δεν ξερεις 100% τι κανεις και τι επιπτωσεις θα εχει στο μηχανημα σου.

keristas
02-09-12, 14:33
Ειδικα τα προγραμματακια της cisco ειναι χρησιμα για το pc σου.
Μην κανεις τιποτα και ιδιαιτερα εαν δεν εχεις προβληματα και δεν ξερεις 100% τι κανεις και τι επιπτωσεις θα εχει στο μηχανημα σου.

Αυτο ακριβως προσπαθω να μαθω...τα παντα για οτιδηποτε εχω εγκατεστημενο,
για να δω ποια ειναι απαραιτητα μετα απο το φορμαρισμα, για ομαλη λειτουργια.

Δηλαδη αν καταργησω π.χ. το Bluetooth που δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε στη ζωη μου, θα επηρεασει την σταθεροτητα του λαπτοπ ; :hmm:

Ομοιως και για τα Windows Live Mesh που εσβησα...ειδα οτι αυτο που κανουν, δεν το χρειαζομαι, και το ΄σβησα...
λες να εχω προβλημα μετα απο φορματ λογω ελλειψης του WinLiveMesh ;

Ή της Cisco, δηλαδη αν τα σβησω, μετα απο ενα φορματ δεν θα μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ ; :hmm:

Τι να πω...αρχιζω και ανησυχω για το αν θα καταφερω ποτε να μαθω τι χρειαζομαι και τι οχι :(

φχαριστω σας παντως για τις συμβουλες σας, και τους 2...:oneup:

biggeo65
02-09-12, 15:05
Αυτο ακριβως προσπαθω να μαθω...τα παντα για οτιδηποτε εχω εγκατεστημενο,
για να δω ποια ειναι απαραιτητα μετα απο το φορμαρισμα, για ομαλη λειτουργια.

Δηλαδη αν καταργησω π.χ. το Bluetooth που δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε στη ζωη μου, θα επηρεασει την σταθεροτητα του λαπτοπ ; :hmm:

Ομοιως και για τα Windows Live Mesh που εσβησα...ειδα οτι αυτο που κανουν, δεν το χρειαζομαι, και το ΄σβησα...
λες να εχω προβλημα μετα απο φορματ λογω ελλειψης του WinLiveMesh ;

Ή της Cisco, δηλαδη αν τα σβησω, μετα απο ενα φορματ δεν θα μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ ; :hmm:

Τι να πω...αρχιζω και ανησυχω για το αν θα καταφερω ποτε να μαθω τι χρειαζομαι και τι οχι :(

φχαριστω σας παντως για τις συμβουλες σας, και τους 2...:oneup:

Γιατί θέλεις να σβύσεις υπηρεσίες που τρέχουν και δεν ενοχλούν;
Π.χ. αν σβύσεις της CISCO θα συνδεθείς στο INTERNET, και το ασύρματο θα δουλεύει,
αλλά με λιγότερη ασφάλεια. Πράγμα που είμαι σίγουρος δεν το θέλεις.

Αν καταργήσεις το bluetooth πάλι θα δουλεύει ο υπολογιστής.
Αλλά αν μια φορά το χρειαστείς, και χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις,
μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
Και τότε θα χάσεις όλο τον χρόνο που κέρδισες από την απενεργοπίηση τους.

Ξέρω ότι οι πολλές υπηρεσίες καθυστερούν την έναρξη των Windows
αλλά να σβ΄υσεις 3-4 υπηρεσίες για να κερδίσεις κάποια δευτερόλεπτα στην έναρξη ,
δεν βλέπω να υπάρχει λόγος.

dim05
02-09-12, 16:57
Καλύτερα να κανεις πληρη εγκατασταση γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστει μελλοντικά ουτε και εαν υπαρχει καμια αλληλοεξαρτηση με άλλα προγραμματα. Θα μπορουσες να απενεργοποιησεις όμως καποια services και εφαρμογες που τρεχουν κατά την εκκίνηση, οποτε θα ειναι σαν να μην υπαρχουν ενω εαν χρειαστούν πιθανόν να ξεκινήσουν μόνα τους. Γενικά οτιδηποτε εχει σχέση με ασφαλεια ή drivers να μην το πειραξεις πχ CISCO. Απο την άλλη το Live mesh εαν δεν τα χρησιμοποιεις ορισε τα να μην ξεκινανε με την εκκινηση του pc.

keristas
02-09-12, 18:08
Γιατί θέλεις να σβύσεις υπηρεσίες που τρέχουν και δεν ενοχλούν;
Π.χ. αν σβύσεις της CISCO θα συνδεθείς στο INTERNET, και το ασύρματο θα δουλεύει,
αλλά με λιγότερη ασφάλεια. Πράγμα που είμαι σίγουρος δεν το θέλεις.

Σημαντικη ερωτηση : Τα προ-αναφερθεντα 3 υπο-προγραμματακια/υπηρεσιες της Cisco,
δεν ειναι ελευθερα για κατεβασμα απο την ιστοσελιδα της εταιριας ; :hmm:

Να την κανω πιο γενικη την ερωτηση : Σε ενα νεο λαπτοπ, υπαρχουν προγραμματα , (εγκατεστημενα απο την εταιρια)
τα οποια δεν μπορεις να τα βρεις ξεχωριστα ; :hmm:


Αν καταργήσεις το bluetooth πάλι θα δουλεύει ο υπολογιστής.
Αλλά αν μια φορά το χρειαστείς, και χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις,
μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
Και τότε θα χάσεις όλο τον χρόνο που κέρδισες από την απενεργοποίηση τους.

Χμμ...καταλαβα,
νομιζα οτι ηταν πιο απλη υποθεση το install/uninstall ενος προγραμματος ή μιας συσκευης...


Ξέρω ότι οι πολλές υπηρεσίες καθυστερούν την έναρξη των Windows
αλλά να σβύσεις 3-4 υπηρεσίες για να κερδίσεις κάποια δευτερόλεπτα στην έναρξη ,
δεν βλέπω να υπάρχει λόγος.

Παρερμηνευτηκα, δικο μου το λαθος...
Δεν υπαρχει θεμα αργης εκκινησης ! (ισα-ισα, εχω μεινει εκπληκτος απο την γρηγορη εκκινηση, αλλα και το γρηγορο shutdown)
Απλα θελω να εχω μονο τα απολυτως απαραιτητα, και να μπορω να τα βρισκω και να τα βαζω μονος μου...
Παραδειγμα :
Αφου μου μαθατε οτι τα 3 προγραμματακια της Cisco αφορουν ασφαλεια δικτυου, και αφου ειναι απαραιτητα, δεν θα τα πειραξω,
απλα θελω να μαθω να τα βρισκω και να τα βαζω μονος μου Αυτο μονο...:biggrin:


Καλύτερα να κανεις πληρη εγκατασταση γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστει μελλοντικά ουτε και εαν υπαρχει καμια αλληλοεξαρτηση με άλλα προγραμματα.

Χμμ...εχεις δικιο, ειναι πιο φρονιμο να "καβαντζωθω" πρωτα (εννοω recovery disks) , πριν πειραματιστω με μια καθαρη εγκατασταση...

Απορια περι αντιγραφων ασφαλειας :
Ποσα DVD πρεπει να αγορασω ; εχω ακουσει οτι ενα αντιγραφο ασφαλειας φτανει και τα 30 GB !
Γινεται να κανω και να αποθηκευσω το αντιγραφο ασφαλειας σε εξωτερικο σκληρο αντι για DVDs ; :hmm:

φχαριστω :oneup:

cranky
03-09-12, 04:01
Γινεται να κανω και να αποθηκευσω το αντιγραφο ασφαλειας σε εξωτερικο σκληρο αντι για DVDs ; :hmm:
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το είδωλο συστήματος (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/What-is-a-system-image).

biggeo65
03-09-12, 14:21
Σημαντικη ερωτηση : Τα προ-αναφερθεντα 3 υπο-προγραμματακια/υπηρεσιες της Cisco,
δεν ειναι ελευθερα για κατεβασμα απο την ιστοσελιδα της εταιριας ;

Να την κανω πιο γενικη την ερωτηση : Σε ενα νεο λαπτοπ, υπαρχουν προγραμματα , (εγκατεστημενα απο την εταιρια)
τα οποια δεν μπορεις να τα βρεις ξεχωριστα ;


Παρερμηνευτηκα, δικο μου το λαθος...
Δεν υπαρχει θεμα αργης εκκινησης ! (ισα-ισα, εχω μεινει εκπληκτος απο την γρηγορη εκκινηση, αλλα και το γρηγορο shutdown)
Απλα θελω να εχω μονο τα απολυτως απαραιτητα, και να μπορω να τα βρισκω και να τα βαζω μονος μου...
Παραδειγμα :
Αφου μου μαθατε οτι τα 3 προγραμματακια της Cisco αφορουν ασφαλεια δικτυου, και αφου ειναι απαραιτητα, δεν θα τα πειραξω,
απλα θελω να μαθω να τα βρισκω και να τα βαζω μονος μου Αυτο μονο...



Tα τρία προγράμματα της Cisco μπορεί να μην υπάρχουν σε άλλα laptop.
Eξαρτάται από ποιά καρτα δικτύου\ασύρματου δικτύου που έχει το κάθε laptop.
Αλλά αν έχει κάρτα \chip της Cisco οι τρεις αυτές υπηρεσίες θα υπάρχουν.

Και τα τρία παραπάνω είναι μέθοδοι ελέγχου ταυτότητας,
ώστε ένας χρήστης\υπολογιστής να συνδεθει με ασφάλεια σε ασύρματο δίκτυο.
Συνήθως δίκτυα μεγάλων επιχειρήσεων.

Για προσωπική χρήση και μικρά δίκτυα συνήθως χρησημοποιείται το WPA2-PSK
που είναι ασφάλεια ασύρματων δικτύων με χρηση ενος κωδικού (φράσης κλειδί)

Το τι θα χρησημοποιήσεις από εσένα εξαρτάται και το τι ρυθμίσεις έχεις κάνει για το ασύρματο δίκτυο σου.
Aυτή την στιγμή η εγκατάσταση ρύθμισε τα παραπάνω τρία.

Αν εγκαταστήσεις ξανά την κάρτα δικτύου μπορείς να ρυθμίσεις την χρήση μόνο WPA-PSK.
Oι ρυθμίσεις αυτες βρίσκονται στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου.
Αλλά προσφέρει μικρότερη ασφάλεια.

Παράδειγμα ρυθμισης μιας Cisco card (http://www.cisco.com/en/US/tech/tk722/tk809/technologies_configuration_example09186a008054339e.shtml#config_ca2)

Άρα δεν μπορεις να τα βρεις ξεχωριστά, υπάρχουν με την κάρτα και εξαρτάται από τις ρυθμίσεις που θα κάνεις.
Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα με τα λίγα που ξέρω από δίκτυα. Μπορεί να είμαι και λάθος.



Χμμ...καταλαβα,
νομιζα οτι ηταν πιο απλη υποθεση το install/uninstall ενος προγραμματος ή μιας συσκευης...

Η εγκατάσταση απεγκατάσταση συσκευών ή προγραμμάτων που χρησημοποιούν εικόνικούς drivers,
δεν είναι τόσο απλή υπόθεση στα Windows 64-bit. Μπορεί όλα να πάνε καλά, αλλά μπορεί και να έχεις προβλήματα.

Και πάλι αυτές οι συσκευές και οι υπηρεσίες δεν αποσχολούν τον επεξεργαστή.
Αν θέλεις μπορείς να τις απενεργοποίησεις από την διαχείριση συσκευών και τις ενεργοποιείς αν σου χρειαστούν.
Αλλά όχι απεγκατάσταση \ κατάργηση συσκευών.



Χμμ...εχεις δικιο, ειναι πιο φρονιμο να "καβαντζωθω" πρωτα (εννοω recovery disks) , πριν πειραματιστω με μια καθαρη εγκατασταση...

Απορια περι αντιγραφων ασφαλειας :
Ποσα DVD πρεπει να αγορασω ; εχω ακουσει οτι ενα αντιγραφο ασφαλειας φτανει και τα 30 GB !
Γινεται να κανω και να αποθηκευσω το αντιγραφο ασφαλειας σε εξωτερικο σκληρο αντι για DVDs ;

φχαριστω

Γίνεται και σου απάντησε παραπάνω ο Θράσος, μεσώ δημιουργία ειδώλου συστήματος.
Υπάρχει και βίντεο (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Back-up-your-programs-system-settings-and-files) για την δημιουργία ειδώλου μέσα από τα Windows

Eπίσης το partition με όνομα recovery του δίσκου κάντο αντιγραφή σε DVD
Εκει μέσα υπάρχουν τα Windows που έχεις περασμένα και το κλειδί βρίσκεται κάτω από το laptop.

ΟΧΙ απλή αντιγραφή, υπάρχει πρόγραμμα της ΗΡ για την δημιουργία δίσκων επαναφοράς.
Δες στην έναρξη όλα τα προγράμματα.

keristas
03-09-12, 17:39
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το είδωλο συστήματος (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/What-is-a-system-image).

Περιφημα, φχαριστω Θρασο :oneup: ,
απο το πρωι καθομαι και διαβαζω για να τα καταλαβω ολα τα εργαλεια των Windows :biggrin:
καθως δεν ειχα ασχοληθει ποτε με αυτα...

- - - Updated - - -


Αν θέλεις μπορείς να τις απενεργοποίησεις από την διαχείριση συσκευών και τις ενεργοποιείς αν σου χρειαστούν.
Αλλά όχι απεγκατάσταση \ κατάργηση συσκευών.

Ναι, εχεις δικιο, καλυτερα ετσι...ειναι πιο φρονιμο.


Γίνεται και σου απάντησε παραπάνω ο Θράσος, μεσώ δημιουργία ειδώλου συστήματος.
Υπάρχει και βίντεο (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Back-up-your-programs-system-settings-and-files) για την δημιουργία ειδώλου μέσα από τα Windows

Πολυ καλη φαση το "ειδωλο συστηματος", δεν το ηξερα, οπως και ολες τις αλλες επιλογες-εργαλεια αποκαταστασης των Windows,
γι' αυτο καθομαι τωρα και τα διαβαζω...και ξερεις κατι Γιωργο ; με ενθουσιασε τοσο το ειδωλο, που μπορει και να μην ξανακανω φορματ !
Γιατι... ποιος ο λογος για φορματ αν δεν υπαρχει η σιγουρια για την μετα σταθεροτητα του συστηματος ;
(μετα απο την εγκατασταση ολων των προγραμματων και των οδηγων ;

Ενω με το ειδωλο εισαι σιγουρος οτι θα λειτουργει το λαπτοπ οπως την 1η μερα που το αγορασες
(ή εστω στην κατασταση που ηταν την ημερα της δημιουργιας του ειδωλου)

Το μονο που με χαλαει στο ειδωλο, ειναι οτι αποθηκευει και τα ολα τα προσωπικα αρχεια μαζι, ενω δεν το θελω...
Αραγες μπορω να επιλεξω να μην αποθηκευσει και τα αρχεια στο ειδωλο ; :hmm:


Eπίσης το partition με όνομα recovery του δίσκου κάντο αντιγραφή σε DVD
Εκει μέσα υπάρχουν τα Windows που έχεις περασμένα και το κλειδί βρίσκεται κάτω από το laptop.

Ααα, καταλαβα, ειναι σαν να μου δωσαν το DVD των Windows, οχι στο χερι, αλλα μεσα σε αυτο το partition του σκληρου, ετσι ; :hmm:
Εχει μεσα μονο το λειτουργικο ; ή εχει μεσα και αλλα πραγματα ; (εννοω προγραμματα ή ρυθμισεις)
Και αραγες που θα μου χρειαστουν τα Windows ; :hmm: αφου απο 'δω και περα μαλλον θα "ξηγιεμαι" με ειδωλο συστηματος, και οχι φορματ


ΟΧΙ απλή αντιγραφή, υπάρχει πρόγραμμα της ΗΡ για την δημιουργία δίσκων επαναφοράς.
Δες στην έναρξη όλα τα προγράμματα.

Ναι, κατι εχω δει (ειναι και καμμια 10αρια τα "της HP" ) , αλλα μαλλον θα εννοεις το HP Setup Manager
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δε σου ξαναλεω φχαριστω Γιωργαρε, εχω βαρεθει (οπως και ΄συ αλλωστε να το ακους συνεχεια)
Θα το λεω σ' αλλες γλωσσες :biggrin:

ΣΠΑΣΙΜΠΑ

Tsene
03-09-12, 17:43
Ααα, καταλαβα, ειναι σαν να μου δωσαν το DVD των Windows, αλλα οχι στο χερι, μεσα σε αυτο το partition του σκληρου, ετσι ; :hmm:
Εχει μεσα μονο το λειτουργικο ; ή εχει μεσα και αλλα πραγματα ; (εννοω προγραμματα ή ρυθμισεις)
Και αραγες που θα μου χρειαστουν τα Windows ; :hmm: αφου απο 'δω και περα μαλλον θα "ξηγιεμαι" με ειδωλο συστηματος, και οχι φορματ

Το recovery partition περιέχει εκτός της εγκατάστασης windows και προγράμματα και drivers, όπως ήταν δηλαδή το σύστημα όταν το άνοιξες την πρώτη φορά.

Αν θες καθαρή εγκατάσταση windows πρέπει να βρεις από κάποιον γνωστό σου ή το internet.

cranky
03-09-12, 18:14
Το μονο που με χαλαει στο ειδωλο, ειναι οτι αποθηκευει και τα ολα τα προσωπικα αρχεια μαζι, ενω δεν το θελω...
Αραγες μπορω να επιλεξω να μην αποθηκευσει και τα αρχεια στο ειδωλο ; :hmm:
Φαντάζομαι, οτι παίρνεις είδωλο μόνο του C, έέέ ;
Σ' αυτή την περίπτωση, θα αποθηκεύσει προσωπικά αρχεία που κρατάς στα «Έγγραφα» ή στην επιφάνεια εργασίας.
Να ξέρεις, επίσης, οτι δεν μπορείς να επιλέξεις να επαναφέρεις τμήμα μόνο του ειδώλου.
Το είδωλο, επαναφέρεται μόνο ολόκληρο (και γι' αυτό μπορεί να αντικαταστήσει το φορμάτ).

keristas
03-09-12, 18:21
Το recovery partition περιέχει εκτός της εγκατάστασης windows και προγράμματα και drivers,
όπως ήταν δηλαδή το σύστημα όταν το άνοιξες την πρώτη φορά.

Δηλαδη, η μονη διαφορα αναμεσα :
στην επαναφορα του συστηματος μεσω recovery partition
και
στην επαναφορα του συστηματος μεσω ειδωλου

ειναι οτι το ειδωλο, εκτος απο τα Windows, τις εργοστασιακες ρυθμισεις και τα προγραμματα,
κραταει και ολα τα προσωπικα αρχεια του χρηστη.

ετσι δεν ειναι ; ή τα μπερδεψα παλι ; :hmm:

φχαριστω tsene :oneup:

cranky
03-09-12, 18:29
Recovery partition : κάνει το λαπτόπ σου, όπως ήταν την πρώτη φορά που πάτησες το κουμπί του για ν' ανοίξει.

Επαναφορά απο είδωλο : κάνει το λαπτόπ σου, όπως ήταν την στιγμή που πήρες το είδωλο.

keristas
03-09-12, 18:56
Φαντάζομαι, οτι παίρνεις είδωλο μόνο του C, έέέ ;
Δεν εχω φτιαξει ποτε μου ειδωλο ακομα, τωρα διαβαζω το πως και τι...
Αλλα τι εννοεις μονο του C ;
Οτι οταν θα παρω ειδωλο, θα πρεπει να κανω ειδωλο και σε κατι αλλο εκτος του C ; :hmm:
μηπως εννοεις να παρω και ειδωλο και στο recovery partition ; :hmm:



Να ξέρεις, επίσης, οτι δεν μπορείς να επιλέξεις να επαναφέρεις τμήμα μόνο του ειδώλου.
Το είδωλο, επαναφέρεται μόνο ολόκληρο (και γι' αυτό μπορεί να αντικαταστήσει το φορμάτ).

Ναι, το διαβασα, το αναφερουν συχνα και παντου στις οδηγιες :oneup:

- - - Updated - - -


Recovery partition : κάνει το λαπτόπ σου, όπως ήταν την πρώτη φορά που πάτησες το κουμπί του για ν' ανοίξει.

Επαναφορά απο είδωλο : κάνει το λαπτόπ σου, όπως ήταν την στιγμή που πήρες το είδωλο.

Κατατοπιστικοτατος :oneup:

cranky
03-09-12, 19:05
Αλλα τι εννοεις μονο του C ;
Eννοώ, οτι τα Win σου δίνουν την επιλογή να συμπεριλάβεις κι' άλλους δίσκους στο είδωλο.
Πχ, σε μένα, βγάζει αυτό :

109034

biggeo65
03-09-12, 19:06
Το μονο που με χαλαει στο ειδωλο, ειναι οτι αποθηκευει και τα ολα τα προσωπικα αρχεια μαζι, ενω δεν το θελω...
Αραγες μπορω να επιλεξω να μην αποθηκευσει και τα αρχεια στο ειδωλο ; :hmm:

Δεν γίνεται. Το είδωλο συστήματος αποθηκεύει ότι υπάρχει στο partition των Windows.
Εξάλλου κι ο κυριότερος λόγος αυτός είναι, να μορείς να επαναφέρεις τα Windows,
ακριβώς όπως ήταν, όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Με τα αρχεία και τις ρυθμίσεις που είχες.



Ααα, καταλαβα, ειναι σαν να μου δωσαν το DVD των Windows, οχι στο χερι, αλλα μεσα σε αυτο το partition του σκληρου, ετσι ; :hmm:
Εχει μεσα μονο το λειτουργικο ; ή εχει μεσα και αλλα πραγματα ; (εννοω προγραμματα ή ρυθμισεις)
Και αραγες που θα μου χρειαστουν τα Windows ; :hmm: αφου απο 'δω και περα μαλλον θα "ξηγιεμαι" με ειδωλο συστηματος, και οχι φορματ

Στο είδωλο συστήματος από τα Windows υπάρχει ένας περιορισμός.
Αν κάνεις επεναφορά πρέπει το partition ή ο δίσκος που θα τα επαναφέρεις
να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο μέγεθος από το τωρινό partition.

Για παράδειγμα αν το τωρινό partition είναι 600 GB, θα πρέπει η επαναφορά να γίνει σε partition\δίσκο 600 GB,
ανεξάρτητα αν το είδωλο συστήματος έχει μέγεθος 40 GB.

Αν π.χ. αποφασίσεις να αλλάξεις τον σκληρό δίσκο με SSD 128 GB, δεν θα μπορέσεις να κάνεις επαναφορά.

Πριν δημιουργήσεις είδωλο συστήματος:
Μίκρυνε το partition των Windows στα 100-110 GB, είναι αρκετά,
και άσε τον υπόλοιπο δίσκο για όλες τις άλλες εφαρμογές\προγράμματα.

Αν θέλεις να μικρύνεις το partition, πάνε Έναρξη κάνε δεξι κλικ στο υπολογιστής κι επέλεξε διαχείριση.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε από αριστερά διαχείριση δίσκων κι από δεξιά κάνε δεξι κλικ στον C:
Μετά δες Φωτο 1 (http://imageshack.us/photo/my-images/442/35791518.png/) ,Φωτο 2 (http://imageshack.us/photo/my-images/571/84451250.png/)
Στην φωτό 2 που αναφέρω κάποια νούμερα εσύ θα κάνεις τις αλλαγές ώστε
το 4 να δείχνει κάτι μεταξύ 100000-110000

Αφου τελειώσει ο διαχωρισμός κάνε δεξι κλικ στο νέο partition που δημιουργήθηκε,
θα εμφανίζεται σαν "Δεν έχει εκχωρηθεί" κι επέλεξε Δημιουργία νέου τόμου.
Πάτα Επόμενο 4 φορές και τέλος, στο παράθυρο που θα ανοίξει.

Το Recovery θα κάνει την επαναφορά ανεξάρτητα από το μέγεθος του δίσκου
αλλά θα επαναφέρει τό laptop όπως το πήρες την πρώτη φορά.

Και κάνε τα δισκάκια από το Recovery, γιθατί εκει μέσα υπάρχουν τα Windows
που τα έχεις πληρώσει με την αγορά του laptop.



Ναι, κατι εχω δει (ειναι και καμμια 10αρια τα "της HP" ) , αλλα μαλλον θα εννοεις το HP Setup Manager
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δε σου ξαναλεω φχαριστω Γιωργαρε, εχω βαρεθει (οπως και ΄συ αλλωστε να το ακους συνεχεια)
Θα το λεω σ' αλλες γλωσσες :biggrin:

ΣΠΑΣΙΜΠΑ

Δεν ξέρω πως αναφέρεται στην έναρξη το πρόγραμμα της ΗΡ.
Δεν μπόρεσα να βρώ το μοντέλο του laptop στην σελίδα της ΗΡ για να δω το εεγχειρίδιο.

Ποιό είναι ακριβώς το μοντέλο; Γιατί σαν dv6-6c01ev δεν το βγάζει. :scratch


Να'σαι καλά. Αλλά δεν χρειάζονται ευχαριστώ.
Ούτε θα με βρίζεις αν κάτι δεν πάει καλά :p

keristas
03-09-12, 20:13
Δεν μπόρεσα να βρώ το μοντέλο του laptop στην σελίδα της ΗΡ για να δω το εεγχειρίδιο.
Ποιό είναι ακριβώς το μοντέλο; Γιατί σαν dv6-6c01ev δεν το βγάζει. :scratch

Αυτο εδω (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?product=5212194&lc=el&cc=gr&dlc=el&lang=el)

και ΄γω ψιλο-παιδευτηκα να το βρω...

biggeo65
03-09-12, 20:28
Αυτο εδω (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?product=5212194&lc=el&cc=gr&dlc=el&lang=el)

και ΄γω ψιλο-παιδευτηκα να το βρω...

Τώρα αν το δώσω στην αναζήτηση το βγάζει. Πριν δεν το έβγαζε :hmm:
Τέλος πάντων, το πρόγραμμα είναι το HP Recovery Manager
για την δημιουργία DVD επαναφοράς.

keristas
04-09-12, 00:14
το πρόγραμμα είναι το HP Recovery Manager
για την δημιουργία DVD επαναφοράς.

Ναι, δεν το εβλεπα, γιατι πρεπει να ανοιξω πρωτα το HP Setup Manager, και απο ΄κει μεσα ανοιγει το HP Recovery Manager.

109051


το HP Recovery Manager
για την δημιουργία DVD επαναφοράς.

Ερωτηση : Αυτα που θα γραφτουν στα DVD με το HP Recovery Manager, δεν μπορουν να σωθουν σε εναν εξωτερικο σκληρο ; :hmm:
Δηλαδη, δεν ειναι εφικτη η επαναφορα του συστηματος απο εξωτερικο σκληρο USB ; :hmm:

biggeo65
04-09-12, 10:57
Ερωτηση : Αυτα που θα γραφτουν στα DVD με το HP Recovery Manager, δεν μπορουν να σωθουν σε εναν εξωτερικο σκληρο ; :hmm:
Δηλαδη, δεν ειναι εφικτη η επαναφορα του συστηματος απο εξωτερικο σκληρο USB ; :hmm:

Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί πάνω από 2 DVD δεν είναι.
Λογικά πρέπει να γίνεται, αλλά με τα δισκάκια είσαι πιο εξασφαλισμένος.

Τα βάζεις κάπου και τα ξεχνάς. Τα θυμάσια μόνο αν χρειαστούν.
Τον δίσκο τον δουλεύεις δεν ξέρεις τι γίνεται.

keristas
04-09-12, 19:07
πάνω από 2 DVD δεν είναι.

Ειναι σιγουρο αυτο ; :hmm:

Γιατι στο "Υπολογιστης", μου δειχνει οτι το recovery partition ειναι περιπου 20 GB !

109069

biggeo65
04-09-12, 21:43
Ειναι σιγουρο αυτο ; :hmm:

Γιατι στο "Υπολογιστης", μου δειχνει οτι το recovery partition ειναι περιπου 20 GB !

109069

Δεν είπα ότι είναι σίγουρο. Το πάνω από δύο το είπα για όσα έχω κάνει,
με VISTA ή ΧΡ. Με 7 δεν έκανα.

Αλλά και 4 δισκάκια να είναι τι σε πειράζει;
Το κόστοςείναι μικρό και είναι πιο σίγουρος τρόπος αποθήκευσης,
Και πολύ πιθανό αν τρέξειςτο προγραμμα, να σου πει πόσα χρειάζεσαι.

keristas
04-09-12, 23:16
Οχι, δεν με πειραζει, απλα ρωτησα για να ξερω ποσα DVD πρεπει να 'γορασω...

Θα παρω 5 για να΄μαι σιγουρος :biggrin:

:oneup:

chat1978
05-09-12, 23:33
Το καλύτερο για εμένα. Βρες ένα δισκάκι windows ίδια έκδοση με αυτή που έχει το laptop. Κατέβασε τους drivers από τη σελίδα της HP. Κάνε format, πέρνα drivers, updates, και τα προγράμματα που χρειάζεσαι. Έτσι θα ξέρεις τι έχει επάνω το μηχάνημα και δουλεύει όπως πρέπει χωρίς την περιττή σαβούρα που βάζουν οι εταιρείες.
Ειναι νόμιμο αυτό; και πως;
Εγώ πάντως ακυρώνω την λειτουργία τους αν και πραγματικά καταλαβαίνω πλήρως την ερώτηση που έχει γίνει.
Είναι απαράδεκτο αυτό από τους ΟΕΜ.

Tsene
05-09-12, 23:45
Ειναι νόμιμο αυτό; και πως;
Εγώ πάντως ακυρώνω την λειτουργία τους αν και πραγματικά καταλαβαίνω πλήρως την ερώτηση που έχει γίνει.
Είναι απαράδεκτο αυτό από τους ΟΕΜ.

Ναι γιατί κατά την εγκατάσταση θα χρησιμοποιήσεις το CD-KEY που είναι κολλημένο στο αυτοκόλλητο κάτω από το laptop σου. Τα παλιά χρόνια οι κατασκευαστές laptop δίνανε το λειτουργικό σε CD. Τελική απείραχτη έκδοση όπως την έβγαζε η Microsoft και ένα έξτρα CD με τους drivers και τα προγράμματα. Οπότε αν έκανες format έβαζες το λειτουργικό και έναν έναν τους drivers. Και ΑΝ ήθελες το extra software. Τώρα τελευταία για οικονομία δεν δίνουν CD/DVD και τα βάζουν μέσα στους δίσκους με την μορφή προεγκατεστημένων μαζί με όλη τη σαβούρα. Όταν πέφτει ένα λαπτοπ φίλου στα χέρια μου το πρώτο πράμα που κάνω είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Η καλύτερη λύση για μένα. Βάζεις τα απαραίτητα και πάνω από όλα ξέρεις τι βάζεις.

stefan_city
06-09-12, 00:20
σε επικοινωνια με τη Microsoft, δε σου στελνουν dvd με τα windows αν θες, εφοσον εχεις κλειδι ενεργοποιησης;

Tsene
06-09-12, 00:44
σε επικοινωνια με τη Microsoft, δε σου στελνουν dvd με τα windows αν θες, εφοσον εχεις κλειδι ενεργοποιησης;

Ίσως. Δεν έχει τίποτα να χάσει http://www.microsoft.com/el-gr/default.aspx

Πάντως αγγλικό ISO εγκατάστασης μπορείς να βρεις ως trial εύκολα. Στην εγκατάσταση βάζεις το κλειδί κάνεις και ενεργοποίηση και είσαι κομπλέ.
Αν θέλεις ελληνικό ISO θα βρεις μόνο σε torrents.

- - - Updated - - -

Ρίξε και μια ματιά εδώ Απολεσθέντα δισκάκια Windows... (http://www.thelab.gr/windows-platform/apolesthenta-diskakia-windows-98670.html)

keristas
06-09-12, 14:22
Το καλύτερο για εμένα. Βρες ένα δισκάκι windows ίδια έκδοση με αυτή που έχει το laptop. Κατέβασε τους drivers από τη σελίδα της HP. Κάνε format, πέρνα drivers, updates, και τα προγράμματα που χρειάζεσαι. Έτσι θα ξέρεις τι έχει επάνω το μηχάνημα και δουλεύει όπως πρέπει χωρίς την περιττή σαβούρα που βάζουν οι εταιρείες.

Φιλε tsene, με βρισκεις απολυτως συμφωνο στην λογικη σου, εξαλλου με το παλιο λαπτοπ αυτην την τακτικη ακολουθουσα και ΄γω...

Αλλα με το νεο λαπτοπ δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα (για μενα) ,
εννοω οτι... δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να συνεχιζω να εφαρμοζω αυτην την τακτικη,
ειδικα τωρα που εμαθα οτι υπαρχει η περιπτωση της μη σταθεροτητας του συστηματος

Μακαρι καποτε να μπορεσω να ξηγιεμαι φορματ και να του περναω οτι πρεπει,
αλλα μεχρι τοτε, η επαναφορα συστηματος απο DVD ειναι για μενα οτι πρεπει...(σε τυχον περιπτωση κολληματος του λαπτοπ)

φχαριστω

chat1978
06-09-12, 20:45
Μήπως γνωρίζετε τι θα γίνει με τα Windows8 αναβάθμιση από τα 7?
Μήπως θα είναι μια καλή αφορμή να καθαρίσει το σύστημα με όλες αυτές τις βλακείες της Dell?

Tsene
06-09-12, 20:54
Φιλε tsene, με βρισκεις απολυτως συμφωνο στην λογικη σου, εξαλλου με το παλιο λαπτοπ αυτην την τακτικη ακολουθουσα και ΄γω...

Αλλα με το νεο λαπτοπ δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα (για μενα) ,
εννοω οτι... δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να συνεχιζω να εφαρμοζω αυτην την τακτικη,
ειδικα τωρα που εμαθα οτι υπαρχει η περιπτωση της μη σταθεροτητας του συστηματος

Μακαρι καποτε να μπορεσω να ξηγιεμαι φορματ και να του περναω οτι πρεπει,
αλλα μεχρι τοτε, η επαναφορα συστηματος απο DVD ειναι για μενα οτι πρεπει...(σε τυχον περιπτωση κολληματος του λαπτοπ)

φχαριστω

Φτιάξε τώρα τα recovery DVD να τα έχεις και αργότερα όταν μάθεις πως γίνεται όλη η διαδικασία του format και εγκατάστασης drivers και προγραμμάτων βρίσκεις χρόνο και το φτιάχνεις.

keristas
06-09-12, 22:03
Φτιάξε τώρα τα recovery DVD να τα έχεις και αργότερα όταν μάθεις πως γίνεται όλη η διαδικασία του format και εγκατάστασης drivers και προγραμμάτων βρίσκεις χρόνο και το φτιάχνεις.

Ναι, μονο αυτο "με παιρνει" να κανω, και θα το κανω αυριο...

Ενα τελευταιο, παρακαλω, αν γνωριζεις...

Πειραζει που αργησα 2 εβδομαδες να κανω τα Recovery DVDs ; :hmm:

Εχει διαφορες το άμεσο Recovery την 1η μερα ανοιγματος του λαπτοπ,
με το καπως "αργοπορημενο και καθυστερημενο" Recovery :hmm:

φχαριστω και παλι tsene :oneup:

cranky
06-09-12, 22:16
Πειραζει που αργησα 2 εβδομαδες να κανω τα Recovery DVDs ; :hmm:
Όχι.


Εχει διαφορες το άμεσο Recovery την 1η μερα ανοιγματος του λαπτοπ,
με το καπως "αργοπορημενο και καθυστερημενο" Recovery :hmm:
Καμμία.
Το Recovery partition δεν επιρρεάζεται απο τις αλλαγές στο λειτουργικό, και αυτό είναι και το νόημά του.
Εκτός, κι' αν οι αλλαγές περιλαμβάνουν και ολικό φορμάτ του δίσκου.

Απλώς, φροντίζουμε να φτιάχνουμε τα recovery discs, πρίν είναι πολύ αργά.

keristas
07-09-12, 16:49
Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί πάνω από 2 DVD δεν είναι.
Λογικά πρέπει να γίνεται, αλλά με τα δισκάκια είσαι πιο εξασφαλισμένος.

Τα βάζεις κάπου και τα ξεχνάς. Τα θυμάσαι μόνο αν χρειαστούν.
Τον δίσκο τον δουλεύεις, δεν ξέρεις τι γίνεται.
Να γιατι βρε Γιωργαρε προτιμουσα εξωτερικο σκληρο δισκο με USB για την αντιγραφη του recovery...
Ριξε μια ματια εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/657124-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82-DVD-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82-%28%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%29), να δεις τι τραβαω ο κακομοιρης με τα δισκακια...

Εχω "φλιπαρει"...απο παλια ολο τετοια σχεδια μου κανανε τα DVD, για αυτο και πηρα εξωτερικο σκληρο δισκο και ησυχασα...
τον οποιο και χρησιμοποιω οπως εσυ τα DVD, δηλαδη εχω μεσα τα απαραιτητα και τον εχω καπου "ξεχασμενο"...

Μου φαινεται θα του κανω μια επαναφορα στην εργοστασιακη του κατασταση με την μεθοδο/τροπο απο το F8,
και οταν γινει αυτο,
τοτε θα ξανα-ανοιξω τον HP Recovery Manager, αλλα αυτη τη φορα θα επιλεξω να τα βαλει σε εξωτερικη μοναδα USB, οπως ειχα δει την επιλογη...

Ας ελπισουμε οτι δεν θα θυμαται ο HP Recovery Manager οτι ηδη εχω γραψει το 1ο DVD, γιατι θυμαμαι οτι το 1ο μηνυμα του ηταν οτι εχω μονο ΜΙΑ προσπαθεια δημιουργιας αντιγραφου του συστηματος...

Αυτα...

biggeo65
07-09-12, 17:41
Δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά για το παραπάνω πρόβλημα. Και δεν χρειάζεται και άγχος.
Δες την απάντηση στο άλλο μήνυμα κι αν δεν κάνεις κάτι μου λες.

Αν ο HP manager έχει επιλογή για εγγραφή σε USB δοκίμασε την. Δεν θυμόμουν αν έχει.
Σε τρία Pavillion δισκάκια DVD έκανα. Δεν θυμάμαι επιλογή για USB.

keristas
08-09-12, 12:25
Ρίξε και μια ματιά εδώ Απολεσθέντα δισκάκια Windows... (http://www.thelab.gr/windows-platform/apolesthenta-diskakia-windows-98670.html)
Πολυ διαφωτιστικη η συζητηση που γινεται εδω...

Ηδη την διαβασα 3 φορες...

Με βοηθησε παααρα πολυ στο να κατανοησω καποια πραγματα...

- - - Updated - - -


Σε τρία Pavillion δισκάκια DVD έκανα. Δεν θυμάμαι επιλογή για USB.
Φαινεται πως τον αναβαθμισαν τον Recovery Manager :p

Θυμαμαι μαλιστα, οτι ειχε 3 επιλογες : σε USB, σε DVD, και την δεξια επιλογη δεν την θυμαμαι :biggrin:

Μπηκα ξανα για να βγαλω φωτο να στα δειξω, αλλα μου "εριξε πορτα" ο Recovery Manager,
επειδη εχω ηδη δημιουργησει το αντιγραφο, και δεν εχω δικαιωμα για 2ο...

Περιεργη δικλειδα ασφαλειας, δεν το "πιανω" το νοημα της...
Αραγες οταν θα κανω επαναφορα συστηματος στις αρχικες ρυθμισεις, θα το θυμαται παλι οτι ηδη εχω γραψει ενα αντιγραφο ; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.