PDA

Επιστροφή στο Forum : ελληνικά στο KDE



lazar
25-05-04, 23:57
Έχω KDE 3.2.2-4 και δεν ξέρω πώς βάζω ελληνικά. Το σύστημα έχει (Red Hat Fedora Core 2) και σε Gnome δουλεύουν.

Σε KDE - Control Panel -> Regional & Access. -> Country Regions m& Language έχω βάλει Greek με το Add Language.

Στο επόμενο 'Keyboard Layout' τσεκάρω το Enable keyboard layouts και δεν βγάζει layouts από κάτω. Είναι σωστό αυτό;

.....demetreus.....
26-05-04, 08:15
Τσέκαρε αυτό

http://members.hellug.gr/djart/articles/grlinux/grlinux.html

a_x
27-05-04, 08:30
lazar μόλις τελειώσα την εγκατάσταση του kde στο gentoo.
Λοιπόν πηγαινε--> control center-->regional &accebility-->keyboard Layout
προσθέτεις το ελληνικό και μετά πήγαινε στο keyboard shortcuts submenu ακριβώς από κάτω.Τελευταίο θα δείς το shortcut για τήν αλλαγή γλώσασ(keyboard layout).To εξ ορισμού είναι το alt+accel(control)+k αλλά δεν δουλεύει από ελληνικά στα αγγλικά,μόνο από αγγλικά στα ελληνικά.Ετσι κάνε μία δικιά σου επιλογή.Εγώ χρησιμοποιώ το alt+accel+/ και δουλεύει μία χαρά.

lazar
27-05-04, 11:00
lazar μόλις τελειώσα την εγκατάσταση του kde στο gentoo.
Λοιπόν πηγαινε--> control center-->regional &accebility-->keyboard Layout
προσθέτεις το ελληνικό και μετά πήγαινε στο keyboard shortcuts submenu ακριβώς από κάτω.

Τσεκάροντας το keyboard Layout δεν αλλάζει τίποτα, δηλ. δεν βγάζει άλλες επί πλέον γλώσσες!!!

Τι μπορεί να φταίει; Ξέρει κανείς κάτι;

.....demetreus.....
27-05-04, 12:25
Έχεις ελληνικές γραμματοσειρές? αυτό θα το δεις από control centre-->system administration?(διαχείρηση σηστήματος δεν θυμάμαι την ακριβή μετάφραση στα αγγλικά)-->install fonts ή κάτι τέτοιο. Γύρνα σε λειτουργία διαχειριστή (root) και δες αν έχεις ελληνικές γραμματοσειρές. Aν όχι κατέβασε και κάνε εγκατάσταση.
Δοκίμασε να κατεβάσεις ελληνικές γραμματοσείρες απο

ftp://ftp.rhrz.uni-bonn.de/pub/institute/evtheol/greekofc.zip

Επίσης δες αν έχεις τις ελληνικές μεταφράσεις για το kde (kde-i18n-el) Μπορείς να τις κατεβάσεις απο

ftp://ftp.kde.org/pub/kde/snapshots/kde-i18n/

Δοκίμασε αυτά και βλέπουμε

καλή τύχη

Slammer
27-05-04, 16:09
Τουλαχιστο σε Gentoo το προβλημα δεν υπάρχει. Αν κανετε αυτα που πρεπει για τα XFree, ωστε να διαχειρίζονται αυτα το πληκτρολόγιο:

Option "XkbLayout" "us,el"

και εχετε τα LC_CTYPE και LC_COLLATE σωστα, τοτε δεν χρειαζεται το applet του KDE... (βεβαια δεν θα εχετε σημαιάκι, αλλα εμενα δεν με χαλάει...)ουτε αλλες ρυθμισεις στο keyboard από το KDE.

WAntilles
27-05-04, 16:28
Τουλαχιστο σε Gentoo το προβλημα δεν υπάρχει. Αν κανετε αυτα που πρεπει για τα XFree, ωστε να διαχειρίζονται αυτα το πληκτρολόγιο:

Option "XkbLayout" "us,el"

και εχετε τα LC_CTYPE και LC_COLLATE σωστα, τοτε δεν χρειαζεται το applet του KDE... (βεβαια δεν θα εχετε σημαιάκι, αλλα εμενα δεν με χαλάει...)ουτε αλλες ρυθμισεις στο keyboard από το KDE.

Προς το παρόν το έχω σκέτο us:



Option "XkbLayout" "us"


Και όλα δούλεψαν μετά μέσα από το Gnome.



τα LC_CTYPE και LC_COLLATE


Αυτά πού και πώς ρυθμίζονται;

Είναι και αυτά στο 99Greek;

Για el-UTF-8 τί τιμές τους δίνουμε;

lazar
27-05-04, 17:49
Τουλαχιστο σε Gentoo το προβλημα δεν υπάρχει. Αν κανετε αυτα που πρεπει για τα XFree, ωστε να διαχειρίζονται αυτα το πληκτρολόγιο:

Option "XkbLayout" "us,el"

και εχετε τα LC_CTYPE και LC_COLLATE σωστα, τοτε δεν χρειαζεται το applet του KDE... (βεβαια δεν θα εχετε σημαιάκι, αλλα εμενα δεν με χαλάει...)ουτε αλλες ρυθμισεις στο keyboard από το KDE.

Εσύ μιλάς για X γενικά. Εγώ (σε Fedora) έχω ελληνικά στο Gnome "NO PROBLEM AT ALL!!" και αλλαγή στο πληκτρολόγιο (και σήμανση στη μπάρα χάρη σε αυτό που μου είπε ο WAntilles), αλλά δεν τα βρίσκω στο KDE. Στο ίδιο σύστημα.

Slammer
27-05-04, 18:18
Καντε το σωστα... μη αφηνετε τα προγραμματακια να το κάνουν... Σημερα δουλεύουν, αυριο μπορει οχι!
Και το gnome και το kde και οποιοσδηποτε αλλος win manager στα X πάνω κάθεται.... Μια και καλή λοιπόν...

1. Διπλο keyboard στο XF86Config

2. Αρχειακι 99greek (4η φορα το γραφω):



Δημιουργήστε το αρχειο, στο /etc/env.d, με το ονομα 99Greek με τις παρακάτω 2 γραμμες:



LC_CTYPE=el_GR.UTF-8
LC_COLLATE=el_GR.UTF-8

Το παραπάνω ενεργοποιει υποστηριξη ελληνικών. Αν θέλετε και ελληνικό περιβαλλον οπου υποστρίζεται βάλτε μονο το



LC_ALL=el_GR.UTF-8

lazar
27-05-04, 19:08
Το κακό είναι ότι οι διανομές κάνουν τα δικά τους. Στο Fedora δεν υπάρχει αυτό που λες
/etc/env.d

οπότε, τι κάνω;

sdikr
28-05-04, 01:39
lazar
ένα που είδα τουλαχιστον με το gentoo ειναι οτι για να έχω greek το πέρασα σαν module στο kernel.
στο suse το είχε απο την μάνα του (μετά την επιλογή)
για το fedora δεν γνωρίζω
το linux.gr μπορεί να σου λύσει αρκετα προβλήματα!

WAntilles
28-05-04, 01:56
Καντε το σωστα... μη αφηνετε τα προγραμματακια να το κάνουν... Σημερα δουλεύουν, αυριο μπορει οχι!
Και το gnome και το kde και οποιοσδηποτε αλλος win manager στα X πάνω κάθεται.... Μια και καλή λοιπόν...

1. Διπλο keyboard στο XF86Config

2. Αρχειακι 99greek (4η φορα το γραφω):



Δημιουργήστε το αρχειο, στο /etc/env.d, με το ονομα 99Greek με τις παρακάτω 2 γραμμες:



LC_CTYPE=el_GR.UTF-8
LC_COLLATE=el_GR.UTF-8

Το παραπάνω ενεργοποιει υποστηριξη ελληνικών. Αν θέλετε και ελληνικό περιβαλλον οπου υποστρίζεται βάλτε μονο το



LC_ALL=el_GR.UTF-8



Yes Master.

Έγιναν όλα.

Τώρα πάμε για ύπνο ώστε το πρωί να μπούμε στο καινούριο μας KDE.

Καλά αυτοί του KDE, αυτό με το σημαιάκι δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι; Γιατί το bug αυτό υπάρχει τουλάχιστο 3-4 χρόνια.

sdikr
28-05-04, 01:59
ego exo simaiaki!!!!

lazar
28-05-04, 02:02
σωβινιστή!

sdikr
28-05-04, 02:41
www.linux.gr

tvelocity
28-05-04, 03:05
Καλά αυτοί του KDE, αυτό με το σημαιάκι δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι; Γιατί το bug αυτό υπάρχει τουλάχιστο 3-4 χρόνια.

Την ίδια απορία έχω τόσα χρόνια...

WAntilles
28-05-04, 03:16
ego exo simaiaki!!!!

Μη χαίρεσαι.

Σημαιάκι είχα και εγώ τόσα χρόνια.

Αλλά δεν λειτουργούσε ο συνδυσμός πλήκτρων για αλλαγή.

Μόνο με κλικ επάνω του με το ποντίκι.

Και αυτό είναι άκρως σπαστικό.

Άντε να δούμε tvelocity τί θα έχω το πρωί (θα έχω καί σημαιάκι καί αλλαγή με συνδυασμό) που θα έχει τελειώσει το compilation του KDE που ξεκίνησε πριν από 2 ώρες.

Άντε, γερά (το compilation) που λέει και ο Kadronarxis.

a_x
28-05-04, 06:44
Εμένα το compilation του kde μου κανε λιγότερο από ότι το gnome.Οσο για την αλλαγή πληκτρολογίου εμένα μου δουλεύει μια χαρά(κοίτα το δεύτερο ποστ σε αυτό το thread),μην ξεχάσεις να τσεκάρεις το enable keyboard layouts.

lazar
29-05-04, 00:20
Εμένα γιατί το enable keyboard layouts δεν βγάζει άλλες γλώσσες; Δεν μπορώ να γράψω καν ελληνικά σε kde. Την ίδια στιγμη στο gnome δουλεύουν όλα!!!

Κάποια ιδέα ρε παιδιά. Είναι η τρίτη φορά που τα λέω. Reinstall;;

kostthem
29-05-04, 00:35
Εμένα και έχει σημαιάκι και με τον συνδυασμό των πλήκτρων (shift+tab το έχω βάλει) αλλάζει και το kde είναι πλήρως εξελληνισμένο. Και ο browser και το kmail και το kontact και όλα!


SuSe 9.1 με KDE 3.2

sdikr
29-05-04, 01:07
Εμένα και έχει σημαιάκι και με τον συνδυασμό των πλήκτρων (shift+tab το έχω βάλει) αλλάζει και το kde είναι πλήρως εξελληνισμένο. Και ο browser και το kmail και το kontact και όλα!


SuSe 9.1 με KDE 3.2

ναι αλλά καμία φορά δεν θέλουμε να έχουμε ελλήνικα desktop

lazar
29-05-04, 02:15
εμένα και εξελληνισμένο, ελληνικά δεν γράφεις. Τι φταίει ρε γαμ... :evil: :evil:

WAntilles
29-05-04, 05:16
Παιδιά μην το ψάχνετε.

Είναι μ***κες αυτοί του KDE.

Δεν θα μπορέσετε με τίποτα να ορίσετε συνδυσμό αλλαγής τον Ctrl+Shift.

kostthem
29-05-04, 10:13
Αν έχω καταλάβει καλά, το Ctrl+Shift συνδυάζεται πάντα με ένα ακόμα πλήκτρο. Εμένα με Shift+Tab πάει μια χαρά. Λέω να κάνω και τα Windows έτσι!

pelasgian
08-06-04, 23:21
Έχω KDE 3.2.2-4 και δεν ξέρω πώς βάζω ελληνικά. Το σύστημα έχει (Red Hat Fedora Core 2) και σε Gnome δουλεύουν.

Σε KDE - Control Panel -> Regional & Access. -> Country Regions m& Language έχω βάλει Greek με το Add Language.

Στο επόμενο 'Keyboard Layout' τσεκάρω το Enable keyboard layouts και δεν βγάζει layouts από κάτω. Είναι σωστό αυτό;

όχι, έπρεπε να έχεις καμιά διακοσαριά από δαύτα!

lazar
09-06-04, 12:27
Λέω να κάνω και τα Windows έτσι!



Γίνεται αυτό;

Slammer
09-06-04, 18:17
Εγω πάντως εχω ελληνικά σε περιβαλλον Χ εννιαια οπως σας ειχα περιγραψει...
Στο KDE δεν εχω βαλει σημαιακι γιατι ποτε δεν κοιταξα να το βρω...
Το περιεργο ειναι οτι φορτωνοντας με KNOPPEL (το εξελληνισμένο Knoppix.... πολυ καλό ακομα και σαν resque system για windows!!!) στο KDE εχει αλλαγη με Alt-Shift και το σημαιακι δουλευει κανονικότατα...
Δεν μου φαινεται οτι υπάρχει πουθενα bug, μαλλον δεν κανουμε κατι σωστα...
Τωρα πεισμωσα.... θα το βρω πως γινεται και στο Gentoo!
Επισης αυτο το ρημαδι συμβολο του euro, ενω υπάρχει στην γραμματοσειρα και στο keymap δεν εχω βρει με ποιο συνδυασμο βγαινει... (αυτο μετα την αλλαγη στ el_GR.UTF-8)....

WAntilles
09-06-04, 21:36
Εγω πάντως εχω ελληνικά σε περιβαλλον Χ εννιαια οπως σας ειχα περιγραψει...
Στο KDE δεν εχω βαλει σημαιακι γιατι ποτε δεν κοιταξα να το βρω...
Το περιεργο ειναι οτι φορτωνοντας με KNOPPEL (το εξελληνισμένο Knoppix.... πολυ καλό ακομα και σαν resque system για windows!!!) στο KDE εχει αλλαγη με Alt-Shift και το σημαιακι δουλευει κανονικότατα...
Δεν μου φαινεται οτι υπάρχει πουθενα bug, μαλλον δεν κανουμε κατι σωστα...
Τωρα πεισμωσα.... θα το βρω πως γινεται και στο Gentoo!
Επισης αυτο το ρημαδι συμβολο του euro, ενω υπάρχει στην γραμματοσειρα και στο keymap δεν εχω βρει με ποιο συνδυασμο βγαινει... (αυτο μετα την αλλαγη στ el_GR.UTF-8)....

Αν καταφέρεις και το Ctrl+Shift θα είσαι πραγματικά και ο πρώτος.

a_x
10-06-04, 00:31
Το περιεργο ειναι οτι φορτωνοντας με KNOPPEL (το εξελληνισμένο Knoppix.... πολυ καλό ακομα και σαν resque system για windows!!!)
Συμπτωματικά κατέβασα χτες το βράδυ την καινούρια έκδοση,απλά για όσους δεν το γνωρίζουν που να το βρούν ας κοιτάξουν σε αυτό το σύνδεσμο. (http://knoppel.sourceforge.net/modules/news/)

Slammer
10-06-04, 01:01
1ος ΤΡΟΠΟΣ. Με ρυθμιση απο τα XFree

Τμημα InputDevice στο /etc/X11/XF86Config για αλλαγή με Ctrl-Shift. Φυσικά μπορει να γινει και alt_shift_toggle.
(WAntilles, δουλευοντας λιγο με Ctrl-Shift παρατηρω οτι ειναι δυσκολότερο, καθως ο αντιχειρας αναγκάζεται να κινηθει προς τα εξω μεγάλη απόσταση σε σχεση με το Alt-Shift, τελος πάντων... η συνηθεια ειναι συνηθεια!)



Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard"
Driver "Keyboard"
Option "AutoRepeat" "500 30"
Option "XkbRules" "xfree86"
Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbVariant" ",extended"
Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection


Στο KDE απενεργοποιειστε οτιδήποτε εχει να κάνει με Keyboard Layout, Δηλαδη
-οχι Enable Keyboard Layouts
-Στο XkbOptions θα πρεπει να ειναι default και το command κατω κενο! AYTO EINAI ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Αν το Command δεν ειναι κενο αλλαξτε μερικά settings ωστε να φαινεται αδειο!

Με τη μέθοδο αυτή εχουμε κοινή αλλαγή σε περιβάλλον XFree με ομοιο τροπο. Βεβαια πάλι δεν βγαινει σημαιάκι στο KDE, αλλα χρησιμοποιω το led "Scroll Lock" σαν ενδειξη του Ελληνικού Πληκτρολογίου το οποιο καθως γραφω φαινεται με την ακρη του ματιου μου καλλιτερα από οτι το σημαιακι, το οποιο πιανει και πολυτιμο χωρο στο taskbar (Αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο... αλλα τελικα μου αρεσει...)

Παρατηρησα οτι ειναι πιθανό μετά την επανεκίνηση των Xfree και μπαινοντας στο KDE, το συστημα να θυμάται τις παλιες ρυθμισεις. Για να δω τι φταιει, εφιαξα εναν νεο χρηστη και μπηκα (καθαρος απο settings) και δουλευε κανονικα. Πιθανον καπου το κρατάει... οποτε αν δεν βρουμε που, θα πρέπει να σβησουμε το ~/.kde3.2 (αφου πρωτα εχουμε βγει απο το KDE)
Για να δοκιμάσετε οτι όντως δουλευει σωστά ανοιξτε μια κονσολα στο KDE και δωστε:

setxkbmap -print

θα πρεπει να απαντησει τα ιδια με τις ρυθμισεις που βαλαμε στο XF86Config..



xkb_keymap {
xkb_keycodes { include "xfree86+aliases(qwerty)" };
xkb_types { include "complete" };
xkb_compat { include "complete+leds(scroll)" };
xkb_symbols { include "pc/pc(pc104)+pc/us+pc/el(extended):2+group(ctrl_shift_toggle)" };
xkb_geometry { include "pc(pc104)" };
};

Αν δεν παρετε την παραπάνω απάντηση, τοτε κατι αλλαζει τις ρυθμίσεις.

EDIT
Η μεθοδος λειτουργει και στο Gnome ΚΑΝΟΝΙΚΑ, μονο που και εδω εχουμε το φαινόμενο το gnome να θυμάται την προηγούμενη κατάσταση και να μην ανανεωνεται απο το XF86Config...
Ευτυχως βρηκα το αρχειο που το αποθηκευει.. Σβηστε το:

~/.gconf/desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb/%gconf.xml

και ξαναξεκινήστε το gnome... Σε gnome δουλευει και το applet της ενδειξης της γλωσσας (keyboard Indicator).


Στη συγκεκριμένη κωδικοποιηση, εμφανιστηκε και το συμβολο του Euro που ειναι:
Alt_Right+E. Περιεργως οι τυποι του KDE αυτο το συνδιασμο μαλλον τον εχουν "πιασει" για κατι αλλο και δεν λειτουργει σε KDE. Θα κοιτάξω αλλη λυση για αυτο (δεν ξερω κι αν το κανω σωστά).

τα locales μου οριζονται στο /etc/env.d/99greek και ειναι:


LC_CTYPE=el_GR.UTF-8
LC_COLLATE=el_GR.UTF-8


Για τον δευτερο τροπο μονο μεσα απο KDE... επεται συνεχεια... Οποτε διαλέγετε και πέρνετε....

Slammer
10-06-04, 01:02
Γραψτε λαθος.... Διπλο ποστ. Παρακαλω σβηστε το ποστ!!!!

sdikr
10-06-04, 02:45
Slammer, διάβασα το ποστ σου, έκανε τι μου είπες και δούλεψε, σε ευχαριστώ!!!
συγχώρα με αλλά μάλλον το παλιότερο που είχες κάνει το έχασα, και αυτό απο το linux.gr δεν δούλεψε οπώς έπρεπε

Slammer
15-06-04, 17:38
Φοβερο! τωρα το πηρα ειδηση.... εχει ενα flag το keyboard indicator του gnome που αν θες κρατα το keyboard map του καθε παραθυρου ξεχωριστά. Ετσι αν γραφεις ενα κειμενο σε ενα παραθυρο με Ελληνικά και συγχρονως εχεις και ενα αλλο που χρησιμοποιεις Αγγλικό keyboard με την εναλλαγη θυμαται ποιο παραθυρο γραφει τι.

tsarbo
16-06-04, 23:33
Στο KDE απενεργοποιειστε οτιδήποτε εχει να κάνει με Keyboard Layout, Δηλαδη
-οχι Enable Keyboard Layouts
-Στο XkbOptions θα πρεπει να ειναι default και το command κατω κενο! AYTO EINAI ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Αν το Command δεν ειναι κενο αλλαξτε μερικά settings ωστε να φαινεται αδειο!

Με τη μέθοδο αυτή εχουμε κοινή αλλαγή σε περιβάλλον XFree με ομοιο τροπο. Βεβαια πάλι δεν βγαινει σημαιάκι στο KDE, αλλα χρησιμοποιω το led "Scroll Lock" σαν ενδειξη του Ελληνικού Πληκτρολογίου το οποιο καθως γραφω φαινεται με την ακρη του ματιου μου καλλιτερα από οτι το σημαιακι, το οποιο πιανει και πολυτιμο χωρο στο taskbar (Αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο... αλλα τελικα μου αρεσει...)



Αν θες σημαιάκι δοκιμασε να εγκαταστήσεις το kkbswitch http://kkbswitch.sourceforge.net/
Ειναι πολύ καλό προγραμματάκι και έχει επιλογή αν θές η αλλαγή της γλώσσας να είναι καθολική στο σύστημα ή μόνο στην τρέχουσα εφαρμογή

dhmk
26-09-04, 13:22
Παιδιά τα Ελληνικά δεν με είχαν πολυαπασχολήσει μέχρι σήμερα στο linux αν και αναπτύσω μια ελληνική WEB εφαρμογή με Apache-MySQL-PHP. Σχεδόν αποκλειστικά δουλεύω με XServer στα Windows μέσω του XDMCP. Δεν χρησιμοποιώ το XFree86 του Linux.

Πήγα να δω λιγάκι το θέμα χθες και διαπίστωσα τα εξής (KDE 3.2.1 και Suse 9.1):

Στον Xserver στα Windows (Exceed) μπορώ από ένα μενού να αλλάζω από Ελληνικό σε λατινικό πληκτρολόγιο. Τα τονούμενα γράμματα δουλεύουν κανονικά. Διαπίστωσα μόνο ότι μερικές εφαρμογές (conqueror) κολάει όταν γίνεται αλλαγή αλλά το firefox δεν είδα να έχει προβλήματα. Φυσικά οι ρυθμίσεις που υπάρχουν στο KDE για την αλλαγή πληκτρολογίου δεν έχουν καμμιά σχέση γιατί αφορούν τον XFree86. Εδω ένα άλλο configuration πρόγραμμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί που είναι φυσικά στο περιβάλλον των Windows.

Τώρα με τον Xfree86 (στη δουλειά απευθείας στον server) διαπίστωσα ότι ενεργοποιόντας δυο layouts (us και gr) το εικονίδιο εμφανίσθηκε αλλά δεν μπορούσα να κάνω το switch με συνδιασμό πληκτρολογίου. Τελικά ανακάλυψα ότι αν κάνω μια φορά αλλαγή με το μενού μετά ο συνδιασμός λειτουργεί (ακόμη και με ένδειξη στον SCROLL led) αλλά το εικονίδιο δεν αλλάζει. Επίσης δεν μπορώ να βγάλω τονούμενα γράμματα. Πατώ το γνωστό πλήκτρο αλλά όταν πατώ το πλήκτρο του γράμματος που θέλω να τονίσω... μούγκα. Εσείς μπορείτε να βγάλετε τονούμενα γράμματα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.