PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυμβατότητα full LLU 4096/256 με Linksys



hathor
14-12-06, 02:11
Καλησπέρα παίδες! Παρθενικό μου ποστ αυτό :)

Εγώ ξεκίνησα με το sagem modem-άκι που δίνανε, όταν έβαλα full llu το 2004. Ήμουν καταευχαριστημένη μέχρι τώρα, που άρχισε να τα παίζει το modem (λογικό, έχουν χρόνο ζωής τα μηχανάκια!)
Τώρα που έβαλα γραμμή 4096 (μικρότερη βγαίνει βέβαια γιατί η γραμμή μου έχει θόρυβο) κάνει κάτι απίστευτα κουλά η σύνδεση! Πέφτει, ξανασηκώνεται, το router αποσυντονίζεται, δεν κατεβάζει σχεδόν τίποτα, με πετάει απ'το MSN, και πάει λέγοντας. Είχα δοκιμάσει και US Robotics 9107, αλλά και πάλι no luck.

Έχετε παρατηρήσει λοιπόν κάποια ασυμβατότητα με διάφορα router όσοι έχετε full;

pan.nl
14-12-06, 03:17
Είναι επίσης πιθανό να οφείλεται στον θόρυβο. Είχα παρόμοια προβλήματα πριν λίγο καιρό, μετά η γραμμή "καθάρισε" λίγο και σταμάτησαν οι αποσυγχρονισμοί. Επίσης δε συμπεριφέρονται όλα τα modems/routers το ίδιο σε κατάσταση θορύβου. Με US Robotics 9105, Intracom Jetsped 520 και Vood IAD 453w που δοκίμασα δεν σημαντικά προβλήματα. Λέω "σημαντικά" γιατί όταν κάνω upload στο μέγιστο, πέφτει η γραμμή, μάλλον λόγω χαμηλού SNR Margin (ένδειξη θορύβου).

Άσχετο: πώς γίνεται να μένεις Καλλιθέα, όπως αναφέρεις στο προφίλ σου, και να υπάγεσαι στο DSLam Φαλήρου?

Delijohn
14-12-06, 03:31
Άσχετο: πώς γίνεται να μένεις Καλλιθέα, όπως αναφέρεις στο προφίλ σου, και να υπάγεσαι στο DSLam Φαλήρου?
Όπως εγώ ανήκω στον Πειραιά, μένω Κερατσίνι και το dslam μου είναι Αγ. Γεωργίου... :sorry:

player74
14-12-06, 03:34
δεν ειναι θεμα ασυμβατοτητας. ειναι προβλημα της γραμμης σου,
που αν ψαξεις και διαβασεις σχετικα για το SNR Margin κατω των 12dΒ ειναι προβληματικο και ειδικα κατω απο 6 οπου εκει εχεις προβληματα συνδεσημοτητας.
εμενα πεφτει πολυ συχνα κατω απο 5 παει και 1 αλλα γενικως προβληματα δεν εχω.
μια φορα εχει πεσει στο 0 μεχρι στιγμης κι εκει εδιξε εκτος dsl το ρουτερ.
τις περισσοτερες φορες συχρονιζει πλεον στα 4096. το βλεπω ομως και καμια φορα στα ~3600 ~3800 ~4030.

απο την αλλη πρεπει να ψεινετε για να κρατησει την γραμμη και δεν ξερω ποσο ανθεκτικο ειναι.

hathor
14-12-06, 12:43
Καταρχήν, όντως δεν είμαι στο DSLAM του Φαλήρου. Απλά ήταν η ώρα δύσκολη όταν έκανα την εγγραφή και μου ξέφυγε το ποντίκι :p

Βρήκα τεχνικό (ναι, θα πάω να παίξω ΛΟΤΤΟ μετά) και θα δηλώσει βλάβη στη γραμμή. Τα μικρά disconnect (πχ msn, irc και gtalk) και χαμηλές ταχύτητες στα προγράμματα να οφείλονται όμως στο θόρυβο της γραμμής ή σε ρυθμίσεις του ρούτερ; Γιατί τώρα συγχρονίζεται και *φαίνεται* να μένει συγχρονισμένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.