PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης.

giorgosk
02-09-12, 22:07
Τέλη Ιουνίου τηλεφωνώ στη hol για μεταφορά της γραμμής λόγω μετακόμισης.
Με ενημερώνουν πως θα χρειαστούν κάποιες μέρες.
Τους στέλνω με mail ταυτότητα αίτηση και συμβόλαιο του σπιτιού.
Τους ρώτησα επίσης για τη χρέωση για το διάστημα που η γραμμή δεν θα έχει μεταφερθεί ακόμη.
Μου απάντησαν πως δεν θα γίνει χρέωση.
ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δε μου είπε πως θα με χρεώσουν με 49.90 ευρώ για τη μεταφορά.
Θα πρέπει να ξέρω απ'εξω τον τιμοκατάλογό τους δηλαδή.
Στην τελική αν με ενημέρωναν για τη χρέωση αυτή όταν τους κάλεσα για τη μεταφορά θα μπορούσα να τους πω
πως δεν επιθυμώ την μεταφορά και θέλω να γίνει διακοπή.
Δεν είναι υποχρεωμένοι α μας ενημερώνουν για τις χρεώσεις αυτές.
Τι στο διάολο κάναν και θέλουν 50 ευρώ;
Μόλις είδα το ποσό στο λογαριασμό κάλεσα στη hol και διαμαρτυρήθηκα έντονα για την σκόπιμη μη ενημέρωση της χρέωσης των 50 ευρώ.
Τους είπα πως ενημερώνετε τους πελάτες σας μόνο για αυτά που σας συμφέρουν.

Αναμένω τηλεφώνημα τους για να μου εξηγήσουν για τη μη ενημέρωση τους.

valen_gr
03-09-12, 00:36
Θα πρέπει να ξέρω απ'εξω τον τιμοκατάλογό τους δηλαδή.

Οχι, δεν χρειαζεται να τον ξερεις απ'εξω.
Αρκει να τον διαβασεις μια φορα να δεις αυτο που θελεις την στιγμη που το θελεις.

Πραγματικα εχω βαρεθει να βλεπω κοσμο που γκρινιαζει οταν ζηταει πραγματα χωρις να εχουν κανει την παραμικρη ερευνα.

Περιμενε τωρα την hol να σε παρει τηλεφωνο να σου εξηγηθει κιολας που εσυ θεωρεις απαραδεκτο την σημερον ημερα καταναλωτης να πρεπει να διαβασει ντεμοντε και ποταπα πραγματα οπως ο τιμοκατάλογος!!

Τι αλλο θα ακουσουμε.

Το επομενο βημα ειναι να ψωνιζουμε ολοι χωρις να κοιταμε την τιμη. Και να ζηταμε τα ρεστα απο τον ταμια που δεν μας ενημερωσε για την τιμη ενος προιοντος πριν το χτυπησει στην ταμειακη.

giorgosk
03-09-12, 08:25
Τι λες ρε μεγάλε!!!!!

Που ήσουν χαμένος τόσο καιρό να μας τα πεις. Βρε μήπως είσαι υπάλληλος της hol.;

mathios
03-09-12, 12:13
καλα τα λεει ο valen gr σε ολες της εταιρειες η μεταφορα τηλ γραμμης χρεωνεται. Η wind μαλιστα χρεωνει 75 ευρω!!!! Και φτηνα την γλιτωσες. Μην περιμενεις απο κανεναν υπαλληλο εταιρειας να ξερει τα παντα. Πρεπει εσυ να μπαινεις στο site τους και να ψαχνεις μονος σου για να ενημερωνεσαι. Αυτα τα λεω και εγω εκ πειρας παθων...

DSLaManiaC
03-09-12, 12:21
https://www.google.gr/search?q=%CE%A7%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7+HOL+%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC

jkoukos
03-09-12, 12:33
@giorgosk, καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, μα όλοι (χωρίς καμία εξαίρεση) οι πάροχοι έχουν αντίστοιχη χρέωση την οποία έχουν αναρτημένη βάση νόμου στην ιστοσελίδα τους και σε εμφανές σημείο.

Έχεις εν μέρει δίκιο γιατί δεν σ' ενημέρωσαν, αλλά ταυτόχρονα περισσότερο άδικο γιατί και 'συ δεν έκανες την ερώτηση, παρά μόνο για την χρέωση στο διάστημα που δεν θα είχες υπηρεσίες.

Ο @valen_gr έχει απόλυτα δίκιο.
Όταν θέλεις υπηρεσίες από οποιονδήποτε τεχνικό (υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, φαναρτζή κλπ) δεν ρωτάς προκαταβολικά για το κόστος ή περιμένεις από αυτούς να σου το αναφέρουν;
Μήπως το ίδιο δεν κάνεις και σε περίπτωση μετακόμισης οικοσκευής ή οποιαδήποτε άλλη παροχή υπηρεσιών;
Πως θα σου φαινόταν αν σε οποιοδήποτε κατάστημα δεν ήταν αναρτημένες οι τιμές των προϊόντων και τις ανακάλυπτες στο ταμείο;

Η HOL (και κάθε πάροχος) είναι στην περίπτωση αυτή καλυμμένοι και σε συμφωνία με τις απαιτήσεις του νόμου.

alex24
03-09-12, 15:05
Απο οτι μου εχει πει φιλος ειναι 85 ευρο μιας και πληρωνεις 49,90 για ενεργοποιηση νεας γραμμης και 34 το τελος ενεργοποιησης.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο

jkoukos
03-09-12, 16:02
Αυτό ισχύει για νέα γραμμή και όχι για μεταφορά υπάρχουσας του παρόντος θέματος.

yiapap
03-09-12, 16:05
Μην περιμενεις απο κανεναν υπαλληλο εταιρειας να ξερει τα παντα. Πρεπει εσυ να μπαινεις στο site τους και να ψαχνεις μονος σου για να ενημερωνεσαι. Δηλαδή πρέπει να ξέρει/μάθει ο πελάτης αυτό που δεν ξέρει ο υπάλληλος... :lol:
Άντε να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε!!!

Seitman
03-09-12, 16:13
Ο υπάλληλος γνωρίζει, αλλά αν δεν ρωτήσεις πως θα πάρεις απάντηση; ;)

yiapap
03-09-12, 16:15
Ο υπάλληλος γνωρίζει, αλλά αν δεν ρωτήσεις πως θα πάρεις απάντηση; ;)
Τους ρώτησα επίσης για τη χρέωση για το διάστημα που η γραμμή δεν θα έχει μεταφερθεί ακόμη.
Μου απάντησαν πως δεν θα γίνει χρέωση.*γκχ* *γκχ*
Ένας ευσυνείδητος υπάλληλος εκεί ακριβώς θα έλεγε "υπάρχει όμως χρέωση για τη μεταφορά". Απλά.

Seitman
03-09-12, 16:16
Ρώτησε για το αν θα "τρέχουν" πάγια, όχι για το αν έχει κάποια χρέωση η μεταφορά.

yiapap
03-09-12, 16:18
Ρώτησε για το αν θα "τρέχουν" πάγια, όχι για το αν έχει κάποια χρέωση η μεταφορά.Πρόσθεσα την πρόταση που δεν μπήκε εκ παραδρομής.

Seitman
03-09-12, 16:22
Ίσως... Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι αν και σε εμένα γίνονταν αυτή η ερώτηση, με την ίδια διατύπωση, την ίδια απάντηση θα έδινα. Στον αντίποδα όμως, αν ήμουν εγώ ο πελάτης θα έθετα και ερώτηση περί του κόστους της μεταφοράς.

giorgosk
03-09-12, 21:36
Ωραία φίλοι μου ξέχασα να κάνω την ερώτηση διότι ίσως θεώρησα πως θα ήταν δωρεάν.

Την υποθετική κίνηση να διακόψω την γραμμή αν μου λέγανε πως πρέπει αν τους δώσω 50 ευρώ για τη μεταφορά τη θεωρείται άκαιρη;

mathios
03-09-12, 21:52
Δεν θα σου κανουν την χαρη. Και φορητοτητα να ζητησεις δεν θα σου ελευθερωσουν την γραμμη εαν δεν πληρωσεις. Δεν μπορω να καταλαβω πιο πανω ολοι σου εδωσαν μια απαντηση ιδια γιατι επιμενεις εφοσον το λαθος ειναι δικο σου;

giorgosk
03-09-12, 21:54
Δεν εννοώ φορητότητα εννοώ πλήρη διακοπή της γραμμης.

mathios
03-09-12, 22:17
Η μεταφορα της γραμμης εχει γινει δεν μπορει να αναιρεθει. Και για τον λογο αυτο εγινε και η χρεωση εαν κανεις διακοπη απλα θα χασεις την γραμμη σου και θα περιμενεις παλι 1-2 μηνες για μια καινουργια γραμμη και θα πληρωσεις παλι τελος κατασκευης νεας γραμμης σε οποια εταιρεια και να επιλεξεις. Ειναι μονοδρομος. Πληρωσε το ποσον γιατι θα ταλαιπωρηθεις περισσοτερο. Και να εχεις υπ'οψη σου απο δω και περα οτι καμμια εταιρεια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ολες πουλανε το ιδιο πραγμα με της ιδιες τιμες

AntwnhsM
07-09-12, 11:19
Καλημερα. Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο giorgosk. Οκ ο καταναλωτης πρεπει να ενημερωνεται για τις κινησεις που κανει... αλλα για extra υπηρεσιες ( διοτι δεν κανουμε ολοι καθε μερα μετακομιση ) οφειλει ο υπαλληλος αφου παρεχει στον πελατη τετοια υπηρεσια (της μετακομισης δηλαδη ) να ενημερωσει τον πελατη, αυτο ειναι αρμοδιοτητα του. Οταν ομως ζηταμε διακοπη γραμμης η μεταφορα σε αλλο παροχο αν δεν εχει κλεισει ο χρονος ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ? Εγω παντος πιστευω πως η λυση ειναι στον υπαλληλο που θα πεσεις εκεινη την στιγμη, εχω τυχει για προβλημα η για καποιο αλλο θεμα να τους τηλεφωνησω 3-4 φορες την μερα και ο καθενας να μου απανταει στην ερωτηση μου κατι διαφορετικο...Αυτο ειναι το προβλημα και πρεπει να το λυσουν η να κρατανε καλυτερα το ιστορικο του πελατη τους.

mathios
09-09-12, 08:54
Καλημερα. Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο giorgosk. Οκ ο καταναλωτης πρεπει να ενημερωνεται για τις κινησεις που κανει... αλλα για extra υπηρεσιες ( διοτι δεν κανουμε ολοι καθε μερα μετακομιση ) οφειλει ο υπαλληλος αφου παρεχει στον πελατη τετοια υπηρεσια (της μετακομισης δηλαδη ) να ενημερωσει τον πελατη, αυτο ειναι αρμοδιοτητα του. Οταν ομως ζηταμε διακοπη γραμμης η μεταφορα σε αλλο παροχο αν δεν εχει κλεισει ο χρονος ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ? Εγω παντος πιστευω πως η λυση ειναι στον υπαλληλο που θα πεσεις εκεινη την στιγμη, εχω τυχει για προβλημα η για καποιο αλλο θεμα να τους τηλεφωνησω 3-4 φορες την μερα και ο καθενας να μου απανταει στην ερωτηση μου κατι διαφορετικο...Αυτο ειναι το προβλημα και πρεπει να το λυσουν η να κρατανε καλυτερα το ιστορικο του πελατη τους.
εσύ έχεις δίκιο, άλλα άντε να το βρεις με τους άσχετους υπάλληλους που έχει η κάθε εταιρεία. εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι κανέναν υπάλληλο εταιρείας κινητής η σταθερής κάνω ερευνά στο ιντερνέτ για αυτό που με ενδιαφέρει και τα διαβάζω ΓΡΑΠΤΑ και στην ανάγκη τα εκτυπώνω σε χαρτί και τα παρουσιάζω στον υπάλληλο για να του δείξω πόσο ηλίθιος είναι. πάντως εάν όλα αποτύχουν υπάρχει και η γνωστή καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=7CDDFEDABA6E4B1BA9A0D93B9E50799B) εκεί έχω βρει πάντα το δίκιο μου.

Vitruvian78
09-09-12, 11:13
Ναι, έτσι είναι, αλλα και η hol τώρα θα του την βγει με τον ίδιο τροπο και θα του παρουσιάσει τον τίμοκατάλογό της με τις χρεώσεις της και θα του πει ότι είναι πολιτικη της εταιρείας και πόσο ηλίθιος είναι που τους το κάνει και θέμα! Ο υπάλληλος όφειλε να ενημερώσει, δεν το έκανε γιατι προφανώς το ξέχασε, αυτο όμως δεν αναιρεί το δικαιωμα της εταιρείας να χρεώσει κάτι που υπάρχει έτσι κι αλλιώς στον τίμοκατάλογό της. Ας το διαβαζες θα σου πει. Αλλα έχουμε μια κακή σχέση με το διάβασμα.....

McRenas
15-10-12, 06:08
Φιλε το οτι η χρεωση για την μεταφορα γραμμης ή την ενεργοποιηση ή την καταργηση κτλ ειναι νταβατζιλικι ειναι ξεκαθαρο. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τπτ για αυτο οποτε πληρωσε το να τελειωνεις. Οπως ανεφερε κ ο φιλος παραπανω αν κανεις διακοπη θα ταλαιπωρηθεις πολυ περισσοτερο, εκτος αν μπορεις να κανεις διχως ιντερνετ τηλεφωνο.

kalicatzaros
15-10-12, 21:41
Δεν εννοώ φορητότητα εννοώ πλήρη διακοπή της γραμμης.

Αν σκεφτόσουν να μην βάλεις καθόλου τηλέφωνο και ιντερνετ στο νέο σπίτι ναι τότε σε συνέφερε η διακοπή (αλλά αν σκεφτόσουν κάτι τέτοιο δεν θα επέλεγες σίγουρα την μεταφορά ). Σε κάθε άλλη περίπτωση και διακοπή να έκανες, αν επέλεγες κάποιον άλλον πάροχο θα πλήρωνες τα διπλά ( Κατασκευή βρόχου + ενεργοποίηση ). Αυτό σου λένε και τα παιδιά παραπάνω. .

giorgosk
15-10-12, 21:44
Τελικά το πλήρωσα το νταβαντζιλίκι τους.

Κοροιδία εντελώς.

DSLaManiaC
16-10-12, 10:29
Τελικά το πλήρωσα το νταβαντζιλίκι τους.

Κοροιδία εντελώς.

Αυτό που δε καταλαβαίνεις είναι ότι η όποια εταιρία ζητήσει νέα γραμμή απ τον ΟΤΕ για να στείλει εκεί τον αριθμό σου, ο ΟΤΕ τη χρεώνει με το καλημέρα σας 8€*12.

Χρεώνουν γιατί πρέπει να χρεώνουν.

valen_gr
16-10-12, 11:07
Εφάπαξ τέλος (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/LLU_COLLOCATION_SERVICES_Pricelist.pdf)σύνδεσης Ανενεργού Τοπικού Βρόχου 65,06 € + ΦΠΑ

OxAp0d0
19-10-12, 13:26
Οχι, δεν χρειαζεται να τον ξερεις απ'εξω.
Αρκει να τον διαβασεις μια φορα να δεις αυτο που θελεις την στιγμη που το θελεις.

Πραγματικα εχω βαρεθει να βλεπω κοσμο που γκρινιαζει οταν ζηταει πραγματα χωρις να εχουν κανει την παραμικρη ερευνα.

Κάτσε βρε Βέιλεν. Έρευνα έκανε το παλικάρι, πήρε να ρωτήσει. Είναι υποχρέωση του υπαλλήλου να γνωρίζει τον τιμοκατάλογο και να ενημερώσει αναλόγως. Κι αν δε θυμάται κάτι, να σηκωθεί και να το ψάξει ή να ρωτήσει τους προϊσταμένους του! Μη λέμε κι ότι θέλουμε. Ο τηλεφωνητής στη HOL δουλεύει, δε πουλάει πατάτες για να μην έχει υποχρέωση να θυμάται τι προσφέρει και τι απαιτεί η εταιρία.

Αν όντως ειπώθηκε πάντως πως δε θα χρεωθεί τίποτα, λύνεται εύκολα το θέμα. Γιώργο, πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο και ζήτα πίστωση των τελών μεταφοράς λόγω λανθασμένης ενημέρωσης.

jkoukos
19-10-12, 17:30
Αν και δεν έχει σημασία πια, δεν έκανε έρευνα αλλά αίτηση μεταφοράς και, όπως ο ίδιος παραδέχθηκε σε επόμενο μήνυμα, δεν ρώτησε αν θα χρεωθεί οτιδήποτε αλλά συγκεκριμένα για τη χρώση του πάγιου όσο διάστημα δεν θα έχει υπηρεσίες.

Όλοι σχεδόν συμφωνούμε ότι ήταν λάθος του υπάλληλου που δεν ενημέρωσε αλλά και του πελάτη που δεν ρώτησε και ότι δεν θα δικαιωνόταν ποτέ καθώς η εταιρεία είναι καλυμμένη σύμφωνα με τον νόμο.

Lapetr
22-10-12, 21:17
1oν. κακώς που ο υπάλληλος της Hol δεν ενημέρωσε πλήρως για τις χρεώσεις και τη διαδικασία.
2ον.

Η μεταφορα της γραμμης εχει γινει δεν μπορει να αναιρεθει. Και για τον λογο αυτο εγινε και η χρεωση εαν κανεις διακοπη απλα θα χασεις την γραμμη σου και θα περιμενεις παλι 1-2 μηνες για μια καινουργια γραμμη και θα πληρωσεις παλι τελος κατασκευης νεας γραμμης σε οποια εταιρεια και να επιλεξεις. Ειναι μονοδρομος. Πληρωσε το ποσον γιατι θα ταλαιπωρηθεις περισσοτερο. Και να εχεις υπ'οψη σου απο δω και περα οτι καμμια εταιρεια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ολες πουλανε το ιδιο πραγμα με της ιδιες τιμες
σε άλλο θέμα διάβασα ότι η hol κάνει 20 μέρες να σου δώσει γραμμή. Τώρα πήγαμε στον 1-2 μήνες?

mathios
23-10-12, 09:05
2ον.

σε άλλο θέμα διάβασα ότι η hol κάνει 20 μέρες να σου δώσει γραμμή. Τώρα πήγαμε στον 1-2 μήνες?
20 εργάσιμες μέρες λένε όλες η εταιρείες. ο πραγματικός χρόνος μπορεί να σου πάει μέχρι και 2 μήνες. ΜΗΝ πιστεύεις πότε τι σου λένε η πραγματικότητα είναι άλλη.
μπορεί να κάνεις αίτηση σε κάποιον παροχο να περιμένεις 2 μήνες και στο τέλος να σου πουν ότι η αίτηση σου ακυρώνεται λόγο ''Ελλείψεις ακραίου δικτύου'' και να περιμένεις άδικα.

ORIONAS21
07-11-12, 12:50
Θα τρελαθούμε τελείως με αυτά που διαβάζουμε.
Ειναι υποχρέωση του υπαλλήλου να ενημερώσει τον πελάτη για την διαδικασία της μεταφοράς της γραμμής (ποσο θα διαρκέσει, τι χρεώσεις υπάρχουν, τι έγγραφα απαιτούνται).- (τελεία και παύλα)
Σε κάποιες εταιρίες όπως η αίμνηστη ΝΕΤ-ΟΝΕ δεν χρέωναν μεταφορά κυκλώματος. Η Cyta δεν χρεώνει μετά το 3ο χρόνο.

Να ζητήσεις πιστωτικό και αν δεν συμφωνουν να ζητήσεις την καταγεγραμμένη συνομιλία με τον υπάλληλο για καταγελέια στην ΕΕΤΤ.

kalicatzaros
07-11-12, 17:31
Δεν θα κερδίσει τίποτα, στο συμβόλαιο αναγράφεται ότι αποδέχεσαι τα έξοδα του εκάστοτε τιμοκαταλόγου της εταιρίας που είναι αναρτημένος στο site της. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν ρώτησε και ο υπάλληλος δεν του είπε κάτι λάθος όπως πχ ότι δεν υπάρχει κόστος, δεν πρόκειται να κερδίσει κάτι.

akilleas
07-11-12, 17:46
Θα τρελαθούμε τελείως με αυτά που διαβάζουμε.
Ειναι υποχρέωση του υπαλλήλου να ενημερώσει τον πελάτη για την διαδικασία της μεταφοράς της γραμμής (ποσο θα διαρκέσει, τι χρεώσεις υπάρχουν, τι έγγραφα απαιτούνται).- (τελεία και παύλα)
Σε κάποιες εταιρίες όπως η αίμνηστη ΝΕΤ-ΟΝΕ δεν χρέωναν μεταφορά κυκλώματος. Η Cyta δεν χρεώνει μετά το 3ο χρόνο.

Να ζητήσεις πιστωτικό και αν δεν συμφωνουν να ζητήσεις την καταγεγραμμένη συνομιλία με τον υπάλληλο για καταγελέια στην ΕΕΤΤ.

Δηλαδή μετά τον 3ο χρόνο τα έξοδα του οτε επιβαρύνουν την cyta;

ORIONAS21
07-11-12, 19:02

Φαντάζομαι πως ναι. Ούτως η άλλος τα έξοδα του ΟΤΕ είναι το υπέρογκο ποσό των 8€...Τα υπόλοιπα είναι για να σε συνδέσουν και καλά στο καινούργιο DSLAM (νταβατζιλίκι) δηλαδή.

DSLaManiaC
07-11-12, 19:03

Είναι κλιμακωτό. Κάπου το λέει στη σελίδα τους. Και στο 2ο χρόνο έχει μια μείωση νομίζω.

kalicatzaros
07-11-12, 20:54
Είναι κλιμακωτό. Κάπου το λέει στη σελίδα τους. Και στο 2ο χρόνο έχει μια μείωση νομίζω.

Που ακριβώς το λέει αυτό βρε παιδιά; στο site και στον επίσημο τιμοκατάλογο αναφέρει αυτό:

Τέλος Μεταφοράς Γραμμής
Σε υφιστάμενη γραμμή 30,00€
Εντός κτηρίου 40,00€
Σε νέα γραμμή 50,00€

valen_gr
07-11-12, 23:09
Φαντάζομαι πως ναι. Ούτως η άλλος τα έξοδα του ΟΤΕ είναι το υπέρογκο ποσό των 8€...Τα υπόλοιπα είναι για να σε συνδέσουν και καλά στο καινούργιο DSLAM (νταβατζιλίκι) δηλαδή.

8€ ?

μάλλον σκέφτεσαι κάτι άλλο ...

DSLaManiaC
07-11-12, 23:32
Που ακριβώς το λέει αυτό βρε παιδιά; στο site και στον επίσημο τιμοκατάλογο αναφέρει αυτό:

Τέλος Μεταφοράς Γραμμής
Σε υφιστάμενη γραμμή 30,00€
Εντός κτηρίου 40,00€
Σε νέα γραμμή 50,00€

Κι εγώ αυτό βλέπω (πλέον).

Θα ορκιζόμουν ότι ήταν κλιμακωτό πριν λίγο καιρό.

ORIONAS21
08-11-12, 13:57
8€ ?

μάλλον σκέφτεσαι κάτι άλλο ...

Όχι 8€ έχει η μεταφορά της γραμμής σε πελάτες παροχής τηλεπικοινωνιών.

- - - Updated - - -

Κι εγώ αυτό βλέπω (πλέον).

Θα ορκιζόμουν ότι ήταν κλιμακωτό πριν λίγο καιρό.

Έχεις δίκιο και εγώ για αυτόν το τιμοκατάλογο έλεγα αλλά προφανώς τον άλλαξαν... Αίσχος...:down:

valen_gr
08-11-12, 15:52
Όχι 8€ έχει η μεταφορά της γραμμής σε πελάτες παροχής τηλεπικοινωνιών.

:

αυτο που λες, δεν ισχυει.

ORIONAS21
08-11-12, 16:07
αυτο που λες, δεν ισχυει.

Από τον τιμοκατάλογο για πελάτες λιανικής για το ίδιο ΑΚ.
Διατήρηση αριθμού από μεταφορά τηλεφωνικής
γραμμής PSTN εντός του
ιδίου κομβικού κέντρου .

10,00 € + ΦΠΑ= 12,30 €

kalicatzaros
08-11-12, 22:02
γραμμής PSTN εντός του
ιδίου κομβικού κέντρου .

10,00 € + ΦΠΑ= 12,30 €

Και πόσες φορές όταν κάποιος ζητάει μεταφορά γραμμής παραμένει στο ΙΔΙΟ Α/Κ; + Ότι υπάρχει και το κόστος του τεχνικού για την μικτονόμιση.

valen_gr
09-11-12, 00:04
γραμμής PSTN εντός του
ιδίου κομβικού κέντρου .

10,00 € + ΦΠΑ= 12,30 €

δεν ξερω που κοιτάς, αλλα πρέπει να κοιτάς εδώ (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/LLU_Collocation_Pricelist%20gr300312.pdf)

Οταν μετακομίσει κάποιος, πρεπει να γινουν 2 πράγματα

α) κατάργηση του βρόχου στην παλιά διεύθυνση
Εφάπαξ Τέλος Αποσύνδεσης Πλήρους Τοπικού Βρόχου 9,80 € + ΦΠΑ 23%

β)κατασκευη βρόχου στην νέα διεύθυνση
Εφάπαξ τέλος σύνδεσης Ανενεργού Τοπικού Βρόχου 59,66 € + ΦΠΑ 23%

συνολικά κάπου 85 € μαζί με τον ΦΠΑ.

DSLaManiaC
09-11-12, 13:05
δεν ξερω που κοιτάς, αλλα πρέπει να κοιτάς εδώ (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/LLU_Collocation_Pricelist%20gr300312.pdf)

Βάλε μέσα και τον τεχνικό που έρχεται για τη μικτονόμιση.

ORIONAS21
16-11-12, 09:45

Με αυτή τη λογική γιατί πληρώνουμε μόνο 45~50 € αν η ίδια η εταιρία χρειάζεται να πληρώσει στον OTE 85€;;;;;;

Όχι δεν κοιτάζω έκει....

Δεν μιλάμε για λιανικής ή πελάτες του ΟΤΕ (connx)....
Είναι διαφορετικές οι τιμές σε εταιρίες παροχής τηλεφωνίας.....

dkmaster
16-11-12, 11:40
Σωστά τα λέει ο valen, αυτό είναι το κόστος.

valen_gr
16-11-12, 14:26
Με αυτή τη λογική γιατί πληρώνουμε μόνο 45~50 € αν η ίδια η εταιρία χρειάζεται να πληρώσει στον OTE 85€;;;;;;

Όχι δεν κοιτάζω έκει....

Δεν μιλάμε για λιανικής ή πελάτες του ΟΤΕ (connx)....
Είναι διαφορετικές οι τιμές σε εταιρίες παροχής τηλεφωνίας.....

γιατι - προφανως - η εταιρεία βάζει τα υπόλοιπα, και δεν ζητάει ολόκληρο το ποσο.

Φυσικά και δεν μιλάμε για πελάτες λιανικής. Ο τιμοκατάλογος που έκανα Link , ειναι OTE wholesale, χονδρικη.

Τωρα, γιατι η χονδρικη προς παροχους ειναι κατα πολυ ακριβοτερη απο την λιανικη ΟΤΕ ειναι άλλο ζητημα.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.