PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλασμένος αποκωδικοποιητής OTE TV



Lazp11
03-09-12, 18:05
Κατ' αρχήν χαιρετώ τα μέλη του forum, καθότι φρέσκια εδώ.
Έχω το εξής θέμα και παρακαλώ για την συνεισφορά σας σε ιδέες γιατί επί του πρακτέου δε νομίζω να γίνει κάτι.
Έχω σύνδεση conn-x εδώ και τέσσερα χρόνια. Τα τελευταία τρία χρόνια έχω και ote tv με αποκωδικοποιητή που μου έδωσε ο λατρεμένος ΟΤΕ. Μετά από τρία χρόνια εξαιρετικής λειτουργίας είναι αλήθεια ο αποκωδικοποιητής (ένας Tilgin 400-002) τα ' παιξε, κολλάει και κάνει μόνος του επανεκκινήσεις.
Μετά από διάφορα τηλεφωνήματα στο 13888, παραμετροποιήσεις, firmware upgrades κ.λπ. το τεχνικό τμήμα δήλωσε ότι η βλάβη του Tilgin είναι οριστική και χρειάζεται αντικατάσταση. Μέχρι εδώ καλά. Το τεχνικό τμήμα λοιπόν με παραπέμπει στο εμπορικό για να ρυθμιστεί το θέμα της αντικατάστασης. Από εδώ αρχίζει το γελοίο:
Τηλέφωνο πρώτο: Ναι βεβαίως είναι εκτός εγγύησης αλλά θα κάνουμε ανανέωση της υπηρεσίας και θα πάρετε νέο εξοπλισμό
Τηλέφωνο δεύτερο: Πρέπει να διακόψετε την υπηρεσία και μετά να κάνετε νέα ενεργοποίηση
Τηλέφωνο τρίτο: Ό,τι και να κάνετε θα δώσετε 180 Ευρώ για νέο αποκωδικοποιητή γιατί ο ΟΤΕ δίνει μόνο μια φορά εξοπλισμό, όσες ανανεώσεις, διακοπές, αιτήσεις, επικλήσεις και αν κάνετε :down:

Ερώτηση καταναλωτή: Ποια είναι η εμπορική πολιτική της εταιρείας σας για εξοπλισμό εκτός εγγύησης ο οποίος χρειάζεται αντικατάσταση λόγω φυσικής φθοράς; Απάντηση: ___________
Ερώτηση: Είναι λογικό να χρειάζεται να πληρώσω σχεδόν 200 Ευρώ για κουτί που είναι απαραίτητο για παρέχετε υπηρεσίες που έχω αναλάβει; Και αν αυτό το νέο κουτί ξαναχαλάσει στους 14 μήνες (εκτός εγγύησης) θα ακολουθήσουν και άλλα 200 Ευρώ κ.λπ;
Και γιατί δεν υπάρχει κανένας τέτοιος όρος στην σύμβασή σας;
Απάντηση:___________
Αφού λοιπόν δήλωσα ότι θέλω να διακόψω τα πάντα, μου είπαν:
Πάρτε στο τμήμα καταργήσεων και σίγουρα θα σας βρουν μια λύση τελικά!!!!

Εγώ τώρα ψιλοβαριέμαι να μου βρουν "μια λύση τελικά" γιατί έχω χάσει ήδη πέντε μέρες στα τηλέφωνα και παίζω σοβαρά με το ενδεχόμενο να πάρω την γραμμούλα μου και να πάω κάπου αλλού. Εννοείται ότι έχω κάνει την σχετική καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω ενημέρωση και από αυτούς.
Πάσα προσφορά (σε ιδέες) δεκτή

emeliss
03-09-12, 18:17
Κάποιοι κάλοι δεν φεύγουν εύκολα.

Το ένα με το δύο είναι παραπλήσιες λύσεις που υλοποιούνται διαφορετικά στα πληροφοριακά συστήματα. Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά για σένα. Το τρίτο είναι απλά για γέλια.

Ένα από τα δύο πρώτα θα ισχύει. Η καταγγελία δεν θα σε βοηθήσει. Ή πας σε ένα oteshop ή ξανακαλείς και ζητάς δωρεάν νέο εξοπλισμό με ανανέωση της σύμβασης.

Μια απορία. Γιατί κάλεσες τρεις φορές και δεν είπες στον υπάλληλο την πρώτη να προχωρήσει το αίτημα;

Lazp11
03-09-12, 18:55
Γιατί καλούσα από άλλο τηλέφωνο και δεν γινόταν να προχωρήσει σε ανανέωση (έτσι ισχυρίστηκε, τουλάχιστον). Όσον αφορά την καταγγελία, την έκανα γιατί ανεξαρτήτως όλων των άλλων, έχει πράγματι κενό η σύμβαση του ΟΤΕ σε σχέση με την υποχρέωσή του να παρέχει εξοπλισμό και επιπλέον το βρίσκω βλακώδες να μην έχει συγκεκριμένη εμπορική πολιτική (οποιαδήποτε) και ο κάθε υπάλληλος να λέει ό,τι θέλει. Στο OTEshop της περιοχής μου (ΑΛΥΣΙΔΑ) μου έδωσαν την απάντηση νο 3.

pstratos
03-09-12, 19:12
Η υπόθεσή σου μου θυμίζει πολύ παλίες εποχές στην κινητή τηλεφωνία. Τότε που τα συμβόλαια ήταν 50000/μήνα οι συσκευές κάνα καμια 500000 και ο μισθός ήταν 150000 (δρχ).
Κάπως έτσι λειτουργεί ο ΟΤΕ τώρα. Έχει έναν μονοπωλιακό δέκτη που μόνο αυτός πουλάει, κλειδωμένο με την υπηρεσία του.
Η οποία υπηρεσία του δεν μπορεί να ληφθεί από κάποιον δέκτη της αγορας.
Κανονικά (κάπου το είχα το ρημαδι το ΦΕΚ αλλά που να το-βρω --> ευριεκπομπή αφορά) αυτο το είδος εξοπλισμό έπρεπε να δινεται με τη μορφη χρησιδανείου και μόνο. (δείτε το παράδειγμα isp + voip routers). Δεν είσαι υποχρεωμένος στη συνέχεια του συμβολάιου σου αφού σου επιβάλλουν να αγοράσεις το συγκεκριμένο δέκτη.
Θα απαιτήσεις αντικατάσταση ή αγορά στην αρχική του τιμη (hint: 0 δεν ήταν).
Αν αρνηθούν ζητάς επίσημη προσφορά για τον δέκτη. Μετά αίτηση διακοπής εγγράφως με αναφορά στον λόγω (ότι δεν δύνασαι να αγοράσεις τον μονοπολιακό τους δέκτη).

Lazp11
03-09-12, 19:18
Πράγματι, μου θύμισε τον παλιό καλό ΟΤΕ (δεν είμαι και τόσο νέα)! Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να το προχωρήσω γιατί μου τη δίνει το στυλάκι: "Αχ σας χάλασε ο εξοπλισμός μας τι κρίμα βάλτε το χέρι στην τσέπη" και μάλιστα όταν αυτό προέρχεται από τον ΟΤΕ που είναι μακράν ο ακριβότερος απ' όλους.

gdm
03-09-12, 19:32
Πάντως και γω είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν 2 μήνες περίπου. Χάλασε ο αποκωδικοποιητής και μου πρότειναν από το ΟΤΕshop να πάρω τηλ. στο 13888 να διακόψω τη σύνδεση και να ξανακάνω αννανέωση για να μου στείλουν καινούριο. Πήρα τηλ. και η κοπέλα μου είπε δε χρειάζεται, να κάνετε διακοπή θα σας αννανεώσω τη σύμβαση για ένα χρόνο και θα σας στείλω το κουτί την επόμενη! Έτσι και έγινε!!!!

Lazp11
03-09-12, 19:59
Φοβερή εταιρική πολιτική! Θα παίρνω τηλέφωνο μέχρι να βρω κάποιον να το κάνει και στην δική μου σύνδεση. Από μία άποψη είναι πολύ προχώ. Συνδυάζει ΚΙΝΟ και εξυπηρέτηση πελατών σε ένα παιχνίδι "Βρες τον υπάλληλο που θα κάνει την ανανέωση". Αν δεν πλήρωνα 130+ το δίμηνο θα το έβρισκα έως και αστείο...

sexrazat
03-09-12, 20:13
Φοβερή εταιρική πολιτική! Θα παίρνω τηλέφωνο μέχρι να βρω κάποιον να το κάνει και στην δική μου σύνδεση. Από μία άποψη είναι πολύ προχώ. Συνδυάζει ΚΙΝΟ και εξυπηρέτηση πελατών σε ένα παιχνίδι "Βρες τον υπάλληλο που θα κάνει την ανανέωση". Αν δεν πλήρωνα 130+ το δίμηνο θα το έβρισκα έως και αστείο...

Πάρε το 13888 και δήλωσε ότι θέλεις να διακόψεις την υπηρεσία. Σε συνδέουν με ειδικό τμήμα που θα σε ενημερώσει για τις λύσεις που έχεις. Πρέπει να υπάρχει στα πληροφοριακά συστήματα του ΟΤΕ καταχώρηση τεχνικού ότι έγινε έλεγχος και ο αποκωδικοποιητής έχει βλάβη. Επί τη ευκαιρία ρώτα και για κανά άλλο πρόγραμμα του ΟΤΕ γιατί με 130 € μάλλον έχεις κάποιο παλιό.

Στο αμέσως προσεχές μέλλον ο εξοπλισμός θα δίνεται πλέον με χρησιδάνειο.

Lazp11
03-09-12, 22:38
Η βλάβη είναι δηλωμένη, αυτό φαίνεται κανονικά η διαφωνία ξεκινάει για το μετά! Όντως το πρόγραμμα είναι παλιό και έχει γίνει αορίστου πλέον (μια από τις απίστευτες του 13888 μου είπε ότι δε γίνεται ανανέωση γιατί είναι αορίστου :lol:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.