PDA

Επιστροφή στο Forum : βάζει η Wind όριο στην ταχύτητα ανα σύνδεση?



SpyrusTheVirus
04-09-12, 17:17
έχω προβλήματα με το internet και ψάχνοντας κατέληξα στις εξής παρατηρήσεις. να πω πρώτα οτι με οτε κατέβαζα με 2mbps (πραγματική), καμια φορά με 2.1-2.2. line attenuation εχω 1.5db και snr 9db. Ένα speedtest δείνει πλέον 7mbps θεωρητική. δεν ειναι αξιόπιστο όμως, οπίοτε δε το κρατάω σα στοιχείο.
Έχουμε και λέμε.
Κατεβάζω με torrent: 1.5mbps το φτασα σίγουρα. γενικά κανένα πρόβλημα ουτε σε download ούτε σε upload.
Κατεβάζω με steam: μέγιστη τα 200-240kbps. το steam. Επι ΟΤΕ αυτό ήταν πάνω απο 1.1mbps, και 1.7 συχνά.
Κατεβάζω απο το ftp.ntua: με ένα αρχείο μέγιστη 250-270kbps.
Και εδώ ειναι το ενδιαφέρον. Βάζω και δεύτερο. Η ταχύτητα καθε αρχείου είναι 250-260, και των δύο μαζί κάπου 500-600. Βαζω και τρίτο. Όμοια, καθε ενα εχει 250kbps, όλα μαζι 700-800kbps.
Το ίδιο με το ntua και στην nvidia.
Το youtube φυσικά δε φορτώνει όσο και αν βλαστημάω, έχω να δω βίντεο πάνω απο 480p απο το φλεβάρη που πηγα στη wind.
Τα παραπάνω λοιπόν τα έκανε και ενας φίλος, επίσης στην πάτρα και επίσης με wind. τα αποτελέσματα σχεδόν ίδια.

Οπότε καταλήγω. Περιορίζει η wind με κάποιο τρόπο την ταχύτητας που πετυχαίνουμε ανα σύνδεση? Και θα μου πεις δεν έγινε και τίποτα βάλε download manager. Αλλα δεν μπορώ να βάλω dl manager παντού, και τέλος πάντων αυτό είναι απαράδεκτο.
για του λόγου το αληθές να και τα στοιχεία απο το router
109065

Δεν ξέρω αν μπορουν όντως να το κάνουν (τεχνικά δηλαδή αν γίνεται) αυτό, αλλά αν υποθέσουμε οτι ναι, τι επιλογές έχω? Όποτε παιρνω την τεχνική υποστήριξη τσεκάρουν και μου λένε δε βρίσκουμε πρόβλημα στη γραμμή σας. και όντως γιατι να βτρούνε, τα νούμερα στο router είναι μια χαρά.

al3x1k0
10-09-12, 11:27
φιλε μου εχω και εγω το ιδιο προβλημα με αυτα τα στατιστικα γραμμης:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/17556 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 6.1/9.3 dB
Output Power (Up/Down) 12/17.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1058/18572 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1042

και εγω πατρα ειμαι και μαλιστα οπως ανεφερα και σε αλλο thread ο υπαλληλος της wind παραδεχτηκε οτι μπορω να εχω και καλυτερη ταχυτητα αλλα δεν μπορει να το δηλωσει σαν βλαβη γιατι θα την κλεισουν αμεσως λογω του οτι συγχρονιζω ψηλα...

haniabal
10-09-12, 13:24
Το youtube φυσικά δε φορτώνει όσο και αν βλαστημάω, έχω να δω βίντεο πάνω απο 480p απο το φλεβάρη που πηγα στη wind


Το αιώνιο πρόβλημα της wind.Εγώ στην θέση σου με τέτοια στοιχεία γραμμής θα πήγαινα αλλού.

al3x1k0
10-09-12, 13:34
εχω δεν εχω τοσο προβλημα με το youtube... προτεινεις και σε εμενα να αλλαξω παροχο; τι μπορω να κανω μπας και βελτιωθει η κατασταση μεχρι να κλεισω δωδεκαμηνο;

gadoulis
10-09-12, 23:05
σε μένα μια χαρά πάει το youtube

lex_luthor
10-09-12, 23:19
εχω δεν εχω τοσο προβλημα με το youtube... προτεινεις και σε εμενα να αλλαξω παροχο; τι μπορω να κανω μπας και βελτιωθει η κατασταση μεχρι να κλεισω δωδεκαμηνο;

Να ζητήσεις από τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή σου. Παρόλα αυτά το θέμα με το YouTube είναι τυχαίο. Και εγώ που χρησιμοποιώ Wind δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και πάροχο να αλλάξεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο...

al3x1k0
11-09-12, 01:20
Να ζητήσεις από τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή σου. Παρόλα αυτά το θέμα με το YouTube είναι τυχαίο. Και εγώ που χρησιμοποιώ Wind δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και πάροχο να αλλάξεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο...

εχει δηλωθει βλαβη απο το απογευμα, ειπαν θα το κοιταξουν μαξ σε μια-δυο εργασιμες μερες και θα με παρουν τηλεφωνο... για να δουμε τι θα δουμε...

haniabal
11-09-12, 17:05
Να ζητήσεις από τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή σου. Παρόλα αυτά το θέμα με το YouTube είναι τυχαίο. Και εγώ που χρησιμοποιώ Wind δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και πάροχο να αλλάξεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο...


Από γνωστούς που βλέπω σε άλλες εταιρίες π.χ Forthnet δεν έχουν πρόβλημα με το youtube ή με το download. Μόνο στις wind ακούω συχνά πυκνά παράπονα. Τα στατιστικά και των δυο που έχουν πρόβλημα είναι μια χαρά και όταν λήξει το 12μηνο θα τους συμβούλευα να δοκιμάσουν άλλη εταιρία

al3x1k0
11-09-12, 19:09
σκεφτομαι σοβαρα για hol λογω καλυτερου ιντερνετ στην περιοχη και δυνατοτητα συνδυασμου με κινητο vodafone

kmpatra
13-09-12, 00:17
εχει δηλωθει βλαβη απο το απογευμα, ειπαν θα το κοιταξουν μαξ σε μια-δυο εργασιμες μερες και θα με παρουν τηλεφωνο... για να δουμε τι θα δουμε...
αν μιλάμε για τον περιορισμο της ταχυτητας ανα συνδεση,οταν εκανα εγω σχετικη δηλωση βλάβης,την εκλεισαν γιατι δεν βρηκαν τιποτα οπως ειπαν. Εχω την αισθηση οτι μετα απο λίγο καιρο βελτιωθηκαν τα πραγματα παντως.

al3x1k0
13-09-12, 20:50
αν μιλάμε για τον περιορισμο της ταχυτητας ανα συνδεση,οταν εκανα εγω σχετικη δηλωση βλάβης,την εκλεισαν γιατι δεν βρηκαν τιποτα οπως ειπαν. Εχω την αισθηση οτι μετα απο λίγο καιρο βελτιωθηκαν τα πραγματα παντως.

εγω παντως δεν ειδα βελτιωση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.