PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά υπάρχει λύση για όσους δεν καλύπτονται από ιδιόκτητα δίκτυα (Tellas/vivodi/etc) ?



DraPPer
14-12-06, 12:44
Από σήμερα το πρωι έχω φάει αρκετές ώρες στα τηλέφωνα για να δω τι προσφορές υπάρχουν σε ADSL και τηλεφωνία για όσους χρήστες δεν έχουν την επιλογή σε Tellas/Vivodi ιδιόκτητα δίκτυα (δηλαδή παραμένουν στον ΟΤΕ αναγκαστικά). Από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Αν θέλεις 768 ή 1024 ADSL και παράλληα πακέτο που να σου έχει δωρεάν αστικές/υπεραστικές κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα το πακέτο θα σου βγει γύρω στα 50-55ευρώ/μήνα με όποιον συνδυασμό κι αν κάνεις!

Οι υπολογισμοί μου και οι συνδυασμοί που έκανα είναι:

- Πάγιο ΟΤΕ για PSTN είναι στα 30ευρώ το 2μηνο
- Αν πάρεις οποιαδήποτε συνδρομή ADSL στα 1024 (σε μερικές περιπτώσεις είναι 768) που να μην έχει δέσμευση 12μήνη αλλά μηνιαία και να σου μισθώνει των εξοπλισμό βγαίνει περίπου στα 24ευρώ/μήνα (Vivodi βγαίνει παραπάνω, HOL με χρεώνει 23 ευρώ αν συνεχίσω πέραν της 12μήνης σύμβασης που έχω και λήγει σε 2 μήνες, otenet & forthnet τα πακέτα που δίνουν είναι όλα από 9μηνη ή 12μηνη σύμβαση που δεν θέλω)
- Βάλε και ένα πακέτο αστικών/υπεραστικών κλήσεων (iCall πχ) βγαίνει 14ευρώ/μήνα

Αν τα σουμάρουμε βγαίνει ένα κόστος γύρω στα 50-55/ευρώ το μήνα όλα μαζί. Αν βάλουμε Tellas Zisto μέσω δικτύου ΟΤΕ βγαίνει 38ευρώ/μηνα με 1024 και απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, βάλτε και το 2μηνο πάγιο του ΟΤΕ ξαναβγαίωουμε πάλι στα 53 ευρώ/μήνα. Υπάρχει κάποιος άλλος συνδυασμός που ξέχασα για να έχει κανείς τέτοιο πακέτο μέσω ΟΤΕ ?

Και ρωτάω, το έχει ψαξεί κανείς να δει αν υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό ή καταλήγουμε σε μια τέτοια λύση μέχρι να μας καλύψει Tellas/Vivodi/Forthnet με τα ιδιόκτητα δίκτυά τους ?

nobleman
14-12-06, 20:09
Κι εγώ ακριβώς για μια τέτοια λύση ψάχνω αλλά άκρη δεν βρίσκω... εννοώ κάτι που να με ικανοποιεί... έχω ISDN/otenet 768 και πλερώνω 35,5+22,5=58 συν τα έξτρα των κλήσεων... πολλά λεφτά για φτωχές υπηρεσίες!!!

BigLion
16-12-06, 03:17
Δυστυχως αν δεν καλυπτεσαι από αλλού, στον ΟΤΕ λιγο πολύ στα ιδια είναι οι πιο πολλες επιλογες (χωρις δεσμευσεις σε ορισμένα πακέτα)....

Νομίζω η Αλτεκ είναι από τις φθηνότερες....

Επίσης αν δεν σε ενδιαφερουν οι δεσμέυσεις κοίτα και για τη Vivodi....(DSLCube ή καποιο αλλο νομιζω εχει καλες τιμές)

@ ADSLgr.com All rights reserved.