PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνέντευξη τύπου της Apple στις 12 Σεπτεμβρίου, αναμένεται νέο iPhone



Σελίδες : [1] 2 3 4

NeK
05-09-12, 13:15
Η Apple έστειλε προσκλήσεις για μία συνέντευξη τύπου που θα πραγματοποιηθεί στις 12 Σεπτεμβρίου. Η εταιρεία δεν αποκάλυψε λεπτομέρειες για ποιο λόγο θα γίνει, αλλά σύμφωνα με τα τελευταία νέα είναι εμφανές: θα είναι για το επόμενο iPhone. Η συνέντευξη θα λάβει χώρα στο Yerba Buena Center του San Francisco στις 10 πμ τοπική ώρα.

Η Apple συνήθως δίνει λίγες λεπτομέρειες και μερικά στοιχεία στις προσκλήσεις της. Έδωσε και αυτή τη φορά με την αναγραφή "είναι σχεδόν εδώ" μαζί με ένα μεγάλο 12, που όμως στη σκιά του διακρίνεται το 5. Αυτό δείχνει ότι το νέο iPhone θα λέγεται iPhone 5 τελικά, παρά του ότι αυτή είναι η 6 γενιά της σειράς iPhone.

109078

Αν αυτό είναι μία ακριβής ερμηνεία, δεν μένει παρά να το δούμε. Πολύ πιο ενδιαφέρον θα είναι να μάθουμε τι θα φέρει το νέο iPhone. Πιστεύεται ότι η συσκευή θα έχει μεγαλύτερη οθόνη από το προηγούμενο μοντέλο (φήμες το θέλουν στις 4 ίντσες με 16:9 αναλογία), υποστήριξη 4G LTE, την "nano" SIM card, λεπτότερο αλουμινένιο κορμό με δίχρωμη πλάτη και μικρότερο dock connector.

Αν οι τελευταίες φήμες βγουν αληθινές, η Apple μπορεί να δεχτεί προ-παραγγελίες του νέου iPhone την ίδια ημέρα που θα ανακοινωθεί, με τις πωλήσεις να ξεκινούν μία εβδομάδα μετά στις 21 Σεπτεμβρίου.

Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/50034-apple-confirms-september-12-event-new-iphone-expected.html)

grayden
05-09-12, 13:28
Και έχει βάλει το στρατό της να γεμίσει το internet με τα ίδια άρθρα μέρα παρά μέρα.

Νομίζω ότι έχει γίνει λίγο κουραστικό όλο αυτό το hype.

Μάλλον θα πρέπει να σκεφτούν και κάτι άλλο εκεί στο marketing dept (το ότι φέτος δεν τα έπιναν σε bars δεν μετράει...).

dantouan
05-09-12, 14:18
sell iphone 4s pm me :cool:

hellenicsun
05-09-12, 14:21
Εντομεταξύ, δε θέλω να πιστέψω πως το 5 θα είναι όπως το 4/4S απλά με μεγαλύτερη οθόνη, άλλο connector και iOS 6. Αυτό που θέλω να πιστεύω είναι πως όλο αυτό το hype συμβαίνει ώστε στις 12 του μήνα να πούμε wow αφού θα δούμε ένα εντελώς διαφορετικό σχέδιο.

xhaos
05-09-12, 14:30
Και έχει βάλει το στρατό της να γεμίσει το internet με τα ίδια άρθρα μέρα παρά μέρα.

Νομίζω ότι έχει γίνει λίγο κουραστικό όλο αυτό το hype.

Μάλλον θα πρέπει να σκεφτούν και κάτι άλλο εκεί στο marketing dept (το ότι φέτος δεν τα έπιναν σε bars δεν μετράει...).

μετράει ίσως ότι είχαν μπλεξίματα με το FBI και χακεράδες;;;

http://www.adslgr.com/forum/threads/656262-12-000-000-Apple-UDID-%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CF%80%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CF%81

ankouts
05-09-12, 14:33
Έχουν βγει ήδη τα πρώτα αξεσουάρ. Η οθόνη έχει ίδιο ακριβώς πλάτος αλλά μήκος λίγο μεγαλύτερο, περί του 1 εκ. Τώρα για τα εσώψυχά του θα περιμένουμε λίγες ακόμα μέρες.

grayden
05-09-12, 15:03
μετράει ίσως ότι είχαν μπλεξίματα με το FBI και χακεράδες;;;

http://www.adslgr.com/forum/threads/656262-12-000-000-Apple-UDID-%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CF%80%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CF%81

Αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

blade_
05-09-12, 15:18
μια χαρα.η επιτυχια της apple θα καταφερει να βουλιαξει το ντερνετ παλι στις 12 του μηνα.μπραβο τους

Lagman
05-09-12, 17:24
Έλα να αρχίσουν τα flame και οι διαφωνίες γιατί έχουμε πέσει τελευταία lol

Nozomi
05-09-12, 18:31
Χωρίς διάθεση trolling, δεν έχω μπορέσει να καταλάβω γιατί καμμιά εταιρεία (εξαίρεση η Nokia η οποία δεν είναι άμεσα ανταγωνίστρια για άλλους λόγους) δεν έχει κατορθώσει να φτάσει το επίπεδο του design και της ποιότητας της Apple στα αϊφόνια.

Πολύ φοβάμαι (γιατί αντιπαθώ τις εμπορικές πρακτικές της) ότι θα μας ξαναστείλει σ' αυτούς τους τομείς, και τα κάθε λογής lifestyle ψώνια θα σπεύσουν πάλι.:(

tzelen
05-09-12, 20:27
Προτιμώ να πληρώνω τη συσκευή και όχι το design.

tolis_01
05-09-12, 21:03
Πολύ φοβάμαι (γιατί αντιπαθώ τις εμπορικές πρακτικές της) ότι θα μας ξαναστείλει σ' αυτούς τους τομείς, και τα κάθε λογής lifestyle ψώνια θα σπεύσουν πάλι.:(

Μεγάλη ζημιά για την ανθρωπότητα, τα lifestyle ψώνια θα αγοράσουν κι άλλο iphone :p
Όπως και να έχει, τις πωλήσεις τις έχει εξασφαλισμένες λόγω marketing, προϊόν Apple αυτή την περίοδο και αποτυχημένο, δεν γίνεται. Τουλάχιστον στο κοινό που απευθύνεται.

Lagman
05-09-12, 23:53
Πολύ φοβάμαι (γιατί αντιπαθώ τις εμπορικές πρακτικές της) ότι θα μας ξαναστείλει σ' αυτούς τους τομείς, και τα κάθε λογής lifestyle ψώνια θα σπεύσουν πάλι.:(

Μεγάλη ζημιά για την ανθρωπότητα, τα lifestyle ψώνια θα αγοράσουν κι άλλο iphone :p
Όπως και να έχει, τις πωλήσεις τις έχει εξασφαλισμένες λόγω marketing, προϊόν Apple αυτή την περίοδο και αποτυχημένο, δεν γίνεται. Τουλάχιστον στο κοινό που απευθύνεται.
Τις πωλήσεις τις έχει εξασφαλισμένες γιατι κάποιος που έχει το 3GS η ένα 4ρι έμεινε πολυ ικανοποιημένος απο το iPhone του.

Rebel Scum
06-09-12, 00:04
Αναρωτιέμαι αν θα έχει κάτι πρωτοποριακό....

Πριν δημιουργήσω διαφωνίες για την πρωτοπορία της Apple να διευκρινίσω ότι αναρωτιέμαι αν θα πάρει κάποια ιδέα γνωστή και θα την πακετάρει όπως αυτή ξέρει. Κάτι σημαντικό βέβαια όχι βλακείες τύπου Siri.

dpa2006
06-09-12, 00:18
ενα σχετικο βιντεο

http://youtu.be/rWXDW_3MOjM

και τα χαρακτηριστικά του
iPhone 5: 15 most-wanted features (http://reviews.cnet.com/8301-18438_7-20007304-82/iphone-5-15-most-wanted-features/)

kstefanos
06-09-12, 03:29
ενα σχετικο βιντεο

http://youtu.be/rWXDW_3MOjM

και τα χαρακτηριστικά του
iPhone 5: 15 most-wanted features (http://reviews.cnet.com/8301-18438_7-20007304-82/iphone-5-15-most-wanted-features/)

109099

marcus1
06-09-12, 05:19
Η τεχνολογία για μια σημαντική πρωτοπορία (inductive charging, "ασύρματη φόρτιση") υπάρχει ήδη (Qi) και το μόνο που έχει να κάνει η Apple, είναι να πάρει άδεια για την χρήση της. Αν και φίλος των android τηλεφώνων, πολύ θα επιθυμούσα μια τέτοια κίνηση, που θα οδηγούσε στην διάδοση και καθιέρωση της τεχνολογίας αυτής (στο κάτω-κάτω είναι πάρα πολύ βολική και χρήσιμη). Δυστυχώς η apple δεν έχει και την καλύτερη σχέση με τα standards, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... ;-)

xhaos
06-09-12, 07:50
Τις πωλήσεις τις έχει εξασφαλισμένες γιατι κάποιος που έχει το 3GS η ένα 4ρι έμεινε πολυ ικανοποιημένος απο το iPhone του.

μα αυτό λέμε, ότι έχει τις πωλήσεις εξασφαλισμένες γιατί τα funboys που έχουν κινητό 1 χρόνου θα πάνε να ξανά αγοράσουν το ίδιο πράγμα....... χτες το μεσημέρι σκοτώθηκα με ένα φίλο που τα έχει πάρει με τη σειρά και το 4gs το πήρε πριν 9 μήνες νομίζω και τώρα ετοιμάζεται για το 5, και στην ερώτηση γιατί; τι νέο feature έχει ή τι πρόβλημα έχει το παλιό και θες να το αλλάξεις πήρα την απάντηση "μα είναι το νέο!"
wtf dude.......

gio4
06-09-12, 08:32
μα αυτό λέμε, ότι έχει τις πωλήσεις εξασφαλισμένες γιατί τα funboys που έχουν κινητό 1 χρόνου θα πάνε να ξανά αγοράσουν το ίδιο πράγμα....... χτες το μεσημέρι σκοτώθηκα με ένα φίλο που τα έχει πάρει με τη σειρά και το 4gs το πήρε πριν 9 μήνες νομίζω και τώρα ετοιμάζεται για το 5, και στην ερώτηση γιατί; τι νέο feature έχει ή τι πρόβλημα έχει το παλιό και θες να το αλλάξεις πήρα την απάντηση "μα είναι το νέο!"
wtf dude.......

i) Το 4s εννοείς σίγουρα ε; (4gs δεν βγήκε... νομίζω)
ii) Τελευταία φορά που πήρες καινούργιο παντελόνι (ρούχο γενικότερα) φαντάζομαι πως είχες ήδη ένα λίγο λιγότερο καινούργιο... anyway όχι πως συμφωνώ με τον φίλο σου αλλά νομίζω αυτή είναι η λογική γενικότερα σε αυτό που ζούμε στις μέρες μας νομίζω χαρακτηρίζεται "ελεύθερη οικονομία", ίσως κάνω και λάθος απλά νομίζω γενικότερα σε όλους τους τομείς μας πλασάρουν το "ίδιο πράμα αλλιώς"! Αυτοκίνητα, Ρούχα(-Μόδα), Ακίνητα, κλπ. κλπ. γιατί όχι σιγά σιγά και τα προϊοντα υψηλής τεχνολογίας.
Επίσης πιστεύω πως (αν και σε μεγάλο βαθμό έγινε ήδη) σε λίγο τα προίόντα υψ. τεχνολογίας θα είναι όπως τα ρούχα εντελώς αναλώσιμα... Θα βρίσκεις ό,τι θες σε όποια μορφή και όποιον χρωματισμό ακόμα και για οιοδήποτε βαλάντιο...

Lagman
06-09-12, 08:52
Η τεχνολογία για μια σημαντική πρωτοπορία (inductive charging, "ασύρματη φόρτιση") υπάρχει ήδη (Qi) και το μόνο που έχει να κάνει η Apple, είναι να πάρει άδεια για την χρήση της. Αν και φίλος των android τηλεφώνων, πολύ θα επιθυμούσα μια τέτοια κίνηση, που θα οδηγούσε στην διάδοση και καθιέρωση της τεχνολογίας αυτής (στο κάτω-κάτω είναι πάρα πολύ βολική και χρήσιμη). Δυστυχώς η apple δεν έχει και την καλύτερη σχέση με τα standards, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... ;-)
Ένα μεγάλο θετικό των iPhone κατα τη γνώμη μου είναι ότι φορτίζουν πολυ ποιο γρήγορα απο των ανταγωνιστών ...

- - - Updated - - -



Τις πωλήσεις τις έχει εξασφαλισμένες γιατι κάποιος που έχει το 3GS η ένα 4ρι έμεινε πολυ ικανοποιημένος απο το iPhone του.

μα αυτό λέμε, ότι έχει τις πωλήσεις εξασφαλισμένες γιατί τα funboys που έχουν κινητό 1 χρόνου θα πάνε να ξανά αγοράσουν το ίδιο πράγμα....... χτες το μεσημέρι σκοτώθηκα με ένα φίλο που τα έχει πάρει με τη σειρά και το 4gs το πήρε πριν 9 μήνες νομίζω και τώρα ετοιμάζεται για το 5, και στην ερώτηση γιατί; τι νέο feature έχει ή τι πρόβλημα έχει το παλιό και θες να το αλλάξεις πήρα την απάντηση "μα είναι το νέο!"
wtf dude.......

Ο κόσμος κάνει αγορές για τον χ ψ λόγο πχ ένας φίλος είχε πάρει τηλεόραση 3000€ και με το που έλειξε η εγγύηση του χάλασε lol

Πόσοι πάνε και αγοράζουν πανάκριβες smart tv 3d κλπ χωρίς να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες τους;;

Θεωρώ ότι απο 4S σε 5 δεν έχει τρομερές διαφορές.Εδώ έχω δει άτομο να αλλάζει κάθε τρεις μήνες smartphone...

- - - Updated - - -

Άλλο ένα μεγάλο θετικό στα iPhone και γενικότερα στις iOS συσκευές είναι ότι βρίσκεις προσφορές και εφαρμογές που ήταν επι πληρωμή δωρεάν ... Παράδειγμα σήμερα έχει το Temple Run Brave δωρεάν ενώ στο Google Play είναι μόνο με πληρωμή.

xhaos
06-09-12, 09:10
Άλλο ένα μεγάλο θετικό στα iPhone και γενικότερα στις iOS συσκευές είναι ότι βρίσκεις προσφορές και εφαρμογές που ήταν επι πληρωμή δωρεάν ... Παράδειγμα σήμερα έχει το Temple Run Brave δωρεάν ενώ στο Google Play είναι μόνο με πληρωμή.

και το angry bird στο google είναι δωρεάν ενώ νομίζω το ios θέλει λεφτά, παλιά είμαι σίγουρος ότι ήθελε λεφτά στο ios...
αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, για εμένα το θέμα είναι το πραγματικά funboy - victim base που έχει δημιουργήσει το marketing της apple, που βλέπεις άτομα που στην ουσία δεν έχουν να πληρώσουν το ενοίκιο τους αλλά το νέο iphone θα το αγοράσουν αξιωματικά ή ακόμα χειρότερα παιδιά στο σχολείο (συγγενικό παράδειγμα) όπου οι γονείς είναι άνεργοι αλλά το κωλόπαιδο κάνει ψυχολογικούς εκβιασμούς γιατί οι φίλοι του έχουν ήδη το 4something και δεν μπορεί να είναι με το 3something..... ε άι σιχτίρ δηλαδή.
ε αυτό δεν το βλέπεις αλλού σε κανένα προϊόν.
και βέβαια το ότι μπορεί να γλυτώσεις π.χ. 20 ευρό από εφαρμογές που θα πλήρωνες δεν είναι λόγος να πας να δώσεις 700 ευρό για να αποκτήσεις τη συσκευή που σου τις δίνει δωρεάν....λογικά και μόνο δεν είναι επιχείρημα.

Φανερός Πράκτωρ
06-09-12, 10:31
109104

:lol: :yahoo::dance:

Lagman
06-09-12, 11:26
Άλλο ένα μεγάλο θετικό στα iPhone και γενικότερα στις iOS συσκευές είναι ότι βρίσκεις προσφορές και εφαρμογές που ήταν επι πληρωμή δωρεάν ... Παράδειγμα σήμερα έχει το Temple Run Brave δωρεάν ενώ στο Google Play είναι μόνο με πληρωμή.

και το angry bird στο google είναι δωρεάν ενώ νομίζω το ios θέλει λεφτά, παλιά είμαι σίγουρος ότι ήθελε λεφτά στο ios...
αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, για εμένα το θέμα είναι το πραγματικά funboy - victim base που έχει δημιουργήσει το marketing της apple, που βλέπεις άτομα που στην ουσία δεν έχουν να πληρώσουν το ενοίκιο τους αλλά το νέο iphone θα το αγοράσουν αξιωματικά ή ακόμα χειρότερα παιδιά στο σχολείο (συγγενικό παράδειγμα) όπου οι γονείς είναι άνεργοι αλλά το κωλόπαιδο κάνει ψυχολογικούς εκβιασμούς γιατί οι φίλοι του έχουν ήδη το 4something και δεν μπορεί να είναι με το 3something..... ε άι σιχτίρ δηλαδή.
ε αυτό δεν το βλέπεις αλλού σε κανένα προϊόν.
και βέβαια το ότι μπορεί να γλυτώσεις π.χ. 20 ευρό από εφαρμογές που θα πλήρωνες δεν είναι λόγος να πας να δώσεις 700 ευρό για να αποκτήσεις τη συσκευή που σου τις δίνει δωρεάν....λογικά και μόνο δεν είναι επιχείρημα.
Εσύ μου λες για ένα παιχνίδι δωρεάν εγω σου λέω για ολόκληρη ενότητα σε φόρουμ και sites με δωρεάν εφαρμογές και προσφορές που αφορούν πληρωμένες εφαρμογές...
700€ προσωπικά δε θα τα έδινα με την καμία.

Λες για το παιδί, ανέφερα παράδειγμα με άλλο προϊόν πχ smart tv πόσοι πάνε και αγοράζουν τις 42αρες 3d κλπ ; Γίνεται και με άλλα προϊόντα αυτο, μάλιστα είπα ότι έχω δει άτομο να αλλάζει τα smartphone σα τα πουκάμισα. Ο funboyσμος γίνεται και με αλλα προϊόντα.

Nozomi
06-09-12, 11:53
Είναι μεγάλη επιτυχία της Samsung το ότι κατάφερε να ξεπεράσει σε πωλήσεις την Apple στην έδρα της, τις ΗΠΑ, έστω και σ' αυτή την μεταβατική φάση αναμονής του 5-ριού.

Μιλάμε για Αμερικανούς, και τιμή αγοράς 500$, δωρεάν σε 2ετή συμβόλαια.

Δεν εργάζονται 1 μήνα για να αποκτήσουν μια συσκευή όπως στην Ελλάδα, ούτε έχουν τις καταπληκτικές επιδοτήσεις των... 150 € !

blade_
06-09-12, 12:14
δυστυχως στο εξωτερικο ειναι πολυ μπροστα στο θεμα αυτο κ σε πολλα αλλα τεχνολογικα θεματα..

Lagman
06-09-12, 12:46
Εδώ παίζουν δόσεις lol , πας και το αγοράζεις με δόσεις απο το oteshop και το πληρώνεις μέσω του λογαριασμού λίγο λίγο...

blade_
06-09-12, 12:52
εδω γελαμε

grayden
06-09-12, 12:57
Εδώ παίζουν δόσεις lol , πας και το αγοράζεις με δόσεις απο το oteshop και το πληρώνεις μέσω του λογαριασμού λίγο λίγο...

Με τις τιμές που έχουν τις περισσότερες φορές πρέπει να έχεις εγκεφαλική βλάβη για να το πάρεις από εκεί.

Luigi
06-09-12, 13:14
ενα σχετικο βιντεο

http://youtu.be/rWXDW_3MOjM

και τα χαρακτηριστικά του
iPhone 5: 15 most-wanted features (http://reviews.cnet.com/8301-18438_7-20007304-82/iphone-5-15-most-wanted-features/)


Αν ειναι οντως εστω και παρομοιο με αυτο που παρουσιαζεται στο video, δεν φερνει τρομερα σε Galaxy Ace?

kran
06-09-12, 16:45
Είναι άλλη κουβέντα, δεν δίνω 650€ για κινητό και άλλη η κουβέντα δεν δίνω 650€ για iphone.
Το πρόβλημα κάποιων είναι το ποσό? Δηλαδή θα έδιναν 650€ για άλλο smartphone που είναι καλύτερο?

Αν έχεις πάρει μια φορά ακριβό smartphone (iphone, samsung, HTC, etc) η αλλαγη του με ένα νέο μοντέλο νέας μάρκας κοστίζει λίγο.

Εγώ κάθε χρόνο αλλάζω smartphone αφού πουλάω το παλιό στη μισή τιμή που το αγόρασα, προσθέτω την επιδότηση και πληρώνω και κάτι ψιλα.
Από το iphone 4 πέρασα στο iphone 4s βάζοντας μονο 50€ από την τσέπη μου....

Πήρα ένα ολοκαίνουργιο κινητό (χωρίς ουσιαστικη διαφορά από το προηγούμενο μοντέλο), αλλα με εγγύηση 1 έτους και να λάμπει.
Πιθανά τώρα αφου λήξει το ετησιο συμβολαιο μου να πάρω Samsung ή μπορεί και το νέο iphone.
Αν λήξει η εγγύηση και πάθει κάτι, τα κλαις τα 650€. Ενω έτσι με ένα 50ρικο/ χρόνο εξασφαλίζεις και νέο smartphone και εισαι και εξασφαλισμένος.

nothing
06-09-12, 17:24
Είναι άλλη κουβέντα, δεν δίνω 650€ για κινητό και άλλη η κουβέντα δεν δίνω 650€ για iphone.
Το πρόβλημα κάποιων είναι το ποσό? Δηλαδή θα έδιναν 650€ για άλλο smartphone που είναι καλύτερο?

Αν έχεις πάρει μια φορά ακριβό smartphone (iphone, samsung, HTC, etc) η αλλαγη του με ένα νέο μοντέλο νέας μάρκας κοστίζει λίγο.

Εγώ κάθε χρόνο αλλάζω smartphone αφού πουλάω το παλιό στη μισή τιμή που το αγόρασα, προσθέτω την επιδότηση και πληρώνω και κάτι ψιλα.
Από το iphone 4 πέρασα στο iphone 4s βάζοντας μονο 50€ από την τσέπη μου....

Πήρα ένα ολοκαίνουργιο κινητό (χωρίς ουσιαστικη διαφορά από το προηγούμενο μοντέλο), αλλα με εγγύηση 1 έτους και να λάμπει.
Πιθανά τώρα αφου λήξει το ετησιο συμβολαιο μου να πάρω Samsung ή μπορεί και το νέο iphone.
Αν λήξει η εγγύηση και πάθει κάτι, τα κλαις τα 650€. Ενω έτσι με ένα 50ρικο/ χρόνο εξασφαλίζεις και νέο smartphone και εισαι και εξασφαλισμένος.

sorry κιολας αλλα τι επιδοτηση εχεις περιπου?

mrsaccess
06-09-12, 19:39
Πάντως μια Κινέζικη εταιρεία έχει φτιάξει και διαθέσει στην αγορά μια συσκευή που μοιάζει με τα mock-ups του iPhone 5 που κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο.
Μάλιστα προχώρησε σε κατοχύρωση του design και απειλεί πως αν το iPhone 5 μοιάζει με την συσκευή της, θα προβεί σε μηνύσεις. :lol:

http://www.goophone.hk/

grayden
06-09-12, 19:42
Μάλιστα προχώρησε σε κατοχύρωση του design και απειλεί πως αν το iPhone 5 μοιάζει με την συσκευή της, θα προβεί σε μηνύσεις. :lol:

http://www.goophone.hk/

Αληθεύει;

mrsaccess
06-09-12, 20:00
Έτσι ισχυρίζονται. http://www.gizchina.com/2012/09/04/chinese-phone-maker-goophone-i5-might-have-blocked-iphone-5-sales-in-china/

grayden
06-09-12, 21:02
Έτσι ισχυρίζονται. http://www.gizchina.com/2012/09/04/chinese-phone-maker-goophone-i5-might-have-blocked-iphone-5-sales-in-china/

Μάλλον θα πέσει γέλιο...

kostthem
07-09-12, 00:07
Είναι άλλη κουβέντα, δεν δίνω 650€ για κινητό και άλλη η κουβέντα δεν δίνω 650€ για iphone.
Το πρόβλημα κάποιων είναι το ποσό? Δηλαδή θα έδιναν 650€ για άλλο smartphone που είναι καλύτερο?

Αν έχεις πάρει μια φορά ακριβό smartphone (iphone, samsung, HTC, etc) η αλλαγη του με ένα νέο μοντέλο νέας μάρκας κοστίζει λίγο.

Εγώ κάθε χρόνο αλλάζω smartphone αφού πουλάω το παλιό στη μισή τιμή που το αγόρασα, προσθέτω την επιδότηση και πληρώνω και κάτι ψιλα.
Από το iphone 4 πέρασα στο iphone 4s βάζοντας μονο 50€ από την τσέπη μου....

Πήρα ένα ολοκαίνουργιο κινητό (χωρίς ουσιαστικη διαφορά από το προηγούμενο μοντέλο), αλλα με εγγύηση 1 έτους και να λάμπει.
Πιθανά τώρα αφου λήξει το ετησιο συμβολαιο μου να πάρω Samsung ή μπορεί και το νέο iphone.
Αν λήξει η εγγύηση και πάθει κάτι, τα κλαις τα 650€. Ενω έτσι με ένα 50ρικο/ χρόνο εξασφαλίζεις και νέο smartphone και εισαι και εξασφαλισμένος.

Αυτό ακριβώς κάνω από το πρώτο iPhone. Ο λόγος για να έχω την τελευταία έκδοση είναι ότι έχει πάντα τρομερή αξία μεταπώλησης. Και στο συγκεκριμένο τομέα, ακόμα και σε περίοδο κρίσης τα iPhones σκίζουν. Βασικά πέρυσι από το 4 στο 4s έβαλα και στην τσέπη 50 ευρώ.

nothing
07-09-12, 00:18
Αυτό ακριβώς κάνω από το πρώτο iPhone. Ο λόγος για να έχω την τελευταία έκδοση είναι ότι έχει πάντα τρομερή αξία μεταπώλησης. Και στο συγκεκριμένο τομέα, ακόμα και σε περίοδο κρίσης τα iPhones σκίζουν. Βασικά πέρυσι από το 4 στο 4s έβαλα και στην τσέπη 50 ευρώ.

θα ηθελα να μου πεις πως το εκανες αυτο ακριβως...
οπως περιμενω να μου πει ο παραπανω για το ποσο της επιδοτησης που ειχε...

kostthem
07-09-12, 00:21
θα ηθελα να μου πεις πως το εκανες αυτο ακριβως...
οπως περιμενω να μου πει ο παραπανω για το ποσο της επιδοτησης που ειχε...

Περίπου 300 ευρώ (για iPhone, 250 για τα υπόλοιπα κινητά - είναι η συμφωνία της Apple τέτοια). Πουλάω το παλιό 350 ευρώ.
Πέρυσι μου έδωσαν 360 ευρώ επιδότηση για πάγιο περίπου 60 ευρώ (έτσι κι αλλιώς αυτό το πάγιο χρειάζομαι και με καλύπτει και για απεριόριστες εθνικές κλήσεις σε σταθερά και δεν έχω βάλει το αντίστοιχο πακέτο στο σταθερό).

nothing
07-09-12, 00:42
Περίπου 300 ευρώ (για iPhone, 250 για τα υπόλοιπα κινητά - είναι η συμφωνία της Apple τέτοια). Πουλάω το παλιό 350 ευρώ.
Πέρυσι μου έδωσαν 360 ευρώ επιδότηση για πάγιο περίπου 60 ευρώ (έτσι κι αλλιώς αυτό το πάγιο χρειάζομαι και με καλύπτει και για απεριόριστες εθνικές κλήσεις σε σταθερά και δεν έχω βάλει το αντίστοιχο πακέτο στο σταθερό).

ok θα σου αναλυσω το σκεπτικο μου που ειναι παρα πολυ απλο...
δεν κερδισες τιποτα γαι την τσεπη σου...
την επιδοτηση αν την εβαζες στα παγια θα ειχες minimum 250 ευρω το χρονο στους λογαρισμους σου...
αυτο ειναι "κερδος" και οχι οτι πηρες ενα καινουργιο iphone που δεν σου προσφερει κατα 99% τιποτα παραπανω ουτε ειχες προβλημα αφου το πουλησες τοσα λεφτα...

αυτο φυσικα ισχυει για ολους και οχι για σενα μονο (δεν ειναι κατι προσωπικο απλα ηταν αφορμη το σχολιο του προηγουμενου) και πρεπει να σταματησει να λεγεται...
μια χαρα το πληρωνεις το καινουργιο και μαλιστα 250 ευρω (αφου τα 300 ισχυουν μονο για το iphone)...

ολοι που το λενε δεν σκεφτονται απλα το παραπανω...

huawei 1,5 χρονου (και θα παει καμποσο ακομη) με 199 ευρω κανει τα παντα (μα τα παντα) και την επιδοτηση θα την βαλω στα παγια οποτε οσο και να μου αναλογει απο το συμβολαιο που εχω ναι τα γλυτωνω αρα οντως εχω "κερδος" σε σχεση με αυτα που θα εδινα...
that the true deal...

με λιγα λογια εσυ (καθε εσυ) καθε χρονο δινεις συνολικα παραπανω αποσο κανει ενα κινητο που κανει ακριβως τα ιδια πραγματα απλα επειδη σαρεσει και το εχεις μαθει...
ΔΕΝ ειναι καθολου κακο-χαζο ή οτι αλλο μπορει να πει ο καθενας αφου το γουσταρεις και καλα κανεις ΑΛΛΑ οχι οτι εχεις και κερδος ή δεν δινεις τιποτα ή δινεις 50 ευρω...

ξαναλεω no hard feelings τα λεω με καλη διαθεση :)

Gordito
07-09-12, 00:57
Aσε τα παιδια να νομιζουν οτι κερδισανε κιολας.
Εξαλλου εχουν καινουργιο smartphone με καινουργια εγγυηση (1 χρονου :p)

Lagman
07-09-12, 01:03
Περίπου 300 ευρώ (για iPhone, 250 για τα υπόλοιπα κινητά - είναι η συμφωνία της Apple τέτοια). Πουλάω το παλιό 350 ευρώ.
Πέρυσι μου έδωσαν 360 ευρώ επιδότηση για πάγιο περίπου 60 ευρώ (έτσι κι αλλιώς αυτό το πάγιο χρειάζομαι και με καλύπτει και για απεριόριστες εθνικές κλήσεις σε σταθερά και δεν έχω βάλει το αντίστοιχο πακέτο στο σταθερό).

ok θα σου αναλυσω το σκεπτικο μου που ειναι παρα πολυ απλο...
δεν κερδισες τιποτα γαι την τσεπη σου...
την επιδοτηση αν την εβαζες στα παγια θα ειχες minimum 250 ευρω το χρονο στους λογαρισμους σου...
αυτο ειναι "κερδος" και οχι οτι πηρες ενα καινουργιο iphone που δεν σου προσφερει κατα 99% τιποτα παραπανω ουτε ειχες προβλημα αφου το πουλησες τοσα λεφτα...

αυτο φυσικα ισχυει για ολους και οχι για σενα μονο (δεν ειναι κατι προσωπικο απλα ηταν αφορμη το σχολιο του προηγουμενου) και πρεπει να σταματησει να λεγεται...
μια χαρα το πληρωνεις το καινουργιο και μαλιστα 250 ευρω (αφου τα 300 ισχυουν μονο για το iphone)...

ολοι που το λενε δεν σκεφτονται απλα το παραπανω...

huawei 1,5 χρονου (και θα παει καμποσο ακομη) με 199 ευρω κανει τα παντα (μα τα παντα) και την επιδοτηση θα την βαλω στα παγια οποτε οσο και να μου αναλογει απο το συμβολαιο που εχω ναι τα γλυτωνω αρα οντως εχω "κερδος" σε σχεση με αυτα που θα εδινα...
that the true deal...

με λιγα λογια εσυ (καθε εσυ) καθε χρονο δινεις συνολικα παραπανω αποσο κανει ενα κινητο που κανει ακριβως τα ιδια πραγματα απλα επειδη σαρεσει και το εχεις μαθει...
ΔΕΝ ειναι καθολου κακο-χαζο ή οτι αλλο μπορει να πει ο καθενας αφου το γουσταρεις και καλα κανεις ΑΛΛΑ οχι οτι εχεις και κερδος ή δεν δινεις τιποτα ή δινεις 50 ευρω...

ξαναλεω no hard feelings τα λεω με καλη διαθεση :)

Σχεδόν τα πάντα... Τα android έχουν θέμα με το VPN και το IPSec .

Καλα αυτο με την εγγύηση των iPhone 1 χρόνο είναι αρνητικό όταν τα άλλα έχουν 2 χρόνια...

nothing
07-09-12, 01:17
Σχεδόν τα πάντα... Τα android έχουν θέμα με το VPN και το IPSec .

Καλα αυτο με την εγγύηση των iPhone 1 χρόνο είναι αρνητικό όταν τα άλλα έχουν 2 χρόνια...


με vpn η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει αλλα καθαρα απο περιεργεια το teamviewer πως παιζει? δεν ειναι vpn?

kostthem
07-09-12, 07:30
ok θα σου αναλυσω το σκεπτικο μου που ειναι παρα πολυ απλο...
δεν κερδισες τιποτα γαι την τσεπη σου...
την επιδοτηση αν την εβαζες στα παγια θα ειχες minimum 250 ευρω το χρονο στους λογαρισμους σου...
αυτο ειναι "κερδος" και οχι οτι πηρες ενα καινουργιο iphone που δεν σου προσφερει κατα 99% τιποτα παραπανω ουτε ειχες προβλημα αφου το πουλησες τοσα λεφτα...

αυτο φυσικα ισχυει για ολους και οχι για σενα μονο (δεν ειναι κατι προσωπικο απλα ηταν αφορμη το σχολιο του προηγουμενου) και πρεπει να σταματησει να λεγεται...
μια χαρα το πληρωνεις το καινουργιο και μαλιστα 250 ευρω (αφου τα 300 ισχυουν μονο για το iphone)...

ολοι που το λενε δεν σκεφτονται απλα το παραπανω...

huawei 1,5 χρονου (και θα παει καμποσο ακομη) με 199 ευρω κανει τα παντα (μα τα παντα) και την επιδοτηση θα την βαλω στα παγια οποτε οσο και να μου αναλογει απο το συμβολαιο που εχω ναι τα γλυτωνω αρα οντως εχω "κερδος" σε σχεση με αυτα που θα εδινα...
that the true deal...

με λιγα λογια εσυ (καθε εσυ) καθε χρονο δινεις συνολικα παραπανω αποσο κανει ενα κινητο που κανει ακριβως τα ιδια πραγματα απλα επειδη σαρεσει και το εχεις μαθει...
ΔΕΝ ειναι καθολου κακο-χαζο ή οτι αλλο μπορει να πει ο καθενας αφου το γουσταρεις και καλα κανεις ΑΛΛΑ οχι οτι εχεις και κερδος ή δεν δινεις τιποτα ή δινεις 50 ευρω...

ξαναλεω no hard feelings τα λεω με καλη διαθεση :)

Καλημέρα. Έπεσες όμως σε λογιστή. Αν είχα έκπτωση αντί επιδότησης θα κέρδιζα 6 x 12 = όχι 250 ευρώ.
Το τελευταίο μοντέλο (που δεν είναι κατά 99% ίδιο) μου εξασφαλίζει ότι και τον επόμενο χρόνο θα το πουλήσω 350 ευρώ.
Και κυρίως (ισχύει για όποια άλλη συσκευή): Θέλω iMessages & Facetime. Υπάρχουν σε άλλα τηλέφωνα; Δεν χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο, αλλά αυτό (δεν είναι extra εφαρμογές να καίνε μπαταρία, μην ακούω για εναλλακτικές τύπου Skype). Επίσης θέλω όταν κάποιος μου κάνει Facetime ή μου στέλνει iMessage να απαντάω είτε από τον Mac μου είτε από το κινητό. Όλοι οι φίλοι μου (και δεν είναι fashion victims) έχουν iPhone και τα iMessages μας έχουν σώσει. Τα χρειάζομαι λοιπόν αυτά οπωσδήποτε (μαζί με την 1080p εγγραφή video χωρίς να χάνεται κανένα frame). Τα κάνει αυτά το κάθε Huawei? Αν ναι, μαζί σου!

mrsaccess
07-09-12, 07:54
Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει iPhone, αυτόματα τον κόβεις από φίλο; Γιατί το «όλοι οι φίλοι μου έχουν iPhone» δεν ακούγεται λογικό σε καμιά γλώσσα. Είναι σαν τις διαφημίσεις «μίλα με την CU παρέα σου δωρεάν».

Ο κόσμος χρειάζεται τεχνολογίες που δουλεύουν παντού: viber, skype, what's up, gtalk.

xhaos
07-09-12, 08:08
Έτσι ισχυρίζονται. http://www.gizchina.com/2012/09/04/chinese-phone-maker-goophone-i5-might-have-blocked-iphone-5-sales-in-china/

iΤrolling
τέλειο!

- - - Updated - - -


Καλημέρα. Έπεσες όμως σε λογιστή. Αν είχα έκπτωση αντί επιδότησης θα κέρδιζα 6 x 12 = όχι 250 ευρώ.

δηλαδή η θέση του λογιστή είναι ότι η εταιρία σου, σου δίνει την επιδότηση γιατί της αρέσουν τα παπούτσια σου και από την καλή καρδιά της και έτσι εσύ έχεις κέρδος; δηλαδή η επιδότηση ΔΕΝ είναι λεφτά από τα πάγια σου; Δηλαδή η εταιρία έχει ζημιά από εσένα;

- - - Updated - - -



Ο κόσμος χρειάζεται τεχνολογίες που δουλεύουν παντού: viber, skype, what's up, gtalk.

:oneup: ακριβώς έτσι...... για να μπορείς να επικοινωνείς με όλους ακόμα και αν δεν είναι iΚάτοχοι, ακόμα και αν δεν είναι Ελλάδα!

kostthem
07-09-12, 08:23
Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει iPhone, αυτόματα τον κόβεις από φίλο; Γιατί το «όλοι οι φίλοι μου έχουν iPhone» δεν ακούγεται λογικό σε καμιά γλώσσα. Είναι σαν τις διαφημίσεις «μίλα με την CU παρέα σου δωρεάν».

Ο κόσμος χρειάζεται τεχνολογίες που δουλεύουν παντού: viber, skype, what's up, gtalk.

Αναρωτιέμαι γιατί πρώτα πρέπει να σκεφτείς κατάυτόν τον τρόπο και να μην σκέφτεσαι πιο απλά. Πρώτα απ'όλα,δεν έχω πολλούς φίλους, είναι ιερή λέξη για μένα.
Τα τελευταία χρόνια, δοκιμάσαμε πολλές τεχνολογίες τύπου Skype, what's up κλπ και καταλήξαμε όλοι μαζί ότι μας εξυπηρετούν τα imessages και το Facetime (για διαφορετικούς λόγους για τον καθέναν). Αν κάποιος (για οποιοδήποτε λόγο) δεν μπορεί να έχει iOS συσκευή, όλοι οι ύπόλοιποι μαζί καβατζάρουν και του αγοράζουν. Αυτό έχει χρειαστεί μία φορά μέχρι τώρα.

Το ίδιο πράγμα βέβαια ισχύει και για θέματα δουλειάς κλπ. Λίγοι, καλά επιλεγμένοι και ο ένας να στηρίζει τον άλλον.
Για τους υπόλοιπους, ναι, υπάρχει το what's up app. Απλά έχω αφήσει μόνο αυτό γιατί το Skype μου την έσκιζε την μπαταρία.

Δεν μου απάντησες όμως στα υπόλοιπα που έγραψα....
Είμαι λάτρης της τεχνολογίας στον βαθμό που μας κάνει την ζωή καλύτερη. μου αρέσει να γυρνάω από την παραλία και οι φωτογραφίες που τράβηξα να είναι στον Mac μου χωρίς να έχω κάνει απολύτως τίποτα. Απλά τις ανοίγω και τις κοιτάω. Και πολλά άλλα.

Από κει και πέρα, είναι πολύ΄δύσκολες εποχές, μπορεί να μειωθούν οι επιδοτήσεις, μπορεί να μην έχω δουλειά, μπορεί να μην μπορώ να πληρώνω πάγιο 60 ευρώ κλπ. Τότε μάλλον θα έπερνα μία συσκευή σαν αυτή που μου πρότεινες.

Όσο και να σας κάνει εντύπωση, είμαι φανατικός του Android OS και το προτείνω σε πολύ κόσμο. Γιατί πολύ απλά το Android κάνει το iOS να βελτιώνεται :p

hellenicsun
07-09-12, 09:43
Εγώ πάντως έχω iPhone 4S, 4. 3GS, 3G και πήρα μέσω eBay και το 1ο. Ο λογος είναι πως θέλω να δείξω ότι έχω λεφτά και πως θέλω να ρίξω κάνα γκομενάκι έτσι. Φίλους έχω μόνο τα παιδιά στο μαγαζί που τα ψωνίζω. Με αυτό το App store όμως τι παίζει, ξέρουμε;

Tiven
07-09-12, 11:13
Σχεδόν τα πάντα... Τα android έχουν θέμα με το VPN και το IPSec .

Καλα αυτο με την εγγύηση των iPhone 1 χρόνο είναι αρνητικό όταν τα άλλα έχουν 2 χρόνια...


με vpn η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει αλλα καθαρα απο περιεργεια το teamviewer πως παιζει? δεν ειναι vpn?

Όπου δεις Lagman να ποστάρει κάτι σχετικά με Android απλά ΔΕΝ ασχολείσαι.

nothing
07-09-12, 11:23
Καλημέρα. Έπεσες όμως σε λογιστή. Αν είχα έκπτωση αντί επιδότησης θα κέρδιζα 6 x 12 = όχι 250 ευρώ.
Το τελευταίο μοντέλο (που δεν είναι κατά 99% ίδιο) μου εξασφαλίζει ότι και τον επόμενο χρόνο θα το πουλήσω 350 ευρώ.
Και κυρίως (ισχύει για όποια άλλη συσκευή): Θέλω iMessages & Facetime. Υπάρχουν σε άλλα τηλέφωνα; Δεν χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο, αλλά αυτό (δεν είναι extra εφαρμογές να καίνε μπαταρία, μην ακούω για εναλλακτικές τύπου Skype). Επίσης θέλω όταν κάποιος μου κάνει Facetime ή μου στέλνει iMessage να απαντάω είτε από τον Mac μου είτε από το κινητό. Όλοι οι φίλοι μου (και δεν είναι fashion victims) έχουν iPhone και τα iMessages μας έχουν σώσει. Τα χρειάζομαι λοιπόν αυτά οπωσδήποτε (μαζί με την 1080p εγγραφή video χωρίς να χάνεται κανένα frame). Τα κάνει αυτά το κάθε Huawei? Αν ναι, μαζί σου!

δηλαδη εσενα με 60 ευρω παγιο σου δινουν 3 επιδοτησεις να διαλεξεις :
1)72 ευρω εκπτωση στα παγια
2)250 ευρω για ολα τα αλλα κινητα
3)300 για iphone

μηπως κατι δεν κολλαει εδω...

δεν ειμαι λογιστης αλλα εδω και καμποσα χρονια που ασχολουμαι δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο και ειδικα με τοση διαφορα...
η επιλογη (1) και (2) ειναι παντα ιδιες αν οχι διαφερουν κατι λιγο και οταν διαφερουν πολυ γινεται μονο σε περιπτωσεις τυπου iphone που ειναι καποια συγκεκριμενη προσφορα...

τωρα αν σου ειναι τοσο αναγκαια τα μηνυματα και αφου ολοι μαζι παρεα αγοραζετε iphone αφου σας βολευει τοσο πολυ απλα πηγαιντε στην ιδια εταιρεια ωστε να εχετε 1500 sms που δεν πιστευω να μη σας φτανουν να γλυτωνετε και το 3g dataplan...
οσο για τις φωτογραφιες να ειναι καλα το dropbox που με το που βγαζεις φωτογραφιες ανεβαινουν αυτοματα και συγχρονιζονται με ολους τους υπολογιστες που το εχεις...(δεν ειναι δα και τοσο τρομερο feature αυτο)

αν κοστολογεις τη διαφορα στην καμερα (καλα δεν ασχολουμαι και πολυ με καμερα κινητων μιας και θελω να κανει τα βασικα και αυτο ειναι να βγαζει αρκετα καλες φωτογραφιες την ημερα και βγαζει αρκετα καλες) κοντα στα 400 ευρω οκ δεκτο....(το imessages και facetime , δηλαδη η βιντεκληση που εχουμε εδω και χρονια , δε τα λογιζω σαν κατι φοβερο ωστε να μη το βρεις αλλου)

τελος παντων αφου σε βολευει οπως ειπα πασο αλλα μη λετε τρελαμαρες...
οτι και να μου πεις sorry αλλα ειναι απλα μαθηματικα...
(αν βεβαια δουλευεις καπου και σου πληρωνει αλλος τα παγια και απλα σε αφηνει να κανεις με τις επιδοτησεις οτι θες ναι οκ αλλα θα εισαι πολυ συγκεκριμενη περιπτωση σε σχεση με αυτο που αναφερω γενικα)

Lagman
07-09-12, 11:35
Σχεδόν τα πάντα... Τα android έχουν θέμα με το VPN και το IPSec .

Καλα αυτο με την εγγύηση των iPhone 1 χρόνο είναι αρνητικό όταν τα άλλα έχουν 2 χρόνια...


με vpn η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει αλλα καθαρα απο περιεργεια το teamviewer πως παιζει? δεν ειναι vpn?

Παίζει αλλα είναι λιγότερο ασφαλές .

- - - Updated - - -





Σχεδόν τα πάντα... Τα android έχουν θέμα με το VPN και το IPSec .

Καλα αυτο με την εγγύηση των iPhone 1 χρόνο είναι αρνητικό όταν τα άλλα έχουν 2 χρόνια...


με vpn η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει αλλα καθαρα απο περιεργεια το teamviewer πως παιζει? δεν ειναι vpn?

Όπου δεις Lagman να ποστάρει κάτι σχετικά με Android απλά ΔΕΝ ασχολείσαι.

Σχετικά με τα προβλήματα στο android η θα απαντάτε με προσβολές η δεν θα απαντάτε καθόλου όπως σε αυτή τη περίπτωση που έχω ξανά αναφέρει
7170 android ics vpn
www.adslgr.com/forum/threads/633872-7170-android-ics-vpn



Το FaceTime το iMessage και το γεγονός ότι μπορείς να πούλησεις ένα παλιό iPhone πολύ εύκολα είναι στα θετικά της συσκευής .

@ ADSLgr.com All rights reserved.