PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ



w4ts
14-12-06, 17:30
Γεια σε όλους σας θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας στο παρακάτω πρόβλημα μου!

Είμαι από Χαλκίδα έχω το μοδεμ speedtouch 536i και σύνδεση OTENET το πρόβλημα μου είναι ότι κάποιες μέρες και όχι όλες! το λαμπάκι internet σβήνει με αποτέλεσμα να τρώω disconnect(το dsl λαμπάκι δεν σβήνει)! Αυτό γίνετε κάθε 2-5 λεπτά συνέχεια κατά όλη την διάρκεια της ημέρας!!! Προσοχή όμως όπως είπα και πριν αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα αλλά μερικές μέρες…

Σας δίνω και τις μετρήσεις της γραμμής μήπως αυτό βοηθήσει για τα συμπεράσματα σας!

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 192/768
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0/17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5/60,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 20,0/12,5

Σας παρακαλώ συμβουλεύστε με!!
PS:το 1242 απλά μιλάει όλη την ημέρα….

GregoirX23
14-12-06, 21:31
Απ οτι βλεπω εχεις αρκετη εξασθενιση και ενα μετριο προς αρκετο θορυβο στη γραμμη...ισως ενα απο αυτα τα 2 να σου δημιουργει το προβλημα...Και ενα μικροπροβλημα βλεπω στο output power, ειναι λιγο αυξημενο αλλα οχι και πολυ απειλητικο πιστευω (και γω με 17,5 ειμαι) παντως καλο ειναι να μην αγγιξει τα 19.... Γενικα την βλεπω στα ορια της τη γραμμη σχεδον απο πλευρας χαρακτηριστικων...

Δες εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 και θα καταλαβεις περι τινος μιλαω...

Ποσο μακρια εισαι απ τον οτε; Δηλαδη το κτιριο του οτε που εχει το dslam;
Απ οτι βλεπω εγω πρεπει να εισαι στα...4.5 χλμ...
Αρα η γραμμη σου σηκωνει μεχρι και 3 mbit.

Σου μετραει error η γραμμη;
Απο ταχυτητες τι λεει;

Καλου κακου παρε εσυ το 121 και ζητα καθαρισμο γραμμης πες οτι σου πεφτει η συνδεση και οτι μετραει error...
Μετα αν δεν φτιαξει ισως φταιει κανα καλωδιο μεσα η εξω απ το σπιτι και να δημιουργει παρασιτα, η μπορει απλα να ειναι θεμα αποστασης, δηλαδη εισαι μακρια απ το dslam και εξασθενει το σημα, πολλα μπορει να παιζουν...δεν θα περναγα αμεσα σε προβλημα εξοπλισμου αλλα καλου κακου αν μπορεις δοκιμασε και κανενα αλλο μοντεμ,μαζι με κανα διαχωριστη(αν εχεις)...
Παρε και στην οτενετ κανα τηλεφωνο να δουμε τι θα σου πουνε , ετσι απο περιεργεια...

Σε καταλαβαινω και ενας φιλος προσπαθει να πιασει τον οτε αυτες τις μερες αλλα μιλανε τα παντα...

mortal
15-12-06, 07:14
Καλημέρα! Χαλκίδα, κι από δω!

Άλλο θέμα που ίσως να μην έχει αναφερθεί (και γενικά ρωτώντας μερικούς φίλους δεν το έχουν συναντήσει ως στιγμής) είναι πως ενώ είχα το πρόβλημα που έχει ο waterman (Κυριακή από 10:30 μέχρι τις 3 που το παρακολουθούσα (με τα restart κατάφερα να ανεβάσω κάπου 50MB μόλις με συνεχή απώλεια σύνδεσης ανα 2, 7 ή 9 λεπτά και με τρομερά λάθη)), μου λύθηκε κάπου σε ένα εξάωρο, αλλά από την παραπάνω μέρα κατέβηκε το upstream στα 128 και μετά από δυο-τρεις αλλαγές IP δεν λέει να επιστρέψει στα 192 (πριν με ένα δυο on/off του modem/router επανερχόταν (Jetspeed 520 PSTN)).

Local Tx Power: 11.55 dB
Remote Tx Power: 17.66 dB
Local Line Atten.: 58.5 dB
Remote Line Atten.: 31.5 dB
Local SNR Margin: 21.0 dB <-- Είχε πάει μέχρι 27,5
Remote SNR Margin: 6.0 dB

Το άλλο ωραίο είναι πως έχει πεθάνει το τηλέφωνο εδώ και κάποιες μέρες αλλά το σκέφτομαι να τους πω να μου το φτιάξουν μήπως και χάσω το DSL (ΟΤΕ είναι αυτός ποτέ δεν ξέρεις ;-)).

Πάντως το μόνο που μου ειπώθηκε από τον ΟΤΕ και τις 2 φορές που πήρα είναι τα γνωστά για την αναβάθμιση.

w4ts
15-12-06, 10:15
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε :) να συμπληρώσω ότι αυτό συμβαίνει και με χωρίς τον splitter οπότε φαντάζομε δεν είναι θέμα splitter ούτε και πως αλλάζοντας τον δεν θα δω διαφορά (διορθώστε αν κάνω λάθος)

Οτενετ πήρα και μου είπαν ότι από αυτούς δεν έχω πρόβλημα και πως μάλλον φταίει η γραμμή… είπαν να πάρω το 1242 που απλά μιλάει από το πρωί μέχρι το βραδύ!!

Επειδή λείπω πρωινές ώρες από το σπίτι για το καθάρισμα της γραμμής θα πρέπει να έρθει κάποιος σπίτι η γίνετε από τον οτε?

mortal
15-12-06, 10:53
Thanks για την υπενθύμηση! Καλή πρόταση! (Ούτε καν μου 'χε περάσει από το μυαλό :oops:) Χμ...οκ! Είχα πάρει κι άλλο splitter(κλασσικό κινέζο των 4Ε) από αυτόν που δίνει ο OTE (Siemens) και είχα τα ίδια (128/768), οκ μόλις τα πέταξα έξω ανέβηκε στα 160! Αλλά δεν είναι λογικό και πάλι, έτσι δεν είναι?

Αυτό για τον καθαρισμό δεν μπορούν να σου το απαντήσουν στο 2106798000 (ένεκα νεκρού σταθερού από κινητό (τρως κανα λεπτάκι με την όλη ιστορία (γλώσσες επιλογές και λοιπά μπλαμπλά), τουλάχιστον για μένα μιας και τους πήρα 1:30 την νύχτα της Κυριακής και προχθές κατά τις 9 το βράδυ)) ώστε να σιγουρευθείς?

GregoirX23
15-12-06, 16:34
Παιδες οπως ειπα ειστε τιγκα απο εξασθενιση και θορυβο στη γραμμη...
Και μια φιλη ειναι ετσι, δουλευει καλα η γραμμη (χωρις λαθη απ οσο θυμαμαι) αλλα αραια και που χανει συγχρονισμο και πρεπει να γινει ρεσταρτ το ρουτερ μετα...
Δοκιμαστε κανα νεο εξοπλισμο και τσεκαρετε και τα καλωδια σας να μαστε σιγουροι....Καντε τον καθαρισμο γραμμης,ρεσετ,αλλαγη πορτας και αν δεν αποδωσουν αυτα...απλα πειτε τους το προβλημα σας (στο 121). Και αν τιποτα δεν φτιαξει τοτε μαλλον ειναι θεμα αποστασης και δεν βλεπω να γινεται κατι με τον χαλκο...

Παιρνεις στο 121 και οπως ειπα πιο πανω...ζητας καθαρισμο γραμμης λες οτι σου πεφτει η συνδεση και οτι μετραει error...
Στο 1242 παιρνεις για βοηθεια πανω στο μοντεμ...121 ειναι για βλαβες.
Θα το κανουν απο εκει αυτοι, δε χρεωνουν τιποτα, δεν ερχεται κανεις σπιτι...
Απλα οταν τελειωσει η διαδικασια θα σε παρουν και θα σου πουν αμα βρηκαν κατι στην δικια τους πλευρα...πχ. κανα χαλασμενο καλωδιο, η εαν δεν βρουν κατι τοτε ισως ειναι δικο σου προβλημα...
Τωρα μπορει και να μην παρουν καθολου...εχει τυχει....

Για καθαρισμο γραμμης μιλατε με το 121...τωρα αν δεν υπαρχει σταθερο απλα Mortal παρε απο κανενα αλλο...απο κινητο θα σε γελασω...υποψην οτι αμα εχετε dsl μεσω κανενος πακετου παρτε τον isp σας για τις διαδικασιες που προαναφερω ακομα και απο κινητο...

Τα στατιστικα της γραμμης μενουν συνεχεια τα ιδια παιδες;
Για να αποκλεισουμε εξωτερικους παραγοντες που μπορει να κανουν παρασιτα...

Waterman Σου μετραει error η γραμμη;
Απο ταχυτητες τι λεει;
Waterman το σπλιτερακι μπορει να μην ειναι αλλα δοκιμασε και κανενα αλλο μοντεμ αν μπορεις φυσικα...η κανε τις διαδικασιες που προαναφερω με τον ποτε.

Mortal αν εχεις λαθη δοκιμασε τον καθαρισμο γραμμης και αν κανει παλι τα ιδια ζητα αλλαγη πορτας η ρεσετ...Πες και για το τηλεφωνο...
Κατα πασα πιθανοτητα θα φτιαξει...αν δεν τοτε αρχισε να κοιτας εξοπλισμους και καλωδια σου κ μετα θα δειξει...
Αυτο το προβλημα (πως έχει πεθάνει το τηλέφωνο εδώ και κάποιες μέρες) μου μυριζεται οτε....
Αν φτιαξει απο μονο του λολ θα ειναι θαυμα, παντως αν θες να το φτιαξεις πρεπει να τους ξαναπαρεις, αν και δεν ειναι σιγουρο πως θα σταματησει και η dsl να δουλευει...
Τωρα αν σου ειπαν λογω αναβαθμισης αν δεν φτιαξει ξαναπαρε την επομενη...παντως μη το αφησεις ετσι...
Μεταβολες της ταχυτητας συγχρονισμου γινονται συνηθως λογω αποστασης,λογω καποιου χαλασμενου καλωδιου,η εαν σκαλιζουν κατι οι ποτετζηδες...τωρα απο εξοπλισμο η πιταρισμα στο dslam ισως αλλα δε μου χει τυχει...

Τωρα mortal ....
Remote Tx Power: 17.66 dB ( το μαξ του ειναι το 19...κατω απ τα 15 απλα ειναι τζαμι)
Local Tx Power: 11.55 dB (καλο)
Local Line Atten.: 58.5 dB (καλο να μην περασει τα 60-65 αν και ειναι ηδη αυξημενη η εξασθενιση)
Remote Line Atten.: 31.5 dB (μετρια προς καλα πραγματα...)
Local SNR Margin: 21.0 dB <-- Είχε πάει μέχρι 27,5 ( στα 31 εισαι θεος το οτι επεσε απ τα 27 στα 21 σημαινει οτι αυξηθηκε ο θορυβος στη γραμμη... πχ.παρασιτα...)
Remote SNR Margin: 6.0 dB (με λιγα λογια φωναζει sos)

Απ οτι βλεπω εγω πρεπει να εισαι στα...4 χλμ και κατι, μακρια απ το dslam...
Αρα η γραμμη σου σηκωνει κ εσενα μεχρι και 3 mbit.
Αλλα αμφιβαλω αν θα δουλευει καλα....Αμα περασει τα 5χλμ η αποσταση ασχημα τα πραγματα... ασχετα αν και λεγεται οτι αντεχει μεχρι τα 7...

Δειτε εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 και θα καταλαβετε περι τινος μιλαω...Τα παιδια τα εξηγουν ολα σχετικα με τα χαρακτηριστικα της γραμμης....

mortal
15-12-06, 20:06
Ευχαριστώ πολύ κι εγώ για την γενικότερη ενημέρωση, θα το κοιτάξω σίγουρα, απλά τώρα που είναι και γιορτές τους φοβάμαι περισσότερο. Αν δεν έχεις συναντήσει εθισμένο στο internet, μόλις γνώρισες (όχι με τα τεχνικά ωστόσο). Πάντως όλα όσα αναφέρει ο waterman ξεκίνησαν από την Κυριακή, από τον Σεπτέμβρη μέχρι και τότε δεν υπήρχε πρόβλημα (σε private down 78 με 80 και up 19 σε καθημερινή βάση). Είναι δυνατόν μετά από 2 χρόνια συνεχούς λειτουργίας να αρχίζει ο router τους στερνούς αποχαιρετισμούς?

Τα στατιστικά τώρα.

Local Tx Power: 11.75 dB
Remote Tx Power: 17.66 dB
Local Line Atten.: 58.0 dB (αυτό πάντως αν δεν με απατά η μνήμη μου το θυμόμουν κάτω από τα 50. :-\ παλιότερα)
Remote Line Atten.: 31.5 dB
Local SNR Margin: 17.0 dB (εδώ είναι στο χειρότερο του για όσο το έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες)
Remote SNR Margin: 6.0 dB

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ο OTE DSLAM στο ξεκάρφωτο (απο πλησιέστερο σε πιο μακρινό προς εξυπηρέτηση κάποιου γνωστού κάποιου και λοιπά? Χμ...μήπως είναι η γνωστή κατάρα του P2P user? :-(

Λάθη από το πρωινό restart:

Current Day Statistics
Elapsed Time(HH:MM:SS): 9:36:46
Errored Seconds: 298
Severely Errored Seconds: 0
Unavailable Seconds: 20


Waterman εσύ σε ποιά περιοχή είσαι στο περίπου (εγώ Αρεθούσης και άλλος γνωστός που checkάρισα χθες πρωί κοντά στου Δάρρινγκ (πήγαινε κανονικότατα))?

GregoirX23
16-12-06, 05:19
Και ποιος δεν ειναι εθισμενος στο ιντερνετ...; :respekt:
Οσο για τα τεχνικα ενταξει εν μερει μας ψυλιαζουν και τα διαφορα κολπα η προβληματα της dsl & των δικτυων γενικα και ασχολουμεθα ..:hmm:
Αν και δεν ειναι ασχημη φαση να ασχολεισαι...(φυσικα χωρις προβληματα δικτυακα, αν και με αυτα μαθαινουμε. :p ).
Δεν νομιζω να ειναι προβληματα εξοπλισμου απλα λεω να το τσεκαρετε για να ησυχαζουμε και απ αυτο...
Οσο για τα στατιστικα της γραμμης αν και δεν ειναι συνηθη να αλλαζουν αποτομα...με τα καλωδια “εκει εξω” :rolleyes: , ποτε δεν ξερεις....:hmm:
Α και να μη ξεχασω για τα ερρορ ειπαμε τι να κανετε και υστερα εχει ο θεος.

Mortal οσο για το 58 που ηταν 50 που λες...και εγω την εξασθενιση την θυμαμαι στα 21 και τωρα λιγο λιγο πηγε στα 35 και δε νομιζω να ειναι απο εμενα...πηρα τον οτε 2-3 φορες στο 121 τους ειπα συγκεκριμενα και επισης ζητησα να με καλεσει τεχνικος, μου πεταξαν το παραμυθι (ναι ναι το γνωριζουμε και γινονται εργασιες) αλλα στο τελος δεν εγινε τπτ αλλο παρα οτι με κλ....ε.:rtfm:

Οταν λες πριν δεν υπηρχε αυτο το προβλημα...δηλαδη τα στατιστικα ηταν καλυτερα, και δεν υπηρχαν λαθη, αποσυνδεσεις; Και μετα αλλαξαν;
Η απλα μιλαμε για τις ταχυτητες;

Αμα ο οτε εχει αλλο dslam καπου εκει πιο κοντα και σε εξυπηρετει ισως να σε βαλει σε αυτο...αν και δυσκολο...
Πιο ευκολα να σου κανει κανα ρεσετ η καμια αλλαγη πορτας αν και αυτα λιιιγο δυσκολα, γιαυτο πιεζετε και λιγο...
Παντως για τον καθαρισμο δε νομιζω να σας πουνε οχι...

mortal
16-12-06, 08:37
Μάλιστα, άρα δεν είμαι ο μόνος που με έχουν πήξει στις κοινοπρηξίες και τις συμπρήξεις οι φίλοι περί δικτυακής απεξάρτησης! :lol:
Όντως έχεις δίκιο, απλά για τα περισσότερα προβλήματα όλο και κάτι βρίσκεις στον google ή σε κανά forum (όπως εδώ καλή ώρα) οπότε και αν συνηθίσεις να ψάχνεις μετά θεωρείς πλέον αυτονόητο ότι όλο και κάποιος στον πλανήτη σε έχει προλάβει στο πρόβλημα σου και πως κάποιος άλλος (όπως εσύ καλή ώρα) του 'χει δώσει αρκετές πιθανές προοπτικές και προσεγγίσεις, οπότε το μυαλό μετά δεν σκέφτεται μόνο του για την λύση αλλά για το πως θα την ξετρυπώσει. [Τεχνικά σκεφτόταν κάποτε παιδιά μου, μετά ήρθε το internet και τον χάσαμε τον μακαρίτη. ;) ]

Για να καταλάβεις τον παλιό μου λογαριασμό στην Otenet (1995-6) τον μετέτρεψα σε DSL (384/128) τον 2ο του 2005, και από τότε ας πούμε (μόλις πήρα από εδώ το patch για upnp του jetspeed) ζήτημα είναι (χοντρικότατα) να έμεινα εκτός internet για μια με μιάμιση μέρα σε ωρούλες (6ωρα, 3ωρα και λοιπά) που κοβόταν. Και δειγματοληπτικά που checkάριζα την επιλογή DSL του webinterface του JS λάθη έβλεπα μόνο σε περιπτώσεις τέτοιες (αν και παλιότερα απλά κοβόταν και επανερχόταν δίχως μέσες καταστάσεις). Τα στατιστικά (μακάρι να τα θυμόμουν, αλλά ξέρεις πως πάει τώρα όταν κάτι σου δουλεύει άψογα (απλά δεν δίνεις τόση σημασία γιατί το έχεις και είναι εντάξει), ωστόσο για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι πως δεν έβλεπα 5 μπροστά από το συγκεκριμένο, και εξού η αμφιβολία και ο φόβος που σου ανέφερα.
Όλα τα προβλήματα μου αρχίσαν από την Κυριακή που μας πέρασε και σκέψου πως δεν συνηθίζω ποτέ να ενοχλώ κάποιον για ψίλου πήδημα, και έφτασα να πάρω 2 τηλέφωνα στο Helpdesk μήπως και βρω καμιά άκρη, αλλά τζίφος (όχι πως περίμενα και κάτι ιδιαίτερα, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία).

Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο και τον χρόνο σου! :respekt: Τελικά μετά από το 24ωρο α(γρ)υπνίας μου ήρθα το βράδυ και το είδα πως ήταν 160 (και ανέβαζε με δυσκολία 12-13) και κατά τις 6 το πρωί που ξύπνησα είδα πως η γραμμή σκαρφάλωσε και πάλι στα 192 και τα λάθη περιορίστηκαν (θα το δω καλύτερα στην μονάδα του χρόνου). Όσο για το τηλέφωνο να σου πω την αλήθεια με το ζόρι κάνω και 2 τηλέφωνα το μήνα οπότε ας δουλεύει το DSL και για μια ανάγκη υπάρχει και το κινητό. ;) (Α στο ενδιάμεσο πήρα κανά δυο πακέτα βιβλίων που ήθελα από demi-private tracker και είδα ταχύτητες download μέχρι και 60 (μάλιστα κάποιος άλλος Έλληνας μου έδινε κάπου 58KBs)). Και χθες που τσεκάρισε με ένα εργαλειάκι που έλεγαν τα παιδιά σε ένα άλλο thread (PCW speedtest?) είδα πως είχα (παρά τα προβλήματα) μέσο download από web κάπου στα 68.9 οπότε δεν το λέω ούτε του παπά). :-)

Αν εμφανισθεί πάντως πάλι, και δεν λέει να υποχωρήσει, θα κινήσω όλη την διαδικασία που προτείνεις. Ίσως πιο νωρίς βέβαια να κοιτάξω τον router γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε αποφασίζει μια συσκευή να αποδημίσει είς τόπον ψηφιακόν και χλοερόν! :p

w4ts
18-12-06, 00:45
Eλα φιλε εγω ειμαι στην εξω παναγιτσα κοντα στο jumbo!

Το περιεργο ειναι οτι εγω δεν εχω προβληματα ταχυτητας το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι μερικες μερες απλα τρωω dc καθε 2-5 λεπτα για ολη την μερα :s

Φανταζομαι απο οτι ειπαν τα παιδια εδω και απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω το πιο πιθανο ειναι να ειμαι μακρια απο το dslam που δεν ειναι και παραλογο (ειμαι οντως 3-4Km απο χαλκιδα)

Ειναι καπως πονεμενη ιστορια! στις αρχες για κανα 1-2 μηνες ενω ειχα βαλει το dsl δεν δουλευε σχεδον καθολου ολο dc δεν συνχρονιζε κτλ κτλ μετα απο αγορα 2 μοδεμ παρακαμψη του δικτυου του σπιτιου και πολυ ψαξιμο καταφερα να μην εχω προβληματα για σχεδον 1 χρονο!!
μετα ξαφνικα παλι προβληματα για κανα 1-2 μηνες και τωρα πλεον εχω καταληξει σε αυτο που περιγραφω εδω!! μερικες μερες απλα δεν παιζει με τιποτα !!!!!!!!!

GregoirX23 (http://adslgr.com/forum/member.php?u=7242) το ανθρωπακι σου λεει ψεματα!!!

με βγαζει οτι εχω Netscape 4 ενω εχω internet explorer 7!!

mortal
18-12-06, 01:39
Eλα φιλε εγω ειμαι στην εξω παναγιτσα κοντα στο jumbo!

Το περιεργο ειναι οτι εγω δεν εχω προβληματα ταχυτητας το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι μερικες μερες απλα τρωω dc καθε 2-5 λεπτα για ολη την μερα :s

Φανταζομαι απο οτι ειπαν τα παιδια εδω και απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω το πιο πιθανο ειναι να ειμαι μακρια απο το dslam που δεν ειναι και παραλογο (ειμαι οντως 3-4Km απο χαλκιδα)

Ειναι καπως πονεμενη ιστορια! στις αρχες για κανα 1-2 μηνες ενω ειχα βαλει το dsl δεν δουλευε σχεδον καθολου ολο dc δεν συνχρονιζε κτλ κτλ μετα απο αγορα 2 μοδεμ παρακαμψη του δικτυου του σπιτιου και πολυ ψαξιμο καταφερα να μην εχω προβληματα για σχεδον 1 χρονο!!
μετα ξαφνικα παλι προβληματα για κανα 1-2 μηνες και τωρα πλεον εχω καταληξει σε αυτο που περιγραφω εδω!! μερικες μερες απλα δεν παιζει με τιποτα !!!!!!!!!


Χμ, και να σκεφθείς πως τα DSLAM είναι στην Λιανή Άμμο (πίσω από την Mercendes δεν είναι ο ΟΤΕ (τεχνικό τμήμα)?). :hmm: Με αυτά που λες καταλαβαίνω ότι τελικά δεν κάθονται ποτέ όλα με την μια. Κι εσύ πρέπει να είσαι λίγο πιο κοντά από μένα και σε σχεδόν ευθεία μάλιστα. Μήπως το speedtouch δεν αποδίδει όσο πρέπει? Δοκίμασες με κάποιο από τα δυνατά (και επώνυμα (Zyxel, USR) που προτείνονται στο forum?

Με την παράκαμψη δικτύου εννοείς πως τράβηξες γραμμή απευθείας από το κουτί του OTE του σπιτιού σου, πρώτα στον υπολογιστή? Βάση όσων μας είπε ο GregoirX23 είδες αρκετή βελτίωση στο S/N Ratio και το line attenuation με αυτή την αλλαγή?

Εσύ κανονικά πάντως πρέπει να τους ενοχλήσεις (καλά και να τους τα πεις και λίγο περισσότερο έντονα), γιατί όπως κατάλαβα καλά, σε ορισμένες περιπτώσεις που θα το χρειάζεσαι, θα σε πετάει και δεν θα μπορείς να κάνεις δουλειά.

Αλήθεια, έκανες τελικά τον καθαρισμό γραμμής? (Προσωπικά αν δεν με πιέσει χειρότερα θα το αφήσω για μετά τις 10 του μηνός που ελπίζω πως θα έχουν επανέρθει όλοι στις δουλειές τους και δεν θα βρεθώ ξαφνικά προ απροόπτων.)

w4ts
18-12-06, 17:12
κοιτα πριν κανω ολες αυτες της αλλαγες δεν δουλευε σχεδον καθολου!
Το πρωτο modem ηταν αυτο που δινει ο οτε ενα jetspeed η κατι τετοιο ουτε που θυμαμε :)
μετα εβαλα ενα της level1 που βελτιωθηκε λιγο η κατασταση και τελος εβαλε το speedtouch 536i που ειδα διαφορα!
Το speedtouch μου το ειχανε προτινει εδω στο forum!!

Οταν λεω οτι παρεκαμψα το δικτυο του σπιτιου τραβιξα upd καλωδιο απο το splitter εως το κουτι του οτε που ερχετε σπιτι μου (μονοκατικοια) ωστε να αποκλησω την περιπτωση να εχω καποια πιθανη προβληματικη ενωση μεσα στους τοιχους η στα κουτια του σπιτιου!!

Εισαι σιγουρος για το dslam ? ειχα την εντυπωση οτι ειναι καπου στην κανηθο!!!
πως μπορω να ξερω σιγουρα σε ποιο dslam ανηκω εχεις ιδεα ?

Καθαρισμο της γραμμης δεν εχω ζητηση ακομα ! αλλα στην επομενη στραβη θα το κανω σιγουρα!

mortal
18-12-06, 21:24
Δηλαδή φίλε μου εσένα δεν σου έκατσε καλά από την αρχή. Προσωπικά να πω την αλήθεια από το JS δεν έχω παράπονο, μολονότι πάντοτε έτρεφα μια ιδιαίτερη εκτίμηση για περισσότερο επώνυμες εταιρείες (αλλά ακριβές εντούτοις), οπότε πάντα τις συνιστούσα (και μόλις μπορέσω θα επιστρέψω και πάλι στην συγκεκριμένη αρένα). Πόσες μέρες κατάφερες να δουλέψεις αδιάλειπτα? (P2P, συνεχή σύνδεση και λειτουργία του συστήματος).

Για το DSLAM χθες το πρωί το κουβέντιασα με φιλαράκια (ο ένας είναι ο Αντώνης από το Multirama (στο γήπεδο)), και μου το ανέφεραν πάνω στην κουβέντα. Να πέφτουν τόσο πολύ έξω? Από ότι είχα δει πρέπει να έχουμε κάποια DSLAM για PSTN (4 ή 5) και άλλα 3 ή 4 για ISDN. Σκέφτηκες να το περάσεις πάνω από ISDN (από ότι έχω δει από δυο ISDN σε φίλους πιάνουν καλύτερες επιδόσεις από τα κλασσικά POTS).

Α! Κατάλαβα συνάδελφος και εσύ, εκπαιδευμένος κατάλληλα από τον ΟΤΕ μας! ;) (Επί τη ευκαιρία ξανακατέβηκα στα 160 σήμερα που μου άλλαξε IP... Τα νεύρα μου τα χάπια μου και ένα τσουβάλι πρόκες να κάνω τον φακίρι.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.