PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιο Δικτυου.Απο που?



manosone
14-12-06, 18:20
Καλησπερα παιδια.Θελω να αορασω ~25 μετρα καλωδιο για ενα δικτυο.Utp μιας και θαειναι με εκτυπωτη.Δεν θελω να εχει τα κλιπσακια στο τελος,μιας και θα περασει απο τρυπες τοιχων και δεν ξερω αν θα χωραει.Εχει να προτινει καποιος τιποτα απο Αθηνα?

prodromosfan
14-12-06, 18:48
παρε κανονικο καλωδιο δικτυου απο px e-shop.gr
και κοψε τις ακρες
προσεε γιατι κλιπσακια για τις ακρες ειναι δυσευρετα και ακομα πιο δυσευρετο ειναι και το εργαλειο για να τα κλεισει.

ολο το praktiker στην αλιμου το γυρισα πουθενα.

Spanos
14-12-06, 18:57
Tι δουλειά έχει το praktiker και το e-shop. Σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά είδη πρέπει να πάς πχ Κωνσταντακατος

http://www.konstantakatos.gr/productp.html#%D5%EB%E9%EA%DC%20%C4%EF%EC%E7%EC%DD%ED%E7%F2%20%CA%E1%EB%F9%E4%DF%F9%F3%E7%F2

http://www.konstantakatos.gr/addressp.html

XPHSTOS29
14-12-06, 19:07
Και στον Σταυριανο θα βρεις και σε αλλα μαγαζια με ηλεκτρονικα.
Καθε αλλο παρα δυσεύρετα ειναι. Το ιδιο και η πενσα.

Spanos
14-12-06, 19:11
Έχει και ο Σταυριανός αλλα εξαρτάται που μένει

http://www.stavrianos-dw.gr/

manosone
14-12-06, 19:24
Gracias people.Πενσουλα,κλισπακια εχω.Το καλωδιο μονο μου λειπει.Οποιος εχει και τιποτα αλλο ας το συμπληρωσει.Thanks to everyone.

manosone
14-12-06, 19:48
Παδια ειμαι Χαιδαρι.Πως παω στον Σταυριανο,και που κοντα βρισκεται?

XPHSTOS29
14-12-06, 19:51
Πισω απο τον κοτσοβολο στην πελασγιας.
Στον πισω δρομο.

Spanos
14-12-06, 20:14
Gracias people.Πενσουλα,κλισπακια εχω.Το καλωδιο μονο μου λειπει.Οποιος εχει και τιποτα αλλο ας το συμπληρωσει.Thanks to everyone.

Σχετικά με τα κλιπσάκια, δεν θα βάλεις πρίζα UTP στον τοίχο; Το μόνο που ίσως σου χρειαστούν είναι για να φτιάξεις καλώδιο για να συνδέσεις τις συσκευές στα δύο άκρα με την πρίζα τοίχου.

manosone
15-12-06, 07:39
Θα συνδεθει δικτυακος εκτυπωτης με pc.Οποτε δεν υπαρχει προβλημα:).Thanks to all.

WAntilles
15-12-06, 12:43
Κι ο Κατουμάς έχει π.χ.

Πρόσεξε πολύ να πάρεις από αυτό που έχει μέσα ολόσωμα καλωδιάκια, και όχι πολύκλωνα-τριχοειδή.

verbo
16-12-06, 09:30
Και στα δύο αυτά καταστήματα έχουν UTP και FTP καλώδια. Ποια η διαφορά τους όταν μιλάμε για 'χύμα' καλώδιο (χωρίς ακροδέκτες)?
Τι σημαίνει UTP και τι FTP? FTP και crossover είναι το ίδιο?

Papashark
16-12-06, 22:12
Unsheilded TP
Foiled TP

Το πρώτο είναι το ποιό απλό και φθηνό που βάζει ο περισσότερος κόσμος

Το δεύτερο είναι με μπλεντάζ και αλουμινένια θωράκιση.

Μετά υπάρχει και το SFTP που είναι καλώδιο για δύσκολες δουλιές, με χοντρότερους πυρήνες (δεν πέρνει βύσματα, μπαίνει μόνο σε Patch Panels)

Aκόμα υπάρχουν μονόκλωνα και πολύκλωνα (ανάλογα για ποια δουλειά τα θες, τα πολύκλωνα είναι ποιό εύκαμπτα, δεν χαλάνε άμα τσακίσουν πολύ)

Τέλος υπάρχει το cat5e και το cat6e, το δεύτερο είναι για 1000αρι δίκτυο σε μεγαλύτερη απόσταση από 30 μέτρα (που είναι η προδιαγραφή για cat5e UTP).

gravis
16-12-06, 22:48
Επίσης εχω και εγω αρκετά μετρα καλώδιο για πούλημα, οποιος ενδιαφέρεται ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.