PDA

Επιστροφή στο Forum : dlink 320 και dyndns



homo_digital
06-09-12, 22:30
Γραφτηκα στο dyndns που προσφερει 14μερες δοκιμης και προσπαθω να το ρυθμισω ωστε να εχω προσβαση απο παντου στο dlink 320.

Με τον οδηγο ορισα hostname xxxxx.dynshome.org και πηρε την ip μου και ολα καλα.

Απο την μερια του dlink ορισα ολες τις ρυθμισεις που αφορουν το ddns επιτυχημενα νομιζω. Ορισα και στο ρουτερ την dyndns (speedtouch780)

To προβλημα ειναι πως οταν βαζω στον browser το hostname δεν μου ανοιγει η σελιδα ωστε να δω τα περιεχομενα του nas. Moυ ζηταει username k password αλλα δεν εμφανιζει τιποτα παρα μια ασπρη σελιδα HTTP/1.0 401 Authorization Required.

Ειναι προφανες οτι κατι δεν κανω καλα, αλλα τι?
Ποια ειναι τα σωστα βηματα?

plouf
07-09-12, 19:17
εκανες porrt forward τις πορτες στην ΙΡ του nas ?

σίγουρα την πόρτα 80.. και αναλογα την χρήση και άλλες

homo_digital
07-09-12, 23:29
Θα το κανω απο το router αυτό?

plouf
08-09-12, 00:04
φυσικα

paparen
10-09-12, 13:09
Δοκιμασες να μπεις στο nas απο εξωτερικο δικτυο ετσι; Οχι δηλαδη απο το δικτυο του σπιτιου σου (εκει που ειναι ηδη το nas). 2ον χαζη ερωτηση αλλα ας ειμαστε σιγουροι, εβαλες το username κ password σωστα κ μετα εβγαλε την ασπρη οθονη ετσι;

homo_digital
10-09-12, 22:21
Ναι απο εξωτερικό δικτυο το εβαλα. Ναι, εβαλα το username & password σωστα και μετα εβγαλε ασπρη οθονη.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: το ρουτερ εδωσε μια ip address στο nas, 192.168.1.65.
οταν θα παω να ανοιξω τη θυρα απο το ρουτερ, φυσικά θα δωσω του nas ε?
Ομως στο add host στο dyndns πηρε την κανονικη ip address που εχω απο τον ISP. Θα πρεπει να βαλω και δευτερο host την ip του nas? ή αρκει η επισημη ip του ISP?
Βοήθεια για να καταλαβω παιδιά!!!!!!

Επισης να ανοιξω την 80 ή την 21? Αυτο που θελω ειναι να εχω προσβαση απο μακρια σε τραγουδια και φωτογραφιες.
Τι κανω?

jkoukos
11-09-12, 12:54
Θα κάνεις Port Forword στον router την πόρτα:
α. Την 80 αν θέλεις να μπαίνεις στο NAS μέσω Web, πληκτρολογώντας http:// xxxxx.dynshome.org:80
β. Την 21 αν θέλεις να μπαίνεις στο NAS μέσω Ftp, πληκτρολογώντας ftp:// xxxxx.dynshome.org ή στον client.

homo_digital
11-09-12, 20:23
Ανοιξα την 80 και καταφερα να μπω απο αποσταση στο nas. Εμφανιστηκε η αρχικη σελιδα του nas για admin & password. Αλλα δεν μπορεσα να μπω γιατι αργουσε ΠΑΡΑ πολυ η σελιδα να ανοιξει. Υπαρχει καποια λυση, καποια ρυθμιση που μπορω να κανω για να τρεξει πιο γρηγορα η σελίδα και να καταφερω να μπω τελικά?
Θα δοκιμασω και για ftp τωρα


Λοιπόν, το ftp παει βολίδα, δεν εχω κανενα απολύτως πρόβλημα.
Ο web server σερνεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.