PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι έπαθε το DVD ROM;;;



TheUser
07-09-12, 17:58
Καινούριος σταθερός, εδώ και 1-2 μήνες τον λειτουργώ, έβαλα στην τύχη σχεδόν ένα HL-DT-ST DVDRAM GH24NS90 SCSI CdRom Device το πλήρες όνομα στη Διαχείριση Συσκευών. Έγραψα περί τα 50-100 dvd, με το ImgBurn το οποίο μου φάνηκε flawless στη χρήση, παρόλο που έβγαλε από την αρχή το γνωστό μήνυμα για "Duplex Secure drive may cause performance problems" για όποιον το γνωρίζει. Σε κάποια φάση για άγνωστο λόγο ένα dvd είδα ότι είχε πρόβλημα στην ταχύτητα, στην 8χ που το έχω, ξεκινούσε και μετά από δευτερόλεπτα πήγαινε και σταθεροποιούνταν στο 8. Το συγκεκριμένο dvd πήγαινε μέχρι 2.5 και έπεφτε σταδιακά μέχρι το 0, ξαναπήγαινε μέχρι το 2.5 και έκανε αυτό το πράγμα. Το ακύρωσα μετά από 45 λεπτά περίπου. Δοκίμασα τα ίδια αρχεία με τα ίδια δισκάκια Verbatim +R επίσης με το Roxio Creator 2012 καθώς και με το Burnaware, τη δωρεάν έκδοση. Ενώ στο Imgburn δεν μπορούσε να τελειώσει στα άλλα δύο τελείωσε το κάψιμο σε 40-60 λεπτά, με εντελώς αλλοπρόσαλες ταχύτητες, διακεκομένα, δηλαδή τα σέκτορς τρέχανε και κάνανε παύσεις για αρκετά δευτερόλεπτα, και τελικά ενώ τα έκαψε υποτίθεται, το VSO Inspector μου έβγαλε προβλήματα ΚΑΙ στα δύο δυσκάκια.

Εβαλα το τελευταίο firmware στο drive καταρχάς. Μετά διόρθωσα αυτό το θέμα με το ImgBurn που είναι το Duplex drive και σχετίζεται με τα Daemon Tools, το οποίο και απεγκατέστησα. Σταμάτησε να βγαίνει το μήνυμα στο log του ImgBurn, και δοκίμασα να κάψω. Όχι απολύτως σταθερές οι ταχύτητες, αλλά τα έβγαλε με πάνω από 5-6χ ταχύτητα. Στον έλεγχο VSO όλα οκ.

Εν τω μεταξύ, το drive διαβάζει άμεσα και άνετα κάθε δισκάκι.
Αυτά πριν αρκετές μέρες, σήμερα που πήγα να κάψω, πάλι τα ίδια ακριβώς, ταχύτητα από 0.0 μέχρι 2.5 στο ImgBurn, στα 30 λεπτά στο 30% και αμφίβολο αν θα μπορέσει στη μία ώρα να το έχει τελειώσει. Το ακύρωσα, ακόμα ένα δισκάκι για πέταμα και δεν είναι και φτηνά, 30 λεπτά το ένα!

Τι συμβαίνει και τι άλλο μπορώ να κάνω, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη..... είναι ενδείξης προβληματικού drive μήπως; Αλλά πως έγινε να έγινε προβληματικό ξαφνικά, και να διαβάζει και τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω ότι στη φάση παύσης όταν προσπαθεί να κάψει, που η ταχύτητα πέφτει στο 0.0 ο ήχος του drive είναι πολύ δυνατός σαν να γυρίζει το δισκάκι όσο πιο γρήγορα μπορεί... wtf;;;;

biggeo65
08-09-12, 00:20
Το DVD ποιον ASPI driver χρησημοποιεί; Μπορείς να το δεις στην διαχείριση συσκευών,
δεξικλικ στο DVD επέλεξε Ιδιότητες, κι από το παράθυρο καρτέλα "Προγραμμα Οδήγησης"
και πάτα το κουμπί λεπτομέρειες. Αν δεν αναφέρει χρησημοποιεί ή τους WinASPI ή τους SPTI των 7.

Σε τέτοια προβλήματα συνήθως δύο είναι οι αιτίες:

Α) Δισκάκια και ταχύτητα εγγραφής. Δοκίμασε κάποια άλλη μάρκα, εκτός Verbantim.

Β) ΑSPI drivers (http://en.kioskea.net/faq/1655-aspi-drivers-for-cd-dvd-drives)

Το κάθε πρόγραμμα μπορεί να χρησημοποεί τους δικούς του.
Eίναι drivers για την επικοινωνία του προγράμματος εγγραφής με την συσκευή.

Βέβαια εδώ και χρόνια η Microsoft έχει αλλάξει τους drivers σε SPTI κι αυτούς φορτώνει το Imgbrn.
Kαι γι αυτό βλέπεις το μήνυμα "Duplex Secure's SPTD driver can have a detrimental effect on drive performance."
Αλλά στην ουσία δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν είναι φορτωμένοι να τρέχουν με το DVD Recorder που έχεις.

Oι SPTD παρόμοιο τρόπο με τους SPTI χρησημοποιούν για να επικοινωνήσουν με την συσκευή,
αλλά χρησημοποιούνται μόνο από την συσκευή για την οποία έχουν φορτωθεί.
Αλλά μπορείς και να μην τους εγκαταστήσεις.

Εγώ δεν τους έχω εγκατεστημένους χρησημοποιώ τους GEARASPI, και πάλι υπάρχει η ειδοποίηση στο IMGBRN.

Αν δεις ότι συνεχίζονται τα προβλήματα δοκίμασε και τους GEAR ASPI (http://www.gearsoftware.com/support/drivers.php)

Κι εγώ έχω το DAEMONTools, και η εγγραφή έγινε κανονικά, σε δισκάκι 1-16Χ TDK (κωδικός MBI),μια κλάση πιο κάτω από τα Verbantim.
Kαι μάλιστα με ταχύτητα εγγραφής ΜΑΧ 15.6X, Μ.Ο. 10.8X .

Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει το software (ASPI drivers) κι όχι η συσκευή.
Και για να μην χαλάς δισκάκια μπορείς να δοκιμάσεις το TEST Mode στο Imgburn. (Tσέκαρε το τετραγωνάκι).
Αν υπάρχουν προβλήματα και η δοκιμαστική εγγραφή θα στα δείξει.
Αν γίνει κανονικά η δοκιμάστική εγγρφή ,δοκίμασε άλλη μάρκα δισκάκια.

I 22:13:55 ImgBurn Version 2.5.7.0 started!
I 22:13:55 Microsoft Windows 7 Ultimate Edition (6.1, Build 7601 : Service Pack 1)
I 22:13:55 Total Physical Memory: 3.407.124 KB - Available: 1.221.480 KB
W 22:13:55 Duplex Secure's SPTD driver can have a detrimental effect on drive performance.
I 22:13:55 Initialising SPTI...
I 22:13:55 Searching for SCSI / ATAPI devices...
I 22:13:55 -> Drive 1 - Info: DTSOFT BDROM 1.05 (R:) (Virtual)
I 22:13:58 -> Drive 2 - Info: Optiarc DVD RW AD-7201S 1.09 (P:) (SATA)
I 22:13:59 -> Drive 3 - Info: Optiarc DVD RW AD-7260S 1.01 (O:) (SATA)
I 22:13:59 Found 2 DVD±RW/RAMs and 1 BD-ROM!
I 22:21:31 Operation Started!
I 22:21:31 Source File: X:\Lord.of.the.Rings.War.in.the.North.iso
I 22:21:31 Source File Sectors: 2.117.855 (MODE1/2048)
I 22:21:31 Source File Size: 4.337.367.040 bytes
I 22:21:31 Source File Volume Identifier: LOTR_WITN
I 22:21:31 Source File Application Identifier: UltraISO V9.3 CD & DVD Creator, (c)2008 EZB Systems, Inc.
I 22:21:31 Source File Implementation Identifier: ULTRAISO v9.3.2.2656
I 22:21:31 Source File File System(s): ISO9660; Joliet
I 22:21:31 Destination Device: [4:0:0] Optiarc DVD RW AD-7260S 1.01 (O:) (SATA)
I 22:21:31 Destination Media Type: DVD-R (Disc ID: MBI 01RG40)
I 22:21:31 Destination Media Supported Write Speeds: 4x; 6x; 8x; 12x; 16x
I 22:21:31 Destination Media Sectors: 2.298.496
I 22:21:31 Write Mode: DVD
I 22:21:31 Write Type: DAO
I 22:21:31 Write Speed: MAX
I 22:21:31 Link Size: Auto
I 22:21:31 Lock Volume: Yes
I 22:21:31 Test Mode: No
I 22:21:31 OPC: No
I 22:21:31 BURN-Proof: Enabled
I 22:21:31 Write Speed Successfully Set! - Effective: 22.160 KB/s (16x)
I 22:21:32 Filling Buffer... (80 MB)
I 22:21:34 Writing LeadIn...
I 22:21:55 Writing Session 1 of 1... (1 Track, LBA: 0 - 2117854)
I 22:21:55 Writing Track 1 of 1... (MODE1/2048, LBA: 0 - 2117854)
I 22:26:40 Synchronising Cache...
I 22:26:45 Cycling Tray after Test Write...
I 22:27:12 Exporting Graph Data...
I 22:27:12 Graph Data File: C:\Users\LIONKING\AppData\Roaming\ImgBurn\Graph Data Files\Optiarc_DVD_RW_AD-7260S_1.01_ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ-7-ΣΕΠΤΈΜΒΡΙΟς-2012_22-21_MBI_01RG40_MAX.ibg
I 22:27:12 Export Successfully Completed!
I 22:27:12 Operation Successfully Completed! - Duration: 00:05:20
I 22:27:12 Average Write Rate: 14.914 KB/s (10.8x) - Maximum Write Rate: 21.618 KB/s (15.6x)

TheUser
08-09-12, 14:34
Το DVD ποιον ASPI driver χρησημοποιεί; Μπορείς να το δεις στην διαχείριση συσκευών,
δεξικλικ στο DVD επέλεξε Ιδιότητες, κι από το παράθυρο καρτέλα "Προγραμμα Οδήγησης"
και πάτα το κουμπί λεπτομέρειες. Αν δεν αναφέρει χρησημοποιεί ή τους WinASPI ή τους SPTI των 7.

Σε τέτοια προβλήματα συνήθως δύο είναι οι αιτίες:

Α) Δισκάκια και ταχύτητα εγγραφής. Δοκίμασε κάποια άλλη μάρκα, εκτός Verbantim.

Β) ΑSPI drivers (http://en.kioskea.net/faq/1655-aspi-drivers-for-cd-dvd-drives)

Το κάθε πρόγραμμα μπορεί να χρησημοποεί τους δικούς του.
Eίναι drivers για την επικοινωνία του προγράμματος εγγραφής με την συσκευή.

Βέβαια εδώ και χρόνια η Microsoft έχει αλλάξει τους drivers σε SPTI κι αυτούς φορτώνει το Imgbrn.
Kαι γι αυτό βλέπεις το μήνυμα "Duplex Secure's SPTD driver can have a detrimental effect on drive performance."
Αλλά στην ουσία δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν είναι φορτωμένοι να τρέχουν με το DVD Recorder που έχεις.

Oι SPTD παρόμοιο τρόπο με τους SPTI χρησημοποιούν για να επικοινωνήσουν με την συσκευή,
αλλά χρησημοποιούνται μόνο από την συσκευή για την οποία έχουν φορτωθεί.
Αλλά μπορείς και να μην τους εγκαταστήσεις.

Εγώ δεν τους έχω εγκατεστημένους χρησημοποιώ τους GEARASPI, και πάλι υπάρχει η ειδοποίηση στο IMGBRN.

Αν δεις ότι συνεχίζονται τα προβλήματα δοκίμασε και τους GEAR ASPI (http://www.gearsoftware.com/support/drivers.php)

Κι εγώ έχω το DAEMONTools, και η εγγραφή έγινε κανονικά, σε δισκάκι 1-16Χ TDK (κωδικός MBI),μια κλάση πιο κάτω από τα Verbantim.
Kαι μάλιστα με ταχύτητα εγγραφής ΜΑΧ 15.6X, Μ.Ο. 10.8X .

Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει το software (ASPI drivers) κι όχι η συσκευή.
Και για να μην χαλάς δισκάκια μπορείς να δοκιμάσεις το TEST Mode στο Imgburn. (Tσέκαρε το τετραγωνάκι).
Αν υπάρχουν προβλήματα και η δοκιμαστική εγγραφή θα στα δείξει.
Αν γίνει κανονικά η δοκιμάστική εγγρφή ,δοκίμασε άλλη μάρκα δισκάκια.

I 22:13:55 ImgBurn Version 2.5.7.0 started!
I 22:13:55 Microsoft Windows 7 Ultimate Edition (6.1, Build 7601 : Service Pack 1)
I 22:13:55 Total Physical Memory: 3.407.124 KB - Available: 1.221.480 KB
W 22:13:55 Duplex Secure's SPTD driver can have a detrimental effect on drive performance.
I 22:13:55 Initialising SPTI...
I 22:13:55 Searching for SCSI / ATAPI devices...
I 22:13:55 -> Drive 1 - Info: DTSOFT BDROM 1.05 (R:) (Virtual)
I 22:13:58 -> Drive 2 - Info: Optiarc DVD RW AD-7201S 1.09 (P:) (SATA)
I 22:13:59 -> Drive 3 - Info: Optiarc DVD RW AD-7260S 1.01 (O:) (SATA)
I 22:13:59 Found 2 DVD±RW/RAMs and 1 BD-ROM!
I 22:21:31 Operation Started!
I 22:21:31 Source File: X:\Lord.of.the.Rings.War.in.the.North.iso
I 22:21:31 Source File Sectors: 2.117.855 (MODE1/2048)
I 22:21:31 Source File Size: 4.337.367.040 bytes
I 22:21:31 Source File Volume Identifier: LOTR_WITN
I 22:21:31 Source File Application Identifier: UltraISO V9.3 CD & DVD Creator, (c)2008 EZB Systems, Inc.
I 22:21:31 Source File Implementation Identifier: ULTRAISO v9.3.2.2656
I 22:21:31 Source File File System(s): ISO9660; Joliet
I 22:21:31 Destination Device: [4:0:0] Optiarc DVD RW AD-7260S 1.01 (O:) (SATA)
I 22:21:31 Destination Media Type: DVD-R (Disc ID: MBI 01RG40)
I 22:21:31 Destination Media Supported Write Speeds: 4x; 6x; 8x; 12x; 16x
I 22:21:31 Destination Media Sectors: 2.298.496
I 22:21:31 Write Mode: DVD
I 22:21:31 Write Type: DAO
I 22:21:31 Write Speed: MAX
I 22:21:31 Link Size: Auto
I 22:21:31 Lock Volume: Yes
I 22:21:31 Test Mode: No
I 22:21:31 OPC: No
I 22:21:31 BURN-Proof: Enabled
I 22:21:31 Write Speed Successfully Set! - Effective: 22.160 KB/s (16x)
I 22:21:32 Filling Buffer... (80 MB)
I 22:21:34 Writing LeadIn...
I 22:21:55 Writing Session 1 of 1... (1 Track, LBA: 0 - 2117854)
I 22:21:55 Writing Track 1 of 1... (MODE1/2048, LBA: 0 - 2117854)
I 22:26:40 Synchronising Cache...
I 22:26:45 Cycling Tray after Test Write...
I 22:27:12 Exporting Graph Data...
I 22:27:12 Graph Data File: C:\Users\LIONKING\AppData\Roaming\ImgBurn\Graph Data Files\Optiarc_DVD_RW_AD-7260S_1.01_ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ-7-ΣΕΠΤΈΜΒΡΙΟς-2012_22-21_MBI_01RG40_MAX.ibg
I 22:27:12 Export Successfully Completed!
I 22:27:12 Operation Successfully Completed! - Duration: 00:05:20
I 22:27:12 Average Write Rate: 14.914 KB/s (10.8x) - Maximum Write Rate: 21.618 KB/s (15.6x)



Στους drivers μου δείχνει δύο σειρές:
Windows\system32\DRIVERS\cdrom.sys
Windows\system32\DRIVERS\PxHlpa64.sys

για τους οποίους δε γνωρίζω περισσότερα. Δισκάκια και ταχύτητα εγγραφής σκέφτηκα κι εγώ. Μήπως όμως είναι κάποιο θέμα με τα Ultimate 64bit; Υποτίθεται ότι είναι συμβατό το ImgBurn αλλά λέω μήπως.

Για την ταχύτητα εγγραφής, η χαμηλότερη που υποστηρίζει το drive είναι 8Χ και αυτήν διάλεξα και έκαψα κανονικότατα 50-100 δισκάκια, όλα Verbatim +R. Τα οποία όμως μου λέει ότι ΔΕΝ υποστηρίζουν Test Mode, mόνο Write.

Δηλαδή στην ουσία δεν άλλαξα απολύτως τίποτα, ούτε στα δισκάκια ούτε στην ταχύτητα ούτε σε κάποιο άλλο πράγμα, και από εκεί που τα έγραφε πετυχημένα, δεν μπορεί να τα γράψει, για αυτό έχω μπερδευτεί. Το μόνο που έκανα ήταν να εγκαταστήσω σε κάποια φάση το Roxio Creator 2012, αλλά αφού το εγκατέστησα, έκαψα αρκετά ακόμα με επιτυχία, μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα...

Άρα δεν ξέρω τι ακριβώς να δοκιμάσω τώρα... εσύ τι θα έκανες;

biggeo65
08-09-12, 14:54
Κατέβασε το Αutoruns (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx) βρες τον PxHlpa64.sys,απενεργοποίησε τον,
και κατήργησε το. Driver της ROXIO που δημιουργεί προβλήματα.

Δοκίμασε τους GEARASPI που έγραψα παραράνω.
Έχουν και ψηφιακή υπογραφή από την Microsoft.

TheUser
09-09-12, 02:08
Κατέβασε το Αutoruns (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx) βρες τον PxHlpa64.sys,απενεργοποίησε τον,
και κατήργησε το. Driver της ROXIO που δημιουργεί προβλήματα.

Δοκίμασε τους GEARASPI που έγραψα παραράνω.
Έχουν και ψηφιακή υπογραφή από την Microsoft.

Δοκίμασα πάλι κάψιμο με το Roxio αλλά δεν μπόρεσε να το τελειώσει, μετά από μία ώρα προσπάθειας.

Οπότε αυτό το PxHlpa64.sys είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ χρησιμοποιούμενο από το Roxio;
Το απεγκατέστησα το Roxio αλλά δεν έκαψα ακόμα με το ImgBurn φοβούμενος ότι θα χαλάσω ΑΚΟΜΑ ένα δισκάκι (5-6 μέχρι τώρα). Αλλά το βλέπω πάλι στη δεύτερη σειρά το driver αυτό. Είσαι βέβαιος ότι αν το βγάλω δε θα έχω άλλου είδους προβλήματα;

Επειδή είμαι κάπως μπερδεμένος, τι ακριβώς είναι οι GEARASPI; Μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται κάθε software καψίματος διαφορετικό driver για να λειτουργήσει και επικοινωνήσει σωστά με το drive και επιπλέον να υπάρχουν και συγκρούσεις μεταξύ των drivers αυτών...

Στο Burnaware είχα δοκιμάσει, αφού έκανα simulation που έχει επιλογή. Οκ μου το είχε βγάλει το simulation αλλά στο κάψιμο δεν το έκανε σωστά....

υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το λέϊζερ ή κάτι τέτοιο και να θέλει καθάρισμα ή κάτι παρόμοιο;

biggeo65
09-09-12, 03:04
Δοκίμασα πάλι κάψιμο με το Roxio αλλά δεν μπόρεσε να το τελειώσει, μετά από μία ώρα προσπάθειας.

Οπότε αυτό το PxHlpa64.sys είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ χρησιμοποιούμενο από το Roxio;

Στο Burnaware είχα δοκιμάσει, αφού έκανα simulation που έχει επιλογή. Οκ μου το είχε βγάλει το simulation αλλά στο κάψιμο δεν το έκανε σωστά....

υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το λέϊζερ ή κάτι τέτοιο και να θέλει καθάρισμα ή κάτι παρόμοιο;

Το DVD-RW που έκανα το τεστ κι ανέβασα αποτελέσματα είναι τετραετίας,και δεν έχω πρόβλημα με το laser.
Δεν πιστεύω 4 μηνών συσκευή να έβγαλε ήδη πρόβλημα και μάλιστα χωρίς να έχει κάψει δισκάκια.

Κάτι σου δημιουργεί πρόβλημα. Σωστά;

Όταν εγώ δεν έχω πρόβλημα κι εσύ έχεις, τότε το μυαλό μου πάει σε δύο πράγματα όπως είπα:

Α)Δισκάκια Β)ΑSPI drivers.

Aπό την στιγμή που εγώ χρησημοποιώ GearASPI και μάλιστα έκδοση του 2009, και δεν έχω προβλήματα,
άρα το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι για σένα φταίει ο PxHlpa64.sys

Το έψαξα ,ο δριωερ ανήκε στην SONIC, η οποία αγοράστηκε από την ROXIO, και συνεχίζει να χρησημοποιείται από ορισμένα Software.
Αλλά δεν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένοι,δεν υπάρχει υποστήριξη κα;ι παρουσιάζουν προβλήματα. Ένα παράδειγμα (http://www.sevenforums.com/general-discussion/223094-pxhlpa64-sys-event-log-error-help-please.html)

Που απο εκεί πήρα και την λύση για χρήση του Autoruns και σταμάτημα και κατάργηση του driver.



Το απεγκατέστησα το Roxio αλλά δεν έκαψα ακόμα με το ImgBurn φοβούμενος ότι θα χαλάσω ΑΚΟΜΑ ένα δισκάκι (5-6 μέχρι τώρα). Αλλά το βλέπω πάλι στη δεύτερη σειρά το driver αυτό. Είσαι βέβαιος ότι αν το βγάλω δε θα έχω άλλου είδους προβλήματα;

Επειδή είμαι κάπως μπερδεμένος, τι ακριβώς είναι οι GEARASPI; Μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται κάθε software καψίματος διαφορετικό driver για να λειτουργήσει και επικοινωνήσει σωστά με το drive και επιπλέον να υπάρχουν και συγκρούσεις μεταξύ των drivers αυτών..

Mάλλον δεν διάβασες τί έγραψα παραπάνω. Το μεταφέρω ξανά με αντιγραφή επικόλληση.

Eίναι drivers για την επικοινωνία του προγράμματος εγγραφής με την συσκευή.
Το κάθε πρόγραμμα μπορεί να χρησημοποεί τους δικούς του.

Δεν υπάρχουν conflict γιατί όλοι την ίδια δουλειά κάνουν, επικοινωνία του Software με τις SATA συσκευές.
Από το κάθε πρόγραμμα μόνο ένας χρησημοποιείται.

Έδωσα παραπάνω LINK που εξηγεί τον ρόλο των ASPI. Δες το.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και κατάργηση εποανεγκατάσταση συσκευής DVD-RW.

TheUser
10-09-12, 16:52
Κατάργηση και απεγκατάσταση κανένα αποτέλεσμα. Τα ίδια ακριβώς, έκανε με τo ImgBurn 3 ώρες να κάψει δισκάκι με μάξιμουμ ταχύτητα 2.5 και στο τέλος δεν έκαψε όλα τα αρχεία σωστά.

Έτρεξα το Autoruns και στην καρτέλα Drivers, διέγραψα το Px. Εγκατέστησα κατόπιν το GEARAspi.

Τώρα δεν βγάζει τη συσκευή στο My Computer, έχει θαυμαστικά στο Degice Manager και στις λεπτομέρειες του driver έχει εκτός από τις δύο σειρές, και μία τρίτη \DRIVERS\GEARAspiWDM.sys

Στο update driver είτε με αναζήτηση στο ίντερνετ είτε με αναζήτηση στον υπολογιστή, λέει ότι το καλύτερο driver είναι ήδη εγκατεστημένο.

biggeo65
10-09-12, 17:31
Κατάργηση και απεγκατάσταση κανένα αποτέλεσμα. Τα ίδια ακριβώς, έκανε με τo ImgBurn 3 ώρες να κάψει δισκάκι με μάξιμουμ ταχύτητα 2.5 και στο τέλος δεν έκαψε όλα τα αρχεία σωστά.

Έτρεξα το Autoruns και στην καρτέλα Drivers, διέγραψα το Px. Εγκατέστησα κατόπιν το GEARAspi.

Τώρα δεν βγάζει τη συσκευή στο My Computer, έχει θαυμαστικά στο Degice Manager και στις λεπτομέρειες του driver έχει εκτός από τις δύο σειρές, και μία τρίτη \DRIVERS\GEARAspiWDM.sys

Στο update driver είτε με αναζήτηση στο ίντερνετ είτε με αναζήτηση στον υπολογιστή, λέει ότι το καλύτερο driver είναι ήδη εγκατεστημένο.

Οι τρεις σειρές στις λεπτομέρειες τι λένε;
Υπάρχει μια εξήγηση (http://www.gearsoftware.com/wiki/index.php/CD/DVD_drives_disappear_after_installing_iTunes) να συμβαίνει αυτό που γραφεις
όπως αναφέρει αν έχεις το AFS.sys.στον φάκελο C:\Windows\system 32\drivers.
Μετονόμασε το AFS.sys σε AFS.txt κι επανεκκίνησε.

Πάντως εγώ δεν έχω προβλήματα όπως σου είπα, κι επειδή άλλοι είχαν προβλήματα με τον driver που είχες,
PxHlpa64.sys, γι αυτό και σου είπα γιατ ους GearAspi. Τα DVD που έχω και οι drivers φαίνωνται παρακάτω:

109278

TheUser
11-09-12, 21:23
Οι τρεις σειρές στις λεπτομέρειες τι λένε;
Υπάρχει μια εξήγηση (http://www.gearsoftware.com/wiki/index.php/CD/DVD_drives_disappear_after_installing_iTunes) να συμβαίνει αυτό που γραφεις
όπως αναφέρει αν έχεις το AFS.sys.στον φάκελο C:\Windows\system 32\drivers.
Μετονόμασε το AFS.sys σε AFS.txt κι επανεκκίνησε.

Πάντως εγώ δεν έχω προβλήματα όπως σου είπα, κι επειδή άλλοι είχαν προβλήματα με τον driver που είχες,
PxHlpa64.sys, γι αυτό και σου είπα γιατ ους GearAspi. Τα DVD που έχω και οι drivers φαίνωνται παρακάτω:

109278



Οι τρεις σειρές στις λεπτομέρειες λένε την έκδοσή τους και ότι έχουν περάσει το hardware compatibility των Windows. Αυτό το Px που έσβησα με το Autoruns σίγουρα είναι αποκλειστικά του Roxio; Δεν έφυγε ούτε με την απεγκατάσταση του Roxio, ούτε με τη διαγραφή του από το Autoruns. Και τώρα δεν εμφανίζει το drive και είναι συνέχεια με θαυμαστικό στη Διαχείριση Συσκευών.

Αν κατάλαβα καλά κάτι σβήστηκε από τα θεμελιώδη των Windows που εγκαθιστούν αυτόματα συσκευές μόλις τις εντοπίζουν. Από το Autoruns μήπως ξέρεις αν μπορώ να επαναφέρω κάτι, αυτό το Px δηλαδή, ή σβήστηκε παντελώς; Γενικότερα, κάποιος τρόπος να επαναφέρω όλο το σύστημα το σχετικό με τον εντοπισμό dvd rom όπως ήταν αρχικά, δηλαδή που εντοπίζει και εγκαθιστά αυτόματα τα hardware; Το να το αποσυνδέσω απλά από την sata να εκκινήσω χωρίς αυτό και να κάνω σύνδεση μετά και επανεκκίνηση φαντάζομαι δεν θα κάνει κάποια διαφορά όπως είναι τώρα;

biggeo65
11-09-12, 21:35
Οι τρεις σειρές στις λεπτομέρειες λένε την έκδοσή τους και ότι έχουν περάσει το hardware compatibility των Windows. Αυτό το Px που έσβησα με το Autoruns σίγουρα είναι αποκλειστικά του Roxio; Δεν έφυγε ούτε με την απεγκατάσταση του Roxio, ούτε με τη διαγραφή του από το Autoruns. Και τώρα δεν εμφανίζει το drive και είναι συνέχεια με θαυμαστικό στη Διαχείριση Συσκευών.

Αν κατάλαβα καλά κάτι σβήστηκε από τα θεμελιώδη των Windows που εγκαθιστούν αυτόματα συσκευές μόλις τις εντοπίζουν. Από το Autoruns μήπως ξέρεις αν μπορώ να επαναφέρω κάτι, αυτό το Px δηλαδή, ή σβήστηκε παντελώς; Γενικότερα, κάποιος τρόπος να επαναφέρω όλο το σύστημα το σχετικό με τον εντοπισμό dvd rom όπως ήταν αρχικά, δηλαδή που εντοπίζει και εγκαθιστά αυτόματα τα hardware; Το να το αποσυνδέσω απλά από την sata να εκκινήσω χωρίς αυτό και να κάνω σύνδεση μετά και επανεκκίνηση φαντάζομαι δεν θα κάνει κάποια διαφορά όπως είναι τώρα;

Επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο. Εξάλλου πάντα δημιουργείται σημείο επαναφοράς
μετά από την κατάργηση ή εγκατασταση drivers και προγραμμάτων.

Και το Autoruns δεν το σβύνει, το απενεργοποιεί, αν ξετσεκάρεις το τετραγωνάκι από δίπλα.

Για το Px σου έδωσα και λινκ ότι δημιουργούσε προβλήματα. Κι αν ψάξεις υπάρχουν κι άλλα.
Και ακόμη δεν μου είπες τι αναφέρεται στις λεπτομέρειες των drivers του DVD, μετά την κατάργηση του Px.

TheUser
11-09-12, 22:29
Επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο. Εξάλλου πάντα δημιουργείται σημείο επαναφοράς
μετά από την κατάργηση ή εγκατασταση drivers και προγραμμάτων.

Και το Autoruns δεν το σβύνει, το απενεργοποιεί, αν ξετσεκάρεις το τετραγωνάκι από δίπλα.

Για το Px σου έδωσα και λινκ ότι δημιουργούσε προβλήματα. Κι αν ψάξεις υπάρχουν κι άλλα.
Και ακόμη δεν μου είπες τι αναφέρεται στις λεπτομέρειες των drivers του DVD, μετά την κατάργηση του Px.



Καταρχάς το αρχείο για μετονομασία δεν υπάρχει στο φάκελο drivers.

Τώρα έχουμε και λέμε, καρτέλα Γενικά στις Ιδιότητες του dvd: Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19)

Driver Details:

cdrom.sys

Microsoft Corporation
6.1.7600.16385 (win7_rtm.090713-1255)

GEARAspiWDM.sys

2.02.03.00

Microsoft Windows Hardware Compatibility


PxHlpa64.sys

Rovi Corporation
3.00.95.0
Microsoft Windows Hardware Compatibility


και τα Copyright του κάθε driver. Δε λένε κάτι βοηθητικό όλα αυτά.

Υπάρχει το Restore Point στην εγκατάσταση του GEAR αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στην διαγραφή του Px μέσω του Autoruns και για εκεί δεν υπάρχει Restore Point.

Έκανα την επαναφορά και το θέμα παραμένει, Code 19. Οπότε τι διάολο, αυτό το Px που έσβησα υπήρχε από πριν και ΔΕΝ ήταν του Roxio;

Αν έχεις υπόψη σου εύκολη λύση για διόρθωση της registry σχετικά με τον Code 19 είναι όλος αυτιά.

biggeo65
12-09-12, 00:17
Καταρχάς το αρχείο για μετονομασία δεν υπάρχει στο φάκελο drivers.

Τώρα έχουμε και λέμε, καρτέλα Γενικά στις Ιδιότητες του dvd: Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19)

Driver Details:

cdrom.sys

Microsoft Corporation
6.1.7600.16385 (win7_rtm.090713-1255)

GEARAspiWDM.sys

2.02.03.00

Microsoft Windows Hardware Compatibility


PxHlpa64.sys

Rovi Corporation
3.00.95.0
Microsoft Windows Hardware Compatibility


και τα Copyright του κάθε driver. Δε λένε κάτι βοηθητικό όλα αυτά.

Υπάρχει το Restore Point στην εγκατάσταση του GEAR αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στην διαγραφή του Px μέσω του Autoruns και για εκεί δεν υπάρχει Restore Point.

Έκανα την επαναφορά και το θέμα παραμένει, Code 19. Οπότε τι διάολο, αυτό το Px που έσβησα υπήρχε από πριν και ΔΕΝ ήταν του Roxio;

Αν έχεις υπόψη σου εύκολη λύση για διόρθωση της registry σχετικά με τον Code 19 είναι όλος αυτιά.

Λένε ότι δεν απενεργοποιήθηκε ο PxHlpa64.sys όπως σου είπα, και προφανώς δημιουργείται conflict.
Yπάρχει στην λίστα του DVD, οπότε με το Autoruns κάτι άλλο έσβυσες \ απενεργοποίησες.
Αν είχες απενεργοποιήσει το PxHlpa64.sys δεν θα υπήρχε στους drivers.

Δοκίμασε πρώτα την Αντιμετώπιση προβλημάτων (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/Open-the-Hardware-and-Devices-troubleshooter)
και ακολούθα τις οδηγίες. Αυτό είναι και πιο εύκολο. Αν δεν δουλέψει μετά δες παρακάτω:

Γράψε στην γραμμή έναρξης Regedit και πάτα ENTER. Θα ανοίξει ο επεξεργαστής μητρώου.
Ο επεξεργαστης μητρώου δουλεύει όπως η εξερεύνηση των Windows.

Στο αριστερό παράθυρο είναι οι φάκελοι (κλειδιά) και στο δεξιό παράθυρο είναι οι τιμές.
Κάνωντας κλικ στο βελάκι δίπλα από κάθε φάκελο βλέπεις από κάτω τους υποφακέλους που περιέχει.

Πρώτα κλικ στο βελάκι μπροστα από το HKEY_LOCAL_MACHINE
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο System
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο CurrentControlSet
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο Control
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο Class

Με το που πατήσεις το βελάκι μπροστά από το Class
από κάτω θα δεις φακέλους με ονόματα της μορφής {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Το κάθε ένα αντιστοιχεί σε μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή σου.
Βρες τον φάκελο με το όνομα {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
κι επέλεξε τον, (πάτα πάνω του με το ποντίκι).

Αν γίνουν όλα σωστά μέχρι εδώ στο κάτω μέρος του παραθύρου της registry θα πρέπει να δεις την παρακάτω διαδρομή:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Στο δεξι μέρος θα βρείς δύο τιμές με oνόμα UpperFilters και LowerFilters
Κάνε δεξι κλικ πάνω στην κάθε μια τιμή (όνομα) κι επέλεξε Διαγραφή.

Δες και την φωτο (http://img338.imageshack.us/img338/3135/upperfilters1.png) για περισσότερη βοήθεια.
Διαγραφή Upperfilters & Lowerfilters δες φωτό (http://img59.imageshack.us/img59/3761/upperfilters2.png)
Κλείσε την registry και κάνε επανεκκίνηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ με την επεξεργασία της registry,
και γενικά με το τι σβύνεις από αρχεία συστήματος.

Τα παραπάνω έχουν δοκιμαστεί και σε πολλές περιπτώσεις έχουν λύσει προβλήματα συσκευών.
Παρ'όλα αυτά ακολούθησε προσεκτικά τα παραπάνω βήματα και με δική σου ευθύνη.
Δεν μπορώ να θεωρηθώ υπεύθυνος αν κάτι δεν πάει καλά. Εξάλλου η υπογραφή μου τα λέει όλα.

TheUser
12-09-12, 14:55
Λένε ότι δεν απενεργοποιήθηκε ο PxHlpa64.sys όπως σου είπα, και προφανώς δημιουργείται conflict.
Yπάρχει στην λίστα του DVD, οπότε με το Autoruns κάτι άλλο έσβυσες \ απενεργοποίησες.
Αν είχες απενεργοποιήσει το PxHlpa64.sys δεν θα υπήρχε στους drivers.

Δοκίμασε πρώτα την Αντιμετώπιση προβλημάτων (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/Open-the-Hardware-and-Devices-troubleshooter)
και ακολούθα τις οδηγίες. Αυτό είναι και πιο εύκολο. Αν δεν δουλέψει μετά δες παρακάτω:

Γράψε στην γραμμή έναρξης Regedit και πάτα ENTER. Θα ανοίξει ο επεξεργαστής μητρώου.
Ο επεξεργαστης μητρώου δουλεύει όπως η εξερεύνηση των Windows.

Στο αριστερό παράθυρο είναι οι φάκελοι (κλειδιά) και στο δεξιό παράθυρο είναι οι τιμές.
Κάνωντας κλικ στο βελάκι δίπλα από κάθε φάκελο βλέπεις από κάτω τους υποφακέλους που περιέχει.

Πρώτα κλικ στο βελάκι μπροστα από το HKEY_LOCAL_MACHINE
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο System
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο CurrentControlSet
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο Control
Μετά στο βελάκι μπροστα από το φάκελο Class

Με το που πατήσεις το βελάκι μπροστά από το Class
από κάτω θα δεις φακέλους με ονόματα της μορφής {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Το κάθε ένα αντιστοιχεί σε μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή σου.
Βρες τον φάκελο με το όνομα {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
κι επέλεξε τον, (πάτα πάνω του με το ποντίκι).

Αν γίνουν όλα σωστά μέχρι εδώ στο κάτω μέρος του παραθύρου της registry θα πρέπει να δεις την παρακάτω διαδρομή:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Στο δεξι μέρος θα βρείς δύο τιμές με oνόμα UpperFilters και LowerFilters
Κάνε δεξι κλικ πάνω στην κάθε μια τιμή (όνομα) κι επέλεξε Διαγραφή.

Δες και την φωτο (http://img338.imageshack.us/img338/3135/upperfilters1.png) για περισσότερη βοήθεια.
Διαγραφή Upperfilters & Lowerfilters δες φωτό (http://img59.imageshack.us/img59/3761/upperfilters2.png)
Κλείσε την registry και κάνε επανεκκίνηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ με την επεξεργασία της registry,
και γενικά με το τι σβύνεις από αρχεία συστήματος.

Τα παραπάνω έχουν δοκιμαστεί και σε πολλές περιπτώσεις έχουν λύσει προβλήματα συσκευών.
Παρ'όλα αυτά ακολούθησε προσεκτικά τα παραπάνω βήματα και με δική σου ευθύνη.
Δεν μπορώ να θεωρηθώ υπεύθυνος αν κάτι δεν πάει καλά. Εξάλλου η υπογραφή μου τα λέει όλα.


Κοίτα δεν είμαι εντελώς άσχετος, είναι σίγουρο ότι έσβησα το Px με το Autoruns, από την καρτέλα drivers. Εξάλου δεν υπάρχει πλέον εκεί, ούτε υπήρχε κάποια entry με παρόμοιο όνομα που θα με μπέρδευε. Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι για κάποιο λόγο δε σβήστηκε πλήρως από το σύστημα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Στις οδηγίες σου για το registry, πράγματι βρήκα στο σημείο που με οδήγησες, μόνο Lower Filters, όχι Upper Filters (δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό) και το έσβησα. Πράγματι το drive εμφανίστηκε μετά την επανεκκίνηση και το Px εξαφανίστηκε επίσης από τις Λεπτομέρεις στη Διαχείριση Συσκευών. Τώρα υπάρχει μόνο μία σειρά με το cdrom.sys. Τώρα τι να κάνω, να δοκιμάσω πάλι να κάψω με το ImgBurn ή θα πετάω πάλι τσαντισμένος ακόμα ένα δισκάκι στα σκουπίδια;

Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει. Τα Windows έχουν αυτό το στάνταρ driver που επικοινωνεί η συσκευή με το λειτουργικό. Από εκεί και πέρα κάθε software έχει και ένα driver για να κάνει τη δική του επικοινωνία με τη συσκευή. Τα driver των software είτε εμφανίζονται στις Λεπτομέρειες, όπως του Roxio, είτε όχι όπως του ImgBurn και σε κανονικές συνθήκες δεν αλληλοσυγκρούονται. Τα GEAR που χρησιμοποιείς εσύ και πρότεινες, τι ακριβώς είναι, universal drivers για επικοινωνία software με τη συσκευή που τα χρησιμοποιεί το σύστημα αντί για τα drivers του κάθε software; Ή συμπληρωματικά drivers;

Όσο για την αναζητήση ευθύνης δεν υπάρχει ασφαλώς τέτοιο θέμα, αντιθέτως εκτιμώ το χρόνο σου.

biggeo65
12-09-12, 21:13
Κοίτα δεν είμαι εντελώς άσχετος, είναι σίγουρο ότι έσβησα το Px με το Autoruns, από την καρτέλα drivers. Εξάλου δεν υπάρχει πλέον εκεί, ούτε υπήρχε κάποια entry με παρόμοιο όνομα που θα με μπέρδευε. Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι για κάποιο λόγο δε σβήστηκε πλήρως από το σύστημα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Δεν είπα ότι είσαι τελείος άσχετος. Ανέφερα αυτό που είδα.
Ότι ο PxHlpa6264.sys ακόμη υπήρχε στους drivers της συσκευής.
Κι αυτό προφανώς δημιουργούσε το πρόβλημα.

Δεν έχει τύχει σε μένα να απενεργοποιώ καταργώ driver με το Autoruns
και μετά από επανεκκίνηση ο driver να συνεχίζει να φορτώνει.

Τελικά με την διαγραφή των lowerFilters όλα διορθώθηκαν.


Στις οδηγίες σου για το registry, πράγματι βρήκα στο σημείο που με οδήγησες, μόνο Lower Filters, όχι Upper Filters (δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό) και το έσβησα. Πράγματι το drive εμφανίστηκε μετά την επανεκκίνηση και το Px εξαφανίστηκε επίσης από τις Λεπτομέρεις στη Διαχείριση Συσκευών. Τώρα υπάρχει μόνο μία σειρά με το cdrom.sys. Τώρα τι να κάνω, να δοκιμάσω πάλι να κάψω με το ImgBurn ή θα πετάω πάλι τσαντισμένος ακόμα ένα δισκάκι στα σκουπίδια;

Το ImgBrn αν δεν υπάρχει άλλος driver ,φορτώνει τον SPTI των Windows.
Ποιά έκδοση του ImgBrn (http://www.imgburn.com/) έχεις; Έχω την 2.5.7.0 κι έχει test burn.Δες φωτο (http://img109.imageshack.us/img109/5691/imgbrn1.png).
Και μια φωτο (http://img850.imageshack.us/img850/4968/imgbrn2.png)από τις λεπτομέρειες που παρ'όλο που δεν έχω το SPTD, η ειδοποίηση υπάρχει.
Έχω όμως φορτωμένο το DAEMON TOOLS.

Και σε test mode η εγγραφή έγινε με τις ίδιες ταχύτητες ,δεν άλλαξε κάτι ,δες φωτο (http://img51.imageshack.us/img51/7776/imgbrn3.png)
με τις ταχύτητες που έγινε και στην κανονική εγγραφή,και αποτελέσματα ανέβασα σε προηγούμενο μήνυμα.

Πάντως αν δεν δοκιμάσεις είτε σε τεστ mode, είτε κανονικά δεν θα μπορείς να ξέρεις.
Και τα δισκάκια για να κάιγονται είναι.
Δεν λέω ότι δεν είναι έξοδα, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος
αν η συσκευή σου γράφει σωστά ή όχι.


Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει. Τα Windows έχουν αυτό το στάνταρ driver που επικοινωνεί η συσκευή με το λειτουργικό. Από εκεί και πέρα κάθε software έχει και ένα driver για να κάνει τη δική του επικοινωνία με τη συσκευή. Τα driver των software είτε εμφανίζονται στις Λεπτομέρειες, όπως του Roxio, είτε όχι όπως του ImgBurn και σε κανονικές συνθήκες δεν αλληλοσυγκρούονται. Τα GEAR που χρησιμοποιείς εσύ και πρότεινες, τι ακριβώς είναι, universal drivers για επικοινωνία software με τη συσκευή που τα χρησιμοποιεί το σύστημα αντί για τα drivers του κάθε software; Ή συμπληρωματικά drivers;

Όσο για την αναζητήση ευθύνης δεν υπάρχει ασφαλώς τέτοιο θέμα, αντιθέτως εκτιμώ το χρόνο σου.

Το PxHlpa6264 δημιουργούσε προβλήματα και σε μένα και σε άλλους όπως είδα σε διάφορα forum.
To γιατί δεν το ξέρω, δεν το έψαξα, δεν με ενδιέφερε. Απλά το διέγραψα και ησύχασα.

Για να καταλάβεις την λειτουργία των drivers θυμήσου τις τιμές που είπα στην registry.
Upperfilters & LowerFilters

Kατα την διαδικασία εγγραφής ενός DVD, ανοίγεις όποιοδήποτε πρόγραμμα εγγραφής,
αυτό πρώτα θα φορτώσει τους drivers των Windows, SPTI.

Αν το πρόγραμμα έχει δικούς του drivers τότε οι SPTI το βλέπουν
και αφήνουν την εγγραφή στους drivers του προγράμματος.

Αν θέλεις εσύ να χρησημοποιήσεις δικούς σου drivers, ξεχωριστούς
τότε βάζεις στην registry μια καταχώρηση με την ονομασία Upperfilters και το όνομα του driver.

To Upperfilters λέει στο λειτουργικό ότι :
Aνεξάρτητα από τον driver που φόρτωσαν τα Windows ή το πρόγραμμα εγγραφής,
η εγγραφή θα γίνει με τον driver που υπάρχει στα UpperFilters.

Είναι δηλαδή κάτι σαν θέμα ιεραρχίας drivers.
Πιο χαμηλά στην λίστα είναι των Windows, μετά του προγράμματος,και μετά αυτός που υπάρχει στα UpperFilters.
Αυτός είναι και τελικά αυτός που θα φορτωθεί κι από τον πυρήνα των Windows.

Όπως είδες στην φωτό από την δική μου registry, δεν υπήρχε τιμή LowerFilters .
Aυτό σημαίνει ότι ανεξάρτητα από τους drivers που φορτώνει το κάθε πρόγραμμα,
όλοι παραδίδουν τα δικαιώματα επικοινωνίας συσκευής και λειτουργικού στον driver που υπάρχει στα UpperFilters.
Κι αυτοί αναλαμβάνουν και την εγγραφή.

Aν υπήρχε και τιμή LowerFilters, τότε θα έπρεπε ο driver των Upperfilters,
να παραχωρήσει τα δικαιώματα εγγραφής στον driver των LowerFilters.

Στην δική σου registry για παράδειγμα υπήρχαν μόνο LowerFilters.

Aυτό σήμαινει ότι ενώ οι drivers των Windows SPTI, επικοινωνούν με την συσκευή
και παίρνουν τα χαρακτηρηστικά της συσκευής, την εγγραφή αναλάμβαναν οι PxHlpa6264
Kι εκεί ίσως να ήταν το πρόβλημα που είχες.

Οι SPTI διαβαζαν τα χαρακτηρηστικά της συσκευής, (π.χ. ταχύτητα εγγραφής, γωνία lazer κλπ.),
τα έδιναν στους PxHlpa6264 κι αυτοί κάναν την εγγραφή με βάση τις πληροφορίες που έπαιρναν.

Παράλληλα όμως οι PxHlpa6264 έπαιρναν πληροφορίες και από την συσκευή.
Αν αυτές οι πληροφορίες δεν ταίριαζουν με τις πληροφορίες που έπαιρναν από τους SPTI,
τότε δημιουργούνται προβλήματα, παρόμοια με αυτά που είχες.

cranky
12-09-12, 21:19
Τα Upper και τα LowerFilters, Γιώργο, έχουν να κάνουν μόνο με τους drivers των οπτικών οδηγών, ή με κάθε driver που φορτώνουμε για τις συσκευές μας ;

biggeo65
12-09-12, 23:21
Τα Upper και τα LowerFilters, Γιώργο, έχουν να κάνουν μόνο με τους drivers των οπτικών οδηγών, ή με κάθε driver που φορτώνουμε για τις συσκευές μας ;

Γενικά με όλες τις συσκευές που χρησημοποιούν κάποιους εξωτερικούς drivers εκτός των WIndows.
To έχω δει σε δίσκους με το Partition Manager, σε ποντίκια και πληκτρολόγια με τους Intellimouse της Microsoft κλπ.

Αλλά στους σκληρούς δίσκους δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν. Δεν το έψαξα.
Εκτός κι αν κάνεις format ή partition με το diskpart π.χ. ,
αλλά στην ουσία χρησημοποιείται ο driver του partition manager.

TheUser
16-09-12, 04:05
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το ImgBurn. Ταχύτητα από 0 μέχρι 2.5 ακριβώς, ποτέ παραπάνω. Διαβάζει αστραπιαία τα πάντα όμως. Αδιέξοδο νομίζω στη διάγνωση και δεν ξέρω και άμα η εγγύηση καλύπτει το να διαβάζει, αλλά να μην γράφει...

biggeo65
16-09-12, 08:33
Άλλα δισκάκια εκτός Verbantim, δοκίμασες;
Άλλο πρόγραμμα εγγραφής; Κάνει τα ίδια;
Κατέβασε το Opti Drive (http://www.cdspeed2000.com/download.html) και κάνε τα τεστ.
Δημιούργησε κι έναν δοκιμαστικό δίσκο, και δες τις ταχύτητες.
δες πληροφορίες για την συσκευή και τα δισκάκια.
Δες μήπως υπάρχει άλλο firmware για την συσκευή.

TheUser
16-09-12, 22:11
Άλλα δισκάκια εκτός Verbantim, δοκίμασες;
Άλλο πρόγραμμα εγγραφής; Κάνει τα ίδια;
Κατέβασε το Opti Drive (http://www.cdspeed2000.com/download.html) και κάνε τα τεστ.
Δημιούργησε κι έναν δοκιμαστικό δίσκο, και δες τις ταχύτητες.
δες πληροφορίες για την συσκευή και τα δισκάκια.
Δες μήπως υπάρχει άλλο firmware για την συσκευή.

109528



Προηγουμένως που είπες για test mode, είχα αναφέρει πολλά μηνύματα πιο πάνω ότι υπάρχει το test mode στην τελευταία έκδοση του ImgBurn που χρησιμοποιώ, αλλά δεν υποστηρίζεται λέει από τα Verbatim+R. Και από ότι διάβασα κάπο τα +R γενικά δεν είναι πολύ συμβατά με test modes.. Άλλα δισκάκια δε χρησιμοποίησα και γιατί δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλά κυρίως γιατί έχω αποθηκευμένη κάποια ποσότητα των Verbatim επειδή τα εμπιστεύομαι εδώ και καιρό και ότι είναι να κάψω σε τέτοια θα το κάψω, οπότε το drive θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί με αυτά.

Το πρόγραμμα που έδωσες ενδιαφέρον. Ρίξε μια ματιά στα snapshots αν εχεις κάποιο σχόλιο από αυτά που βλέπεις... τα 2 πρώτα είναι test write σε 24Χ και σε 8Χ ταχύτητες, στα οποία έβγαλε στο τέλος "unable to read disc label" το οποίο δεν γνωρίζω αν σημαίνει κάτι. Στο τρίτο βλέπεις στα 8Χ τηn εγγραφή με το αλλοπρόσαλλο graph, που είναι μάλλον αυτό που βλέπω από την αρχή του προβλήματος στο ImgBurn μέση ταχύτητα 2 και κάτι.. το verify σωστό παρόλα αυτά, το disc quality δεν έχω ιδέα τι ακριβώς δείχνει. Στην αρχή αρχή τα στοιχεία του drive που δείχνει και την τελευταία firmware που φοράει, που όπως είπα προηγουμένως ήταν το πρώτο που άλλαξα με το που δημιουργήθηκε το πρόβλημα, χωρίς να διορθωθεί κάτι...

cool11
10-11-12, 23:14
Εχω παρομοιο προβλημα.
Δεν μπορω να γραψω δισκακια, τωρα που αναβαθμισα σε win8, ενω πριν, στο ιδιο μηχανημα, εγραφα κανονικα.
Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτο το θεμα, και ανοιξα στα windows
http://www.adslgr.com/forum/threads/676422-Windows-8-driver-dvdrw

Οποιος εχει την καλοσυνη ας ριξει μια ματια μηπως και καταφερω και λυσω το προβλημα.

cool11
12-11-12, 22:44
Παραμενω με το προβλημα... :(

TheUser
19-11-12, 13:19
Πάντως εγώ, σπαταλώντας "νευρικό" απόθεμα (σπάσιμο νεύρων) και χρόνο, έψαξα τα πάντα, drivers προγραμμάτων, καλώδια, κλπ κλπ, ενώ αυτό που έπρεπε να κάνω ήταν το πρώτο που μου προτάθηκε σε ξένο φόρουμ, "τα dvd writers είναι από τα πιο φθηνιάρικα εξαρτήματα, απλά μπορεί να χάλασε" και παρόλο που ήταν μερικών μηνών και μερικών δεκάδων καμένων δίσκων μόνο, απλά είχε χαλάσει και το άλλαξα με την εγγύηση. LG ήταν, πήρα ένα Sony τώρα.
Άλλαξτο να πάει στο διάολο, άμα θεωρείς τον χρόνο σου πιο πολύτιμο από τα χρήματα που κάνει.

clyde
06-12-12, 20:47
Εχω κι εγω ενα παρομοιο προβλημα (http://www.adslgr.com/forum/threads/683917-To-DVD-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B5%CE%B9-%CE%BE%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1). Το DVD μου γραφει αλλα δεν διαβαζει!

Στο Events Viewer λεει: Η συσκευή, \Device\CdRom0, έχει ένα κατεστραμμένο μπλοκ.
Τι σημαινει αυτο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.