PDA

Επιστροφή στο Forum : speedtouch 510+LAN+TrELLAS?



koroumel
26-05-04, 14:27
Γειά σε όλους

Είμαι απο τους τυχερούς που έλαβαν το modem και την σύνδεση σε 1,5 εβδομάδα.Κατάφερα με editing των settings του cd για το 510, να βάλω PPPoA(+)NAT(-)DHCP...με κάποιο κόπο.Αυτό που θέλω να μάθω, είναι ποιά θα ήταν τα σωστά settings για το ακόλουθο arrangement:

LAN με IP's:
192.168.0.1 --> SERVER
192.168.0.3 --> Εγώ :D
192.168.0.7
192.168.0.12

Όλα τα nodes να έχουν access στο internet, με firewall, από το speedtouch(και routing φυσικά),εφ` όσον εγώ(σαν admin) το επιλέξω(π.χ. με ορισμό του IP στο router).Και το router να έχει τα settings που θέτει η Tellas.Any takers!

Με τα settings μου τώρα, έχω σταθερά 43K :P και το έχω δεί και στα 50! :P :P (για 3 λεπτά) με το Flashget κατεύαζα απο Γαλλία!(περιοχή Παλλήνης).

Ευχαριστώ

See ya!Wouldn't like to be ya!

JohnGR
26-05-04, 16:50
Όταν λες SERVER εννοείς το router να υποθέσω. Αφού έχεις απενεργοποιήσει το DHCP θα πρέπει να βάλεις σε όλα τα PC static IPs, αυτές που αναφέρεις για παράδειγμα και να ορίσεις gateway την IP του router και DNS αυτούς της Tellas.
Φαντάζομαι επίσης ότι όλα αυτά θα είναι συνδεμένα σε switch.

Επειδή δεν ξέρω το συγκεκριμένο router, η μόνη λύση που θα μπορούσα να προτείνω για κατ' επιλογή πρόσβαση στο δίκτυο θα είναι χρήση software firewall σε κάθε τερματικό που θα μπλοκάρει/επιτρέπει την κίνηση. Ας απαντήσει κάποιος άλλος καλύτερα, ή να κάνεις ένα search, σίγουρα υπάρχουν πολλλλά παρόμοια θέματα.

hpstg
26-05-04, 17:48
Για πες τα αυτά τα settings που δίνουν τα σταθερά 43Κ λίγο. Γιατί τυχαίνει να έχω Tellas και Speedtouch 530.

koroumel
26-05-04, 17:52
thnx anyway dude

Το βασικότερο πρόβλημά μου είναι, οτι δεν μπορώ να βρώ ενα config αρχείο που να μου προσφέρει και τα settings της Tellas και αυτά που θέλω, γιατί αυτά που είναι ετοιμα στο cd του router δεν ξέρω αν είναι κατάληλα.Δηλαδή, PPPoA+NAT ειναι οκ για Tellas και με το LAN στην πλάτη του router?Tα static IP ειναι set, και ο firewall τρέχει "by default" στον router...αλλά είναι αρκετό?

Ευχαριστώ

koroumel
26-05-04, 17:55
hpstg

Έκανα edit το PPPoA+NAT+DHCP από το cd του router και έσβησα το σημείο που αναφέρει το DHCP,μετά το έκανα upload στο router.
(αναφέρεται ως pppoa.κάτι στο cd)

that's all

hpstg
26-05-04, 18:02
Αν έλεγα ότι καταλαβα πλήρως τι είπες, θα ήμουν ψεύτης. Αν έχεις κάποιο link...

koroumel
26-05-04, 18:12
Έιμαι στην δουλειά ακόμα,αργότερα σήμερα θα το κανω post, ok?

hpstg
26-05-04, 18:22
ok, φχαρστώ.

koroumel
26-05-04, 23:11
Λοιπόν, κανε upload στο router το αρχείο που κάνω post και θα έχεις τα settings μου.Κάνε το μόνο rename σε pppoa.tpl

hpstg
27-05-04, 00:40
Ευχαριστώ πολύ!!! Βέβαια έχω PPPoE, οπότε θα δω τι παίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.