PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus Ssd Caching και Defrag



none1
10-09-12, 15:11
Γεια χαρα,
εχω ενεργοποιησει το ssd caching που υποστηριζει η μητρικη μου με ενα wd black 1 tb και ενα ocz ssd solid 2 60 gb.Η ερωτηση μου ειναι πρεπει να κανω defrag στον wd?Αν κανω defrag με το ssd caching ενεργοποιημενο θα γινει στον μηχανικο δισκο μονο η θα γινει και στον ssd?Στους ssd δεν πρεπει να γινεται defrag οπως ειναι γνωστο,γιατι δεν χρειαζεται και παιρνουν αδικες εγραφες με αυτο το τροπο.Μηπως πρεπει να απενεργοποιω το ssd caching,να κανω defrag στον wd και να το ενεργοποιω παλι?
Ευχαριστω.

biggeo65
10-09-12, 19:13
Γεια χαρα,
εχω ενεργοποιησει το ssd caching που υποστηριζει η μητρικη μου με ενα wd black 1 tb και ενα ocz ssd solid 2 60 gb.Η ερωτηση μου ειναι πρεπει να κανω defrag στον wd?Αν κανω defrag με το ssd caching ενεργοποιημενο θα γινει στον μηχανικο δισκο μονο η θα γινει και στον ssd?Στους ssd δεν πρεπει να γινεται defrag οπως ειναι γνωστο,γιατι δεν χρειαζεται και παιρνουν αδικες εγραφες με αυτο το τροπο.Μηπως πρεπει να απενεργοποιω το ssd caching,να κανω defrag στον wd και να το ενεργοποιω παλι?
Ευχαριστω.

Δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις τίποτα. Defrag γίνεται μόνο στον δίσκο που θέλεις.
Aνοιξε την εξερεύνηση των Windows, κάνε δεξί κλικ στον WD 1TB, επέλεξε ιδιότητες,
κιαπό το παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε καρτέλα Εργαλεία από πάνω.

Πάτα ανασυγκρότηση.

none1
10-09-12, 20:03
ok,ευχαριστω
για την ανασυγκροτηση χρησιμοποιω το tune up 2012,υπαρχει καποιο καλυτερο?

biggeo65
10-09-12, 21:53
ok,ευχαριστω
για την ανασυγκροτηση χρησιμοποιω το tune up 2012,υπαρχει καποιο καλυτερο?

Καλύτερα με των Windows αλλά είναι πιο αργό.
Όποιο θέλεις χρησημοποιείς αν δεν χρησημοποιήσεις των Windows.
Όλα ίδια δουλειά κάνουν.

none1
10-09-12, 22:17
Να ρωτησω κατι τελευταιο,ετρεξα το crystal disk mark για να δω τις επιδοσεις του ssd caching και αυτα ειναι τα αποτελεσματα
109288109289
πως τα βλεπετε?Οι δισκοι που χρησιμοποιω για το ssd caching ειναι ο wd1001fals 1tb sata2 και ο ocz solid2 60gb sata 2.To 17% του wd ειναι γεματο,και ο controller της μητρικη που συνδεοντε ειναι ο marvell.Δεν εχω εγκαταστησει λειτουργικο στον δισκο αυτο,τον εχω για παιχνιδια μονο.Παλιοτερα οταν ειχα δημιουργησει το ssd caching και ο wd ηταν αδειος οι επιδοσεις του με ssd caching ηταν(5χ1000mb)
read write
seq: 243,9 87.51
512k 165.5 63.78
4k 20.27 1.676
4k 59.39 1.750
QD32
γιατι εχουν πεσει οι επιδοσεις στο τεστ?μηπως επειδη τοτε ο δισκος ηταν αδειος ενω τωρα ειναι 17% γεματος?

biggeo65
10-09-12, 23:01
Και τα δύο τεστ τα ίδια είναι, απλά το αριστερό έχει καλύτερα απότελέσματα
γιατί χρησημοποιείς μικρότερο αρχείο στο τεστ, πάνω αριστερά που λέει 50 ΜΒ.
Το τεστ διαρκεί λιγότερο με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερα νούμερα.

Το τεστ θα το τρέχεις όπω η δεξιά φωτογραφία, 1000 ΜΒ αρχείο.
Και κανε το τεστ ακόμη μια φορά με την παρακάτω ρύθμιση.

109291

Πάντως φαίνεται από τα νούμερα ότι
τουλαχιστον οι τιμές στο Read, βελτιώθηκαν αρκετά.

none1
10-09-12, 23:23
Εκανα την αλλαγη που μου ειπες και ετρεξα παλι το τεστ και τα αποτελεσματα βελτιωθηκαν
109294
Αρχικα νομιζα μηπως ειχαν καποιο προβλημα οι sata3 θυρες του marvell controller της μητρικης γιατι μου φαινοντουσαν καπως χαμηλα τα αποτελεσματα,αλλα τελικα υπαρχει βελτιωση,απλως μου εκανε εντυπωση που οταν ο δισκος ηταν αδειος ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα στα τεστ.
Ευχαριστω για την βοηθεια.

biggeo65
10-09-12, 23:49
Εκανα την αλλαγη που μου ειπες και ετρεξα παλι το τεστ και τα αποτελεσματα βελτιωθηκαν
109294
Αρχικα νομιζα μηπως ειχαν καποιο προβλημα οι sata3 θυρες του marvell controller της μητρικης γιατι μου φαινοντουσαν καπως χαμηλα τα αποτελεσματα,αλλα τελικα υπαρχει βελτιωση,απλως μου εκανε εντυπωση που οταν ο δισκος ηταν αδειος ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα στα τεστ.
Ευχαριστω για την βοηθεια.

Πάντα άδειος ο δίσκος έχει καλύτερα αποτελέσματα. Και ειδικά οι SSD.
Tουλάχιστον σε όσα τεστ έχω δει.

Να'σαι καλά

none1
11-09-12, 00:05
Να σου δειξω και ενα τελευταιο αποτελεσμα να μου πεις αν ειναι καλο απο τον vertex 3 120gb sata 3,ειναι σε achi mode,σε sata3 και μητρικη z77.Εχω εγκαταστησει το λειτουργικο και ειναι κατα 44% γεματος.
109298
Αν κανω την αλλαγη στο τεστ οπως μου ειπες παραπανω
109299

biggeo65
11-09-12, 00:25
Πολύ καλά, και ιδιαίτερα στο δεύτερο τεστ. Υστερεί βέβαια σε IOPS από τον vertex 4 (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware?p=4804482#post4804482) 4K QD32
αλλά αυτή την στιγμή ο VERTEX 4 είναι ο ταχύτερος SSD για τα Windows.

Kαι κάντον σύγκριση και από εδώ (http://www.legitreviews.com/article/1624/5/), αλλά ο δίσκος είναι άδειος,
και συνήθως έχει μέχρι και 20% καλύτερα αποτελέσματα απόότι γεμάτος.
Από τον δίσκο εξαρτάται και τον controller.

Αλλά τα δικά σου είναι πολύ καλά ,δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

none1
11-09-12, 11:30
Οκ :oneup:

- - - Updated - - -

Xθες ξεχασα να αναφερω οτι εχω τοποθετησει μια asrock sata3 card http://www.asrock.com/mb/spec/card.asp?Model=SATA3%20Card η οποια εχει τον Marvell 88SE9123 / 88SE9120 ενω η μητρικη μου(asus p8z77-v deluxe) εχει τον Marvell® PCIe 9128 controller .
Στην sata3 card της asrock εχω συνδεσει στην μια θυρα την μπροστα e-sata του κουτιου που την χρησιμοποιω σπανια.Για drivers κατεβασα απο τη σελιδα της asus τους drivers για τον marvell που εχει και αναγνωρισε και την καρτα της asrock.
Mηπως η υπαρξη δυο διαφορετικων controller marvell επηρεαζει την αποδοση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.