PDA

Επιστροφή στο Forum : Pings στα παιχνίδια....



Bananas
11-09-12, 05:28
Καλησπέρα. Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω απο Forthnet και να πάω στην wind.
Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχω καλα pings στα παιχνίδια (κυρίως παίζω σε servers ευρωπαικους).

Τί γνώμη έχετε για την WIND σε αυτο το θέμα?
Καλύτερα απο forthnet ?

FEFOS93
11-09-12, 09:35
Εγω δεν μενω Αθηνα αλλα Ηρακλειο Κρητης, αν και εχω σχετικα καλη ταχυτητα κλειδωνω κοντα 15-17 Mbps.
To ping που εχω ομως τις περισσοτερες φορες κυμαινεται μεταξυ 80-100.
Σε περιπτωση που εχω 65-70 ping κανω γλεντι.

grovolis
11-09-12, 14:25
Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις φίλε ( έχω ΟΤΕ αλλά ξέρω από Wind λόγω θείας.) Πχ. Για lol lineage aion και γενικά σχεδόν όλα εκτός από Fps δύσκολα θα συναντήσεις πρόβλημα. Όσον αφορά τα FPS μόνο και ώρες αιχμής και αυτό ψηλό-σπάνια.

Bananas
11-09-12, 17:08
Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις φίλε ( έχω ΟΤΕ αλλά ξέρω από Wind λόγω θείας.) Πχ. Για lol lineage aion και γενικά σχεδόν όλα εκτός από Fps δύσκολα θα συναντήσεις πρόβλημα. Όσον αφορά τα FPS μόνο και ώρες αιχμής και αυτό ψηλό-σπάνια.

Παίζω κυρίως Battlefield 3 σε ευρωπαικους servers. Βασικά είναι καλύτερα απο forthnet?

Varsos
12-09-12, 16:36
BF3 στα 80-100 με Γερμανία και άμα πέσει και κάνα 70άρι κάνω πάρτυ!!!

grayden
13-09-12, 10:14
Υπολόγιζε 70-110 (ανάλογα τον server και την ώρα) για να είσαι μέσα.

djpar
13-09-12, 13:46
αν βαλεις και fastpath θα εισαι καλυτερα,δες το νημα με τα speedtests της wind,εγω ps3 τοσα χρονια μια χαρα ειμαι

FEFOS93
14-09-12, 00:59
Εμενα με αλλαξανε απο Ιnterleave σε fastpath και εχασα σε ταχυτητα 3-5Mbp/s.
Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα?
Βεβαια κατα ενα περιεργο τροπο η ταχυτητα κατεβασματος δεν εχει επηρεαστει.

djpar
14-09-12, 12:15
κανονικα δεν επρεπε να πεσει...κανε ενα restart το μοντεμ,μηπως σου βαλανε και αλλο snr?

FEFOS93
14-09-12, 12:21
Restart η reset;
Το μοντεμ το κλεινω καθε μια εβδομαδα.
Reset φοβαμαι να κανω γιατι δεν θυμαμαι τον κωδικο που μου δωσανε απο τη wind για να ενεργοποιησω τη συνδεση.
Οταν τους ειχα πει για το snr, μου ειχαν πει οτι αυτο δεν το πειραζουν και το αφησαν στα 9-10.
Τους ειχα πει εαν γινεται να το χαμηλωσουν.

Οριστε και τα στατιστικα της γραμμης σε φωτογραφια.

grovolis
14-09-12, 12:22
κανονικα δεν επρεπε να πεσει...κανε ενα restart το μοντεμ,μηπως σου βαλανε και αλλο snr?

Πιθανότητα αυτό έγινε. Του ανέβασαν το snr καθώς η γραμμή τώρα είναι περισσότερο επιρρεπής σε παρεμβολές με το fastpath.

Αν και μια πτώση από 0,5 mpbs έως 1,5 είναι δικαιολογημένη.

FEFOS93
14-09-12, 12:27
Υπηρχαν φορες που το ιντερνετ ξεκολουσε και επαιζε μεταξυ 18-20 mbps.

grovolis
14-09-12, 12:33
Υπηρχαν φορες που το ιντερνετ ξεκολουσε και επαιζε μεταξυ 18-20 mbps.

Τότε υποθέτω πως έχει απλά βλάβη η γραμμή σου. Πρέπει να το δηλώσεις.

FEFOS93
14-09-12, 12:38
Δεν μπορω να κανω κατι, η μαλλον μπορω αλλα πρεπει να μπουν τρυπανια και κομπρεσερια.
Για να φτιαξουν τα καλωδια, διοτι και στην cyta που ημουν το ιδιο γινοταν.

Δεν εχω προβλημα να το δηλωσω, αλλα πως να τους το υποδειξω, εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που τους ειπα να με βαλουν σε fastpath.
Εσας κατα τη γνωμη σας τα στατιστικα της γραμμης ειναι καλα;

grayden
14-09-12, 12:44
Restart η reset;
Το μοντεμ το κλεινω καθε μια εβδομαδα.
Reset φοβαμαι να κανω γιατι δεν θυμαμαι τον κωδικο που μου δωσανε απο τη wind για να ενεργοποιησω τη συνδεση.

Δεν χρειάζεται να βάλεις τα σωστά στοιχεία. Τα as@as.as ως όνομα και asas ως κωδικό που συνηθίζω να βάζω εγώ πχ μια χαρά θα σου δουλέψουν.

Πάντως αν θες μπορείς να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών και να στα ξαναδώσουν.

FEFOS93
14-09-12, 12:48
Ειναι σιγουρο ετσι;
Δεν λεω για τους κωδικους του modem αλλα της συνδεσης.

grayden
14-09-12, 13:31
Ειναι σιγουρο ετσι;
Δεν λεω για τους κωδικους του modem αλλα της συνδεσης.

Wind έχω και μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεκάδες modems έχουν συνδεθεί στο internet με τα συγκεκριμένα στοιχεία.

Αν η δική σου γραμμή αποτελεί εξαίρεση δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

grovolis
14-09-12, 13:48
Δεν μπορω να κανω κατι, η μαλλον μπορω αλλα πρεπει να μπουν τρυπανια και κομπρεσερια.
Για να φτιαξουν τα καλωδια, διοτι και στην cyta που ημουν το ιδιο γινοταν.

Δεν εχω προβλημα να το δηλωσω, αλλα πως να τους το υποδειξω, εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που τους ειπα να με βαλουν σε fastpath.
Εσας κατα τη γνωμη σας τα στατιστικα της γραμμης ειναι καλα;

Όταν παίζει ψηλά η γραμμή είναι μια χαρά. Το θέμα είναι γιατί βραχυκυκλώνει ώρες ώρες και παίζει 5 mpbs πιο κάτω. Μήπως είναι κάτι εντός σπιτιού?

FEFOS93
14-09-12, 15:34
Wind έχω και μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεκάδες modems έχουν συνδεθεί στο internet με τα συγκεκριμένα στοιχεία.

Αν η δική σου γραμμή αποτελεί εξαίρεση δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

Οκ ευχαριστω, του ριχνω ενα restart.

- - - Updated - - -


Όταν παίζει ψηλά η γραμμή είναι μια χαρά. Το θέμα είναι γιατί βραχυκυκλώνει ώρες ώρες και παίζει 5 mpbs πιο κάτω. Μήπως είναι κάτι εντός σπιτιού?

Οπως ειπα και πριν και στις 2 εταιρειες ειχα προβλημα οποτε εκει κατι παιζει.
Επισης ζω σε μια απο τις πιο πυκνοκατοικημενες περιοχες του Ηρακλειου Κρητης.

djpar
14-09-12, 18:38
κάπου έχει θέμα δήλωσε το για βλάβη με το ακριβές πρόβλημα κ βλέπεις,εμένα οπότε γουστάρει ακούς παράσιτα λύση καμία έχω βάλει 6snr κ ξέρω ότι ανά 2-3 μήνες για 1-5 μέρες θα πέφτει άνευ λόγου...το σπίτι φταίει κάπου

FEFOS93
15-09-12, 10:44
Λοιπον επικοινωνησα σημερα μαζι τους, ο κωδικος που μου εδωσε ο grayden δεν επαιζε, μου ειπαν οτι παιζει σε διαφορετικο modem, αλλα για το gennet oxygen δεν κανει.

Επισης οταν τους ειπα οτι η ταχυτητα εχει πεσει τοσο χαμηλα, απο τα 18-19mbps στα 15 μου ειπαν οτι αυτη την εριξαν επειδη, δεν επαιζε σταθερα η γραμμη με fast path.
Σε τοσο σκατογραμμη εχω πεσει;

grayden
15-09-12, 23:21
Λοιπον επικοινωνησα σημερα μαζι τους, ο κωδικος που μου εδωσε ο grayden δεν επαιζε, μου ειπαν οτι παιζει σε διαφορετικο modem, αλλα για το gennet oxygen δεν κανει.

Επισης οταν τους ειπα οτι η ταχυτητα εχει πεσει τοσο χαμηλα, απο τα 18-19mbps στα 15 μου ειπαν οτι αυτη την εριξαν επειδη, δεν επαιζε σταθερα η γραμμη με fast path.
Σε τοσο σκατογραμμη εχω πεσει;

Τα routers από καμία δεκαριά εταιρίες που έχω δοκιμάσει έπαιζαν χωρίς πρόβλημα οπότε αν το gennet έχει πεδία για όνομα και κωδικό δεν βλέπω τον λόγο να μην παίζει. Μήπως υπάρχει κάποιο κλείδωμα στο firmware; Σου είπαν τον λόγο;

FEFOS93
16-09-12, 02:49
Τα routers από καμία δεκαριά εταιρίες που έχω δοκιμάσει έπαιζαν χωρίς πρόβλημα οπότε αν το gennet έχει πεδία για όνομα και κωδικό δεν βλέπω τον λόγο να μην παίζει. Μήπως υπάρχει κάποιο κλείδωμα στο firmware; Σου είπαν τον λόγο;

Moυ ειπαν απλα οτι το gennet για να παιξει απαιτει το password και το username που εχεις αρχικα.
Επισης μου ειπε οτι ο κωδικος που μου εδωσες παιζει σε ενα συγκεκριμμενο modem, αλλα οχι στο gennet.
Δεν θυμαμαι μαρκα ρε γαμωτο, ομως δεν ηταν thomson σιγουρα, ειναι καποιο απο τα modem που δινει η wind.
Και μου ειπε οτι στο συγκεκριμμενο modem και σκετο το aa να βαλεις στο username θα δουλεψει δηλαδη χωρις password, δεν ξερω εαν αυτο σου λεει κατι.

djpar
16-09-12, 06:45
εγώ ξέρω ότι το oxygen δηλαδή το μόντεμ πριν το ZTE ήταν μπακατελα,δεν βάζεις κάνα δικό σου να ξέρεις σίγουρα ότι εσύ δεν φταις;

FEFOS93
16-09-12, 06:52
εγώ ξέρω ότι το oxygen δηλαδή το μόντεμ πριν το ZTE ήταν μπακατελα,δεν βάζεις κάνα δικό σου να ξέρεις σίγουρα ότι εσύ δεν φταις;

Modem;
Ναι εχω σκεφτει να αγορασω ενα, αλλα το θεμα με τα modems δεν το πολυκατεχω.
Σκεφτομουνα ενα με 20-25€ max.
Εχεις να μου προτεινεις καποιο;
Ξερω οτι η τιμη ειναι χαμηλη για καποιο αξιολογο modem, αλλα δυστηχως δεν υπαρχουν λεφτα.

Bananas
16-09-12, 08:43
Modem;
Ναι εχω σκεφτει να αγορασω ενα, αλλα το θεμα με τα modems δεν το πολυκατεχω.
Σκεφτομουνα ενα με 20-25€ max.
Εχεις να μου προτεινεις καποιο;
Ξερω οτι η τιμη ειναι χαμηλη για καποιο αξιολογο modem, αλλα δυστηχως δεν υπαρχουν λεφτα.

Ψάξε μεταχειρισμένο σε αγγελίες το Thomson TG585V8 καλό μόντεμ και μεταχειρισμένο θα το βρεις 20-25 ευρώ το πολύ. Γνώμη μου απέφυγε thomson το οποιο είναι της forthnet. Αργεί αρκετά στο interface αλλα και στο κλειδωμα (νομίζω ότι αυτό το προβλημα δεν ειναι γενικο στο ρουτερ αυτο. τουλαχιστον το TG585V7 που έχω πήγαινε σφαίρα και τα χει βγάλει τα λεφτά του )

Προσεχε όμως γιατι υπάρχουν 2 εκδόσεις . η TG585V7 και η TG585V8 . Η μόνη ουσιαστική διαφορά ειναι ότι η πρώτη έχει wireless b/g αλλα η δεύτερη b/g/n . Σου συστήνω την δεύτερη.

Επισης καλα λόγια έχω ακούσει για τα huawei routers . Δεν έχω δοκιμάσει κανενα αλλα ίσως καποιος εδώ μπορει να σου πει απο πρώτο χέρι γνώμη.

Αν θες να σου πω αριστο site με αγγελιες τέτοιου περιεχομένου στείλε μου p.m

FEFOS93
16-09-12, 09:04
Ψάξε μεταχειρισμένο σε αγγελίες το Thomson TG585V8 καλό μόντεμ και μεταχειρισμένο θα το βρεις 20-25 ευρώ το πολύ. Γνώμη μου απέφυγε thomson το οποιο είναι της forthnet. Αργεί αρκετά στο interface αλλα και στο κλειδωμα (νομίζω ότι αυτό το προβλημα δεν ειναι γενικο στο ρουτερ αυτο. τουλαχιστον το TG585V7 που έχω πήγαινε σφαίρα και τα χει βγάλει τα λεφτά του )

Προσεχε όμως γιατι υπάρχουν 2 εκδόσεις . η TG585V7 και η TG585V8 . Η μόνη ουσιαστική διαφορά ειναι ότι η πρώτη έχει wireless b/g αλλα η δεύτερη b/g/n . Σου συστήνω την δεύτερη.

Επισης καλα λόγια έχω ακούσει για τα huawei routers . Δεν έχω δοκιμάσει κανενα αλλα ίσως καποιος εδώ μπορει να σου πει απο πρώτο χέρι γνώμη.

Αν θες να σου πω αριστο site με αγγελιες τέτοιου περιεχομένου στείλε μου p.m

Εχω και ενα router της cyta.
Και ειναι το tg582, αξιζει να το βαλω να δω εαν παιζει;
Αλλα το θεμα ειναι οτι οταν ειχα cyta, επρεπε να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο router, εαν βαλω το thomson θα πρεπει να κανω ξανα το ιδιο;
Η θα δουλευει κανονικα ακομα και αν αφησω την πριζα του τηλεφωνου στον τοιχο;

Να και το modem

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Thomson_TG585v8.jpg/220px-Thomson_TG585v8.jpg

Bananas
16-09-12, 09:23
Εχω και ενα router της cyta.
Και ειναι το tg582, αξιζει να το βαλω να δω εαν παιζει;
Αλλα το θεμα ειναι οτι οταν ειχα cyta, επρεπε να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο router, εαν βαλω το thomson θα πρεπει να κανω ξανα το ιδιο;
Η θα δουλευει κανονικα ακομα και αν αφησω την πριζα του τηλεφωνου στον τοιχο;

Να και το modem



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Thomson_TG585v8.jpg/220px-Thomson_TG585v8.jpg

Αυτο στην φωτογραφία είναι το 585v8 ενώ εσύ αναφέρθηκες στο 582 . Λογικα λαθος έκανες λογω βιασύνης :P
Αν ειναι το TG585 βάλτο πανω στην γραμμή κανονικά. Το τηλέφωνο άστο όπως έχει. Δεν παιζει κανενα ρολο αυτο που λες. Το μοντεμ αυτο ειναι πολύ καλό . Εαν έχεις προβληματα και με αυτό , σίγουρα το μοντεμ δεν φταίει.

FEFOS93
16-09-12, 09:59
Ναι οντως μπερδευτηκα, το modem ειναι ακριβως με την φωτο και ειναι το tg585 δεν ξερω ποια version ειναι ακριβως.
Αυτο που θυμαμαι ομως ειναι οτι ζεσταινοταν αρκετα με αποτελεσμα να επρεπε να του βαλω ενα 12αρη ανεμιστηρα απο κατω για να ειναι πιο δροσερο.

djpar
16-09-12, 13:22
ωραια τα thomson δεν εχουν ομως dmz βασικα εχουν αλλα το λενε αλλιως και δεν δουλευει καλα στο ps3 (το speedttouch st 585 ειχα),εγω θα σου ελεγα να επαιρνε ς και ενα zte απο την wind καβατζα,αν και καλυτερα να εχεις πανω της Cyta.Μην πας για αγορα μοντεμ βρες λυση με αυτα που εχεις καλυτερα

FEFOS93
16-09-12, 13:29
Oταν βαλω το thomson, δεν το εχω βαλει ακομα γιατι ειναι στο παταρι, χρειαζεται να κατεβασω καινουργιο firmware;
Θυμαμαι οτι το thomson που εχω δεν λεει ουτε v8 ουτε v7.
Απλο tg585.

djpar
16-09-12, 16:26
όχι κρατά το τωρινό για αρχή

grayden
17-09-12, 09:58
Moυ ειπαν απλα οτι το gennet για να παιξει απαιτει το password και το username που εχεις αρχικα.
Επισης μου ειπε οτι ο κωδικος που μου εδωσες παιζει σε ενα συγκεκριμμενο modem, αλλα οχι στο gennet.
Δεν θυμαμαι μαρκα ρε γαμωτο, ομως δεν ηταν thomson σιγουρα, ειναι καποιο απο τα modem που δινει η wind.
Και μου ειπε οτι στο συγκεκριμμενο modem και σκετο το aa να βαλεις στο username θα δουλεψει δηλαδη χωρις password, δεν ξερω εαν αυτο σου λεει κατι.

Τα στοιχεία που σου έδωσα είναι απλά τυχαία. Βάζοντας οτιδήποτε της μορφής xxx@xxx.xxx και xxxxx ως κωδικό θα παίξει χωρίς πρόβλημα.
Στην γραμμή μου έχουν μπει routers από πολλές εταιρίες και έπαιζαν όλα χωρίς πρόβλημα με τα τυχαία στοιχεία εισόδου (ειδικά τα thomson και netfaster έπαιζαν πάντα άμεσα και χωρίς πρόβλημα).

Μπορεί στην γραμμή σου να ισχύει κάτι άλλο, δεν ξέρω τι να σου πω.


Όσο για το 585, αν στα πλάγια έχει γρίλιες είναι το ν8, αν όχι είναι το ν7.

Πάντως από όποια εταιρία και αν είναι, εφόσον λειτουργεί κανονικά, δεν θα έχεις θέματα. Μπορείς πάντως να του περάσεις και άλλα firmwares πολύ εύκολα αν θες. Ρίξε μια ματιά στο forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.