PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό, Ο.Τ.Ε. και ενεργοποίηση κυκλώματος



xrokos
15-12-06, 03:08
Το παρακάτω είναι αρκετά σοβαρό συμβάν κατά τη γνώμη μου που συνέβη σε μία φίλη.

Ακούστε πως έχει το γεγονός. Τον Ιούλιο κάπου είχαν πάρει από ένα μαγαζί ένα πακέτο adsl όχι γιατί πολυ θέλανε αλλά λόγω κάποιας επιδότησης. Το πακέτο δεν το ενεργοποίσαν γιατί ποτέ δε στείλανε τις αιτήσεις. Παρόλα αυτά από τον Άυγουστο πληρώνουν κάθε μήνα κύκλωμα adsl λες και το ενεργοποίησαν. Η κατάσταση συνέχιζε ως έχει μέχρι σήμερα. Τόσο καιρό δεν ήξεραν πώς είχε ενεργοποιηθεί το κύκλωμα και όλο έλεγαν ότι θα πάνε να ρωτήσουν. Να αυτή είναι μια γκάμα "έξυπνων" ελλήνων καταναλωτών!

Τους φώτησε λοιπόν ο κύριος και κατηφορήσανε σήμερα κατά ΟΤΕ μεριά. Είπαν ότι κανείς δεν έκανε αίτηση για adsl και όμως το πληρώνουν. Η απάντηση από τον υπάλληλο: "Ναι όντως εσείς δεν κάνατε αίτηση αλλά κάποιος άλλος την έκανε σε κάποιον υπάλληλό μας". Μετά από ψάξιμο βρήκε ότι το όνομα του υπαλλήλου δεν υπάρχει στον ΟΤΕ και λέει: "Η αίτηση διευθετήθηκε από κάποιον άνθρωπο που δεν υπάρχει στον ΟΤΕ". "Περάστε τη Δευτέρα γιατί απουσιάζει ο προιστάμενος".

Έμαθα το γεγονός και έπεσα από τα σύννεφα. Παρόλα αυτά αυτοί δε θορυβήθηκαν και όταν τους πρότεινα να κάνουν καταγγελία φάνηκαν δυστακτικοί καθώς δε γνωρίζουν τι έπεται μιας καταγγελίας και αν θα βρουν το δίκιο τους.
Και εγώ σας ρωτώ:
α) Τι πιστεύετε για την υπόθεση;
β) Πώς μπορούν να κάνουν καταγγελία και πού;

Sebu
15-12-06, 03:26
"Ναι όντως εσείς δεν κάνατε αίτηση αλλά κάποιος άλλος την έκανε σε κάποιον υπάλληλό μας". Μετά από ψάξιμο βρήκε ότι το όνομα του υπαλλήλου δεν υπάρχει στον ΟΤΕ και λέει: "Η αίτηση διευθετήθηκε από κάποιον άνθρωπο που δεν υπάρχει στον ΟΤΕ". "Περάστε τη Δευτέρα γιατί απουσιάζει ο προιστάμενος".


Νομιζω οτι αν εγραφε στο φορουμ καποιος εισαγγελεας, θα ειχε κινησει ηδη διαδικασιες αυταπαγγελτης ερευνας.

Παντως πολυ ψυχραιμο τον βρηκα τον υπαλληλο του ΟΤΕ (προσωπικα αν εβλεπα κατι τετοιο ακομα και αν ελειπε ο προϊσταμενος θα ενημερωνα τον αντικαταστατη του ή καποιον ανωτερο τελος παντων).

Αλλα και οι γνωστοι σου δεν πανε πισω.Εκτος του οτι τοσο καιρο δεν πηραν χαμπαρι τιποτα,ηταν πολυ κουλ οταν ακουσαν τα μαντατα (ο πατερας μου θα ειχε ισοπεδωσει το Οτετζιδικο αν του ελεγαν κατι τετοιο,σαν να βλεπω τη σκηνη τωρα μπροστα μου :rofl: ) ενω δεν καταλαβαινω και το λογω που φοβουνται μια καταγγελια.Εμ σε κλεβουν,εμ φοβασαι και απο πανω να τους καταγγειλεις???

Παντως πολυ υποπτα και παραξενα ολα αυτα :hmm:

ntampa7
15-12-06, 03:38
και τόσο καιρό γιατί πληρώνανε για υπηρεσίες που δεν είχανε?

Spanos
15-12-06, 03:51
Ακούστε πως έχει το γεγονός. Τον Ιούλιο κάπου είχαν πάρει από ένα μαγαζί ένα πακέτο adsl όχι γιατί πολυ θέλανε αλλά λόγω κάποιας επιδότησης.

Nομίζω εδώ κάτι γίνεται:hmm:

ntampa7
15-12-06, 03:57
ναι εκεί στο κατάστημα μήπως έγινε η περιβόητη αίτηση και την καρπώθηκε κανένας υπάλληλος?
είναι σίγουροι ότι δεν υπογράψανε κάτι σχετικό?

Sebu
15-12-06, 03:58
Επισης dsl και επιδοτηση????

Επιδοτησεις ηξερα οτι εχουν τα κινητα.Αλλα και παλι γιατι καποιος κακοηθης να ενεργοποιησει μια υπηρεσια που δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ο ιδιος???Μονο για να κανει ζημια και να υποχρεωσει τους αλλους να πληρωνουν.

Εκτος και αν ο υπαλληλος που τους πουλησε το πακετο επαιρνε μπονους με βαση τις ενεργοποιησεις πακετων οποτε τους πιεσε να το αγορασουν και μετα το ενεργοποιησε ο ιδιος τηλεφωνικα για να τσεπωσει το μπονους ή την προμηθεια.Και παλι ομως για να ενεργοποιησεις χρειαζεται λογαριασμος του ΟΤΕ,φωτοτυπια ταυτοτητας νομιζω και η αιτηση.Αυτα ολα (πλην της αιτησης) που τα βρηκε????


ναι εκεί στο κατάστημα μήπως έγινε η περιβόητη αίτηση και την καρπώθηκε κανένας υπάλληλος?
είναι σίγουροι ότι δεν υπογράψανε κάτι σχετικό?

Αν ομως την ειχε καρπωθει ο υπαλληλος γιατι να την ενεργοποιησει στο τηλεφωνο τους (που δεν μπορει να την χρησιμοποιησει) και οχι στο δικο του???

Μηπως εχουν κανενα μικρο γιο και την εχει κανει στη ζουλα τη δουλεια για να μπαινει στο δικτυο :whistle: ???

Spanos
15-12-06, 04:00
http://www.go-online.gr/goonline/participate/index.html?PHPSESSID=b55b4500c81343716f4ef4167666f3be

http://www.go-online.gr/goonline/companies/index.html?PHPSESSID=b55b4500c81343716f4ef4167666f3be

:whistle:

ntampa7
15-12-06, 04:00
αν ήταν για κινητό τα είχε εκείνη τη στιγμή

xrokos
15-12-06, 04:12
Παιδιά thanx για το ενδιαφέρον! Θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο για να μάθω τα πάντα με λεπτομέρειες από τον αδερφό της κοπέλας που ασχολήθηκε με το θέμα. Πάντως προκύπτουν πολύ σημαντικά κενά. Και πες ότι είναι ηλίθιοι και εξαπατήθηκαν αλλά ο άγνωστος υπάλληλος.
Κρίνω τη συμπεριφορά του υπαλλήλου στον ΟΤΕ επαγγελματικά άψογη μιας και είπε από μέσα του: "Ωπ εδώ παίζει μα@@κια άρα ας δείξω άνετος"! θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις γιατί και εγώ είμαι πολύ περίεργος να δω τι συμβαίνει.
Και plz πέστε που και πώς μπορεί να κάνει κάποιος καταγγελία.

Sebu
15-12-06, 04:16
http://www.go-online.gr/goonline/participate/index.html?PHPSESSID=b55b4500c81343716f4ef4167666f3be

http://www.go-online.gr/goonline/companies/index.html?PHPSESSID=b55b4500c81343716f4ef4167666f3be

:whistle:

Αν ειναι αυτο τοτε μπορει να την εκανε καποιος μεσα απο την επιχειρηση των γνωστων σου,προκειμενου να καρπωθει το 40% της επιδοτησης.Για ρωτα μηπως το επιμαχο διαστημα αγορασαν καθολου εξοπλισμο επικοινωνιων (τηλεφωνα,σταθερα,κινητα,φαξ,μοντεμ,ρουτερ,switch κτλ).

Για να κανει καταγγελια που να εχει ελπιδες χρειαζεται επισημα αποδειξη απο τον ΟΤΕ ποτε ενεργοποιηθηκε η γραμμη και ποιος εκανε την αιτηση.Αυτα δλδ που τους ειπε ο υπαλληλος του ΟΤΕ αλλα γραπτα.Γιατι αν τα αναφερουν σε καταγγελια χωρις γραπτες αποδειξεις μπορει μετα ο υπαλληλος ή ο ΟΤΕ να τους βγαλει τρελους και να απαιτηθουν ενδικα μεσα για να μαθουν αυτα τα στοιχεια.Οποτε τωρα ακομα που το θεμα ειναι στο χαλαρο ισως πρεπει να δοκιμασουν να παρουν εγγραφα απο τον ΟΤΕ την ημερομηνια αιτησης,την ημερομηνια ενεργοποιησης και τον ονομα αυτου που εκανε την αιτηση.

sdikr
15-12-06, 13:15
Τι επιδότηση ακριβώς; τι πήραν δηλάδη οι γνωστοί σου;
Ακόμα σε μερικά πακέτα (conn-x, bbpack) Δεν μπορείς να πάρεις το πακέτο αν δεν κάνεις την αίτηση

yiapap
15-12-06, 13:21
Τι επιδότηση ακριβώς; τι πήραν δηλάδη οι γνωστοί σου;
Ακόμα σε μερικά πακέτα (conn-x, bbpack) Δεν μπορείς να πάρεις το πακέτο αν δεν κάνεις την αίτηση
Ακριβώς. Αυτό είναι και το νόημα της επιδότησης. δλδ να ενεργοποιείς άμεσα τη σύνδεση την οποία υποτίθεται ότι χρειάζεσαι αφού γι αυτή επιδοτείσαι!

Es_PagAn
15-12-06, 13:44
Ρε παιδιά, με τις επιδοτήσεις παίζουν τρελές λαμογιές, αφού το 99% αυτών που επιδοτούνται, το κάνουν για να πάρουν τσάμπα εξοπλισμό και σύνδεση και άμα λάχει να βάλουν και τίποτα και στην τσέπη, με τις υπερτιμολογήσεις και τα σχετικά.
Εξ' ου και η διστακτικότητά τους να κάνουν μετά καταγγελία, αφού όλοι έχουν λερωμένη την φωλιά τους. Απλά σε μερικούς δεν βγήκε όπως τα είχαν υπολογίσει (ή δεν τους τα είχαν εξηγήσει επαρκώς) και τώρα αναγκάζονται να συμμετέχουν στο κόστος.

Es_PagAn
15-12-06, 13:52
Εκεί δε που παίζει η μεγάλη απάτη, είναι στα προγράμματα επιδοτήσεων για εφαρμογές (crm, erp κλπ) όπου μεγάλο μέρος της δαπάνης είναι η παροχή υπηρεσιών (δηλαδή άυλο) και όπου υπάρχει το περιθώριο για υπερτιμολογήσεις τόσο μεγάλες, ώστε το 40% της επιδότησης όχι μόνο να καλύπτει το κόστος προμήθειας των εφαρμογών, αλλά να μένει και "κάτιτις" για τον "συμβουλο" αλλά και την επιδοτούμενη επιχείρηση.
Για παράδειγμα, μπορώ εγώ σαν επιχείρηση να δηλώσω ότι ο τάδε θα μου φτιάξει το website μου με κόστος 30000 ευρώ. Θα επιδοτηθώ λοιπόν με το 40% ήτοι 12000 ευρώ.
Κανονίζω λοιπόν, ώστε ο τύπος να τιμολογήσει 30000, του δίνω τα 10000, βάζω στην τσέπη 2 χιλιάρικα, ο τύπος πληρώνει φόρο 25% στα 30000 δηλαδή 7500 και βάζει στην τσέπη 2.5 χιλιάρικα καθαρά με τα οποία φτιάχνει κι ένα απλό website με joomla (για να είναι δυναμικό και πολύγλωσσο) και είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Εάν δε, μπορέσει και βρει και κανένα τιμολόγιο μαϊμού δεν θα πληρώσει ούτε αυτό τον φόρο.

union1
15-12-06, 14:35
Εκεί δε που παίζει η μεγάλη απάτη, είναι στα προγράμματα επιδοτήσεων για εφαρμογές (crm, erp κλπ) όπου μεγάλο μέρος της δαπάνης είναι η παροχή υπηρεσιών (δηλαδή άυλο) και όπου υπάρχει το περιθώριο για υπερτιμολογήσεις τόσο μεγάλες, ώστε το 40% της επιδότησης όχι μόνο να καλύπτει το κόστος προμήθειας των εφαρμογών, αλλά να μένει και "κάτιτις" για τον "συμβουλο" αλλά και την επιδοτούμενη επιχείρηση.
Για παράδειγμα, μπορώ εγώ σαν επιχείρηση να δηλώσω ότι ο τάδε θα μου φτιάξει το website μου με κόστος 30000 ευρώ. Θα επιδοτηθώ λοιπόν με το 40% ήτοι 12000 ευρώ.
Κανονίζω λοιπόν, ώστε ο τύπος να τιμολογήσει 30000, του δίνω τα 10000, βάζω στην τσέπη 2 χιλιάρικα, ο τύπος πληρώνει φόρο 25% στα 30000 δηλαδή 7500 και βάζει στην τσέπη 2.5 χιλιάρικα καθαρά με τα οποία φτιάχνει κι ένα απλό website με joomla (για να είναι δυναμικό και πολύγλωσσο) και είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Εάν δε, μπορέσει και βρει και κανένα τιμολόγιο μαϊμού δεν θα πληρώσει ούτε αυτό τον φόρο.

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ να τα βλεπετε μερικοι-μερικοι ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΠΟΤΕ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ..(EMENA ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΕ ΜΕ ΑΣΤΙΚΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ) ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ!!!:oneup:

sdikr
15-12-06, 14:39
ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ να τα βλεπετε μερικοι-μερικοι ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΠΟΤΕ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ..ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ!!!:oneup:

Τώρα τι σχέση αυτό με τον οτε (οι επιδοτήσεις) ενάς θέος ξέρει :rofl:

l_satsok
15-12-06, 23:59
ρε σεις εδω υπαρχουν επιχειρησεις μαιμουδες που ο υπευθυνος τους επιβιωνει σαν παρασιτο απο τις
επιδοτησεις.
ξερω τετοιους που ψαχνουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ να βρουν τι και πως επιδοτειται.

οσον αφορα το συγκεκριμενο γεγονος ειναι φανερο, οι ιδιοι το ενεργοποιησαν και οταν ειδαν τις χρεωσεις αποφασισαν να κανουν τις παπιες.
κατι τετοιοι βγαινουν και στις τηλεορασεις και παραπονουνται και για τοκους,δανεια κλπ,οταν τα επαιρναν τα δανεια ομως ειχαν ξεχασει οτι θα πρεπει να πληρωνουν και τις δοσεις.

mrsaccess
16-12-06, 03:07
Έχω μια απορία, αν είχε ενεργοποιηθεί κύκλωμα adsl στη γραμμή τους και δεδομένου ότι προφανώς δεν τοποθέτησαν φίλτρα/splitter πως γίνεται να λειτουργούσαν τα τηλέφωνά τους τόσο καιρό;;;

Πάντως πιστεύω αν όντως είναι λάθος του ΟΤΕ το ζήτημα θα διορθωθεί την Δευτέρα. Αν οι γνωστοί σου όμως έπεσαν θύμα κάποιου τρίτου ή συμπλήρωσαν μια αίτηση χωρίς να το καταλάβουν τότε προφανώς ούτε ο ΟΤΕ έχει άδικο οπότε δεν έχουν και πολλές επιλογές.

xrokos
16-12-06, 03:15
Παιδιά μην οργιάζει το μυαλό σας. Τα λεφτά ήταν κάπου 2000 ευρώ και δόθηκαν επειδή είναι φοιτητής και συμμετείχε σε κάποιο πρόγραμμα(ή κάτι παρόμοιο). Με αυτά πήρε laptop και σύνδεση internet. Δεν είναι ούτε εταιρεία οι άνθρωποι ούτε λωποδύτες και καλό είναι εφόσον δεν ξέρετε μη βγάζετε τόσο εύκολα συμπεράσματα. Θα έρθω σε επαφή μαζί τους για να σας πω όλες τις λεπτομέρειες.

vaggoulas
16-12-06, 15:50
Έχω μια απορία, αν είχε ενεργοποιηθεί κύκλωμα adsl στη γραμμή τους και δεδομένου ότι προφανώς δεν τοποθέτησαν φίλτρα/splitter πως γίνεται να λειτουργούσαν τα τηλέφωνά τους τόσο καιρό;;;
Αν δεν βάλεις το router πάνω στην γραμμή δεν δημιουργείται θόρυβος.

EvilHawk
16-12-06, 16:44
Έχει γίνει το προφανές, το επισήμανε παραπάνω και ο Spanos, επιδοτήθηκαν για την αγορά Η/Υ και σύνδεσης Internet (υποχρεωτική και για 12 μήνες) με το πρόγραμμα "Διχτυωθείτε" ...

yiapap
18-12-06, 11:32
Έχει γίνει το προφανές, το επισήμανε παραπάνω και ο Spanos, επιδοτήθηκαν για την αγορά Η/Υ και σύνδεσης Internet (υποχρεωτική και για 12 μήνες) με το πρόγραμμα "Διχτυωθείτε" ...Και μετά... έπεσαν στα Δίχτυα του ΟΤΕ :lol: :lol:

xrokos
17-01-07, 18:46
Από ό,τι έμαθα τους ζήτησαν συγνώμη από τον Ο.Τ.Ε. γιατί οφείλοταν σε λάθος του Ο.Τ.Ε. και θα τους επιστρέψουν τα χρήματα που τους χρέωναν για μήνες για το κύκλωμα adsl.

@ ADSLgr.com All rights reserved.