PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το ιντερνετ



Dead
11-09-12, 23:24
Καλησπέρα έχω τα windows xp και μολις απεγκατεστησα το AVG 2012 free και καθώς το είχα, μου κόπηκε η σύνδεση και γενικά η επικοινωνία με το Internet. Προσπάθησα να μπω στη σελίδα του ρουτερ αφου το εκανα και αυτο reset μηπως φτιαχτεί αλλά τίποτα, δεν το βλέπει.
Καμμιά βοηθεια ??

citizen78
12-09-12, 17:35
Tι IP και gateway εχει ή παιρνει η καρτα δικτυου σου? - μπορεις να τη δεις απο command prompt με την εντολη ipconfig
Ειναι καρφωτη ή μεσω DHCP (αυτοματα)?
H συνδεση ειναι ενσυρματη ή ασυρματη?
Στο device manager βλεπεις κανονικα τη καρτα δικτυου?
Μηπως κατα λαθος την εκανες disable? (οσο και να σου φαινεται απιθανο, ειναι κλασσικο προβλημα, που μπορει να σε τρελλανει για ωρες)
Τον router τον εκανες reset. Εισαι βεβαιος για τη default IP του , και αυτη χτυπας για να τον δεις? ποια ειναι αυτη? ποιος ειναι ο ρουτερ
Τα λαμπακια στο ρουτερ και στη καρτα δικτυου ειναι αναμμενα? -οπως και το σχετικο εικονιδιο στα windows?
Τσεκαρες το καλωδιο?

Απαντησε αρχικα στα παραπανω και βλεπουμε....

Dead
12-09-12, 21:36
-Επίθεμα DNS συγκεκρ. σύνδεσης:
Διεύθυνση ΙΡ αυτόματης ρύθμισης: 169.254.170.140
-Ενσύρματη σύνδεση
-ναι την βλέπει κανονικά είναι της Motherboard η : nvidia nforce networking controller
-Ο ρούτερ έγινε ρεσετ και τον ξανα εγκατέστησα απο ένα λαπτοπ. Μοντέλο: Thomson TG585 v7
-Tα λαμπάκια στο ρουτερ είναι όλα αναμμένα όπως και το είκονίδιο της τοπικής σύνδεσης.
-καλώδιο checked.

citizen78
13-09-12, 02:33
H IP που βγαζει (169.....) φανερώνει οτι το μηχανημα δεν βρισκει DHCP server και δεν παιρνει στην πραγματικοτητα δεν παιρνει IP.
Εφ'οσον λες οτι driver, καλβδια και led ειναι ολα ενταξει τοτε πιθανως στο router ειναι απενεργοποιημενος ο DHCP.
Αφου ομως τον ειχες κανει reset - μου φαινεται κουφο.

Τελος παντων. Αν θυμαμαι σωστα η default IP του thomson ειναι 192.168.1.254.
Βαλε λοιπον manual settings στη κάρτα δικτυου
ΙP 192.168.1.11
mask 255.255.255.0
Gateway 192.168.1.254
dns 192.168.1.254
και δες αν επικοινωνει

paparen
13-09-12, 12:17
Καλησπέρα έχω τα windows xp και μολις απεγκατεστησα το AVG 2012 free και καθώς το είχα, μου κόπηκε η σύνδεση και γενικά η επικοινωνία με το Internet. Προσπάθησα να μπω στη σελίδα του ρουτερ αφου το εκανα και αυτο reset μηπως φτιαχτεί αλλά τίποτα, δεν το βλέπει.
Καμμιά βοηθεια ??

Παλιοτερα την ειχα πατησει με ενα antivirus επειδη για καποιο λογο (ποτε μου δεν καταλαβα) το firewall που ειχε πανω, μου εκανε πληρη αποκοπη απο το νετ. Κατεληξα να κανω φορματ το μηχανημα. Ελπιζω να μην ειναι παρομοιο το προβλημα σου, αλλα εχε το στο νου σου κ αυτο. Αν ειναι φορητο μηχανημα πηγαινε το σε κανενα φιλο να δεις αν παιζει απο εκει, τουλαχιστον να καταλαβεις αν φταιει το μηχανημα ή το μοντεμ/ρουτερ σου.

Dead
13-09-12, 22:29
Της έβαλα αλλά στο κλείσιμο του παραθύρου μετά κολάει η κλεψύδρα και δεν προχωράει τίποτα το έβγαλα με τερματισμό προγράμματος. Μπήκα πάλι μέσα να δω αν τα έχει κρατήσει και ήταν, έτρεξα το Ipconfig και έβγαζε IP 0.0.0.0.
Πήγα να τα βάλω πάλι αυτόματα και κόλησε το παράθυρο πάλι στο σημείο του κλείσιματος των ιδιοτίτων.

- - - Updated - - -


Παλιοτερα την ειχα πατησει με ενα antivirus επειδη για καποιο λογο (ποτε μου δεν καταλαβα) το firewall που ειχε πανω, μου εκανε πληρη αποκοπη απο το νετ. Κατεληξα να κανω φορματ το μηχανημα. Ελπιζω να μην ειναι παρομοιο το προβλημα σου, αλλα εχε το στο νου σου κ αυτο. Αν ειναι φορητο μηχανημα πηγαινε το σε κανενα φιλο να δεις αν παιζει απο εκει, τουλαχιστον να καταλαβεις αν φταιει το μηχανημα ή το μοντεμ/ρουτερ σου.

Βασικά το έχω σετάρει το μοντεμ στο λαπτοπ και δουλεύει το ιντερνετ μια χαρά. Παλαιότερα είχε ξαναγίνει το ίδιο θέμα με το AVG και μου το έφτιαξε ενα παλικάρι χωρίς φορμάτ γιαυτο το ψάχνω κάπως θα γίνεται λογικα...ελπίζω :Ρ

citizen78
14-09-12, 03:12
Τα παρακατω καλυτερα με αποσυνδεδεμενο το καλωδιο δικτυου, μπας και κατι γινεται απο κει (γιατι ειναι πολυ περιεργη η συμπεριφορα)

Απο command prompt δωσε την εντολη : netsh interface show interface


Το αποτελεσμα θα ειναι κατι τετοιο (το συστημα μου εχει μια ασυρματη, μια ενδυρματη καρτα (που εγω tην εχω κανει disable), και ενα virtual network adaptor.



Admin State State Type Interface Name
-------------------------------------------------------------------------
Disabled Disconnected Dedicated Local Area Connection
Enabled Connected Dedicated Wireless Network Connection
Enabled Disconnected Dedicated Local Area Connection 3

Aπο αυτη την εξοδο σε ενδιαφερουν το admin state να ειναι enabled και το interface name
(αν εχεις κρατησει το καλωδιο το "state" πρεπει φυσικα να ειναι connected)

Με την εντολη: netsh interface ip show config μπορεις να δεις το configuration
Για να ορισεις την IP δωσε : netsh interface ip set address name="Local Area Connection" static 192.168.1.11 255.255.255.0 192.168.1.1 254
(στη θεση του "Local Area Connection" βαζεις το δικο σου interface name, και φυσικα τις σωστες ip και gateway

Περισσοτερες πληροφοριες http://www.petri.co.il/configure_tcp_ip_from_cmd.htm


Μπορεις επισης να δοκιμασεις να ορισεις κλασσικα τις δικτυακες ρυθμισεις ξεκινωντας απο safe mode ή safe mode with networking
(http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2268)

Dead
16-09-12, 23:00
Ευχαριστώ για την βοήθεια μπήκε μια χαρά!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.