PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με HOL στο Πασαλιμάνι (Καστέλα)



britgreek
12-09-12, 13:05
Ελπίζω αυτή τη φορά να μου απαντήσει κάποιος γιατί εδώ το θέμα είναι πέραν των δυνατοτήτων μου και της υπομονής μου.

Είμαι 3 χρόνια συνδρομητής στη HOL με 2 γραμμές σε δύο διαφορετικά σπίτια και κινητά Vodafone. Η αλήθεια είναι ότι το πάγιο που πληρώνω είναι πάρα πολύ χαμηλό, μετά από μια προσφορά για μεταφορά σε άλλο πάροχο. Όταν λέω χαμηλό, εννοώ πάρα πολύ χαμηλό.

Στη γραμμή που έχω στο Πασαλιμάνι, η απόστασή μου από το DSLAM είναι περίπου 1.5 χιλιόμετρο. Όταν ενεργοποιήθηκα η γραμμή μου συγχρόνιζε στα 8500+ αλλά από την αρχή της σύνδεσης είχα πρόβλημα με το internet. Ενώ το ρούτερ φαινόταν συγχρονισμένο κανονικά, δεν άνοιγαν οι σελίδες στο internet και έπρεπε να κάνω επανεκίννηση για να δουλέψει. Το πρόβλημα υφίσταται μέχρι και σήμερα, ενώ με έχουν κατά καιρούς επισκεφτεί εξωτερικοί συνεργάτες-τεχνικοί από τη HOL. Ξέρω ότι έχω μια απώλεια 1.5Mbit από το κουτί στο υπόγειο μέχρι το διαμέρισμά μου, αλλά αυτό το έχω αποδεχτεί λόγω της παλαιότητας της πολυκατοικίας, βλέποντας ότι δεν υπάρχει διαφόρα στην ταχύτητα συγχρονισμού αν βάλω το ρούτερ στις άλλες πρίζες που υπάρχουν στα άλλα δωμάτια.

Ωστόσο, πριν από δύο εβδομάδες με επισκέφτηκε τεχνικός της HOL για να μετρήσει τη γραμμή μου. Το μηχάνημά του έβγαζε πάνω από 5000 FEC errors se 5 λεπτά και το δήλωσε σαν βλάβη στον ΟΤΕ. Το μόνο που ξέρω είναι ότι την μεθεπόμενη ημέρα έμεινα χωρίς τηλέφωνο για 3 περίπου ώρες και ενημερώθηκα πάλι από τη HOL ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ έγραψε στο κάτω μέρος της φόρμας πως δεν του άνοιξε κανείς στην πολυκατοικία για να ελέγξει το κουτί στο υπόγειο. Μετά από δύο ημέρες με κάλεσαν από την εταιρεία που στέλνει τεχνικούς εκ μέρους της HOL για να μου ζητήσουν επίσκεψη ξανά από τον τεχνικό της HOL καθώς είχε οριστεί συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ την επόμενη ημέρα, όπως και έγινε. Επειδή έχω HOL και σε άλλο σπίτι, είχα ήδη δοκιμάσει και το δικό μου Netfaster μήπως έφταιγε το ρούτερ, αλλά η κατάσταση ήταν η ίδια. Ο άνθρωπος που με κάλεσε για να μου κλείσει το δεύτερο ραντεβού, μου εξήγησε ότι αν έχει καθαριστεί πολλές φορές ο χαλκός, τότε ίσως να έχει φτάσει στα όριά του. Έτσι έμαθα ότι το συνδυαστικό κοστίζει στον πάροχο 150 ευρώ. Όταν πήγε ο τεχνικός ξανά, δεν ήμουν εκεί, αλλά ήταν οι δικοί μου.

Σήμερα, λοιπόν, κι ενώ βρίσκομαι στην επαρχία, με κάλεσε ο Υπεύθυνος βάρδιας των τεχνικών της HOL για να με ρωτήσει αν παρέλαβα το νέο μου ρούτερ. Τα έχασα και τηλεφώνησα στο σπίτι μου από το κινητό μου, όπου μου επιβεβαίωσαν ότι τους είχαν πάει ένα ακόμα Netfaster 3. Ρώτησα τον άνθρωπο τι είχε συμβεί και μου είπε ότι τη δεύτερη φορά που πήγε ο τεχνικός έγραψε στην αναφορά του ότι δεν είχε FEC errors, κι ότι ανεπίσημα ο ΟΤΕ τους είπε ότι αυτή είναι η μέγιστη δυνατότητα της σύνδεσής μου στην περιοχή, κι ότι το συνδυαστικό ραντεβού ακυρώθηκε, μετά από συνενόηση μιας προϊσταμένης του με τον ΟΤΕ, της οποίας μου έδωσε το όνομα. Μου έστειλαν και προληπτικά ένα άλλο ρούτερ για να δούμε μήπως το πρόβλημα λυθεί. Του είπα, ευγενικά, ότι ο ίδιος ο τεχνικός που είχαν στείλει με διαβεβαίωσε ότι δεν φταίει το ρούτερ κι ότι αν το πρόβλημα δεν λυθεί θα προβώ στη διακοπή των συνδέσεών μου και μου είπε ότι είναι επιλογή μου να κάνω ό,τι θεωρώ σωστό, καθώς η HOL δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο, μιας και ο ΟΤΕ τους είπε ότι δεν γίνεται τίποτα.

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το διαμέρισμα στον κάτω όροφο συγχρονίζει στα 11.500 ενώ το άλλο που ρώτησα συγχρονίζει στα 11.000. Εγώ συγχρονίζω στα 5500 η οποία ξαφνικά πέφτει στα 2Mbit. Τα μπουκώματα στο ρούτερ παραμένουν και χρειάζεται διαρκώς επανεκίνηση για να λειτουργήσει. Από το ftp της ΟΤΕΝΕΤ κατεβάζω με download manager με 203, άρα κάτι πάει στραβά. Για το Skype ούτε λόγος, καθώς μετά από 2 λεπτά κλήσης μου βγάζει μήνυμα "η σύνδεσή σας είναι πολύ αργή για να υποστηρήξει βιντεοκλήσεις".

Τέλος στην τηλεφωνία, αν και ξέρω ότι είναι άσχετο, δεν μπορούμε να καλέσουμε συγκεκριμένους αριθμούς ΟΤΕ στην επαρχία, και όταν τους καλούμε νεκρώνει η γραμμή. Το ίδιο συμβαίνει όταν μας καλούν αυτοί οι συγκεκριμένοι αριθμοί, ο ένας εκ των οποίων είναι το εξοχικό μου. Και πάλι κανείς δεν βλέπει κανένα πρόβλημα.


Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι μπορώ να κάνω.

Σας ευχαριστώ.


Υ.Γ. Για όλα αυτά που γράφω υπάρχουν, φαντάζομαι, οι ηχογραφημένες συνδυαλέξεις από τη μεριά της HOL οι οποίες πιστοποιούν ότι δεν ψεύδομαι.
Υ.Γ.2 Όπως έχω ξαναγράψει σε παλαιότερα posts, HOL έχω και στο Κερατσίνι. Εκεί η γραμμή είναι απλά τέλεια, άρα δεν μπορώ να πω τίποτα άδικο.


EDIT

Απ' ότι βλέπω είχα ανοίξει το ίδιο σχεδόν θέμα για άλλο λόγο πρίν από 2 χρόνια, εκτός από το γεγονός ότι δεν έχω αυτή τη φορά πρόβλημα με τους τεχνικούς.
http://www.adslgr.com/forum/threads/355779-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D?highlight=britgreek

britgreek
13-09-12, 16:44
Από χτες μου έχουν τηλεφωνήσει από τη HOL για να μου πουν ότι ο ΟΤΕ, χωρίς συνδυαστικό, τους έχει απαντήσει γραπτώς ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για τη γραμμή, καθώς αυτές είναι οι μέγιστες δυνατότητες που έχει. Σήμερα με ενημέρωσαν από το σπίτι ότι την ώρα που μιλάνε στο τηλέφωνο η κλήση μπαίνει σε αναμονή (αυτό ακούει ο άλλος με τον οποίο μιλούν), μετά από λίγα λεπτά, ενώ στο σπίτι το τηλέφωνο νεκρώνει.

Σημειώστε ότι με μηχάνημα του τεχνικού στην κεντρική πρίζα, τα FEC Errors γίνονται 5000+ στο πεντάλεπτο.

Κανείς βρε παιδιά;

shipsteward7
13-09-12, 17:12
καλησπερα φιλε μου. και γω πασαλιμανι μενω πισω απο τα everest. το ιδιο προβλημα ειχα συνδεσεις αποσυνδεσεις full. μου σπασανε τα νευρα κοντα ενα χρονο. ασε τα ρουτερ τους που πηγαινω ερχοντουσαν. τα ιδια ελεγαν λογω παλεοτητας πολυκατοικιας. τελικα ξερεις τι εκανα; μαντεψε. αλλαγη ρουτερ πηρα ενα tp link και τωρα!!!! γεια σας και χαρα σας. συμπερασμα! μακρια μα μακρια απο router hol.....

britgreek
13-09-12, 20:05
καλησπερα φιλε μου. και γω πασαλιμανι μενω πισω απο τα everest. το ιδιο προβλημα ειχα συνδεσεις αποσυνδεσεις full. μου σπασανε τα νευρα κοντα ενα χρονο. ασε τα ρουτερ τους που πηγαινω ερχοντουσαν. τα ιδια ελεγαν λογω παλεοτητας πολυκατοικιας. τελικα ξερεις τι εκανα; μαντεψε. αλλαγη ρουτερ πηρα ενα tp link και τωρα!!!! γεια σας και χαρα σας. συμπερασμα! μακρια μα μακρια απο router hol.....

Εσύ παίρνεις από άλλο DSLAM νομίζω. Πρέπει να παίρνεις από τη Φρεαττύδα που έχει καλύτερο DSLAM. Εγώ δυστυχώς παίρνω από Γούναρη και έχει γίνει ολόκληρο θέμα. Έχω δοκιμάσει και με Thompson και με Baudtec. Τα ίδια πράγματα μου βγάζουν, εκτός από το Baudtec που λυσσάει στις αποσυνδέσεις.

Έχει θέμα η γραμμή μου και πιστεύω ότι πρέπει να τα βρουν με τον ΟΤΕ και να το φτιάξουν.

dkmaster
14-09-12, 11:32
Δυστυχώς αν σου είπαν από τη HOL πως τους γείωσε ο ΟΤΕ, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποχωρήσεις από την εταιρία. Θεωρητικά αν πας στον ΟΤΕ θα φτιαχτεί, αν πας πάλι σε εναλλακτικό μάλλον θα έχεις τα ίδια προβλήματα.

Είναι να μην σου κάτσει η στραβή.

britgreek
14-09-12, 16:50
Δυστυχώς αν σου είπαν από τη HOL πως τους γείωσε ο ΟΤΕ, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποχωρήσεις από την εταιρία. Θεωρητικά αν πας στον ΟΤΕ θα φτιαχτεί, αν πας πάλι σε εναλλακτικό μάλλον θα έχεις τα ίδια προβλήματα.

Είναι να μην σου κάτσει η στραβή.

Αν κατάλαβα καλά, είναι φθαρμένος ο χαλκός και δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος για να με βάλουν. Άρα, αν πάω στον ΟΤΕ, πάλι το ίδιο δεν θα είναι;

Είναι και το θέμα της τιμής. Αυτή τη στιγμή, αν γράψω το πάγιο που πληρώνω για full double play με διεθνείς κλήσεις, δεν θα με πιστέψει κανένας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.