PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοίγει η οθόνη στην εκκίνηση



anestis375
12-09-12, 08:06
Καλημέρα!!!

Κάθε φορά που ανοίγω το PC μου η οθόνη δεν ανοίγει...Γίνεται εκκίνηση,βάζω κωδικό(στα τυφλά αφού δεν βλέπω τίποτα) και φορτώνει και η επιφάνεια εργασίας...


Πρέπει να κουνήσω πολλές φορές το καλώδιο τροφοδοσίας για να ανοίξει το λαμπάκι...και να ανοίξει η οθόνη...

Τι να κάνω??

Οθόνη: LG Electronics L206W

cranky
12-09-12, 08:10
Πρέπει να κουνήσω πολλές φορές το καλώδιο τροφοδοσίας για να ανοίξει το λαμπάκι...και να ανοίξει η οθόνη...

Τι να κάνω??
Άρχισε να μαζεύεις λεφτά για καινούργια.

ghbgr
12-09-12, 08:16
άλλαξε καλώδιο τροφοδοσίας. Αν παίζει κάποιος που μπορεί να ρίξει μια ματιά χωρίς να σε γδύσει. ίσως συμφέρει να το κοιτάξεις.
Αν δεν αλλάξει κάτι, κάνεις ότι είπε ο Cranky.

anestis375
12-09-12, 15:39
Άρχισε να μαζεύεις λεφτά για καινούργια.
είσαι σίγουρος για αυτό που μου λες??

ευχαριστώ ghbgr

ghbgr
12-09-12, 19:04
επίσης είσαι σίγουρος πως έχει να κάνει με την τροφοδοσία της οθόνης (είτε καλώδιο είτε οθόνη). Μετά τα κουνήματα του καλωδίου, αφού ανοίξει, εξακολουθεί να έχει προβλήματα κατά το κούνημα του καλωδίου; ποια είναι η συμπεριφορά της; Εάν αφού ανοίξει δουλεύει απροβλημάτιστα, δεν έχει να κάνει με τροφοδοσία. Υπάρχει περίπτωση απλά όσο το κουνάς να περνάει η κατάλληλη ώρα ώστε να ανοίξει. Έχεις παρατηρήσει να αργεί όλο και περισσότερο να ανοίξει(σε διάστημα μήνα πχ). Η λυχνία της οθόνης παραμένει σβηστή ή αναβοσβήνει;
Εάν αναβοσβήνει η λυχνία πχ ενώ παραμένει η οθόνη κλειστή, υπάρχει η πιθανότητα να έχει καεί κάποιο πυκνωτάκι (ή άλλο μέρος της πλακέτας, δεν είμαι ειδικός), το οποίο αρκετά εύκολα μπορεί να επιδιορθώσει ένας τεχνικός. Το κόστος του πυκνωτή μπορεί να είναι πολύ μικρό, μένει η εργασία του τεχνικού.



Καλή τύχη.

anestis375
13-09-12, 00:35
επίσης είσαι σίγουρος πως έχει να κάνει με την τροφοδοσία της οθόνης (είτε καλώδιο είτε οθόνη). Μετά τα κουνήματα του καλωδίου, αφού ανοίξει, εξακολουθεί να έχει προβλήματα κατά το κούνημα του καλωδίου; ποια είναι η συμπεριφορά της; Εάν αφού ανοίξει δουλεύει απροβλημάτιστα, δεν έχει να κάνει με τροφοδοσία. Υπάρχει περίπτωση απλά όσο το κουνάς να περνάει η κατάλληλη ώρα ώστε να ανοίξει. Έχεις παρατηρήσει να αργεί όλο και περισσότερο να ανοίξει(σε διάστημα μήνα πχ). Η λυχνία της οθόνης παραμένει σβηστή ή αναβοσβήνει;
Εάν αναβοσβήνει η λυχνία πχ ενώ παραμένει η οθόνη κλειστή, υπάρχει η πιθανότητα να έχει καεί κάποιο πυκνωτάκι (ή άλλο μέρος της πλακέτας, δεν είμαι ειδικός), το οποίο αρκετά εύκολα μπορεί να επιδιορθώσει ένας τεχνικός. Το κόστος του πυκνωτή μπορεί να είναι πολύ μικρό, μένει η εργασία του τεχνικού.

Καλή τύχη.
1)δεν είμαι και σίγουρος ότι φταίει το καλώδιο τροφοδοσίας(εγώ τροφοδοσίας λέω αυτό που συνδέεται στο ρεύμα..δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο)
2)όχι δεν έχει προβλήματα μετά το άνοιγμα...
3)δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες ότι πρέπει να περνάει η κατάλληλη ώρα..το έχω αφήσει και 10 λεπτά και δεν άνοιξε...και μέχρι να κουνήσω το καλώδιο και να ανοίξει πέρασαν άλλα 10 λεπτά..
4)Όχι πάντα κάνει περίπου την ίδια ώρα περίπου...Έτσι κι αλλιώς κοντά στο 1 μήνα έχει που γίνεται αυτό το πράγμα....
5)Η λυχνία είναι σβηστή ενώ η οθόνη παραμένει κλειστή...

cranky
13-09-12, 00:44
... τροφοδοσίας λέω αυτό που συνδέεται στο ρεύμα....
....και μέχρι να κουνήσω το καλώδιο και να ανοίξει πέρασαν άλλα 10 λεπτά..
Αυτό είναι το καλώδιο τροφοδοσίας.
Το κουνάς απ' τη μεριά που συνδέεται με την πρίζα, ή απο την μεριά που συνδέεται με την οθόνη ;
Αν είναι απο την μεριά της οθόνης, εύχομαι να σου βγεί φθηνά η επισκευή.

anestis375
13-09-12, 17:53
Αυτό είναι το καλώδιο τροφοδοσίας.
Το κουνάς απ' τη μεριά που συνδέεται με την πρίζα, ή απο την μεριά που συνδέεται με την οθόνη ;
Αν είναι απο την μεριά της οθόνης, εύχομαι να σου βγεί φθηνά η επισκευή.

ναι το κουνάω από την μεριά της οθόνης....
δηλαδή χρειάζεται επισκευή??

οκ...σας ευχαριστώ πολύ!!

cranky
13-09-12, 17:57
Προφανώς, κάτι δεν κάνει καλή επαφή.
Ή έχει χαλαρώσει το βύσμα, ή κάτι γίνεται πιό μέσα, με το κύκλωμα τροφοδοσίας.

Πάντως, είναι επισκευάσιμο.

Δέν ξέρω, όμως, με τί κόστος.

anestis375
14-09-12, 22:07
ευχαριστώ πολύ!!

καμιά άλλη ιδέα εκτός της επισκευής??

κάτι που μπορώ να κάνω εγώ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.