PDA

Επιστροφή στο Forum : τι έγινε πάλι?!?



Artemius
15-12-06, 07:18
σήμερα κατά τις 4:30 πρωί αν δεν απατώμαι,η 4νετ ημι-κατέρρευσε στην Βόρεια Ελλάδα...

για ένα χρονικό διάστημα game servers που ξέρω οτι έιναι βασισμένοι σε 4νετ στις Σέρρες,και ο darkness.irc.gr βγήκαν εκτός λειτουργείας....

αυτό κράτησε περίπου μέχρι τις 5:15 οπότε και άρχισε να επανέρχεται ωστόσο ακόμα και τώρα ο darkness έχει φάει το net split της ζωής του μιάς και πολύ απλά δεν βλέπει grnet!και αυτό γιατί δεν έχει cs info για κανένα κανάλι.....

ΕΡΩΤΗΣΗ λοιπόν...έαν η 4νετ δεν μπορεί να λειτουργήσει πιά ούτε καν στο εσωτερικό,δεν μπορεί να στηρίξει τα lmds της και ούτω καθεξής και μέσα σε 2 βδόμάδες -αν κάνω λάθος διορθώστε με- φτάνει στα όρια της κατάρρευσης στην Βόρεια Ελλάδα που στο κόρακα είναι η ΕΕΤΤ επιτέλους να της βάλει χέρι???

δηλαδή έτσι όπως πάμε καμιά μέρα θα καταρρεύσει τελείως και ούτε κάν θα παίρνουμε access από τον authenticate server!!!

...τελικά τα llu τους μάραναν που να τα βάλουν εκεί που δεν πιάνει ήλιος...:down: :evil:


Υ.Γ:θα είναι μεγάαααλος ο δρόμος μέχρι το Σεπτέμβρη 2007 οπότε και θα λήξει το συμβόλαιο μου...:(

kom
15-12-06, 08:58
σημερα δοκιμαζω την γραμμη σπιτι 768 ( Γερακας Αττικης ) με 4net πανω σε siemens και απλα πεταει

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 196.99Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 713.96kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 196.99Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 715.97kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 197.32Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 717.02kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

δεν ξερω τι εγινε αλλα μακαρι να μεινει ετσι

Koala_
15-12-06, 11:40
με 2048

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.51Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.75Mb/s

Πετάμε σήμερα.... Ηράκλειο Κρήτης- Θέρισσος.

kuti
15-12-06, 16:32
υπομονη μεχρι να πας σε αλλο isp και να γεμισεις και εκει post με παραπονα:whistle:

wintech2003
15-12-06, 16:45
Artemius η διακοπή στην Βόρεια Ελλάδα ηταν προγραμματισμένη και ειχαν ενημερωθεί αυτοι που επηρεάζονταν άμεσα απο αυτήν.

Εσυ νομίζω σαν χρήστης ADSL δεν είχες κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση σου στο Internet ετσι?

Σταμάτα επιτέλους να παραπονιέσαι για το κάθε τί και αν δεν εισαι ευχαριστημένος με την FORTHnet σου προτείνω να αλλάξεις ISP.
Ετσι οπως πας και με την ψυχολογια που σου έχει δημιουργηθεί, μεχρι τον Σεπτέμβριο του 2007 θα πάθεις τίποτα...

Artemius
15-12-06, 20:23
Artemius η διακοπή στην Βόρεια Ελλάδα ηταν προγραμματισμένη και ειχαν ενημερωθεί αυτοι που επηρεάζονταν άμεσα απο αυτήν.

Εσυ νομίζω σαν χρήστης ADSL δεν είχες κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση σου στο Internet ετσι?

Σταμάτα επιτέλους να παραπονιέσαι για το κάθε τί και αν δεν εισαι ευχαριστημένος με την FORTHnet σου προτείνω να αλλάξεις ISP.
Ετσι οπως πας και με την ψυχολογια που σου έχει δημιουργηθεί, μεχρι τον Σεπτέμβριο του 2007 θα πάθεις τίποτα...


α.είχαν ενημερωθεί αυτοί που πλήρωναν τις υπηρεσίες που θα είχαν διακοπή...όμως επειδή και εμείς ξέρς ρε man σε αυτούς που είχαν την διακοπή συνδεόμαστε...γιατί ξέρεις δεν γουστάρω ξαφνικά να βγαίνω offline από το irc,το κανάλι όπου παίζω gather να βγαίνουν τα bot του offline,οι τάδε gaming servers να βγαίνουν offline και ούτω καθεξής...

κοινώς,μια ενημέρωση σε όλους τους πελάτες της 4νετ "οτι ξέρετε αγαπητοί μας πελάτες,σας πληροφορούμε ....μπλα μπλα μπλα...για τεχνικούς...μπλα μπλα μπλα...διάφοροι πελάτες μας με content servers,irc servers,gaming servers,forums ...μπλα μπλα...θα είναι εκτός λειτουργίας λόγω αναβάθμισης του δικτύου..."

αλλά ντάξει...στην Ελλάδα της ασυννενοησίας και του μονοχνωτισμού που να σκεφτεί η 4νετ οτι αυτούς που θα ρίξει,υπάρχουν και γω δεν ξέρω πόσοι πελάτες ΑΡΥΣ της απο πίσω που συνδέονται με δαύτους...

αλλά η 4νετ όταν θα αρχίσει να περνάει τα llu της θα μας σπαμμάρει το *μπίπ* για να μπούμε,σωστά τα λέω,ναι ή όχι?


βου :p .όχι δεν είχα κάποιο πρόβλημα τεχνικής φύσεως με την γραμμή μου (αυτό δεν μας λένε και οι ΟΤΕτζήδες??;) :p )...αλλά ξέρεις οτι το τεχνικό από το χρηστικό κομμάτι διαφέρουν τοοοοσο με το συμπάθειο...και επαναλαμβάνω πως εάν είχα ένα απλό mail να με λέει τι θα γίνει δεν θα το έκανα ουδέποτε θέμα...


γάμα :p :rofl: :rofl: .αμ έπος αμ έργον...αφού με έχουν πιστάγκωνα δεμένο μέχρι τον Σεπτέμβρη αλλαγή isp δεν παίζει με τίποτις!!

όσο για το "αν θα πάθω κάτι" δεν το νομίζω...τον κινδύνο για εγκεφαλικό το ξεπέρασα όταν έστρωσε χαρακτήρα το seabone (ακόμα στρώνει δω που τα λέμε...)...:p

μόνο όταν αρχίσουνε τα llu με τα 4μεγαμπίτια να κάνουν το "μουλάρι" να πηγαίνει ferrari τότε είναι που ενδέχεται να την πάθω την...συμφόρηση! χχαχαχχαχαχχαχχαχαχαχχαχ :p :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:



Υ.Γ:όπως καταλαβαίνεις όσο θα έχουμε χούμορ δεν μας σκιάζει τίποτις...γιατί ο Έλλην ποτέ δεν πεθαίνει όσο πίνει scotch από τα Highlands!!

XAXAXAXAXXXAXXAXAXAXAXAX
AXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAX

Υ.Γ2:μιάς και είναι του παρόντος σας αφιερώνω το "Μαμήσι και Ναρκωτικά" και το "Η Ελλάδα είναι Βιτσιόζα και Ανεπανάληπτη" του Πανούση!

sdikr
15-12-06, 20:29
α.είχαν ενημερωθεί αυτοί που πλήρωναν τις υπηρεσίες που θα είχαν διακοπή...όμως επειδή και εμείς ξέρς ρε man σε αυτούς που είχαν την διακοπή συνδεόμαστε...γιατί ξέρεις δεν γουστάρω ξαφνικά να βγαίνω offline από το irc,το κανάλι όπου παίζω gather να βγαίνουν τα bot του offline,οι τάδε gaming servers να βγαίνουν offline και ούτω καθεξής...

κοινώς,μια ενημέρωση σε όλους τους πελάτες της 4νετ "οτι ξέρετε αγαπητοί μας πελάτες,σας πληροφορούμε ....μπλα μπλα μπλα...για τεχνικούς...μπλα μπλα μπλα...διάφοροι πελάτες μας με content servers,irc servers,gaming servers,forums ...μπλα μπλα...θα είναι εκτός λειτουργίας λόγω αναβάθμισης του δικτύου..."

αλλά ντάξει...στην Ελλάδα της ασυννενοησίας και του μονοχνωτισμού που να σκεφτεί η 4νετ οτι αυτούς που θα ρίξει,υπάρχουν και γω δεν ξέρω πόσοι πελάτες ΑΡΥΣ της απο πίσω που συνδέονται με δαύτους...



Εγώ θα έλεγα εδώ, εφόσον αυτοι που είχαν τον irc server etc γιατί δεν στείλαν μια ενημέρωση εφόσον το ξέραν απο πρίν;
η forthnet δεν μπορεί να γνωρίζει ποιος χρήστης κάνει χρήση του irc ή οχι (δηλάδη θα μπορούσε αλλά μετά θα την βάζαν μέσα )

Artemius
15-12-06, 20:35
Εγώ θα έλεγα εδώ, εφόσον αυτοι που είχαν τον irc server etc γιατί δεν στείλαν μια ενημέρωση εφόσον το ξέραν απο πρίν;
η forthnet δεν μπορεί να γνωρίζει ποιος χρήστης κάνει χρήση του irc ή οχι (δηλάδη θα μπορούσε αλλά μετά θα την βάζαν μέσα )

ε βρε sdikr δεν είπα να με πεί η 4νετ,"ξέρετε κύριε επειδή βλέπουμε οτι συνδεόσαστε πολύ με Gaming servers,irc,και κάνετε πολύ browsing σε fora σας πληροφορούμε οτι...."

ένα generic mail ζήτησα που θα με έλεγε σαν πελάτη της 4νετ οτι άλλοι πελάτες της 4νετ παροχής online υπηρεσιών και content θα ήταν εκτός λειτουργείας...

πολλά ζήτησα?

sdikr
15-12-06, 20:38
ε βρε sdikr δεν είπα να με πεί η 4νετ,"ξέρετε κύριε επειδή βλέπουμε οτι συνδεόσαστε πολύ με Gaming servers,irc,και κάνετε πολύ browsing σε fora σας πληροφορούμε οτι...."

ένα generic mail ζήτησα που θα με έλεγε σαν πελάτη της 4νετ οτι άλλοι πελάτες της 4νετ παροχής online υπηρεσιών και content θα ήταν εκτός λειτουργείας...

πολλά ζήτησα?

Τα παράπονα σου στους παρόχεις του content που γράψαν τους χρήστες τους
είπαμε να κάνουμε παράπονα αλλά να σκεφτόμαστε και λογικά

Alex_Under
15-12-06, 22:11
Εγώ ρε παιδιά, ένα πράμα φαινόμενο... Έχω 768/192 Forthnet από την Τετάρτη. Με συνδυασμένο downloading, torrents/limewire/e-mule μπορεί να έχω και σταθερά, συνέχεια 80+kb

To πρόβλημά μου είναι στο browsing. Οι ιστοσελίδες μου ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ. Πολλές φορές δεν ανοίγουν κάν. Φυσικά έχω limits στους downloaders, αλλά και με όλα κλειστά, έχω πάλι την ίδια συμπεριφορά. Τις πταίει?

Υ.Γ. Τοποθεσία Κηφησιά-Καλαμαριά

wintech2003
15-12-06, 22:26
Ποιους DNS servers χρησιμοποιείς?

ΥΓ: Εισαι εντελώς off-topic... :offtopic:

Alex_Under
16-12-06, 02:07
:whistle:

εεεμμμ....Sorry...

Τους ενδεδειγμένους για Θεσσαλονίκη, από το site της forthnet.
194.219.227.2
193.92.110.1

:sorry:

andreasp
16-12-06, 10:41
Εγώ θα έλεγα εδώ, εφόσον αυτοι που είχαν τον irc server etc γιατί δεν στείλαν μια ενημέρωση εφόσον το ξέραν απο πρίν;
η forthnet δεν μπορεί να γνωρίζει ποιος χρήστης κάνει χρήση του irc ή οχι (δηλάδη θα μπορούσε αλλά μετά θα την βάζαν μέσα )

Μα δεν χρειαζεται να γνωρίζει! Να spammarei σε ολους τους χρηστες internet στην Ελλάδα, μήν τυχόν και ξεμείνει κανείς χρήστης απο online gaming για κανα 10λεπτο, και απο πατσουρεμα στο irc.
Η βλακεία πάει συννεφο σε αυτη την χώρα!
Μετά απο 10+χρόνια στην πιάτσα έχοντας να κάνω καθημερινα με κόσμο, μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι "ο Πελάτης ΔΕΝ ΕΧΕΙ πάντα δίκιο".

Artemius
17-12-06, 04:23
Μα δεν χρειαζεται να γνωρίζει! Να spammarei σε ολους τους χρηστες internet στην Ελλάδα, μήν τυχόν και ξεμείνει κανείς χρήστης απο online gaming για κανα 10λεπτο, και απο πατσουρεμα στο irc.
Η βλακεία πάει συννεφο σε αυτη την χώρα!
Μετά απο 10+χρόνια στην πιάτσα έχοντας να κάνω καθημερινα με κόσμο, μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι "ο Πελάτης ΔΕΝ ΕΧΕΙ πάντα δίκιο".


1ον.ελπίζω το ξεκάθαρα ανώτερης πνευματικής διεργασίας σχόλιο τύπου, "Η βλακεία πάει σύννεφο σε αυτή τη χώρα" να μην αναφερόταν στο άτομο μου...

2ον.με φαίνεται έχασες τα αυγά και τα πασχάλια...ποιός είπε να σπαμμάρει η 4νετ το Ελληνικό Ίντερνετ...έλεος δηλαδή...είπαμε να στείλει ένα mail στους δικούς της πελάτες...αλλά ντάξει μωρέ...τι το ψάνχω και εγώ...εδώ μας έχουν πάρει το καρβέλι και εμείς να τους ζητάμε παντεσπάνι όντως δεν στέκει...

3ον.μάλλον αυτό το thread έκανε τον κύκλο της ζωής του,καιρός για κλειδάκι :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.