PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1comment
26-04-13, 14:58
Δοκίμασε το, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δεις ένα ασχημο error page. Δεν ανακτάται password πριν την ενεργοποίηση.

Για καλή μου τύχη, δεν ίσχυε αυτό που λες.
Πήγα πήρα τον κλειδάροθμο και όπως περίμενα, μου ήρθε αμέσως email που μου υπενθύμιζε το username. Έπειτα κλίκαρα στο "ξέχασα τον κωδικό μου" και έβαλα νέο. Όλα κανονικά!

Για όσους λοιπόν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, πηγαίνετε κανονικά και παίρνετε κλειδάριθμο, μπαίνετε στο email που είχατε δηλώσει και με το username, δημιουργείτε νέο κωδικό!

mezger
26-04-13, 20:27
Για καλή μου τύχη, δεν ίσχυε αυτό που λες.
Πήγα πήρα τον κλειδάροθμο και όπως περίμενα, μου ήρθε αμέσως email που μου υπενθύμιζε το username. Έπειτα κλίκαρα στο "ξέχασα τον κωδικό μου" και έβαλα νέο. Όλα κανονικά!

Για όσους λοιπόν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, πηγαίνετε κανονικά και παίρνετε κλειδάριθμο, μπαίνετε στο email που είχατε δηλώσει και με το username, δημιουργείτε νέο κωδικό!

What the... και μετα με τον νεο κωδικό έκανες ενεργοποίηση κανονικά? Wow. Αν ισχύει αυτό κρίμα που δεν το είχαν φτιαγμένο και 2(3?) χρόνια πηγαινοέρχεται κόσμος στις εφορίες τζάμπα.

Στο faq παντως λεει αλλα

Η επιλογή «Ξέχασα τον κωδικό μου» (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/links/forgot_password) μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από χρήστες που έχουν ενεργοποιήσει με κλειδάριθμο τον λογαριασμό τους. Για την είσοδο στην υπηρεσία αυτή είναι απαραίτητος και ο κλειδάριθμος.

Θα το δοκιμάσω κι εγω με την πρώτη ευκαιρία.

Και ενα σχετικο-ασχετο διαμαντι απο το faq


9. Γιατί χρειάζεται να πάω στη Δ.Ο.Υ. για να αποκτήσω κλειδάριθμο; Γιατί δεν μου τον στέλνετε με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο;
Υποθέστε ότι λαμβάνουμε ένα ηλ-ταχ που μας ζητάει κλειδάριθμο από τη διεύθυνση forologoumenos@gmail.com (όχι δηλαδή την αυθεντική δική σας) και δίνουμε κλειδάριθμο για πρόσβαση στα δικά σας στοιχεία (εισοδήματα, ακίνητα, ΙΧ, ιατρικά έξοδα, αποδείξεις, οφειλές, δεδομένα της επιχείρησης) σε κάποιον τρίτο, πιθανώς κακόβουλο, χρήστη. Ακόμα και αν ζητήσουμε πρόσθετα στοιχεία για επιβεβαίωση της ταυτότητας, μπορεί ο χρήστης αυτός να τα έχει βρει από φωτοτυπία του εκκαθαριστικού σας που δώσατε π.χ. σε μια τράπεζα ή εταιρία κινητής τηλεφωνίας. Θα ήσασταν διατεθειμένος να αναλάβετε αυτό τον μικρό αλλά υπαρκτό κίνδυνο προκειμένου να εξυπηρετηθείτε χωρίς να χρειαστεί να πάτε στη Δ.Ο.Υ.;

Τα λέει πάρα πολύ σωστά, αλλα ταυτόχρονα περιγράφει ακριβώς τη λειτουργία του taxis για 7-8 χρόνια τουλάχιστον :rofl:

1comment
26-04-13, 22:57
What the... και μετα με τον νεο κωδικό έκανες ενεργοποίηση κανονικά? Wow. Αν ισχύει αυτό κρίμα που δεν το είχαν φτιαγμένο και 2(3?) χρόνια πηγαινοέρχεται κόσμος στις εφορίες τζάμπα.

Στο faq που διάβασα εγώ και έχω παραθέσει και πιο πάνω, έλεγε ότι μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου, έρχεται email στη διεύθυνση που έχουμε δηλώσει και αναγράφει το username μας. Έτσι έγινε και στη δική μου περίπτωση. Έπειτα, ακολούθησα τα βήματα από το "ξέχασα τον κωδικό μου", έβαλα το username, το email και πληκτρολόγησα νέο κωδικό. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

mezger
27-04-13, 11:04
Στο faq που διάβασα εγώ και έχω παραθέσει και πιο πάνω, έλεγε ότι μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου, έρχεται email στη διεύθυνση που έχουμε δηλώσει και αναγράφει το username μας. Έτσι έγινε και στη δική μου περίπτωση. Έπειτα, ακολούθησα τα βήματα από το "ξέχασα τον κωδικό μου", έβαλα το username, το email και πληκτρολόγησα νέο κωδικό. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Εκεί ζητάει και τον κλειδάριθμο. Έβαλες αυτόν που πήρες? Μετά έκανες ενεργοποίηση με τον ίδιο κλειδάριθμο?

1comment
28-04-13, 15:59
Εκεί ζητάει και τον κλειδάριθμο. Έβαλες αυτόν που πήρες? Μετά έκανες ενεργοποίηση με τον ίδιο κλειδάριθμο?

Ναι, με τον κλειδάριθμο που πήρα.

mezger
29-04-13, 11:15
Στο faq που διάβασα εγώ και έχω παραθέσει και πιο πάνω, έλεγε ότι μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου, έρχεται email στη διεύθυνση που έχουμε δηλώσει και αναγράφει το username μας. Έτσι έγινε και στη δική μου περίπτωση. Έπειτα, ακολούθησα τα βήματα από το "ξέχασα τον κωδικό μου", έβαλα το username, το email και πληκτρολόγησα νέο κωδικό. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Οκ, μόλις δοκίμασα ακριβώς το ίδιο και δεν δουλεύει. Δεν ξέρω τι έκανες, σίγουρα δεν έκανες reset του κωδικού πριν την ενεργοποίηση πάντως.

edit: τώρα που το σκέφτομαι, αν βάζεις έναν ψιλοστάνταρ κωδικό σ'αυτές τις εγγραφές, μπορεί στο reset να έβαλες τον ίδιο που είχες βάλει και στην εγγραφή που είχες κάνει παλιότερα, να μην πρόσεξες το error message, και τελικά να έκανες ενεργοποίηση με τον original κωδικό.

Basilhs23_
30-04-13, 23:31
Διάβασα κάπου οτι θα πάρουν παράταση οι παλαιοί κωδικοί του taxisnet που έπρεπε να λήξουν. Οι παλαιοί ποιοί είναι? Εγώ που έβγαλα τον δικό μου το 2012 θα έχω πρόβλημα?

mezger
01-05-13, 00:43
Διάβασα κάπου οτι θα πάρουν παράταση οι παλαιοί κωδικοί του taxisnet που έπρεπε να λήξουν. Οι παλαιοί ποιοί είναι? Εγώ που έβγαλα τον δικό μου το 2012 θα έχω πρόβλημα?

Εφόσον τον έβγαλες με τη διαδικασία του κλειδάριθμου δεν έχεις πρόβλημα, αυτό είναι για όσους είχαν γραφτεί παλιότερα και δεν έχουν πάρει ποτέ κλειδάριθμο.

cool11
10-05-13, 17:28
Οσοι εχουν συνταξη απο δημοσιο, μπορουν απο καποια ιστοσελιδα, να δουν το ετησιο εκκαθαριστικο τους;
Κατι τετοιο μου λεγε ενας φιλος, οτι το ειπε ο 'παπαδακης στην tv'. Αλλα μπορει να μην καταλαβε και καλα. Και οτι φετος λεει, για πρωτη φορα, δεν θα ταχυδρομηθουν (για συνταξιουχους δημοσιου), ουτε αυτα τα ετησια εκκαθαριστικα.
(καλα, τα βιβλιαρακια κι οι εντυπες δηλωσεις καταργηθηκαν απο περυσι)

Ξερει κανεις;

pavlex
10-05-13, 19:11
Μαλλον το σιτε γενικου λογιστηριου θα λεει, https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/SYNTMIST η το www.taxisnet.gr η το www.ggps.gr

cool11
11-05-13, 00:06
Μαλλον το σιτε γενικου λογιστηριου θα λεει. www.glk.gr

Μαλλον, δεν το ειχα σκεφτει. Αλλα εκει που λεει συνταξεις, δεν βλεπω καμια επιλογη για εκκαθαριστικα.

Jazzer
11-05-13, 17:01
Δηλαδή φέτος δε θα υποβληθούν καθόλου χειρόγραφες δηλώσεις ; Ρωτάω διότι η μητέρα της συζύγου μου απεβίωσε πέρσι τον Φεβρουάριο και θα πρέπει να υποβάλλουμε την τελευταία φορολογική δήλωση για μια πολύ μικρή σύνταξη που έλαβε για 2 μόνο μήνες το 2012.

pavlex
11-05-13, 17:33
Ολοι ηλεκτρονικα απο φετος,τα οποιαδηποτε δικαιολογητικα-αποδειξεις κ.α. τα κραταμε σπιτι.

honda22
11-05-13, 23:43
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231247924

:mad:

Basilhs23_
12-05-13, 00:11
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231247924

:mad:

Ναί και κάτι μας είπαν τώρα, τα ακίνητα έτσι και αλλιώς καταγράφονται στο Ε9, για τις καταθέσεις είχανε πεί οτι θα γινόταν ηλεκτρονικό πόθεν έσχες για όλα τα περιουσιακά οπότε θα είναι δηλωμένα και εκεί. Από τα υπόλοιπα δεν βγαίνει άκρη. Οι λογαριασμοί των ΔΕΚΟ είναι σε ονοματα και ΑΦΜ άλλα ντι άλλων, και αυτοί που τα βγάζουν μαύρα και προφανώς δεν θα τα καταθέτουν σε τράπεζα δεν θα φαίνονται στο σύστημα. Η μόνη περίπτωση που θα φαίνεται θα είναι αν δεν δηλωθούν στο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο τα αληθή στοιχεία και περάσουν από έλεγχο.

1comment
20-05-13, 19:32
Κάποιες απορίες...

Τελικά με τους 18αρηδες που δεν έχουν τίποτα στο όνομά τους τι αποφασίστηκε; Κάνουν δήλωση ή όχι; Μερικά άρθρα στο διαδίκτυο λένε ότι κάνουν, μερικά ότι δεν κάνουν. Ένα με πρόσφατη ημερομηνία που διάβασα έλεγε ότι δεν κάνουν. Ισχύει;

Όσοι απευθύνονται σε λογιστή για να τους κάνει τη δήλωση, σε ποιό σύστημα την κατοχυρώνει ρε παιδιά; Έχει κάποιο δικό του κωδικό στο taxisnet που μπορεί να μπει και σε κωδικούς πελατών που τον εξουσιοδοτούν; Δηλαδή αν π.χ. οι γονείς μου απευθυνθούν σε λογιστή, θα τους συμπληρώσει εκείνος και το ειδικό έντυπο Α21 ώστε να πάρουν το επίδομα πολυτέκνων; Θα πρέπει να του το θυμίσουν ή θα το κάνει μαζί με τη δήλωση; Φτάνουν οι αρμοδιότητες ενός λογιστή και στη συμπλήρωση αυτού του εντύπου;

mezger
21-05-13, 10:13
Κάποιες απορίες...

Τελικά με τους 18αρηδες που δεν έχουν τίποτα στο όνομά τους τι αποφασίστηκε; Κάνουν δήλωση ή όχι; Μερικά άρθρα στο διαδίκτυο λένε ότι κάνουν, μερικά ότι δεν κάνουν. Ένα με πρόσφατη ημερομηνία που διάβασα έλεγε ότι δεν κάνουν. Ισχύει;


Αν είναι προστατευόμενα μέλη δεν κάνουν, αν δεν είναι προστατευόμενα μέλη κάνουν. Προστατευόμενα είναι τα εξής


γ) Τα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το εικοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.
Eιδικά, για τα τέκνα του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και δύο έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.
δ) Τα άγαμα τέκνα τα οποία δεν υπάγονται στην προηγούμενη περίπτωση, εφόσον υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία.
ε) Τα τέκνα που είναι άγαμα ή διαζευγμένα ή τελούν σε κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.

Οπότε αν πιάσει τα 18 και δεν περάσει σε σχολή και δεν πάει στρατό και δεν γραφτεί στον ΟΑΕΔ, κάνει δήλωση υποχρεωτικά.


Όσοι απευθύνονται σε λογιστή για να τους κάνει τη δήλωση, σε ποιό σύστημα την κατοχυρώνει ρε παιδιά; Έχει κάποιο δικό του κωδικό στο taxisnet που μπορεί να μπει και σε κωδικούς πελατών που τον εξουσιοδοτούν;

Υπάρχει ένα σύστημα εξουσιοδοτήσεων, εφόσον έχει άδεια και έχει πληρώσει επιμελητήρια κλπ κλπ μπορεί να δεχτει εξουσιοδότηση από τρίτους και να ενεργεί για λογαριασμό τους στο taxis. Δεν έχει καμια εξτρα δυνατότητα όμως, ότι βλέπεις εσύ στο taxis βλέπει και ο λογιστής. Τις περισσότερες φορές είναι πιο πρακτικό να έχει απλά τους κωδικούς σου - στο taxisnet γίνεται του authentication cookie το καγκελο, μπαινεις στον εναν και σε βγάζει στον αλλον και μετά τα χανει όλα και φτου κι απ'την αρχη κλπ κλπ.

cool11
23-05-13, 08:44
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/neo_forologiko_dhlwseis_telos_gia_misthwtous_kai_syntaksiouxoys.2264670.html

Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω:
ποιοι εξαιρουνται απο την υποβολη δηλωσης συμφωνα με τα οσα λενε τα νεα δεδομενα?
Κατι δεν καταλαβαινω.

Και αν τελικα καταλαβα καλα, καποιοι δεν θα υποχρεουνται να κανουν δηλωση, αλλα θα τους ερχεται κατευθειαν ειδοποιηση 'πληρωστε τοσα για φόρο'?

apostol70
23-05-13, 12:24
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/neo_forologiko_dhlwseis_telos_gia_misthwtous_kai_syntaksiouxoys.2264670.html

Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω:
ποιοι εξαιρουνται απο την υποβολη δηλωσης συμφωνα με τα οσα λενε τα νεα δεδομενα?
Κατι δεν καταλαβαινω.

Και αν τελικα καταλαβα καλα, καποιοι δεν θα υποχρεουνται να κανουν δηλωση, αλλα θα τους ερχεται κατευθειαν ειδοποιηση 'πληρωστε τοσα για φόρο'?

Οι μισθωτοί που έχουν εισόδημα μόνο από έναν εργοδότη. Αυτό είναι το τυρί. Η φάκα είναι ότι για να μην κάνεις δήλωση σου αυξάνει την παρακράτηση του φόρου μέχρι και 20% σε σχέση με ότι ίσχυε πριν. Οπότε πρακτικά θα κρατάνε προκαταβολικά το σύνολο του φόρου εισοδήματος και θα ελπίζουν ότι αν κάποιος δικαιούται επιστροφή μη κάνοντας δήλωση δεν θα πάρει την διαφορά πίσω
Α και βέβαι αυτό θα ισχύσει για την δήλωση του 2015

cool11
23-05-13, 12:28
Οι μισθωτοί που έχουν εισόδημα μόνο από έναν εργοδότη. Αυτό είναι το τυρί. Η φάκα είναι ότι για να μην κάνεις δήλωση σου αυξάνει την παρακράτηση του φόρου μέχρι και 20% σε σχέση με ότι ίσχυε πριν. Οπότε πρακτικά θα κρατάνε προκαταβολικά το σύνολο του φόρου εισοδήματος και θα ελπίζουν ότι αν κάποιος δικαιούται επιστροφή μη κάνοντας δήλωση δεν θα πάρει την διαφορά πίσω
Α και βέβαι αυτό θα ισχύσει για την δήλωση του 2015

Εννοεις θα τον κρατανε απευθειας απο τον μισθο;
Αυτο για να γινει, δεν μπορει να γινει τωρα, θα επρεπε πχ, να εφαρμοστει το 2014(οχι τωρα που εφυγε το μισο 2013), και να μην υποβαλλουν δηλωσει οσους τους πιανει, το 2015.
Αλλιως, αφου δεν εχουν παρακρατηθει τα ποσα, πως δεν θα κανουν δηλωση?

Ή αν πχ καποιος δικαιουται επιστροφη, τι θα κανουν, θα του απαγορευσουν να κανει δηλωση?
Μπερδευτηκα.

Σιγουρα υπαρχει φακα, απλα προσπαθω να συλλαβω το ολο θεμα και την παγιδα, και το ποτε τελικα/αν θα γινει.

apostol70
23-05-13, 12:56
Ακριβώς θα σου κρατάνε τον φόρο κατευθείαν στον μισθό ή την σύνταξη
Και φυσικά αυτό θα ισχύσει για τα ποσά που θα πάρουμε για το 2014
Κανένας δεν σου απαγορεύει να κάνεις δήλωση έτσι και αλλιώς. Απλά υπολογίζουν ότι κάποιοι που θα πούνε α ωραία δεν κάνω δήλωση θα έχουν επιστροφή και δεν θα πάρουν πίσω αυτά που δικαιούνται (το γεγονός να σου τα επιστρέφει από μόνο του το κράτος είναι ανέκδοτο)

sdikr
23-05-13, 13:03
Ακριβώς θα σου κρατάνε τον φόρο κατευθείαν στον μισθό ή την σύνταξη
Και φυσικά αυτό θα ισχύσει για τα ποσά που θα πάρουμε για το 2014
Κανένας δεν σου απαγορεύει να κάνεις δήλωση έτσι και αλλιώς. Απλά υπολογίζουν ότι κάποιοι που θα πούνε α ωραία δεν κάνω δήλωση θα έχουν επιστροφή και δεν θα πάρουν πίσω αυτά που δικαιούνται (το γεγονός να σου τα επιστρέφει από μόνο του το κράτος είναι ανέκδοτο)

Μα και τώρα σου κρατάνε απο τον μισθό, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό

button
23-05-13, 13:09
μέχρι τις 30 Ιουνίου είναι

honda22
23-05-13, 13:57
Διαψεύδει το υπουργείο Οικονομικών τα δημοσιεύματα για το νέο φορολογικό (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231249797#ref=newsroombox)

cool11
27-05-13, 08:08
Mε τους τοκους αποφασισαν τελικα τα καλοπαιδα τι θα γινει?
Μια λενε απο ενα ποσο και πανω, μια λενε απο το πρωτο ευρω.
Αν ειναι απο το πρωτο ευρω, θα βαλουν ολους τους ελληνες σε ταλαιπωρια, καθως υπαρχει πληθος σχεδον ανενεργων λογαριασμων, ή λογαριασμων που κινουνται αλλα δεν μενει μεσα χρημα. Ωστοσο, δεν μπορω να αποκλεισω οτι πχ. δεν μπηκε 1 ευρω τοκος περυσι στον λογαριασμο μου της μισθοδοσιας. Θα βαλουν ολη την ελλαδα να ζητα χαρτι για τοκους, για ολους τους λογαριασμος απο τις τραπεζες;
(κι απο την αλλη, αφου τα στοιχεια πια υποτιθεται τα διαβιβαζουν οι τραπεζες στη γεν.γραμ.πληροφ.συστηματων).
Μου εξηγει καποιος τι θα γινει με αυτο τον τραγελαφο;

mathew
27-05-13, 09:54
To 2012 πληρωσα 384 ευρω φορο. Απο αυτα τα 136ευρω ηταν προκαταβολη φορου. Αυτα τα 136 ευρω δεν θα πρεπει κανονικα να αφαιρεθουν απο την εκκαθαριση του 2013 ;

sprog111
27-05-13, 16:34
Ναι αλλά θα προστεθεί η προκαταβολή του.. 14. Αν φέτος δηλώσεις περισσότερα θα πληρώσεις και μεγαλύτερη προκαταβολή από την επιστροφή και αντιστρόφως. Αυτό που μετράει είναι η διαφορά στο δηλωθέν εισόδημα/φόρο, εκτός αν αλλάξουν (ή άλλαξαν δεν ξέρω) τα ποσοστά προκαταβολής.

cool11
28-05-13, 10:34
Mε τους τοκους αποφασισαν τελικα τα καλοπαιδα τι θα γινει?
Μια λενε απο ενα ποσο και πανω, μια λενε απο το πρωτο ευρω.
Αν ειναι απο το πρωτο ευρω, θα βαλουν ολους τους ελληνες σε ταλαιπωρια, καθως υπαρχει πληθος σχεδον ανενεργων λογαριασμων, ή λογαριασμων που κινουνται αλλα δεν μενει μεσα χρημα. Ωστοσο, δεν μπορω να αποκλεισω οτι πχ. δεν μπηκε 1 ευρω τοκος περυσι στον λογαριασμο μου της μισθοδοσιας. Θα βαλουν ολη την ελλαδα να ζητα χαρτι για τοκους, για ολους τους λογαριασμος απο τις τραπεζες;
(κι απο την αλλη, αφου τα στοιχεια πια υποτιθεται τα διαβιβαζουν οι τραπεζες στη γεν.γραμ.πληροφ.συστηματων).
Μου εξηγει καποιος τι θα γινει με αυτο τον τραγελαφο;


Mιας και ειχα απορια χτες....
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/alaloum_me_th_dhlwsh_twn_tokwn_katathesewn.2271354.html

Τελικα ουδεις γνωριζει!

gsenso
29-05-13, 10:12
Οι άνθρωποι είναι γελοίοι και άσχετοι.

konenas
29-05-13, 10:43
Οι άνθρωποι είναι γελοίοι και άσχετοι.

Άραγε τους ψήφισε ο Ελληνικός λαός ή ήταν φούμαρα οι εκλογές;

cool11
29-05-13, 11:04
Δεν ειναι σοβαροι...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/apo_tis_trapezes_ta_stoixeia_twn_tokwn_toy_2012.2272916.html
οτι να ναι, φτασαμε ιουνη, κι αυτοι παιζουν.

Basilhs23_
30-05-13, 01:36
Ο Θεοχάρης είπε οτι θα περιμένουμε ανακοίνωση εγκύκλιο από το ΥΠΟΙΚ για να δούμε τι θα γίνει. Λέει τώρα θα προσπαθήσουν οι τράπεζες να στείλουν τα στοιχεία για τους τόκους στην ΓΓΠΣ αλλα΄επειδή μπορεί να μην καταφέρουν να τα εισάγουν στο σύστημα τότε θα ενημερώσουνε να τρέξει ο καθένας να πάρεις βεβαιώσεις από τις τράπεζες.

Εν το μεταξύ με το δικό μας Ε2 φαίνεται να υπάρχει σοβαρό θέμα, θέλουμε να δηλώσουμε ημιυπόγειο χώρο ο οποίος δεν έχει ρολόϊ της ΔΕΗ και ρεύμα και μάλλον δεν θα τον βάλουμε στο Ε2 γιατί θα πρέπει να γράψουμε αναγκαστικά κάτι εκει στο αριθμό παροχής ΔΕΗ.

sprog111
30-05-13, 02:54
Στο Ε1 βάζεις 999999999 νομίζω αν και σε μένα προχτές που δοκίμασα δεν έπαιρνε ούτε το κανονικό αριθμό, δεν ενεργοποιείται το αποθήκευση.

antreas9
30-05-13, 10:27
1) εστω προθεσμιακή κατάθεση σε τράπεζα εξωτερικού, που αποφέρει τόκο 100 ευρω.
απο αυτα, τα 15 ευρω πληρώθηκαν στην αρμόδια ΔΟΥ, ως φόρος.
Τι δηλώνουμε,και σε ποιο πεδίο? 85 ευρω?
2) Λογιστικές υπηρεσίες, μπαίνουν κάπου ξεχωριστά, ή στο σύνολο των αποδείξεων?
3) Υπηρεσίες και υλικά εγκ/σης φυσικου αερίου , μπαίνουν κάπου ξεχωριστά? ξέρει κανεις?

kover
30-05-13, 10:41
1) εστω προθεσμιακή κατάθεση σε τράπεζα εξωτερικού, που αποφέρει τόκο 100 ευρω.
απο αυτα, τα 15 ευρω πληρώθηκαν στην αρμόδια ΔΟΥ, ως φόρος.
Τι δηλώνουμε,και σε ποιο πεδίο? 85 ευρω?
2) Λογιστικές υπηρεσίες, μπαίνουν κάπου ξεχωριστά, ή στο σύνολο των αποδείξεων?
3) Υπηρεσίες και υλικά εγκ/σης φυσικου αερίου , μπαίνουν κάπου ξεχωριστά? ξέρει κανεις?

Σοβαρά θα δηλώσεις στην Ελληνική σου φορολογική δήλωση τόκους από τράπεζες του εξωτερικού που ήδη έχουν φορολογηθεί στην άλλη χώρα? No offence αλλά γιατί το κάνεις?

antreas9
30-05-13, 11:14
Σοβαρά θα δηλώσεις στην Ελληνική σου φορολογική δήλωση τόκους από τράπεζες του εξωτερικού που ήδη έχουν φορολογηθεί στην άλλη χώρα? No offence αλλά γιατί το κάνεις?

είναι από κύπρο, και έχω ήδη πληρώσει στην εφορία τον φόρο 15% επί της προθ.καταθεσης. Οπότε, η εφορία γνωρίζει ότι είχα προθ.καταθεση στο εξωτερικό. Γιαυτο το κανω.

kover
30-05-13, 11:50
είναι από κύπρο, και έχω ήδη πληρώσει στην εφορία τον φόρο 15% επί της προθ.καταθεσης. Οπότε, η εφορία γνωρίζει ότι είχα προθ.καταθεση στο εξωτερικό. Γιαυτο το κανω.

Έχεις ήδη πληρώσει το φόρο καταθέσεων που έχει η Κύπρος (αυτο το 15% ενοείς φαντάζομαι). Το εισόδημά σου λοιπόν έχει φορολογηθεί στη χώρα προέλευσης. Γιατί να το ξανά φορολογηθείς στην Ελλάδα?

Αν το φορολογηθείς στην Ελλάδα τι ακριβώς θα φορολογηθείς? Τη διαφορά που προκύπτει από τον εκεί φόρο επί των τόκων με του εδώ φόρο επί των τόκων?

Ρωτάω για να μάθω, όχι από ειρωνία η κάτι, καθώς είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εδώ και 3-4 χρόνια επιλέγω να μη το αγγίζω, ακούγωντας τις συμβουλές λογιστών (Ελλήνων και Άγγλων).

hedgehog
30-05-13, 11:55
Έχεις ήδη πληρώσει το φόρο καταθέσεων που έχει η Κύπρος (αυτο το 15% ενοείς φαντάζομαι). Το εισόδημά σου λοιπόν έχει φορολογηθεί στη χώρα προέλευσης. Γιατί να το ξανά φορολογηθείς στην Ελλάδα?

Αν το φορολογηθείς στην Ελλάδα τι ακριβώς θα φορολογηθείς? Τη διαφορά που προκύπτει από τον εκεί φόρο επί των τόκων με του εδώ φόρο επί των τόκων?

Ρωτάω για να μάθω, όχι από ειρωνία η κάτι, καθώς είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εδώ και 3-4 χρόνια επιλέγω να μη το αγγίζω, ακούγωντας τις συμβουλές λογιστών (Ελλήνων και Άγγλων).

στο βαθμό που έχω καταλάβει, δεν πληρώνεις εκ νέου τον φόρο των τόκων, αλλά την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης που αναλογεί στο έσοδο (1-4%) με πρόσθετο κίνδυνο η προσθήκη των τόκων στα υπόλοιπα έσοδα σου να σε ανεβάσουν κλίμακα και αντί για 1% να πας στο 2%.

Πιθανότατα βέβαια να κάνω λάθος γιατί άκρη δύσκολα βγαίνει :redface:

disclaimer: αυτά δεν μου τα έχει πει λογιστής... απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω ότι διαβάζω...

mezger
30-05-13, 12:11
Στο Ε1 βάζεις 999999999 νομίζω αν και σε μένα προχτές που δοκίμασα δεν έπαιρνε ούτε το κανονικό αριθμό, δεν ενεργοποιείται το αποθήκευση.

9 εννιάρια βάζεις μόνο αν δεν υπάρχει ρολόι. Αν παίρνει από άλλο ρολόι, βάζεις εκείνο. Αν δεν έχει ρεύμα αλλά έχει ρολόι, βάζεις το ρολόι.


στο βαθμό που έχω καταλάβει, δεν πληρώνεις εκ νέου τον φόρο των τόκων, αλλά την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης που αναλογεί στο έσοδο (1-4%) με πρόσθετο κίνδυνο η προσθήκη των τόκων στα υπόλοιπα έσοδα σου να σε ανεβάσουν κλίμακα και αντί για 1% να πας στο 2%.

Πιθανότατα βέβαια να κάνω λάθος γιατί άκρη δύσκολα βγαίνει :redface:

disclaimer: αυτά δεν μου τα έχει πει λογιστής... απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω ότι διαβάζω...

Μια χαρά τα είπες - μπαίνουν οι τόκοι (όλοι) και ο φόρος που έχει πληρωθεί στα ανάλογα πεδία και μετριούνται μόνο στο εισόδημα για την έκτακτη εισφορά, και για να καλύψεις τυχόν τεκμήρια.

antreas9
30-05-13, 12:23
Έχεις ήδη πληρώσει το φόρο καταθέσεων που έχει η Κύπρος (αυτο το 15% ενοείς φαντάζομαι). Το εισόδημά σου λοιπόν έχει φορολογηθεί στη χώρα προέλευσης. Γιατί να το ξανά φορολογηθείς στην Ελλάδα?

Αν το φορολογηθείς στην Ελλάδα τι ακριβώς θα φορολογηθείς? Τη διαφορά που προκύπτει από τον εκεί φόρο επί των τόκων με του εδώ φόρο επί των τόκων?

Ρωτάω για να μάθω, όχι από ειρωνία η κάτι, καθώς είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εδώ και 3-4 χρόνια επιλέγω να μη το αγγίζω, ακούγωντας τις συμβουλές λογιστών (Ελλήνων και Άγγλων).

στην κύπρο, δεν πληρώνεις τόκο. το ποσό που έπαιρνα, ήταν καθαρό.
στην Ελλάδα, φορολογούμαι κανονικά (εχοντας ήδη πληρώσει το 15% όπως προειπα),
και τώρα αναρωτιέμαι, πως ακριβώς θα μπει στη φορολ.μου δήλωση, ώστε να φανεί ότι έχω πληρώσει τόκους, και να "χρεωθώ" μόνο την εκτακτη εισφορα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-05-13, 12:46
Γνωρίζει κανείς αν σε ένα φορολογικό έτος που είχες 0 δηλωθέν εισόδημα, αλλά Χ πόσο σε ασφαλιστική εισφορά (ΟΑΕΕ), το Χ ποσό επιστρέφεται σαν επιστροφή φόρου; :oops:
Ή μόνο αφαιρείται από το δηλωθέν;

mezger
31-05-13, 13:12
Γνωρίζει κανείς αν σε ένα φορολογικό έτος που είχες 0 δηλωθέν εισόδημα, αλλά Χ πόσο σε ασφαλιστική εισφορά (ΟΑΕΕ), το Χ ποσό επιστρέφεται σαν επιστροφή φόρου; :oops:
Ή μόνο αφαιρείται από το δηλωθέν;

124481

:p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-05-13, 14:55
Εγώ φταίω που τα πλήρωσα :p

Basilhs23_
01-06-13, 00:20
Στο Ε1 βάζεις 999999999 νομίζω αν και σε μένα προχτές που δοκίμασα δεν έπαιρνε ούτε το κανονικό αριθμό, δεν ενεργοποιείται το αποθήκευση.

Ενδιαφέρον αυτό με τα 9αρια, θα το δοκιμάσω. Σε εσένα δεν δεχόταν ούτε το κανονικό? Τότε μιλάμε οτι το σύστημα είναι για γέλια και για κλάματα.

Μηνάς
01-06-13, 18:00
Καλησπέρα στην Κοινότητα.
Ανέβασα το παρακάτω & στο "Φορολογική Δήλωση ερωτήσεις- απαντήσεις" & βλέπω τώρα ότι έχετε ανοίξει νέα ενότητα, οπότε τ'ανεβάζω & δω ελπίζοντας για μια απάντηση:
Ξεκίνησα απ'την πρώτη μέρα που άνοιξε το Σύστημα, τη συμπλήρωση της φόρμας των Ε1 & Ε2, ώστε σιγά σιγά, όπως θα φτάνουν σε μένα τα διάφορα χαρτιά, να πατήσω κάποια στιγμή το λίνκ της οριστικής αποστολής.
Έχοντας συμπληρώσει τα στοιχεία κύριας κατοικίας μου, δευτερεύουσας κατοικίας για θυγατέρα φοιτήτρια σε διαφορετική πόλη στον Πιν. 5, έχοντας συμπληρώσει ομοίως τα στοιχεία της θυγατέρας & της Σχολής της στον Πιν. 9 μούβγαλε από μόνο του το ζητούμενο "ένα τέκνο" στον Πιν. 3 κλπ, κλπ.
Στη συνέχεια, έχοντας πατήσει δυό τρεις φορές σε δυό τρεις μέρες την προσωρινή αποθήκευση, έπαψε να μου αποθηκεύει, μου βγάζει λευκή οθόνη, ενώ στη γραμμή διευθύνσεων του περιηγητή βγαίνει το: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/saveE12013.do (Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό, απλά μήπως & λέει κάτι σε κάποιον).
Μέσω του λογαριασμού μου έστειλα μήνυμα στη ΓΓΠΣ περιγράφοντας τ'ανωτέρω, την Παρασκευή 31Μαϊ & περιμένω μπας (απαισιοδοξία) & μ'απαντήσουν, που δεν το πιστεύω.
Τι κάνω τώρα (Χέλπ πλίιζ);

honda22
01-06-13, 18:29
Δηλαδή εγώ που μένω ακόμα στο σπίτι των γονιών μου πρέπει να βάλω το 999999999 στο πεδίο για τη δεη;

mezger
01-06-13, 18:37
Μέσω του λογαριασμού μου έστειλα μήνυμα στη ΓΓΠΣ περιγράφοντας τ'ανωτέρω, την Παρασκευή 31Μαϊ & περιμένω μπας (απαισιοδοξία) & μ'απαντήσουν, που δεν το πιστεύω.
Τι κάνω τώρα (Χέλπ πλίιζ);

Περιμενεις, μεχρι τον Αυγουστο-Σεπτέμβρη-Οκτωβρη που θα τελειωσουν θα το εχουν φτιάξει λογικά - πάντα έχει προβληματάκια όταν πρωτο ανοίγει. Μπορεις να παρεις και τηλέφωνο στο helpdesk για καποια πιο άμεση πληροφορία - δοκίμασε και με internet explorer πριν πάρεις γιατί στάνταρ είναι το πρώτο που θα σου πουν


Δηλαδή εγώ που μένω ακόμα στο σπίτι των γονιών μου πρέπει να βάλω το 999999999 στο πεδίο για τη δεη;

Είπαμε 9 εννιάρια βάζεις μόνο σε σπίτι που δεν έχει ρολόι, επίσης δεν υπάρχει πεδίο για αριθμό παροχής στη φιλοξενία.

slalom
01-06-13, 21:15
Δηλαδή εγώ που μένω ακόμα στο σπίτι των γονιών μου πρέπει να βάλω το 999999999 στο πεδίο για τη δεη;
Εσενα θα σε δηλωσει ο κηδεμονας σου. Στον πινακα με τα σπιτια κενο.

Μηνάς
01-06-13, 22:22
Φίλε Mezger τζίφος.. Μόλις δοκίμασα & τον Ινετ εξπλόρερ, τίποτα! Μου βγάζει την ίδια κενή- λευκή σελίδα που περιγράφω παραπάνω, με το https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/saveE12013.do στη γραμμή διευθύνσεων (adress bar).
Μπορώ να ξανανοίξω τα έντυπά μου, αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω τη συμπλήρωση του Ε1 με τίποτα! Στο Ε2 παίρνει στοιχεία & τ'αποθηκεύει, αλλά στο Ε1 τίποτα!

cool11
03-06-13, 10:35
Αν και με τρωει η περιεργεια καθε χρονο, να δω τι θα πληρωσω σε φορο, λεω φετος για πρωτη φορα μετα απο χρονια, να μην καθισω να εισαγω τα στοιχεια μου σε αυτα τα προγραμματα που υπολογιζουν τι φορο θα πληρωσεις.
Κι αυτο γιατι απογοητευτηκα. Εχω δοκιμασει διαφορα προγραμματα, κανενα δεν προσεγγιζε το τελικο μπουγιουρντι που μου εβγαζε το taxis.
Το προγραμμα πχ μου εβγαζε να πληρωσω Α, και τελικα οταν περνουσα τη δηλωση μου εβγαζε να πληρωσω 2xA! Σοκ.
Μιλαμε για αρκετη αποκλιση. Οποτε, τι νοημα εχει?

Αυτο που με σπαζει, ειναι οτι δεν μπορεις να 'πειραματιστεις' λιγο στο taxis και να δεις τι φορο βγαζει.
Θα μου πεις, τι να αλλαξεις, τα στοιχεια ειναι δεδομενα, αλλα πχ. με τις αποδειξεις & δαπανες καποια στιγμη εκανα πειραματα και αλλαζε λιγο ο φορος.
Οι εξυπνοι μαγκες του taxis, μετα απο 2-3 προσωρινες αποθηκευσεις, δεν αφηνουν το συστημα να σου δωσει εκκαθαριση πριν την τελικη υποβολη. Οποτε μετα πας αναγκαστικα σε υποβολη 'στα τυφλα' (διχως εκτιμωμενη εκκαθαριση - preview), κι οτι ηθελε προκυψει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.