PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλες εναλλαγες στην ταχυτητα...



Αχαιός
15-09-12, 22:20
Καλησπερα και καλως σας βρηκα...

Εχω hol καπου 1 χρονο τωρα. Στην αρχη ηταν ολα καλα, δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Τωρα τελευταια ομως υπαρχουν μεγαλες εναλλαγες στην ταχυτητα. Παρατηρησα ποτε συμβαινει, για να δω εαν ειναι ωρες αιχμης, απο την αποψη οτι μπορει να ειναι υπερφοτωμενοι γενικα οι servers αλλα οι ωρες ειναι εντλεως τυχαιες τελικα. Τη μια κατευαζω για παραδειγμα με 900 και την αλλη με 80. Τη μια σερφαρω ανετα και ωραια και την αλλη δε μπορω καν να κανω αναζητηση στο google.

Επικοινωνησα με τη hol αλλα προκωπη δεν ειδα. Δε βλεπουν καποιο πρβλημα μου λενε κτλ.

Καποια γνωμη επι του θεματος?

patsalias
15-09-12, 22:39
τό έχω δεί καί εγώ (Ψηλά Αλώνια, Πάτρα). Θά δούμε............

Αχαιός
16-09-12, 12:34
τό έχω δεί καί εγώ (Ψηλά Αλώνια, Πάτρα). Θά δούμε............

Εχεις καποια θεωρια γιατι μπορει να συμβαινει??

patsalias
16-09-12, 13:11
κατ' αρχάς σέ μένα συμβαίνει κατά τόν αρχικό συγχρονισμό τού ρούτερ. Εχω hol double play 24, καί νορμάλ τό ρούτερ μου (FRITZ.BOX) συγχρονίζει σέ download 16 Mbps. Ενίοτε όμως συγχρονίζει πολύ χαμηλά (στά 4 Mbps), αλλά μέ 1-2 reset επανέρχεται.
Αυτό δείχνει καθαρά ότι είναι φόρτωμα γραμμών. Εσύ τί βλέπεις;

Αχαιός
16-09-12, 13:17
κατ' αρχάς σέ μένα συμβαίνει κατά τόν αρχικό συγχρονισμό τού ρούτερ. Εχω hol double play 24, καί νορμάλ τό ρούτερ μου (FRITZ.BOX) συγχρονίζει σέ download 16 Mbps. Ενίοτε όμως συγχρονίζει πολύ χαμηλά (στά 4 Mbps), αλλά μέ 1-2 reset επανέρχεται.
Αυτό δείχνει καθαρά ότι είναι φόρτωμα γραμμών. Εσύ τί βλέπεις;

Καταλαβα τι εννοεις. Αυτο που με κανει εξω φερνων ειναι το γεγονος πως εδω και ενα χρονο ποτε μα ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα. Και απλα ανρωτιεμαι πως γινεται τωρα αυτο. Με πολλαπλα reset συνερχεται και εμενα. Αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν ειναι τα reset που βοηθουν ή απλα ο χρονος που περνα μεχρι να γινουν αυτα, και αρα απλα επανερχεται απο μονη της η γραμμη.

patsalias
16-09-12, 15:55
τί ώρα σού συμβαίνει συνήθως; Εμένα μόνο βράδυα.

epp82
16-09-12, 17:31
αν και θα φανώ βλάκας αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά ... έχετε κλειδωμένα wi-fi? και αν ναι με καλό κωδικό?

Αχαιός
16-09-12, 18:23
αν και θα φανώ βλάκας αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά ... έχετε κλειδωμένα wi-fi? και αν ναι με καλό κωδικό?

δεν εχω αλλαξει τον κωδικο του ρουτερ. Αλλα δεν ειναι απο αυτους τους εργοστασιακους τους στανταρ ξερω γω. Ειναι ζορικος. Ασε δλδ που περα απο αυτο εχω ελεγξει για αλλους χρηστες και ειμαι παντα μονος μου.

dikal
16-09-12, 20:07
Αν συνδέεσαι ασύρματα, μπορεί να έχεις παρεμβολή από άλλα ασύρματα δίκτυα. Δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι (1 - 13) στις ρυθμίσεις ασύρματου δικτύου του ρουτερ. Δοκίμασε επίσης με καλώδιο, για να δεις αν έχεις τα ίδια προβλήματα.

Αχαιός
16-09-12, 20:48
H αληθεια ειναι οτι με καλωδιο δενε χω δοκιμασει. Θα το δω και θα σας πω.

dkmaster
17-09-12, 11:08
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι μετρήσεις με wi-fi. Το ότι δεν είχες πρόβλημα ποτέ δεν σημαίνει πως δεν θα αποκτήσεις κάποια στιγμή. Κλείσε εντελώς το wi-fi και μπες για 2 μέρες δοκιμαστικά μόνο με καλώδιο.

Αχαιός
18-09-12, 01:44
Αυτο ξεκινησα απο σημερα το απογευμα. θα δειξει. Απλα δε με βολευει το καλωδιο, αυτο ειναι το θεμα, αλλιως δεν το συζηταγα καν. Κατα πολυ ανωτερο το καλωδιο...

mplerp
18-09-12, 10:36
κατ' αρχάς σέ μένα συμβαίνει κατά τόν αρχικό συγχρονισμό τού ρούτερ. Εχω hol double play 24, καί νορμάλ τό ρούτερ μου (FRITZ.BOX) συγχρονίζει σέ download 16 Mbps. Ενίοτε όμως συγχρονίζει πολύ χαμηλά (στά 4 Mbps), αλλά μέ 1-2 reset επανέρχεται.
Αυτό δείχνει καθαρά ότι είναι φόρτωμα γραμμών. Εσύ τί βλέπεις;

Αν όντως βλέπεις διαφορά στον συγχρονισμό και όχι στην απλά στην ταχύτητα download, μάλλον δεν είναι φόρτωμα γραμμών κι είναι είτε θέμα γραμμής είτε θέμα modem. Πάρε τηλέφωνο να το ελέγξουν κι αν θες να είσαι σίγουρος πριν πάρεις, δοκίμασε μερικες μέρες και με ένα δεύτερο modem σε περιπτωση που το fritz απέκτησε πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.