PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS ΒΟΗΘΕΙΑ WIND ΦΡΑΓΗ



marioarv
16-09-12, 17:59
Παιδιά καλησπέρα
Έχω wind dp M και επειδή δεν πληρωσα ένα λογαριασμό μου καναν φραγή στο τηλ
Και στο ίντερνετ .αμεσως πήγα πληρωσα τον λογαριασμό κ περίμενα να γίνει άρση φραγής.
Πέρασαν κάποιες ώρες και άρση δεν έγινε
Πήρα στο 13800 κ μου είπε πως έχω ένα ακόμη υπόλοιπο 30€ απο ένα άλλο συμβόλαιο
το οποίο είναι στο όνομα μου και δεν το πληρωσα και μεταφέρθηκε σε αυτο το συμβόλαιο για να πληρωθεί
Και αν δε πληρωθεί άρση φραγής δεν γίνεται
Μάλιστα ο υπάλληλος στο 13800 όταν τον είπα απο που είναι αυτά τα λεφτά και απο ποιο συμβόλαιο δεν μπόρεσε
Να βρει κάτι και είπε πως θα πρέπει να ανοίξει το λογιστήριο για να μου πει
Η όλη φάση που εξηγώ έγινε Παρασκευή μεσημέρι , το λογιστήριο είχε κλήσει
Και τώρα είμαι 3 μέρες με φραγή και χωρίς Ίντερνετ .
Ρε παιδιά πως την ακούτε την όλη φάση ;
Τι προτείνεται να κάνω ;
Μπορεί να μεταφέρει υπόλοιπο αν υπαρχει απο άλλο συμβόλαιο σε αυτό;
Και να κρατεί φραγή ; Λεει ότι το υπόλοιπο είναι απο το 2011
Που θα βρω εγω τους λογαριασμούς απο τότε ;

mephisto
17-09-12, 09:39
ζητα καρτελα πελατη για να δεις τι ακριβως αφορα.Επισης μην πληρωσεις ουτε cent εαν δεν σου δωσουν γραπτως το τι χρωστας...

DSLaManiaC
17-09-12, 10:46
Μήπως παλιότερα είχες κανένα συμβόλαιο κινητής και τους άφησες ανεξόφλητα ?

Sent from my HTC Desire using Forum Runner

marioarv
17-09-12, 10:56
είχα παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι να άφησα λογαριασμό απλήρωτο
αλλά έστω πες ότι άφησα ....
έχουν το δικαίωμα να μεταφέρουν το υπόλοιπο σε αυτό το συμβόλαιο και να μου κάνουν φραγή λόγο εκείνου του υπολοίπου?

stefan_city
17-09-12, 11:07
σε περιπτωση που ισχυει κατι τετοιο, μου φαινεται απολυτως λογικο.

εστω οτι εχεις μια επιχειρηση, κι εγω σαν πελατης που αγοραζω τα προϊοντα/υπηρεσιες σου, σου αφησα καποιο ποσο απληρωτο. δεν θα μου το ζητησεις στην επομενη αγορα που θα κανω; σε περιπτωση που εξακολουθω να μη σε πληρωνω, δε θα μου διακοψεις τις οποιες υπηρεσιες μου προσφερεις;

DSLaManiaC
17-09-12, 14:15
είχα παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι να άφησα λογαριασμό απλήρωτο
αλλά έστω πες ότι άφησα ....
έχουν το δικαίωμα να μεταφέρουν το υπόλοιπο σε αυτό το συμβόλαιο και να μου κάνουν φραγή λόγο εκείνου του υπολοίπου?

Ω ναι.

Και η ΔΕΗ το κάνει.

kmpatra
17-09-12, 14:52
επισης και ο οτε το κανει και το διευκρινιζει κιολας στο πισω μερος του λογαριασμού,για την wind δεν θυμαμαι αν το λεει στη συμβαση,αλλα το θεωρω απόλυτα φυσικό. Βέβαια το να κανουν διακοπή και ξαφνικά να θυμονται παλιες οφειλες,φαινεται λιγο ακραιο.Εκτος αν ειναι ο πρωτος λογαριασμός οποτε η οφειλη θα εμπαινε εκει ουτως ή αλλως. Οταν εκανες την νεα συνδεση να υποθεσω οτι δεν σου είπαν τιποτα για οφειλη ε?

marioarv
17-09-12, 18:25
Εννοείτε πως δεν είπαν τίποτα
Επίσης σημερα με είχαν 1 ώρα στην αναμονή
Στο 13800 και προσπαθούσαν να βρουν απο που
Είναι αυτή η οφειλη αλλα δεν μπορούσαν ....
Ακουσων ακουσων τους χρωστάω λεει λεφτά αλλα δεν ξέρουν απο που ....
Και το πρόβλημα μου φυσικά παραμένει ...
Φραγή αν δεν πλήρωςω !!!!

sdikr
17-09-12, 18:29
Εννοείτε πως δεν είπαν τίποτα
Επίσης σημερα με είχαν 1 ώρα στην αναμονή
Στο 13800 και προσπαθούσαν να βρουν απο που
Είναι αυτή η οφειλη αλλα δεν μπορούσαν ....
Ακουσων ακουσων τους χρωστάω λεει λεφτά αλλα δεν ξέρουν απο που ....
Και το πρόβλημα μου φυσικά παραμένει ...
Φραγή αν δεν πλήρωςω !!!!

Πες τους και εσύ τότε ότι σου χρωστάνε κάτι επιστροφές, αλλά δεν θυμάσαι απο που για να τελειώνει το θέμα :p

stefan_city
17-09-12, 18:35
ζητα να μιλησεις με καποιον υπευθυνo.

να χρωστας και να στο εχουν αποδειξει, οποτε σου εκαναν και φραγη, ok.

αλλα εφοσον δεν ξερουν απο που τους χρωστας, τοτε, πώς ξερουν οτι χρωστας; ειναι ακυρη η φραγη.

mephisto
17-09-12, 21:39
Πες τους και εσύ τότε ότι σου χρωστάνε κάτι επιστροφές, αλλά δεν θυμάσαι απο που για να τελειώνει το θέμα :p

Χαχα αυτη ακριβώς την απάντηση είχα δώσει σε εισπρακτική όταν μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι αφορά το το πόσο που μου ζηταγαν.Μιλα με το λογιστήριο κ ζητά γραπτώς την οφειλή σου,αν σου πούνε μαλακιες κ δεν μπορούν να δουν τι αφορά αυτο που χρωστάς πες τους να πανε να πνιγουνε...

psylos
17-09-12, 22:36
Επισης μια ερωτηση στην ΕΕΤΤ δεν θα ηταν καλη? Ή στο ΙΝΚΑ... Δικαιολογειται φραγη στη συνδεση χωρις προηγουμενη ενημερωση για οφειλομενο ποσο? Εχω την εντυπωση οτι μαλιστα πρεπει να ειναι και εντυπη η ενημερωση για τα οφειλομενα για να σου κανουν φραγη μετα την συνδεση... Παντως οφειλες στο ιδιο ΑΦΜ λογικα μεταφερονται, εφοσον ιδιο ΑΦΜ = ιδιος πελατης. Αλλα επρεπε να σε εχουν ενημερωσει για την οποια τους κινηση...

nikos1965
19-09-12, 22:06
φίλε μου με διάφορα στην ελληνική αγορά η χειρότερη εταιρεία είναι η wind
οι ανθρωποι σε βλέπουν απλά σαν χρήμα τίποτα άλλο
δεν είναι τυχαίο που όλο ο κόσμος φευγει από εκεί με της χειρότερες εντυπώσεις , σε αυτή την εταιρεία και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις και μάλιστα σε τιμές ανεξελενκτες και πάντα βάση της λογικής τους !!
φύγε από εκεί ...ψάξε τρόπους να σπάσεις το συμβόλαιο σου .. και παρατάτους στην λογική ότι είναι μόνοι στον κόσμο και κάνουν ότι θέλουν
είναι απλά απαράδεκτοι και κακός τους αφήνουν να παρέχουν προϊόντα ακόμη

Koala_
20-09-12, 10:08
φίλε μου με διάφορα στην ελληνική αγορά η χειρότερη εταιρεία είναι η wind
οι ανθρωποι σε βλέπουν απλά σαν χρήμα τίποτα άλλο
δεν είναι τυχαίο που όλο ο κόσμος φευγει από εκεί με της χειρότερες εντυπώσεις , σε αυτή την εταιρεία και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις και μάλιστα σε τιμές ανεξελενκτες και πάντα βάση της λογικής τους !!
φύγε από εκεί ...ψάξε τρόπους να σπάσεις το συμβόλαιο σου .. και παρατάτους στην λογική ότι είναι μόνοι στον κόσμο και κάνουν ότι θέλουν
είναι απλά απαράδεκτοι και κακός τους αφήνουν να παρέχουν προϊόντα ακόμη

Άλλος ένας ακόμα καταστροφολόγος... Επειδή σου έτυχε εσένα μια φορά δεν είναι και κανόνας!

Στο θέμα μας, αν χρωστάς καλά κάνουν και έχεις φραγή.
Το γιατί όμως δεν μπορούν να σου πουν από το τηλέφωνο είναι εκνευριστικό, σίγουρα. Ζήτα να σου στείλουν την καρτέλα πελάτη απο τα προηγούμενα χρόνια, όπως είπε και ο mephisto, για να βρεις άκρη.

mathios
20-09-12, 10:58
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία και άσκοπα συμπεράσματα; γιατί δεν πας σε ένα κατάστημα της wind και πες τους να σου ανοίξουν την καρτέλα σου στο passport. και εάν δεν μπορούν (γιατί η μισοί υπάλληλοι είναι στουρνάρια) να θυμηθείς το νούμερο κινητού που είχες παλαιότερα στην wind και υποτίθεται ότι είναι σε εκκρεμότητα κάποια πληρωμή, και ζητά τους να δουν εάν υπάρχει κάποια εκκρεμή πληρωμή στο νούμερο αυτό. και εάν υπάρχει πλήρωσε το να τελειώνεις.

- - - Updated - - -


φίλε μου με διάφορα στην ελληνική αγορά η χειρότερη εταιρεία είναι η wind
οι ανθρωποι σε βλέπουν απλά σαν χρήμα τίποτα άλλο
δεν είναι τυχαίο που όλο ο κόσμος φευγει από εκεί με της χειρότερες εντυπώσεις , σε αυτή την εταιρεία και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις και μάλιστα σε τιμές ανεξελενκτες και πάντα βάση της λογικής τους !!
φύγε από εκεί ...ψάξε τρόπους να σπάσεις το συμβόλαιο σου .. και παρατάτους στην λογική ότι είναι μόνοι στον κόσμο και κάνουν ότι θέλουν
είναι απλά απαράδεκτοι και κακός τους αφήνουν να παρέχουν προϊόντα ακόμηΤο ότι εσύ θεωρείς ότι η wind είναι η χειρότερη δεν σημαίνει ότι η άλλες εταιρείες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα,σε όλες της άλλες εταιρείες εάν δεν πληρώνεις πάλι τα ίδια θα αντιμετωπίσεις. δεν θα έχεις διαφορετική αντιμετώπιση.

nikos1965
20-09-12, 14:51
φιλε κοαλα δεν μου έτυχε μόνο εμένα όπου και να ρωτήσεις αποκλείετε να ακούσεις καλά λόγια για την wind και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου ...αφού χρωστάς καλά σου κάνουν φραγή !!! δηλαδή όταν έκανε σύνδεση δεν είδαν ότι χρωστάει ?? το ανακάλυψαν στο λογαριασμό του σταθερού
?? ρε μην τα λέτε αυτά ελαφρά την καρδιά !!! δεν είμαστε από το χωριό του μαλακά !!! αλλά σου λένε οι απατεώνες ...κάτσε να του κάνουμε σύνδεση και μετά θα τον εκβιάσουμε με φραγή να του πάρουμε και το παλιό υπόλοιπο !!! η κάνω λάθος?

Koala_
20-09-12, 17:30
Δεν ξέρω ούτε από ποιο χωριό είσαι, ούτε και νοιάζει κάποιον εδώ μέσα.

να στο δώσω με ένα παράδειγμα...

Έχεις ένα χρωματοπωλείο, και έρχομαι εγώ σαν ελαιοχρωματιστής και παίρνω χρώματα για την δουλειά μου... Μου φτιάχνεις μια καρτέλα πελάτη και εκεί σημειώνονται οι παραγγελίες και οι πληρωμές. Εγώ κάποια στιγμή σου βαράω ένα πιστόλι και εξαφανίζομαι. Μετά από καιρό ξανά έρχομαι σε εσένα να πάρω χρώματα και στην αρχή είναι όλα καλά. Κάποια στιγμή (αργά ή γρήγορα όπως και με το φίλο μας εδώ) που το λογιστήριο κάνει εκκαθάριση, και κλείνει ανενεργές καρτέλες, βλέπει ότι ο πελάτης με αυτό το ΑΦΜ έχει διπλή καρτέλα και μάλιστα στη πρώτη χρωστάει. Εσύ σαν επαγγελματίας δεν θα ζητήσεις τα χρωστούμενα; Θα τα ζητήσεις όπως κάνει και ο κάθε πάροχος...

Εγώ στο δικό μου το χωριό έμαθα κάτι απλό. Όταν χρωστάς πρέπει να πληρώσεις, όσο και να κάνεις τα στραβά μάτια κάποια στιγμή θα το βρείς μπροστά σου. Όλα τα άλλα είναι φούμαρα.

nikos1965
20-09-12, 21:47
ναι με την διαφορα οτι ...με το που χτυπάει στο pc το αφμ στην wind σου βγάζει κατευθίαν αν είσαι παλιός πελάτης η αν έχεις λογαριασμό ανεξόφλητο
τώρα αυτό που λες ...για το ότι πρέπει να πληρώνεις ....είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η wind σου προσφέρει τα πάντα που έχει δεσμευτεί μαζί σου ..και το μόνο προβλήμα είναι αν εσύ θα είσαι συνεπείς στης πληρωμές σου ?

Koala_
20-09-12, 23:19
ναι με την διαφορα οτι ...με το που χτυπάει στο pc το αφμ στην wind σου βγάζει κατευθίαν αν είσαι παλιός πελάτης η αν έχεις λογαριασμό ανεξόφλητο
τώρα αυτό που λες ...για το ότι πρέπει να πληρώνεις ....είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η wind σου προσφέρει τα πάντα που έχει δεσμευτεί μαζί σου ..και το μόνο προβλήμα είναι αν εσύ θα είσαι συνεπείς στης πληρωμές σου ?

Προσωπικά αν η οποιαδήποτε εταιρεία, πάροχος κτλ δεν μου προσφέρει αυτά που δεσμευτεί, είναι στην δικιά μου κρίση αν θα καταγγείλω τη σύμβαση και θα πάω αλλού. Αλλά αυτό δεν αναιρεί και τις δικές μας υποχρεώσεις προς αυτή.

Το γιατί δεν του το είπε από την αρχή ότι έχει ανεξόφλητο ποσό από προηγούμενο συμβόλαιο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Georgevtr
19-10-12, 15:02
Η χρέωση-μεταφορά υπολοίπου γίνεται βάση ΑΦΜ. Δώσε λοιπόν το ΑΦΜ σου στο ΤΥ ή στείλε ένα φαξ στην εταιρία να σου γνωστοποιήσουν εάν υπάρχει όντως αυτή η οφειλή διότι ταλαιπωρείσαι αρκετές ημέρες. Γραπτώς όμως διότι εκεί δεν βρίσκεις άκρη εύκολα...

OxAp0d0
20-10-12, 14:24
Επισης μια ερωτηση στην ΕΕΤΤ δεν θα ηταν καλη? Ή στο ΙΝΚΑ... Δικαιολογειται φραγη στη συνδεση χωρις προηγουμενη ενημερωση για οφειλομενο ποσο? Εχω την εντυπωση οτι μαλιστα πρεπει να ειναι και εντυπη η ενημερωση για τα οφειλομενα για να σου κανουν φραγη μετα την συνδεση... Παντως οφειλες στο ιδιο ΑΦΜ λογικα μεταφερονται, εφοσον ιδιο ΑΦΜ = ιδιος πελατης. Αλλα επρεπε να σε εχουν ενημερωσει για την οποια τους κινηση...

Όταν λες προηγούμενη ενημέρωση τι εννοείς; Γραπτή επιστολή σε αρωματισμένο χαρτί; Κλητήρα στο σπίτι; Ντελάλη στη γειτονιά; Μέχρι τώρα η ειδοποιήσεις που στέλνουν οι εταιρίες είναι οι λογαριασμοί. Αντε και από φέτος κάποιοι στέλνουν και SMS.

Επειδή μου έχει τύχει κι εμένα παρόμοια περίπτωση με WIND πριν διακόψω να μη μπορούν να βρουν από που έχει έρθει το ποσό:
Είναι μια ηλιθιότητα η ενοποίηση των λογαριασμών (κινητό + σταθερό), βολεύει μεν, αλλά όταν γίνει η μετάβαση απλά μεταφέρεται όλο το ποσό από την καρτέλα του κινητού και την καρτέλα του σταθερού στο σύστημά τους σε ένα τρίτο προφίλ που είναι ο ενοποιημένος λογαριασμός. Προσωπικά είχα ταλαιπωρηθεί κανά μήνα μέχρι να βρω από που ήταν το ποσό που φαινόταν πως χρωστούσα, αλλά ευτυχώς δε μου έκαναν φραγή (2010 εποχές).
Όπως αποδείχτηκε τελικά, τη λαμογιά την είχε κάνει ο αδερφός μου όμως και δε το παραδεχόταν αρχικά (έκανε συμβόλαιο κινητού, το ενοποίησε με το σταθερό και το διέκοψε σε 2 μήνες. Πάρε 200€ ξαφνικά στο λογαριασμότ του σταθερού. Ταμπλάς μου είχε έρθει). Τον έβαλα τα πλήρωσε και το θέμα λύθηκε.

Μήπως είχες λοιπόν χρωστούμενα (για τα οποία σου είχε έρθει λογαριασμός) στο κινητό, τα οποία όμως πέρασαν στο νέο ενοποιημένο λογαριασμό τώρα;

BigBossGR
21-10-12, 03:04
Το γράφει καθοράτατα στους όρους οτι η φραγή θα γίνεται αμεσα σε περίπτωση μη πληρωμής του λογαριασμου. Επίσης στου όρους αναγράφεται πως χρέη από αλλα συμβόλαια συγχονεύονται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.