PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβατικές υποχρεώσεις



gavrinos
16-09-12, 21:49
καλησπέρα
γνωρίζετε αν υπάρχει συμβατικός όρος ο οποιος να λέει οτι ο πελάτης ειναι υποχρεωμένος να υποδείξει στον τεχνικό της φορθνετ πού βρίσκονται τα "κουτιά" του οτε ώστε να ελέγξουν εξωτερικά για την πηγή της βλάβης; λένε ότι βρισκονται στο υπογειο ή το ισογειο της πολυκατοικιας, ωστόσο ειμαι υποχρεωμένος εγώ να ξέρω που ειναι αυτά; αν δεν του τα υποδειξω, αυτος φευγει και λεει οτι δεν μπορει να κάνει κάτι επειδή δεν τον βοηθώ;

valen_gr
17-09-12, 14:13
μιλας για την εισαγωγη της πολυκατοικιας. Δηλαδη το κουτι της πολυκατοικιας που φτανουν τα καλωδια του ΟΤΕ.
Δικη σου ειναι η πολυκατοικια. Αμα δεν ξερεις εσυ που βρισκεται, ο τεχνικος πως να ξερει? Τι θα πρεπει να κανει?
Να κοβει ασκοπα βολτες χτυπωντας πορτες και ψαχνοντας διαδρομους μπας και τυχαια το βρει καποια στιγμη?

αν δεν ξερεις εσυ, σιγουρα ξερει ο διαχειριστης/ιδιοκτητης. Ζητα απο αυτον να σου πει που ειναι.

gavrinos
17-09-12, 14:25
η πολυκατοικία δεν ειναι δική μου, εχει 5 ορόφους και 15 διαμερίσματα και ειναι χτισμένη απο το 1979. Δεν με απασχόλησε ποτέ να γνωρίζω που ειναι τα καλώδια του οτε ούτε νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμένος να έχω κατόψεις με τις καλωδιώσεις της πολυκατοικίας. Επιπλέον, όταν έρχονται οι τεχνικοί των παρόχων για να κάνουν τις αλλαγές για τις μεταφορές των συνδέσεων στις εταιρείες τους, ποτέ δεν με ρώτησαν πού ειναι τα καλώδια, τα έβρισκαν μόνοι τους. Όταν έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ για βλάβη, γιατι δεν ρωτάει που ειναι και τα βρίσκει μόνος του;

ο δε διαχειριστής δεν ειναι μονιμος καθώς αναλαμβάνει κάθε χρονο διαφορετικός ένοικος. Ο νυν διαχειριστής πάντως δεν γνωρίζει - και δεν μου προξενεί εντύπωση καθώς θεωρώ ότι δεν ειναι υποχρεωμένος να γνωρίζει ή αναγνωρίζει τα οποιαδήποτε κουτιά αν αντιστοιχούν σε ΔΕΗ, ΟΤΕ, φυσικό αέριο ή κάτι άλλο.

σε κάθε περίπτωση, δεν ρώτησα πού θα τα βρω αλλά αν προβλέπεται συμβατικά ότι πρεπει να υποδεικνύω εγώ στον τεχνικό πού ειναι, σε περίπτωση βλάβης.

sdikr
17-09-12, 14:29
η πολυκατοικία δεν ειναι δική μου, εχει 5 ορόφους και 15 διαμερίσματα και ειναι χτισμένη απο το 1979. Δεν με απασχόλησε ποτέ να γνωρίζω που ειναι τα καλώδια του οτε ούτε νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμένος να έχω κατόψεις με τις καλωδιώσεις της πολυκατοικίας. Επιπλέον, όταν έρχονται οι τεχνικοί των παρόχων για να κάνουν τις αλλαγές για τις μεταφορές των συνδέσεων στις εταιρείες τους, ποτέ δεν με ρώτησαν πού ειναι τα καλώδια, τα έβρισκαν μόνοι τους. Όταν έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ για βλάβη, γιατι δεν ρωτάει που ειναι και τα βρίσκει μόνος του;

ο δε διαχειριστής δεν ειναι μονιμος καθώς αναλαμβάνει κάθε χρονο διαφορετικός ένοικος. Ο νυν διαχειριστής πάντως δεν γνωρίζει - και δεν μου προξενεί εντύπωση καθώς θεωρώ ότι δεν ειναι υποχρεωμένος να γνωρίζει ή αναγνωρίζει τα οποιαδήποτε κουτιά αν αντιστοιχούν σε ΔΕΗ, ΟΤΕ, φυσικό αέριο ή κάτι άλλο.

σε κάθε περίπτωση, δεν ρώτησα πού θα τα βρω αλλά αν προβλέπεται συμβατικά ότι πρεπει να υποδεικνύω εγώ στον τεχνικό πού ειναι, σε περίπτωση βλάβης.

αν δεν ξέρει ο διαχειριστής τότε μάλλον θα πρέπει να τον αλλάξετε, ο τεχνικός δεν έχει υποχρέωση να γνωρίζει, ο χρήστης έχει (διάβασε και την σχετική σύμβαση που αναφέρει ότι έχεις υποχρέωση να παρέχεις πρόσβαση στον τεχνικό)

gavrinos
17-09-12, 14:33
1. σε διαβεβαιώνω ότι κανεις απο τους 15 ιδιοκτήτες δεν γνωρίζει, προσφέρεσαι να αναλάβεις;
2. πρόσβαση παρέχω ελεύθερα στους χώρους της πολυκατοικίας.
3. όταν ερχεται τεχνικός του οτε δεν ρωτά ποτέ τον ιδιοκτήτη/διαχειριστή που ειναι τα καλώδια, γιατί συμβαίνει αυτό λοιπόν;

sdikr
17-09-12, 14:35
1. σε διαβεβαιώνω ότι κανεις απο τους 15 ιδιοκτήτες δεν γνωρίζει, προσφέρεσαι να αναλάβεις;
2. πρόσβαση παρέχω ελεύθερα στους χώρους της πολυκατοικίας.
3. όταν ερχεται τεχνικός του οτε δεν ρωτά ποτέ τον ιδιοκτήτη/διαχειριστή που ειναι τα καλώδια, γιατί συμβαίνει αυτό λοιπόν;

1. τότε κάποιος είναι λάθος, εγω δεν μπορώ να αναλάβω, δεν μένω εκεί
2. Ναι αλλά δεν του λες που είναι
3. Ρώτα στον ΟΤΕ

gavrinos
17-09-12, 14:40
2. μπορώ να παρέχω πρόσβαση εντός του σπιτιού μου, δεν μπορώ να αναγνωριζω τι κρύβεται πίσω από οποιοδήποτε ντουλάπι στους κοινόχρηστους χώρους. δεν εμποδίζω την πρόσβαση. ως εκ τούτου δεν βλέπω κάποια παραβίαση συμβατικού όρου εκ μέρους μου.

3.εκει θα καταλήξω τελικά και ως πελάτης - ειναι προφανές ότι εκεί ξέρουν το επάγγελμά τους.

αν ειναι όπως τα λες, ότι υπάρχει σχετικός συμβατικός όρος όπως τον περιγράφεις, τότε ειμαι καλυμμένος για την αρχική μου ερώτηση. Ευχαριστώ.

sdikr
17-09-12, 14:42
2. μπορώ να παρέχω πρόσβαση εντός του σπιτιού μου, δεν μπορώ να αναγνωριζω τι κρύβεται πίσω από οποιοδήποτε ντουλάπι στους κοινόχρηστους χώρους. δεν εμποδίζω την πρόσβαση. ως εκ τούτου δεν βλέπω κάποια παραβίαση συμβατικού όρου εκ μέρους μου.

3.εκει θα καταλήξω τελικά και ως πελάτης - ειναι προφανές ότι εκεί ξέρουν το επάγγελμά τους.

αν ειναι όπως τα λες, ότι υπάρχει σχετικός συμβατικός όρος όπως τον περιγράφεις, τότε ειμαι καλυμμένος για την αρχική μου ερώτηση. Ευχαριστώ.

οτι θέλεις καταλαβαίνεις, όποτε δεν βλέπω τον λόγο να προσπαθήσω παραπάνω

gavrinos
17-09-12, 14:50
καταλαβαίνω το γράμμα του νόμου ως οφείλω βάσει συμβασεως. Εκ μέρους σου ας λείπουν τα ερειστικά σχόλια. ως moderator μπορείς να κλειδώσεις το νήμα που άνοιξα, καλύφθηκα επαρκώς. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.