PDA

Επιστροφή στο Forum : Από φοιτητικό σε κανονικό



kastorass
17-09-12, 10:37
Καλημέρα,
Έχω φοιτητικό ίντερνετ από ΟΤΕ που λήγει σε λίγες μέρες. Σκέφτομαι τώρα να βάλω κανονικό από ΟΤΕ και έχω κάποιες απορίες για όσους έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα:

1) Θα χρειαστεί να πληρώσω κάποιο τέλος ενεργοποίησης?
2) Πόσο καιρό νωρίτερα θα πρέπει να τους ενημερώσω?
3) Θα χρειαστεί κάποιο downtime για την αλλαγή?
4) Ποιο είναι το φθηνότερο πακέτο για 24αρα γραμμή? Το ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα? Αν ναι, στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το πάγιο?
5) Θα μου δώσουν νέο router?
6) Θα χρειαστεί κάποια αίτηση με fax/επίσκεψη σε oteshop ή αρκεί να τους πάρω τηλέφωνο?

Σημείωση: Με ενδιαφέρει μόνο το internet και όχι οι κλήσεις σε κινητό/σταθερό.

atrias
18-09-12, 10:27
δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως
απλά ο επόμενος λογαριασμός που θα σου έρθει μετά τη λήξη της φοιτητικής περιόδου θα έχει κανονική χρέωση

papdoux
18-09-12, 10:40
θα πρέπει να αλλάξει id όμως

atrias
18-09-12, 21:33
σωστό αυτό
θα τον πάρουν τηλέφωνο να τον ενημερώσουν για αυτή την αλλαγή πιστεύω

goku
18-09-12, 21:47
δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως
απλά ο επόμενος λογαριασμός που θα σου έρθει μετά τη λήξη της φοιτητικής περιόδου θα έχει κανονική χρέωση
Δεν νομίζω, μετά το τέλος του χρόνου η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου. Θα πρέπει να πάει να κάνει διακοπή και μετά εκ νέου αίτηση για κανονικό ίντερνετ. Φίλε μου, αφού λες ότι το φοιτητικό ίντερνετ λήγει σύντομα (που όπως είπα δεν λήγει αλλά μετατρέπετε σε αορίστου), πήγαινε και ζήτα να στο κόψουν γιατί θα συνεχίσουν να σου έρχονται λογαριασμοί. Μετά όπως είπα και στην αρχή κάνε εκ νέου αίτηση για κανονικό ίντερνετ. Αν κάνεις αίτηση για 1 έτος τότες δεν πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης.

kastorass
19-09-12, 15:40
Όταν λες σε αορίστου τι εννοείς? Μήπως γνωρίζετε αν συνεχίσει μόνο του, τότε πόσο θα είναι η χρέωση? Εγώ νοιάζομαι για 24αρα γραμμή, αλλά για τηλέφωνο δεν χρησιμοποιώ πάνω από 1 (άντε 2 το πολύ) ευρώ το δίμηνο. Με συμφέρει να βάλω κάποιο πακέτο πχ ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα ή με συμφέρει να μην έχω πακέτο να πληρώνω κάθε μήνα ένα χ ποσό ? (Πόσο είναι αυτό?)

goku
19-09-12, 16:15
Όταν λες σε αορίστου τι εννοείς? Μήπως γνωρίζετε αν συνεχίσει μόνο του, τότε πόσο θα είναι η χρέωση? Εγώ νοιάζομαι για 24αρα γραμμή, αλλά για τηλέφωνο δεν χρησιμοποιώ πάνω από 1 (άντε 2 το πολύ) ευρώ το δίμηνο. Με συμφέρει να βάλω κάποιο πακέτο πχ ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα ή με συμφέρει να μην έχω πακέτο να πληρώνω κάθε μήνα ένα χ ποσό ? (Πόσο είναι αυτό?)
Ναι, θα συνεχίσει μόνο του και πρέπει να το κόψεις πρώτα για να βάλεις κανονικό. Για ΟΤΕ οι φοιτητικές τιμές από όσο γνωρίζω είναι 12.30 η 2άρα γραμμή και 16,43 η 24άρα συν το πάγιο της γραμμής που το πληρώνεις έτσι κι αλλιώς (γύρω στα 15 ευρώ ακόμη), εσύ τι ταχύτητα έχεις; Για κανονικό ίντερνετ στα 24mbps ο ΟΤΕ από ότι βλέπω έχει πακέτο με απεριόριστα, δεν έχει σκέτο πακέτο μόνο με ίντερνετ, οπότε τα απεριόριστα δεν τα γλιτώνεις. Η τιμή ξεκινάει από 31.80 τον μήνα όλα μαζί (πάγιο τηλεφώνου + πάγιο adsl + πακέτο απεριόριστα).

maik
23-09-12, 12:30
Η συνδεση δεν κοβεται απλα γυριζει σε αοριστου. Το προβλημα ειναι οτι οταν ληξει το φοιτητικο λογω πτυχιου, κοβεται η ισχυς των κωδικων απο το edunet.
Με αν απλο τηλεφωνημα απο τον κατοχο της γραμμης το γυρνας σε οποιο πακετο θελεις και παιρνεις νεους κωδικους της μορφης χχχχχχ@otenet.gr.

@ ADSLgr.com All rights reserved.