PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγιο Παρασκευιωτες... Εχετε προβληματα last week?



angel_hot
17-09-12, 14:35
κλασσικα και επαναλαμβανομενα 1-2 φορες το χρονο... χωρίς να πειράζω τίποτα το adsl με σκιζει
Εδω και μερικές μέρες πάλι...εχω πολυ συχνα DC κυρίως απογευμα προς βραδυ οταν προσπαθω να συνδεθω
με adsl2+ ...(netgear, Vigor ) τα μοδεμακια

Με ADSL σύνδεση cisco ..το προβλημα περιοριζεται σε ενα σταθερο packet loss ratio 0,03% χωρις DC...

Συντοπίτες ..πριν αρχίσω τα κλασσικά μπινελίκια στον ΟΤΕ έχετε μήπως ίδια συμπτώματα?

AssVas
18-09-12, 01:43
Βασικά πριν αρχίσεις να λες ότι να ναι , μάθε ότι υψηλός θόρυβος στη γραμμή προκαλεί packet loss καθώς και πτώσεις του SNR με αποτέλεσμα τις συχνές αποσυνδέσεις και μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή.
Βεβαιώσου πριν τα "χώσεις" σε έναν τηλεφωνητή με μπινελίκια όπως λες, ότι δε φταίει κάτι τοπικά στο χώρο σου (από καλωδίωση έως συσκευή που δημιουργεί παρεμβολές)
Τέλος πάρε σαν άνθρωπος ένα τηλ και δήλωσε τη βλάβη σου , συγκεκριμένα κάνε αναφορά αποσυγχρονισμών τις συγκεκριμένες ώρες.

Αν θες μπορείς να δείς μέσα από το Interface του Router σου το SNR τις πρωινές ώρες και τις ώρες που σου πέφτει (όταν ξανασυγχρονίσει για να λάβεις τιμές) μέτρα την απόκλιση = βουτιά του SNR . Καλύτερα να το κάνεις με το Cisco που δε σου ρίχνει τη γραμμή .


Υ.Γ Έχει τύχει να είμαι τόσο σίγουρος για αντίστοιχη βλάβη και τελικά το πρόβλημα ήταν στη πολυκατοικία , στη περίπτωσή σου αν δεν είναι θα σε αλλάξουν ζευγάρι και gg , εκτός αν όλο το δίκτυο εκεί έχει πρόβλημα.

mephisto
18-09-12, 09:31
Hμουν συνδρομητής οτε στην Αγια παρασκευη πριν απο 3 μηνες για 1/5 χρονο.Το κεντρο του οτε στην περιοχη εχει σιγουρα προβληματα.Εγω πχ ειχα προβλημα με την αναγνωριση,τους ειχα φωναξει 4 φορες ειχαμε αλλαξει κ ζευγος κ παλι λυση δεν ειχαμε βρει.Επισης οι ταχυτητες συγχρονισμου ηταν χαμηλες σε σχεση με την αποσταση.Ολα λυθηκαν ως δια μαγειας οταν αλλαξα παροχο...

angel_hot
18-09-12, 09:39
:closed:

με κάλυψες πλήρως....

Η απάντηση σου ήταν ακριβώς αυτό που ρωτούσα τους συντοπίτες μου....

χαχαχαχαχαχαχα

manicx
18-09-12, 17:53
Όχι, δεν έχω συμπτώματα. Αν έγινε χθες που έριξε καρέκλες, πιθανό το ΚΑΦΑΟ να 'μπάζει'.

@ ADSLgr.com All rights reserved.