PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εγγραφής dvd



Doxaios
15-12-06, 22:48
Πήρα το nec 7173A και το πρόβλημα είναι οτι κατα την διάρκεια του verify βγάζει error(καμμιά 400αριά που λένε Sector ***** on disc has different content to source(όπου ***** νούμερα)Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει αφού έχω δοκιμάσει δισκάκια verbatim και tdk καθώς και έχω κάνει format και το pc μήπως ήταν κάτι άλλο.Χρησιμοποιώ nero (και σε 6 και σε 7 το δοκίμασα).Το speed dvd στο check που έχει δεν βγάζει κάποιο error στον έλεγχο(όλα πράσινα είναι) αλλά γιατί δεν γίνεται δεν μπορώ να ξέρω.Βλέπω το nec να το πετάω εάν δεν έχω βρεί λύση εώς αύριο.

katdoc
16-12-06, 01:31
Πήρα το nec 7173A και το πρόβλημα είναι οτι κατα την διάρκεια του verify βγάζει error(καμμιά 400αριά που λένε Sector ***** on disc has different content to source(όπου ***** νούμερα)Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει αφού έχω δοκιμάσει δισκάκια verbatim και tdk καθώς και έχω κάνει format και το pc μήπως ήταν κάτι άλλο.Χρησιμοποιώ nero (και σε 6 και σε 7 το δοκίμασα).Το speed dvd στο check που έχει δεν βγάζει κάποιο error στον έλεγχο(όλα πράσινα είναι) αλλά γιατί δεν γίνεται δεν μπορώ να ξέρω.Βλέπω το nec να το πετάω εάν δεν έχω βρεί λύση εώς αύριο.

1)χρησιμοποιησε το burning rom.
2)δοκιμασε αλλο software οπως cdburnerxp pro
3)δοκιμασε αργες ταχυτητες

Doxaios
16-12-06, 09:34
1)Το burning rom τί εννοείς?
2)Έγραψα το πρόγραμμα που λές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εάν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν γίνεται verify.
3)Τα έγραφα σε 8χ ταχύτητα τα δισκάκια(16άρια είναι)

Doxaios
16-12-06, 10:51
Σε ένα δισκάκι που έγραψα με το cdburner έκανα μετά nero speed.Στο scan disc βγαίνουν όλα πράσινα, στο disc quality τα αποτελέσματα είναι :
PI errors:max 561
average 84.78
total 1240838
PI failures:max 62
average 5.19
total 64616


Νεότερα 1 : Έχω ήδη χάσει 5-6 ώρες από την ζωή μου ψάχνοντας στην στον ..φταίει και δεν βλέπω να το συνεχίζω.Έβαλα ένα παλιώτερο nec στο pc και τα γράφει και κάνε verify κανονικότατα οπότε δεν πρέπει να είναι θέμα χαλασμένης μνήμης όπως διάβασα σε κάποιο forum.To έβαλα σε άλλο Pc τώρα (το 7173) και αν κάνει το ίδιο θα επιδοθώ στο άθλημα "ρήψη moufodvdrecorder στο απέναντι χωράφι".
Νεότερα 2 : Στο δεύτερο(και παλιώτερο) pc το αντιγραφικό(7173) και έγραψε και έκανε κανονικά verify.Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο οπότε συνεχίζω δοκιμές.Επειδή οι υποψίες ίσως πάνε οτι κάτι φταίει στο πρώτο pc που έβαλα το αντιγραφικό να υπενθυμίσω οτι το έκανα ΚΑΙ format.

WAntilles
16-12-06, 13:03
1. Πάρε δισκάκια DVD+R Taiyo Yuden 1-16x κεραμικά άσπρα
2. Γράψε τα σε 4x

και δές τί γίνεται.

Doxaios
16-12-06, 13:05
!Γιατί τα συγκεκριμένα??Για να τα προτίνεις κάτι παίζει.Γίνεται και τα tdk αλλά και κυρίως τα verbatim να είναι μούφα ρε σύ?

netlag
16-12-06, 13:07
μηπως ειναι το πρωτο κρουσμα των Optiarc???

περασε κανα firmware απο εδω http://liggydee.cdfreaks.com/page/7170/

katdoc
16-12-06, 13:17
Σε ένα δισκάκι που έγραψα με το cdburner έκανα μετά nero speed.Στο scan disc βγαίνουν όλα πράσινα, στο disc quality τα αποτελέσματα είναι :
PI errors:max 561
average 84.78
total 1240838
PI failures:max 62
average 5.19
total 64616


Νεότερα 1 : Έχω ήδη χάσει 5-6 ώρες από την ζωή μου ψάχνοντας στην στον ..φταίει και δεν βλέπω να το συνεχίζω.Έβαλα ένα παλιώτερο nec στο pc και τα γράφει και κάνε verify κανονικότατα οπότε δεν πρέπει να είναι θέμα χαλασμένης μνήμης όπως διάβασα σε κάποιο forum.To έβαλα σε άλλο Pc τώρα (το 7173) και αν κάνει το ίδιο θα επιδοθώ στο άθλημα "ρήψη moufodvdrecorder στο απέναντι χωράφι".
Νεότερα 2 : Στο δεύτερο(και παλιώτερο) pc το αντιγραφικό(7173) και έγραψε και έκανε κανονικά verify.Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο οπότε συνεχίζω δοκιμές.Επειδή οι υποψίες ίσως πάνε οτι κάτι φταίει στο πρώτο pc που έβαλα το αντιγραφικό να υπενθυμίσω οτι το έκανα ΚΑΙ format.

Σιγα μην το πεταξεις:nono:. το dma ειναι οκ? Κατα ταλλα ελεγξε την συνδεσμολογια και κανε κι αυτο πουπε ο WAntilles!


1. Πάρε δισκάκια DVD+R Taiyo Yuden 1-16x κεραμικά άσπρα
2. Γράψε τα σε 4x

και δές τί γίνεται.

γιατι Taiyo Yuden? δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε...:hmm:

WAntilles
16-12-06, 13:28
Γιατί τα συγκεκριμένα?


γιατι Taiyo Yuden? δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε...:hmm:

Γιατί είναι αντικειμενικά μακράν τα ποιοτικότερα δισκάκια.

netlag
16-12-06, 13:30
γιατι Taiyo Yuden?

ισως τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα media

Τσεκαρε τι DMA εχεις. το συγκεκριμενο drive υποστηριζει ultra dma 4. Δοκιμασε να το τεσταρεις και σε dma2.

Doxaios
16-12-06, 13:36
To τελευταίο με το dma δεν το κατάλαβα παιδιά.Η συνδεσμολογία αλλά και το firmware είναι σωστά.

netlag
16-12-06, 13:57
πηγαινε στο Device Manager, και δες στο IDE,ATA/ATAPI controllers, τι dma ειναι ενεργο στο καναλι που εχεις το dvd σου (primary/secondary channel)

katdoc
16-12-06, 17:44
Γιατί είναι αντικειμενικά μακράν τα ποιοτικότερα δισκάκια.


ισως τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα media

Ναι αλλα γιατι?:hmm:Τεσπα θα παρω μια 10αδα να δοκιμασω...;)

Doxaios
16-12-06, 18:09
Στην Θεσσαλονίκη που να πουλάει άραγες.:hmm:

Doxaios
24-12-06, 13:09
τί εγινε τελικά με το πρόβλημα μου. Άφησα το καινούργιο αντιγραφικό στο παλιό pc και δεν βγάζει κανένα λάθος κατα την διαδικασία του verify.Τώρα τί μπορεί να φταίει κανείς δεν ξερει.Αν το verify γίνεται κανονικά τί σημαίνει αυτό για το dvd/cd .Αυξάνονται οι πιθανότητες να λειτουργεί μετά από καιρό?Προφανώς σου δείχνει οτι η εγγραφή έγινε εντάξει σωστά?

nnn
24-12-06, 21:30
Ναι το verify δηλώνει ό,τι η εγγραφή έγινε κανονικά.

asa2
07-02-07, 13:53
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το nero.
Όμως όταν έκανα αντιγραφές με το DVD Decrypter δεν υπήρχε πρόβλημα.
Η λύση: είχα την 6.3.0.3 έβαλα την 7.5.9.0 και διορθώθηκαν όλα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.